ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Foto: T-72B3, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-72B3; ilustrační foto, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.

Za pomoc děkuji Mgr. Lukáši Visingrovi

Pozorování ruské vojenské techniky na Donbasu

+ Ukrajinci sestřelili ruská bezpilotní letadla
+ Společné cvičení Ruské armády a separatistů
+ Protivzdušné systémy, bojová vozidla pěchoty a radar
y

Ruské bezpilotní letouny nad Ukrajinou

Zprávy o přeletech bezpilotních letounů, zejména nad Mariupolem nebo nad Debalcevem, jsou poměrně časté. Do uzávěrky této práce došlo k několika sestřelům těchto strojů ukrajinskou armádou, z nichž zhruba u sedmi vznikla detailní fotodokumentace a u pěti z nich se nám podařilo určit o jaké UAV se jedná (resp. získat o něm dostatek informací).

Jedná se o následující:

30.května byl ohlášen sestřel stroje Orlan-10.

1. července UA sestřelila UAV typu Tachion.

13. července a 18. července byly sestřeleny další stroje typu Orlan-10.

24. července byl sestřelen bezpilotní letoun Granat-1.

Ve stejný den byl sestřelen i bezpilotní letoun typu Zastava.

29. listopadu UA sestřelila stroj typu Granat-4.

8. prosince došlo k sestřelu dalšího UAV typu Tachion.

16. ledna byl sestřelen další Granat-4.

Typy Orlan a Granat měly být vyvíjeny pro ruské ministerstvo obrany a zařazeny do služby v roce 2013.i

Orlan-10 je UAV vyráběné Speciálním technologickým centrem pro potřeby Ruské armády od konce roku 2013, o jehož exportu do zahraničí není nic známo.iiiii

Granat-1, někdy známý pod názvem Gruša, začal být zaváděn do výzbroje RA v roce 2011. Je vyráběn firmou Izmaš.iv Na těchto stránkách je fotodokumentace tohoto UAV.

Zastava je licenční kopií izraelského UAV BirdEye-400, Ruská federace dohodu o domácí výrobě podepsala v roce 2011.v

Ke Granat-4 se nám podařilo zjistit méně informací a z málo hodnotných zdrojů. Jedním z nich je fotodokumentace na tomto internetovém fóru. Podle dostupných informací jde o stroj Ruské armády zařazený do výzbroje v průběhu roku 2013. V roce 2014 probíhalo jeho testování na ruské základně v Arménii.vi

UAV Tachion je pravděpodobně stále ve fázi testování.vii Jeho zařazení do služby u Ruské armády bylo plánováno na rok 2014.viii

Obrněná vozidla ruské pohraniční stráže

30. prosince 2014 bylo zveřejněno video cvičení separatistických tanků v oblasti luhanského regionu. To je zřejmé podle účasti Vitalije Kiselyova (Виталий Киселев), jednoho z vysokých představitelů separatistické Luhanské lidové republiky.

Separatisté používají několik tanků T-64 a několik obrněných transportérů BMP-2. Na videu jsou nicméně zachycena také vozidla BPM-97 ve verzi KAMAZ-43269 Vystrel (Dozor-N). Tato vozidla jsou vyráběna v Rusku firmou KamAZ. Kromě ruského ministerstva vnitra je používá pouze Ázerbájdžán a Kazachstán.ixx Stejný typ vozidla byl o den později vyfocen v Luhansku. Fotku velmi detailně geolokovala skupina Bellingcat.

Systém protivzdušné obrany Pancir S-1

Na protiletecký komplet Pancir S-1 (podle kódu NATO SA-22 Greyhound) upozorňovaly od konce ledna zejména analytické skupiny bellingcat, Jane's Defence Weekly a Armament Research Services (ARES). Jde o pokročilý protiletecký systém krátkého dosahu, který je ve výrobě od roku 2010. Jeho uživateli jsou kromě armády Ruské federace Alžírsko, Sýrie a Spojené arabské emiráty.xi

Skupina bellingcat eviduje zatím 3 zajímavá pozorování SA-22:

Vedle toho mimo jiné organizace Armament Research Services (ARES) upozorňuje, že již v předchozím roce se na Donbasu vyskytly známky výskytu tohoto protileteckého kompletu, konkrétně první stupeň střely 57E6, kterou využívá právě Pancir S-1.xii

BTR-82A a BTR-82AM

V případě těchto dvou vozidel jde o vzájemně velice podobná bojová vozidla pěchoty, odvozená ze zastarávajícího BTR-80A. Obě v současné době používá Ruská federace a BTR-82A pak i Kazachstán.xiii

Na Ukrajině byly zaznamenány nejméně dva kusy:

 • První pozorování, sestávající ze 3 videí, pochází někdy ze srpna 2014 a zachycuje skupinu protivládních bojovníků u tohoto bojového vozidla pěchoty. Ozbrojenci mají na pažích bílé pásky, což je rozšířené rozpoznávací označení separatistů. V jednom z videí je pak dobře vidět poznávací značka BB3624CO, která je registrovaná v Luhanském regionu.xiv

 • Další je z 29. srpna 2014 a jde o fotodokumentaci zničeného vozidla, údajně poblíž města Novosvětlivka.

Mimo to na výskyt BTR-82AM upozorňuje i ARES ve své publikaci Raising Red Flags.xv

Radar 1L271 Aisťonok

Jedná se o přenosný radarový komplet určený k přesnému navádění minometné a dělostřelecké palby či k určení postavení nepřátelského dělostřelectva. Byl představen v roce 2008 a prozatím nejsou informace o jeho zavádění v Ruských ozbrojených silách.xvi Přesto se radar 15. ledna 2015 objevil ve výzbroji protivládních sil.

Ruské tanky na Ukrajině? Analýza videí na YouTube a VKontakte

+ Zprávy o ruské technice v červnu minulého roku
+ Tažké zbraně, houfnice, tanky a raketomety v ruskou separatistů
+ Sklady ukrajinské armády

12. června Ukrajina oznámila, že její hranice překročil konvoj se třemi tanky T-64,i což nepřímo potvrdilo i NATO.ii Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin potvrdil jejich nabytí, přičemž to označil za klíčový příspěvek, který separatistům umožní adekvátně odpovědět na ukrajinský postup. Neuvedl však, kde separatisté tanky získali.iii

Formulace tohoto vyjádření podnítila potřebu ověřit, jestli vůbec nějaké tanky separatisté před 12. červnem měli.

Za tímto účelem jsme analyzovali veřejně dostupná amatérská videa na YouTube.com zachycující obrněná vozidla v rukou ukrajinských separatistů a srovnávat obsah těch zveřejněných před 12. červnem s těmi zveřejněnými po 12. červnu. To, vztažené k situaci na bojišti, by nám mělo poskytnout lepší obrázek o vývoji vozového parku separatistů v průběhu konfliktu.

Videa jsme vyhledávali heslem xx.xx.2014 ополчению, resp. datum a ukrajinský výraz pro domobranu. Časový úsek je stanoven mezi 16. duben, kdy separatisté zajali první obrněnou techniku, a 16. červenec, neboť předpokládáme, že sledování jednoho měsíce od domnělého začátku dodávek by mělo být dostačující. Videa musela být z prvních pěti stránek výsledků.

16. duben - 11. červen

 • 16. dubna Ukrajinská armáda (UA) při zahájení protiteroristické operace ztratila několik bojových vozidel, které ukrajinské posádky odevzdaly místním. Mělo jít o 5 vozidel BMD-1 nebo BMD-2 a jeden těžký minomet 2S9 Nona, ztracených v Kramatorsku poblíž Slavjansku. (1., 2., 3., 4., 5.). 14. května se objevily dvě videa (1., 2.) pravděpodobně jednoho separatistického BMD-2 u Slavjansku, 19. května pak video dvou BMD-2 ze stejné oblasti.

 • 5. května Luhanskem projel konvoj 4 armádních nákladních vozů a řady civilních vozidel pod ruskými vlajkami, údajně patřící donským Kozákům. Den předtím začaly boje separatistů s UA.

 • 9. května byl v Mariupolu zajat ukrajinský obrněný transportér BMP-2. Tento obrněný transportér se objevuje i na videu z 13. května.

 • Ve stejný den se konvoj separatistů, údajně z praporu Vostok, složený z charakteristických modrých civilních nákladních vozů pokusil obklíčit pozice národní gardy v Doněcku. Ten samý konvoj byl zachycen i v následujících videích z 9. (1., 2.) a 10. května.

 • 17. května byl v Luhansku natočen obrněný transportér BRDM-2.

 • 22. května byly v Lysyčansku natočeny dva obrněné transportéry BRDM-2, následující den patrně další dva, spolu s několika vojenskými nákladními vozy.

 • Z 25. května existuje několik videí z vojenské přehlídky praporu Vostok v Doněcku. Účastnilo se jí několik vojenských nákladních vozů a obrněný transportér BTR. BTR praporu Vostok pak byl zachycen znovu 28. května v čele konvoje civilních vozidel. Následující den byl Vostok zachycen v Doněcku s obrněným transportérem BTR v rozdílné kamufláži.

 • 29. května bylo publikováno video zachycující separatistu stojícího před zajatým obrněným transportérem BTR-4 u Slavjansku.

 • 5. června separatisté v Kosťantynivce zprovoznili tank IS-3 z vojenského památníku Druhé světové války a nasadili jej v boji.iv

 • Video z 8. června z neidentifikované lokace zachycuje evidentně separatistický konvoj tvořený jedním obrněným transportérem BRT, jedním podomácku upraveným vozem s protileteckým kanónem a třemi vojenskými nákladními vozy.

 • 10. června bylo v Makiivce u Doněcku natočeno video projíždějícího konvoje 10 vojenských nákladních vozidel, z nichž v 8 případech šlo o platformy specializovaných stanovišť (jako např. velitelské nebo spojařské vozy, mobilní dílny,...).

Za období od 16. dubna do 11. června byly ve výzbroji separatistů zaznamenány obrněné transportéry BMD-1, BMD-2, BTR-60, 70 nebo 80, MT-LB a BTR-4, bojové vozidlo pěchoty BMP-2, protiletecké kanóny, těžký minomet 2S9 Nona a historický tank IS-3.

Podle dostupných informací tak nedisponovali těžkými protitankovými zbraněmi v podobě děl nebo tanků ani dělostřelectvem v podobě houfnic nebo raketometů Grad apod. Celkově se dá říci, že díky nízké míře nasazení obrněné techniky v bojích se až do půlky července lidské ztráty udržely na relativně nízkých číslech; podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví do 11. června v důsledku války zemřelo 270 lidí.v

12. červen - 15. červenec

 • S datem nahrání 12. června jsme našli 6 videí: Nejspíše první, zachycující 1 tank T-64 projíždějící údajně městem Snižné, druhé, zachycující průjezd konvoje pod ruskou vlajkou o dvou vojenských nákladních vozech, třech tancích T-64 a bílém autobusu nejspíše skrz město Torez, pár kilometrů od Snižného skrz Doněckou oblast, třetí a čtvrté z toho samého města, páté, zachycující stejný konvoj jedoucí skrz město Makiivka na předměstí Doněcku a šesté přímo z Doněcku. Tyto ani žádné další tanky nenesly žádné označení příslušnosti k armádě ani jednotce.

 • 17. června bylo zveřejněno video údajně z Luhansku, kde se separatisté chlubí zajatým ukrajinským tankem T-64. 25. června bylo zveřejněno další, zachycující velice podobný, ne-li stejný tank projíždějící údajně Luhanskem.

 • 20. června byla nahrána tři videa zachycující jeden konvoj o 3-4 tancích T-64 a řadě dalších vojenských vozidel projíždějící Alčevskem (západně od Luhansku) a další neidentifikovanou lokalitou. Dopravní kamery pak stejný konvoj zachytily v Luhansku, odkud pak pochází třetí amatérské video konvoje.

 • 21. června byl natočen, údajně ve městě Torez, další konvoj o nejméně dvou tancích T-64, třech obrněných transportérech BTR a několika vojenských nákladních automobilech.

 • 4. července byla natočena dvě videa z pohraničního města Krasnodon, nacházejícího se jen 10 kilometrů od přechodu Doněck-Izvaryne. V prvním je vidět konvoj 3 tanků ve městě (přesnou lokaci se podařilo určit ze serveru ukraineatwar.blogspot.czvi), v druhém, kde již lokalita není tak jistá, nejspíše ten samý konvoj se zachycenými 5 tanky.

 • 13. července byla natočena videa z Luhansku, na kterých je konvoj o mimo jiné 5 tancích T-64, 4 obrněných transportérech BMP-2, 3 obrněných transportérech MT-LB se zapřaženými houfnicemi, raketometu Grad a několika vojenských i civilních nákladních vozech (video 1, 2).

 • 15. července byl v a v okolí Doněcku ve 3 videích (1., 2., 3.) zachycen konvoj o dvou až čtyřech tancích T-64, 3 samohybných houfnicích 2S1 Gvozdika, kamionu a obrněném transportéru BTR.

Pozoruhodná jsou místa výskytu některých zmíněných konvojů (viz přiložená mapa 2 níže). Například hned první zmíněný jel po trase Snižné-Doněck. Další konvoj byl zachycen ve městě Torez, třetí ve městě Krasnodon. Snižné a Torez jsou města ležící na hlavním tahu mezi Doněckem a hraničními přechody Dolžans'kyi-Zakordonnyj a Červenopartyzansk-Gukovo, Krasnodon pak leží přibližně 10 kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne-Doněck, na hlavním tahu od tohoto přechodu do Luhansku.

Během měsíce tak separatisté rozšířili svůj vozový park o řadu tanků T-64, samohybné i tažné houfnice a raketomety Grad. Nejzajímavější je přitom právě ono dělostřelectvo. Je představitelné, že se separatisté na bojišti zmocní poškozených a opuštěných tanků nebo obrněných transportérů, ačkoliv by to v tomto množství byla možná představa dosti fantastická, už s ohledem na to, že ještě začátkem června se pokoušeli bránit území pod jejich kontrolou muzejním exponátem.

Otázkou ale je, jak dokážou separatisté získat techniku, která je umístěná několik kilometrů za liniemi, nemluvě o tom, že v době, kdy se tato výzbroj začala objevovat v jejich rukou, již separatisté pod tlakem UA ustupovali. Intenzifikaci bojů pak reflektují i mnohem větší ztráty na životech. Podle OSN bylo v důsledku konfliktu na Ukrajině do 17. srpna zabito nejméně 2518 lidí, včetně těch ze sestřeleného letu MH17.vii

Přítomnost dělostřelectva a Gradů v řadách separatistů před 12. červnem jsme ověřovali i zvlášť, za použití jiných vyhledávacích kritérií. Existuje sice video údajných raketometů Grad v rukou separatistů u Slavjansku, nicméně jeho pravost je více než pochybná neboť terén na videu je kopcovitý, zatímco Slavjansk, a vlastně celý Donbas, leží na rovině.

Řada článků také obviňuje ukrajinskou stranu z použití Gradů, rovněž v okolí Slavjansku, a řada dalších to popírá, ať tak či onak, nenarazili jsme na nic, co by přítomnost Gradů v rukou separatistů před 12. červnem byť jen naznačovalo.

Při pátrání po dělostřelectvu jsme narazili na video zachycující již zmíněný těžký minomet 2S9 Nona pálící, podle hlasů na záznamu, na ukrajinské pozice. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by separatisté měli větší počet těchto zbraní, a už vůbec ne těžké dělostřelectvo.

Sklady Ukrajinské armády

Při pátrání po původu těchto zbraní jsme se pokoušeli zjistit, jestli se jich separatisté nemohli zmocnit obsazením nějakého vojenského skladu či základny ve svých oblastech. Narazili jsme pouze na několik zpráv týkajících se vojenského tankového skladu UA v Artěmivsku na severu Doněcké lidové republiky.

Město se během jara dostalo pod kontrolu separatistů, ovšem základna samotná zůstala pod kontrolou ukrajinské posádky. Ačkoliv např. Ruská pravda 20. června ohlásila dobytí této základny a mluvila o stovkách získaných tanků a obrněných transportérů a desítkách kusů dělostřelectva, nicméně, mimo další, zpravodajský kanál TSN Pahok ještě 26. června informuje o neúspěšném tankovém útoku separatistů na ukrajinskou posádku této základny.

Verzi TSN potvrzuje i několik videí nahraných v té době (1, 2). Nenalezli jsme žádné informace o tom, že by artěmivská základna padla, a neobjevili jsme ani žádné důvěryhodné náznaky, že by UA v oblasti měla a už vůbec ne ztratila nějaké další objekty, kde by se tanky mohly nacházet.

oto: Mapa oblasti s naznačenými / google.maps Mapa oblasti s naznačenými místy pozorování ruské techniky; větší mapa / google.maps

Ruské tanky na Ukrajině - srpnový zvrat

+ Srpen, mohutná ofenzíva separatistů
+ Pátěř ukrajinských vojsk tvoří tank T-64

+ Ruský tank T-72B3

V následujících měsících UA dokázala zatlačit separatisty hluboko do jejich území. Luhansk se podařilo téměř obklíčit, mezi obě separatistické republiky byl zaražen klín, který je od sebe prakticky oddělil, a Doněcká lidová republika tím byla naprosto odříznuta.

Vše nasvědčovalo tomu, že válka brzy skončí. V půlce srpna 2014 ovšem došlo k naprosto nečekaném zvratu, kdy separatisté dokázali drtivou ofenzívou zahnat UA do defenzívy a způsobit jí těžké lidské, materiální i územní ztráty. V té době byly také zaznamenány první bojová nasazení různých variant tanků T-72 na straně separatistů (rozdíl mezi T-64 a T-72 níže), na což upozorňovala například britská ambasáda v Kyjevě.

Ačkoliv, jak již bylo naznačeno, UA tyto tanky v té době neměla s největší pravděpodobností ve výzbroji (první zprávy o jejich zařazení do aktivní služby z rezerv jsou z prosince 2014xxiv), tento fakt ještě jako důkaz o přítomnosti techniky Ruské armády na Ukrajině neobstojí, neboť je z mnoha důvodů zpochybnitelný.

Z toho důvodu bylo nutné provést analýzu relevantních kusů obrněné techniky zaznamenaných na Donbasu od poloviny srpna 2014, abychom zjistili, zda některé z nich skutečně usvědčují Rusko z invaze.

Úvod do problematiky - vybavení armád a technické specifikace

Máme-li se seriózně bavit o obrněné technice zapojené do války na Donbasu, musíme nejprve poodkrýt výzbroj Ukrajinské a Ruské armády.

Páteř tankových vojsk UA tvoří zejména modifikace tanků T-64 (viz nákres níže). Vlastní i tanky typu T-72 (viz nákres níže) a jejich modifikace, ty ale byly před válkou zakonzervované v armádních skladech a rozprodávané, většinou v různých modifikacích, do zahraničí.

Zprávy o použití tanků T-72 ve výzbroji UA se, pokud nepočítáme pár zajatých kusů, jako např. tento T-72B3 z konce srpna, začaly objevovat až v prosinci 2014, kdy UA získala několik zrenovovaných T-72A a T-72UA1.xxv Ukrajinský zbrojní průmysl, konkrétně charkovská firma Morozov KMDB, dále ve svém portfoliu nabízí právě modernizaci tanků T-72 pro export do zahraničí.xxvi Mezi nimi např. tank T-72AG.

Ruská armáda (RA) využívá ve své výzbroji několik typů tanků, zejména však z rodiny T-72. Tanky typu T-64 ze své výzbroje vyřadila, asi 2000 jich zůstává v armádních skladech. xxvii Ve výzbroji RA jsou mimo jiné tanky T-72B3 (viz fotografie a kapitola níže), T-72B obr. 1989 a T-72BA obr. 1990, které jsou vybavené pancířem Kontakt-5.

Pancíř Kontakt-5 bývá často zaměňován za jiné typy přídavného pancéřování, zejména u tanků UA, nicméně v jejich případě jde o vlastní ukrajinský pancíř "nůž" (нож), který používá jinou technologii.xxviii

 

t-72
Nákresy základních verzí T-64 a T-72. Nejspolehlivějším způsobem rozlišení těchto dvou tanků je srovnání podvozků. / Public Domain

T-72B3

Na tento tank, jež byl na Ukrajině již několikrát zaznamenán, poukazují delší dobu experti na vojenskou techniku.xxix Jde o jeden z nejmodernějších tanků Ruské armády.

Díky termálnímu zaměřovači Sosna-U je lehce rozpoznatelný od jiných tanků T-72, jak ruských, tak ukrajinských, které stále pro pomoc se zaměřováním při snížené viditelnosti používají infračervený reflektor Luna umístěný na věži vedle děla.

Ten T-72B3 již nepotřebuje. Jako již standardní pro nové ruské modifikace tanků z rodiny T-72 používá pancíř Kontakt-5.xxx Do výzbroje Ruské armády se dostal až v roce 2013, přičemž je třeba zmínit, že poslední (oficiálně uznaný) ozbrojený střet vedla Ruská federace v roce 2008 s Gruzií.

T-72B3 také nebyl nikdy exportován do zahraničí a Ruská armáda zůstává jeho jediným uživatelem.xxxi

Ruské tanky na Ukrajině - pozorování T-72

 • 26. srpna 2014, v době, kdy Ukrajinská armáda začala být vytlačována ze svých pozic, se v ukrajinském Sverdlovsku (zhruba 10 kilometrů od hraničního přechodu Červenopartyzansk-Gukovo) objevil vojenský konvoj o 4 tancích T-72, 5 vozidlech MT-LB a 2 BMP-2. Jde o první video T-72 za celou dobu konfliktu. Konvoj jel pod vlajkou Donbaské lidové milice. Místo je možné ověřit i podle poznávací značky BB2974CH jednoho z vozidel za konvojem, která je registrovaná v Luhanské oblasti.xxxii

 • 28. srpna bylo na YouTube nahráno video velké kolony tanků T-72 (včetně nejméně jednoho T-72B3) a obrněných transportérů bez čísel nebo výsostných znaků, ale s bílými kruhy na trupech a s vojáky s bílými páskami na pažích, což jsou znaky, které se v průběhu invaze objevovaly u řady tanků a u mnoha vojáků a jsou považovány za způsob identifikace mezi separatistickými jednotkami.xxxiiixxxiv

 • 29. srpna byl u obce Novodvirske zničen pravděpodobně T-72B3.

 • A dále u obce Červonosilske (Mezi Ilovajskem a Starobeševe) byl zničen další tank T-72B3 (zachycen i v reportáži ruské televizní stanice Russia Today).

 • Koncem srpna byl u Ilovajsku na přechodnou dobu zajat jeden T-72B3 Ukrajinskou armádou. Tank je označený bílými kruhy.

 • 3. září byl v Luhanské oblasti blízko hranic s Ruskem natočen velký konvoj sestávající minimálně ze dvou T-72B3, 12 obrněných transportérů a 9 nákladních vozů, z nichž sedm za sebou táhlo děla. Na videu je možné si všimnout vojáků s bílými páskami na pažích a u druhého tanku nápisu H2200, který se v Ruskuxxxv i na Ukrajiněxxxvi používá pro označení nadměrného nákladu, např. v železniční dopravě. Video je natočené na autokameru s příjmem GPS lokace, proto bylo možné určit přesné místo průjezdu konvoje. Některá z vozidel na sobě mají žluté znaky a čísla, ale nepodařilo se nám z relevantních zdrojů zjistit, o jakou jednotku se jedná.

 • 15. září bylo zveřejněno video údajně zajatého ukrajinského tanku. Tank je pomalovaný bílými identifikačními pruhy, které používá Ukrajinská armáda, nicméně, i bez detailních záběrů, které na videu jsou, lze poznat, že se jedná o T-72B3. Na boku tanku je dobře patrný nápis H2200. Uvnitř tanku se podařilo natočit elektronický systém firmy Thales optronic, která se s firmami Peleng a VOMZ podílí na výrobě zaměřovačů, kromě tanku T-72B3 i pro tanky T-90.xxxvii

 • 16. prosince byl neznámo kde zničen T-72B3.

 • Video z 20. prosince a zachycuje velkou kolonu tanků T-72 ve městě Starobeševe.xxxviii Přítomnost tanků na Donbase je možné ověřit i podle viditelné poznávací značky AH5832CP jednoho z vozidel. Podle ukrajinského registru vozidelxxxix je tato poznávací značka z Doněckého regionu, kde se nalézá i město Starobeševe.

 • Zatím poslední video bylo natočené štábem novináře Grahama Phillipse, který dlouhodobě působí na území separatistů, 15. února 2015 poblíž Debalceva. Zachycuje kolonu tří tanků T-72B3.

Foto: T-72B3 v detailu. / Archív autora T-72B3 v detailu; větší foto / Archív autora

Z těchto dnů existuje i řada dalších pozorování tanků T-72 na Ukrajině, nicméně buďto nejsou natolik průkazná nebo je zpochybnitelná jejich autentičnost, výše uvedený výčet je tedy výběrem toho podle nás nejhodnotnějšího.

V těchto srpnových a zářijových dnech každopádně separatisté získali velké množství vojenské techniky, se kterou prokazatelně na Ukrajinu vtrhli z území Ruské federace, přičemž alespoň nejpokročilejší zbraně, kterou T-72B3 bezesporu je, s největší pravděpodobností byly ovládány ruskými posádkami za účelem jejich vyzkoušení ve skutečných bojových podmínkách.

Je proto možné se v tomto období bavit o ruské invazi na Ukrajinu, tedy o nasazení regulérních jednotek Ruské armády. Podle ukrajinského generálního štábu však tento stav v tuto chvíli již netrvá, a ačkoliv samotní ruští vojáci s ruskou technikou na Donbasu dále slouží, jejich jednotky již nejsou vedeny jako součást bojové sestavy Ruské armády.xl

i Rustechnologies, Russian Ground Forces to Adopt New UAVs, Rostechnologiesblog, 22. února 2013, https://rostechnologiesblog.wordpress.com/2013/02/22/russian-ground-forces-to-adopt-new-uavs/ (přístup 31. ledna 2014).

ii Simon Ostrovsky, " Ukraine Says it Shot Down a Russian Spy Drone", Vice News, 30. květen 2014, https://news.vice.com/article/ukraine-says-it-shot-down-a-russian-spy-drone (přístup 31. ledna 2014).

iii "Russia to produce its own unmanned vehicles", Unmanned, 21. července 2011, http://www.unmanned.co.uk/unmanned-vehicles-news/unmanned-aerial-vehicles-uav-news/russia-to-produce-its-own-unmanned-vehicles/ (přístup 31. ledna 2014).

iv "Drones take off in Russia's armed forces", The voice of Russia, 19. prosince 2011, http://sputniknews.com/voiceofrussia/2011/12/19/62504769/ (přístup 22. února 2015).

v "No funding for domestic UAVs", Russian Defence Policy, 23. června 2011, https://russiandefpolicy.wordpress.com/tag/bird-eye-400/ (přístup 22. února 2015).

vi "Ukrainians Down New Russian Military Granat-4 UAV ", PlanetPutin, 29. listopadu 2014, http://www.planetputin.com/ukrainians-down-new-russian-military-granat-4-uav/ (přístup 31. ledna 2014).

vii "Первым российским БЛА с топливными элементами станет «Тахион»" ВПК.name, 14. ledna 2015, http://vpk.name/news/124690_pervyim_rossiiskim_bla_s_toplivnyimi_elementami_stanet_tahion.html (přístup 22. února 2015).

viii "Роты беспилотников сформированы в ЮВО", РИА Новости, 28. ledna 2014, http://ria.ru/defense_safety/20140128/991709398.html#ixzz2rfx25GPY (přístup 22. února 2015).

ix "BMP-97", Military Today, http://www.military-today.com/apc/bpm_97.htm (přístup 31. ledna 2014).

x "BPM-97 Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-Technology.com, http://www.army-technology.com/projects/bpm-97-apc/ (přístup 31. ledna 2014).

xi " Pantsyr-S1 (SA-22 Greyhound)", Military Today, http://www.military-today.com/missiles/pantsyr.htm (přístup 22. února 2015).

xii Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 78. (přístup 31. ledna 2014).

xiii "BTR-82A Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-technology.com, http://www.army-technology.com/projects/btr-82a-armoured-personnel-carrier/ (přístup 22. února 2015).

xiv "BB3624CO", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB3624CO (přístup 22. února 2015).

xv Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 69. (přístup 31. ledna 2014).

xvi "Радиолокационный комплекс разведки и контроля стрельбы 1Л271 «Аистенок»", TopWar.ru, 22. ledna 2015, http://topwar.ru/67252-radiolokacionnyy-kompleks-razvedki-i-kontrolya-strelby-1l271-aistenok.html (přístup 22. února 2015).

xvii Natalia Zinets, Timothy Heritage, "Ukraine accuses Russia of letting rebels bring in tanks", Reuters, 12. června 2014, http://uk.reuters.com/article/2014/06/12/uk-ukraine-crisis-tanks-idUKKBN0EN1ZB20140612 (přístup 31. ledna 2014).

xviii Shape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, 14. června 2014, http://aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx (přístup 31. ledna 2014).

xix "Пушилин: покушение организовала украинская сторона" ("Pušilin: Pokus zorganizován ukrajinskou stranou"), Vesti.ru/Russia 24, 13. června 2014, http://www.vesti.ru/videos/show/vid/604240/# (přístup 31. ledna 2014).

xx Brendan McGarry, "Video: Ukraine Separatists Try To Crank Up WWII Tank", Defensetech, 9. června 2014, http://defensetech.org/2014/06/09/video-ukraine-separatists-try-to-crank-up-wwii-tank/ (přístup 31. ledna 2014).

xxi Associated Press, "Ukraine says pro-Russian separatists shot down military transport plane; 49 dead", The Washington Post, 14. června 2014, http://www.washingtontimes.com/news/2014/jun/14/ukraine-says-pro-russian-separatists-shot-down-mil/?page=all (přístup 31. ledna 2014).

xxii Ukraine@war, " Latest tanks in Krasnodon likely going to engage Ukrainian company near Izvaryne", Ukraine@war, 4. července 2014, http://ukraineatwar.blogspot.cz/2014/07/latest-tanks-in-krasnodon-likely-going.html (přístup 31. ledna 2014).

xxiii Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, " Report on the human rights situation in Ukraine", http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UkraineReport28August2014.pdf (přístup 31. ledna 2014).

xxiv Ukrainian Army got modern T-72UA tanks and new BTR-4E APC, Lugansk Today, 8. prosince 2014, https://www.youtube.com/watch?v=g0SKVBKafqY (přístup 31. ledna 2014).

xxv tamtéž.

xxvi "Modernization of T-72 tanks", Kharkiv Morozov Machine Building Design Burreau, http://morozovkmdb.com/eng/body/t72.php. (přístup 31. ledna 2014).

xxviiShape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, http://www.aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx#prettyPhoto (přístup 31. ledna 2014).

xxviii "Защитные устройства динамического типа «Нож»", BTVT.narod.ru, http://btvt.narod.ru/4/noz/noz.htm (přístup 22. února 2015).

xxix Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 67. (přístup 31. ledna 2014).

xxx T-72B3, Military Today, http://www.military-today.com/tanks/t72b3.htm (přístup 31. ledna 2014).

xxxi Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags, str. 67.

xxxii "BB2974CH", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB2974CH. (přístup 31. ledna 2014).

xxxiii Maria Tsvetkova, " Heavily Armed 'Men In Green' Enter East Ukrainian Villages", The World Post, 26. srpna 2014, http://www.huffingtonpost.com/2014/08/26/ukraine-men-in-green_n_5717589.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxiv "Russian Invasion of Ukraine: Reuters captures video of column of Russian army vehicles", Ukraine Today, 28. srpna 2014, https://www.youtube.com/watch?v=3cQQtx5LYAM (přístup 31. ledna 2014).

xxxv " Габарит погрузки", Wikipedia.org, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82_%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%B8 (přístup 31. ledna 2014).xxxvi Ukrajinské ministerstvo dopravy, Інструкція з перевезення негабаритних іВеликовагових вантажів залізницями україни, 23. listopadu 2004, http://old.uz.gov.ua/index.php?m=info.normdocs.otherdocs&f=Doc.View&p=instr_negabarit&lng=ru (přístup 31. ledna 2014).

xxxvii Tomáš Musil, Mýtus dvoch lodí, alebo zabúdané fakty o sankciách", 31. července 2014, http://musil.blog.sme.sk/c/362064/mytus-dvoch-lodi-alebo-zabudane-fakty-o-sankciach.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxviii Dajey Petros, "Ukrajine@War", Broken down Russian tank at Starobesheve, Twitter, 20. prosince 2014, https://twitter.com/DajeyPetros/status/546258135351300096 (přístup 31. ledna 2014).

xxxix "AH5832CP", nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/AH5832CP (přístup 31. ledna 2014).

xl Ато На Сході, "Муженко: Є факти участі громадян рф та російських армійців у незаконних збройних формуваннях на донбасі, 5. kanál, 29. ledna 2015, http://www.5.ua/ato-na-shodi/myjenko-ykrajna-ne-maye-dokaziv-masovoj-ychasti-zbroinih-sil-rf-y-boyah-na-donbasi-68687.html (přístup 31. ledna 2014).

Nahlásit chybu v článku


Související články

Soukromé bezpečnostní firmy organizují nepokoje na Ukrajině

Vláda v Kyjevě se snaží potlačit činnost polovojenských proruských jednotek na východě Ukrajiny. ...

Ukrajinská armáda přišla o tři vrtulníky

Před několika dny došlo na východě Ukrajiny k vážnému incidentu. Ukrajinská armáda přišla o dva ...

REPORTÁŽ: Bezpečnost budoucnosti – budoucnost bezpečí

Dne 17. února 2015 proběhla v Poslanecké sněmovně jednodenní konference na výše jmenované téma. Není ...

Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • semtam
  13:32 01.03.2015

  Torong Vidíte, jak snadno se dá cokoliv překroutit. Reagoval jsem tímto na Juru99. Zajisté jsem myslel Donbas a ne Krym. Téma je přece Donbas. A určitě víte, že na Krymu se ...Zobrazit celý příspěvek

  Torong

  Vidíte, jak snadno se dá cokoliv překroutit. Reagoval jsem tímto na Juru99. Zajisté jsem myslel Donbas a ne Krym. Téma je přece Donbas.

  A určitě víte, že na Krymu se to obešlo bez krve. Proč asi...

  Tím neříkám, že se věci mají takto řešit. A jsme opět u toho černobílého vidění světa...Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  12:54 01.03.2015

  "Co mě stále zaráží a doposud jsem si na to nezvykl je černobílé vidění světa. A také bohužel ohýbání historie i nedávné. Ti kteří si vzpomenou a nebude to problém vygooglit, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  "Co mě stále zaráží a doposud jsem si na to nezvykl je černobílé vidění světa. A také bohužel ohýbání historie i nedávné. Ti kteří si vzpomenou a nebude to problém vygooglit, tak na Donbase po Majdanu a Krymu šli lidé hromadně k referendu o nezávislosti Donbasu (DNR a LNR). Ukrajinské orgány je rozháněly střelbou a neobešlo se to bez mrtvých a zraněných a potom to již jelo."

  Čím dál průhlednější lži. Na Krymu byla nejdříve Ruská armáda a teprve pak "referendum". Na Donbase pro změnu nejprve likvidace státních orgánů a převzetí vlády separatisty a pak zásah Ukrajinské armády. Odvádíte špatnou práci.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  12:51 01.03.2015

  Firefighterj chci jen doplnit pana Juraje99 v tom,že nsme byli jsme vyspělá, průmyslová velmo nikoliv zásluhou komunistického panování. Respektovanou a vyspělou průmyslovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Firefighterj chci jen doplnit pana Juraje99 v tom,že nsme byli jsme vyspělá, průmyslová velmo nikoliv zásluhou komunistického panování. Respektovanou a vyspělou průmyslovou velmocí jsme byli dávno před zavedením socialistického hospodářství. Naopak, soudruzi se ukázali jako špatný hospodář. Centrálním plánováním, umělým tlumením invence a nutností vyrábět podle sovětského vzoru, diktovaným trhem, omezováním výroby na úkor zbrojního průmyslu, bržděním vývoje a modernizace dokázali udělat z kdysi slavných značek prakticky bezcenné zboží, které nedokázalo konkurovat zbytku světa.
  Těžko by v tak skvělé, na průmyslu postavené zemi existovaly dlouholeté pořadníky na automobily, nestavěly by se obytné baráky podle tří, čtyř šablon a určitě by nebyly stále opakované problémy s nedostatkem vložek, toaletního papíru či pánských slipů. Často se argumentuje tím, že po listopadu 1989 noví majitelé fungující fabriky vykradli a nechali krachnout. Opak je pravdou. Fabriky byly v mnoha případech nepřipravené na konkurenční boj, měly dlouhá léta domluvené odbytiště v jiných socialistických zemích, neexistoval volný trh a najednou byly takové podniky hozeny do světa, kde si musely svými výrobky vybojovat odbyt. A to bohužel často nebylo možné díky zastaralé výrobě a minimální schopnosti držet se současných trendů. Lidově řečeno, takové firmy dostaly na frak od konkurence a už tady nebyl stát, který by jejich marný provoz dál dotoval. Vláda KSČ udělala z průmyslové velmoci technické muzeum.
  Předválečná ČSR byla dle důvěryhodných pramenů na 10 (!) místě ve SVĚTOVÉM ekonomickém žebříčku.
  Po komunistickém puči ,znárodnění a moudrém vedení soudruhů ekonomických expertů skončila ČSSR po 40 letech ( prameny se mírně liší ) na krásném a konkurence schopném cca 120 – 160 místě !
  Fakta jsou fakta a kecy jsou kecy .
  Moc bych vám a vašim dětem a vašim vnoučatům přál , abyste je mohl vzít na několikaměsíční návštěvu do socialistického Československa. A vy byste nám mohl psát o šťastném životě, který v této bohaté zemi zažíváte.Vlastně nemohl,protože internet by tam byl zakázaný.  Je též třeba se podívat kdo nejvíce po roce 1989 privatizoval-byli to byvalí komunisté.Jen pro osvěžení Vaši paměti jak přišli k obrovskému majetku soudruzi-Martin Ulčák,bývalý plk.J.Zbytek,A.Babiš,Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:30 01.03.2015

  Do této diskuze jsem nechtěl ani přispívat. Protože neustálé handrkování kolem Ukrajiny si myslím, že jsem si užil víc než dost. Co mě stále zaráží a doposud jsem si na to nezvykl ...Zobrazit celý příspěvek

  Do této diskuze jsem nechtěl ani přispívat. Protože neustálé handrkování kolem Ukrajiny si myslím, že jsem si užil víc než dost.
  Co mě stále zaráží a doposud jsem si na to nezvykl je černobílé vidění světa. A také bohužel ohýbání historie i nedávné. Ti kteří si vzpomenou a nebude to problém vygooglit, tak na Donbase po Majdanu a Krymu šli lidé hromadně k referendu o nezávislosti Donbasu (DNR a LNR). Ukrajinské orgány je rozháněly střelbou a neobešlo se to bez mrtvých a zraněných a potom to již jelo.
  Co se týče ruské techniky, ta zajisté na území separatistů je. Ovšem v mnohem nižší míře, než si naše media představují. Důvod je logický, pokud by tam byla všechna ta ohlášená technika o jaké tvrdí Kyjev. Tak by tam měli již tisícovky tanků a všeho možného. Určitě působí u separatistů poradci nebo chcete li velitelé a díky nim je vedení operací pro UA katastrofou.

  Musím zmínit, že území jako je Donbas či Krym, jsou území uměle připojená a darovaná. Což odpovídá i o smýšlení tamějších obyvatel.
  Proto tuto krizi nevnímám, jako agresi Ruska proti suverénímu státu, ale jakousi záštitu obyvatel na exruském území. Místní obyvatelstvo a zároveň původní obyvatelstvo to takhle vnímá. Konflikt beru ale jako velmi nešťastný, protože zasahuje do životů desítek milionum lidí.

  Musím dodat, že ač Rusko či separatisty v tomto konfliktu nevnímám jako agresory. Tak pokud by se stalo, že by Rusko se rozhodlo bojovat dál na západ, tak ho beru jako agresora a musíme proti němu bojovat.

  V současné době si musíme zachovat svobodu a nepodléhat jakýmkoliv vlivům. Pokud jim podlehneme, tak je jedno jestli nám bude vládnout Rus, Američan či Turek. Poté jsme již odkázání jen na jejich vůli.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  11:37 01.03.2015

  Tak jsem kouknul na ten "svobodný" tisk. Otevřel mi oči :D fakt, že jo :D

  Tak jsem kouknul na ten "svobodný" tisk. Otevřel mi oči :D fakt, že jo :D

 • Torong
  11:27 01.03.2015

  Marius: No konečně se posunujeme dál a už i rusofilové přiznávají, že Rusové operují na Ukrajině a ze zarputilého tvrzení "žádní Rusové ani jejich technika na Ukrajině nejsou" ...Zobrazit celý příspěvek

  Marius: No konečně se posunujeme dál a už i rusofilové přiznávají, že Rusové operují na Ukrajině a ze zarputilého tvrzení "žádní Rusové ani jejich technika na Ukrajině nejsou" přecházejí k tvrzení "co mají dělat když jsou Rusové vraždění Ukrajinskými nacisty". Ano, měli sedět na zadku. Rusové se ani nepokusili řešit situaci diplomaticky. Ze stavu nic se neděje (východ Ukrajiny) byli najednou vyházeni úředníci a nahrazení separatisty, na Krymu se objevila "domobrana" s výbavou, kterou má pouze VDV. Jak správně poznamenal Jura99: Kdo na Krymu likvidoval Rusy? Ti vojáci co nestačili ani vyjet z kasáren?Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  11:05 01.03.2015

  Etničtí američané - PECKA :-) Lámu se smíchy.

  Etničtí američané - PECKA :-) Lámu se smíchy.

 • Jura99
  10:28 01.03.2015

  marius: Asi krátká paměť? První začali s útokem separatisté, podobně jako v Sudetech 38 také nezačaly naše státní orgány jako první střílet po Němcích. Ukrajincům velmi dlouho ...Zobrazit celý příspěvek

  marius: Asi krátká paměť? První začali s útokem separatisté, podobně jako v Sudetech 38 také nezačaly naše státní orgány jako první střílet po Němcích. Ukrajincům velmi dlouho trvalo (řádově více než měsíc) než vůbec vstřebali, že jim někdo na východě ukrajuje území a že by mohli policejně či vojensky reagovat. Všichni si vzpomínáme, jak Rus začal obsazovat Krym a tamní ukrajinské vojenské posádky se nezmohly vůbec na nic, ani žádné rozkazy nepřišly.
  Pokud tvrdíte, že Ukrajinci začali jen tak bezdůvodně střílet do lidí v Donbasu, tak zřejmě máte sníženou schopnost analyzovat došlé informace.

  kazd: Stropnický netvrdil, že 250 tanků nasadili najednou.Skrýt celý příspěvek

 • marius
  09:31 01.03.2015

  Takže podle tebe by Rusové měli jenom sedět na zadku a čučet jak jim Kyjev likviduje krajany na Donbasu. Už jsem to tu kdesi psal a nejsou to moje slova, ale kdyby se totéž dělo v ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže podle tebe by Rusové měli jenom sedět na zadku a čučet jak jim Kyjev likviduje krajany na Donbasu. Už jsem to tu kdesi psal a nejsou to moje slova, ale kdyby se totéž dělo v opačném gardu a kdesi ve světě by došlo k útoku na etnické Američany, tak do týdne je tam US armáda a srovná to tam se zemí a to dost možná ještě za pomoci některých států NATO. Vsadím se že proti tomu by jsi asi nic neměl.
  Na CFP dnes vyšel tento článek, přečti si to, třeba se něco dozvíš.
  http://www.czechfreepress.cz/c... Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:24 01.03.2015

  kazd: az na to ze presne to sa stalo minuly rok v lete, kedy Ukrajinci separatistov zatlacili, Luhansk a Doneck boli obklucene a uz to vyzeralo ze je koniec.. zrazu ale ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd: az na to ze presne to sa stalo minuly rok v lete, kedy Ukrajinci separatistov zatlacili, Luhansk a Doneck boli obklucene a uz to vyzeralo ze je koniec.. zrazu ale "separatisti" presli do masivneho protiutoku, jednotky sa im namnozili ako na beziacom pase, objavili sa aj tam kde sa nemohli (Mariupol) a zatlacili Ukrajinsku armadu spat... bez masivneho nasadenia obrovskeho poctu techniky by k comusi takemu nikdy nedoslo... takze, odkial sa nabrali stovky tankov, stovky delostreleckych systemov a raketometov. a samozrejme tisicky vycvicenych operatorov ktory vedeli ako ich pouzivat? z nicoho nic?Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  20:31 28.02.2015

  Kdyby rusko nasadilo najednou 250 tanků, tak progres na frontě by vypadal jinak než je dnes. Navíc nasadit naráz 250 tanků je taková logistická operace, že by se určitě nevedla ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby rusko nasadilo najednou 250 tanků, tak progres na frontě by vypadal jinak než je dnes.
  Navíc nasadit naráz 250 tanků je taková logistická operace, že by se určitě nevedla diskuze zda je na Ukrajině ruská technika nebo ne.

  Ta zmiňovaná analogie záloh (dobrovolníci) na straně UK nepředvedla nic a na straně separatistů také nic extrémního. Navíc proti separatistům stojí armáda UK. Proti armádě německa, británie, francie by separatisté na území NATO neměli šanci.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  12:11 28.02.2015

  Kazd: Myslím, že nemáte pravdu a vlastně to i píšete ve svém příspěvku. Počty Ruské techniky jsou sice daleko větší než 30 ks, ale počty vojáků ne. Motostřelecká divize na plných ...Zobrazit celý příspěvek

  Kazd: Myslím, že nemáte pravdu a vlastně to i píšete ve svém příspěvku. Počty Ruské techniky jsou sice daleko větší než 30 ks, ale počty vojáků ne. Motostřelecká divize na plných počtech by byla nenápadaná asi jako černošský agent CIA v Moskvě a navíc není nutná. Zatím... Podle mně vysílá Rusko Na Ukrajinu hlavně velitele družstev, čet a rot a specialisty pro ovládání složité techniky. Výběr postavení, spojení, nastavení palebných prvků, výběr munice a typu palby dělostřelectva pupkatí strejdové nezvládnou. Samotné nabíjení, a ovládání děla podle povelů už ano. A v tom jsou možnosti a smysl záloh. Profi armáda ví proč a jak, záloha je odpověď na otázku s kým...Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  10:54 28.02.2015

  Torong: Nejlépe Vám odpoví mapky, účast těch, kteří naoko bombardují a zároveň financují a území ovládaná ISIL. Když k tomu připojíte výmluvy na nedodání F16 a L 159 Íráku, s tím, ...Zobrazit celý příspěvek

  Torong:
  Nejlépe Vám odpoví mapky, účast těch, kteří naoko bombardují a zároveň financují a území ovládaná ISIL. Když k tomu připojíte výmluvy na nedodání F16 a L 159 Íráku, s tím, že boj je z americké strany je plánován na 3 roky, tak co vidíte ?. Syrská strana prohlašuje, že pokud by se aliance do bombardování zapojila, tak po odříznutí islamistů od Turecka (členský stát NATO), což je pro letectvo aliance otázka dne-je životnost ISIL měsíc. Z Turecka a do Turecka od ISIL putují konvoje nákladních automobilů po silnicích, které lze odříznout okamžitě.
  Jasně vidím jako pravdivou informaci ze syrské strany.

  http://www.alternews.cz/kupuje...
  http://isis.liveuamap.com/...
  http://wikileaks.svetu.cz/386-...
  http://zpravy.idnes.cz/dodavky...
  http://www.ceskyrozhled.cz/201...
  http://www.novinky.cz/zahranic...

  A takhle se cvičí pomoc ISIL. Doufám, že těm blábolům o opozici nevěříte . Cvičí je ti (např Sauská arábie), která i dle naší BS financuje ISIL.

  http://zahranicni.eurozpravy.c... Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:12 28.02.2015

  Firefighter: To co nazýváte dělením majetku z počátku 90tých let, si dobře pamatuju. Komunistům se povedlo zcela vymazat v lidech právní a finanční gramotnost, takže barevná ...Zobrazit celý příspěvek

  Firefighter: To co nazýváte dělením majetku z počátku 90tých let, si dobře pamatuju. Komunistům se povedlo zcela vymazat v lidech právní a finanční gramotnost, takže barevná televize pro ně měla větší hodnotu než stavební pozemek v Průhonicích (to není vtip, ale fakt). Jediný, kdo v této republice uměl obchodovat, byli zelináři, řezníci, pinglové a veksláci, ze kterých se formovali "podnikatelé" typu Janoušek, Rittig, Mrázek a pak trochu lepší liga - bývalí zaměstnanci PZO (např. A. Babiš). Zbytek republiky neměl o tržní ekonomice ani ponětí a nemohlo to dopadnout o mnoho lépe, než to dopadlo. Mnoho socialistických podniků by nezachránil ani nositel Nobelovy ceny za ekonomii a jejich krach byl předem daný.

  kazd: ministr obrany Stropnický na ČT24 prohlásil, že z Ruska přišlo 250ks tanků, takže ta podpora Ruska není "diametrálně menší" než píšete. K tomu raketomety a zejména stovky tun munice.Skrýt celý příspěvek

 • vyposcz@seznam.cz
  20:30 27.02.2015

  No ja to vidim tak,ze kazdy ma pravo na svoj nazor.A tak ako tu zaznelo, kritika sucasneho nie je obdiv minuleho.Dtto i k debatam o technike, je jedno ci vychodna alebo zapadna. ...Zobrazit celý příspěvek

  No ja to vidim tak,ze kazdy ma pravo na svoj nazor.A tak ako tu zaznelo, kritika sucasneho nie je obdiv minuleho.Dtto i k debatam o technike, je jedno ci vychodna alebo zapadna. Ked ma slabe miesto tak ma.Len cosi ospevovat nekriticky je minimalne amaterske. Naopak kritika niecoho na zaklade znalosti a skusenosti nemusi byt kazdym pochopena spravne.Len treba asi pripustit aj iny nazor ako vlastny.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  20:25 27.02.2015

  Už se trhaly ty občanky ? Každému soudnému je jasné, že konflikt této intenzity a délky musí být podporován externě. BTW: za Iránsko Irácké války dodávala jedna firma na obě ...Zobrazit celý příspěvek

  Už se trhaly ty občanky ?

  Každému soudnému je jasné, že konflikt této intenzity a délky musí být podporován externě.

  BTW: za Iránsko Irácké války dodávala jedna firma na obě strany a řízením osudu se jednání zástupců stran konfliktu u firmy překrývalo o den. Samozřejmě, že se ubytovali ve stejném hotelu. NEPŘÍJEMNÁ SITUACE, jak by řekl komentátor Bosák.

  Pro mě je zajímavé na konfliktu to, že podpora Ruska není ve formě "300 tanků a 500 houfnic". Je diametrálně menší.
  To v kontextu velikosti Ukrajiny ukazuje, že pokud má technika kvalitativní (technologickou) převahu, dokáže s vycvičeným mužstvem podat velmi silný bojový výkon i v malém množství.

  Jinými slovy naše Armáda s počty typu 100 pandurů, třicet tanků, 12 bitevních vrtulníků, 20 gripenů atd.. v případě udržování techniky na úrovni poslední modernizace výrobce a s vycvičeným personálem může představovat poměrně značnou bojovou schopnost. Rozhodně větší, než varianty živení 20 L159 a pilotů, pro které pak máme díky financím "jednu bombu na každé letadlo"

  V opačném případě to končí jako armáda ukrajiny resp. naše policie - mají zbraň a neprůstřelnou vestu, ale počkají si na zásahovou jednotku, a ten chlápek na hajzlíku, co jim už hodinu volá aťťkušuje nebo ho střelec najde....

  Současně konflikt ukazuje zastáncům záloh a různých dobrovolnických jednotek, že pro profesionální vojáky tyto jednotky a zálohy v horké části konfliktu nepředstavují problém a ve studené části jen odčerpávají finanční prostředky od profesionálních složek.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:48 27.02.2015

  :D celé je to dlhá, bezúčelná, tá najdivnejšia debata akú som kedy videl.

  :D celé je to dlhá, bezúčelná, tá najdivnejšia debata akú som kedy videl.

 • Torong
  19:43 27.02.2015

  Firefighter, evidentně vám nikdo ty kecy o objektivitě a nezaujatosti nežere. Nic se nikomu do úst nevkládá. Prostě to tam je.

  Firefighter, evidentně vám nikdo ty kecy o objektivitě a nezaujatosti nežere. Nic se nikomu do úst nevkládá. Prostě to tam je.

 • Firefighter
  19:20 27.02.2015

  shal, nksh, Matesaax: kurňa lidi nevkládejte ostatním do úst co nevyřkli, kritika současného systému NENÍ obdiv minulého!!! Jura99: ne, opravdu se nemáme v evropě ...Zobrazit celý příspěvek

  shal, nksh, Matesaax: kurňa lidi nevkládejte ostatním do úst co nevyřkli, kritika současného systému NENÍ obdiv minulého!!!

  Jura99: ne, opravdu se nemáme v evropě !!nadprůměrně!!. Statistiky hovoří jasně. Dokonce jsme v mnoha ohledech i ve světovém měřítku v dolní polovině žebříčků.

  Dále jsme měli po pádu komunismu nejlepší startovní pozici mezi východním blokem. Silné hospodářství, bez dluhů, relativně rozvinutá infrastruktura, kvalitní školství.

  Nevím kde jste byl vy, ale když se mezi 89 a 94 dělil majetek, tak to nejlepší co tu bylo bylo sprostě rozkradeno za pečlivého dohledu západních zemí. I ten Havel byl do toho hradu dotlačen na vozejku jako švejk.

  Prosím o nastudování příslušné věci než se k ní začnete vyjadřovat...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:33 27.02.2015

  Soudruzi, vtip je v tom, že váš socialistický režim čerpal zdroje z krádeže majetku, budovaného stovky let a rovněž z otrocké práce uvězněných nevinných lidí v lágrech (do 60.tých ...Zobrazit celý příspěvek

  Soudruzi, vtip je v tom, že váš socialistický režim čerpal zdroje z krádeže majetku, budovaného stovky let a rovněž z otrocké práce uvězněných nevinných lidí v lágrech (do 60.tých let). Každý nakradený majetek se ale jednou rozfofruje a 80léta byla derniérou. Zůstaly ekologické katastrofy, zničené lesy, vybydlené domy, zastaralé továrny se zastaralou výrobou, často závislou ještě na strojích ukradených kapitalistům z první republiky. I ta zbrojní výroba, ve které předválečná ČSR dominovala po jistý čas světovému obchodu se zbraněmi, se povedla militantním soudruhům paradoxně zničit, zavedením ruských vzorů do výroby, místo vlastních. Navíc ani ti Rusové svým "spojencům" nedůvěřovali, takže např. martinské T-72 se stavěly v ošizené verzi, nejspíš kdyby Sovětská armáda musela potlačovat tu ČS, tak aby měla lepší tanky?...Následky se za 25let podařilo zmírnit, máme se nadprůměrně dobře, ale jak vidno, musíme se před Rusy opět bránit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 17