Dvacátá válka: Jak zlomit moc Ruska v nadcházejících časech chaosu

Dvacátá válka: Jak zlomit moc Ruska v nadcházejících časech chaosu
Poloha Polska a států balticko-černomořského mostu / PrintScreen YouTube, Strategy & Future (Zvětšit)

Polský think-tank Strategy & Future (S&F) spustil na začátku května prognostický výzkumný projekt „Dvacátá válka“ – ve směru Armády nového vzoru („Dwudziesta wojna” - w kierunku Armii Nowego Wzoru). Cílem projektu je popsat možnosti a nástroje, jak potlačit nebo zlomit schopnost Moskvy podle potřeby stabilizovat nebo zhoršovat bezpečnostní situaci v Evropě a na její periferii.

Za „Dvacátou válkou“ stojí mediálně a politicky vlivný polský think-tank S&F, který rovněž spolupracuje s Generálním štábem Ozbrojených sil Polské republiky. Na projektu pracují polští i zahraniční odborníci. Poslední více než půl rok S&F prováděl řadu studijních analýz, výzkumů a rozhodovacích her zaměřených na popsání podoby mezinárodního řádu a výzev, kterým bude Polsko v nejbližších desetiletích čelit, zejména ze strany Ruska. 

Pomocí dalších dotazníků, rozhodovacích her a simulací v následujících měsících S&F načrtne pravděpodobný vývoj mezinárodního systému – globálního i v bezprostředním okolí Polska. Následně vytvořené scénáře se stanou základem úvah o kýžené podobě Ozbrojených sil Polské republiky, polského státního aparátu, institucí a polské společnosti.

S&F se s projektem obrátil na polskou veřejnost skrz skupinové financování (crowdfunding). S&F si tímto způsobem ověří nejen zájem Poláků o toto téma, ale zajistí si nestrannost a oprostí se od politických, ideologických nebo obchodních tlaků – zatím projekt vybral za deset dní 131 000 zlotých z 250 000 požadovaných.

Výchozí narativ všech úvah je daný – Spojené státy přišly o status jediné světové vojenské velmoci a nelze očekávat, že síla NATO a Spojených států zaručí bezpečnost, mír a prosperitu ve střední a východní Evropě.

„Konečným výsledkem, po sérii rozhodovacích her, simulací a válečných her, má být vize budoucí podoby polských ozbrojených sil, aby byly v nadcházejícím bouřlivém období účinným nástrojem státní politiky. Stručně řečeno – jak by měla vypadat naše Armáda nového vzoru, k čemu by měla sloužit a jaké schopnosti má ukazovat. Armáda nového vzoru a imunitní systém země vytvoří jeden úzce spolupracující celek, protože tímto způsobem se vede moderní válka nové generace,“ píše S&F s tím, že do rozhodovacích her se musí zapojit politici, kteří musí plně pochopit důsledky a následky svých činů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí

V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...

Kopečný: Geopolitické soupeření o vesmír už běží. A Češi jsou u toho

Mocnosti soupeří o nové geopolitické rozložení sil a ze Země se soutěžení přesouvá do vesmíru. Státy ...

Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit

V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.