Držte si klobouky: Pět nejdůležitějších geopolitických událostí roku 2024

Držte si klobouky: Pět nejdůležitějších geopolitických událostí roku 2024
V roce 2024 nás neminou nové konflikty / depositphotos.com (Zvětšit)

Rok 2024 hrozí rozpoutáním či rozhořením větších[1] či menších[2] konfliktů, nepředvídatelnými politickými otřesy a ekonomickými turbulencemi. Zde je pět nejdůležitějších očekávaných událostí geopolitiky.

1. V roce 2024 svět půjde k volebním urnám

Volit bude více lidí než kdykoli předtím v historii světa – více než čtyři miliardy lidí v téměř 80 zemích[3]. Volby čekají velké ale nedokonalé demokracie jako Indie, Indonésie, Pákistán, Bangladéš, Rusko, Mexiko nebo Spojené státy, zatímco Evropané budou volit v poněd méně konsekventních volbách zástupce do Evropského parlamentu. Kromě pozdějších voleb ve Spojených státech proběhly ty snad nejdůležitější „volby roku“ už 13. ledna, kdy si nového prezidenta volil Tchaj-wan – vyhrál vládní kandidát a současný viceprezident William Laj, jehož program hovoří o snahách o další prosazování mezinárodního uznání nezávislosti země, zároveň ale také o nutnosti „nahradit konfrontaci dialogem“.

Rok 2024 by tak mohl začít krizí v Tchajwanském průlivu. Kvůli vítězství stoupence nezávislejšího Tchaj-wanu, který se silně staví proti Komunistické straně Číny, se na obzoru rýsují další agresivní kroky Pekingu – námořní vojenské manévry, masivní narušování vzdušného prostoru, provokační cvičení včetně ostrých střeleb v tchajwanských vodách nebo kybernetické útoky. Přímá invaze sice není příliš pravděpodobná[4], ale nelze ji ani vyloučit, zatímco diplomatická šikana a vojenské zastrašování v době nástupu do úřadu jsou téměř dané.

Zatímco od voleb v Indii se žádné překvapení neočekává a od těch ruských se ani žádné očekávat nedá, výsledek voleb v USA je velká neznámá, která v noci budí nejen Ukrajinu, ale celou Evropu. Zatímco Trump je momentálně favoritem ve velké části rozhodujících států, předpovídat nyní výsledek je bláhovým úkolem; nakonec ani Biden ani Trump ještě ani nemají jistotu vůbec účast[5] ve volbách. Jisté je jen tolik, že nás čeká „bahenní lázeň” a další institucionální oslabení[6] Spojených států – a to ať to dopadne jakkoliv. Prezident pak bude pravděpodobně čelit rozdělenému Kongresu, kde nebude mít většinu, což povede k dalšímu období rozhádané a neefektivní vlády.

2. Patová situace na Ukrajině

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM NÁZOR z Polska: Strategické zájmy České republiky a Pax Americana

Když jsem před více než rokem napsal své krátké zamyšlení nad strategickými dilematy České ...

PREMIUM Itálie pochopila geopolitickou realitu: Utíká od Číny a její iniciativy Pás a stezka

Itálie oficiálně informovala Peking o svém rozhodnutí odstoupit od stěžejní iniciativy prezidenta Si ...

PREMIUM Svět se třese v základech. Končí Pax Americana

Mezinárodní řád je pod větším tlakem a na více místech než kdykoli od chaotického období po konci ...

PREMIUM Rostoucí chaos: Deset klíčových událostí roku 2023

The Council on Foreign Relations (CFR) je americký think tank zaměřený na zahraniční politiku a ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.