ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Foto: T-72B3, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-72B3; ilustrační foto, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.

Za pomoc děkuji Mgr. Lukáši Visingrovi

Pozorování ruské vojenské techniky na Donbasu

+ Ukrajinci sestřelili ruská bezpilotní letadla
+ Společné cvičení Ruské armády a separatistů
+ Protivzdušné systémy, bojová vozidla pěchoty a radar
y

Ruské bezpilotní letouny nad Ukrajinou

Zprávy o přeletech bezpilotních letounů, zejména nad Mariupolem nebo nad Debalcevem, jsou poměrně časté. Do uzávěrky této práce došlo k několika sestřelům těchto strojů ukrajinskou armádou, z nichž zhruba u sedmi vznikla detailní fotodokumentace a u pěti z nich se nám podařilo určit o jaké UAV se jedná (resp. získat o něm dostatek informací).

Jedná se o následující:

30.května byl ohlášen sestřel stroje Orlan-10.

1. července UA sestřelila UAV typu Tachion.

13. července a 18. července byly sestřeleny další stroje typu Orlan-10.

24. července byl sestřelen bezpilotní letoun Granat-1.

Ve stejný den byl sestřelen i bezpilotní letoun typu Zastava.

29. listopadu UA sestřelila stroj typu Granat-4.

8. prosince došlo k sestřelu dalšího UAV typu Tachion.

16. ledna byl sestřelen další Granat-4.

Typy Orlan a Granat měly být vyvíjeny pro ruské ministerstvo obrany a zařazeny do služby v roce 2013.i

Orlan-10 je UAV vyráběné Speciálním technologickým centrem pro potřeby Ruské armády od konce roku 2013, o jehož exportu do zahraničí není nic známo.iiiii

Granat-1, někdy známý pod názvem Gruša, začal být zaváděn do výzbroje RA v roce 2011. Je vyráběn firmou Izmaš.iv Na těchto stránkách je fotodokumentace tohoto UAV.

Zastava je licenční kopií izraelského UAV BirdEye-400, Ruská federace dohodu o domácí výrobě podepsala v roce 2011.v

Ke Granat-4 se nám podařilo zjistit méně informací a z málo hodnotných zdrojů. Jedním z nich je fotodokumentace na tomto internetovém fóru. Podle dostupných informací jde o stroj Ruské armády zařazený do výzbroje v průběhu roku 2013. V roce 2014 probíhalo jeho testování na ruské základně v Arménii.vi

UAV Tachion je pravděpodobně stále ve fázi testování.vii Jeho zařazení do služby u Ruské armády bylo plánováno na rok 2014.viii

Obrněná vozidla ruské pohraniční stráže

30. prosince 2014 bylo zveřejněno video cvičení separatistických tanků v oblasti luhanského regionu. To je zřejmé podle účasti Vitalije Kiselyova (Виталий Киселев), jednoho z vysokých představitelů separatistické Luhanské lidové republiky.

Separatisté používají několik tanků T-64 a několik obrněných transportérů BMP-2. Na videu jsou nicméně zachycena také vozidla BPM-97 ve verzi KAMAZ-43269 Vystrel (Dozor-N). Tato vozidla jsou vyráběna v Rusku firmou KamAZ. Kromě ruského ministerstva vnitra je používá pouze Ázerbájdžán a Kazachstán.ixx Stejný typ vozidla byl o den později vyfocen v Luhansku. Fotku velmi detailně geolokovala skupina Bellingcat.

Systém protivzdušné obrany Pancir S-1

Na protiletecký komplet Pancir S-1 (podle kódu NATO SA-22 Greyhound) upozorňovaly od konce ledna zejména analytické skupiny bellingcat, Jane's Defence Weekly a Armament Research Services (ARES). Jde o pokročilý protiletecký systém krátkého dosahu, který je ve výrobě od roku 2010. Jeho uživateli jsou kromě armády Ruské federace Alžírsko, Sýrie a Spojené arabské emiráty.xi

Skupina bellingcat eviduje zatím 3 zajímavá pozorování SA-22:

Vedle toho mimo jiné organizace Armament Research Services (ARES) upozorňuje, že již v předchozím roce se na Donbasu vyskytly známky výskytu tohoto protileteckého kompletu, konkrétně první stupeň střely 57E6, kterou využívá právě Pancir S-1.xii

BTR-82A a BTR-82AM

V případě těchto dvou vozidel jde o vzájemně velice podobná bojová vozidla pěchoty, odvozená ze zastarávajícího BTR-80A. Obě v současné době používá Ruská federace a BTR-82A pak i Kazachstán.xiii

Na Ukrajině byly zaznamenány nejméně dva kusy:

 • První pozorování, sestávající ze 3 videí, pochází někdy ze srpna 2014 a zachycuje skupinu protivládních bojovníků u tohoto bojového vozidla pěchoty. Ozbrojenci mají na pažích bílé pásky, což je rozšířené rozpoznávací označení separatistů. V jednom z videí je pak dobře vidět poznávací značka BB3624CO, která je registrovaná v Luhanském regionu.xiv

 • Další je z 29. srpna 2014 a jde o fotodokumentaci zničeného vozidla, údajně poblíž města Novosvětlivka.

Mimo to na výskyt BTR-82AM upozorňuje i ARES ve své publikaci Raising Red Flags.xv

Radar 1L271 Aisťonok

Jedná se o přenosný radarový komplet určený k přesnému navádění minometné a dělostřelecké palby či k určení postavení nepřátelského dělostřelectva. Byl představen v roce 2008 a prozatím nejsou informace o jeho zavádění v Ruských ozbrojených silách.xvi Přesto se radar 15. ledna 2015 objevil ve výzbroji protivládních sil.

Ruské tanky na Ukrajině? Analýza videí na YouTube a VKontakte

+ Zprávy o ruské technice v červnu minulého roku
+ Tažké zbraně, houfnice, tanky a raketomety v ruskou separatistů
+ Sklady ukrajinské armády

12. června Ukrajina oznámila, že její hranice překročil konvoj se třemi tanky T-64,i což nepřímo potvrdilo i NATO.ii Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin potvrdil jejich nabytí, přičemž to označil za klíčový příspěvek, který separatistům umožní adekvátně odpovědět na ukrajinský postup. Neuvedl však, kde separatisté tanky získali.iii

Formulace tohoto vyjádření podnítila potřebu ověřit, jestli vůbec nějaké tanky separatisté před 12. červnem měli.

Za tímto účelem jsme analyzovali veřejně dostupná amatérská videa na YouTube.com zachycující obrněná vozidla v rukou ukrajinských separatistů a srovnávat obsah těch zveřejněných před 12. červnem s těmi zveřejněnými po 12. červnu. To, vztažené k situaci na bojišti, by nám mělo poskytnout lepší obrázek o vývoji vozového parku separatistů v průběhu konfliktu.

Videa jsme vyhledávali heslem xx.xx.2014 ополчению, resp. datum a ukrajinský výraz pro domobranu. Časový úsek je stanoven mezi 16. duben, kdy separatisté zajali první obrněnou techniku, a 16. červenec, neboť předpokládáme, že sledování jednoho měsíce od domnělého začátku dodávek by mělo být dostačující. Videa musela být z prvních pěti stránek výsledků.

16. duben - 11. červen

 • 16. dubna Ukrajinská armáda (UA) při zahájení protiteroristické operace ztratila několik bojových vozidel, které ukrajinské posádky odevzdaly místním. Mělo jít o 5 vozidel BMD-1 nebo BMD-2 a jeden těžký minomet 2S9 Nona, ztracených v Kramatorsku poblíž Slavjansku. (1., 2., 3., 4., 5.). 14. května se objevily dvě videa (1., 2.) pravděpodobně jednoho separatistického BMD-2 u Slavjansku, 19. května pak video dvou BMD-2 ze stejné oblasti.

 • 5. května Luhanskem projel konvoj 4 armádních nákladních vozů a řady civilních vozidel pod ruskými vlajkami, údajně patřící donským Kozákům. Den předtím začaly boje separatistů s UA.

 • 9. května byl v Mariupolu zajat ukrajinský obrněný transportér BMP-2. Tento obrněný transportér se objevuje i na videu z 13. května.

 • Ve stejný den se konvoj separatistů, údajně z praporu Vostok, složený z charakteristických modrých civilních nákladních vozů pokusil obklíčit pozice národní gardy v Doněcku. Ten samý konvoj byl zachycen i v následujících videích z 9. (1., 2.) a 10. května.

 • 17. května byl v Luhansku natočen obrněný transportér BRDM-2.

 • 22. května byly v Lysyčansku natočeny dva obrněné transportéry BRDM-2, následující den patrně další dva, spolu s několika vojenskými nákladními vozy.

 • Z 25. května existuje několik videí z vojenské přehlídky praporu Vostok v Doněcku. Účastnilo se jí několik vojenských nákladních vozů a obrněný transportér BTR. BTR praporu Vostok pak byl zachycen znovu 28. května v čele konvoje civilních vozidel. Následující den byl Vostok zachycen v Doněcku s obrněným transportérem BTR v rozdílné kamufláži.

 • 29. května bylo publikováno video zachycující separatistu stojícího před zajatým obrněným transportérem BTR-4 u Slavjansku.

 • 5. června separatisté v Kosťantynivce zprovoznili tank IS-3 z vojenského památníku Druhé světové války a nasadili jej v boji.iv

 • Video z 8. června z neidentifikované lokace zachycuje evidentně separatistický konvoj tvořený jedním obrněným transportérem BRT, jedním podomácku upraveným vozem s protileteckým kanónem a třemi vojenskými nákladními vozy.

 • 10. června bylo v Makiivce u Doněcku natočeno video projíždějícího konvoje 10 vojenských nákladních vozidel, z nichž v 8 případech šlo o platformy specializovaných stanovišť (jako např. velitelské nebo spojařské vozy, mobilní dílny,...).

Za období od 16. dubna do 11. června byly ve výzbroji separatistů zaznamenány obrněné transportéry BMD-1, BMD-2, BTR-60, 70 nebo 80, MT-LB a BTR-4, bojové vozidlo pěchoty BMP-2, protiletecké kanóny, těžký minomet 2S9 Nona a historický tank IS-3.

Podle dostupných informací tak nedisponovali těžkými protitankovými zbraněmi v podobě děl nebo tanků ani dělostřelectvem v podobě houfnic nebo raketometů Grad apod. Celkově se dá říci, že díky nízké míře nasazení obrněné techniky v bojích se až do půlky července lidské ztráty udržely na relativně nízkých číslech; podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví do 11. června v důsledku války zemřelo 270 lidí.v

12. červen - 15. červenec

 • S datem nahrání 12. června jsme našli 6 videí: Nejspíše první, zachycující 1 tank T-64 projíždějící údajně městem Snižné, druhé, zachycující průjezd konvoje pod ruskou vlajkou o dvou vojenských nákladních vozech, třech tancích T-64 a bílém autobusu nejspíše skrz město Torez, pár kilometrů od Snižného skrz Doněckou oblast, třetí a čtvrté z toho samého města, páté, zachycující stejný konvoj jedoucí skrz město Makiivka na předměstí Doněcku a šesté přímo z Doněcku. Tyto ani žádné další tanky nenesly žádné označení příslušnosti k armádě ani jednotce.

 • 17. června bylo zveřejněno video údajně z Luhansku, kde se separatisté chlubí zajatým ukrajinským tankem T-64. 25. června bylo zveřejněno další, zachycující velice podobný, ne-li stejný tank projíždějící údajně Luhanskem.

 • 20. června byla nahrána tři videa zachycující jeden konvoj o 3-4 tancích T-64 a řadě dalších vojenských vozidel projíždějící Alčevskem (západně od Luhansku) a další neidentifikovanou lokalitou. Dopravní kamery pak stejný konvoj zachytily v Luhansku, odkud pak pochází třetí amatérské video konvoje.

 • 21. června byl natočen, údajně ve městě Torez, další konvoj o nejméně dvou tancích T-64, třech obrněných transportérech BTR a několika vojenských nákladních automobilech.

 • 4. července byla natočena dvě videa z pohraničního města Krasnodon, nacházejícího se jen 10 kilometrů od přechodu Doněck-Izvaryne. V prvním je vidět konvoj 3 tanků ve městě (přesnou lokaci se podařilo určit ze serveru ukraineatwar.blogspot.czvi), v druhém, kde již lokalita není tak jistá, nejspíše ten samý konvoj se zachycenými 5 tanky.

 • 13. července byla natočena videa z Luhansku, na kterých je konvoj o mimo jiné 5 tancích T-64, 4 obrněných transportérech BMP-2, 3 obrněných transportérech MT-LB se zapřaženými houfnicemi, raketometu Grad a několika vojenských i civilních nákladních vozech (video 1, 2).

 • 15. července byl v a v okolí Doněcku ve 3 videích (1., 2., 3.) zachycen konvoj o dvou až čtyřech tancích T-64, 3 samohybných houfnicích 2S1 Gvozdika, kamionu a obrněném transportéru BTR.

Pozoruhodná jsou místa výskytu některých zmíněných konvojů (viz přiložená mapa 2 níže). Například hned první zmíněný jel po trase Snižné-Doněck. Další konvoj byl zachycen ve městě Torez, třetí ve městě Krasnodon. Snižné a Torez jsou města ležící na hlavním tahu mezi Doněckem a hraničními přechody Dolžans'kyi-Zakordonnyj a Červenopartyzansk-Gukovo, Krasnodon pak leží přibližně 10 kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne-Doněck, na hlavním tahu od tohoto přechodu do Luhansku.

Během měsíce tak separatisté rozšířili svůj vozový park o řadu tanků T-64, samohybné i tažné houfnice a raketomety Grad. Nejzajímavější je přitom právě ono dělostřelectvo. Je představitelné, že se separatisté na bojišti zmocní poškozených a opuštěných tanků nebo obrněných transportérů, ačkoliv by to v tomto množství byla možná představa dosti fantastická, už s ohledem na to, že ještě začátkem června se pokoušeli bránit území pod jejich kontrolou muzejním exponátem.

Otázkou ale je, jak dokážou separatisté získat techniku, která je umístěná několik kilometrů za liniemi, nemluvě o tom, že v době, kdy se tato výzbroj začala objevovat v jejich rukou, již separatisté pod tlakem UA ustupovali. Intenzifikaci bojů pak reflektují i mnohem větší ztráty na životech. Podle OSN bylo v důsledku konfliktu na Ukrajině do 17. srpna zabito nejméně 2518 lidí, včetně těch ze sestřeleného letu MH17.vii

Přítomnost dělostřelectva a Gradů v řadách separatistů před 12. červnem jsme ověřovali i zvlášť, za použití jiných vyhledávacích kritérií. Existuje sice video údajných raketometů Grad v rukou separatistů u Slavjansku, nicméně jeho pravost je více než pochybná neboť terén na videu je kopcovitý, zatímco Slavjansk, a vlastně celý Donbas, leží na rovině.

Řada článků také obviňuje ukrajinskou stranu z použití Gradů, rovněž v okolí Slavjansku, a řada dalších to popírá, ať tak či onak, nenarazili jsme na nic, co by přítomnost Gradů v rukou separatistů před 12. červnem byť jen naznačovalo.

Při pátrání po dělostřelectvu jsme narazili na video zachycující již zmíněný těžký minomet 2S9 Nona pálící, podle hlasů na záznamu, na ukrajinské pozice. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by separatisté měli větší počet těchto zbraní, a už vůbec ne těžké dělostřelectvo.

Sklady Ukrajinské armády

Při pátrání po původu těchto zbraní jsme se pokoušeli zjistit, jestli se jich separatisté nemohli zmocnit obsazením nějakého vojenského skladu či základny ve svých oblastech. Narazili jsme pouze na několik zpráv týkajících se vojenského tankového skladu UA v Artěmivsku na severu Doněcké lidové republiky.

Město se během jara dostalo pod kontrolu separatistů, ovšem základna samotná zůstala pod kontrolou ukrajinské posádky. Ačkoliv např. Ruská pravda 20. června ohlásila dobytí této základny a mluvila o stovkách získaných tanků a obrněných transportérů a desítkách kusů dělostřelectva, nicméně, mimo další, zpravodajský kanál TSN Pahok ještě 26. června informuje o neúspěšném tankovém útoku separatistů na ukrajinskou posádku této základny.

Verzi TSN potvrzuje i několik videí nahraných v té době (1, 2). Nenalezli jsme žádné informace o tom, že by artěmivská základna padla, a neobjevili jsme ani žádné důvěryhodné náznaky, že by UA v oblasti měla a už vůbec ne ztratila nějaké další objekty, kde by se tanky mohly nacházet.

oto: Mapa oblasti s naznačenými / google.maps Mapa oblasti s naznačenými místy pozorování ruské techniky; větší mapa / google.maps

Ruské tanky na Ukrajině - srpnový zvrat

+ Srpen, mohutná ofenzíva separatistů
+ Pátěř ukrajinských vojsk tvoří tank T-64

+ Ruský tank T-72B3

V následujících měsících UA dokázala zatlačit separatisty hluboko do jejich území. Luhansk se podařilo téměř obklíčit, mezi obě separatistické republiky byl zaražen klín, který je od sebe prakticky oddělil, a Doněcká lidová republika tím byla naprosto odříznuta.

Vše nasvědčovalo tomu, že válka brzy skončí. V půlce srpna 2014 ovšem došlo k naprosto nečekaném zvratu, kdy separatisté dokázali drtivou ofenzívou zahnat UA do defenzívy a způsobit jí těžké lidské, materiální i územní ztráty. V té době byly také zaznamenány první bojová nasazení různých variant tanků T-72 na straně separatistů (rozdíl mezi T-64 a T-72 níže), na což upozorňovala například britská ambasáda v Kyjevě.

Ačkoliv, jak již bylo naznačeno, UA tyto tanky v té době neměla s největší pravděpodobností ve výzbroji (první zprávy o jejich zařazení do aktivní služby z rezerv jsou z prosince 2014xxiv), tento fakt ještě jako důkaz o přítomnosti techniky Ruské armády na Ukrajině neobstojí, neboť je z mnoha důvodů zpochybnitelný.

Z toho důvodu bylo nutné provést analýzu relevantních kusů obrněné techniky zaznamenaných na Donbasu od poloviny srpna 2014, abychom zjistili, zda některé z nich skutečně usvědčují Rusko z invaze.

Úvod do problematiky - vybavení armád a technické specifikace

Máme-li se seriózně bavit o obrněné technice zapojené do války na Donbasu, musíme nejprve poodkrýt výzbroj Ukrajinské a Ruské armády.

Páteř tankových vojsk UA tvoří zejména modifikace tanků T-64 (viz nákres níže). Vlastní i tanky typu T-72 (viz nákres níže) a jejich modifikace, ty ale byly před válkou zakonzervované v armádních skladech a rozprodávané, většinou v různých modifikacích, do zahraničí.

Zprávy o použití tanků T-72 ve výzbroji UA se, pokud nepočítáme pár zajatých kusů, jako např. tento T-72B3 z konce srpna, začaly objevovat až v prosinci 2014, kdy UA získala několik zrenovovaných T-72A a T-72UA1.xxv Ukrajinský zbrojní průmysl, konkrétně charkovská firma Morozov KMDB, dále ve svém portfoliu nabízí právě modernizaci tanků T-72 pro export do zahraničí.xxvi Mezi nimi např. tank T-72AG.

Ruská armáda (RA) využívá ve své výzbroji několik typů tanků, zejména však z rodiny T-72. Tanky typu T-64 ze své výzbroje vyřadila, asi 2000 jich zůstává v armádních skladech. xxvii Ve výzbroji RA jsou mimo jiné tanky T-72B3 (viz fotografie a kapitola níže), T-72B obr. 1989 a T-72BA obr. 1990, které jsou vybavené pancířem Kontakt-5.

Pancíř Kontakt-5 bývá často zaměňován za jiné typy přídavného pancéřování, zejména u tanků UA, nicméně v jejich případě jde o vlastní ukrajinský pancíř "nůž" (нож), který používá jinou technologii.xxviii

 

t-72
Nákresy základních verzí T-64 a T-72. Nejspolehlivějším způsobem rozlišení těchto dvou tanků je srovnání podvozků. / Public Domain

T-72B3

Na tento tank, jež byl na Ukrajině již několikrát zaznamenán, poukazují delší dobu experti na vojenskou techniku.xxix Jde o jeden z nejmodernějších tanků Ruské armády.

Díky termálnímu zaměřovači Sosna-U je lehce rozpoznatelný od jiných tanků T-72, jak ruských, tak ukrajinských, které stále pro pomoc se zaměřováním při snížené viditelnosti používají infračervený reflektor Luna umístěný na věži vedle děla.

Ten T-72B3 již nepotřebuje. Jako již standardní pro nové ruské modifikace tanků z rodiny T-72 používá pancíř Kontakt-5.xxx Do výzbroje Ruské armády se dostal až v roce 2013, přičemž je třeba zmínit, že poslední (oficiálně uznaný) ozbrojený střet vedla Ruská federace v roce 2008 s Gruzií.

T-72B3 také nebyl nikdy exportován do zahraničí a Ruská armáda zůstává jeho jediným uživatelem.xxxi

Ruské tanky na Ukrajině - pozorování T-72

 • 26. srpna 2014, v době, kdy Ukrajinská armáda začala být vytlačována ze svých pozic, se v ukrajinském Sverdlovsku (zhruba 10 kilometrů od hraničního přechodu Červenopartyzansk-Gukovo) objevil vojenský konvoj o 4 tancích T-72, 5 vozidlech MT-LB a 2 BMP-2. Jde o první video T-72 za celou dobu konfliktu. Konvoj jel pod vlajkou Donbaské lidové milice. Místo je možné ověřit i podle poznávací značky BB2974CH jednoho z vozidel za konvojem, která je registrovaná v Luhanské oblasti.xxxii

 • 28. srpna bylo na YouTube nahráno video velké kolony tanků T-72 (včetně nejméně jednoho T-72B3) a obrněných transportérů bez čísel nebo výsostných znaků, ale s bílými kruhy na trupech a s vojáky s bílými páskami na pažích, což jsou znaky, které se v průběhu invaze objevovaly u řady tanků a u mnoha vojáků a jsou považovány za způsob identifikace mezi separatistickými jednotkami.xxxiiixxxiv

 • 29. srpna byl u obce Novodvirske zničen pravděpodobně T-72B3.

 • A dále u obce Červonosilske (Mezi Ilovajskem a Starobeševe) byl zničen další tank T-72B3 (zachycen i v reportáži ruské televizní stanice Russia Today).

 • Koncem srpna byl u Ilovajsku na přechodnou dobu zajat jeden T-72B3 Ukrajinskou armádou. Tank je označený bílými kruhy.

 • 3. září byl v Luhanské oblasti blízko hranic s Ruskem natočen velký konvoj sestávající minimálně ze dvou T-72B3, 12 obrněných transportérů a 9 nákladních vozů, z nichž sedm za sebou táhlo děla. Na videu je možné si všimnout vojáků s bílými páskami na pažích a u druhého tanku nápisu H2200, který se v Ruskuxxxv i na Ukrajiněxxxvi používá pro označení nadměrného nákladu, např. v železniční dopravě. Video je natočené na autokameru s příjmem GPS lokace, proto bylo možné určit přesné místo průjezdu konvoje. Některá z vozidel na sobě mají žluté znaky a čísla, ale nepodařilo se nám z relevantních zdrojů zjistit, o jakou jednotku se jedná.

 • 15. září bylo zveřejněno video údajně zajatého ukrajinského tanku. Tank je pomalovaný bílými identifikačními pruhy, které používá Ukrajinská armáda, nicméně, i bez detailních záběrů, které na videu jsou, lze poznat, že se jedná o T-72B3. Na boku tanku je dobře patrný nápis H2200. Uvnitř tanku se podařilo natočit elektronický systém firmy Thales optronic, která se s firmami Peleng a VOMZ podílí na výrobě zaměřovačů, kromě tanku T-72B3 i pro tanky T-90.xxxvii

 • 16. prosince byl neznámo kde zničen T-72B3.

 • Video z 20. prosince a zachycuje velkou kolonu tanků T-72 ve městě Starobeševe.xxxviii Přítomnost tanků na Donbase je možné ověřit i podle viditelné poznávací značky AH5832CP jednoho z vozidel. Podle ukrajinského registru vozidelxxxix je tato poznávací značka z Doněckého regionu, kde se nalézá i město Starobeševe.

 • Zatím poslední video bylo natočené štábem novináře Grahama Phillipse, který dlouhodobě působí na území separatistů, 15. února 2015 poblíž Debalceva. Zachycuje kolonu tří tanků T-72B3.

Foto: T-72B3 v detailu. / Archív autora T-72B3 v detailu; větší foto / Archív autora

Z těchto dnů existuje i řada dalších pozorování tanků T-72 na Ukrajině, nicméně buďto nejsou natolik průkazná nebo je zpochybnitelná jejich autentičnost, výše uvedený výčet je tedy výběrem toho podle nás nejhodnotnějšího.

V těchto srpnových a zářijových dnech každopádně separatisté získali velké množství vojenské techniky, se kterou prokazatelně na Ukrajinu vtrhli z území Ruské federace, přičemž alespoň nejpokročilejší zbraně, kterou T-72B3 bezesporu je, s největší pravděpodobností byly ovládány ruskými posádkami za účelem jejich vyzkoušení ve skutečných bojových podmínkách.

Je proto možné se v tomto období bavit o ruské invazi na Ukrajinu, tedy o nasazení regulérních jednotek Ruské armády. Podle ukrajinského generálního štábu však tento stav v tuto chvíli již netrvá, a ačkoliv samotní ruští vojáci s ruskou technikou na Donbasu dále slouží, jejich jednotky již nejsou vedeny jako součást bojové sestavy Ruské armády.xl

i Rustechnologies, Russian Ground Forces to Adopt New UAVs, Rostechnologiesblog, 22. února 2013, https://rostechnologiesblog.wordpress.com/2013/02/22/russian-ground-forces-to-adopt-new-uavs/ (přístup 31. ledna 2014).

ii Simon Ostrovsky, " Ukraine Says it Shot Down a Russian Spy Drone", Vice News, 30. květen 2014, https://news.vice.com/article/ukraine-says-it-shot-down-a-russian-spy-drone (přístup 31. ledna 2014).

iii "Russia to produce its own unmanned vehicles", Unmanned, 21. července 2011, http://www.unmanned.co.uk/unmanned-vehicles-news/unmanned-aerial-vehicles-uav-news/russia-to-produce-its-own-unmanned-vehicles/ (přístup 31. ledna 2014).

iv "Drones take off in Russia's armed forces", The voice of Russia, 19. prosince 2011, http://sputniknews.com/voiceofrussia/2011/12/19/62504769/ (přístup 22. února 2015).

v "No funding for domestic UAVs", Russian Defence Policy, 23. června 2011, https://russiandefpolicy.wordpress.com/tag/bird-eye-400/ (přístup 22. února 2015).

vi "Ukrainians Down New Russian Military Granat-4 UAV ", PlanetPutin, 29. listopadu 2014, http://www.planetputin.com/ukrainians-down-new-russian-military-granat-4-uav/ (přístup 31. ledna 2014).

vii "Первым российским БЛА с топливными элементами станет «Тахион»" ВПК.name, 14. ledna 2015, http://vpk.name/news/124690_pervyim_rossiiskim_bla_s_toplivnyimi_elementami_stanet_tahion.html (přístup 22. února 2015).

viii "Роты беспилотников сформированы в ЮВО", РИА Новости, 28. ledna 2014, http://ria.ru/defense_safety/20140128/991709398.html#ixzz2rfx25GPY (přístup 22. února 2015).

ix "BMP-97", Military Today, http://www.military-today.com/apc/bpm_97.htm (přístup 31. ledna 2014).

x "BPM-97 Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-Technology.com, http://www.army-technology.com/projects/bpm-97-apc/ (přístup 31. ledna 2014).

xi " Pantsyr-S1 (SA-22 Greyhound)", Military Today, http://www.military-today.com/missiles/pantsyr.htm (přístup 22. února 2015).

xii Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 78. (přístup 31. ledna 2014).

xiii "BTR-82A Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-technology.com, http://www.army-technology.com/projects/btr-82a-armoured-personnel-carrier/ (přístup 22. února 2015).

xiv "BB3624CO", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB3624CO (přístup 22. února 2015).

xv Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 69. (přístup 31. ledna 2014).

xvi "Радиолокационный комплекс разведки и контроля стрельбы 1Л271 «Аистенок»", TopWar.ru, 22. ledna 2015, http://topwar.ru/67252-radiolokacionnyy-kompleks-razvedki-i-kontrolya-strelby-1l271-aistenok.html (přístup 22. února 2015).

xvii Natalia Zinets, Timothy Heritage, "Ukraine accuses Russia of letting rebels bring in tanks", Reuters, 12. června 2014, http://uk.reuters.com/article/2014/06/12/uk-ukraine-crisis-tanks-idUKKBN0EN1ZB20140612 (přístup 31. ledna 2014).

xviii Shape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, 14. června 2014, http://aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx (přístup 31. ledna 2014).

xix "Пушилин: покушение организовала украинская сторона" ("Pušilin: Pokus zorganizován ukrajinskou stranou"), Vesti.ru/Russia 24, 13. června 2014, http://www.vesti.ru/videos/show/vid/604240/# (přístup 31. ledna 2014).

xx Brendan McGarry, "Video: Ukraine Separatists Try To Crank Up WWII Tank", Defensetech, 9. června 2014, http://defensetech.org/2014/06/09/video-ukraine-separatists-try-to-crank-up-wwii-tank/ (přístup 31. ledna 2014).

xxi Associated Press, "Ukraine says pro-Russian separatists shot down military transport plane; 49 dead", The Washington Post, 14. června 2014, http://www.washingtontimes.com/news/2014/jun/14/ukraine-says-pro-russian-separatists-shot-down-mil/?page=all (přístup 31. ledna 2014).

xxii Ukraine@war, " Latest tanks in Krasnodon likely going to engage Ukrainian company near Izvaryne", Ukraine@war, 4. července 2014, http://ukraineatwar.blogspot.cz/2014/07/latest-tanks-in-krasnodon-likely-going.html (přístup 31. ledna 2014).

xxiii Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, " Report on the human rights situation in Ukraine", http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UkraineReport28August2014.pdf (přístup 31. ledna 2014).

xxiv Ukrainian Army got modern T-72UA tanks and new BTR-4E APC, Lugansk Today, 8. prosince 2014, https://www.youtube.com/watch?v=g0SKVBKafqY (přístup 31. ledna 2014).

xxv tamtéž.

xxvi "Modernization of T-72 tanks", Kharkiv Morozov Machine Building Design Burreau, http://morozovkmdb.com/eng/body/t72.php. (přístup 31. ledna 2014).

xxviiShape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, http://www.aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx#prettyPhoto (přístup 31. ledna 2014).

xxviii "Защитные устройства динамического типа «Нож»", BTVT.narod.ru, http://btvt.narod.ru/4/noz/noz.htm (přístup 22. února 2015).

xxix Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 67. (přístup 31. ledna 2014).

xxx T-72B3, Military Today, http://www.military-today.com/tanks/t72b3.htm (přístup 31. ledna 2014).

xxxi Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags, str. 67.

xxxii "BB2974CH", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB2974CH. (přístup 31. ledna 2014).

xxxiii Maria Tsvetkova, " Heavily Armed 'Men In Green' Enter East Ukrainian Villages", The World Post, 26. srpna 2014, http://www.huffingtonpost.com/2014/08/26/ukraine-men-in-green_n_5717589.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxiv "Russian Invasion of Ukraine: Reuters captures video of column of Russian army vehicles", Ukraine Today, 28. srpna 2014, https://www.youtube.com/watch?v=3cQQtx5LYAM (přístup 31. ledna 2014).

xxxv " Габарит погрузки", Wikipedia.org, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82_%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%B8 (přístup 31. ledna 2014).xxxvi Ukrajinské ministerstvo dopravy, Інструкція з перевезення негабаритних іВеликовагових вантажів залізницями україни, 23. listopadu 2004, http://old.uz.gov.ua/index.php?m=info.normdocs.otherdocs&f=Doc.View&p=instr_negabarit&lng=ru (přístup 31. ledna 2014).

xxxvii Tomáš Musil, Mýtus dvoch lodí, alebo zabúdané fakty o sankciách", 31. července 2014, http://musil.blog.sme.sk/c/362064/mytus-dvoch-lodi-alebo-zabudane-fakty-o-sankciach.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxviii Dajey Petros, "Ukrajine@War", Broken down Russian tank at Starobesheve, Twitter, 20. prosince 2014, https://twitter.com/DajeyPetros/status/546258135351300096 (přístup 31. ledna 2014).

xxxix "AH5832CP", nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/AH5832CP (přístup 31. ledna 2014).

xl Ато На Сході, "Муженко: Є факти участі громадян рф та російських армійців у незаконних збройних формуваннях на донбасі, 5. kanál, 29. ledna 2015, http://www.5.ua/ato-na-shodi/myjenko-ykrajna-ne-maye-dokaziv-masovoj-ychasti-zbroinih-sil-rf-y-boyah-na-donbasi-68687.html (přístup 31. ledna 2014).

Nahlásit chybu v článku


Související články

Soukromé bezpečnostní firmy organizují nepokoje na Ukrajině

Vláda v Kyjevě se snaží potlačit činnost polovojenských proruských jednotek na východě Ukrajiny. ...

Ukrajinská armáda přišla o tři vrtulníky

Před několika dny došlo na východě Ukrajiny k vážnému incidentu. Ukrajinská armáda přišla o dva ...

REPORTÁŽ: Bezpečnost budoucnosti – budoucnost bezpečí

Dne 17. února 2015 proběhla v Poslanecké sněmovně jednodenní konference na výše jmenované téma. Není ...

Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Dzin
  21:25 24.03.2015

  Moc dobrý rozbor. Někde by se dalo samozřejmě napsat víc např. bližší analýzy srpnové ruské (proti)ofenzívy, ale to nijak nesnižuje působivou kvalitu článku.

  Moc dobrý rozbor. Někde by se dalo samozřejmě napsat víc např. bližší analýzy srpnové ruské (proti)ofenzívy, ale to nijak nesnižuje působivou kvalitu článku.

 • Sgt Murphy
  09:32 22.03.2015

  to cigereje: Lenže tý Poliaci, Američania... a iný žoldáci z paktu NATO bojovali ZA Ukrajinu a nie PROTI nej. Nezdá sa ti to ako ROZDIEL??? Ty si tu jediné médium, pletúc si fakty ...Zobrazit celý příspěvek

  to cigereje: Lenže tý Poliaci, Američania... a iný žoldáci z paktu NATO bojovali ZA Ukrajinu a nie PROTI nej. Nezdá sa ti to ako ROZDIEL??? Ty si tu jediné médium, pletúc si fakty s domnienkami...Skrýt celý příspěvek

 • cigereje
  21:25 21.03.2015

  A koľko bojovalo na Ukrajine Poliakov, Američanov... a iných žoldákov z paktu NATO to už akosi mainstreamové médiá mlčia. Ani Kocábovi to nepasuje.

  A koľko bojovalo na Ukrajine Poliakov, Američanov... a iných žoldákov z paktu NATO to už akosi mainstreamové médiá mlčia. Ani Kocábovi to nepasuje.

 • pjek
  11:36 10.03.2015

  Nebylo by od věci se podívat přímo na místní separatistické zdroje (novorus.info, rusvesna.su, cassad.net, politnavigator.net, news-front.info a další. Jsou plné aktuálních zpráv ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo by od věci se podívat přímo na místní separatistické zdroje (novorus.info, rusvesna.su, cassad.net, politnavigator.net, news-front.info a další. Jsou plné aktuálních zpráv místních zpravodajů, civilních svědků i vojenských velitelů a obsahují mnoho zajímavého o ukořistěné technice kyjevským, o jejích opravách a o přechodech ukropů k novoruským i s technikou. Analýza z pouze vybraných vzdálených zdrojů je vždy zatížena neobjektivitou. Tím neříkám, že novoruským zdrojům se má slepě věřit...Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  11:08 08.03.2015

  Je potřeba si uvědomit, že propaganda a ideologický boj provádějí všichni účastníci konfliktu. Nelze sledovat mainstreamové informace. Je potřeba hledat na internetu, dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  Je potřeba si uvědomit, že propaganda a ideologický boj provádějí všichni účastníci konfliktu.
  Nelze sledovat mainstreamové informace. Je potřeba hledat na internetu, dnes možnosti existují.

  Zjistit přesun vojsk, konkretní techniky přes hranice nelze dnes v době satelitního snímkování a průzkumu utajit.
  Oficiálně státy nepodporují konflikt(y),ale povolení k vývozu zbraní privátním firmám vydávají v režimech tajné.
  Dále se intenzivně obchoduje přes prostředníky a "třetí země" .
  Samozřejmě podpora REB (SIGINT, COMINT, ELINT...) je prováděna jak ze zemí NATO, tak RF.
  Naivita některých čtenářů je neskutečná. Je firma, která vyváží tanky do Afriky opatří je zelenou kamufláží, která má velmi silné demaskující účinky v severní i rovníkové Africe, stejně jako na blízkém východě.
  Tam patří kamufláž kombinace hnědé, okrové, žluté a pískově žluté.
  Naopak střední a východní evropa používá zelenou (khaki)
  Nakonec platí normy Stanag na maskování a na sklonku loňského roku byl
  o těchto normách docela pěkný článek v A-reportu.
  A když se konečně čtenář podívá na oficiální web
  MO Ukrajiny a najde děkovný dopis panu Stropnickému i české zbrojařské firmě podepsaný ministrem Poltorakem, pochopí každý zájemce, že "ruce byli rychlejší než myšlenky" .Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:13 04.03.2015

  Nebyly to spekulace o ruských tancích, ale těch ukrajinských T-72, co zůstaly ve skladech....něco se týkalo techniky z Artemivsku a toho, že ERA-5 pro Rusy se vyrábí v Doněcku. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebyly to spekulace o ruských tancích, ale těch ukrajinských T-72, co zůstaly ve skladech....něco se týkalo techniky z Artemivsku a toho, že ERA-5 pro Rusy se vyrábí v Doněcku. Hodně se to řešilo, už si moc nepamatuji, ale řešily se pak i tanky (jen pár kusů), co hráli jako komparz v nějakém zábavním filmu a jejich čísla. Zkrátka se hledalo pro a proti, zda separatysti mohli nějaké T-72 získat. Třeba v zahraničních protiruských zdrojích vůbec nepanovala taková jistota, že techniku z Artemivsku nezískali. Ve zdrojích, kde se tvrdilo, že žádnou získat nemohli, bylo nejrozšířenějším argumentem, že by je při převozu někdo MUSEL vidět.....

  Mě to až tak nezajímalo, nemíním se přít o přídavné vybavení na rozmazaných fotkách, od toho jsou odborníci. Já jsem k tomu už své napsal a nenechám se zavléci do zbytečných polemik. Pro mě bylo znamením přítomnosti Rusů, když začaly koncem srpna sestřelovat Točky. Že si tam rusové testují tanky je také možné, co já vím. Invazní kolony by ale přece někdo MUSEL vidět.

  Naučte se rozlišovat, když zmíním, že byly nějaké spekulace a když něco tvrdím. Taková rozlišovací schopnost je naprostým základem pro někoho, kdo chce veřejně diskutovat, zejména když se pokládá za ESO.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  10:57 04.03.2015

  ...takže ruské tanky ruské jsou, ale zůstali tam po natáčení nějaké filmu, jo? Kurňa, vy se překonáváte, to už snad fakt není možný!!! :D Předpokládám, že to je celé akce ...Zobrazit celý příspěvek

  ...takže ruské tanky ruské jsou, ale zůstali tam po natáčení nějaké filmu, jo?
  Kurňa, vy se překonáváte, to už snad fakt není možný!!! :D

  Předpokládám, že to je celé akce síajnejsi, stejně jako ve filmu Vrtěti psem, ne?

  Ó vy pětiprocentní výkvěte!Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  00:10 04.03.2015

  Že Ukrajinští důstojníci obecně stojí za starou vyližprdel nikdo nepopírá, nepopírají to ani Ukrajinci. Že Ukrajinská armáda stojí proti Ruskem vyzbrojovaným a přímo vojensky ...Zobrazit celý příspěvek

  Že Ukrajinští důstojníci obecně stojí za starou vyližprdel nikdo nepopírá, nepopírají to ani Ukrajinci. Že Ukrajinská armáda stojí proti Ruskem vyzbrojovaným a přímo vojensky podporovaným separátům, popírá pár trubců v ČR. Ani v tom Rusku to nějak nezapírají a spíš jsou "hrdí" na to, že to natírají Chocholům. Akorát i na tu bídu se Ukrajinci slušně drží. Dle hlasů místních rusočinitelů měl Kyjev padnout do týdne po Krymu.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:55 03.03.2015

  Nevýhodou propagandy je, že pracuje sama proti sobě. Média nás od počátku krmila, že Ukrajinci bojují s ruskými invazními jednotkami. Neutuchající každodenní masírka. Od počátku ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevýhodou propagandy je, že pracuje sama proti sobě. Média nás od počátku krmila, že Ukrajinci bojují s ruskými invazními jednotkami. Neutuchající každodenní masírka. Od počátku léta se to vystupňovalo na maximum. Co pak lidem říci, když se tam v druhé polovině srpna nějaká ta technika opravdu objeví? Blbý je že nic nového nelze povědět, takže se citovala velkohubá vyjádření o ničených konvojích, neúspěšné invazi Ruska a podobně. Bohužel pro propagandu už mnoho lidí díky svobodnému tisku vědělo, že kyjevské vedení lže, jako když Rudé Právo tiskne. Do té doby oznamovali stálé vojenské úspěchy a postup, jako by útočili na frontě o 500 Km hloubky. Zatímco tisíce záklaďáků živořilo a umíralo v kotlích, Kyjevské vedení vše popíralo a chlubilo se. Co jsem to sledoval, tak se vedení separatistů snažilo o bezpečný odchod obklíčených vojáků, pokud možno odzbrojených. Kyjev ale držel tvrdou linii, danou pravděpodobně shora. Občas je pak pouštěli i s výzbrojí, moc se ale asi nemazali s trestnými prapory....no když si vzpomenu, jak pomalu a svízelně ty kotle likvidovali, nevěřím, že by tam regulérní ruské jednotky operovaly. Tomu ostatně nasvědčuje i tento článek, který toho na "invazi" také mnoho neukázal. Vzpomínám si, že se tenkrát také spekulovalo o nějakých T-72, které na UA zůstaly po SSSR pro filmové účely...nevím.
  -------------------------------------
  Torongu, nebuďte tak posedlý CIA. Ale chápu vaše obavy, je to přece jen obří a nevolená a nekontrolovaná organizace s astronomickým rozpočtem...ale i tak, nepřehánějte to.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  23:38 03.03.2015

  Torong: to je typická taktika ... a vy zase bijete Černochy !

  Torong: to je typická taktika ... a vy zase bijete Černochy !

 • Torong
  23:14 03.03.2015

  Strikehawk: Vy samozřejmě patřite k těm pěti procentům, že? No a Vaši oponenti pochopitelně ne. Jak jednoduché to je. Další možná taktika v diskuzi: Když už nemohu popírat, že mnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk: Vy samozřejmě patřite k těm pěti procentům, že? No a Vaši oponenti pochopitelně ne. Jak jednoduché to je. Další možná taktika v diskuzi: Když už nemohu popírat, že mnou obhajovaná strana lže, obviním ze lži úplně všechny. Tak prosím pěkně důkazy o tom, že USA vojensky podporuje Ukrajinu a Německo má na Ukrajině "hospodářskopolitické zájmy". No a samozřejmě bych poprosil i doložení dodávek zbraní a poradců islámskému státu. Ti poradci jsou totiž novinka. Poslední "důkaz", který jsem na toto téma obdržel byla fotka terénních Toyot s islamisty (asi). Škoda, že na Toyotách byly lafetovány DŠKM. Trochu to zkazilo dojem...Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  22:35 03.03.2015

  Je všeobecně známo, že schopností tzv. kritického myšlení je v přirozené formě obdařeno zhruba 5% populace tzn. pouze takto malá část všech lidí je v různém stupni schopna odolávat ...Zobrazit celý příspěvek

  Je všeobecně známo, že schopností tzv. kritického myšlení je v přirozené formě obdařeno zhruba 5% populace tzn. pouze takto malá část všech lidí je v různém stupni schopna odolávat přívalům manipulace a kriticky posoudit a vyhodnotit předložené informace. Zbylá část je bohužel vláčena propagandou a není schopna si mentálně udržet odstup od mainstreamově předkládané "pravdy".

  Bohužel tato diskuse opětovně potvrzuje oprávněnost výše uvedeného tvrzení.

  V této souvislosti je třeba si připomenout elementární pravdu ve vztahu k politice a politikům : LŽOU všichni - Obama, Putin, Merkel, Holland, Lavrov, Zeman, Porošenko, Zaorálek, Nulland, Biden, Kerry a všichni ostatní zapojení a angažovaní v tomto konfliktu.

  Samozřejmě, že Rusové mají na Ukrajině vojáky a techniku a Putin lže jak tiskne když říká že ne, stejně jako lže snad ještě více Obama když tvrdí, že nepodporují Ukrajinu vojensky a Islámskému státu nedodávají zbraně a poradce. Samozřejmě, že Merkel lže pokud se vyjadřuje, že Německu jde v první řadě o mír na Ukrajině, protože ve skutečnosti je Německo rozpolceno a má na Ukrajině velké hospodářsko-politické zájmy atd atd atd atd.............Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  20:43 03.03.2015

  No jo, Rusofilové a jejich špinavá chátra argumentují tak, že by byli schopni prohlásit, že fotky ze Sudet roku 1938 věrně vypovídají o tom, že Češi vítají Wehrmacht a Vůdce Adolfa ...Zobrazit celý příspěvek

  No jo, Rusofilové a jejich špinavá chátra argumentují tak, že by byli schopni prohlásit, že fotky ze Sudet roku 1938 věrně vypovídají o tom, že Češi vítají Wehrmacht a Vůdce Adolfa Hitlera. A já naivní blb si myslel, že tváří tvář faktům tito "jedinci" budou alespoň zticha, anebo se zmůžou na nejapné mlžení. ale tak co, ukázali co jsou zač. Důkazy jsou, je jich víc a víc......Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  20:05 03.03.2015

  Ne Luky, jsem tady sám za sebe a od někoho, kdo vyznává konspirační teorii o zničení dvojčat CIA neberu vážně ani dobrý den. Fous: To, že jste viděl 3x T72B3 znamená to, že tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne Luky, jsem tady sám za sebe a od někoho, kdo vyznává konspirační teorii o zničení dvojčat CIA neberu vážně ani dobrý den.

  Fous: To, že jste viděl 3x T72B3 znamená to, že tam Ruská armáda je. No a k těm fotkám... Myslíte si, že když Putin tvrdí, že žádní Ruští vojáci na Ukrajině nejsou tam bude posílat vojáky ve slavnostních uniformách?Skrýt celý příspěvek

 • Fous
  18:47 03.03.2015

  Co mi nesedí? Četl jsem původní Ukr článek v Aj přeložený z Ruštiny (BTW bylo to na stránkách euromaidanpress nebo nějak tek, nečtu to tak už nevím) a tam tankista říkal, jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Co mi nesedí? Četl jsem původní Ukr článek v Aj přeložený z Ruštiny (BTW bylo to na stránkách euromaidanpress nebo nějak tek, nečtu to tak už nevím) a tam tankista říkal, jak zničil jeden Ukr tank a ten druhý jeho střelu vykryl protekcí (Vyznělo to jako ERA) což mi přijde trochu mimo, ovše to důležité je, že se po zásahu vůbec nescháněl po svých kamarádech z tanku, ale prostě vylezl z tanku (což mu napoprvé nešlo) a pak u tanku potkal náhodné BVP co ho odvezlo, zkrátka mi to přijde takové podivné, navíc jsem na videích nikdy neviděl více než 3X T72B3 a ono obecně té mocné Ruské armády moc fotek není, vlastně žádné, takže že by RF disponovali mazačem pamětí fotoaparátů? (Sarkazmus)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:39 03.03.2015

  ...jen mezi 9 - 15 červencem byly oficiální ztráty UA armády (jejich prohlášení) vojáci 1600, zranění 4723, tanky 35, APC 96, dělostřelectvo 38, letectvo 7, vrtulníky 2, auta ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jen mezi 9 - 15 červencem byly oficiální ztráty UA armády (jejich prohlášení)
  vojáci 1600, zranění 4723, tanky 35, APC 96, dělostřelectvo 38, letectvo 7, vrtulníky 2, auta 104
  To vážně vypadá na obyčejné potlačení občanských nepokojů, ale nějak mi tam chybí ztracená vodní děla.

  .....a 17tého nám pak padl aeroplán a začala mohutná letní ofenzíva Kyjeva.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  18:34 03.03.2015

  Fous: a co konkrétně nesedí, krom toho, že to odporuje vašemu přesvědčení? Jinak zdaleka o tom nepíší jen novinky, třeba tady je to podrobněji včetně obr. ...Zobrazit celý příspěvek

  Fous: a co konkrétně nesedí, krom toho, že to odporuje vašemu přesvědčení? Jinak zdaleka o tom nepíší jen novinky, třeba tady je to podrobněji včetně obr. http://zpravy.idnes.cz/dorzi-b... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:16 03.03.2015

  Zajímavé je, jak se napadaní, invaze a vojenská intervence jednoho státu proti druhému musí odhalovat s pomocí vrcholné investigativní novinařiny na youtube... z ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je, jak se napadaní, invaze a vojenská intervence jednoho státu proti druhému musí odhalovat s pomocí vrcholné investigativní novinařiny na youtube...

  z článku:
  ....."Podle dostupných informací tak nedisponovali (opolčenci) těžkými protitankovými zbraněmi v podobě děl nebo tanků ani dělostřelectvem v podobě houfnic nebo raketometů Grad apod. Celkově se dá říci, že díky nízké míře nasazení obrněné techniky v bojích se až do půlky července lidské ztráty udržely na relativně nízkých číslech; podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví do 11. června v důsledku války zemřelo 270 lidí."

  Stačí si přečíst toto + v podstatě celá struktura článku - celé jaro se nic moc nedělo, v půlce srpna vpadli na Ukrajinu rusové a začaly ztráty na životech a technice...a nemá cenu to tu dál řešit.
  To snad nemůžete myslet vážně. Je mi jasné, proč zařízli debatu na palbě. Škoda, že jsme sem postnuli tenkrát ty linky, to se bonzáci a udavači někde dál určitě mohli přetrhnout.

  Tak se dál divte "jaktože Kyjevské síly nepoužily težkou techniku?", citujte si z ruských protivládních plátků (to sem můžete rovnou dát link na západní články) a utvrzujte se v dobrotě ATO, kterou překazila ruská invaze....že jsou ti Ukrajinci/Novorusové/Opolčenci na východě tak pitomí, že si nemyslí co vy čtyři bojovníci za svobodný svět......svatá prostoto.

  P.S. ...že by TOrong místo TOdomatcha?... :DSkrýt celý příspěvek

 • Fous
  17:39 03.03.2015

  Novinky píšou od od Ukrajinců a ty to sebrali kdo ví kde, ono v první řadě mi tam dost věcí nesedí

  Novinky píšou od od Ukrajinců a ty to sebrali kdo ví kde, ono v první řadě mi tam dost věcí nesedí

 • stirling
  16:38 03.03.2015

  Mě až zamrazilo v tom, že ten rozhovor nejen, že potvrzuje zapojení ruska, ale on vlastně předčí to co si o zapojení ostatní mysleli. Já osobně jsem měl za to, že rusko dodává ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě až zamrazilo v tom, že ten rozhovor nejen, že potvrzuje zapojení ruska, ale on vlastně předčí to co si o zapojení ostatní mysleli. Já osobně jsem měl za to, že rusko dodává materiál a velitele (kromě složitých systému např. protiletadlové obrany tam jsem si myslel vždy, že jde o ruskou armádu) a řadoví vojáci v tancích jsou najmutí žoldnéři zaškoleni v rusku, ale tam je nasazena regulérní ruská armáda. Možná dojde těm věčným zastáncům, že je jejich zdroje info je lživá propaganda, ale otázka zní zda si to vůbec chtějí přiznat. Přimluvil bych se za to, přetisknout tento rozhovor i zde, přece jen v diskuzi to hodně lidí přehlédne.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 17