Duchové se vydají na lov pirátů

Juliet Marine Ghost
Foto: Juliet Marine Systems / US Navy

Novodobé pirátství je celosvětový problém. Příkladem zmiňme pirátské nájezdy u somálského pobřeží, které narostly do takových rozměrů, že na ochranu obchodních plavidel musely být povolány válečné lodě NATO. Avšak zdá se, že námořním banditům se blýská na horší časy. Do boje s piráty se chystá nejnovější plavidlo amerického námořnictva Juliet Marine Ghost, zkráceně Ghost (duch).

Futuristicky vyhlížející plavidlo, nebo lépe řečeno platforma, je konstruováno s ohledem na co nejmenší zjistitelnost prostředky protivníka. Základem je „neviditelná“ konstrukce nadstavby, která zajišťuje nízkou vizuální a radarovou stopu plavidla.

Avšak co činí plavidlo opravdu speciálním, je využití superkavitace. Loď se při pohybu ve vodě pohybuje v jakési bublině plynů, které oddělují plavidlo od vody. Tím je dosáhnuto velmi nízkého tření, a tedy i velmi nízké hlučnosti plavidla.

Loď je speciálně navržena na ochranu velkých plavidel. Oproti velkým torpédoborcům a fregatám má Ghost výhodu v mnohem menší ceně a nízkých provozních nákladech. V době, kdy americká vláda vydává na ochranu proti pirátům 1,5 miliardy dolarů ročně, to jistě není zanedbatelná výhoda.

Jak je to s výbavou? Loď může unést několik tun nejrůznější výzbroje, včetně těžkých torpéd Mark 48. Samozřejmostí je možnost osadit loď nejrůznějšími druhy senzorové či jiné výbavy. Díky modulární stavbě záleží jen na zákazníkovi, co si do své lodi bude chtít umístit.

Námořnictvo přirovnána „ducha“ k bitevnímu vrtulníku. Stejně jako vrtulník se loď může přiblížit k nepříteli rychle, tiše a dle potřeby použít těžkou výzbroj ke zničení protivníka.

Kromě boje s piráty má Ghost ještě jeden úkol. A to boj s íránskými válečnými plavidly. Íránské námořnictvo disponuje velkým počtem malých a rychlých raketonosných člunů, které pro velké (a pomalé) americké plavidla představují smrtelnou hrozbu. Právě Ghost má být odpovědí amerického námořnictva na íránskou hrozbu.

Zdroj: DEFENSETECH

Nahlásit chybu v článku


Související články

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...

Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...

Shrike VTOL - bezpilotní mini letadlo s kolmým startem

Současné malé průzkumné bezpilotní letadla (např. Raven) mají jednu velkou nevýhodu. Nedokážou se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ultramarinus
  13:04 29.09.2017

  Mimochodem, kdyby EU (nebo alespoň státy její jižní hranice) nakoupili flotilu ghostů, ctruck THORú, Interceptorů Barracuda, nebo kombinaci za alespoň TŘETINU toho výpalného, které ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, kdyby EU (nebo alespoň státy její jižní hranice) nakoupili flotilu ghostů, ctruck THORú, Interceptorů Barracuda, nebo kombinaci za alespoň TŘETINU toho výpalného, které si vynutilo Turecko, stala by se z EU ničeho nic jedna z největších flotil na světě (pokud jde o počty lodí) a chtěl bych vidět pašeráckou bárku, která by ghostu, nebo jakékoliv z těch ostatních "malých" lodí ujela.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:05 27.09.2017

  Nádherné a technicky velmi zajímavé plavidlo. Je věčná škoda, že jej nikdo zatím pořádně nepořídil (a nenasadil). Slyšel jsem teorie o možné výzbroji "navalizovanou" verzí ...Zobrazit celý příspěvek

  Nádherné a technicky velmi zajímavé plavidlo. Je věčná škoda, že jej nikdo zatím pořádně nepořídil (a nenasadil). Slyšel jsem teorie o možné výzbroji "navalizovanou" verzí protitankových střel hellfire, bloky raket 70mm (řízené či neřízené), torpéda, možná i větší protilodní rakety, nebo bezosádkové zbraňové stanice, či drony.

  Zajímavá je i verze pro převoz / výsadek pěchoty, protože výrazně snižuje vyčerpání a negativní vlivy těžkého vlnobití.

  Jedinou "nevýhodu", kterou jsem u ducha našel, je fakt, že není (narozdíl od lodí "barracuda 1" a 2) stavěný na to se při otočení "vzhůru nohama" při příliš vysokých vlnách zase samovolně a bez zapojení vlastních zdrojů energie otočit zpátky do správné polohy.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...