Drony Bayraktar TB2 na ukrajinském bojišti

Drony Bayraktar TB2 na ukrajinském bojišti
Odpalovací systém Buk-M1-2 / Ukrajinské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Ukrajinci v bojích s ruskými útočníky úspěšně nasazují turecké bojové bezpilotní letouny Bayraktar TB2. Podle portálu Oryx drony zničily již více než 30 kusů techniky, včetně protiletadlových systémů. Zasažen byl také ruský nákladní vlak s palivem.

Rusům se ani pátý den bojů nepodařilo získat absolutní vzdušnou nadvládu nad ukrajinským nebem a nepodařilo se jim vyřadit všechny ukrajinské bezpilotní letouny Bayraktar TB2. Ruské letectvo má přitom 100 moderních stíhaček Su-35, zhruba 120 Su-30SM, nemluvě o 140 frontových bombardérů Su-34.

Proč se Rusům nedaří vybojovat nadvládu nad Ukrajinou je na samostatný článek. Rusové ale musí chránit i jiné částí Ruska, nasaditelnost ruských letadel je klidně jen 70 % (nebo méně), Rusové nemají na Ukrajině vlastní mobilní přehledové radiolokátory a současně mají jen málo letounů „awacs“. Rusové tedy neví, co nad Ukrajinou léta – zejména do určité letové hladiny, kde nedohlednou kvůli zakřivení Země ruské radary z Běloruska, Ruska, Luhansku, Donbasu, Krymu a Podněstří – a nemají ukrajinské drony a letectvo (zatím) ani čím ničit. Bavíme se navíc o pokrytí obrovského prostoru, více než 630 000 kilometrů čtverečních Ukrajiny.

Ukrajincům, zřejmě za výrazného přispění průzkumných systémů Američanů (NATO), se proto daří vyhýbat se ruskému letectvu, systémům protivzdušné obrany (PVO) a postupně likvidovat ruskou techniku a živou sílu. Aktivní jsou dokonce ukrajinské bojové vrtulníky.

Údajné zničení ruského tanku a dvou Buků

Bayraktar TB2 nezvrátí samotný průběh bojů – Ukrajinci mají „jen“ asi 20 dronů (otázka je, kolik jich ještě létá a kolik zbývá munice). Nasazení dronů ale ukazuje podobu vedení moderní války, kde jsou rozhodující špičkové systémy průzkumu (tedy přehled o bojišti). Ukrajinské drony navíc již nyní zničily nepřátelskou techniku v hodnotě mnohonásobně překračující vlastní pořizovací náklady a pomáhají vést informační válku.

V minulých bojích v Sýrií, Libyi a na Náhorním Karabachu turecké drony Bayraktar TB2 ničily mnoho integrovaných systémů PVO, jako jsou systémy Buk-M2, Tor-M2, S-300PS a Pantsir-S1. A to i tehdy, když činnost ruské PVO podporovaly ruské prostředky elektronického boje Avtobaza-M, Repellent-1 a Groza-S.

Stránka Oryx, která vytváří seznam zničené techniky na základě obrazových informací z otevřených zdrojů, uvádí v ukrajinské válce zatím pět kusů zničených ruských komplexů PVO. Dva zničené odpalovací systémy Buk-M1-2 (9A39M1 TEL), dva odpalovací systémy s radiolokátory Buk-M1-2 (9A310M1 TELAR) a jeden Tor-M2.

Jak je to možné? Polský vojenský analytik Jaroslaw Wolski je přesvědčený, že ukrajinský generální štáb má přístup ke špičkovým obrazovým, radiolokačním a elektronickým informacím průzkumných systémů NATO, zejména z průzkumných letounů (JSTARS, AWACS) operujících v polském, slovenském, rumunském a černomořském vzdušném prostoru, a samozřejmě ze satelitů.


Útok na 9A39M1 TEL a 9A310M1 TELAR

Ruské jednotky nejsou často chráněný systémy PVO jako Buk a Tor, a ke slovu se nedostávají ani ruské z ramene odpalované střely Igla. Ukrajincům se jednoduše daří odhalovat ruské jednotky bez rozvinutých systémů PVO.

„Tohle se ale neděje samo od sebe, protože NATO má opravdu skvělé systémy elektronického průzkumu nad Ukrajinou. A NATO prostě dává Ukrajincům informace, na jakých místech nefungují ruské radary protivzdušné obrany, a to ani blízkého dosahu. A právě tam Ukrajinci posílají své drony a leteckou techniku. I ten nejlepší systém protivzdušné obrany je k ničemu, pokud se přesouvá v koloně a má sklopený radiolokátor. A Ukrajinci každou chvíli něco ničí, tam Buka, tam Tora, tam Pancira [zničení Pancira není jisté; je to možná řečeno nadneseně]. A to jsou všechno systémy se složenými radary. A Ukrajinci každou chvíli nacházejí takové jednohubky. A to není náhoda. To je možné díky satelitním a leteckým systémům elektronického průzkumu NATO,“ říká v rozhovoru Wolski(od 23:00).

Polský odborník navíc připomíná, že některé radiolokátory pozemní PVO fungují pouze sektorově – dokáží sledovat pouze určitý výsek vzdušného prostoru. Ale elektronické průzkumné systémy NATO jsou schopné tyto sektory odhalit a informace poskytnout Ukrajincům. Díky tomu ukrajinské drony a letectvo dokáže napadat ruské prostředky PVO a jinou techniku z „mrtvých úhlů“. Podobnou taktiku využili Turci při ničení kompletů Pancir-S1 v Libyi.

Na druhou stranu, tam kde se Rusům podařilo rozvinout a aktivovat systémy PVO (Krym, Donbas, Luhansk), tam už je situace pro ukrajinské letectvo a drony mnohem horší.

Ale zpět k dronu Bayraktar TB2. Hlavní výzbroj dronu tvoří munice rodiny MAM (Mini Akıllı Mühimmat). TB2 dokáže unést čtyři pumy MAM-L, což je laserová naváděná puma vážící 22 kilogramů s doletem 8000 metrů. Například nový turecký dron Akinci unese až 18 těchto pum. Pokud je puma naváděná pomocí GPS a inerciální navigace, má dolet až 14 000 metrů. Ukrajinci mají k dispozici i malé pumy MAM-C vážící 6,5 kilogramu s doletem také 8000 metrů.


Kompilace videí, včetně zničení (zřejmě) dvou železničních cisteren s palivem.

Drony ale mohou také sloužit k navádění dělostřeleckých a raketových jednotek. Ukrajinské armádě ale chybí dostatek výkonných raketových systémů, jako je americký HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), nebo i vlastní Vilcha či Burevij. 60 kilometrů dlouhá ruská vojenská kolona, nepochopitelně se těsnící a stojící na úzké cestě, má tak zatím obrovské štěstí, že nebyla rozprášena.

Kritická situace je pro Rusy tedy očividně zejména na severu, kde invaze nebyla dobře připravena a jednotky byly nejen složeny z osmnáctiletých ruských nic netušících a demoralizovaných odvedenců, ale také bez zajištění logistických tras a bez připravené PVO.

Je ale nutné říct nahlas – pokud by NATO nevědělo o rozhodnutí ruského prezidenta zaútočit na Ukrajinu, a tedy rychle nedodalo protitankové a protiletecké systémy Ukrajině, a neaktivovalo své průzkumné systémy, Ukrajina by již prohrála. Mimochodem prohlášení Západu o ruském středečním útoku (tedy 16.2.) oddálilo provedení útoku a získalo další týden na dodávky zbraní a na přípravu ukrajinské obrany.

Zdroj: Oryx

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...

Akinci: Nejpokročilejší bojový dron je z Turecka

Istanbulská společnost Baykar Technologies je připravena spustit sériovou výrobu nového tureckého ...

PREMIUM Špičkové schopnosti polských bojových dronů Bayraktar TB2

Polská armáda získá 24 tureckých bojových bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 260 až 270 milionů ...

PREMIUM Bojový křest ukrajinského dronu Bayraktar TB2

Ukrajinská armáda již půl roku aktivně operuje s tureckými drony Bayraktar TB2 (Taktik Blok 2). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • infi
  23:35 02.03.2022

  Dekuji za zajimavy clanek, doplnim informaci, ktera tady mozna nezaznela, Turci dodali dalsi drony pro UA pres uzemi Polsko (vcera/dnes).

  Dekuji za zajimavy clanek, doplnim informaci, ktera tady mozna nezaznela, Turci dodali dalsi drony pro UA pres uzemi Polsko (vcera/dnes).

 • Poly
  12:21 02.03.2022

  Situace na UA ukazuje i fakt, že se hodí větší drony. TB2 je sice jakože CAV, ale unese málo a letí pomalu. Zajímavější by mohl být TB3, který zvládne i MAM-T. Nevím jak velká je ...Zobrazit celý příspěvek

  Situace na UA ukazuje i fakt, že se hodí větší drony. TB2 je sice jakože CAV, ale unese málo a letí pomalu. Zajímavější by mohl být TB3, který zvládne i MAM-T. Nevím jak velká je hlavice, ale celé to váží 100 kg, takže zcela jistě umí nadělat pořádnou paseku. Navíc má dolet až 30 km. Případně uveze 6 x MAM-L, což je bomba o hmotnosti 22 kg. Už i TB2 zvládne KUZGUN-TjM.Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   13:02 02.03.2022

   No hej, ale stoja 70M dolárov za sadu šiestich strojov a tak ich vieme kúpiť o dosť viac a využívať aj ku prieskumu bez príliš veľkých obáv, že ich zostrelia.

   No hej, ale stoja 70M dolárov za sadu šiestich strojov a tak ich vieme kúpiť o dosť viac a využívať aj ku prieskumu bez príliš veľkých obáv, že ich zostrelia.

  • The Pale Emperor
   09:04 03.03.2022

   Bayraktary mají zase tu výhodu, že jsou malé, takže Orci pod ním ho nevidí ani neslyší, je problém ho zasáhnout. Velké drony sice udělají větší paseku, ale jsou dražší a lehčí cíl

   Bayraktary mají zase tu výhodu, že jsou malé, takže Orci pod ním ho nevidí ani neslyší, je problém ho zasáhnout. Velké drony sice udělají větší paseku, ale jsou dražší a lehčí cíl

   • Poly
    00:21 04.03.2022

    Nejsou lehčí cíl ani zdaleka. Při střelbě operují ve větší vzdálenosti a jsou tak chráněny proti MANPADS. Každopádně by jsme samozřejmě potřebovali i menší drony. Takový SKYLARK 3 ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsou lehčí cíl ani zdaleka. Při střelbě operují ve větší vzdálenosti a jsou tak chráněny proti MANPADS. Každopádně by jsme samozřejmě potřebovali i menší drony. Takový SKYLARK 3 by byl super, když už máme mini SKYLARK 1.Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  11:47 02.03.2022

  Vzhledem k ceně zmiňované v nedávném článku AN (okolo 100 mil za ks a podobná cena za řídící středisko) jsme si jako stát mohli 30 ks a 5 řídících středisek dovolit. Provozní ceny ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k ceně zmiňované v nedávném článku AN (okolo 100 mil za ks a podobná cena za řídící středisko) jsme si jako stát mohli 30 ks a 5 řídících středisek dovolit. Provozní ceny jsou nízké. A cena naváděné munice - 1000 ksmělo být na skladě.
  Těch 5 mld, Kč se jinak utopí v nutné státní IT zakázce, bez které vlastně nedokážeme žít.

  Na válce typu Ukrajina vidíme posun.
  1.sv. válka byla statická a dlouhá
  2. sv. válka byla otázkou dynamických , logistiky a udržení výrobních kapacit
  Nynější války budou rychlé, bez možnosti dlouhodobě doplňovat stavy výrovou, komplikovanými opravami - JINÝMI SLOVY, CO NEBUDE NA NAKOUPENO a nebude se ,,válet" NA SKLADĚ posádek VÚ, SE PAK Z PRSTU NEVYCUCÁ.

  Nemá možná smysl vyhazovat peníze za převod výroby - dokážete si např. představit, že by Rheinmetal převedl výrovu Lynx do UA - hned první hodinu by z fabriky nezbyla ani cihla...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:30 02.03.2022

  IMHO je nejefektivnější kombinace UAV a mobilního dělostřelectva a salvových raketometů. Přímé útoky z dronů bych si šetřil jen na klíčové prvky velení a PVO. UA si stěžuje na ...Zobrazit celý příspěvek

  IMHO je nejefektivnější kombinace UAV a mobilního dělostřelectva a salvových raketometů. Přímé útoky z dronů bych si šetřil jen na klíčové prvky velení a PVO. UA si stěžuje na nedostatek palebných prostředků, kterými by všechny ty krásné cíle co mají na obrazovkách stihli likvidovat.Skrýt celý příspěvek

 • pjaro77
  10:03 02.03.2022

  "V minulých bojích v Sýrií, Libyi a na Náhorním Karabachu turecké drony Bayraktar TB2 ničily mnoho integrovaných systémů PVO, jako jsou systémy Buk-M2, Tor-M2, S-300PS a ...Zobrazit celý příspěvek

  "V minulých bojích v Sýrií, Libyi a na Náhorním Karabachu turecké drony Bayraktar TB2 ničily mnoho integrovaných systémů PVO, jako jsou systémy Buk-M2, Tor-M2, S-300PS a Pantsir-S1. A to i tehdy, když činnost ruské PVO podporovaly ruské prostředky elektronického boje Avtobaza-M, Repellent-1 a Groza-S."
  Zaujímavé, celé roky som čítal v proruských weboch nadšené epopeje na ruské REB systémy. Ako to že sú v realite tak slabé ?Skrýt celý příspěvek

 • DolphinXXL
  05:07 02.03.2022

  Něco na odlehčení https://twitter.com/andrewofpo...

  Něco na odlehčení https://twitter.com/andrewofpo...

 • daniel78
  20:20 01.03.2022

  Máte představu, jestli by něco takového zvládlo postavit PRIMOCO UAV, když teď nebudou mít zakázky v Rusku? Nemám představu jak zásadní je rozdíl mezi civilními a vojenskými ...Zobrazit celý příspěvek

  Máte představu, jestli by něco takového zvládlo postavit PRIMOCO UAV, když teď nebudou mít zakázky v Rusku? Nemám představu jak zásadní je rozdíl mezi civilními a vojenskými nároky, na spojení, odolnost rušení apod.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   20:49 01.03.2022

   Osobně si myslím, že to je pouze o tom tu elektroniku získat. Bayraktar má taky nějaké části minimálně od L3Harris. Spíchnout by se to určitě dalo. Jojo, tohle je ztracená šance ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně si myslím, že to je pouze o tom tu elektroniku získat. Bayraktar má taky nějaké části minimálně od L3Harris. Spíchnout by se to určitě dalo.
   Jojo, tohle je ztracená šance Aera. Místo kasání se s výrobou proudových vzdušných zámků mohli sekat drony jak Baťa cvičky ne ledajaké...Skrýt celý příspěvek

 • tosomjapeter
  20:12 01.03.2022

  laicka otazka: pozeram, ze ukrainci nemaju kamikadze drony. vieme preco ich nemaju?

  laicka otazka: pozeram, ze ukrainci nemaju kamikadze drony. vieme preco ich nemaju?

  • Poly
   20:41 01.03.2022

   Hromadně zavedené jsou jen izraelské Harpy, ne? No a víme jaký je vztah Izraele k Ukrajině resp Rusku... Polské Warmate nemají ještě ani Poláci. Jak je to se Switchblade nevím.

   Hromadně zavedené jsou jen izraelské Harpy, ne? No a víme jaký je vztah Izraele k Ukrajině resp Rusku... Polské Warmate nemají ještě ani Poláci. Jak je to se Switchblade nevím.

   • The Pale Emperor
    21:48 01.03.2022

    Azéři sebevražedné drony používali s úspěchem, ne?

    Azéři sebevražedné drony používali s úspěchem, ne?

    • Poly
     22:02 01.03.2022

     S jakým úspěchem to nevím, ale používali Harpy resp Harpy 2 čili izraelské řešení.

     S jakým úspěchem to nevím, ale používali Harpy resp Harpy 2 čili izraelské řešení.

   • Lukas
    08:09 02.03.2022

    Ukraińcy mają Warmate - od kilku lat. W 2017 prezentowlai nawet specjalny wóz "kierowania" systemem - na Kozak-2M.

    WP też ma - na pewno WOT (ale i Wojska Specjalne pewnie mają)

    Ukraińcy mają Warmate - od kilku lat. W 2017 prezentowlai nawet specjalny wóz "kierowania" systemem - na Kozak-2M.

    WP też ma - na pewno WOT (ale i Wojska Specjalne pewnie mają)

 • Desertfremen
  19:42 01.03.2022

  Dovolil by som si nesúhlasiť. Vojna na Ukrajine ukázala že vrtuľníky stále ešte na bojisko patria a s úspechom sú využívané oboma stranami. Áno boli nejaké zostrely, ale s tým ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolil by som si nesúhlasiť.

  Vojna na Ukrajine ukázala že vrtuľníky stále ešte na bojisko patria a s úspechom sú využívané oboma stranami. Áno boli nejaké zostrely, ale s tým sa počíta. Dokonca Ukrajinské Mi-24 za podmienok Ruskej vzdušnej prevahy (ale nie absolútnej nadvlády - to je dôležité poznamenať) sú schopné viesť úspešnú bojovú činnosť.

  Tiež by bola chyba orientovať sa na drony na úkor stíhacieho letectva.
  Najvetšia hrozba pre dron je práve nepriateľská stíhačka, pre ktorú je pomerne jednoduché dron zostreliť, pretože dron letí zúfalo pomaly (oproti stíhačke) a tiež má minimálne manévrovacie schopnosti, o nejakých uhybných manévroch ani nevravím.

  Bayratkary mali vo vojne v Karabachu preto taký fenomenálny úspech pretože Armenia nemala stíhacie letectvo - to bola najvetšia slabina Armenie, preto tam tie drony mohli v podstate nerušene viesť bojovú činnosť.Skrýt celý příspěvek

  • Desertfremen
   19:44 01.03.2022

   Ospravedlňujem sa.
   Príspevok hore som myslel ako reakciu na Krakonoša

   Ospravedlňujem sa.
   Príspevok hore som myslel ako reakciu na Krakonoša

 • Krakonoš
  18:16 01.03.2022

  Drony a zvláště Bayraktar se často mluví v superlativech. Zbraň je to zajisté dobrá, ale bez průzkumu se jejich výhoda už ztrácí a kde je rozložená PVO, tak jeho šance se opět ...Zobrazit celý příspěvek

  Drony a zvláště Bayraktar se často mluví v superlativech. Zbraň je to zajisté dobrá, ale bez průzkumu se jejich výhoda už ztrácí a kde je rozložená PVO, tak jeho šance se opět snižují.

  Cena dronu a cena PVO je sice jasná v neprospěch PVO, ale je také dobré započítat průzkumné systémy, často AWACS a nebo lépe satelit jako náklady pro úspěšné nasazení dronu.

  Pravdou ale je, že ukr. drony byli úspěšnější než celé ukr. letectvo.

  AČR by měla na místo F-35 a případně dalšího nákupu balíčku H-1 raději pořídit Patriot a zajisté i drony a zamyslet se nakolik investovat do průzkumu. Gripeny nechat.

  O F-35 a vrtulníky můžeme přijít velmi rychle. Gripeny nemusíme nahrazovat v tomto desetiletí.Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   19:39 01.03.2022

   Co k průzkumu použít pasivní sledovací prostředky jako je Věra? Dosah má dostatečný a neznám regulérní jednotku, která by mohla manévrovat bez porušení rádiového klidu. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

   Co k průzkumu použít pasivní sledovací prostředky jako je Věra? Dosah má dostatečný a neznám regulérní jednotku, která by mohla manévrovat bez porušení rádiového klidu. Pokud dokáže Věra zachytit i relace bojistovych systémů jako BVIS nebo C4istar mohla by mít ČR poměrně slušný zpravodajský zdroj.Skrýt celý příspěvek

 • McCoolie16
  16:42 01.03.2022

  Proc NATO nedoda Ukrajine dalsi vyrazne jednotky dronu?

  Proc NATO nedoda Ukrajine dalsi vyrazne jednotky dronu?

  • Nesher
   17:14 01.03.2022

   Protože než by vycvičili obsluhu, tak je po válce. Pro UA má smysl jen to co mohou používat okamžitě.

   Protože než by vycvičili obsluhu, tak je po válce. Pro UA má smysl jen to co mohou používat okamžitě.

   • flanker.jirka
    17:26 01.03.2022

    Nooo, ono by se to klidně dalo ovládat i odjinud :-) asi podstatná by byla ukrajinská imatrikulace strojů.

    Nooo, ono by se to klidně dalo ovládat i odjinud :-) asi podstatná by byla ukrajinská imatrikulace strojů.

    • Bismarck
     19:08 18.04.2022

     Aby potom nepristal nejaký kaliber na mieste odkiaľ budu ovládané...vsak podstatná bude imatrikulacia kalibru napríklad NATO znakmi či? Keby to bolo takto jednoduché...

     Aby potom nepristal nejaký kaliber na mieste odkiaľ budu ovládané...vsak podstatná bude imatrikulacia kalibru napríklad NATO znakmi či? Keby to bolo takto jednoduché...

 • ruleta
  16:31 01.03.2022

  O intenzite nasazeni, nahrazovani ztrat, zasobovani si muzete udelat obrazek kazdy sam - existuje letecka ...Zobrazit celý příspěvek

  O intenzite nasazeni, nahrazovani ztrat, zasobovani si muzete udelat obrazek kazdy sam - existuje letecka doprava:

  https://twitter.com/Gerjon_/st... Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   18:04 01.03.2022

   Snad se ti Turci, co uvízli na zemi šťastně vrátili domů...

   Snad se ti Turci, co uvízli na zemi šťastně vrátili domů...

 • alter01
  16:02 01.03.2022

  Keby už konečne pochopíme , že aj naša cesta mať kopu tankov , OT je cesta do pekla . Samozrejme pokial nechceme viesť vojnu v štýle Bitka u Prochorovky . A to asi nie. Keby mali ...Zobrazit celý příspěvek

  Keby už konečne pochopíme , že aj naša cesta mať kopu tankov , OT je cesta do pekla . Samozrejme pokial nechceme viesť vojnu v štýle Bitka u Prochorovky . A to asi nie.
  Keby mali ukrajinci 100 TB2 a primerané množstvo munície a hlavne 100 perfektne vycvičených "hráčov PC hier " tak dnes zastavia tú kolonu rusov tesne za za hranicami. Zo dňa na deň sa naťahuje ako husenica , asi pre to má už problémy , poruchy , mladých nevycvičených šoférov čo zaspávajú a zrážajú sa. Pri tom vezú hlavne palivo, mazadlá , jedlo pre vojakov . Lebo rusi zastavili proto , že vojaci a aj tanky sú hladní a smädní ! Je to smiešne , ale hladný vojak nebojuje ....keby teraz tie drony začali likvidovať cisterny s palivom , tak si neviem predstaviť tú paniku .
  Dobre zamaskovaných 20 vojakov s javelinmi dokáže zastaviť celú kolonu vojakov a spôsobiť jej také škody , že sa zdemoralizovaná stiahne . To je môj názor , ale už to dnes chápe aj Šojgu a neposiela nad Ukrajinu svojich sokolov s oceľovými vtákmi !Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   08:48 02.03.2022

   Ano tanky,BVP, OT sú tiež spotrebný materiál, a za 6 dní boja by sme o plánované množstvo prišli. Nezabúdaj, že pre ukrajincov hrá aj generál blato, preto sú tam kolony miesto ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano tanky,BVP, OT sú tiež spotrebný materiál, a za 6 dní boja by sme o plánované množstvo prišli.
   Nezabúdaj, že pre ukrajincov hrá aj generál blato, preto sú tam kolony miesto toho aby sa rozvinuli do šírky.
   Malý štát potrebuje aj raketomety a to vo veľkom množstve - presne také aké majú či plánovali ukrajinci.
   Okrem toho PTRS , kamikadze drony, PVO.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   20:35 05.03.2022

   Taky je ovšem potřeba ty kolony útočících vozidel něčím "zdržet", jinak si dojedou do Kyjeva za den a neposktnou oněm dronům skoro žádný čas na reakci... Žádná armáda nemůže mít ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky je ovšem potřeba ty kolony útočících vozidel něčím "zdržet", jinak si dojedou do Kyjeva za den a neposktnou oněm dronům skoro žádný čas na reakci...
   Žádná armáda nemůže mít jen jediný (byť třeba výtečný) systém.Skrýt celý příspěvek

 • TN12
  15:14 01.03.2022

  Díky za článek!

  Díky za článek!

 • Desertfremen
  15:11 01.03.2022

  Z toho všetkého vyplýva že ak keď máte moderné lietadlá a vrtuľníky a drony, pokým nebudete mať lietadlo AVACS tak ste vo veľkej nevýhode pretože real time prehľad vo vzdušnom ...Zobrazit celý příspěvek

  Z toho všetkého vyplýva že ak keď máte moderné lietadlá a vrtuľníky a drony, pokým nebudete mať lietadlo AVACS tak ste vo veľkej nevýhode pretože real time prehľad vo vzdušnom priestore nad bojiskom je najdôležitejší.

  Je reálne aby mali OSSR a AČR aspoň jeden stroj AVACS?

  Aj keď bude mať OSSR F16V a AČR aj keby mala F35 ale nebudeme mať AVACS tak sme na konflikt vlastne nepripravení.Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
   15:30 01.03.2022

   Podľa mňa asi nie. Prieskumné drony vrátane MALE kategórie alebo loyal wingmanov asi áno, ale AWACS by len zbytočne vysával peniaze už len tým, že na to, aby bolo vo vzduchu aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

   Podľa mňa asi nie. Prieskumné drony vrátane MALE kategórie alebo loyal wingmanov asi áno, ale AWACS by len zbytočne vysával peniaze už len tým, že na to, aby bolo vo vzduchu aspoň 1 lietadlo ich treba kúpiť aspoň (2-3) a zabezpečiť vzdušnú prevahu (tu bude najväčší problém).Skrýt celý příspěvek

  • atr30
   15:58 01.03.2022

   Slovensko má účasť v systémoch RQ-4 NATO takže pripojiť sa k programu E-3 sentry alebo Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet by nemal byť do budúcna problém

   Slovensko má účasť v systémoch RQ-4 NATO takže pripojiť sa k programu E-3 sentry alebo Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet by nemal byť do budúcna problém

  • alter01
   16:04 01.03.2022

   Dnes to bez AWACS nejde . A pokial viem rusi svoj "awacs" zanedbali a nový moderný iba pripravuju na roky 2025 +- ?

   Dnes to bez AWACS nejde . A pokial viem rusi svoj "awacs" zanedbali a nový moderný iba pripravuju na roky 2025 +- ?

  • Trener
   16:18 01.03.2022

   Nevím, jak nejmenší se dá udělat AWACS, ale Pakistán v konfliktu s Indií používal poměrně malé Saaby s rušící aparaturou pro vzdušný boj a úspěšně ušil i indické SU-30MKI. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, jak nejmenší se dá udělat AWACS, ale Pakistán v konfliktu s Indií používal poměrně malé Saaby s rušící aparaturou pro vzdušný boj a úspěšně ušil i indické SU-30MKI. Tak třeba by to šlo na malém letadle použít.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:30 01.03.2022

   Díky menším rozměrům a nižší hmotnosti nové techniky si lze menší letouny v roli E3 nebo E8 představit, ať už pilotované nebo bezpilotiní. Výkony poslední verze Saabu Eieye jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Díky menším rozměrům a nižší hmotnosti nové techniky si lze menší letouny v roli E3 nebo E8 představit, ať už pilotované nebo bezpilotiní. Výkony poslední verze Saabu Eieye jsou více než postačující.Skrýt celý příspěvek

  • spesl
   21:13 01.03.2022

   Desertfremen Z toho všetkého vyplýva .... A ne nevyplývá :-) F-35 ,nebo moderní letouny s drahou průzkumnou výbavou (píšu i ty pody aby sem zase netahal flanker ty stupně radaru ...Zobrazit celý příspěvek

   Desertfremen Z toho všetkého vyplýva ....
   A ne nevyplývá :-)
   F-35 ,nebo moderní letouny s drahou průzkumnou výbavou (píšu i ty pody aby sem zase netahal flanker ty stupně radaru a ignoroval u toho stealth možnosti f 35) si poradí obstojně(né tak dokonale a hlavně efektivně jako s) i bez AVACS. F-35 samozřejmně nejlíp ,protože jejich elektronika zvláště Blok 4 ,tak o tom se můžou rusáci nechat zdát jen vlhké sny. Rozebíralo se to tu ve starších článcích o f-35 tady v diskusi ,tak nebudu zabíhat do podrobností(najdi diskuze o "MiniAVACS f35"). Prostě AVACS pro naše armády by byl sice ideál ,ale i bez něj se to v nouzi dá.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...