Duchové se vydají na lov pirátů
- 4. 9. 2011
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Novodobé pirátství je celosvětový problém. Příkladem zmiňme pirátské nájezdy u somálského pobřeží, které narostly do takových rozměrů, že na ochranu obchodních plavidel musely být povolány válečné lodě NATO. Avšak zdá se, že námořním banditům se blýská na horší časy. Do boje s piráty se chystá nejnovější plavidlo amerického námořnictva Juliet Marine Ghost, zkráceně Ghost (duch).
Futuristicky vyhlížející plavidlo, nebo lépe řečeno platforma, je konstruováno s ohledem na co nejmenší zjistitelnost prostředky protivníka. Základem je „neviditelná“ konstrukce nadstavby, která zajišťuje nízkou vizuální a radarovou stopu plavidla.
Avšak co činí plavidlo opravdu speciálním, je využití superkavitace. Loď se při pohybu ve vodě pohybuje v jakési bublině plynů, které oddělují plavidlo od vody. Tím je dosáhnuto velmi nízkého tření, a tedy i velmi nízké hlučnosti plavidla.
Loď je speciálně navržena na ochranu velkých plavidel. Oproti velkým torpédoborcům a fregatám má Ghost výhodu v mnohem menší ceně a nízkých provozních nákladech. V době, kdy americká vláda vydává na ochranu proti pirátům 1,5 miliardy dolarů ročně, to jistě není zanedbatelná výhoda.
Jak je to s výbavou? Loď může unést několik tun nejrůznější výzbroje, včetně těžkých torpéd Mark 48. Samozřejmostí je možnost osadit loď nejrůznějšími druhy senzorové či jiné výbavy. Díky modulární stavbě záleží jen na zákazníkovi, co si do své lodi bude chtít umístit.
Námořnictvo přirovnána „ducha“ k bitevnímu vrtulníku. Stejně jako vrtulník se loď může přiblížit k nepříteli rychle, tiše a dle potřeby použít těžkou výzbroj ke zničení protivníka.
Kromě boje s piráty má Ghost ještě jeden úkol. A to boj s íránskými válečnými plavidly. Íránské námořnictvo disponuje velkým počtem malých a rychlých raketonosných člunů, které pro velké (a pomalé) americké plavidla představují smrtelnou hrozbu. Právě Ghost má být odpovědí amerického námořnictva na íránskou hrozbu.
Zdroj: DEFENSETECH
Související články
ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla
Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...
- 07.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní
Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...
- 10.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Laserové zbraně nastupují k námořnictvu
Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...
- 11.09.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Shrike VTOL - bezpilotní mini letadlo s kolmým startem
Současné malé průzkumné bezpilotní letadla (např. Raven) mají jednu velkou nevýhodu. Nedokážou se ...
- 04.10.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Mimochodem, kdyby EU (nebo alespoň státy její jižní hranice) nakoupili flotilu ghostů, ctruck THORú, Interceptorů Barracuda, nebo kombinaci za alespoň TŘETINU toho výpalného, které ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem, kdyby EU (nebo alespoň státy její jižní hranice) nakoupili flotilu ghostů, ctruck THORú, Interceptorů Barracuda, nebo kombinaci za alespoň TŘETINU toho výpalného, které si vynutilo Turecko, stala by se z EU ničeho nic jedna z největších flotil na světě (pokud jde o počty lodí) a chtěl bych vidět pašeráckou bárku, která by ghostu, nebo jakékoliv z těch ostatních "malých" lodí ujela.Skrýt celý příspěvek
Nádherné a technicky velmi zajímavé plavidlo. Je věčná škoda, že jej nikdo zatím pořádně nepořídil (a nenasadil). Slyšel jsem teorie o možné výzbroji "navalizovanou" verzí ...Zobrazit celý příspěvek
Nádherné a technicky velmi zajímavé plavidlo. Je věčná škoda, že jej nikdo zatím pořádně nepořídil (a nenasadil). Slyšel jsem teorie o možné výzbroji "navalizovanou" verzí protitankových střel hellfire, bloky raket 70mm (řízené či neřízené), torpéda, možná i větší protilodní rakety, nebo bezosádkové zbraňové stanice, či drony.
Zajímavá je i verze pro převoz / výsadek pěchoty, protože výrazně snižuje vyčerpání a negativní vlivy těžkého vlnobití.
Jedinou "nevýhodu", kterou jsem u ducha našel, je fakt, že není (narozdíl od lodí "barracuda 1" a 2) stavěný na to se při otočení "vzhůru nohama" při příliš vysokých vlnách zase samovolně a bez zapojení vlastních zdrojů energie otočit zpátky do správné polohy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...