Drony Perdix: Testování zabijáků ruských systémů protivzdušné obrany S-400

Vypuštění dronů Perdix z odhozových pouzder stíhaček F/A-18 Super Hornet. / DVIDS

Americké námořnictvo ze stíhaček F/A-18E Super Hornet poprvé zkušebně vypustilo inteligentní roj dronů Perdix. Roj desítek nebo stovek dronů dokáže koordinovaně působit proti jednotkám nepřítele, například proti pokročilým ruským systémům protivzdušné obrany (PVO) S-400.

Drony proti S-400

Ruská armáda se v posledních deseti letech soustředí na zavádění pokročilých zbraní dlouhého dosahu odpalovaných ze země, vzduchu i moře. Tyto zbraně jsou krytý nejnovějšími prostředky PVO, především mediálně slavnými komplety S-400 Triumf.

Není jasné, zda Rusko tuto kombinaci použije v dohledné době ve vojenském konfliktu, ale využívá ji k politickým účelům a k politickému působení na ostatní země. Stejně tak nejpokročilejší zbraně v rámci “ekonomické a bezpečnostní diplomacie” nabízí svým spojencům, kteří jsou často politicky vyhranění proti Spojeným státům, Evropě nebo celkově Západu. 

Zákon boje o moc mezi velmocemi již od pradávna velí - když velmocenský protivník vyvine novou zbraňovou technologii, musím vyvinout vlastní protiopatření. To je příklad amerických dronů Perdix vyvíjených za účelem boje s pokročilými a vícevrstvými systémy PVO nepřítele.

V říjnu letošního roku (informace o testu byly uveřejněny až nyní) tři letouny F/A-18 Super Hornet poprvé vypustily roj 103 malých dronů Perdix. Drony byly odhozeny při rychlosti Mach 0,6 a při okolní teplotě -10°C.

Cílem bylo otestovat, jak roj tak velkého počtu dronů dokáže mezi sebou komunikovat a pohybovat se ve vzduchu v určitých provázaných formacích (viz video).

“Blahopřeji SCO (Strategic Capabilities Office - pozn. red; viz dále) k úspěšnému testu,” uvedl ministr obrany Ash Carter. “Jedná se o druh špičkové inovace, která nám umožní být krok před našimi protivníky. Tento test podpoří vývoj našich autonomních systémů.”

“Vzhledem ke komplexní povaze boje, Perdix nejsou dopředu naprogramováni a synchronizováni jedinci. Jedná se o kolektivní organismus, sdílející jeden propojený mozek pro rozhodování a přizpůsobení se, jako to dělají roje v přírodě,” uvedl ředitel SCO William Roper.

Perdix

Perdix je jednoduchý stroj vyrobený z kevlaru/uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, a za použití komerčně dostupné elektroniky. Dron pohání malá vrtule o průměru 6,6 cm.

Každý dron měří na délku 16,5 cm při rozpětí výklopných křídel 30 cm. Hmotnost dronu je 290 g a výdrž ve vzduchu minimálně 20 min - záleží na výšce odhozu, proudění větru, atd. Maximální rychlost je 111 km/h - teoretický dolet při odhozu z nulové výšky je tak cca 35 km.

Perdix lze osadit nejrůznějšími systémy, ať už bojovou hlavicí nebo různými senzory. Drony dokáží komunikovat každý s každým (v roji není vedoucí stroj) a létat v nejrůznějších ucelených formacích.


Cílem roje dronů Perdix je například zahltit PVO protivníka.

Drony lze vybavit dipólovými odrážeči pro zmatení radiolokátorů protivníka - mohou létat v určité formaci a za pomocí odrážečů simulovat jiná letadla nebo jednoduše zahltit radiolokátory protivníka falešnými cíli.

Teoreticky Perdix lze vybavit malými náložemi s cílem hromadně (chceme-li, jako včely) napadnout daný cíl. Pro porovnání - hmotnost nálože v ručním granátu M26 je 161 gramů.

Vybavení ale může být nejrůznějšího druhu. Již nyní existují velmi malé kamery - Perdix mohou poklesnout na nízkou letovou hladinu a odhalit skryté postavení nepřítele.

Third Offset Strategy

Drony Perdix nejsou jediným samospasitelným řešením v boji proti pokorčilým PVO protivníka. Nasazení dronů bude vždy prováděno (ideálně simultálně) s dalšími kroky, jako vypouštění velkých klamných cílů (MALD), nasazení protiradiolokačních střel (AGM-88) nebo působení prostředků radioelektronického boje (letouny EA-18G Growler).

Vývoj dronů Perdix vede Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office). Kancelář SCO vznikla v roce 2012 a je vedoucí organizací iniciativy Třetí vyvažující strategie TOS (Third Offset Strategy) - nového pojetí obrany Spojených států.

Jedním z cílů TOS je vyvinout takové zbraňové systémy a taktiku, které dokáží vyřadit z provozu ty nejvyspělejší systémy PVO.

Řešením je například velmi rychle vyvíjet a zavádět nové levné technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít obranu.

Dalším cílem TOS je zahltit nepřátele velkým množstvím problémů (nejrůznější typy přesných zbraní, taktiku, drony, elektronický a kybernetický boj, mikrovnná střela, atd.) tak, aby nepřítel nedokázal na ně adekvátně reagovat, nebo pouze s nasazením obrovských finančních, lidských a technických prostředků.

Zdroj: Defense.govDefence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tisíce bojových dronů pro polskou armádu

Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit tisíce taktických útočných dronů, především od domácích ...

MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice ...

US Navy chce drony pro letadlové lodě

Námořnictvo Spojených států (US Navy) se již delší dobu poohlíží po možnostech, jak posílit své ...

Boeing T-X absolvoval svůj první let

Zbrusu nový letoun T-X od Boeingu a jeho partnera, společnosti Saab, který byl speciálně navržen pro ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pipexxinar
  21:59 12.05.2019

  je hezké že by zničili samotné s-400 ale takový systém není sám
  pancir tunguska šilka tor sosna atd atd je toho spousta a třeba první 3 zminovaní by byli dost učiní protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  je hezké že by zničili samotné s-400 ale takový systém není sám
  pancir tunguska šilka tor sosna atd atd je toho spousta a třeba první 3 zminovaní by byli dost učiní protože kulka stojí určitě mín než dron a při velké roji a velké salvě by bylo o zábavu postaráno plus tu někdo říkal rušení no západní rušičky nejsou zrovna nic super top ale ruské jsou špička takže jak by rušili amíci tak i rusové je hezké že autor vyjmenuje x věcí co by udělalo USA ale na druhé straně nechá samotné bezbrané s-400 co na roj malých dronů není určené k tomu jsou právě spaagy a pvo krátkého dosahu ne s-400 který je určení k likvidaci letadel a různých raket to by autor měl vědět chápu že se vám to nehodí do krámu ale tak to je
  Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  17:59 25.03.2019

  Útok rojem malých UAV: hlavní problém, který se nepodaří v brzké době vyřešit je logika řízení roje o deseti až stovkách kusů současně... Potřebujete zajistit nepřetržitý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Útok rojem malých UAV: hlavní problém, který se nepodaří v brzké době vyřešit je logika řízení roje o deseti až stovkách kusů současně... Potřebujete zajistit nepřetržitý informační tok v "roji" pro jeho efektivní řízení a bojové nasazení. Jediná myslitelná architektura řízení většího roje UAV je centrální řízení: jeden UAV si přebere roli "matky", zjistí si polohy všech UAV v jeho hejnu přes rádio a podle zvolené taktiky řídí jejich let - formace a popřípadě komunikuje s dalšími matkami jiných hejn, těch matek může být více, když se roj rozdělí na menší skupinky (hejna) a každé má svoji "matku", ale pořád je hlavní limitující faktor efektivního bojového nasazení takového útočného roje proti PVO atd, nutnost udržet informační toky o polohách všech členů roje a hejn. Jak se ten informační řetěz (zajištěný rádiovými spoji) zpřetrhá tak efektivita takového roje se bude blížit 0. Pak z toho logicky vyplývá, že za 1.) větší roj UAV s neustále zapnutým rádiem o dosahu X kilometrů, bude detekovatelný v elektromagnetickém spektru na vzdálenostech několika jednotek až desítek km (podle typu UAV tvořící roje), na tom můžete postavit detekční systémy před útoky rojů UAV a na nich můžete postavit aktivní obranu v podobě širokopásmových rušičů, jelikož jde z logiky věci o pidi UAV, nebo UAV malých rozměrů, jejich vysílací výkon zajišťující přenos informací mezi členy roje bude úplně minimalistický, takže jej stačí zarušit a máte celý roj na zemi ;)
  Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   18:24 25.03.2019

   Tím netvrdím, že útok rojem menších UAV na důležité měkké cíle je hloupost, ale zásadní problém je zajištění řízení takového roje (výměny informaci mezi všemi členy roje a jeho ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tím netvrdím, že útok rojem menších UAV na důležité měkké cíle je hloupost, ale zásadní problém je zajištění řízení takového roje (výměny informaci mezi všemi členy roje a jeho řízení z jednoho či několika center v roji při samotném útoku), které bude realizované po šifrovaném rádiovém kanálu se skokovou změnou frekvencí, ale pořád to bude díky velikosti UAV, možnému výkonu elektrického zdroje na palubě, zařízení o nevelkém vyzařujícím výkonu na úrovni +- malé vojenské rádiové stanice. Ten přenos informací v roji nutný pro jeho efektivní řízení pak půjde z logiky věci dost dobře zarušit na velké ploše prostou širokopásmovou rušičkou. Do toho přihoďte rušení a podvrhávání GPS signálu, možnost detekce elektromagnetického vyzařování z takového roje na vzdálenost +10km a už to tak slavně nevypadá s úspěšností útoku roje na pozice třeba PVO baterie S-400.. Až bude možnost řídit nějak rozumě roj UAV v pasivním režimu bez zapnutého rádia, kdy každý UAV bude zcela autonomní jednotka a bude řídit svůj let podle "vůdce" hejna a okolních UAV vizuálně přes 360° IR kamery, tak jak třeba létají ptáci v hejnech, pak to bude jiné kafe.
   Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  13:24 23.01.2017

  To že ho pri tomto teste odhadzovala F18 nič neznamená. Kľudne tie drony môžu vypustat aj z F35 a ako bolo písané nieje to iba jediná vec ktorá sa v pripade konfliktu používa. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To že ho pri tomto teste odhadzovala F18 nič neznamená. Kľudne tie drony môžu vypustat aj z F35 a ako bolo písané nieje to iba jediná vec ktorá sa v pripade konfliktu používa. Súčasne su aj predtym rusene radary aby neboli schopné zachytiť lietadlá ktoré drony vypustia. Ak by ich aj náhodou zachytili tak o chvíľu budú mať zachytne pole plné falošných cielov,takže nebudú vedieť ktoré sú drony a ktoré sú ozajstné lietadlá. Takže ak ich budú náhodne zostrelovat ,iba tým odkrývajú svoju poziciu.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  09:47 17.01.2017

  Ještě k parametrům Perdixů: Taková hračka je hříčkou v jakémkoli vzdušném proudění větším než malém. Uváděný dolet je proto pouze teoretický za optimálních podmínek. Jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k parametrům Perdixů: Taková hračka je hříčkou v jakémkoli vzdušném proudění větším než malém. Uváděný dolet je proto pouze teoretický za optimálních podmínek. Jejich kominikační systém je přesně tím, k čemu jsou vyvinuty nejnovější ruské REB včetně zařízení umístěných na nízké orbitě a těch ad hoc operujících na hranici stratosféry.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  09:41 17.01.2017

  Dovolím si odhadnout, že pro efektivní PVO, jakou ta moderní ruská je, je snadným cílem F-18 ještě před odhozem Perdixů. Perdixy dále kouzlem nechtěného zcela nepochybně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si odhadnout, že pro efektivní PVO, jakou ta moderní ruská je, je snadným cílem F-18 ještě před odhozem Perdixů. Perdixy dále kouzlem nechtěného zcela nepochybně demonstrují, kdo je v téhle hře útočníkem a kdo se brání...
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  21:07 14.01.2017

  "Podobna technologie by se hodila i do civilniho zivota, protoze by se dala zrusit ISM pasma a vsichni by si vysilali pres sebe, ale statisticky skoro bez vzajemneho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Podobna technologie by se hodila i do civilniho zivota, protoze by se dala zrusit ISM pasma a vsichni by si vysilali pres sebe, ale statisticky skoro bez vzajemneho ruseni."
  xxxxxxxxxxxxxx
  takže hopingové rádio které se bude přelaďovat na definovaných kmitočtech (kanálech) , kde zrovna není datová komunikace, kde není nosná atd.....
  Tak tohle dnes umí skoro každý router WiFi včetně mé Tendy.
  Stačí jenom nakonfigurovat........
  Takto jak píšete by to mělo fungovat v intravilánu tedy aglomeraci. Úměrně jak stoupá počet stanic při stávajícím počtu definovaných kmitočtů vznikne rušení stejně...

  Technologie Perdixu je vytvořena v mírových dobách a armáda s ní bude pravděpodobně cvičet. Aby tak mohlo být, nemůže se přelaďovat, kde chce, ale podle kmitočtých plánů ITU případně národních kmitočtových tabulek a co odsouhlasí FCC.
  Dnes není problém zaměřit i "slabý vysílač" pokud máte pořádné antény a citlivý přijímač s vypínatelným AGC. Dnes už i SDR přijímače díky kvalitním a rychlým A/D převodníkům mají poměrně široký dynamický rozsah, takže jim nevadí pár desítek Hz vedle sebe "dělový signál" signál 100 dB a zároveň "slabý" 10dB. nad úrovní šumu.
  Problematické je zaměření stanice která pracuje technikou "spread spectrum"
  tedy rozprostřeným spektrem.
  V USA je tahle technologie zakázaná, protože FCC má velké technické problémy a nedokáže měřit v rozprostřeném spektru.
  ČTÚ se techniky rozprostřeného spektra vyloženě obává. Soukromě mě informoval jeden zdroj, že už i zkoušeli najmout firmy.....Když to nezvládá FCC co lze očekávat od ČTÚ??? :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  18:44 14.01.2017

  Larry - Použití antény kmitočtů WiFi (je to jedno z ISM pásem) pro Perdix a vůbec vojenské účely je vzhledem k rušení mezi civilními uživateli nesmysl. V případě jakéhokoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry - Použití antény kmitočtů WiFi (je to jedno z ISM pásem) pro Perdix a vůbec vojenské účely je vzhledem k rušení mezi civilními uživateli nesmysl. V případě jakéhokoliv konfliktu budou právě Wifi sítě úmyslně zarušené.

  Tak jeste jednou Larry - kdyz skaces po celem pasmu mezi 2 a 5 GHz a vysilas skoro na urovni sumu treba s 10 frekvencnimi skoky na jeden bit, tak nikomu Wifi nezarusis. A kdyby chtel nekdo rusit tebe tak by musel pokryt skoro kontinualne celych 2 az 5 GHz pasma - coz by vyzadovalo nekolika radu vyssi vysilaci vykon. Krom toho te budou mit problemy zamerit, protoze vysilas s nekolikanasobne nizsim vykonem nez uzkopasmove vysilace.

  Podobna technologie by se hodila i do civilniho zivota, protoze by se dala zrusit ISM pasma a vsichni by si vysilali pres sebe, ale statisticky skoro bez vzajemneho ruseni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:52 14.01.2017

  to damik.
  děkuji za link, ale nemusíte přepisovat, číst umím.
  Ta anténa je samozřejmě dipol na PCB, tedy paralelně 3xdipol.
  Pro širší pásmo 4,9-5,9GHz používá 2 dipoly.
  U ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to damik.
  děkuji za link, ale nemusíte přepisovat, číst umím.
  Ta anténa je samozřejmě dipol na PCB, tedy paralelně 3xdipol.
  Pro širší pásmo 4,9-5,9GHz používá 2 dipoly.
  U těchto dipolu záleží na provedení, musí být dodrženy stejné vzdálenosti dipolů od sebe a samozřejmě vyzařuje ten z nich, který je v rezonanci. Zde není problém.
  SWR je uvedeno pravděpodobně ve vztahu k nějakému routeru pro WiFi.
  (nedělejte si iluze, že impedance anténního vstupu je 50 ohmů. To bývá jen zbožné přání výrobců)
  A právě uváděné SWR se mění s výkonem vysílače. A to podstatně.
  PSV 2:1 znamená, že vyzáříte 89% výkonu a 11% je odražený výkon.
  Slušně vyladěná anténa má SWR max do 1,5.
  Pokud by jste chtěl vědět, kde je pravda, potřebujete analyzátor a znát něco o Smithově diagramu.
  Pokud zvýšíte výkon, zjistíte, že ztráty na vedení jsou na tomhle koax.kablíku už celkem znatelné. (zvláště pozorovatelné na 5GHz)

  Použití antény kmitočtů WiFi (je to jedno z ISM pásem) pro Perdix a vůbec vojenské účely je vzhledem k rušení mezi civilními uživateli nesmysl.
  V případě jakéhokoliv konfliktu budou právě Wifi sítě úmyslně zarušené.

  O stavu wifi ve vašem okolí se může podívat když připojíte trochu slušnější anténu
  do vaší WiFi karty a nainstalujete třeba SW inSSIDer.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:18 14.01.2017

  No a co třeba použít "obyčejnou" síť. Voliéra s ptáky se k tomu aby se nedostali ven a tady to bude okolo strategických cílu, aby se drony nedostaly dovnitř.

  No, a nakonec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a co třeba použít "obyčejnou" síť. Voliéra s ptáky se k tomu aby se nedostali ven a tady to bude okolo strategických cílu, aby se drony nedostaly dovnitř.

  No, a nakonec Rusovi to bude jedno, protože tyhle systémy včetně F-35 a jiných drahých hraček jsou ve válce bezpředmětné, pokud půjde o útok proti RF. Tam se i konvenční vítězství rovná sebevraždě lidstva. Takže nasazení může být snad jen proti těmto sytémům mimo RF nebo v případ expanze RF, což je možné, ale nemyslím si, že pravděpodobné. Jde jen o to být řipraveni a mít dost velký klacek, aby k tomu nedošlo. Je tedy otázkou jestli se na něco takového budou připravovat. Pro Rusy je základní jaderné odstrašení a dokud tohle bude fungovat, tak je jim i nějaký Perdix ukradený.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:05 14.01.2017

  Stronger.P - Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" (převzal), nedostane se snadno k té drahé technologii?

  to se da vyresit relativne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stronger.P - Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" (převzal), nedostane se snadno k té drahé technologii?

  to se da vyresit relativne levne uz vdnesni dobe. treba takove PGP sifrovani disku/SSD/FD s asymetrickymRSA a klicem delsim nez 2048b - prej se do toho nedostane ani NSA/CIA/FBI

  https://www.wilderssecurity.co...

  a kdyz ten dron nedostane re-aktivacni kod treba kazdych 48h tak se muze sam usmazit/vymazat ...
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  14:57 14.01.2017

  S.W.R = 2.0 @ 2400 MHz ~ 2700 MHz
  S.W.R = 2.0 @ 4900 MHz ~ 5900 MHz

  S.W.R = 2.0 @ 2400 MHz ~ 2700 MHz
  S.W.R = 2.0 @ 4900 MHz ~ 5900 MHz

 • damik
  14:57 14.01.2017

  S.W.R

  S.W.R

 • damik
  14:56 14.01.2017

  Larry - tady mas ukazku male levne ($1) lehke sirokopasmove pasivni anteny pro od 2 do 5 GHz. Antenu neni treba prepinat mezi pasmy. Samozrejmne to nezavola az do Pentagonu ale na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry - tady mas ukazku male levne ($1) lehke sirokopasmove pasivni anteny pro od 2 do 5 GHz. Antenu neni treba prepinat mezi pasmy. Samozrejmne to nezavola az do Pentagonu ale na par kilometru pri 1W ti to staci.

  https://www.aliexpress.com/ite...

  VSWR is defined: S.W.R
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  14:44 14.01.2017

  "Ono to je o spotrebovanem a vyzarenem vykonu. Samozrejmne sirokopasmove anteny maji horsi ucinost nez uzkopasmove, to ale neznamena ze by nefungovaly; jenom hure. Pri vykonech do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Ono to je o spotrebovanem a vyzarenem vykonu. Samozrejmne sirokopasmove anteny maji horsi ucinost nez uzkopasmove, to ale neznamena ze by nefungovaly; jenom hure. Pri vykonech do 10W nic neuvaris a uchladis to pasivnim chladicem.!
  xxxxxxxxxxxxx
  velikost plochy chladiče se dá přesně spočítat. nicméně je to hmotnost a plocha.
  A vy máte dron a ne letadlo. Je to o příkonu a výkonu. Pokud znáte napětí zdroje. (uvažujeme stejnosměrný zdroj) a výkon je snadné počítat.
  VF výkony?? uvažujte v řádu stovek mW až 1W. opět takový vysílač musíte z něčeho "nakrmit" To co vytvoří zesilovač za VF výkon musí anténa efektivně vyzářit do prostoru.
  Samozřejmě nemá 100% účinnost. Ta anténa není "jen tak" Aby se to chovalo jako anténa musí splňovat řadu parametrů např. poměry stojatých vln, impedanční atd............
  Přepínání a doladění musí být skutečně rychlé u hopingových stanic, přepínání by nemělo probíhat při vysílání VF výkonu do antény.
  zkuste se zamyslet a spočítat anténu která má mít jakousi použitelnou komunikační účinnost a přitom v rozsahu 1-5GHz!!!! Tedy přeladit B=4GHz !!!
  Tím, netvrdím že neexistují širokopásmové antény.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  13:33 14.01.2017

  Damík
  Pri tak velke seriove vyrobe muzes dat do levneho dronu i relativne drahe technologie.

  Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Damík
  Pri tak velke seriove vyrobe muzes dat do levneho dronu i relativne drahe technologie.

  Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" (převzal), nedostane se snadno k té drahé technologii?
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  12:16 14.01.2017

  Gloton - v budoucnosti se vetsina valceni odehra mezi miliony relativne levnych automatickych robotu/dronu. Na rozdil soucasnosti, kde mame jen tisice velmi drahych zbrani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton - v budoucnosti se vetsina valceni odehra mezi miliony relativne levnych automatickych robotu/dronu. Na rozdil soucasnosti, kde mame jen tisice velmi drahych zbrani (letadel, tanku, lodi). Jestli tohle neni systemova zmena, tak uz nevim co by melo ...

  Za cenu jednoho 5th generace letadla ($80mil) muzes mit 8k dronu za $10k. Nebo 80k dronu za $1k.

  Pri tak velke seriove vyrobe muzes dat do levneho dronu i relativne drahe technologie.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  12:05 14.01.2017

  Larry - A ta antény by měla být vyladěná, abychom neuvařili výkonový prvek. Zváště u provozů s trvalou "nosnou" A zajistit rychlé přelaďování všesměrové antény v rozsahu 1-5GHz, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry - A ta antény by měla být vyladěná, abychom neuvařili výkonový prvek. Zváště u provozů s trvalou "nosnou" A zajistit rychlé přelaďování všesměrové antény v rozsahu 1-5GHz, to je skutečně úkol!!! Takže nevymýšlejte fantasmagorie. Já také nemám rád když mě někdo "tahá za fusekli"

  Ono to je o spotrebovanem a vyzarenem vykonu. Samozrejmne sirokopasmove anteny maji horsi ucinost nez uzkopasmove, to ale neznamena ze by nefungovaly; jenom hure. Pri vykonech do 10W nic neuvaris a uchladis to pasivnim chladicem.

  http://www.jpier.org/PIERC/pie...

  —A novel hybrid antenna capable of both spectrum sensing and frequency reconfigurability is proposed in this paper. The proposed hybrid antenna senses spectrum over a wide frequency range from 1 GHz–12 GHz
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  10:26 14.01.2017

  Zkuste se zamyslet nad TTD.

  "Perdix je jednoduchý stroj vyrobený z kevlaru/uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, a za použití komerčně dostupné elektroniky. Dron pohání malá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zkuste se zamyslet nad TTD.

  "Perdix je jednoduchý stroj vyrobený z kevlaru/uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, a za použití komerčně dostupné elektroniky. Dron pohání malá vrtule o průměru 6,6 cm.
  Každý dron měří na délku 16,5 cm při rozpětí výklopných křídel 30 cm. Hmotnost dronu je 290 g a výdrž ve vzduchu minimálně 20 min - záleží na výšce odhozu, proudění větru, atd. Maximální rychlost je 111 km/h - teoretický dolet při odhozu z nulové výšky je tak cca 35 km."
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  Pokud je to "tak jednoduchý stroj" proč už je dávno masově nevyrábějí???
  S trochou nadsázky vám stačí k výrobě 3D tiskárna, komerčně dostupná elektronika, pán asi myslel arduino z Čínského eshopu...
  Pro komunikaci nějaký ten modul do ISM bandu, výborně.
  Pokud jste někdy postavili elektrolet model, víte že vrtule při průměru, nikoliv poloměru!!! 66mm bude mít sakra otáčky. Na to by stačil motor od Graupnera.
  A kde máte zdroj?? Tohle asi power banka nespraví........
  Takže proč to vyrábět?? zcela jistě stačí přizpůsobit "něco" od hobbykingu z Číny.
  :-))) Pokud se bavíte o hoppingových rádiích tak si uvědomte, že součástí rádia bývá anténa. To je takový dobrý zvyk. :-))) A ta antény by měla být vyladěná, abychom neuvařili výkonový prvek. Zváště u provozů s trvalou "nosnou"
  A zajistit rychlé přelaďování všesměrové antény v rozsahu 1-5GHz, to je skutečně úkol!!!
  Takže nevymýšlejte fantasmagorie. Já také nemám rád když mě někdo "tahá za fusekli"
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:03 14.01.2017

  No pánové diskuse pořád předpokládá složitá řešení na dronech v kombinaci s příliš sofistikovaným protiopatřením.

  K té Faradayově kleci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No pánové diskuse pořád předpokládá složitá řešení na dronech v kombinaci s příliš sofistikovaným protiopatřením.

  K té Faradayově kleci https://www.quora.com/Does-a-f...

  It also depends of course on the strength of the EMP. It can be of any intensity-- for instance a nearby lightning strike will get you a few tens of volts per meter, flying into the beam of a large radar dish can get you millions of volts per meter, a large nuclear burst can do likewise.

  Tady to vypadá, že prosté pulsy EM by tomu daly zabrat. Koilik by mohly snést ta tvá řešení Damiku netuším? Neodešla by ta ochrana časem a pak ten dron? Otázka je taky, jestli není konstrukce toho dronu přirozeně "odolná". Myslím, že na MIT nejsou hlupáci.

  Navíc základní úvaha je špatně.

  Perdix je jednoduchý a ta složitá řešení co tu lítají jdou proti koncepci projektu. V obecné rovině:

  - malý jednoduchý přístroj

  - předpokládá se i nějaké procento ztrát (při tom experimentu o kterém je článek bylo pár dronů asi ztraceno) http://www.popularmechanics.co...
  The benefit of a swarm is that if one drone drops out—and a few appear to crash—the group can rearrange itself to maintain coverage

  - využití technologií běžných pro mobilní telefony (ty :) tzv chytré)

  - mise - přesuny, vznášení nad cílem a pak vytořit kruh o průměru 100m

  - do budoucna mise - průzkum, útoky na nepřátelské síly, rušení komunikace, předstírat pro nepřátele větší cíle, no a pak mít malou trhaviinu pro ničení cílů

  - HLAVNÍ výhoda je dle mého názoru skutečnost, že pokud o část roje příjdete tak se zbytek přizpůsobí (to uměly i roje Ruských protilodních raket)

  Kolik jich musí protivník vyřadit, aby nebyly schopné plnit své poslání? Při průzkumu asi "všechy". Při útoky na radarovou anténu? Při útoku na pozemní jednotky? Snad jen při imitaci většího cíle bude nějaká kritická hodnota dronů, aby dokázaly vytvořit radarovou imitaci např. letadla.

  U těchto prcků je síla zejména v jejich množství. Tím pádek komunikční kanály pro rušení se násobí s jejih počtem. Mohou komunikovat na krátkou vzdálenost a tím pádem být těžko zjistitelní pasivními senzory. Budou to jednoduchá jednoúčelově specializovaná zařízení - nemyslím, že bude dron co bude umět vše, ale spíše dron na určitý úkol (možná se mýlím).

  No a tím pádem protiopatření bude muset být taky jednoduché. Drony proti těmto dronům by musely být sofistikovanější ve smyslu, že by je musely "aktivně vyhledat" tyhle drony. Navíc bude docela zajímavé vůbec ten roj najít a identifikovat, že tam je. Ono to asi nebude tak snadné. Pořás si říkám, že "nespecifická" EMP protizbraň by byla řešením. Ono není snad třeba rozlousknout kódování komunikace, ale stačí ji přece narušit tím, že sem tam nějaký bit informace bude špatně. Nechme se překvapit, co proti tomu vymyslí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  05:01 14.01.2017

  damik

  Ty jsi naprosto typický příklad těch, o kterých jsem psal ve svém minulém příspěvku.
  "Oči na vrch hlavy" a neschopnost reálného hodnocení. Uvědom si, že stejně jako jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  damik

  Ty jsi naprosto typický příklad těch, o kterých jsem psal ve svém minulém příspěvku.
  "Oči na vrch hlavy" a neschopnost reálného hodnocení. Uvědom si, že stejně jako jedna strana může nasadit tisíce levných dronů "do útoku", může druhá strana nasadit tisíce levných dronů "do obrany" proti nim.
  Stejně jako je láce a jednoduchost těchto dronů jejich výhoda, je to na druhou stranu i jejich nevýhoda. Je to technologie poměrně lehce zvládnutelná pro každý technicky rozvinutější stát.
  Opravdu účinné budou především proti "technicky zaostalým nepřátelům", ale proti nim jich zase vlastně ani není třeba.
  Na druhou stranu.....je to levná sranda, tak proč si s nimi nehrát.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  02:00 14.01.2017

  1/ EMP - jak jsem rikal je to kombinace Faradeovy klece a ochranych diod. Potencialne jeste filtracnich kondenzatoru. Rekneme ze normalne mas na antennim vodici do 10mV signalu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1/ EMP - jak jsem rikal je to kombinace Faradeovy klece a ochranych diod. Potencialne jeste filtracnich kondenzatoru. Rekneme ze normalne mas na antennim vodici do 10mV signalu. Das na to paralerne ochranou diodu, ktera ti vyskratuje cokoli nad 1V. Takze kdyz ti tam vyskoci najednou naindukovanych 1000V z EMP tak to ta dioda vyzkratuje a promeni v teplo. Idealne mas podobne ochrane diody na vsech chipech, antenach, vodicich a plosnem spoji, na kazdem clanku v retezu.

  Taky ti to pomuze proti primemu uderu bleskem ... :)

  2/ Olivav - maly vykon pomuze, ale treba drony pouzivaji vsesmerovou antenu a nepritel muze pouzit uzkosmerovou antenu. Muzes taky pouzivat frequence co se rychleji utlumi v atmosphere (treba 2GHz jako v mikrovlnce, protoze to krasne vibruje molekuly vody).

  A potom co jsem popisoval predtim - vysilani pres siroke spectrum na urovni sumu, kde te nepritel neodhali i kdyz je ve stejne vzdalenosti jako pratelsky prijimac.

  http://www.eetimes.com/documen...

  The use of special pseudo noise (PN) codes in spread-spectrum communications makes signals appear wide band and noise-like. It is this very characteristic that makes spread-spectrum signals possess a low LPI. Spread-spectrum signals are hard to detect on narrow band equipment because the signal's energy is spread over a bandwidth of maybe 100 times the information bandwidth
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:52 13.01.2017

  Faradayova klec proti EMP působí jen částečně.Dobrá ochrana je dvojitý kovový plášť (zcela bez skulin) nebo lépe feromagnetický materiál značné tloušťky.Ale jelikož minidrony by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Faradayova klec proti EMP působí jen částečně.Dobrá ochrana je dvojitý kovový plášť (zcela bez skulin) nebo lépe feromagnetický materiál značné tloušťky.Ale jelikož minidrony by měli tak či tak z jakékoliv ochrany aktivní propojení na příjmací a vysílací anténky,které by museli být vně té ochrany je jakákoliv ochrana proti emp nanic.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  21:59 13.01.2017

  Marthy
  není to "feritová skříň" ale "faradayova klec" . Vyrobit funkční faradayovu klec na odstínění můžete i s trochou umu na chalupě za pár minut s tím co nakoupíte v Baumaxu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy
  není to "feritová skříň" ale "faradayova klec" . Vyrobit funkční faradayovu klec na odstínění můžete i s trochou umu na chalupě za pár minut s tím co nakoupíte v Baumaxu. Neíikám, že by to fungovalo na EMP který by bouchnul "metr" vedle, ale principiálně to jde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  20:58 13.01.2017

  Damik-ochrana proti EMP by u těchto minidronů byla obtížná,už proto že spolu neustále komunikují-takže mají zapnuté vysílací a příjmací antény,při výbuchu EMP granátu budou všechny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Damik-ochrana proti EMP by u těchto minidronů byla obtížná,už proto že spolu neustále komunikují-takže mají zapnuté vysílací a příjmací antény,při výbuchu EMP granátu budou všechny obvody spojené s těmito anténkami zničené.
  Aby tyhle minidrony odolaly silnému EM pulsu museli by mít e.obvody schované ve feritové skříni a antény odpojené.To lze když víš kdy k pulsu dojde (letoun-nosič JZ při odletu po vypuštění JZ),ale ty minidrony to vědět nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:09 13.01.2017

  Damiku,

  jen mě tak napadlo, že primárně je ta úvaha o kanálech a kódování zbytečná. Ty drony spolu komunikují na krátkou vzdálenost a tak přece není důvod, aby síla signálu pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Damiku,

  jen mě tak napadlo, že primárně je ta úvaha o kanálech a kódování zbytečná. Ty drony spolu komunikují na krátkou vzdálenost a tak přece není důvod, aby síla signálu pro vysílání dat byla velká. Tudíž by protivník de facto neměl ani vědět, že se tam domlouvá 200 dronů. Takový "stealth" díky nízkému výkonu vysílačů dat. Možná se mílím, ale pokud se budou domlouvat na vzdálenost cca 100m předávat data dál tak na 300m od roje už nebude signál zachtitelný (jen jsem střelil čísla od pasu).

  No a těla dronu jsou z kompozitu atd. takže princip radarového LO je tam už od základu. Ani nevíš že tam něco je a nezjistíš to ani, vystopování, že se to domlouvá a cca 500m od cíle už není dost času na hrozbu reagovat. I v případě, že 50% roje sestřelíš, tak zbytek bude na splnění úkolu (třeba poškození radaru) stačit.
  Skrýt celý příspěvek

 • akimAlí
  20:02 13.01.2017

  Tak, a rusáci jsou v perdeli. Vyrojíme drony a poté je lehce pobijeme! Bejzbolkama.

  Tak, a rusáci jsou v perdeli. Vyrojíme drony a poté je lehce pobijeme! Bejzbolkama.

 • akimAlí
  20:02 13.01.2017

  Tak, a rusáci jsou v perdeli. Vyrojíme drony a poté je lehce pobijeme! Bejzbolkama.

  Tak, a rusáci jsou v perdeli. Vyrojíme drony a poté je lehce pobijeme! Bejzbolkama.

 • damik
  19:26 13.01.2017

  Musel by si rusit konstantne vsech milion kanalu, protoze nevis ktery se zrovna pouziva.

  A taky se 1 bit prenese na 10 kanalech seriove. Ty musis tech 10 kanalu seriove precist ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musel by si rusit konstantne vsech milion kanalu, protoze nevis ktery se zrovna pouziva.

  A taky se 1 bit prenese na 10 kanalech seriove. Ty musis tech 10 kanalu seriove precist ve spravny cas a ve spravne posloupnosti a pouzit statistickeho prumeru, aby jsi ten 1 bit dostal. Jinak si budes myslet ze je to jenom sum.

  To ma vyhody i v civilni svere jako treba pro Wifi. Ze by ti Wifi skakala od 1 do 5GHz, ale protoze je tam milion kanalu tak by tvoje Wifi skakala jinak nez sousedova a vubec by jste se navzajem nerusili.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  19:21 13.01.2017

  Olivave

  1/ neni velky rozdil mezi kodovanim 500 nebo milionem frekvencnich kanalu. Problem je synchronizace vysilacu a prijimacu. Ale to se da treba jednoduse vyresit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivave

  1/ neni velky rozdil mezi kodovanim 500 nebo milionem frekvencnich kanalu. Problem je synchronizace vysilacu a prijimacu. Ale to se da treba jednoduse vyresit predkodovanim pseudonahodne frequence treba na pristich 24h; nebo treba nejakeho dlouheho klice pro generovani pseudo nahodnych frekvenci. Nepotrebuje to ani narocne CPU, jen velmi siroko pasmove vysilace a prijimace. A presny cas z vnitrnich hodin nebo jeden GPS satelit ping.

  2/ EM ochrana vojenske elektroniky byla vyresena uz 50tych letech. Faradeova klec a ochrane diody.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:06 13.01.2017

  (10 kanalu na 1 bit seriove) myslíš paralelně ne?

  Ale vtip je, že v roji 200 dronů při 1000 kanálech bude pro destrukci komunikace potřeba rušit 200 000 kanálů av tom bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  (10 kanalu na 1 bit seriove) myslíš paralelně ne?

  Ale vtip je, že v roji 200 dronů při 1000 kanálech bude pro destrukci komunikace potřeba rušit 200 000 kanálů av tom bude hlavní síla. Množství dronů nahradí složitost jednoho dronu. V tom tkví havní idea toho hejna. Nemusíš tedy mít sofistikovanou komunikaci mezi jednotlivými dorny, protože v tom hejnu se to bude násobit.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  19:03 13.01.2017

  Tady mate levny naporovy proudovy motor z 50tych let. Dosah okolo 130 mil. Skoro zadna pohybliva soucastka. Levny jako tatranka. Nenarocne materialy. To by se dalo zbastlit i v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady mate levny naporovy proudovy motor z 50tych let. Dosah okolo 130 mil. Skoro zadna pohybliva soucastka. Levny jako tatranka. Nenarocne materialy. To by se dalo zbastlit i v garazi ... :)

  https://www.google.co.uk/searc...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:54 13.01.2017

  Damiku,

  souhlasím s tím, že tento přístup může diametrálně změnit válčení. Ony ty Perdix drony podle článku z popularmechanics budou plnit i Air-Air mise. Malá nálož a pasivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Damiku,

  souhlasím s tím, že tento přístup může diametrálně změnit válčení. Ony ty Perdix drony podle článku z popularmechanics budou plnit i Air-Air mise. Malá nálož a pasivní přijímač a v případě štěstí je to takové minové pole pro letadla. Docela nepříjemná představa pro piloty.

  Možná ti Orli by pomohli, ale asi máš pravdu, že nakonec to bude dron proti dronu. A proti levnému to musí být stejně sofistikovaný, ale taky levný jinak tě to finančně utahá.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  18:54 13.01.2017

  Damik
  A jedina schopna ochrana proti velkemu poctu dronu je asi jedine velky pocet obranych dronu.

  A zas*rem si planetu dalším smetím...
  Promiň, nedalo mi to :D

  Damik
  A jedina schopna ochrana proti velkemu poctu dronu je asi jedine velky pocet obranych dronu.

  A zas*rem si planetu dalším smetím...
  Promiň, nedalo mi to :D

 • Olivav
  18:50 13.01.2017

  Damiku,

  já se s tebou nehádám. Jen jsem našel disertačku, kde popisují metody jak to lze rušít. V tom odkazu co jsi poslal prvně je zmínka, že

  frequency hopping provides ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Damiku,

  já se s tebou nehádám. Jen jsem našel disertačku, kde popisují metody jak to lze rušít. V tom odkazu co jsi poslal prvně je zmínka, že

  frequency hopping provides only limited protection against eavesdropping and jamming

  ale je tam i, že promyšlené rušení je nesnadné (vysoce rezistentní) v případě

  Spread-spectrum signals are highly resistant to deliberate jamming

  No a tak jsem kouknul jestli se tím někdo nezybýval a našel Disertačku. Nečetl jsem ji jen ji tu dal jako dosti seriózni zdroj informací. Možná pro tebe byla zajímavá a chápu, že jsi se do ni kouknul.

  Jen k tomu množství kanálu na kódováni. myslíš si, že takový objem zvládnou ty mini drony s Li-Ion baterkou, která musí pohánět celého toho drobka? Jde o to, že pro takové kódování asi nestačí procesor s nízkou spotřebou, když to má pohánět i umělou inteligenci přenášet data a zpracovávat obraz v reálném čase.

  Ono to vypadá, že určení dronů je primárně pro real time průzkum apk i nějaké další úkony. Nakonec je otázkou jestli je výhodné rušit specificky jejich komunikaci nebo je spíše natvrdo vyřadit EM pulzem, který jim vyřadí obvody.

  Myslím si, že o to sofistikovaně rušit takové hejno nepůjde. Logicky by byl problém už jen při tom Meším počtu kanálu, protože tam těch dronů bude hodně a každý pojede 500 kanálů, takže by to bylo jako 500 x počet dronů. V tomto případě se počítá s tím, že jich pár nedá ani vysazení a že další budou vyřazeny. Jiné je nahradí a roj se bude adaptovat, což je opravdu šílená předtava. T buď půjde snadno vyřadit v odstatečném množství a trvale nebo to nemá cenu zkoušet.

  Ta dizertačka nebylo opravdu nic proti tobě.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  18:42 13.01.2017

  Glotone - swarm drony dramaticky zmeni systemy valceni pro armadu, letectvo a namornictvo. V poslednich 50 letech se prechazelo z plosnych na bodove zbrane a zbrani bylo relativne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Glotone - swarm drony dramaticky zmeni systemy valceni pro armadu, letectvo a namornictvo. V poslednich 50 letech se prechazelo z plosnych na bodove zbrane a zbrani bylo relativne malo. 5000 bojovych letadel, 10 000 tanku, 500 velkych lodi, 20 letadlovych lodi.

  Miliony levnych a inteligentnich swarm dronu zmeni taktiku boje. Kolik ted operuje stihacek v Syrii? 100? 200? Misto toho muzes nasadit 100 000 dronu, kteri budou automaticky procesavat cele uzemi 24/365. Lide nejsou schopni bojovat proti velkemu poctu automatickych a rychlych stroju. Drony budou levnejsi nez drahe stihacky. A zadne ztraty na zivotech spratelenych sil.

  A jedina schopna ochrana proti velkemu poctu dronu je asi jedine velky pocet obranych dronu.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  18:21 13.01.2017

  Olivave

  ta tvoje disertacka popisuje ruseni FFH/MFSK s 500 kanaly (N). Ja popisuju system z 1 000 000 kanaly, kde se na vyslani 1 bitu vyuzije 10 kanalu seriove jeden po jednom. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivave

  ta tvoje disertacka popisuje ruseni FFH/MFSK s 500 kanaly (N). Ja popisuju system z 1 000 000 kanaly, kde se na vyslani 1 bitu vyuzije 10 kanalu seriove jeden po jednom.

  S tvoji disertacky:

  Figure 20 shows that as the numbers of frequency hop bands N (e.g. 500) increases, the performance of the jammer decreases. For a large average energy per bit–to–jamming ratio the Pb remains stable independently from the number of frequency hop bands N. The performance of the jammer is also influenced by the modulation order. As M increases, the ability of the jammer to jam the signal decreases.

  Takovy system nazarusis a dokonce nepujde ani detekovat, protoze vysila skoro na urovni sumu (10 kanalu na 1 bit seriove).
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  15:50 13.01.2017

  Poznámka k diskusi a diskutujícím: většina z vás dělá základní chybu v tom, že na jakýkoliv nový systém, zbraň či i jen jejich demonstrátor nahlíží jako na jedinečnou novou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poznámka k diskusi a diskutujícím: většina z vás dělá základní chybu v tom, že na jakýkoliv nový systém, zbraň či i jen jejich demonstrátor nahlíží jako na jedinečnou novou ultimativní zbraň/systém a z tohoto úhlu pohledu ho chce i hodnotit. Ale to je samozřejmě naprosto chybné. I tyto, či jiné obdobné, drony jsou/budou jen součástí systému, ve kterém budou mít nějakou jednotlivou úlohu. Nejsou/nebudou jedinečným všehoschopným systémem, který vše vyřeší. Úloha takovéhoto systému může být dokonce i jen podružná, ale může také podstatně usnadnit, či umožnit, uspět jiným zbraňovým systémům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:41 13.01.2017

  Damik,

  tady je PhD disertačka, která popisuje jak lze FFSH rušit :)

  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...

  I na té vikipedii je napsáno, že je to technika, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Damik,

  tady je PhD disertačka, která popisuje jak lze FFSH rušit :)

  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...

  I na té vikipedii je napsáno, že je to technika, která má jen omezenou schopnost ochrany proti rušení, takže takové terno to není.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:40 13.01.2017

  EMP - nebyla ochrana vojenske elektroniky proti EMP zvladnuta uz v 50 letech ???

  A B-52 bomber sits atop the TRESTLE electromagneticpulse (EMP) simulator at Kirtland Air Force ...
  Zobrazit celý příspěvek

  EMP - nebyla ochrana vojenske elektroniky proti EMP zvladnuta uz v 50 letech ???

  A B-52 bomber sits atop the TRESTLE electromagneticpulse (EMP) simulator at Kirtland Air Force Base, New Mexico

  "The facility is the largest wood-and-glue laminated structure in the world. Aircraft tested here are subjected to up to 10 million volts of electricity to simulate the effects of a nuclear explosion and assess the
  "hardness" of electrical and electronic equipment to the EMP pulse
  generated by a nuclear burst."
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:30 13.01.2017

  čtyři mise nějak píši příliš rychle :)

  čtyři mise nějak píši příliš rychle :)

 • Olivav
  15:29 13.01.2017

  No k Perdixu je něco zde:

  tvůrci
  https://beaverworks.ll.mit.edu...

  a tady je více informací k tomu co dělaly ve vzduchu 8.1.2017
  - měli tři úkoly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No k Perdixu je něco zde:

  tvůrci
  https://beaverworks.ll.mit.edu...

  a tady je více informací k tomu co dělaly ve vzduchu 8.1.2017
  - měli tři úkoly komunikovaly atd...
  http://www.popularmechanics.co...
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:29 13.01.2017

  ja si nemyslim ze by ty swarmove algoritmy byly moc slozite. Kdyz to zvladne mravenec nebo vcela tak ze 100 neurony.

  Kubis - pravidlo prave ruky - souhlasim, celkem jednoduche ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ja si nemyslim ze by ty swarmove algoritmy byly moc slozite. Kdyz to zvladne mravenec nebo vcela tak ze 100 neurony.

  Kubis - pravidlo prave ruky - souhlasim, celkem jednoduche demokraticka pravidla umoznuji prekvapive slozite chovani v hejnu/swarmu.

  Nebo treba jednoduche chovani - kdyz najdes kamarada s vyssim cislem tak ho nasleduj. Kdyz najdes kamarady jen smensim cislem tak jsi velitel a let podle letoveho planu / cile.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:28 13.01.2017

  Tak ono "videt se" jako ptaci muze byt problem. Problemem nebude kamerka/y ale analyza obrazu a rozpoznavani objektu. Na druhou stranu, mozna jim staci rozpoznat jenom prislusniky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono "videt se" jako ptaci muze byt problem. Problemem nebude kamerka/y ale analyza obrazu a rozpoznavani objektu. Na druhou stranu, mozna jim staci rozpoznat jenom prislusniky sveho hejna, coz by treba nemuselo byt softwarove tak obtizne. Take by mohli treba mit na sobe slabe zdroje specifickeho elm. zareni - majaky (diody ??) a podle toho se rozpoznavat. Slo by pritom asi volit vlnove delky v atmosfere dobre absorbovane na delsi vzdalenosti (kvuli detekci nepritelem).

  Mozna by ty diody sly i pouzit k opticke komunikaci ....

  Jenomze to jsou vsechno spekulace...
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:24 13.01.2017

  Ohledne ruseni komunikace - nastudujte si tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  1 bit informace se vysila na pseudonahodne vybranych treba 10 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledne ruseni komunikace - nastudujte si tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  1 bit informace se vysila na pseudonahodne vybranych treba 10 frequencich seriove; vysilany vykon je na hladine sumu. Kdo nezna pseudonahodnou serii frequenci tak ma minimalni sanci na odhaleni vysilace a prijmuti informace. Prijimac potrebuje prijmout signal ze vsech 10 freqenci pro jeden bit, jinak prijimany signal nenajde v prirozene hladine sumu. Informace je jeste navic stejne zasifrovana.

  Rusit se to taky moc neda protoze by rusicka musela konstantne rusit treba 1GHz to 5GHz pasmo konstantne vsude.

  Takze ty male drony co by vysilaly mezi sebou treba 100mW skokove mezi 1GHz a 5GHz tak by je nepritel z 10 km musel rusit treba 1W se smerovou antenou; ale vsech milion frequenci mezi 1GHz a 5GHz. A protoze nepritel nezna pseudonahodnou sekvenci tak by musel rusit vsech milion kanalu najednou - a ktomu by potreboval 1MW ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  14:26 13.01.2017

  Někde jsem četl, jak to dělají ptáci. Stačí různá výška a pravidlo pravé ruky. Celkem mi to dává smysl.

  Někde jsem četl, jak to dělají ptáci. Stačí různá výška a pravidlo pravé ruky. Celkem mi to dává smysl.

 • Olivav
  14:17 13.01.2017

  Dobře mají kamerku a vidí se aby nenarazili. OK

  No pro koordinaci v hejnu a organizovanou akci je to málo. Tam je komunikace nezbytná. A k té kamerka nestačí. Komunikace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobře mají kamerku a vidí se aby nenarazili. OK

  No pro koordinaci v hejnu a organizovanou akci je to málo. Tam je komunikace nezbytná. A k té kamerka nestačí. Komunikace vyžaduje obousměrnou výměnu informací.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:57 13.01.2017

  Radim
  Technicky stačí jednoduchá mapová mřížka ( jako MGRS ) znát sever / jih a alespoň "jeden" záchytný bod ( například bod vypuštění ). Pak záleží jak moc bude hejno autonomní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radim
  Technicky stačí jednoduchá mapová mřížka ( jako MGRS ) znát sever / jih a alespoň "jeden" záchytný bod ( například bod vypuštění ). Pak záleží jak moc bude hejno autonomní aby mohlo vysílat průzkumníky na hledání signálu GPS pro ověření polohy nebo kalibraci. Na videu je pěkně vidět jak se jednotlivé drony odpojují a zase vrací do hejna to může být ono. Pokud bude cílový radar zapnutý jdou jen za signálem nebo za místem odkud signál vysílal.

  První věc která se může stát cílem formace je právě ta rušička.

  Zatím dost málo informací a ono je to jen dobře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:50 13.01.2017

  Ehm, obrie brokovnice, EMP granaty, programovateľná municia ...

  Kde beriete istotu, že tie drony poletia v tesnej formacii, aby to obrane ulachcili?

  Rusenie je fajn. Co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ehm, obrie brokovnice, EMP granaty, programovateľná municia ...

  Kde beriete istotu, že tie drony poletia v tesnej formacii, aby to obrane ulachcili?

  Rusenie je fajn. Co je rusicka? Vysielač s pomerne veľkým vykonom ak to ma zarusit komunikaciu na diaľku a ako taký svieti dost vyrazne.

  Perdix je len technologicky demonstrator a potenciál ma obrovsky. A obrana proti nemu lacna nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  13:46 13.01.2017

  A kdo říká, že jsou slepý a hluchý? Stačí kamerka a rozpoznávání objektů. Nakonec ani srážka nemusí být hned fatální. Přidělejte dnešní civilní chytrý telefon k civilnímu dronu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A kdo říká, že jsou slepý a hluchý? Stačí kamerka a rozpoznávání objektů. Nakonec ani srážka nemusí být hned fatální. Přidělejte dnešní civilní chytrý telefon k civilnímu dronu a máte slušnou zbraň. A když bude někdo šikovný, tak ani GPS na předem naplánovaný cíl nepotřebuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:34 13.01.2017

  Nj, jsou ti vyvojari ale blbci, kdyz to po dronech chcou a testujou to.

  Nj, jsou ti vyvojari ale blbci, kdyz to po dronech chcou a testujou to.

 • Olivav
  13:34 13.01.2017

  Kubiš,

  musí komunikovat a korigovat let. To by bylo jako pustit do místnosti 5x5m dva slepé a hluché a nechat je tam náhodně chodit. Neočekával bych, že se nesrazí.

  Kubiš,

  musí komunikovat a korigovat let. To by bylo jako pustit do místnosti 5x5m dva slepé a hluché a nechat je tam náhodně chodit. Neočekával bych, že se nesrazí.

 • Kubiš
  13:19 13.01.2017

  Na čem? Aby letěly z bodu A do bodu B? Aby do sebe nevrazily? Myslím, že při dnešní miniaturizaci to jde i bez komunikace.

  Na čem? Aby letěly z bodu A do bodu B? Aby do sebe nevrazily? Myslím, že při dnešní miniaturizaci to jde i bez komunikace.

 • Marthy
  12:59 13.01.2017

  V článku je psané že spolu komunikují...musí přece nějak spolupracovat.

  V článku je psané že spolu komunikují...musí přece nějak spolupracovat.

 • Kubiš
  12:41 13.01.2017

  Jak jsem psal, je to začátek.
  Jste si jistý, že to co jsme viděli na videu je ovládané na dálku? Musí jednotlivé drony spolu nutně komunikovat?

  Jak jsem psal, je to začátek.
  Jste si jistý, že to co jsme viděli na videu je ovládané na dálku? Musí jednotlivé drony spolu nutně komunikovat?

 • Marthy
  12:24 13.01.2017

  Kuboš-možná budou časem minidrony s malinkou náloží a infrazaměřovačem,vypustí se do cílového prostoru a ony budou vyhledávat cíle (lidi) a zabíjet je...
  Ale co se zatím týká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kuboš-možná budou časem minidrony s malinkou náloží a infrazaměřovačem,vypustí se do cílového prostoru a ony budou vyhledávat cíle (lidi) a zabíjet je...
  Ale co se zatím týká Perdixu jeho slabinou je mimo jiné spojení s operátorem a mezi sebou,hádám že v prostoru silného rušení (třeba okolo S-400) bude jejich bojová hodnota nulová.
  Spíš bude účinná proti starším systémům PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  12:06 13.01.2017

  Podle mě je to jen další logický krok. Je to v začátku, ale má to budoucnost a nejen v armádě. Ty drony se totiž nemusí jen zvětšovat, ale taky zmenšovat. Může to poletovat kolem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě je to jen další logický krok. Je to v začátku, ale má to budoucnost a nejen v armádě. Ty drony se totiž nemusí jen zvětšovat, ale taky zmenšovat. Může to poletovat kolem vojáků, techniky, prozkoumávat okolí. Možností je spousty. Stačí se podívat, co už dnes dokáží civilní drony a není radno je podceňovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  11:52 13.01.2017

  Rusove stejne musi pracovat na nejakem laserovem CIWS systemu a jeho osekanou verzi pak budou prodavat. Takze dalsi takovato hrozba jim muze zvednout prodeje :)

  Rusove stejne musi pracovat na nejakem laserovem CIWS systemu a jeho osekanou verzi pak budou prodavat. Takze dalsi takovato hrozba jim muze zvednout prodeje :)

 • Larry
  11:31 13.01.2017

  Poznámka k článku, S-400 nejsou mediálně slavné, ale reálně použitelné prostředky PVO. Příliš PR nepotřebují.
  Perdix samozřejmě jako každý dron, bude komunikovat s operátorem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poznámka k článku, S-400 nejsou mediálně slavné, ale reálně použitelné prostředky PVO. Příliš PR nepotřebují.
  Perdix samozřejmě jako každý dron, bude komunikovat s operátorem, zároveň mezi sebou, aby nedošlo ke srážce. A tohle všechno se objeví v radiovém spektru.
  Nehledě na to, že i vrtule perdixů vytvoří kmitání, které se může i nemusí interferovat s druhýmy.... to se také objeví ve spektru.
  Jejich dolet bude velice limitovaný.
  To co je na fotografii, příliš důvěryhodně nepůsobí. Vzpomeńme si na biologickou ochranu letišť. Pravděpodobnost nasátí ptáka motorem je tady omezeno jak?? Vidím 2x F/A-18 jak mají zajištěno, že jeden nebo druhý nenasají?? Uvažujme, že existují vzdušné víry a proudění, to se mění s rychlostí a budou mít spočítané, že pro "bezpečné vypuštění " perdixů potřebují xxx jakousi rychlost. Vysoká příliš nebude a pomalý cíl je náchylnější na zničení.
  A nakonec, čím střílí nimrodi na hejno ptáků??? Brokovnicemi.
  Jsem přesvědčený, takto nějak už dávno vývojáři v Rusku přemýšlejí. Určitě to mají rozpracované. Jenom na FB, nebo jane's defence o tom asi nic nebude :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  10:20 13.01.2017

  Technologie je to super, ale na jaké bázi bude fungovat orientace v prostoru? Jestli GPS, tak to jsou Rusové schopni velice účinně rušit. Vzpoměňme si na iránskou epizodu RQ-170 vs ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technologie je to super, ale na jaké bázi bude fungovat orientace v prostoru? Jestli GPS, tak to jsou Rusové schopni velice účinně rušit. Vzpoměňme si na iránskou epizodu RQ-170 vs 1L222 Avtobaza. Stejně tak bude asi i zarušena komunikace s ostatními prvky na hi-tech frontě.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  09:22 13.01.2017

  Pokud potencionální protivník, stejně jako místní oponenti na AN neví ( já to také nevím ) jak se Perdix dostane 300Km do nepřátelského území, neznamená to, že způsob dopravy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud potencionální protivník, stejně jako místní oponenti na AN neví ( já to také nevím ) jak se Perdix dostane 300Km do nepřátelského území, neznamená to, že způsob dopravy neexistuje. Protivník nemůže alespoň zaujmout adekvátní protiopatření. Až se tento způsob stane veřejně známí tak protivník vymyslí jak ho překazit a tak pořád dokola.

  Ale myslím, že cesta jak tyto drony dostat tam kde jsou potřeba je již vymyšlená, otázka zní: V jakém je to stádiu realizace?

  Pro srovnání: Stealth verze "H-60" ( pokud to je cosi jako H-60 ) také existuje, ale nikdo širší veřejnost je nikdy neviděla. http://www.armyrecognition.com...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  08:54 13.01.2017

  Sila tehle veci je zrejme ve spolupraci jednotlivych dronu s celym hejnem. Pak to ale musi spolu nejak komunikovat. Nejspis to nema oci aby "se to videlo"" ale zrejme komunikuji a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sila tehle veci je zrejme ve spolupraci jednotlivych dronu s celym hejnem. Pak to ale musi spolu nejak komunikovat. Nejspis to nema oci aby "se to videlo"" ale zrejme komunikuji a zjistuji vzajemnou polohu pres "vysilacky". Jenomze to by mohlo jit snadno zarusit s vysledkem rozpadu celeho hejna.
  Nebo se to preci jenom navzajem vidi??

  Myslim, ze je tady zase spousta podstatnych nejasnosti nez aby se dala delat smysluplna diskuse.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  07:46 13.01.2017

  Ano Logiku,

  proti sobě tam budou operovat systémy propojující různé platformy a ta potolující F35 je hezká představa, ale S-400 bude propojena např. s kompletem AESA pozemních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano Logiku,

  proti sobě tam budou operovat systémy propojující různé platformy a ta potolující F35 je hezká představa, ale S-400 bude propojena např. s kompletem AESA pozemních sledovacích radarů 55Zh6M Nebo-M, ketré te S-400 poví i o té F35.

  http://aviationweek.com/techno...

  No a proč by nemohli použít ty orly nebo EMP granát. Není to jednoznačné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:44 13.01.2017

  Ještě je tu jedna možnost, která mě v minulým příspěvku nenapadla - moderní AESA radary jsou krom jiného schopny koncentrovat značnou část výkonu do úzkého svazku, už sem kdysi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě je tu jedna možnost, která mě v minulým příspěvku nenapadla - moderní AESA radary jsou krom jiného schopny koncentrovat značnou část výkonu do úzkého svazku, už sem kdysi četl, že se u moderních radarů (hovořilo se tam o nějakém typu z F-15 a snad o radaru z F-35) by to šlo využít jako zbraň - zářením "odpálit" elektroniku cíle.

  Vzhledem k výkonům, kterými disponují radary těhle velkejch systémů by pro ně (po vhodné úpravě) nemusel být problém na menší vzdálenost (stačí jednotky až pár desítek kilometrů) "ugrilovat" ty mozečky podobných droníků.

  Je otázkou, nakolik by se tím znemožnila primární funkce radaru, třeba by šlo s tímhle kalkulovat a vytvářet si tak "okna" v síti radarového pokrytí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  07:06 13.01.2017

  Něco na odlehčení
  Na co vyvíjet drahé zbraně. Stačí vycvičit hejno orlů nebo nějakých dravců a je to :D :D
  https://www.youtube.com/watch?...

  Holanďani už na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Něco na odlehčení
  Na co vyvíjet drahé zbraně. Stačí vycvičit hejno orlů nebo nějakých dravců a je to :D :D
  https://www.youtube.com/watch?...

  Holanďani už na tom pracují :-)

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  01:51 13.01.2017

  Drony budu vzdy kvoli svojej malej hmotnosti a velkosti technologicky velmi ohranicene zariadenia a preto aj zranitelne voci ucinkom inych zbrani.

  Ucinok EMP pulzu bude mat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Drony budu vzdy kvoli svojej malej hmotnosti a velkosti technologicky velmi ohranicene zariadenia a preto aj zranitelne voci ucinkom inych zbrani.

  Ucinok EMP pulzu bude mat na ne devastujuce nasledky. Je problem tienit proti EMP aj instalacie na lodiach, drony su v tomto uplne tristne.

  Vyvoj EMP granatov bezi v plnom prude uz dlhu dobu. Nejedna sa o EMP na zaklade kompresie pulzu ako pri CHAMP. Tento prostriedok je velmi velky, vazi takmer 2 tony a dokaze ozarovat postupne iba konkretne ciele a iba v malom vyseku uhlov.

  Na EMP granat sa pouziva princip explozivneho EMP. Izraleska firma Netline vyvinula do nasaditelnej podoby maly EMP granat na pouzitie pre pechotu s velkostou bezneho granatu.
  http://www.army-technology.com...

  Ruske EMP granaty su podobne velke a vazia cca120 gramov, ucinok zahltenia
  P-N mostov v polovodicovych prvkoch je v rade dni a radius ucinku do 400 metrov.
  http://i.imgur.com/UVWYIos.png...

  Takuto vec sa uz da vystrelovat z 57 mm kanona, alebo z nejakej pridavnej vymetnice.

  Co sa tyka hive mind, zakladna AI je pre taketo zariadenia asi pomerne jednoducha. Podobne vypocty dokaze hociktora PC strategicka hra, ktora sa v principe nicim od tohto zasadne neodlisuje. pocita simultanne v realnom case tisicky parametrov a riadi prvky na zaklade prepletenych pravidiel spravania. Hardver potrebny na zvladanie takych operacii bohate stacil uz v podobe prvych Intel Pentium. Principy su rovnake. Procesoru je jedno, ci hybe pixalami po obrazovke, alebo malymi dronmi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:15 12.01.2017

  Logik-Psal jsem přece že Perdix se dají použít jako dipólové odrážeče.A ty by samozřejmě něco kryly,třeba střely JDAMM nebo letku útočných letounů,je zcela jasné že by se tyhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-Psal jsem přece že Perdix se dají použít jako dipólové odrážeče.A ty by samozřejmě něco kryly,třeba střely JDAMM nebo letku útočných letounů,je zcela jasné že by se tyhle minidrony použily v součinnosti s jinými zbraňovými systémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:55 12.01.2017

  Marthy: Na jedné straně posuzuješ pouze Perdix, na druhé straně celý komplex.
  Perdix je prostě jedna z dalších zbraní, která bude umět efektivně zahltit PVO.... třeba v době, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Na jedné straně posuzuješ pouze Perdix, na druhé straně celý komplex.
  Perdix je prostě jedna z dalších zbraní, která bude umět efektivně zahltit PVO.... třeba v době, kdy se k němu bude z dalších směrů blížit pár JDAMMů, s kterejma by si jinak PVO poradila.
  Takhle krátkodobě např. radar a JDAMMy zjistí pozdě atd....

  Vidíte svět černobíle. Není žádná nepřekontatelná S400, ani neexistuje žádný nepřekonatelný roj dronů. Prostě je to další zbraň, která podstatně zesložití a tedy zdraží PVO. A o tom to - obzvlášť dnes, kdy se válčí slovy více než zbraněmi - je.

  PS: A jak S-400 najde? Radar, který má dosah 400km je vidět na tisíce kilometrů.... S400 s rozvinutým radarem se nepřemísťuje zas tak rychle. Takže operátor jen zadá souřadnice, který zjistila nějaká F35 co se potlouká kolem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  21:54 12.01.2017

  Marthy: Jak to asi vypadá, když kolem S-400 proletí roj včel? Masakr!

  Marthy: Jak to asi vypadá, když kolem S-400 proletí roj včel? Masakr!

 • Kruan
  21:31 12.01.2017

  Robaizz: Asi mi uniká jak ty prcky dostanu vzduchem na vzdálenost 20-30km k systémům S-300 apod...


  Zatím si do notýsku zapiš, že se tam dostanou vodovodem, pohlavním stykem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Robaizz: Asi mi uniká jak ty prcky dostanu vzduchem na vzdálenost 20-30km k systémům S-300 apod...


  Zatím si do notýsku zapiš, že se tam dostanou vodovodem, pohlavním stykem, nebo přes transakci platební kartou při nákupu zboží v obchodě někde na hnusném západě. Možná i nebo přes EMV vlny. Ale nikomu to neříkej
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  20:47 12.01.2017

  Asi mi uniká jak ty prcky dostanu vzduchem na vzdálenost 20-30km k systémům S-300 apod...

  Asi mi uniká jak ty prcky dostanu vzduchem na vzdálenost 20-30km k systémům S-300 apod...

 • Marthy
  20:38 12.01.2017

  J.Grohmann-zatím mi systém Perdix přijde jako létající dipólové odrážeče.Ale pro útok na ten s-400,no nevím,pořád tady nikdo nezodpověděl jak se na něj roj minidronů zaměří,jak ho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Grohmann-zatím mi systém Perdix přijde jako létající dipólové odrážeče.Ale pro útok na ten s-400,no nevím,pořád tady nikdo nezodpověděl jak se na něj roj minidronů zaměří,jak ho najde?Vlastním radarem?Určitě ne.Navedením na radar systému?No nevím,jak velká je asi naváděcí aparatura rakety Harm,je v technických možnostech vyrobit podobný naváděcí systém který by ale tyhle minidrony unesly a kolik by něco takového stálo?Myslím že i to je nereálné.Snad by mohli mít nějaký malinký infrasenzor,ale jaký by mohl mít dosah...
  Netřeba zapomínat že už baterie s-300 je chráněná dvěma vozidly REB,systémem Gazetčik,který ji chrání před protiradiolokačními střelami (systém krátkodobě vypíná radar a odvádí rakety na falešné emise,funguje i proti střelám s infranaváděním).Součástí systému jsou taky atrapy vozidel které generují infračervené a rádiové vlny.
  Kromě toho systémy S-300/400 které jsou v bojových zónách (Sýrie,Krym)jsou chráněny systémem Pancir,hádám že z důvodu útoku prostředku na který by bylo škoda vystřelit raketu S-300/400,třeba dronu,atd.
  Hádám že stačí ten Pancir umístit poblíž radaru systému,ostatní vozidla se dají odhalit daleko hůře.
  Takže podle mého se zatím proti Perdix nic extra vymýšlet nemusí,jako "zabiják S-400"mě nepřijde.
  P.s.třeba by některý s příštích článků mohl pojednávat o systému S400,o tom jakým způsobem brání svěřené objekty nebo jednotky a jak brání sám sebe,jestli dokáže spolupracovat s vlastním letectvem atd...:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:33 12.01.2017

  Když už jsme u těch pritzbraní, tak by mě zajímala aplikace na způsob EM pušek proti donům. A i nějaká síť se testuje. Nebylo by to řešení? Ty EM pušky by je nemusely likvidovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už jsme u těch pritzbraní, tak by mě zajímala aplikace na způsob EM pušek proti donům. A i nějaká síť se testuje. Nebylo by to řešení? Ty EM pušky by je nemusely likvidovat humánně, ale jen sejmout. Možná je to blbost, ale nevivinuli tím pádem paralelně i protizbraň?

  https://www.engadget.com/2015/...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Třeba by to nebylo až tak drahé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  20:09 12.01.2017

  Jan Grohmann: Válku vyhrává ten, kdo má lepší výcvik, logistiku a silnější ekonomiku  souhlasím s malým dodatkem...odhodlané obyvatelstvo

  Jan Grohmann: Válku vyhrává ten, kdo má lepší výcvik, logistiku a silnější ekonomiku  souhlasím s malým dodatkem...odhodlané obyvatelstvo

 • Jan Grohmann
  19:43 12.01.2017

  Marthy, to znamená dát ke každému vozidlu s-400 - tedy k radiolokátorům (přehledový, střelecký), odpalovacím vozidlům, velitelskému vozidlu jedno vaše vozidlo na obranu? A k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, to znamená dát ke každému vozidlu s-400 - tedy k radiolokátorům (přehledový, střelecký), odpalovacím vozidlům, velitelskému vozidlu jedno vaše vozidlo na obranu? A k tomu do pozadí jedno další velitelské, muniční a zajišťovací vozidlo? Ač se to nezdá, tak jeden výstřel munice ráže 30 mm, navíc pokud je o programovatelnou, ve vzduchu explodující, přijde na několik desítek tisíc Kč.
   
  Nemluvě na tom, jak chcete ty drony detekovat - radiolokátorem, opticky? Odhaduje detekční vzdálenost (tedy dostatečně přesnou k zaměření zbraní) na stovky metrů nebo max jednotky km. Soutředíte se několik sekund na jeden dron, ale musíte pak vyhledat další. Kolem vás přítom lítá stovky dronů. 
   
  Počítejte, kolik bude stát výroba munice a co je podstatné, kolik bude stát nasimulovat výcvik, kdy na S-400 bude cvičně útočit stovky dronů. Samozřejmě, že existuje obrana. Ale někdy mi přijde, že už stačí jediný super zbraňový systém zavedený do výzbroje, a je po problému.
   
  Válku vyhrává ten, kdo má lepší výcvik, logistiku a silnější ekonomiku - koukám, že jsem vymyslel dobré téma na další článek. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  19:34 12.01.2017

  AN: dík za nové info o Perdix...

  Vzhledem k pokračující miniaturizaci a novým technologiím to nemusí být otázka dlouhých let, kdy se na dronech místo vrtulí od německočínské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AN: dík za nové info o Perdix...

  Vzhledem k pokračující miniaturizaci a novým technologiím to nemusí být otázka dlouhých let, kdy se na dronech místo vrtulí od německočínské modelářské firmy objeví několik miniaturních Jetů, a že se v této oblasti v posledních letech hoodně daří.

  Aby nakonec soudobá raketová technika i s celým potenciálem nukleárního vydírání nedopadla stejně jako kdysi dávno bitevní lodě - to znamená bezvýznamný šrot.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  19:21 12.01.2017

  Čo sme videli? Nejake nekordinované "poletuchy" a jednoduchu animaciu. Do realneho použitia to ma ešte daleku cestu.

  Čo sme videli? Nejake nekordinované "poletuchy" a jednoduchu animaciu. Do realneho použitia to ma ešte daleku cestu.

 • PavolR
  18:22 12.01.2017

  Petr M:
  V 99% stačí vedomie, že niečo také použiť možno. ;)
  Rusko ani Čína nevedia samy o sebe viesť svetovú vojnu proti nikomu a medzi nami, Rusko by mohlo mať finančný problém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M:
  V 99% stačí vedomie, že niečo také použiť možno. ;)
  Rusko ani Čína nevedia samy o sebe viesť svetovú vojnu proti nikomu a medzi nami, Rusko by mohlo mať finančný problém s vedením vojny s čo i len približne podobne silným protivníkom, ako je samo ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  18:01 12.01.2017

  Usa jsou ve vývoji dronů na špici. o tom není pochyb,
  Čistě hypoteticky, při vyostření situace na dejme tomu Ukrajině, nebo např.vzniku incidentu v pobaltí při cvičení Nato. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Usa jsou ve vývoji dronů na špici. o tom není pochyb,
  Čistě hypoteticky, při vyostření situace na dejme tomu Ukrajině, nebo např.vzniku incidentu v pobaltí při cvičení Nato. jaký by asi mělo následek zničení S-400, to bychom se dostali na práh 3.sv. války. Obdobná situace je proti Číně a jejím kopiím S-300.

  Ovšem na vyřazení S-400 stačí i třeba JASSM-ER, Které ted nakupují zrovna Poláci.

  Reálné použití vydím snad leda proti Iránu a jeho s-300.
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  17:56 12.01.2017

  Beld: Jasně, Rus použije atomovku, aby se zbavil pár dronů. Ještě že ti, kdo o jejím nasazení rozhodují, nemají takové sranda nápady, jako vy! :-D

  Beld: Jasně, Rus použije atomovku, aby se zbavil pár dronů. Ještě že ti, kdo o jejím nasazení rozhodují, nemají takové sranda nápady, jako vy! :-D

 • Jakub2
  17:51 12.01.2017

  No a někteří tady metají miliardami USD na vývoj ... a další se nerozpakují blábolit o nasazení jaderných zbraní nad vlastním územím (taktické zbraně proti roji dronů).

  Sem se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a někteří tady metají miliardami USD na vývoj ... a další se nerozpakují blábolit o nasazení jaderných zbraní nad vlastním územím (taktické zbraně proti roji dronů).

  Sem se snad přesunuli diskutéři z Novinek... tak už čtu jen články a diskusemi se nezabývám = ztráta času.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  17:46 12.01.2017

  Proti opatreni je zname uz dlouho . Jsou to jaderne zbrane . A timto smerem povede vyvoj vetsiny dulezitych zemi , doufam ze jste vsichni nateseni , jak to "dopadne" ....

  Proti opatreni je zname uz dlouho . Jsou to jaderne zbrane . A timto smerem povede vyvoj vetsiny dulezitych zemi , doufam ze jste vsichni nateseni , jak to "dopadne" ....

 • Marthy
  17:43 12.01.2017

  J.Groman-přesně proto jsem uvedl jako možnou protizbraň proti těmto dronům samohybný dělostřelecký prostředek,jako relativně levné a dostupné řešení,místo revolučních zbraní jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Groman-přesně proto jsem uvedl jako možnou protizbraň proti těmto dronům samohybný dělostřelecký prostředek,jako relativně levné a dostupné řešení,místo revolučních zbraní jako lasery a podobně.Tady je například odkaz na to SHPLD Otomatic,který jsem myslel,je vyvinutý od 90 let....
  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:56 12.01.2017

  Dívám se, že někteří tady metají miliardy nebo desítkami miliardy dolarů na vývoj protiopatření. A o to tvůrcům dronů Perdix jde - až protivník utratí miliardy nebo desítky miliard ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dívám se, že někteří tady metají miliardy nebo desítkami miliardy dolarů na vývoj protiopatření. A o to tvůrcům dronů Perdix jde - až protivník utratí miliardy nebo desítky miliard dolarů, začnou s vývojem něčeho jiného.

  Ale některým pro klid duše očividně stačí, když v diskuzi vytvoří systémy za miliardy - bác, a je hotovo. Perdix jsou k ničemu. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  16:31 12.01.2017

  Pekné, fakt pekné... Článok o západnej technike a rusofilcky to normálne nemôžu vystáť.

  Niekedy naozaj nemôžem pochopiť... Vlastne, nechám to radšej tak.

  Pekné, fakt pekné... Článok o západnej technike a rusofilcky to normálne nemôžu vystáť.

  Niekedy naozaj nemôžem pochopiť... Vlastne, nechám to radšej tak.

 • Rase
  16:15 12.01.2017

  Marthy:
  nj, ale takhle možná ochráníš PVO před rojem sebevražedných dronů, ale už ne proti raketě / raketám vystřeleným z letounu (třeba F-35), který by s drony kooperoval a byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  nj, ale takhle možná ochráníš PVO před rojem sebevražedných dronů, ale už ne proti raketě / raketám vystřeleným z letounu (třeba F-35), který by s drony kooperoval a byl nedaleko. Navíc ty drony potřebuješ zničit rychle, tak snad nějaký EMP pulz, který tě zbaví tady těchto droníků a získat tak trochu času na reakci proti samotnému letounu, který chceš zasáhnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:35 12.01.2017

  Jako účinná zbraň proti těmto minidronům na ochranu složitějších systémů PVO (S-400 atd),pokud by tyhle minidrony útočili přímo pomocí výbušných hlavic by mohla být SPLD větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako účinná zbraň proti těmto minidronům na ochranu složitějších systémů PVO (S-400 atd),pokud by tyhle minidrony útočili přímo pomocí výbušných hlavic by mohla být SPLD větší ráže,s dostatečným dálkovým a výškovým dostřelem,aby se dala použít i proti větším dronům,případně proti jiným vzdušným cílům.Matně si vzpomínám že něco takového vyvíjela asi v 90-tých letech italská OTO Melara,šlo o 76mm samohybný rychlopalný PL kanón.Pár výstřelů z něčeho takového by na roj křehkých maličkých dronů měl určitě devastující účinek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  15:33 12.01.2017

  jo 100 km/h je málo na imitaci letadla ale 0.6 machu už je fajn a z téhle rychlosti jsou vyhazovaný předpokládám že brzdný klapky nemají a s klesáním si tu rychlost určitě ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo 100 km/h je málo na imitaci letadla ale 0.6 machu už je fajn a z téhle rychlosti jsou vyhazovaný předpokládám že brzdný klapky nemají a s klesáním si tu rychlost určitě ještě chvíli udrží tak proč by se nemohly tvářit jak letadlo ... alespoň na chvilku :D než na ně vystřelí PVO
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:22 12.01.2017

  To rejdění v tom videu (zhruba od času 1:00) je famózní, jako kdyby si spolu hráli. Jsou jak špačci co se houfují před odletem na jih, akorát že tihle špačci poletí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To rejdění v tom videu (zhruba od času 1:00) je famózní, jako kdyby si spolu hráli. Jsou jak špačci co se houfují před odletem na jih, akorát že tihle špačci poletí na východ.

  ... a špačci se taky nesrazí

  https://vimeo.com/58291553...
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  15:12 12.01.2017

  Tak nejdulezitejsi je software zbytek je jen vec podruzna, ktera se bude oproti "samo ucicim se" algoritmum zajistovat/vyvijet mnohem snadneji. Bude to prevratne - ale ne levne, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nejdulezitejsi je software zbytek je jen vec podruzna, ktera se bude oproti "samo ucicim se" algoritmum zajistovat/vyvijet mnohem snadneji. Bude to prevratne - ale ne levne, predstavy mistnich DIY jsou dle meho mimo, vysledne drony budou urcite v destikach - mozna s vybavou- ve stovkach tisicu dolaru (nepocitaje vyvoj a udrzbu kde ani neodhaduji urcit kolik vyvojaru/testeru na tom bude pracovat - desitky urcite).
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  15:10 12.01.2017

  Marthy:

  Jo takhle, tohle jste myslel.
  No nedokáží letouny simulovat fyzicky, zatím určitě se to bude rozvíjet a kdo ví kam až se nakonec dostanou s doletem,výdrží či rychlostí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:

  Jo takhle, tohle jste myslel.
  No nedokáží letouny simulovat fyzicky, zatím určitě se to bude rozvíjet a kdo ví kam až se nakonec dostanou s doletem,výdrží či rychlostí, přece jen tohle byl zatím test.
  Ale mohou vytvářet klamné cíle elektronicky. Vytvářením elektronických signálů a kdo ví čím ještě, by dokázali mást přístroje nepřítele.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  15:07 12.01.2017

  Takže - je pravdou, že bude ještě potřeba dovyřešit dopravu dronů do zájmové oblasti, ale to není nic, co by nevyřešila nějaká větší STEALTH střela (ty už jsou ve výzbroji a mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže - je pravdou, že bude ještě potřeba dovyřešit dopravu dronů do zájmové oblasti, ale to není nic, co by nevyřešila nějaká větší STEALTH střela (ty už jsou ve výzbroji a mají desítky kilogramů těžké hlavice, takže se do nich minidronů vejde hafec. Ve větších vzdálenostech je můžou sypat Divoký Lasičky.

  Problém vidím hlavně v malý rychlosti - přeci jen i nejpomalejší letadla se pohybují výrazně rychlejc, takže SW radarů by to měl poměrně snadno odfiltrovat jako falešný cíl, pokud to ten radar vůbec zaregistruje (přeci jen, u decimetrových radarů už by malý dron mohl být pod rozlišovací schopností, páč je menší než vlna, a ta konstrukce z plastů by mohla být defacto "průhledná" pro radarové vlny). Mnohem lepší použití teda vidím jako "sebevražedný roj" - vysypete to nad předpokládaným místem výskytu radarů, a jakmile se rozsvítí, tak se po něm tyhle potvory vrhnou.

  Pokud jde o obranu - myslím, že bude mít víc vrstev. Předně je to rušení komunikace mezi jednotlivými drony a pokus o převzetí kontroly v rámci "soft kill" přístupu a pak v rámci tvrdé likvidace jednak ničení jejich nosičů (které se dostanou vyswoko na seznamu priorit) tak bodovou obranu laserovými systémy.

  Pokud jde o detekci - X band radary by je měly dát, koneckonců jsou schopny zaměřovat a sledovat minometné a dělostřelecké projektily, asi bude záležet na materiálu dronů, aby jimi vlny neproletěly bez odrazu. Jako slušně efektivní by mohly být kanony v rážích kolem 35-50mm s rozpadací municí typu AHEAD, ale nejlepší budou lasery, které budou schopny velmi rychle ničit velká množství dronů s malými náklady.

  Každopádně zařadit do sestav PVO systémy blízké obrany s precizními lasery bude drahá švanda a úpravy SW taky nebudou zadarmo.

  Mimochodem - američané jen v mnohem větším měřítku uvedli něco, co používaly už Granity (4 - 8 spolupracujících střel).
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:58 12.01.2017

  Klimesov-já to chápu,jen píši o tom co je napsáno v článku,přesně o tomhle:
  Drony (perdix) lze vybavit dipólovými odrážeči pro zmatení radiolokátorů protivníka - mohou létat v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klimesov-já to chápu,jen píši o tom co je napsáno v článku,přesně o tomhle:
  Drony (perdix) lze vybavit dipólovými odrážeči pro zmatení radiolokátorů protivníka - mohou létat v určité formaci a za pomocí odrážečů simulovat jiná letadla nebo jednoduše
  zahltit radiolokátory protivníka falešnými cíli.
  Takže,přijde mi že simulovat jiná letadla drony perdix nemůžou a nikdy moci nebudou,jednoduše jsou na to moc pomalá.
  Pokud to nějaké drony dokáží budou zcela jiné konstrukce,mnohem větší a taky mnohem dražší,s tímhle konceptem nebudou mít společného vůbec nic,kromě podobného způsobu komunikace mezi sebou.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  14:52 12.01.2017

  Laser asi opravdu bude nejúčinější obrana proti takovým mini-dronům. Na druhou stranu, i tyhle drony (resp. nějaké větší typy) mohou mít detektory ozáření. Ve chvíli, kdy na ně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Laser asi opravdu bude nejúčinější obrana proti takovým mini-dronům. Na druhou stranu, i tyhle drony (resp. nějaké větší typy) mohou mít detektory ozáření. Ve chvíli, kdy na ně posvítí laser, mohou ještě stačit předat informaci o poloze laseru ostatním dronům v roji a ty mohou na laser zaútočit. Laser sice stihne pár dronů usmažit, ale nakonec to taky koupí. Když pak porovnáme ztrátu pár jednoduchých a levných dronů na jedné straně a ztrátu PVO laseru na druhé straně, je asi vcelku jasné, kdo v tu chvíli vyhrál.

  Navíc, jako každá jiná zbraň, ani roj dronů není samospasitelný. Musí fungovat v rámci celku, spolupracovat i s ostatními zbraňovými systémy. Pokud bude roj např. rušený nějakým aktivním zdrojem, může na zdroj rušení zaútočit jiná jednotka. Nebo se může roj skládat z různých typů dronů. Některé průzkumné, které budou zaměřovat cíle a předávat informaci roji, jiné vybavené tříštivými hlavicemi proti živé síle, jiné kumulativními hlavicemi proti obrněným cílům, jiné zase mohou útočit na zdroje elmag. záření, jako jsou radary nebo rušičky. Ve chvíli, kdy máte schopnost koordinovat roj dronů, otevírají se zatím nepředstavitelné možnosti, jak to použít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  14:50 12.01.2017

  Rusové už proti tomuto zbraně vyvíjejí a mají např.

  http://www.armadninoviny.cz/ru...

  další otázka je, jak budou tyto mini drony ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové už proti tomuto zbraně vyvíjejí a mají např.

  http://www.armadninoviny.cz/ru...

  další otázka je, jak budou tyto mini drony odolné proti rušení a pod
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  14:44 12.01.2017

  Marthy:

  Ty drony nebudou ale v žádném případě fungovat samostatně. Vždy budou fungovat s ostatními zbraněmi. Nejedná se o ultimátní zbraň a vynález, ale o doplnění dosavadních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:

  Ty drony nebudou ale v žádném případě fungovat samostatně. Vždy budou fungovat s ostatními zbraněmi. Nejedná se o ultimátní zbraň a vynález, ale o doplnění dosavadních schopností rušit, zarušit, klamat atd.
  Hlavní přednost tohoto konceptu je v tom, že se takových to dronů dá vyrobit poměrně velké množství za nižší náklady, jejich ztráta tudíž nebude tak bolestivá jako ztráta F-18, F-16, F-22, F-35, a hlavně jak už to psal jak HonzaH a jiní, jde o to, že ty stroje mezi sebou komunikují a dokáží koordinovat svůj postup.
  Pro pochopení, kdyby jste něco takového chtěl udělat zhruba před 5-ti lety, to znamená nasadit dejme tomu 1000 dronů, potřeboval by jste k tomu cca 1000 lidí, kteří by je ovládali (možná míň podle toho kolik by byl jeden člověk schopen ovládat)
  Teď nebo spíše v blízké budoucnosti tolik lidí nepotřebujete. Jen nosič, který dopraví náklad na místo určení. Dál si tyhle hračky vystačí samy. :-)

  A dalším přínosem je to co tu psali jiní jako třeba fenri, nebo RiMr71. Potencionálního protivníka to donutí vyvíjet protiopatření, které je bude stát docela hodně zdrojů, které by mohli být teoreticky investované do něčeho prespektivnějšího.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  14:30 12.01.2017

  Bajkal: Tak útok na S-300 nebo S-400 nemusí nutně znamenat nějaký frontální útok na ruskou PVO. Rusové se snaží své systémy PVO prodávat, takže to klidně může znamenat i útok např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bajkal: Tak útok na S-300 nebo S-400 nemusí nutně znamenat nějaký frontální útok na ruskou PVO. Rusové se snaží své systémy PVO prodávat, takže to klidně může znamenat i útok např. na Íránskou PVO apod. Stejně tak třeba i útok na relativně osamocenou část PVO, jakou má dnes Rusko v Sýrii nebo jakou může mít Čína na Spratlyho ostrovech apod.
  Každopádně, každý kdo se dostal do křížku s rojem vos ví, že stokrát nic umořilo vola.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:27 12.01.2017

  ...bože Marthy poposedni si!!! To je KONCEPT!!! Nejde o to, jak je to velké, kolik to letí, jde o to, co to dělá a že to spolu klábosí a spolupracuje!

  TOhle je jak příspěvek po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...bože Marthy poposedni si!!! To je KONCEPT!!! Nejde o to, jak je to velké, kolik to letí, jde o to, co to dělá a že to spolu klábosí a spolupracuje!

  TOhle je jak příspěvek po shlédnutí prvních testů stolice ve vývoji Harrieru, jestli na toho pilota v Harrieru nebude moc foukat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:14 12.01.2017

  Pokud mají tyhle minidrony imitovat větší letadla nebude obsluze S-400 divné že letí nějak pomalu?100km/h....:D

  Pokud mají tyhle minidrony imitovat větší letadla nebude obsluze S-400 divné že letí nějak pomalu?100km/h....:D

 • Kubiš
  14:02 12.01.2017

  Bajkal mě rozbil! :)

  Myslíš, že američtí kovbojové jsou tak hloupí a nesledují ty, co je sledují?
  Pokud by bylo cílem ruské PVO, tak by už nebyl nikdo, kdo by mohl sledovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bajkal mě rozbil! :)

  Myslíš, že američtí kovbojové jsou tak hloupí a nesledují ty, co je sledují?
  Pokud by bylo cílem ruské PVO, tak by už nebyl nikdo, kdo by mohl sledovat pohyb a dění na základnách NATO a USAF!

  Tak a teď zase ty :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:59 12.01.2017

  Pane Grohmann, podobne titulky vazne nemate zapotrebi. Podobne uderne a jasne polarizujici nadpisy, nebo perex, bych cekal na Novinkach. Tady cekam naopak to co se na Novinkach ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann, podobne titulky vazne nemate zapotrebi. Podobne uderne a jasne polarizujici nadpisy, nebo perex, bych cekal na Novinkach. Tady cekam naopak to co se na Novinkach nikdy nedoctu. Proto a jen proto sem chodim (a verim ze nebudu sam).
  Skrýt celý příspěvek

 • Bajkal
  13:59 12.01.2017

  Logik svojou "múdrosťou" len dokazuješ, že je zbytočne na Teba vôbec reagovať. Tvoja odpoveď je mimo pointy môjho príspevku.

  Logik svojou "múdrosťou" len dokazuješ, že je zbytočne na Teba vôbec reagovať. Tvoja odpoveď je mimo pointy môjho príspevku.

 • Shelmik
  13:55 12.01.2017

  Na druhou stranu věřím že laser , moderní flag kanon s programovatelnými granáty nebo prostředky el. boje ve kterých jsou v Rusku na špičce by s tím asi dokázaly poradit .

  Na druhou stranu věřím že laser , moderní flag kanon s programovatelnými granáty nebo prostředky el. boje ve kterých jsou v Rusku na špičce by s tím asi dokázaly poradit .

 • RiMr71
  13:53 12.01.2017

  ...a na tohle bude laser jak dělaný. Krátká opakovaná bliknutí by to mohla značně probrat. Na sejmutí tohoto nebude třeba výkon jak na Iskander.
  A vývoj operačně nasaditelných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...a na tohle bude laser jak dělaný. Krátká opakovaná bliknutí by to mohla značně probrat. Na sejmutí tohoto nebude třeba výkon jak na Iskander.
  A vývoj operačně nasaditelných laserů je co? Drahý jako prase.
  A vovovotomtoje...!
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:48 12.01.2017

  Bajkal, jistě, není třeba vyvíjet zbraně, protože všechno vyřeší jaderná válka, že....

  Nesmyslnej je Tvuj komentář, nikoli článek.

  Bajkal, jistě, není třeba vyvíjet zbraně, protože všechno vyřeší jaderná válka, že....

  Nesmyslnej je Tvuj komentář, nikoli článek.

 • Shelmik
  13:47 12.01.2017

  Marthy já bych to viděl spíš že S 400 se bude navádět na drony který poletí podle předem daných instrukci a tím se PVO odkryje

  no pokud jde o Pancíř hlavňová výzbroj má dostřel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy já bych to viděl spíš že S 400 se bude navádět na drony který poletí podle předem daných instrukci a tím se PVO odkryje

  no pokud jde o Pancíř hlavňová výzbroj má dostřel cca 4 km pokud je vůbec dokáží zaměřit a dál jsou drony v bezpečí protože si myslím že raketa se na ně ani nemůže navést když nebudou chtít (radar + infra je určitě nezaměří u vrtulové potvory co se vejde do dlaně ) před raketou se rozlétnou a pak se zase spoji do obrysu letadla .

  Ale co já vím třeba je to úplně jinak :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Bajkal
  13:41 12.01.2017

  Názov článku síce znie bombasticky a úderne, ale nie je to trošku mimo realitu? V skutočnosti sa viac sústredí na prevenciu takéhoto útoku dronmi, teda že hypoteticky chce USAF ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Názov článku síce znie bombasticky a úderne, ale nie je to trošku mimo realitu? V skutočnosti sa viac sústredí na prevenciu takéhoto útoku dronmi, teda že hypoteticky chce USAF zaútočiť a zahltiť ruskú PVO a zničiť S-400 by sa nedalo zatajiť. Autor článku si myslí, že Ruskí mužíci sú asi idioti a nesledujú pohyb a dianie na základniach NATO a USAF. Sú prijaté patričné opatrenia a je isté,že nosič s týmito dronmi by ani nevzlietol ak by bola cieľom ruská PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  13:34 12.01.2017

  Marthy - jo taky mě to napadlo :-), ale více podobné by to mohlo být té knížce: Milénium - Země bojující (prostě 1 díl)
  Tam byl nějaký konflikt někde v tramtárii a nepřítel měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - jo taky mě to napadlo :-), ale více podobné by to mohlo být té knížce: Milénium - Země bojující (prostě 1 díl)
  Tam byl nějaký konflikt někde v tramtárii a nepřítel měl mini-drony, které se naváděli na pozice vojáků v okamžiku, kdy vystřelili.

  Voják vystřelil, dron sklopil křídla a zapnul raketový motorek a BUM, bylo po vojákovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:14 12.01.2017

  civil: a mas taky EMP Granat ?

  civil: a mas taky EMP Granat ?

 • Marthy
  13:11 12.01.2017

  Hm,tohle mi připomělo sci-fi román "Nepřemožitelný" od Lema.
  Jinak,jak se budou tyhle minidrony navádět na cíl,třeba na ty S-400?

  Hm,tohle mi připomělo sci-fi román "Nepřemožitelný" od Lema.
  Jinak,jak se budou tyhle minidrony navádět na cíl,třeba na ty S-400?

 • Civil
  12:50 12.01.2017

  EMP granat z 30mm PL kanonu vyresi cely roj na jednu ranu.

  EMP granat z 30mm PL kanonu vyresi cely roj na jednu ranu.

 • logik
  12:33 12.01.2017

  jsk1: Tak to bych se zas divil, kdyby komplety jako pancíř to neuměli snadno sestřelit. Obranu proti dronům se už nějakej ten pátek řeší.

  jsk1: Tak to bych se zas divil, kdyby komplety jako pancíř to neuměli snadno sestřelit. Obranu proti dronům se už nějakej ten pátek řeší.

 • jsk1
  12:20 12.01.2017

  Představme si třeba MALD jako mateřský prostředek, který ponese několik Perdixů a vypustí je ve vhodnou chvíli. Nebo F-35,nebo..možností je opravdu hodně..Pokud Perdix využije ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Představme si třeba MALD jako mateřský prostředek, který ponese několik Perdixů a vypustí je ve vhodnou chvíli. Nebo F-35,nebo..možností je opravdu hodně..Pokud Perdix využije maskování terénem bud velmi obtížně zjistitelný (je příliš pomalý pro filtry dopplerovských radarů) a bude moci provádět detailní průzkum a bodové útoky, bude prakticky nemožné ho sestřelit..
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:13 12.01.2017

  Myslim, ze silna stranka tychto dronov lezi hlavne v moznosti zahltit protivnikovu PVO tak, ze nebude jasne, ktory ciel je skutocne bojove lietadlo a ktory iba zhluk dronov. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze silna stranka tychto dronov lezi hlavne v moznosti zahltit protivnikovu PVO tak, ze nebude jasne, ktory ciel je skutocne bojove lietadlo a ktory iba zhluk dronov. Nasledne bude protivnik potrebovat velmi dobry radarovy prehlad, pripadne ine zdroje informacii aby dokazal identifikovat aspon niektore sektory zasiahnute touto taktikou. Ak sa vsak k tomu prida nasadenie lietadiel elektronickeho boja a pripadne stealth utocnych lietadiel, vznikne v braniacej sa PVO pretlak a v podstate chaos pri vyhodnocovani informacii, ktrory umozni utociacej vlne relativne bezpecne nicit jednotlive postavenia PVO. Osobne si myslim, ze presne o to ide. Teda dolet dronov, ich moznosti nicit ciele a tak podobne, su cisto druhorade zalezitosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  12:10 12.01.2017

  2damik: pokud to nebyl vtip, tak to nechapu, vlastni swarm droni mi moc nepomuzou, protoze cizi swarm drony nedokazou detekovat atd...

  2damik: pokud to nebyl vtip, tak to nechapu, vlastni swarm droni mi moc nepomuzou, protoze cizi swarm drony nedokazou detekovat atd...

 • damik
  11:56 12.01.2017

  Nejjednodussi a nejlevnejsi ochrana proti takovym swarm dronum by byli vlastni swarm drony ... :)

  Nejjednodussi a nejlevnejsi ochrana proti takovym swarm dronum by byli vlastni swarm drony ... :)

 • fenri
  11:45 12.01.2017

  Myslím, že tohle je hodně šikovná věc. Relativně levně donutí uživatele S-400 přijmout docela slušný (drahý a život komplikující) balík protiopatření. Nemluvě o tom, že tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že tohle je hodně šikovná věc. Relativně levně donutí uživatele S-400 přijmout docela slušný (drahý a život komplikující) balík protiopatření. Nemluvě o tom, že tento systém potenciálně najde jistě i celou řadu dalších využití.
  Protiopatření budou znamenat asi posílení počtu Pancirů a Tunguzek (na moži pak Palic aspol.) v sestavách pluků PVO, vylepšení SW směrem k detekci rojů a odlišení od "opravdových cílů" (což nebude legrace) a jako poslední vrstva se nabízí lehké pancéřování prostředků PVO. Systémová opatření samozřejmě povedou směrem k schopnosti rušit či převzít komunikaci mezi drony, což opět bude vyšší dívčí.
  Hlavně ale vidím obrovský potenciál těchto dronů v rámci protiteroristických akcí, likvidací velkého množství měkkých cílů apod.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  11:40 12.01.2017

  Řekl bych, že mnozí asi nechápou, co že to Američani vyvynuli. Tady přeci vůbec nejde o velikost dronu, kolik to má dolet, kolik to unese vybavení a jaké.
  Američani vyvynuli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych, že mnozí asi nechápou, co že to Američani vyvynuli. Tady přeci vůbec nejde o velikost dronu, kolik to má dolet, kolik to unese vybavení a jaké.
  Američani vyvynuli naprosto neuvěřitelnou technologii! Tady jde hlavně o to, jak spolu dokáží drony komunikovat, jak se dokáží koordinovat a rozdělit si cíle, neplést se jeden druhému do cesty, jak dokáží koordinovaně reagovat na změnu situace apod. Když to bude fungovat (a vypadá to, že funguje), mohou tenhle algoritmus aplikovat na jakékoli drony, mnohem větší, mnohem rychlejší.
  Představte si třeba, že by jednou takhle mohly v rojích fungovat bezpilotní stíhačky 6. generace. V podstatě jen určíte zájmovou oblast a stíhačky budou koordinovaně hlídat prostor, koordinovaně útočit na cíle, zajišťovat si tankování za letu a kdo ví co ještě. No prostě sci-fi jak prase ...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:16 12.01.2017

  Argonaut:

  1) dosah PVO u VLO cílů je menší

  2) pokud jsou řešeny jako kluzáky, což drony často jsou a tento i tak vypadá, tak při klouzavosti 1:25 (poměrně malá klouzavost) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut:

  1) dosah PVO u VLO cílů je menší

  2) pokud jsou řešeny jako kluzáky, což drony často jsou a tento i tak vypadá, tak při klouzavosti 1:25 (poměrně malá klouzavost) a výšce vypuštění 15km mají dosah 15*25 = 375km jen bez použití motoru, a motor lze použít na vystoupání a tedy další navýšení výšky. A to nepočítám využití stoupavých proudů. Dnešní kluzáky mají klouzavost často i dvojnásobnou...
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  10:55 12.01.2017

  Jestli dokazou vyrabet takovy typ dronu rekneme do £1000 (coz je 3x levnejsi nez nova utocna puska bez naboju), tak muzeme predpokladat stejny pocet vyrobenych dronu jako utocnych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli dokazou vyrabet takovy typ dronu rekneme do £1000 (coz je 3x levnejsi nez nova utocna puska bez naboju), tak muzeme predpokladat stejny pocet vyrobenych dronu jako utocnych pusek - miliony???

  A puziti takove levneho dronu proti zive sile nebo i technice by bylo porad levnejsi nez puska, co potrebuje nejakych 20k naboju na zabiti jednoho nepritele.

  Takze dron by byl za £1000, puska s 20k naboji za asi £23k ... a to neresim ze dron muze utocit i zhora, coz puska nemuze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:53 12.01.2017

  Tady je obsáhlejší video ohledně téhle technologie.
  https://www.youtube.com/watch?...

  ArgonautCZ.

  Myslím si, že samotní Američané nad něčím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je obsáhlejší video ohledně téhle technologie.
  https://www.youtube.com/watch?...

  ArgonautCZ.

  Myslím si, že samotní Američané nad něčím takovým budou přemýšlet a nakonec přijdou s řešením. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  10:48 12.01.2017

  Male drony se daji dopravit do cilove oblasti stealth velkym dronem matkou-obetovatelkou s vetsim doletem, ktera je vypusti 30s nez ji PVO protivnika sestreli. A nebo udelat matku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Male drony se daji dopravit do cilove oblasti stealth velkym dronem matkou-obetovatelkou s vetsim doletem, ktera je vypusti 30s nez ji PVO protivnika sestreli. A nebo udelat matku jeste levnejsi bez detekce, protoze muzeme predpokladat ze 50% malych dronu sestrel matky prezije.

  Taky muzes zapracovat na malem naporovem proudovem motoru ktery skoro nic nestoji a prodlouzi dolet i rychlost. Male RC turbinove proudove motory s jednim kompresorem a jednou turbinou s tahem asi 20N stoji okolo £2000. Naporovy motor podobne velikosti by stal mene nez desetinu.

  Technologie malych dronu je skoro zadarmo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  10:37 12.01.2017

  Vzhledem k jejich velikosti a hmotnosti nebude nejmenší problém je dopravit v hlavici středně velké střely. Viz. velikost vypouštěcích kontejnerů pod křídly.

  Vzhledem k jejich velikosti a hmotnosti nebude nejmenší problém je dopravit v hlavici středně velké střely. Viz. velikost vypouštěcích kontejnerů pod křídly.

 • Argonaut.CZ
  10:26 12.01.2017

  celé použití dronů bude limitováno jejich doletem. Do zájmové oblasti je musí něco dopravit a pokud má dron dolet třeba 50km, ale PVO dosah 300 km, tak pořád je tu 250 km ...
  Zobrazit celý příspěvek

  celé použití dronů bude limitováno jejich doletem. Do zájmové oblasti je musí něco dopravit a pokud má dron dolet třeba 50km, ale PVO dosah 300 km, tak pořád je tu 250 km okno.

  Sorry, tohle je ale opravdu jazyková a obsahová perla: "Není jasné, zda Rusko tuto kombinaci použije v dohledné době ve vojenském konfliktu, ale využívá ji k politickým účelům a k politickému působení na ostatní země."
  Skrýt celý příspěvek