Drony Perdix: Testování zabijáků ruských systémů protivzdušné obrany S-400

-
11. 1. 2017
-
124 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké námořnictvo ze stíhaček F/A-18E Super Hornet poprvé zkušebně vypustilo inteligentní roj dronů Perdix. Roj desítek nebo stovek dronů dokáže koordinovaně působit proti jednotkám nepřítele, například proti pokročilým ruským systémům protivzdušné obrany (PVO) S-400.
Drony proti S-400
Ruská armáda se v posledních deseti letech soustředí na zavádění pokročilých zbraní dlouhého dosahu odpalovaných ze země, vzduchu i moře. Tyto zbraně jsou krytý nejnovějšími prostředky PVO, především mediálně slavnými komplety S-400 Triumf.
Není jasné, zda Rusko tuto kombinaci použije v dohledné době ve vojenském konfliktu, ale využívá ji k politickým účelům a k politickému působení na ostatní země. Stejně tak nejpokročilejší zbraně v rámci “ekonomické a bezpečnostní diplomacie” nabízí svým spojencům, kteří jsou často politicky vyhranění proti Spojeným státům, Evropě nebo celkově Západu.
Zákon boje o moc mezi velmocemi již od pradávna velí - když velmocenský protivník vyvine novou zbraňovou technologii, musím vyvinout vlastní protiopatření. To je příklad amerických dronů Perdix vyvíjených za účelem boje s pokročilými a vícevrstvými systémy PVO nepřítele.
V říjnu letošního roku (informace o testu byly uveřejněny až nyní) tři letouny F/A-18 Super Hornet poprvé vypustily roj 103 malých dronů Perdix. Drony byly odhozeny při rychlosti Mach 0,6 a při okolní teplotě -10°C.
Cílem bylo otestovat, jak roj tak velkého počtu dronů dokáže mezi sebou komunikovat a pohybovat se ve vzduchu v určitých provázaných formacích (viz video).
“Blahopřeji SCO (Strategic Capabilities Office - pozn. red; viz dále) k úspěšnému testu,” uvedl ministr obrany Ash Carter. “Jedná se o druh špičkové inovace, která nám umožní být krok před našimi protivníky. Tento test podpoří vývoj našich autonomních systémů.”
“Vzhledem ke komplexní povaze boje, Perdix nejsou dopředu naprogramováni a synchronizováni jedinci. Jedná se o kolektivní organismus, sdílející jeden propojený mozek pro rozhodování a přizpůsobení se, jako to dělají roje v přírodě,” uvedl ředitel SCO William Roper.
Perdix
Perdix je jednoduchý stroj vyrobený z kevlaru/uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, a za použití komerčně dostupné elektroniky. Dron pohání malá vrtule o průměru 6,6 cm.
Každý dron měří na délku 16,5 cm při rozpětí výklopných křídel 30 cm. Hmotnost dronu je 290 g a výdrž ve vzduchu minimálně 20 min - záleží na výšce odhozu, proudění větru, atd. Maximální rychlost je 111 km/h - teoretický dolet při odhozu z nulové výšky je tak cca 35 km.
Perdix lze osadit nejrůznějšími systémy, ať už bojovou hlavicí nebo různými senzory. Drony dokáží komunikovat každý s každým (v roji není vedoucí stroj) a létat v nejrůznějších ucelených formacích.
Cílem roje dronů Perdix je například zahltit PVO protivníka.
Drony lze vybavit dipólovými odrážeči pro zmatení radiolokátorů protivníka - mohou létat v určité formaci a za pomocí odrážečů simulovat jiná letadla nebo jednoduše zahltit radiolokátory protivníka falešnými cíli.
Teoreticky Perdix lze vybavit malými náložemi s cílem hromadně (chceme-li, jako včely) napadnout daný cíl. Pro porovnání - hmotnost nálože v ručním granátu M26 je 161 gramů.
Vybavení ale může být nejrůznějšího druhu. Již nyní existují velmi malé kamery - Perdix mohou poklesnout na nízkou letovou hladinu a odhalit skryté postavení nepřítele.
Third Offset Strategy
Drony Perdix nejsou jediným samospasitelným řešením v boji proti pokorčilým PVO protivníka. Nasazení dronů bude vždy prováděno (ideálně simultálně) s dalšími kroky, jako vypouštění velkých klamných cílů (MALD), nasazení protiradiolokačních střel (AGM-88) nebo působení prostředků radioelektronického boje (letouny EA-18G Growler).
Vývoj dronů Perdix vede Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office). Kancelář SCO vznikla v roce 2012 a je vedoucí organizací iniciativy Třetí vyvažující strategie TOS (Third Offset Strategy) - nového pojetí obrany Spojených států.
Jedním z cílů TOS je vyvinout takové zbraňové systémy a taktiku, které dokáží vyřadit z provozu ty nejvyspělejší systémy PVO.
Řešením je například velmi rychle vyvíjet a zavádět nové levné technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít obranu.
Dalším cílem TOS je zahltit nepřátele velkým množstvím problémů (nejrůznější typy přesných zbraní, taktiku, drony, elektronický a kybernetický boj, mikrovnná střela, atd.) tak, aby nepřítel nedokázal na ně adekvátně reagovat, nebo pouze s nasazením obrovských finančních, lidských a technických prostředků.
Zdroj: Defense.gov, Defence24
Související články
Tisíce bojových dronů pro polskou armádu
Polské ministerstvo obrany plánuje nakoupit tisíce taktických útočných dronů, především od domácích ...
-
10.11.2016
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety
Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice ...
-
07.12.2016
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
US Navy chce drony pro letadlové lodě
Námořnictvo Spojených států (US Navy) se již delší dobu poohlíží po možnostech, jak posílit své ...
-
12.12.2016
-
8 komentářů
-
Tomáš Zwiefelhofer
Boeing T-X absolvoval svůj první let
Zbrusu nový letoun T-X od Boeingu a jeho partnera, společnosti Saab, který byl speciálně navržen pro ...
-
21.12.2016
-
11 komentářů
-
Redakce AN
Komentáře
je hezké že by zničili samotné s-400 ale takový systém není sám pancir tunguska šilka tor sosna atd atd je toho spousta a třeba první 3 zminovaní by byli dost učiní protože ...Zobrazit celý příspěvek
je hezké že by zničili samotné s-400 ale takový systém není sám
pancir tunguska šilka tor sosna atd atd je toho spousta a třeba první 3 zminovaní by byli dost učiní protože kulka stojí určitě mín než dron a při velké roji a velké salvě by bylo o zábavu postaráno plus tu někdo říkal rušení no západní rušičky nejsou zrovna nic super top ale ruské jsou špička takže jak by rušili amíci tak i rusové je hezké že autor vyjmenuje x věcí co by udělalo USA ale na druhé straně nechá samotné bezbrané s-400 co na roj malých dronů není určené k tomu jsou právě spaagy a pvo krátkého dosahu ne s-400 který je určení k likvidaci letadel a různých raket to by autor měl vědět chápu že se vám to nehodí do krámu ale tak to jeSkrýt celý příspěvekÚtok rojem malých UAV: hlavní problém, který se nepodaří v brzké době vyřešit je logika řízení roje o deseti až stovkách kusů současně... Potřebujete zajistit nepřetržitý ...Zobrazit celý příspěvek
Útok rojem malých UAV: hlavní problém, který se nepodaří v brzké době vyřešit je logika řízení roje o deseti až stovkách kusů současně... Potřebujete zajistit nepřetržitý informační tok v "roji" pro jeho efektivní řízení a bojové nasazení. Jediná myslitelná architektura řízení většího roje UAV je centrální řízení: jeden UAV si přebere roli "matky", zjistí si polohy všech UAV v jeho hejnu přes rádio a podle zvolené taktiky řídí jejich let - formace a popřípadě komunikuje s dalšími matkami jiných hejn, těch matek může být více, když se roj rozdělí na menší skupinky (hejna) a každé má svoji "matku", ale pořád je hlavní limitující faktor efektivního bojového nasazení takového útočného roje proti PVO atd, nutnost udržet informační toky o polohách všech členů roje a hejn. Jak se ten informační řetěz (zajištěný rádiovými spoji) zpřetrhá tak efektivita takového roje se bude blížit 0. Pak z toho logicky vyplývá, že za 1.) větší roj UAV s neustále zapnutým rádiem o dosahu X kilometrů, bude detekovatelný v elektromagnetickém spektru na vzdálenostech několika jednotek až desítek km (podle typu UAV tvořící roje), na tom můžete postavit detekční systémy před útoky rojů UAV a na nich můžete postavit aktivní obranu v podobě širokopásmových rušičů, jelikož jde z logiky věci o pidi UAV, nebo UAV malých rozměrů, jejich vysílací výkon zajišťující přenos informací mezi členy roje bude úplně minimalistický, takže jej stačí zarušit a máte celý roj na zemi ;)Skrýt celý příspěvek
Tím netvrdím, že útok rojem menších UAV na důležité měkké cíle je hloupost, ale zásadní problém je zajištění řízení takového roje (výměny informaci mezi všemi členy roje a jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Tím netvrdím, že útok rojem menších UAV na důležité měkké cíle je hloupost, ale zásadní problém je zajištění řízení takového roje (výměny informaci mezi všemi členy roje a jeho řízení z jednoho či několika center v roji při samotném útoku), které bude realizované po šifrovaném rádiovém kanálu se skokovou změnou frekvencí, ale pořád to bude díky velikosti UAV, možnému výkonu elektrického zdroje na palubě, zařízení o nevelkém vyzařujícím výkonu na úrovni +- malé vojenské rádiové stanice. Ten přenos informací v roji nutný pro jeho efektivní řízení pak půjde z logiky věci dost dobře zarušit na velké ploše prostou širokopásmovou rušičkou. Do toho přihoďte rušení a podvrhávání GPS signálu, možnost detekce elektromagnetického vyzařování z takového roje na vzdálenost +10km a už to tak slavně nevypadá s úspěšností útoku roje na pozice třeba PVO baterie S-400.. Až bude možnost řídit nějak rozumě roj UAV v pasivním režimu bez zapnutého rádia, kdy každý UAV bude zcela autonomní jednotka a bude řídit svůj let podle "vůdce" hejna a okolních UAV vizuálně přes 360° IR kamery, tak jak třeba létají ptáci v hejnech, pak to bude jiné kafe.Skrýt celý příspěvek
To že ho pri tomto teste odhadzovala F18 nič neznamená. Kľudne tie drony môžu vypustat aj z F35 a ako bolo písané nieje to iba jediná vec ktorá sa v pripade konfliktu používa. ...Zobrazit celý příspěvek
To že ho pri tomto teste odhadzovala F18 nič neznamená. Kľudne tie drony môžu vypustat aj z F35 a ako bolo písané nieje to iba jediná vec ktorá sa v pripade konfliktu používa. Súčasne su aj predtym rusene radary aby neboli schopné zachytiť lietadlá ktoré drony vypustia. Ak by ich aj náhodou zachytili tak o chvíľu budú mať zachytne pole plné falošných cielov,takže nebudú vedieť ktoré sú drony a ktoré sú ozajstné lietadlá. Takže ak ich budú náhodne zostrelovat ,iba tým odkrývajú svoju poziciu.Skrýt celý příspěvek
Ještě k parametrům Perdixů: Taková hračka je hříčkou v jakémkoli vzdušném proudění větším než malém. Uváděný dolet je proto pouze teoretický za optimálních podmínek. Jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě k parametrům Perdixů: Taková hračka je hříčkou v jakémkoli vzdušném proudění větším než malém. Uváděný dolet je proto pouze teoretický za optimálních podmínek. Jejich kominikační systém je přesně tím, k čemu jsou vyvinuty nejnovější ruské REB včetně zařízení umístěných na nízké orbitě a těch ad hoc operujících na hranici stratosféry.Skrýt celý příspěvek
Dovolím si odhadnout, že pro efektivní PVO, jakou ta moderní ruská je, je snadným cílem F-18 ještě před odhozem Perdixů. Perdixy dále kouzlem nechtěného zcela nepochybně ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si odhadnout, že pro efektivní PVO, jakou ta moderní ruská je, je snadným cílem F-18 ještě před odhozem Perdixů. Perdixy dále kouzlem nechtěného zcela nepochybně demonstrují, kdo je v téhle hře útočníkem a kdo se brání...Skrýt celý příspěvek
"Podobna technologie by se hodila i do civilniho zivota, protoze by se dala zrusit ISM pasma a vsichni by si vysilali pres sebe, ale statisticky skoro bez vzajemneho ...Zobrazit celý příspěvek
"Podobna technologie by se hodila i do civilniho zivota, protoze by se dala zrusit ISM pasma a vsichni by si vysilali pres sebe, ale statisticky skoro bez vzajemneho ruseni."
xxxxxxxxxxxxxx
takže hopingové rádio které se bude přelaďovat na definovaných kmitočtech (kanálech) , kde zrovna není datová komunikace, kde není nosná atd.....
Tak tohle dnes umí skoro každý router WiFi včetně mé Tendy.
Stačí jenom nakonfigurovat........
Takto jak píšete by to mělo fungovat v intravilánu tedy aglomeraci. Úměrně jak stoupá počet stanic při stávajícím počtu definovaných kmitočtů vznikne rušení stejně...
Technologie Perdixu je vytvořena v mírových dobách a armáda s ní bude pravděpodobně cvičet. Aby tak mohlo být, nemůže se přelaďovat, kde chce, ale podle kmitočtých plánů ITU případně národních kmitočtových tabulek a co odsouhlasí FCC.
Dnes není problém zaměřit i "slabý vysílač" pokud máte pořádné antény a citlivý přijímač s vypínatelným AGC. Dnes už i SDR přijímače díky kvalitním a rychlým A/D převodníkům mají poměrně široký dynamický rozsah, takže jim nevadí pár desítek Hz vedle sebe "dělový signál" signál 100 dB a zároveň "slabý" 10dB. nad úrovní šumu.
Problematické je zaměření stanice která pracuje technikou "spread spectrum"
tedy rozprostřeným spektrem.
V USA je tahle technologie zakázaná, protože FCC má velké technické problémy a nedokáže měřit v rozprostřeném spektru.
ČTÚ se techniky rozprostřeného spektra vyloženě obává. Soukromě mě informoval jeden zdroj, že už i zkoušeli najmout firmy.....Když to nezvládá FCC co lze očekávat od ČTÚ??? :-)))Skrýt celý příspěvekLarry - Použití antény kmitočtů WiFi (je to jedno z ISM pásem) pro Perdix a vůbec vojenské účely je vzhledem k rušení mezi civilními uživateli nesmysl. V případě jakéhokoliv ...Zobrazit celý příspěvek
Larry - Použití antény kmitočtů WiFi (je to jedno z ISM pásem) pro Perdix a vůbec vojenské účely je vzhledem k rušení mezi civilními uživateli nesmysl. V případě jakéhokoliv konfliktu budou právě Wifi sítě úmyslně zarušené.
Tak jeste jednou Larry - kdyz skaces po celem pasmu mezi 2 a 5 GHz a vysilas skoro na urovni sumu treba s 10 frekvencnimi skoky na jeden bit, tak nikomu Wifi nezarusis. A kdyby chtel nekdo rusit tebe tak by musel pokryt skoro kontinualne celych 2 az 5 GHz pasma - coz by vyzadovalo nekolika radu vyssi vysilaci vykon. Krom toho te budou mit problemy zamerit, protoze vysilas s nekolikanasobne nizsim vykonem nez uzkopasmove vysilace.
Podobna technologie by se hodila i do civilniho zivota, protoze by se dala zrusit ISM pasma a vsichni by si vysilali pres sebe, ale statisticky skoro bez vzajemneho ruseni.Skrýt celý příspěvekto damik. děkuji za link, ale nemusíte přepisovat, číst umím. Ta anténa je samozřejmě dipol na PCB, tedy paralelně 3xdipol. Pro širší pásmo 4,9-5,9GHz používá 2 dipoly. U ...Zobrazit celý příspěvek
to damik.
děkuji za link, ale nemusíte přepisovat, číst umím.
Ta anténa je samozřejmě dipol na PCB, tedy paralelně 3xdipol.
Pro širší pásmo 4,9-5,9GHz používá 2 dipoly.
U těchto dipolu záleží na provedení, musí být dodrženy stejné vzdálenosti dipolů od sebe a samozřejmě vyzařuje ten z nich, který je v rezonanci. Zde není problém.
SWR je uvedeno pravděpodobně ve vztahu k nějakému routeru pro WiFi.
(nedělejte si iluze, že impedance anténního vstupu je 50 ohmů. To bývá jen zbožné přání výrobců)
A právě uváděné SWR se mění s výkonem vysílače. A to podstatně.
PSV 2:1 znamená, že vyzáříte 89% výkonu a 11% je odražený výkon.
Slušně vyladěná anténa má SWR max do 1,5.
Pokud by jste chtěl vědět, kde je pravda, potřebujete analyzátor a znát něco o Smithově diagramu.
Pokud zvýšíte výkon, zjistíte, že ztráty na vedení jsou na tomhle koax.kablíku už celkem znatelné. (zvláště pozorovatelné na 5GHz)
Použití antény kmitočtů WiFi (je to jedno z ISM pásem) pro Perdix a vůbec vojenské účely je vzhledem k rušení mezi civilními uživateli nesmysl.
V případě jakéhokoliv konfliktu budou právě Wifi sítě úmyslně zarušené.
O stavu wifi ve vašem okolí se může podívat když připojíte trochu slušnější anténu
do vaší WiFi karty a nainstalujete třeba SW inSSIDer.Skrýt celý příspěvekNo a co třeba použít "obyčejnou" síť. Voliéra s ptáky se k tomu aby se nedostali ven a tady to bude okolo strategických cílu, aby se drony nedostaly dovnitř. No, a nakonec ...Zobrazit celý příspěvek
No a co třeba použít "obyčejnou" síť. Voliéra s ptáky se k tomu aby se nedostali ven a tady to bude okolo strategických cílu, aby se drony nedostaly dovnitř.
No, a nakonec Rusovi to bude jedno, protože tyhle systémy včetně F-35 a jiných drahých hraček jsou ve válce bezpředmětné, pokud půjde o útok proti RF. Tam se i konvenční vítězství rovná sebevraždě lidstva. Takže nasazení může být snad jen proti těmto sytémům mimo RF nebo v případ expanze RF, což je možné, ale nemyslím si, že pravděpodobné. Jde jen o to být řipraveni a mít dost velký klacek, aby k tomu nedošlo. Je tedy otázkou jestli se na něco takového budou připravovat. Pro Rusy je základní jaderné odstrašení a dokud tohle bude fungovat, tak je jim i nějaký Perdix ukradený.Skrýt celý příspěvekStronger.P - Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" (převzal), nedostane se snadno k té drahé technologii? to se da vyresit relativne ...Zobrazit celý příspěvek
Stronger.P - Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" (převzal), nedostane se snadno k té drahé technologii?
to se da vyresit relativne levne uz vdnesni dobe. treba takove PGP sifrovani disku/SSD/FD s asymetrickymRSA a klicem delsim nez 2048b - prej se do toho nedostane ani NSA/CIA/FBI
https://www.wilderssecurity.co...
a kdyz ten dron nedostane re-aktivacni kod treba kazdych 48h tak se muze sam usmazit/vymazat ...Skrýt celý příspěvekLarry - tady mas ukazku male levne ($1) lehke sirokopasmove pasivni anteny pro od 2 do 5 GHz. Antenu neni treba prepinat mezi pasmy. Samozrejmne to nezavola az do Pentagonu ale na ...Zobrazit celý příspěvek
Larry - tady mas ukazku male levne ($1) lehke sirokopasmove pasivni anteny pro od 2 do 5 GHz. Antenu neni treba prepinat mezi pasmy. Samozrejmne to nezavola az do Pentagonu ale na par kilometru pri 1W ti to staci.
https://www.aliexpress.com/ite...
VSWR is defined: S.W.RSkrýt celý příspěvek"Ono to je o spotrebovanem a vyzarenem vykonu. Samozrejmne sirokopasmove anteny maji horsi ucinost nez uzkopasmove, to ale neznamena ze by nefungovaly; jenom hure. Pri vykonech do ...Zobrazit celý příspěvek
"Ono to je o spotrebovanem a vyzarenem vykonu. Samozrejmne sirokopasmove anteny maji horsi ucinost nez uzkopasmove, to ale neznamena ze by nefungovaly; jenom hure. Pri vykonech do 10W nic neuvaris a uchladis to pasivnim chladicem.!
xxxxxxxxxxxxx
velikost plochy chladiče se dá přesně spočítat. nicméně je to hmotnost a plocha.
A vy máte dron a ne letadlo. Je to o příkonu a výkonu. Pokud znáte napětí zdroje. (uvažujeme stejnosměrný zdroj) a výkon je snadné počítat.
VF výkony?? uvažujte v řádu stovek mW až 1W. opět takový vysílač musíte z něčeho "nakrmit" To co vytvoří zesilovač za VF výkon musí anténa efektivně vyzářit do prostoru.
Samozřejmě nemá 100% účinnost. Ta anténa není "jen tak" Aby se to chovalo jako anténa musí splňovat řadu parametrů např. poměry stojatých vln, impedanční atd............
Přepínání a doladění musí být skutečně rychlé u hopingových stanic, přepínání by nemělo probíhat při vysílání VF výkonu do antény.
zkuste se zamyslet a spočítat anténu která má mít jakousi použitelnou komunikační účinnost a přitom v rozsahu 1-5GHz!!!! Tedy přeladit B=4GHz !!!
Tím, netvrdím že neexistují širokopásmové antény.Skrýt celý příspěvekDamík Pri tak velke seriove vyrobe muzes dat do levneho dronu i relativne drahe technologie. Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" ...Zobrazit celý příspěvek
Damík
Pri tak velke seriove vyrobe muzes dat do levneho dronu i relativne drahe technologie.
Nevím, jestli potom ten dron nebude drahý a pokud by ten dron protivník "zajmul" (převzal), nedostane se snadno k té drahé technologii?Skrýt celý příspěvekGloton - v budoucnosti se vetsina valceni odehra mezi miliony relativne levnych automatickych robotu/dronu. Na rozdil soucasnosti, kde mame jen tisice velmi drahych zbrani ...Zobrazit celý příspěvek
Gloton - v budoucnosti se vetsina valceni odehra mezi miliony relativne levnych automatickych robotu/dronu. Na rozdil soucasnosti, kde mame jen tisice velmi drahych zbrani (letadel, tanku, lodi). Jestli tohle neni systemova zmena, tak uz nevim co by melo ...
Za cenu jednoho 5th generace letadla ($80mil) muzes mit 8k dronu za $10k. Nebo 80k dronu za $1k.
Pri tak velke seriove vyrobe muzes dat do levneho dronu i relativne drahe technologie.Skrýt celý příspěvekLarry - A ta antény by měla být vyladěná, abychom neuvařili výkonový prvek. Zváště u provozů s trvalou "nosnou" A zajistit rychlé přelaďování všesměrové antény v rozsahu 1-5GHz, to ...Zobrazit celý příspěvek
Larry - A ta antény by měla být vyladěná, abychom neuvařili výkonový prvek. Zváště u provozů s trvalou "nosnou" A zajistit rychlé přelaďování všesměrové antény v rozsahu 1-5GHz, to je skutečně úkol!!! Takže nevymýšlejte fantasmagorie. Já také nemám rád když mě někdo "tahá za fusekli"
Ono to je o spotrebovanem a vyzarenem vykonu. Samozrejmne sirokopasmove anteny maji horsi ucinost nez uzkopasmove, to ale neznamena ze by nefungovaly; jenom hure. Pri vykonech do 10W nic neuvaris a uchladis to pasivnim chladicem.
http://www.jpier.org/PIERC/pie...
—A novel hybrid antenna capable of both spectrum sensing and frequency reconfigurability is proposed in this paper. The proposed hybrid antenna senses spectrum over a wide frequency range from 1 GHz–12 GHzSkrýt celý příspěvekZkuste se zamyslet nad TTD. "Perdix je jednoduchý stroj vyrobený z kevlaru/uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, a za použití komerčně dostupné elektroniky. Dron pohání malá ...Zobrazit celý příspěvek
Zkuste se zamyslet nad TTD.
"Perdix je jednoduchý stroj vyrobený z kevlaru/uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, a za použití komerčně dostupné elektroniky. Dron pohání malá vrtule o průměru 6,6 cm.
Každý dron měří na délku 16,5 cm při rozpětí výklopných křídel 30 cm. Hmotnost dronu je 290 g a výdrž ve vzduchu minimálně 20 min - záleží na výšce odhozu, proudění větru, atd. Maximální rychlost je 111 km/h - teoretický dolet při odhozu z nulové výšky je tak cca 35 km."
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Pokud je to "tak jednoduchý stroj" proč už je dávno masově nevyrábějí???
S trochou nadsázky vám stačí k výrobě 3D tiskárna, komerčně dostupná elektronika, pán asi myslel arduino z Čínského eshopu...
Pro komunikaci nějaký ten modul do ISM bandu, výborně.
Pokud jste někdy postavili elektrolet model, víte že vrtule při průměru, nikoliv poloměru!!! 66mm bude mít sakra otáčky. Na to by stačil motor od Graupnera.
A kde máte zdroj?? Tohle asi power banka nespraví........
Takže proč to vyrábět?? zcela jistě stačí přizpůsobit "něco" od hobbykingu z Číny.
:-))) Pokud se bavíte o hoppingových rádiích tak si uvědomte, že součástí rádia bývá anténa. To je takový dobrý zvyk. :-))) A ta antény by měla být vyladěná, abychom neuvařili výkonový prvek. Zváště u provozů s trvalou "nosnou"
A zajistit rychlé přelaďování všesměrové antény v rozsahu 1-5GHz, to je skutečně úkol!!!
Takže nevymýšlejte fantasmagorie. Já také nemám rád když mě někdo "tahá za fusekli"Skrýt celý příspěvekNo pánové diskuse pořád předpokládá složitá řešení na dronech v kombinaci s příliš sofistikovaným protiopatřením. K té Faradayově kleci ...Zobrazit celý příspěvek
No pánové diskuse pořád předpokládá složitá řešení na dronech v kombinaci s příliš sofistikovaným protiopatřením.
K té Faradayově kleci https://www.quora.com/Does-a-f...
It also depends of course on the strength of the EMP. It can be of any intensity-- for instance a nearby lightning strike will get you a few tens of volts per meter, flying into the beam of a large radar dish can get you millions of volts per meter, a large nuclear burst can do likewise.
Tady to vypadá, že prosté pulsy EM by tomu daly zabrat. Koilik by mohly snést ta tvá řešení Damiku netuším? Neodešla by ta ochrana časem a pak ten dron? Otázka je taky, jestli není konstrukce toho dronu přirozeně "odolná". Myslím, že na MIT nejsou hlupáci.
Navíc základní úvaha je špatně.
Perdix je jednoduchý a ta složitá řešení co tu lítají jdou proti koncepci projektu. V obecné rovině:
- malý jednoduchý přístroj
- předpokládá se i nějaké procento ztrát (při tom experimentu o kterém je článek bylo pár dronů asi ztraceno) http://www.popularmechanics.co...
The benefit of a swarm is that if one drone drops out—and a few appear to crash—the group can rearrange itself to maintain coverage
- využití technologií běžných pro mobilní telefony (ty :) tzv chytré)
- mise - přesuny, vznášení nad cílem a pak vytořit kruh o průměru 100m
- do budoucna mise - průzkum, útoky na nepřátelské síly, rušení komunikace, předstírat pro nepřátele větší cíle, no a pak mít malou trhaviinu pro ničení cílů
- HLAVNÍ výhoda je dle mého názoru skutečnost, že pokud o část roje příjdete tak se zbytek přizpůsobí (to uměly i roje Ruských protilodních raket)
Kolik jich musí protivník vyřadit, aby nebyly schopné plnit své poslání? Při průzkumu asi "všechy". Při útoky na radarovou anténu? Při útoku na pozemní jednotky? Snad jen při imitaci většího cíle bude nějaká kritická hodnota dronů, aby dokázaly vytvořit radarovou imitaci např. letadla.
U těchto prcků je síla zejména v jejich množství. Tím pádek komunikční kanály pro rušení se násobí s jejih počtem. Mohou komunikovat na krátkou vzdálenost a tím pádem být těžko zjistitelní pasivními senzory. Budou to jednoduchá jednoúčelově specializovaná zařízení - nemyslím, že bude dron co bude umět vše, ale spíše dron na určitý úkol (možná se mýlím).
No a tím pádem protiopatření bude muset být taky jednoduché. Drony proti těmto dronům by musely být sofistikovanější ve smyslu, že by je musely "aktivně vyhledat" tyhle drony. Navíc bude docela zajímavé vůbec ten roj najít a identifikovat, že tam je. Ono to asi nebude tak snadné. Pořás si říkám, že "nespecifická" EMP protizbraň by byla řešením. Ono není snad třeba rozlousknout kódování komunikace, ale stačí ji přece narušit tím, že sem tam nějaký bit informace bude špatně. Nechme se překvapit, co proti tomu vymyslí.Skrýt celý příspěvekdamik Ty jsi naprosto typický příklad těch, o kterých jsem psal ve svém minulém příspěvku. "Oči na vrch hlavy" a neschopnost reálného hodnocení. Uvědom si, že stejně jako jedna ...Zobrazit celý příspěvek
damik
Ty jsi naprosto typický příklad těch, o kterých jsem psal ve svém minulém příspěvku.
"Oči na vrch hlavy" a neschopnost reálného hodnocení. Uvědom si, že stejně jako jedna strana může nasadit tisíce levných dronů "do útoku", může druhá strana nasadit tisíce levných dronů "do obrany" proti nim.
Stejně jako je láce a jednoduchost těchto dronů jejich výhoda, je to na druhou stranu i jejich nevýhoda. Je to technologie poměrně lehce zvládnutelná pro každý technicky rozvinutější stát.
Opravdu účinné budou především proti "technicky zaostalým nepřátelům", ale proti nim jich zase vlastně ani není třeba.
Na druhou stranu.....je to levná sranda, tak proč si s nimi nehrát.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...