ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Foto: T-72B3, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-72B3; ilustrační foto, větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.

Za pomoc děkuji Mgr. Lukáši Visingrovi

Pozorování ruské vojenské techniky na Donbasu

+ Ukrajinci sestřelili ruská bezpilotní letadla
+ Společné cvičení Ruské armády a separatistů
+ Protivzdušné systémy, bojová vozidla pěchoty a radar
y

Ruské bezpilotní letouny nad Ukrajinou

Zprávy o přeletech bezpilotních letounů, zejména nad Mariupolem nebo nad Debalcevem, jsou poměrně časté. Do uzávěrky této práce došlo k několika sestřelům těchto strojů ukrajinskou armádou, z nichž zhruba u sedmi vznikla detailní fotodokumentace a u pěti z nich se nám podařilo určit o jaké UAV se jedná (resp. získat o něm dostatek informací).

Jedná se o následující:

30.května byl ohlášen sestřel stroje Orlan-10.

1. července UA sestřelila UAV typu Tachion.

13. července a 18. července byly sestřeleny další stroje typu Orlan-10.

24. července byl sestřelen bezpilotní letoun Granat-1.

Ve stejný den byl sestřelen i bezpilotní letoun typu Zastava.

29. listopadu UA sestřelila stroj typu Granat-4.

8. prosince došlo k sestřelu dalšího UAV typu Tachion.

16. ledna byl sestřelen další Granat-4.

Typy Orlan a Granat měly být vyvíjeny pro ruské ministerstvo obrany a zařazeny do služby v roce 2013.i

Orlan-10 je UAV vyráběné Speciálním technologickým centrem pro potřeby Ruské armády od konce roku 2013, o jehož exportu do zahraničí není nic známo.iiiii

Granat-1, někdy známý pod názvem Gruša, začal být zaváděn do výzbroje RA v roce 2011. Je vyráběn firmou Izmaš.iv Na těchto stránkách je fotodokumentace tohoto UAV.

Zastava je licenční kopií izraelského UAV BirdEye-400, Ruská federace dohodu o domácí výrobě podepsala v roce 2011.v

Ke Granat-4 se nám podařilo zjistit méně informací a z málo hodnotných zdrojů. Jedním z nich je fotodokumentace na tomto internetovém fóru. Podle dostupných informací jde o stroj Ruské armády zařazený do výzbroje v průběhu roku 2013. V roce 2014 probíhalo jeho testování na ruské základně v Arménii.vi

UAV Tachion je pravděpodobně stále ve fázi testování.vii Jeho zařazení do služby u Ruské armády bylo plánováno na rok 2014.viii

Obrněná vozidla ruské pohraniční stráže

30. prosince 2014 bylo zveřejněno video cvičení separatistických tanků v oblasti luhanského regionu. To je zřejmé podle účasti Vitalije Kiselyova (Виталий Киселев), jednoho z vysokých představitelů separatistické Luhanské lidové republiky.

Separatisté používají několik tanků T-64 a několik obrněných transportérů BMP-2. Na videu jsou nicméně zachycena také vozidla BPM-97 ve verzi KAMAZ-43269 Vystrel (Dozor-N). Tato vozidla jsou vyráběna v Rusku firmou KamAZ. Kromě ruského ministerstva vnitra je používá pouze Ázerbájdžán a Kazachstán.ixx Stejný typ vozidla byl o den později vyfocen v Luhansku. Fotku velmi detailně geolokovala skupina Bellingcat.

Systém protivzdušné obrany Pancir S-1

Na protiletecký komplet Pancir S-1 (podle kódu NATO SA-22 Greyhound) upozorňovaly od konce ledna zejména analytické skupiny bellingcat, Jane's Defence Weekly a Armament Research Services (ARES). Jde o pokročilý protiletecký systém krátkého dosahu, který je ve výrobě od roku 2010. Jeho uživateli jsou kromě armády Ruské federace Alžírsko, Sýrie a Spojené arabské emiráty.xi

Skupina bellingcat eviduje zatím 3 zajímavá pozorování SA-22:

Vedle toho mimo jiné organizace Armament Research Services (ARES) upozorňuje, že již v předchozím roce se na Donbasu vyskytly známky výskytu tohoto protileteckého kompletu, konkrétně první stupeň střely 57E6, kterou využívá právě Pancir S-1.xii

BTR-82A a BTR-82AM

V případě těchto dvou vozidel jde o vzájemně velice podobná bojová vozidla pěchoty, odvozená ze zastarávajícího BTR-80A. Obě v současné době používá Ruská federace a BTR-82A pak i Kazachstán.xiii

Na Ukrajině byly zaznamenány nejméně dva kusy:

 • První pozorování, sestávající ze 3 videí, pochází někdy ze srpna 2014 a zachycuje skupinu protivládních bojovníků u tohoto bojového vozidla pěchoty. Ozbrojenci mají na pažích bílé pásky, což je rozšířené rozpoznávací označení separatistů. V jednom z videí je pak dobře vidět poznávací značka BB3624CO, která je registrovaná v Luhanském regionu.xiv

 • Další je z 29. srpna 2014 a jde o fotodokumentaci zničeného vozidla, údajně poblíž města Novosvětlivka.

Mimo to na výskyt BTR-82AM upozorňuje i ARES ve své publikaci Raising Red Flags.xv

Radar 1L271 Aisťonok

Jedná se o přenosný radarový komplet určený k přesnému navádění minometné a dělostřelecké palby či k určení postavení nepřátelského dělostřelectva. Byl představen v roce 2008 a prozatím nejsou informace o jeho zavádění v Ruských ozbrojených silách.xvi Přesto se radar 15. ledna 2015 objevil ve výzbroji protivládních sil.

Ruské tanky na Ukrajině? Analýza videí na YouTube a VKontakte

+ Zprávy o ruské technice v červnu minulého roku
+ Tažké zbraně, houfnice, tanky a raketomety v ruskou separatistů
+ Sklady ukrajinské armády

12. června Ukrajina oznámila, že její hranice překročil konvoj se třemi tanky T-64,i což nepřímo potvrdilo i NATO.ii Vůdce separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin potvrdil jejich nabytí, přičemž to označil za klíčový příspěvek, který separatistům umožní adekvátně odpovědět na ukrajinský postup. Neuvedl však, kde separatisté tanky získali.iii

Formulace tohoto vyjádření podnítila potřebu ověřit, jestli vůbec nějaké tanky separatisté před 12. červnem měli.

Za tímto účelem jsme analyzovali veřejně dostupná amatérská videa na YouTube.com zachycující obrněná vozidla v rukou ukrajinských separatistů a srovnávat obsah těch zveřejněných před 12. červnem s těmi zveřejněnými po 12. červnu. To, vztažené k situaci na bojišti, by nám mělo poskytnout lepší obrázek o vývoji vozového parku separatistů v průběhu konfliktu.

Videa jsme vyhledávali heslem xx.xx.2014 ополчению, resp. datum a ukrajinský výraz pro domobranu. Časový úsek je stanoven mezi 16. duben, kdy separatisté zajali první obrněnou techniku, a 16. červenec, neboť předpokládáme, že sledování jednoho měsíce od domnělého začátku dodávek by mělo být dostačující. Videa musela být z prvních pěti stránek výsledků.

16. duben - 11. červen

 • 16. dubna Ukrajinská armáda (UA) při zahájení protiteroristické operace ztratila několik bojových vozidel, které ukrajinské posádky odevzdaly místním. Mělo jít o 5 vozidel BMD-1 nebo BMD-2 a jeden těžký minomet 2S9 Nona, ztracených v Kramatorsku poblíž Slavjansku. (1., 2., 3., 4., 5.). 14. května se objevily dvě videa (1., 2.) pravděpodobně jednoho separatistického BMD-2 u Slavjansku, 19. května pak video dvou BMD-2 ze stejné oblasti.

 • 5. května Luhanskem projel konvoj 4 armádních nákladních vozů a řady civilních vozidel pod ruskými vlajkami, údajně patřící donským Kozákům. Den předtím začaly boje separatistů s UA.

 • 9. května byl v Mariupolu zajat ukrajinský obrněný transportér BMP-2. Tento obrněný transportér se objevuje i na videu z 13. května.

 • Ve stejný den se konvoj separatistů, údajně z praporu Vostok, složený z charakteristických modrých civilních nákladních vozů pokusil obklíčit pozice národní gardy v Doněcku. Ten samý konvoj byl zachycen i v následujících videích z 9. (1., 2.) a 10. května.

 • 17. května byl v Luhansku natočen obrněný transportér BRDM-2.

 • 22. května byly v Lysyčansku natočeny dva obrněné transportéry BRDM-2, následující den patrně další dva, spolu s několika vojenskými nákladními vozy.

 • Z 25. května existuje několik videí z vojenské přehlídky praporu Vostok v Doněcku. Účastnilo se jí několik vojenských nákladních vozů a obrněný transportér BTR. BTR praporu Vostok pak byl zachycen znovu 28. května v čele konvoje civilních vozidel. Následující den byl Vostok zachycen v Doněcku s obrněným transportérem BTR v rozdílné kamufláži.

 • 29. května bylo publikováno video zachycující separatistu stojícího před zajatým obrněným transportérem BTR-4 u Slavjansku.

 • 5. června separatisté v Kosťantynivce zprovoznili tank IS-3 z vojenského památníku Druhé světové války a nasadili jej v boji.iv

 • Video z 8. června z neidentifikované lokace zachycuje evidentně separatistický konvoj tvořený jedním obrněným transportérem BRT, jedním podomácku upraveným vozem s protileteckým kanónem a třemi vojenskými nákladními vozy.

 • 10. června bylo v Makiivce u Doněcku natočeno video projíždějícího konvoje 10 vojenských nákladních vozidel, z nichž v 8 případech šlo o platformy specializovaných stanovišť (jako např. velitelské nebo spojařské vozy, mobilní dílny,...).

Za období od 16. dubna do 11. června byly ve výzbroji separatistů zaznamenány obrněné transportéry BMD-1, BMD-2, BTR-60, 70 nebo 80, MT-LB a BTR-4, bojové vozidlo pěchoty BMP-2, protiletecké kanóny, těžký minomet 2S9 Nona a historický tank IS-3.

Podle dostupných informací tak nedisponovali těžkými protitankovými zbraněmi v podobě děl nebo tanků ani dělostřelectvem v podobě houfnic nebo raketometů Grad apod. Celkově se dá říci, že díky nízké míře nasazení obrněné techniky v bojích se až do půlky července lidské ztráty udržely na relativně nízkých číslech; podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví do 11. června v důsledku války zemřelo 270 lidí.v

12. červen - 15. červenec

 • S datem nahrání 12. června jsme našli 6 videí: Nejspíše první, zachycující 1 tank T-64 projíždějící údajně městem Snižné, druhé, zachycující průjezd konvoje pod ruskou vlajkou o dvou vojenských nákladních vozech, třech tancích T-64 a bílém autobusu nejspíše skrz město Torez, pár kilometrů od Snižného skrz Doněckou oblast, třetí a čtvrté z toho samého města, páté, zachycující stejný konvoj jedoucí skrz město Makiivka na předměstí Doněcku a šesté přímo z Doněcku. Tyto ani žádné další tanky nenesly žádné označení příslušnosti k armádě ani jednotce.

 • 17. června bylo zveřejněno video údajně z Luhansku, kde se separatisté chlubí zajatým ukrajinským tankem T-64. 25. června bylo zveřejněno další, zachycující velice podobný, ne-li stejný tank projíždějící údajně Luhanskem.

 • 20. června byla nahrána tři videa zachycující jeden konvoj o 3-4 tancích T-64 a řadě dalších vojenských vozidel projíždějící Alčevskem (západně od Luhansku) a další neidentifikovanou lokalitou. Dopravní kamery pak stejný konvoj zachytily v Luhansku, odkud pak pochází třetí amatérské video konvoje.

 • 21. června byl natočen, údajně ve městě Torez, další konvoj o nejméně dvou tancích T-64, třech obrněných transportérech BTR a několika vojenských nákladních automobilech.

 • 4. července byla natočena dvě videa z pohraničního města Krasnodon, nacházejícího se jen 10 kilometrů od přechodu Doněck-Izvaryne. V prvním je vidět konvoj 3 tanků ve městě (přesnou lokaci se podařilo určit ze serveru ukraineatwar.blogspot.czvi), v druhém, kde již lokalita není tak jistá, nejspíše ten samý konvoj se zachycenými 5 tanky.

 • 13. července byla natočena videa z Luhansku, na kterých je konvoj o mimo jiné 5 tancích T-64, 4 obrněných transportérech BMP-2, 3 obrněných transportérech MT-LB se zapřaženými houfnicemi, raketometu Grad a několika vojenských i civilních nákladních vozech (video 1, 2).

 • 15. července byl v a v okolí Doněcku ve 3 videích (1., 2., 3.) zachycen konvoj o dvou až čtyřech tancích T-64, 3 samohybných houfnicích 2S1 Gvozdika, kamionu a obrněném transportéru BTR.

Pozoruhodná jsou místa výskytu některých zmíněných konvojů (viz přiložená mapa 2 níže). Například hned první zmíněný jel po trase Snižné-Doněck. Další konvoj byl zachycen ve městě Torez, třetí ve městě Krasnodon. Snižné a Torez jsou města ležící na hlavním tahu mezi Doněckem a hraničními přechody Dolžans'kyi-Zakordonnyj a Červenopartyzansk-Gukovo, Krasnodon pak leží přibližně 10 kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne-Doněck, na hlavním tahu od tohoto přechodu do Luhansku.

Během měsíce tak separatisté rozšířili svůj vozový park o řadu tanků T-64, samohybné i tažné houfnice a raketomety Grad. Nejzajímavější je přitom právě ono dělostřelectvo. Je představitelné, že se separatisté na bojišti zmocní poškozených a opuštěných tanků nebo obrněných transportérů, ačkoliv by to v tomto množství byla možná představa dosti fantastická, už s ohledem na to, že ještě začátkem června se pokoušeli bránit území pod jejich kontrolou muzejním exponátem.

Otázkou ale je, jak dokážou separatisté získat techniku, která je umístěná několik kilometrů za liniemi, nemluvě o tom, že v době, kdy se tato výzbroj začala objevovat v jejich rukou, již separatisté pod tlakem UA ustupovali. Intenzifikaci bojů pak reflektují i mnohem větší ztráty na životech. Podle OSN bylo v důsledku konfliktu na Ukrajině do 17. srpna zabito nejméně 2518 lidí, včetně těch ze sestřeleného letu MH17.vii

Přítomnost dělostřelectva a Gradů v řadách separatistů před 12. červnem jsme ověřovali i zvlášť, za použití jiných vyhledávacích kritérií. Existuje sice video údajných raketometů Grad v rukou separatistů u Slavjansku, nicméně jeho pravost je více než pochybná neboť terén na videu je kopcovitý, zatímco Slavjansk, a vlastně celý Donbas, leží na rovině.

Řada článků také obviňuje ukrajinskou stranu z použití Gradů, rovněž v okolí Slavjansku, a řada dalších to popírá, ať tak či onak, nenarazili jsme na nic, co by přítomnost Gradů v rukou separatistů před 12. červnem byť jen naznačovalo.

Při pátrání po dělostřelectvu jsme narazili na video zachycující již zmíněný těžký minomet 2S9 Nona pálící, podle hlasů na záznamu, na ukrajinské pozice. Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by separatisté měli větší počet těchto zbraní, a už vůbec ne těžké dělostřelectvo.

Sklady Ukrajinské armády

Při pátrání po původu těchto zbraní jsme se pokoušeli zjistit, jestli se jich separatisté nemohli zmocnit obsazením nějakého vojenského skladu či základny ve svých oblastech. Narazili jsme pouze na několik zpráv týkajících se vojenského tankového skladu UA v Artěmivsku na severu Doněcké lidové republiky.

Město se během jara dostalo pod kontrolu separatistů, ovšem základna samotná zůstala pod kontrolou ukrajinské posádky. Ačkoliv např. Ruská pravda 20. června ohlásila dobytí této základny a mluvila o stovkách získaných tanků a obrněných transportérů a desítkách kusů dělostřelectva, nicméně, mimo další, zpravodajský kanál TSN Pahok ještě 26. června informuje o neúspěšném tankovém útoku separatistů na ukrajinskou posádku této základny.

Verzi TSN potvrzuje i několik videí nahraných v té době (1, 2). Nenalezli jsme žádné informace o tom, že by artěmivská základna padla, a neobjevili jsme ani žádné důvěryhodné náznaky, že by UA v oblasti měla a už vůbec ne ztratila nějaké další objekty, kde by se tanky mohly nacházet.

oto: Mapa oblasti s naznačenými / google.maps Mapa oblasti s naznačenými místy pozorování ruské techniky; větší mapa / google.maps

Ruské tanky na Ukrajině - srpnový zvrat

+ Srpen, mohutná ofenzíva separatistů
+ Pátěř ukrajinských vojsk tvoří tank T-64

+ Ruský tank T-72B3

V následujících měsících UA dokázala zatlačit separatisty hluboko do jejich území. Luhansk se podařilo téměř obklíčit, mezi obě separatistické republiky byl zaražen klín, který je od sebe prakticky oddělil, a Doněcká lidová republika tím byla naprosto odříznuta.

Vše nasvědčovalo tomu, že válka brzy skončí. V půlce srpna 2014 ovšem došlo k naprosto nečekaném zvratu, kdy separatisté dokázali drtivou ofenzívou zahnat UA do defenzívy a způsobit jí těžké lidské, materiální i územní ztráty. V té době byly také zaznamenány první bojová nasazení různých variant tanků T-72 na straně separatistů (rozdíl mezi T-64 a T-72 níže), na což upozorňovala například britská ambasáda v Kyjevě.

Ačkoliv, jak již bylo naznačeno, UA tyto tanky v té době neměla s největší pravděpodobností ve výzbroji (první zprávy o jejich zařazení do aktivní služby z rezerv jsou z prosince 2014xxiv), tento fakt ještě jako důkaz o přítomnosti techniky Ruské armády na Ukrajině neobstojí, neboť je z mnoha důvodů zpochybnitelný.

Z toho důvodu bylo nutné provést analýzu relevantních kusů obrněné techniky zaznamenaných na Donbasu od poloviny srpna 2014, abychom zjistili, zda některé z nich skutečně usvědčují Rusko z invaze.

Úvod do problematiky - vybavení armád a technické specifikace

Máme-li se seriózně bavit o obrněné technice zapojené do války na Donbasu, musíme nejprve poodkrýt výzbroj Ukrajinské a Ruské armády.

Páteř tankových vojsk UA tvoří zejména modifikace tanků T-64 (viz nákres níže). Vlastní i tanky typu T-72 (viz nákres níže) a jejich modifikace, ty ale byly před válkou zakonzervované v armádních skladech a rozprodávané, většinou v různých modifikacích, do zahraničí.

Zprávy o použití tanků T-72 ve výzbroji UA se, pokud nepočítáme pár zajatých kusů, jako např. tento T-72B3 z konce srpna, začaly objevovat až v prosinci 2014, kdy UA získala několik zrenovovaných T-72A a T-72UA1.xxv Ukrajinský zbrojní průmysl, konkrétně charkovská firma Morozov KMDB, dále ve svém portfoliu nabízí právě modernizaci tanků T-72 pro export do zahraničí.xxvi Mezi nimi např. tank T-72AG.

Ruská armáda (RA) využívá ve své výzbroji několik typů tanků, zejména však z rodiny T-72. Tanky typu T-64 ze své výzbroje vyřadila, asi 2000 jich zůstává v armádních skladech. xxvii Ve výzbroji RA jsou mimo jiné tanky T-72B3 (viz fotografie a kapitola níže), T-72B obr. 1989 a T-72BA obr. 1990, které jsou vybavené pancířem Kontakt-5.

Pancíř Kontakt-5 bývá často zaměňován za jiné typy přídavného pancéřování, zejména u tanků UA, nicméně v jejich případě jde o vlastní ukrajinský pancíř "nůž" (нож), který používá jinou technologii.xxviii

 

t-72
Nákresy základních verzí T-64 a T-72. Nejspolehlivějším způsobem rozlišení těchto dvou tanků je srovnání podvozků. / Public Domain

T-72B3

Na tento tank, jež byl na Ukrajině již několikrát zaznamenán, poukazují delší dobu experti na vojenskou techniku.xxix Jde o jeden z nejmodernějších tanků Ruské armády.

Díky termálnímu zaměřovači Sosna-U je lehce rozpoznatelný od jiných tanků T-72, jak ruských, tak ukrajinských, které stále pro pomoc se zaměřováním při snížené viditelnosti používají infračervený reflektor Luna umístěný na věži vedle děla.

Ten T-72B3 již nepotřebuje. Jako již standardní pro nové ruské modifikace tanků z rodiny T-72 používá pancíř Kontakt-5.xxx Do výzbroje Ruské armády se dostal až v roce 2013, přičemž je třeba zmínit, že poslední (oficiálně uznaný) ozbrojený střet vedla Ruská federace v roce 2008 s Gruzií.

T-72B3 také nebyl nikdy exportován do zahraničí a Ruská armáda zůstává jeho jediným uživatelem.xxxi

Ruské tanky na Ukrajině - pozorování T-72

 • 26. srpna 2014, v době, kdy Ukrajinská armáda začala být vytlačována ze svých pozic, se v ukrajinském Sverdlovsku (zhruba 10 kilometrů od hraničního přechodu Červenopartyzansk-Gukovo) objevil vojenský konvoj o 4 tancích T-72, 5 vozidlech MT-LB a 2 BMP-2. Jde o první video T-72 za celou dobu konfliktu. Konvoj jel pod vlajkou Donbaské lidové milice. Místo je možné ověřit i podle poznávací značky BB2974CH jednoho z vozidel za konvojem, která je registrovaná v Luhanské oblasti.xxxii

 • 28. srpna bylo na YouTube nahráno video velké kolony tanků T-72 (včetně nejméně jednoho T-72B3) a obrněných transportérů bez čísel nebo výsostných znaků, ale s bílými kruhy na trupech a s vojáky s bílými páskami na pažích, což jsou znaky, které se v průběhu invaze objevovaly u řady tanků a u mnoha vojáků a jsou považovány za způsob identifikace mezi separatistickými jednotkami.xxxiiixxxiv

 • 29. srpna byl u obce Novodvirske zničen pravděpodobně T-72B3.

 • A dále u obce Červonosilske (Mezi Ilovajskem a Starobeševe) byl zničen další tank T-72B3 (zachycen i v reportáži ruské televizní stanice Russia Today).

 • Koncem srpna byl u Ilovajsku na přechodnou dobu zajat jeden T-72B3 Ukrajinskou armádou. Tank je označený bílými kruhy.

 • 3. září byl v Luhanské oblasti blízko hranic s Ruskem natočen velký konvoj sestávající minimálně ze dvou T-72B3, 12 obrněných transportérů a 9 nákladních vozů, z nichž sedm za sebou táhlo děla. Na videu je možné si všimnout vojáků s bílými páskami na pažích a u druhého tanku nápisu H2200, který se v Ruskuxxxv i na Ukrajiněxxxvi používá pro označení nadměrného nákladu, např. v železniční dopravě. Video je natočené na autokameru s příjmem GPS lokace, proto bylo možné určit přesné místo průjezdu konvoje. Některá z vozidel na sobě mají žluté znaky a čísla, ale nepodařilo se nám z relevantních zdrojů zjistit, o jakou jednotku se jedná.

 • 15. září bylo zveřejněno video údajně zajatého ukrajinského tanku. Tank je pomalovaný bílými identifikačními pruhy, které používá Ukrajinská armáda, nicméně, i bez detailních záběrů, které na videu jsou, lze poznat, že se jedná o T-72B3. Na boku tanku je dobře patrný nápis H2200. Uvnitř tanku se podařilo natočit elektronický systém firmy Thales optronic, která se s firmami Peleng a VOMZ podílí na výrobě zaměřovačů, kromě tanku T-72B3 i pro tanky T-90.xxxvii

 • 16. prosince byl neznámo kde zničen T-72B3.

 • Video z 20. prosince a zachycuje velkou kolonu tanků T-72 ve městě Starobeševe.xxxviii Přítomnost tanků na Donbase je možné ověřit i podle viditelné poznávací značky AH5832CP jednoho z vozidel. Podle ukrajinského registru vozidelxxxix je tato poznávací značka z Doněckého regionu, kde se nalézá i město Starobeševe.

 • Zatím poslední video bylo natočené štábem novináře Grahama Phillipse, který dlouhodobě působí na území separatistů, 15. února 2015 poblíž Debalceva. Zachycuje kolonu tří tanků T-72B3.

Foto: T-72B3 v detailu. / Archív autora T-72B3 v detailu; větší foto / Archív autora

Z těchto dnů existuje i řada dalších pozorování tanků T-72 na Ukrajině, nicméně buďto nejsou natolik průkazná nebo je zpochybnitelná jejich autentičnost, výše uvedený výčet je tedy výběrem toho podle nás nejhodnotnějšího.

V těchto srpnových a zářijových dnech každopádně separatisté získali velké množství vojenské techniky, se kterou prokazatelně na Ukrajinu vtrhli z území Ruské federace, přičemž alespoň nejpokročilejší zbraně, kterou T-72B3 bezesporu je, s největší pravděpodobností byly ovládány ruskými posádkami za účelem jejich vyzkoušení ve skutečných bojových podmínkách.

Je proto možné se v tomto období bavit o ruské invazi na Ukrajinu, tedy o nasazení regulérních jednotek Ruské armády. Podle ukrajinského generálního štábu však tento stav v tuto chvíli již netrvá, a ačkoliv samotní ruští vojáci s ruskou technikou na Donbasu dále slouží, jejich jednotky již nejsou vedeny jako součást bojové sestavy Ruské armády.xl

i Rustechnologies, Russian Ground Forces to Adopt New UAVs, Rostechnologiesblog, 22. února 2013, https://rostechnologiesblog.wordpress.com/2013/02/22/russian-ground-forces-to-adopt-new-uavs/ (přístup 31. ledna 2014).

ii Simon Ostrovsky, " Ukraine Says it Shot Down a Russian Spy Drone", Vice News, 30. květen 2014, https://news.vice.com/article/ukraine-says-it-shot-down-a-russian-spy-drone (přístup 31. ledna 2014).

iii "Russia to produce its own unmanned vehicles", Unmanned, 21. července 2011, http://www.unmanned.co.uk/unmanned-vehicles-news/unmanned-aerial-vehicles-uav-news/russia-to-produce-its-own-unmanned-vehicles/ (přístup 31. ledna 2014).

iv "Drones take off in Russia's armed forces", The voice of Russia, 19. prosince 2011, http://sputniknews.com/voiceofrussia/2011/12/19/62504769/ (přístup 22. února 2015).

v "No funding for domestic UAVs", Russian Defence Policy, 23. června 2011, https://russiandefpolicy.wordpress.com/tag/bird-eye-400/ (přístup 22. února 2015).

vi "Ukrainians Down New Russian Military Granat-4 UAV ", PlanetPutin, 29. listopadu 2014, http://www.planetputin.com/ukrainians-down-new-russian-military-granat-4-uav/ (přístup 31. ledna 2014).

vii "Первым российским БЛА с топливными элементами станет «Тахион»" ВПК.name, 14. ledna 2015, http://vpk.name/news/124690_pervyim_rossiiskim_bla_s_toplivnyimi_elementami_stanet_tahion.html (přístup 22. února 2015).

viii "Роты беспилотников сформированы в ЮВО", РИА Новости, 28. ledna 2014, http://ria.ru/defense_safety/20140128/991709398.html#ixzz2rfx25GPY (přístup 22. února 2015).

ix "BMP-97", Military Today, http://www.military-today.com/apc/bpm_97.htm (přístup 31. ledna 2014).

x "BPM-97 Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-Technology.com, http://www.army-technology.com/projects/bpm-97-apc/ (přístup 31. ledna 2014).

xi " Pantsyr-S1 (SA-22 Greyhound)", Military Today, http://www.military-today.com/missiles/pantsyr.htm (přístup 22. února 2015).

xii Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 78. (přístup 31. ledna 2014).

xiii "BTR-82A Armoured Personnel Carrier, Russia", Army-technology.com, http://www.army-technology.com/projects/btr-82a-armoured-personnel-carrier/ (přístup 22. února 2015).

xiv "BB3624CO", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB3624CO (přístup 22. února 2015).

xv Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 69. (přístup 31. ledna 2014).

xvi "Радиолокационный комплекс разведки и контроля стрельбы 1Л271 «Аистенок»", TopWar.ru, 22. ledna 2015, http://topwar.ru/67252-radiolokacionnyy-kompleks-razvedki-i-kontrolya-strelby-1l271-aistenok.html (přístup 22. února 2015).

xvii Natalia Zinets, Timothy Heritage, "Ukraine accuses Russia of letting rebels bring in tanks", Reuters, 12. června 2014, http://uk.reuters.com/article/2014/06/12/uk-ukraine-crisis-tanks-idUKKBN0EN1ZB20140612 (přístup 31. ledna 2014).

xviii Shape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, 14. června 2014, http://aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx (přístup 31. ledna 2014).

xix "Пушилин: покушение организовала украинская сторона" ("Pušilin: Pokus zorganizován ukrajinskou stranou"), Vesti.ru/Russia 24, 13. června 2014, http://www.vesti.ru/videos/show/vid/604240/# (přístup 31. ledna 2014).

xx Brendan McGarry, "Video: Ukraine Separatists Try To Crank Up WWII Tank", Defensetech, 9. června 2014, http://defensetech.org/2014/06/09/video-ukraine-separatists-try-to-crank-up-wwii-tank/ (přístup 31. ledna 2014).

xxi Associated Press, "Ukraine says pro-Russian separatists shot down military transport plane; 49 dead", The Washington Post, 14. června 2014, http://www.washingtontimes.com/news/2014/jun/14/ukraine-says-pro-russian-separatists-shot-down-mil/?page=all (přístup 31. ledna 2014).

xxii Ukraine@war, " Latest tanks in Krasnodon likely going to engage Ukrainian company near Izvaryne", Ukraine@war, 4. července 2014, http://ukraineatwar.blogspot.cz/2014/07/latest-tanks-in-krasnodon-likely-going.html (přístup 31. ledna 2014).

xxiii Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, " Report on the human rights situation in Ukraine", http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/UkraineReport28August2014.pdf (přístup 31. ledna 2014).

xxiv Ukrainian Army got modern T-72UA tanks and new BTR-4E APC, Lugansk Today, 8. prosince 2014, https://www.youtube.com/watch?v=g0SKVBKafqY (přístup 31. ledna 2014).

xxv tamtéž.

xxvi "Modernization of T-72 tanks", Kharkiv Morozov Machine Building Design Burreau, http://morozovkmdb.com/eng/body/t72.php. (přístup 31. ledna 2014).

xxviiShape Public Affairs Office, "NATO Releases Imagery: Raises Questions on Russia’s Role in Providing Tanks to Ukraine", NATO Alied Command Operations, http://www.aco.nato.int/statement-on-russian-main-battle-tanks.aspx#prettyPhoto (přístup 31. ledna 2014).

xxviii "Защитные устройства динамического типа «Нож»", BTVT.narod.ru, http://btvt.narod.ru/4/noz/noz.htm (přístup 22. února 2015).

xxix Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (ARES, 2014), str. 67. (přístup 31. ledna 2014).

xxx T-72B3, Military Today, http://www.military-today.com/tanks/t72b3.htm (přístup 31. ledna 2014).

xxxi Jonathan Ferguson, N. R. Jenzen-Jones, Raising Red Flags, str. 67.

xxxii "BB2974CH", Nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/BB2974CH. (přístup 31. ledna 2014).

xxxiii Maria Tsvetkova, " Heavily Armed 'Men In Green' Enter East Ukrainian Villages", The World Post, 26. srpna 2014, http://www.huffingtonpost.com/2014/08/26/ukraine-men-in-green_n_5717589.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxiv "Russian Invasion of Ukraine: Reuters captures video of column of Russian army vehicles", Ukraine Today, 28. srpna 2014, https://www.youtube.com/watch?v=3cQQtx5LYAM (přístup 31. ledna 2014).

xxxv " Габарит погрузки", Wikipedia.org, https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82_%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%B8 (přístup 31. ledna 2014).xxxvi Ukrajinské ministerstvo dopravy, Інструкція з перевезення негабаритних іВеликовагових вантажів залізницями україни, 23. listopadu 2004, http://old.uz.gov.ua/index.php?m=info.normdocs.otherdocs&f=Doc.View&p=instr_negabarit&lng=ru (přístup 31. ledna 2014).

xxxvii Tomáš Musil, Mýtus dvoch lodí, alebo zabúdané fakty o sankciách", 31. července 2014, http://musil.blog.sme.sk/c/362064/mytus-dvoch-lodi-alebo-zabudane-fakty-o-sankciach.html (přístup 31. ledna 2014).

xxxviii Dajey Petros, "Ukrajine@War", Broken down Russian tank at Starobesheve, Twitter, 20. prosince 2014, https://twitter.com/DajeyPetros/status/546258135351300096 (přístup 31. ledna 2014).

xxxix "AH5832CP", nomer.pp.ua, http://nomer.pp.ua/auto/AH5832CP (přístup 31. ledna 2014).

xl Ато На Сході, "Муженко: Є факти участі громадян рф та російських армійців у незаконних збройних формуваннях на донбасі, 5. kanál, 29. ledna 2015, http://www.5.ua/ato-na-shodi/myjenko-ykrajna-ne-maye-dokaziv-masovoj-ychasti-zbroinih-sil-rf-y-boyah-na-donbasi-68687.html (přístup 31. ledna 2014).

Nahlásit chybu v článku


Související články

Soukromé bezpečnostní firmy organizují nepokoje na Ukrajině

Vláda v Kyjevě se snaží potlačit činnost polovojenských proruských jednotek na východě Ukrajiny. ...

Ukrajinská armáda přišla o tři vrtulníky

Před několika dny došlo na východě Ukrajiny k vážnému incidentu. Ukrajinská armáda přišla o dva ...

REPORTÁŽ: Bezpečnost budoucnosti – budoucnost bezpečí

Dne 17. února 2015 proběhla v Poslanecké sněmovně jednodenní konference na výše jmenované téma. Není ...

Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Torong
  18:11 27.02.2015

  Pane Hovorko znovu žádám o důkaz, že USA vědomě financuje ISIL. Pokud jej nemáte, pak B jste měl s takovými štvavými falešnými obviněními přestat. Zatím nikdo z vás kritiků západu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Hovorko znovu žádám o důkaz, že USA vědomě financuje ISIL. Pokud jej nemáte, pak B jste měl s takovými štvavými falešnými obviněními přestat. Zatím nikdo z vás kritiků západu nedodal jediný podložený argument. Takže sem s důkazy...
  No a k vyposcz se ani vyjadřovat nebudu. Kdo má hlavu ví jak to bylo a tyhle nikdo nepřesvědčí...Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  17:47 27.02.2015

  Fanatičtí obdivovatelé minulého režimu by si měli uvědomit,že jedním z hlavních důvodu pádu komunismu bylo to,že soudruzi už nevěděli kudy kam,ekonomika uplně v pr... a republika ...Zobrazit celý příspěvek

  Fanatičtí obdivovatelé minulého režimu by si měli uvědomit,že jedním z hlavních důvodu pádu komunismu bylo to,že soudruzi už nevěděli kudy kam,ekonomika uplně v pr... a republika byla prakticky před krachem a pokud by nepřišel listopad 89,tak během pár let by se veškerý komounistický sen sesypal jak domeček z karet.To,že pak státní podniky krachovaly jeden za druhým bylo logické a nebylo to jen u nás,ale i v ostatních východních zemích,protože tyhle molochy s obrovskou přezaměstaností a hlavně mizernými výrobky nemohli obstát v konkurenčním prostředí.Skrýt celý příspěvek

 • nksh
  17:43 27.02.2015

  Presne tak. Neni nad stare dobre jistoty ve forme protipechotnich minovych poli a ostnateho dratu s 1000V na hranicich. Taktez jistota o 10 let mensiho prumerneho veku doziti je ...Zobrazit celý příspěvek

  Presne tak. Neni nad stare dobre jistoty ve forme protipechotnich minovych poli a ostnateho dratu s 1000V na hranicich. Taktez jistota o 10 let mensiho prumerneho veku doziti je jiste k nezaplaceni.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:41 27.02.2015

  vyposcz: Lidi, kteří si neváží svobody, si ji nezaslouží.

  vyposcz: Lidi, kteří si neváží svobody, si ji nezaslouží.

 • vyposcz@seznam.cz
  16:54 27.02.2015

  a čo také dobré sem prišlo s "demokraciou" po 89-tom ? Drogy, Kriminalita, Ku.vy, Rozvrat morálky, Chudoba, Alkoholizmus, Nezamestnanosť, Strata akýchkoľvek istot, Dergadácia ...Zobrazit celý příspěvek

  a čo také dobré sem prišlo s "demokraciou" po 89-tom ?
  Drogy, Kriminalita, Ku.vy, Rozvrat morálky, Chudoba, Alkoholizmus, Nezamestnanosť, Strata akýchkoľvek istot, Dergadácia hodnot, Rozvody, Sebevraždy-ich zvýšenie, Rozkrádanie majetku štátu, Úpadok kultúry, vzdelanosti, športu, zničené poľnohospodárstvo, zle nastavený priemysel/ otvorená ekonomika s orientáciou len na automotive/ ....
  ....ó áno prišla "sloboda" cestovania-ak máš za čo, prišiel tichý policajný štát, konečne je poriadok, sú exekútori, demokratické súdnictvo a prokuratúra, 3-4 zpravodajské služby v štáte /demokracia v USA ich má tuším 14-násť :D :D D /, konečne možeme čítať mizerné knihy, bulvárne plátky, jeme kvalitné hamburgery, máme coca colu, máme úplatných lekárov, nevyhivujúce zdravotníctvo, nebojaschopnú armádu atď....

  Otvorte kolego Jura99 oči, lebo ak skončíte na dlažbe /nebajbože/, nebudete mať čo jesť deťom, nebudete mať na nájom a ešte sa Vám zhorší aj zdrav. stav bude Vám Vaša demoracia a sloboda na dve veci. Na nič a na ho.no.Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  16:47 27.02.2015

  Jura99: Vidíte, a já tu svobodu a demokracii tady a v USA na rozdíl od Švýcarska moc nevidím. Vidím však pochody hrdosti gayů a lezeb organizované z americké ambasády a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Vidíte, a já tu svobodu a demokracii tady a v USA na rozdíl od Švýcarska moc nevidím.
  Vidím však pochody hrdosti gayů a lezeb organizované z americké ambasády a spolčování se s islamistickými teroristy, kteří jsou schopni vlastnímu obavatelstvu setnout za křesťanskou víru hlavu. Financují ISIL jak je z námo i naší rozvědce.
  Pokud posloucháte naše "veřejnoprávné" štvaní které nesnáší věcnou diskuzi, tak se vašemu vidění světa ani nedivím.

  http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalo... Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:42 27.02.2015

  Položme si otázku, kdy z Ruska přišlo něco dobrého k nám nebo do střední a západní Evropy? Pokud se nepletu, tak NIKDY NIC! Osvobození od Němců bylo vykoupeno odvlečením asi 60tis. ...Zobrazit celý příspěvek

  Položme si otázku, kdy z Ruska přišlo něco dobrého k nám nebo do střední a západní Evropy? Pokud se nepletu, tak NIKDY NIC! Osvobození od Němců bylo vykoupeno odvlečením asi 60tis. našich občanů do SSSR, znásilněním žen a rozvrácením našeho ekonomického a politického systému na desítky let. Raději chci nedokonalou západní, ale přesto svobodu a demokracii.Skrýt celý příspěvek

 • Firefighter
  13:52 27.02.2015

  stirling: "Stále mě moc není jasné jak přemýšlí ti z nás, kteří napíší, že pro ČR je výhodné zrušení sankcí a rozvíjení obchodu s ruskem jako by se nechumelilo" jestli myslíte ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: "Stále mě moc není jasné jak přemýšlí ti z nás, kteří napíší, že pro ČR je výhodné zrušení sankcí a rozvíjení obchodu s ruskem jako by se nechumelilo" jestli myslíte konkrétně mě (nikdo jiný tu moc o sankcích nehovořil), tak já nejsem ani pro, ani proti, a to z jednoduchého důvodu ->nevím, neznám důsledky těchto sankcí, které se projeví až ve střednědobém výhledu, a také s jistotou vím, že tyto dopady neznají ani tvůrci těchto sankcí...

  torong: "Jistě, dejme mu co chce a on nás možná nechá na pokoji. Podobně viděli situaci Britové a Francouzi v roce 1938." Jedná se o dvě zcela odlišné situace!!! Porovnávat Putina s Hitlerem je faktická blbost diskutujících. Rozhodně nejsem pro to, dát rusovi co chce, ani merkelová pro to není, jenže, jestli hrajete šachy, tak víte, že se musíte rozmýšlet na mnoho kroků dopředu a o to v politice jde. Merkelová ví, že vojenská podpora ukrajiny letálními zbraněmi by měla jistě za následek rozšíření konfliktu, zapojení vojáků NATO a faktické ohrožení evropské unie. A já to tak také cítím.

  Stirling: s napadením pobaltských států počítají určité scénáře, jenže to nejsou scénáře zpravodajských služeb ale novinářů, kteří tento blábol šíří světem. Když jsem četl rozborku následků napadení pobaltu ruskem, tak tam dokonce vycházelo najevo nesoudržnost NATO a pravděpodobné odkládání pomoci napadeným státům. Ale to bylo jetě před ukrajinskou krizí! Nyní se to vytahuje a snaží se nasadit Putinovi nálepku "dobyvatele". Jenže ten tam opravdu nemá žádné zájmy. Alespoň to vychází ze zpráv západních rozvědek.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:01 27.02.2015

  To Stirling: "opakování ukrajinského scénáře je třeba v pobaltí docela pravděpodobné " můžete to něčím podložit? Mně to pravděpodobné nepřijde. Jen klasický alarmistický blábol ve ...Zobrazit celý příspěvek

  To Stirling: "opakování ukrajinského scénáře je třeba v pobaltí docela pravděpodobné " můžete to něčím podložit? Mně to pravděpodobné nepřijde. Jen klasický alarmistický blábol ve fázi topení pod kotlem. UA je reakce na něco, co se stalo loni a zásadně to mění síly na šachovnici. Rusové reagují jak chtějí a jak mohou. Pobaltí je v NATO už nějaký pátek.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:57 27.02.2015

  Torongu, pokud můj text nehodnotíte z pohledu faktické správnosti či nesprávnosti, ale pouze z pohledu toho, jak štimuje s vaším ideovým postojem a nadto mi lživě podsouváte, co ...Zobrazit celý příspěvek

  Torongu, pokud můj text nehodnotíte z pohledu faktické správnosti či nesprávnosti, ale pouze z pohledu toho, jak štimuje s vaším ideovým postojem a nadto mi lživě podsouváte, co jsem nenapsal, jak mám podle vás hodnotit vaše chování?

  "No, ten Turong sice nemá fakticky co říct, k tomu, co jsme napsal, pouze se mu to ideově nehodí do jeho myšlenkového konstruktu, nadto mi vkládá do úst, co jsem nenapsal a překrucuje, ale vlastně je to jinak vzdělaný realista a férový disputér..." Asi ne, což?Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:49 27.02.2015

  Stále mě moc není jasné jak přemýšlí ti z nás, kteří napíší, že pro ČR je výhodné zrušení sankcí a rozvíjení obchodu s ruskem jako by se nechumelilo. Pokud člověk hledí primárně na ...Zobrazit celý příspěvek

  Stále mě moc není jasné jak přemýšlí ti z nás, kteří napíší, že pro ČR je výhodné zrušení sankcí a rozvíjení obchodu s ruskem jako by se nechumelilo. Pokud člověk hledí primárně na naše zájmy tak mě to přijde mimo vzhledem k tomu, že opakování ukrajinského scénáře je třeba v pobaltí docela pravděpodobné a tam by jsme už museli poslat naši armádu.Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  12:45 27.02.2015

  pán Torong...je škoda, že sa tu nedá poslať PM užívateľovy, kde by sme si to vysvetlily a zbytočne tu nespamovali diskusiu s príspevkami, ktoré sa netýkajú témy(to je aj otázka na ...Zobrazit celý příspěvek

  pán Torong...je škoda, že sa tu nedá poslať PM užívateľovy, kde by sme si to vysvetlily a zbytočne tu nespamovali diskusiu s príspevkami, ktoré sa netýkajú témy(to je aj otázka na admina stránky, či by tu nebula možnosť, posielať si medzi účastníkmi PM, kde by si to mohli vyjasniť a nespamovať diskusie)

  ja sa skutočne snažím moje príspevky písať k téme a vecne,stručne, objektívne, že Vy to tak nepociťujete, je Váš subjektívny dojem na ktorý mate právo(mojich príspevkov tu nie je vela,aj v iných diskusiách, takže sa to dá dohľadať a pozrieť si ich)

  na tejto stránke som už nejaký ten piatok, čítam články a diskusie, teda zo začiatku som čítal všetky príspevky v diskusiách, ale po case so jednoducho spoznal, ktoré príspevky sú k téme a objektívne a ktoré nie...vyfiltroval som užívateľov, o ktorých príspevky mám záujem a čítam iba tie a prečítam si aj príspevok, kde je uvedená reakcia na mňa, keď ho zhliadnem...

  Váš článok som skutočne nečítal pred tý ako som napísal svoj postreh(prečítal som si ho až teraz) a to čo ste Vy napísali jednou vetou, som ja rozvil do viacerých viet, aby to bolo jasné

  som Rusofil, obdivujem prezidenta V.Putina, som za Slovanskú vzájomnosť a som Čechoslovakista, som na to hrdý a nehanbým sa za to

  a teraz k téme článku:

  1) žiadna Ruska intervencia na Ukrajinu sa nekoná, nie sú dôkazy, ktoré by hodnoverne prezentovali účasť Ruských vojsk na bojoch
  2) súhlasím s tým, že do konfliktu sú zapojený občania RF, ale ako jednotlivci, alebo skupinky na vlastnú päst
  3) súhlasím s tým, že Rusko materiálne a finančne podporuje proruské milície
  4) nesúhlasím s tým, že Ruso dodáva na bojisku techniku a mužstvo v takom množstve a objeme ako je prezentované
  5) súhlasím s tým, že Rusko na bojisku testuje svoje najnovšie zbrane a taktiku, ale jedná sa pár jednotlivých kusov zbraňových systémovSkrýt celý příspěvek

 • Torong
  12:16 27.02.2015

  Jasně, takže jste věcný a objektivní, protože píšete mimo téma článku (to já taky, ale netvrdím, že jsem věcný) a čtete pouze příspěvky, které souhlasí s Vaším viděním světa. No a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jasně, takže jste věcný a objektivní, protože píšete mimo téma článku (to já taky, ale netvrdím, že jsem věcný) a čtete pouze příspěvky, které souhlasí s Vaším viděním světa. No a o Francouzských dodávkách píšete čistě náhodně tři příspěvky nad mojím o tomtéž. Btw. jaký smysl má číst diskuzi, když čtete jen jednu stranu?Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  10:57 27.02.2015

  pán Torong...musím Vás sklamať, nečítal som Váš príspevok, Vaše príspevky nečítam, takže som nemohol podľa Vás nič opakovať, reagoval som iba na diskusiu, ktorá sa tu rozvinula ...Zobrazit celý příspěvek

  pán Torong...musím Vás sklamať, nečítal som Váš príspevok, Vaše príspevky nečítam, takže som nemohol podľa Vás nič opakovať, reagoval som iba na diskusiu, ktorá sa tu rozvinula ohľadon ZHN v Iraku, snažím sa byť v mojich príspevkoch nezaujatý a vecný, veľmi rád si ale prečítam hodnotné príspevky napr. od otecka, fenriho, strikehawka a pod.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  10:42 27.02.2015

  "Zkuste nevidět vše optikou zuřivého ideologa, co inkvizitorským pohledem sleduje ty, co nebečí jako dav" a zase a znovu, ale Vy samozřejmě nikoho neshazujete... "Nyní se dráždí ...Zobrazit celý příspěvek

  "Zkuste nevidět vše optikou zuřivého ideologa, co inkvizitorským pohledem sleduje ty, co nebečí jako dav" a zase a znovu, ale Vy samozřejmě nikoho neshazujete...

  "Nyní se dráždí hladový medvěd klackem a my nejsme ti, kdo ji drží. Merkelová si ponechává odstup a hlavní rozhodnutí dodat zbraně je za velkou louží. My jen podporujem sankce co dráždí medvěda ještě víc a sami z toho trpíme. Jedno je důležité a podstatné, rus má stále desetitisíce ZHN a to je dost dobrá záminka, proč do místních věcí raději nezasahovat vojensky a snažit se ji vyřešit politicky. Já sám sem zastáncem této cesty." Jistě, dejme mu co chce a on nás možná nechá na pokoji. Podobně viděli situaci Britové a Francouzi v roce 1938.

  Ujo Marek: Jenže tady bylo tvrzení, že to byly USA a VB kdo dodával tyhle technologie a dokonce dosud nedokázané obvinění z dodání hotového yperitu, který se nedávno vypařil... A kdybych tady nenapsal, že to byla Francouzská iniciativa tak to nepíšete ani Vy. Btw. zrovna VB a USA tlačily na Francouze, aby jaderné technologie Iráku nedodávali.Skrýt celý příspěvek

 • sposchl
  10:26 27.02.2015

  Pánové, když si čtu tuto diskuzi, tak se mi chce Vám navrhnout jedno řešení, roztrhněte si občanky navzájem. Ale když jsem narazil na tento článek na idnes.cz tak musím říct, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, když si čtu tuto diskuzi, tak se mi chce Vám navrhnout jedno řešení, roztrhněte si občanky navzájem. Ale když jsem narazil na tento článek na idnes.cz tak musím říct, že jsme tu žabaři, protože tam už je přeš 1300 příspěvků v diskuzi a to mne tak odradilo, že jsem ji ani neotevřel.Skrýt celý příspěvek

 • Firefighter
  08:10 27.02.2015

  Navíc my jsme byli v roce 1938 jediným západním státem v evropě, který mohl německu vojensky konkurovat. Proto nás chtěl dostat, a taky dostal, Hitler bez výstřelu. Ukrajina je (a ...Zobrazit celý příspěvek

  Navíc my jsme byli v roce 1938 jediným západním státem v evropě, který mohl německu vojensky konkurovat. Proto nás chtěl dostat, a taky dostal, Hitler bez výstřelu. Ukrajina je (a byla i před začátkem konfliktu) naproti tomu ekonomicky, politicky a emocionálně naprosto rozháraná země kde mají holt rusové své zájmy a jsou ochotni riskovat i jaderný konflikt.Skrýt celý příspěvek

 • Firefighter
  08:01 27.02.2015

  To jiný Honza: svým způsobem to tak vypadá, ale okolnosti jsou dnes oproti minulosti jiné. Německo už bylo v roce 38 silným státem, vydali nás bez jediného výstřelu, Adolf měl ...Zobrazit celý příspěvek

  To jiný Honza: svým způsobem to tak vypadá, ale okolnosti jsou dnes oproti minulosti jiné. Německo už bylo v roce 38 silným státem, vydali nás bez jediného výstřelu, Adolf měl záminku rozšiřovat životní prostor a nacionalismus v říši byl na mnohem vyšší úrovni. Tím samozřejmě nechci podkopávat závažnost nynější situace.

  Nyní se dráždí hladový medvěd klackem a my nejsme ti, kdo ji drží. Merkelová si ponechává odstup a hlavní rozhodnutí dodat zbraně je za velkou louží. My jen podporujem sankce co dráždí medvěda ještě víc a sami z toho trpíme. Jedno je důležité a podstatné, rus má stále desetitisíce ZHN a to je dost dobrá záminka, proč do místních věcí raději nezasahovat vojensky a snažit se ji vyřešit politicky. Já sám sem zastáncem této cesty. Na druhou stranu NATO provedlo protiopatření a doplnili se nárazníkové základny. V druhé polovině minulého roku projíždělo přes Litoměřice minimálně 5 konvojů s německými SPZ, jeli směrem na Českou Lípu. Nějaké čluny, kontejnery a lehká nákladní auta.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  06:55 27.02.2015

  To Torong: nikoliv, ve vámi zmiňovaném příspěvku nic takového není. Zkuste nevidět vše optikou zuřivého ideologa, co inkvizitorským pohledem sleduje ty, co nebečí jako dav. V tom ...Zobrazit celý příspěvek

  To Torong: nikoliv, ve vámi zmiňovaném příspěvku nic takového není. Zkuste nevidět vše optikou zuřivého ideologa, co inkvizitorským pohledem sleduje ty, co nebečí jako dav.
  V tom příspěvku pouze polemizuji s prezentovaným názorem, že "to Rusové dělali vždy". To je blbost, protože i čistě fakticky to nedělali vždy (velkou část dějin na to prostě neměli prostředky). Za druhé v jejich situaci (kombinace síly, potřeby a poměru náklad/zisk) to pak dělali všichni, zatímco výše uvedená formulace se snaží manipulovat mínění, že to dělali jenom Rusové, že je to jejich specialita. To není obhajoba něčeho. To je konstatování, že se velké společnosti řídí nějakými vzorci chování a chovají se všechny stejně. Když Britové chtěli diamanty v Transvaalu, tak prostě prohlásili Transvaal za svůj a vytáhli proti tamním domorodcům a holandským usedlíkům s dosud nevídanou brutalitou. Když rodící se USA potřebovaly území na západě, prostě začaly Indiány genocidovat (střelba, infekční nemoce, chlast). Atd. Neodsuzuji to, ani neomlouvám. Je to normální. Je to de facto přírodní jev. Odsuzujete bouřku? Turbulence na Slunci?
  Tvářit se, že zlý jsou jen jedni je nejen blbé a pokrytecké, ale ve finále toto obelhávání sama sebe a selektivní slepota vede ke škodě toho, kdo se obelhává.Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  06:52 27.02.2015

  kto pomáhal Iračanom s ich jadrovým programom??? boli to Francúzi, ktorý pre Iračanov stavali a dodali technológie a špecialistov pre jadrový reaktor v Osiraku, kde S.H. plánoval ...Zobrazit celý příspěvek

  kto pomáhal Iračanom s ich jadrovým programom??? boli to Francúzi, ktorý pre Iračanov stavali a dodali technológie a špecialistov pre jadrový reaktor v Osiraku, kde S.H. plánoval vyrábať plutónium ...skúste si vážený havloidi naštudovať operáciu Opera, Izraelčania mali obrovský problem ako tu operáciu vykonať a naplánovať, keďže stavenisko bolo plné Francúzskych technikov...Ak ešte niekto pochyboval, stačilo by prečítať si rozhovor so Saddámom zo septembra roku 1975, keď povedal, že: „Francúzsko-iracká dohoda je prvým krokom k arabskej atómovej bombe, aj keď deklarovaným cieľom nie je jej výroba.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 17