Drony Bayraktar a Reaper pro polské letectvo

Drony Bayraktar a Reaper pro polské letectvo
Polský MQ-9A Reaper / Twitter Mariusz Blaszczak (Zvětšit)

Polská armáda převzala první turecká bezpilotní letadla Bayraktar TB2. Současně polský ministr obrany Mariusz Blaszczak informoval o leasingu jednoho systému bezpilotního letounu MQ-9A Reaper. V obou případech jde o výkonné drony pro střední výšky s dlouhou výdrží ve vzduchu MALE (Medium Altitude Long Endurance).

Bayraktar

Drony Bayraktar převzala 12. základna bezpilotních letadel 12. BBSP (12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych). Jednotka je podřízená 1. taktickému křídlu (1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego) a je odpovědná za provoz všech dronů kategorie MALE v polských ozbrojených silách, tedy i dronů Bayraktar a Reaper (resp. SkyGuardain, viz dále).

12. BBSP slouží k „získávání, sběru, zpracování, analýze a interpretaci získaných informací a distribuci průzkumných a zpravodajských informací politickým a vojenským činitelům s rozhodovací pravomocí v době míru, krize a války, a to v téměř reálném čase s využitím zavedených systémů.“

Polsko objednalo turecké Bayraktary ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. Varšava zamluvilo čtyři komplexy, se šesti drony a třemi mobilními řídícími stanicemi v každém komplexu – dohromady tedy 24 dronů Bayraktar. Nákup Bayraktarů proběhl v rámci naléhavé provozní potřeby mimo oficiální programy bezpilotních letadel. Turecký dron ale svými parametry odpovídá požadavkům programu taktických bezpilotních letounů středního doletu Gryf.

V minulých dnech 12. BBSP převzala první komplex se šesti drony. Polské Bayraktary zajistí především zpravodajství, sledování a průzkum. Půjde hlavně o oblast Baltiku, Královce a polsko-běloruskou hranici. Podle Blaszczaka drony začnou plnit své úkoly již během několika dní. Doplňkově se počítá i s nácvikem úderů na pozemní cíle pomocí laserem naváděných pum MAM-L a MAM-C.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Dron Bayraktar TB2 jako symbol polsko-tureckého přátelství

Polsko získá 24 tureckých bojových dronů Bayraktar TB2. Podle tureckého vojenského experta Arda ...

PREMIUM Špičkové schopnosti polských bojových dronů Bayraktar TB2

Polská armáda získá 24 tureckých bojových bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 260 až 270 milionů ...

PREMIUM Bojový křest ukrajinského dronu Bayraktar TB2

Ukrajinská armáda již půl roku aktivně operuje s tureckými drony Bayraktar TB2 (Taktik Blok 2). ...

Rumunsko kupuje turecké drony Bayraktar TB2

Rumunské ministerstvo obrany hodlá nakoupit 18 tureckých bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 300 ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.