Dvě novinky ze Slovenska – pistole se značkou ZVS

ZVS P21; větší foto / ZVS

Zbrojní výroba na Slovensku má dlouhou tradici sahající až do doby první Československé republiky. Jednou z firem, která je nositelem této tradice, je i společnost ZVS, která se mimo jiné zabývá výrobou pistolí. A ty se nově objevují i na českém trhu.

Slovenská společnost ZVS (Závody všeobecného strojárstva) je součástí MSM Group, jež spadá do velkého strojírenského holdingu Czechoslovak Group (CSG). Patří tedy do společnosti českých a slovenských průmyslových podniků, které navazují na ty nejlepší tradice československého strojírenství i zbrojní výroby.

 

 

ZVS začala před několika lety vyvíjet zcela nové pistole odpovídající nejnovějším trendům. Výsledkem jsou zbraně s označením ZVS P20 a P21 v ráži 9 mm Luger, které nově na českém trhu nabízí společnost Excalibur Trade, jež rovněž spadá do holdingu CSG. Excalibur Trade má výhradní zastoupení pro prodej pistolí značky ZVS na českém trhu, přičemž k dostání jsou například v e-shopu ESTRELIVO.CZ.

 

Vývoj nové série pistolí ZVS začal v roce 2013, na jejich vzniku se podíleli Ladislav Skoupý a Peter Fronk, později i Igor Miklas. V průběhu vývojových prací konstruktéři vytvořili několik prototypů, na kterých se zkoušely různé konstrukční materiály a hledal se i nejvhodnější design a ergonomie.

 

Na slovenský trh se zbraně ZVS P20 a P21 dostaly už koncem roku 2013 a začátkem roku 2014, později se prodej rozšířil například i na Rakousko, Německo, Slovinska, Maďarsko, Ukrajinu či Švédsko. ZVS se chystá expandovat i do USA a nyní se její pistole dostaly i na český trh. Určitě není bez zajímavosti, že značku ZVS na sobě mají pistole ve výzbroji čestné stráže prezidenta Slovenska, osobní stráže ministra obrany Vietnamu nebo vybrané jednotky ministerstva obrany Pákistánu.

 

Pistole P20 a P21

ZVS v současnosti vyrábí pistole P20 a P21 v ráží 9 mm Luger, chystá se i provedení v ráži 40 S&W, v budoucnu by se mělo portfolio pistolí i nadále rozrůstat. Model P20 spadá do kategorie kompakt, P21 s delším závěrem a hlavní se řadí na pomezí mezi kompakt sport a full size. Excalibur Trade ve spolupráci s českou firmou Design Tech připravil pro zájemce i speciální plastové pouzdro s velkou škálou polohování a zavěšení.

 

Pouzdro je unikátní i možností volby tří pojistek. Střelec může volit mezi pojistkou ukazovákovou či palcovou, přičemž na pouzdře můžou být instalovány obě současně, nebo jen odporovou pojistkou. K pouzdru jsou dodávány i veškeré montážní nástroje. Pistole jsou dodávány ve speciálním kufříku, který obsahuje vedle zbraně i čistící sadu, výměnné hřbety rukojeti, 2 zásobníky a nabíjecí adaptér nábojů do zásobníku.


Nové pistole ZVS byly během vývojových prací podrobeny náročným armádním testům v nejrůznějších klimatických i zátěžových podmínkách. Během simulací použití v ostrém nasazení byly vystaveny například i mokru a blátu, přesto během testů zvládly vypálit na 15 tisíc ran bez jakéhokoliv selhání.

ZVS P21 v ráži 9x19 mm; větší foto / ZVS


Rám obou zbraní tvoří jednodílný polymerový výlisek s příměsí skelných vláken, přičemž součástí výlisku je i lučík, který je konstruován tak, aby umožňoval použití pistolí i s rukavicemi. Pistole mají zaoblené tvary a design minimalizuje riziko zachycení zbraně za oděv nebo zranění při manipulaci s ní. Závěr, hlaveň a další klíčové součásti zbraně mají povrchovou úpravu prováděnou pomocí karbonitridace.Obě pistole se vyrábějí i ve variantě Exclusive, jež je na první pohled rozeznatelná odlišnou barevnou kombinací. Té je docíleno poniklováním závěru a záchytu závěru, pojistky, kohoutku, spouště a rozborného čepu. Charakteristickým prvkem pistolí ZVS je i výrazný „bobří ocas" v zadní části zbraně, který chrání ruku střelce před zákluzem závěru.


V plastovém těle pistolí jsou umístěny dva ocelové bloky. Zadní obsahuje funkční prvky jako odlehčený kohoutek, pojistku, vyhazovač a další. Přední zahrnuje spoušť s pružinou, oboustranný záchyt závěru, rozborný čep a táhlo. Oba bloky jsou konstruovány tak, že zároveň plní funkci vedení závěru.Mířidla jsou zalisovaná do těla zbraně ve vlastních rybinových drážkách s bílými body. V ZVS připravují i variantu se světlovodnými mířidly. Pod hlavní je k dispozici i standardizovaná lišta MIL STD-1913 pro uchycení nejrůznějšího příslušenství a v zadní části závěru je umístěna automatická blokace úderníku.

Pro lepší úchop jsou ke zbrani k dispozici tři různá provedení vyměnitelného hřbetu rukojeti. Ta jsou standardním příslušenstvím zbraně už při koupi. Povrch rukojeti je zdrsněný stejně jako plošky nad lučíkem, vše má napomoci komfortnímu úchopu pistole. Spoušť je ocelová a táhlo je přímé, jednostranné, přičemž spoušťový mechanismus má specifikaci SA/DA. Je tedy možné střílet s nataženým kohoutkem (SA) i bez nataženého kohoutku. Odpor spouště je v režimu SA nastavitelný prostřednictvím výměny pružiny v rozmezí 14,7 – 24,5 N, přičemž tovární nastavení odporu spouště má hodnotu 22 N. V režimu DA je odpor spouště nastaven na hodnotu 58 N.

 

Rozborka pistolí P20 a P21; větší foto / ZVS


Závěr obou pistolí P20 a P21 se uzamyká hlavňovým hranolem, zbraně jsou vybaveny i přerušovačem, který brání výstřelu při nedovření závěru. Vývrt hlavně s otevřenou kulisou má životnost více než 30 tisíc výstřelů a odpovídá normě CIP. Zásobník je dvouřadý, pojme celkem 16 nábojů ráže 9 mm Luger nebo 12 nábojů ráže 40 S&W a je opatřen indikátory počtu střel v hodnotách 5, 10 a 16. Záchyt zásobníku je stranově vyměnitelný.

 

Velkou předností pistolí ZVS je i velmi jednoduchá rozborka. Závěr hlavně se posune o přibližně 2 mm směrem dozadu, poté se vysune rozborný čep a pak už se snadno uvolní závěr směrem vpřed. Následuje už jen velmi snadné vyjmutí hlavně s pružinou.

V rámci uvedení pistolí ZVS na český trh se připravují prezentační akce v českých městech. Na leden je například připravena prezentace v Praze a Olomouci, v únoru pak v Tachově, další budou následovat. Zájemci si však můžou domluvit i další prezentace přímo u Excalibur Trade prostřednictvím těchto kontaktů:

Excalibur Trade spol. s r.o., Sokolovská 675/9, Praha 8
e-mail: frantisek.stursa@excaliburtrade.cz,
tel.: +420 603 466 145
www.estrelivo.cz

 

Technická data pistole ZVS P20

Ráže: 9x19 mm

Celková délka: 190 mm

Celková výška: 132 mm

Šířka: 38 mm

Hmotnost s prázdným zásobníkem: 780 g

Délka hlavně: 101 mm

Délka záměrné: 138 mm

Kapacita zásobníku: 16 nábojů

Vývrt: drážkovaný

Stoupání vývrtu: 250 mm vpravo

Odpor spouště: - SA 14,7 - 24,5 N

Odpor spouště: - DA maximálně 58 N

Technická data pistole ZVS P21

Ráže: 9x19 mm

Celková délka: 210 mm

Celková výška: 132 mm

Šířka: 38 mm

Hmotnost s prázdným zásobníkem: 831 g

Délka hlavně: 121 mm

Délka záměrné: 158 mm

Kapacita zásobníku: 16 nábojů

Vývrt: drážkovaný

Stoupání vývrtu: 250 mm vpravo

Odpor spouště: - SA 14,7 - 24,5 N

Odpor spouště: - DA maximálně 58 NRodinna pistolí P20 a P21 slovenské firmy ZVS; větší foto / ZVS

 

ZVS – tradice slovenské zbrojní a strojírenské výroby

Firma ZVS (Závody všeobecného strojárstva) z Dubnice nad Váhom se speciální a zbrojní výrobou zabývá už od svého vzniku. Její kořeny sahají až do roku 1937, kdy plzeňský koncern Škoda v rámci strategického rozmístění zbrojní výroby v Československu přenesl část svých kapacit právě do Dubnice. Spolu s výrobou středo a velkorážové munice a elektrotechniky se rozvíjela i strojírenská výroba zaměřená na výrobu speciálního nářadí a jednoúčelových strojů a postupně se výrobní sortiment rozšiřoval o další obory včetně výroby ručních zbraní.V roce 2000 v ZVS začali vyrábět i malorážovou munici pro vojenské účely, a také pistolové a brokové střelivo pro sportovní a lovecké použití. Před dvěma roky se ZVS stala součástí MSM Group, která spadá do holdingu Czechoslovak Group českého podnikatele Jaroslava Strnada. V současnosti tvoří výrobní program dvou divizí firmy návrhy, vývoj a výroba velkorážové tankové a dělostřelecké munice i malorážové munice do ručních zbraní, dále výroba pistolí ZVS a vzduchovek Perun, výroba a zpracování plechů a kovových materiálů i jejich povrchové úpravy a rovněž výroba transformátorů a elektronických zařízení.

 

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Slovensko plánuje obří nákup pistolí

Slovensko, respektive ministerstvo vnitra, připravuje obří nákup pistolí pro slovenské ozbrojené ...

Slovenská armáda získá obrněná vozidla za miliardu euro

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než ...

ANALÝZA: Efektivita zbrojárskej výroby na Slovensku za čias budovania socializmu

Na Slovensku je u značného počtu obyvateľov predstava o tom, že bola za socializmu u nás obrovská ...

Slovensko chce nakupovat evropské zbraně

Slovenský premiér Robert Fico a ministr obrany Peter Gajdoš na společné tiskové konferenci (10. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Clanek
  21:58 04.01.2018

  Spoust spolu s ergonomii byl duvod proc jsem tomu dal prednost pred g19.

 • fenri
  20:19 04.01.2018

  Ještě, že je těch kvérů tolik.
  Jakou má ta 320 spoušť?

 • Clanek
  20:18 04.01.2018

  No vidis, tys sel do Storm mimojine protoze ti prisla krasna, a 320 se ti nelibi. Ja zkousel 320 mimojine protoze mi prijde krasna, a Storm bych chtel zkusit ikdyz se mi nelibi. :)

 • fenri
  19:45 04.01.2018

  Clanek: napsal jsem to blbě: ta obecná chvála SiGu, co jsem psal platí i na 320. Jen je žijícím důkazem, že i mistr tesař se holt někdy utne a někdy i fest. Ale když to řeší a staví se k tomu čelem, jde o prd. A navíc, zas tak často mi nabitá pistole nepadá a (v mých očích) skvělý Shadow (2) to vlastně má jako fičuru :-)

  5.) Většinou ano, ale: mohou časem zjistit, že jim vác vyhovuje decocker, či pojsitka, což na začátku vědět nemuseli. Za další je to výhoda při prodeji zbraně, nemusíte řešit preference potenciálního kupce
  6.) Jo, závěr je nízký, což je výhoda pro skvělé chování zbraně, ale vrací se to horším úchopem pro natažení (u CZ ještě stíženým silnou pružinou). Prostě Glock jde nadrcout i přísným pohledem, mnebo mezi půlkami, číza je holt pro chlapy :-)
  8.) No, po přechodu z Glocků to pro mě bylo dost bolestné. Teď mit o přijde normální.

  Nico nadhodil, že na P-09 není nic světborného, stejně jako na ZVS. Jenže to je IMHO špatně. P-09 je minimálně odzkoušená zbraň s vyšší kapacitou, přesností (OK, u pistole o to tolik nejde), snáze konfigurovatelná a s větším výběrem doplňků, příslušenství a aftermarket dílů. No a i když jistě není světoborná, tak docela výjimečná je.

  Storm byla moje první pistole, protože:
  1.) Je krásná
  2.) Beretta je druhá nejstarší firma (po katolické církvi)
  3.) Používá se v Počátku
  5.) Každý jí chce na střelnici půjčit
  4.) Je krásná

  No, ale je to trochu naleštěná bída. Úchop není tak super, jak by se zdálo (individuální, jasně). Není to úplně bezproblémová věc a díly stojí mazec a nejsou. Dtto příslušenství (ale možná už je situace jiná). Gripy jsou maličké. A nějak mi to s ní nešlo (přechodem na Glock jsem šel střelecky o patro výš, někam do kategorie slepý pavouk sedící na sbíječce). Chová se moc hezky, ale nějak jsem jí neuměl čapnout. Ale byl jsem na začátku, dnes bych jí možná hodnotil jinak. IMHO 320 je výrazně důvěryhodnější pistole, i když není krásná.

 • Clanek
  19:30 04.01.2018

  :D :D No, prave tim novym 320 "conekdy strili kdyz nema". Resi to vymena spouste... ale ano, nepotesilo.

  Odpovim jen na to co ma smysl, zbytek muzeme povazovat za uzavrene (nejsme ve sporu):
  5) tohle snad resi jen lidi co zacinaji, ne? Jinak si snad kazdy casem najde system co mu nejvice vyhovuje a toho se pak drzi (coz znovu, i u P30 lze nakonfigurovat kde co)
  6) ZAVER! Ani za nic jsem si nemohl vybavit jak se to spravne rekne cesky :D
  8) A zrovna to jsem si nevsiml / me neobtezovalo

  Zas takovy prehled abych si dovolil nejak celkove hodnotit co je nebo neni dobre, jen bych plkal. O pomerovani pindiku neslo, Niko nahodil neco ve smyslu ze P-09 neni nedoceneny zazrak, Jura reagoval ze ta zbran vlastne nema chybu a uzivatel si muze jen mlaskat, a zeptal se co teda ji muze konkurovat a jen na to jsem reagoval ja, bo dle me HK P30 po "tendrove sleve" muze (v necem lepsi, v necem horsi). Zadne ambice to tu prat do cezety nebo slepe adorovat nemce, svycara nebo kohokoliv v tom nebyla.

  Na co se tesim a co jsem mel zamluvene a nevyslo, ale urcite zamluvim znovu, je PX4 storm. Kdyz tak nad tim premyslim, i je to blizsi konkurence P-09 nez ona P30. Tam jsem na to jak na svou velikost/vahu umi mekce strilet slysel spoustu chvaly, tak se mi snad jednou podari ji dostat do ruk.

  PS: kecame pod reklamou. Takze zadne nechtene OT, tady autor v nic lepsiho nemohl doufat. :))

 • fenri
  19:08 04.01.2018

  Clanek: myslím, že jste to rozsekl hodně dobře :-) Jakého SIGa máte? Mě se subjektivně designově (vysoké závěry) a chováním úplně moc nelíbí, ale zpracování, spolehlivost, image a esprit, funkcionalita... jsou nepochybně na naprosté špičce. Kromě těch nových 320 coněkdy střílejí i když nemají :-)

  K cenotvorbě a dalšímu:
  1.) jednak mě jako zákazníka nezajímá, za kolik to vysoutěží nějaký ozbrojený sbor
  2.) i pokud cena bude podobná ( o tom bych ale pochyboval, s výjimkou AČR) tak stále kus produkce z P-09 zůstane tady, takže ekonomicky je pros stát lepší CZ
  3.) k problémům s přechodem komora-vývrt toho najdete dost na strelectvi.cz Nejedená se o nějaké drama, ale nevýhoda a navíc neřešitelná to je
  4.) pokud hodnotím originalitu či výjimečnost pistole, nevím, proč bych jí měl přizpůsobovat Vašemu komkurentovi. Prostě P-09 je originální velkou kapacitou nábojů a HK překonává rozdílem třídy (compact vs. full). Víc na tom není co řešit.
  5.) Také by mě nanapadlo co týden měnit decocker za pojistku (jsem spokojený s decockerem). Ale to, že CZUB dodává zákazníkovi dva principy pistole v jednom a zákazník si pistoli snadno (3 minuty když ví jak a je šikovný, 10 minut když neví jak a je šikovný, 20 minut když neví jak a je levý jak šavle - můj případ) nakonfiguruje podle svých preferencí (které se navíc mohou časem měnit) je objektivní výhoda
  6.) oboustrannost HK je pro leváka výhoda, o tom žádná. Jinak CZ mi obecně přijde více "rukavicovatá", než Glock.
  7.) co myslíte zapuštěným slide? Vypouštění závěru? To má CZ na prd, to máte pravdu. Na druhou stranu u P-09 jde shazovat závěr dobouchnutím plného zásobníku, což mi přijde super, a LE složky zase většinou drilují shazování potáhnutím závěru.
  8.) IMHO největší ergonomickou nevýhodou obecně CZ je tuhá vratná pružina a dosti těžké natahování (na druhou stranu CZ se nebojím na rozdíl od Glocka nosit i nadrclou)

  Tato debata mi přijde jako velmi zábavné, milé a zbytečné OT. Poměřování pindíků mezi P30 a P-09 je celkem blbost. Jsou to trochu jiné zbraně s trochu jiným účelem. Každopádně originalita CZ stále zůstává.
  Je pravda, že není světoborná. Kdybych měl říct tři světoborné pistole, tak za mě snad jen Colt 1911, asi Géčko ve sféře LE (spolehlivá, velmi trvanlivá věc pro opice do sra*ek) a překvapivě Shadow, který prostě přepsal střelecký sport. Nicméně P-09 považuji v poměru cena/výkon, originalita, kapacita, úchop, chování při střelbě a všežravost za excelentní zbraň (zdůrazňuji v kategorii levných služebáků).

 • Clanek
  18:44 04.01.2018

  @fenri
  Cenotvorba ma casto s nakladama spolecne jen velice malo a proto bych ji do toho netahal. Jinak si svuj produkt naceni firma s aurou kvality a jiz jistym mistem na trhu a jinak, agresivneji, si uplne stejny produkt naceni firma ktera se o sve misto na svetovem trhu teprve pere. Az se ta perouci firma udomacni, taky zakonite cenu zvedne protoze tu vyssi cenu trh jiz akceptuje a udela tak ikdyz ji naklady zustanou stejne.
  Ozbrojene slozky jsem resil ve sve reakci protoze slo o reakci na Jura99, ktery reagoval na Niko, ktery ve svem komentu resil ozbrojene slozky SR. S technikou to samozrejme nesouvii. Z toho duvodu jsem taky ignoroval cenu.

  Ad P30:
  - mel jsem ji jen pujcenou a to je na posouzeni spolehlivosti malo (to je ikdybych ji vlastnil, jeden kus nic neresi). Nejaky zdroj k tomu "dost jich má problémy s přechodem komora-vývrt"? Slysim prvne a rad si poctu.
  - cena pro mne, ano, to je podstatny rozdil. Cena v tendru na tisice zbrani by mohla byt necekane podobna.
  - porovnavejme porovnatelne, stock ploche zasobniky 15 vs 19, itak je kapacita bez debat rozdil tridy
  - menit pojistka/decocker me nikdy nenapadlo, nejaky duvod proc toto nekdo muze povazovat za podstatne (decocer P30 jinak ma, jen na jinem miste)

  Kdyz uz teda zminujeme zapory HK a vyzdvihujeme klady CZ tak to trosku balancujme, hlavne pokud jde o ergonomii:
  - HK ma skvelou moznost kustomizace gripu, sirky i tloustky. Tohle proste padne do ruky kazdemu. CZ resi klasicky jen zadek gripu = spis kompromisni reseni.
  - CZ musi clovek pro zmenu vypousteni zasobniku a slidu prekopat, HK ma ovladaci prvky bez prehazovani dostupne na obou stranach defautne. Kdyz clovek najednou potrebuje strilet levou muze se hodit. Oboje mi navic prislo tak "prehnane velke" ze nebude nejmensi problem to ovladat i v rukavicich. CZ ma tohle titernejsi.
  - "Vse prehnane" na HK pokracuje i na velikosti gripu na slide-u, tohle je za me jedna z nejvetsich ergonomickych bolesti CZ, zapusteny slide (ikdyz ten me stval na shadow, P-09 jsem v ruce nemel a z fotek to vypada lip (ikdyz furt ne tak dobre jako na HK).

  A ted jestli je ta lepsi ergonomie, ktera navic bude lepsi ne pro kazdeho, hodna vyssi ceny a nizsi kapacity, to si asi rozhodneme kazdej za sebe. Ja to rozsekl SIGem :D

 • fenri
  17:21 04.01.2018

  Maximus

  upřimně: byly ty slavné boule jiným, než ryze estetickým problémem? A pokud dělá totéž Glock (jen na jiném místě), je to také šmejd? Ostatně Glock původně dělal mj. trubky ke splachovačům na záchody...

 • fenri
  17:20 04.01.2018

  Článek:
  cenu bych do toho tahal, protože přecijenom indikuje:
  a.) výrobní náklady
  b.) pořizovací cenu i pro LE
  c.) a proč řešíte ozbrojené složky? Jak to souvisí s technickými kvalitami pistole?

  HK P30:
  -tečka mu neupadla, ale hlizny ničí pěkně a dost jich má problémy s přechodem komora-vývrt, což je IMHO mnohem zásadnější problém, než tečka, kterou opravíte modelářským lakem za 5 sekund. Skoro bych to nenazýval bezproblémovostí.
  -15/16 vs. 19/20/22 střel v zásobníku je HODNĚ velký rozdíl, zvláště když je jen o 10 mm nižší
  -chybí možnost uživatelské záměny pojistka/decocker (pro LE nepodstatné, pro střelce naopak celkem dost)
  -těžko říct, zda ho považovat za full-size pistoli. Má kapacitu kompaktu a rozměry skoro k full-size
  -cena je prostě o dost vyšší
  -HK je moc příjemná pistole a líbí se mi

 • Clanek
  16:39 04.01.2018

  Beznou trzni cenu do toho netahejme, za tu to zadne ozbrojene slozky kupovat nebudou. Zustavaji nam tedy jen "tvrde" technicke parametry (hmotnost, kapacita atd.) a "mekke" veci jako ergonomie atd..
  Pokud by byl tendr vypsany zrovna takhle tak by to snad vazne splnila jen P-09, ale to by byla soutez usita na miru. Kdyz to vemu realneji a dam zadani na "plast, DA/SA, bezproblemovost" (kde i plast osobne povazuju spis za diskriminacni parametr, kdyz uz tak mela byt v zadani hmotnost) pak me napadne treba mnou zde uz jednou spominana HK P30.
  A co koupit? No to co s prihlednutim k ruznym vaham toho ktereho sledovaneho parametru / vlastnosti z vyberoveho rizeni vyleze jako nejlepsi. Jestli P09 pak P-09. V ruce jsem drzel jen to HK a nedalo se mu vytknout nic, ani ta tecka neupadla. :)

 • fenri
  15:56 04.01.2018

  Clanek: světoborná zbraň není žádná. Takže potud nemusíme pistole hodnotit a říct, že jsou všechny stejné.
  K P-09. To, že z X tisíců vyrobených P-09 několika lidem ulítla tečka
  -a.) neznamená, že je výměna nutná
  -b.) světlovodná i tritiová mířidla CZUB jsou směšně levná a jsou OK
  -c.) většina střelců si stejně dává mířidla podle sebe

  Spoušť je v této cenové kategorii a v kategorii plastových služebáků bez pochyb špičková. už v základu. Za 75 dolarů si můžete odstranit jednu její vlastnost, která se většině střelců nelíbí, a to dlouhý reset.
  Takže ještě jednou:
  -kolik je plastových služebních SA/DA pistolí?
  -kolik z nich lze našlapat 22 náboji?
  -kolik z nich je v teniferu?
  -kolik z nnich má přesnost P-09?
  -kolik z nich je bezproblémových
  -kolik z nich stojí nějakých 16k?

  Mě z toho vylejzá jen ta P-09. A Vám?

 • Slavoslav
  15:37 04.01.2018

  Clanek

  tak ZVS mal tieto zbrane pripravene uz v 2013-tom. Zjavne sa im nepodarilo pretlacit ich do vyzbroje vtedy a pochybujem, ze sa na tom bude nieco menit. Nechce sa mi dohladavat ci sa vobec prihlasili do sutaze o novu sluzobnu pistol

 • Maximus
  15:21 04.01.2018

  Když se tu diskutuje i o té P-07 Duty, resp. jejich kvalitách či nekvalitách, tak jenom přidám zkušenost švagrové, která jistou dobu pracovala v pofiderní firmě na zpracování plastů, která vyráběla převážně drobné součástky pro automobilový průmysl. Jaké bylo její překvapení, když šéf získal zakázku na výrobu rámů těchto pistolí od ČZ. Výroba z běžného plastu používaného pro díly pro automobily s takovou kvalitou výroby, že část rámů se po vylisování roztahovala na kopytu a další část upínala do svěrky, aby se rám dostal do požadovaných přejímacích tolerancí. Co takto "srovnaný" rám z plastového výlisku udělá po prvních výstřelech je snad jasné. Pokud toto ČZ považovala za adekvátní kvalitu výroby, tak nemám žádné iluze o tom, jak se vyráběl zbytek. Jen doufám, že se přístup už za tu dekádu alespoň trochu změnil :-(.

 • Clanek
  14:48 04.01.2018

  Jura99 ctete neco co niko nikde nenapsal. On napsal na margo pistole ZVS: "Nijako svetoborna zbran. Asi ako CZ P 09. Ak sa slovenska armada rozhodne kupovat ZVS P 21 miesto CZ P 09, bude to pochopitelne."

  Tedy CZ P 09 hodnoti jako "nijako svetobornou" a pokud by se slovenske ozbrojene slozky rozhodli prejit na ZVS (jako na jinou nijako svetobornou zbran = tady vsichni jen predpokladame, ale alespon domaci) pak nevidi problem. Podle vas je CZ P 09 svetoborna zbran? Pokud budu vychazet z toho co pise fenri tak zbran co potrebuje minimalne aftermarket miridla a spoust sice jiste nezasluhujei nalepku tragicka, ale zrejme ani svetoborna, ne?

  Za sebe: Pokud je CZ P 09 uz plne rozsirena a dodana ke vsem planovanym utvarum, tak ji ted nahrazovat by bylo naprosty nesmysl a vyhozene penize ktere se u OSSR urcite daji pouzit jinde a lepe. Takze ZVS s krizkem po funuse...

 • Jura99
  12:14 04.01.2018

  fenri: já právě souhlasím. Proto mě zaujalo nebo zajímalo, jaký problém viděl nico na pistoli P-09, že by ji v OSSR raději nahrazoval touto ZVS (aniž bychom věděli co ZVS umí).

 • fenri
  09:11 04.01.2018

  Jura99 - s tou Duty jsem to myslel ve smyslu, že to byla mediální katastrofa (a jen v ČR). Prostě objektivní a nijak fatální chyby té zbraně se nafoukly, zveličily a polovina strelectvi.cz žila tím, jaký je to šrot. P-07 a 09 jsou o třídu lepší pistole, o kterých si zcela vážně myslím, že v poměru cena/výkon patří ke špičce.
  Když se na P-09 vymění mířidla a dá se spoušť od Cajunu, je to prudce použitelná věc ;-)

 • Slavoslav
  08:43 04.01.2018

  Jura99

  Pozor, na k100 nie je originálne uzamykanie rotáciou hlavne. Originálne a geniálne riešené je práve riadenie toho rotačného pohybu kde nepoužil zub v riadiacej krivke ako to má napr tá cz22 či cz24. A s opotrebením u Kuracinovho riešenia naozaj problém nebude. Naviac je jeho riešenie výrobné jednoduché.

  No takto. Hovorí sa, že Kaliňák chcel priveľkú maržu pre smer a podiel vo firme. Čo je pravda nezistíme, ale s Kuracinom by som nejakú zmluvu vyjednávať nechcel ak ti mám pravdu povedať. A má vo zvyku vyjadrovať sa veľmi rýchlo a ku všetkému pričom povie niekedy aj peknú blbosť.

 • Jura99
  08:25 04.01.2018

  fenri: ani o P-07 Duty si nemyslím, že by byla katastrofa, akorát, jak píšeš, jsou tam deformace rámu kvůli absenci výztuhy (skelného vlákna) v polymeru. Ovšem P-09 nic nechybí, je to super zbraň, má jedinou vadu (pro někoho fatální vadu), že to není glockoid. Proto mě zarazilo, že niko nad ní ohrnuje nos, ale to on na všechno české, ačkoliv paradoxně sám tvrdí, že já na všechno slovenské.

  Kuracina klobouk dolu za vybudování výroby zbraní od nuly, navíc v těžce konkurenčním oboru jako je výroba pistolí. Nevím co si tam s kým udělali, že ho nemají rádi (dokonce ještě než se přihlásil ke Kotlebovi, což po pravdě moc nesvědčí o jeho sociální inteligenci), Kaliňák řekl, že je nedůvěryhodný. V souvislosti s aktuální zakázkou na 8x8 je to trochu paradox, když se koupí vozidlo které ještě nikdo neviděl, jen protože bude mít údajně 70% SK dílů a nekoupí se ruční zbraň, která má delší než desetiletou historii a má nejspíš 90% slovenských dílů. Zámek rotací je zajímavý (i když ne originální, měl ho např. už Steyr 1912 nebo CZ22,24), ale údajně vyšší přesnost nejspíš nevyváží potenciálně rychlejší opotřebení materiálu.

 • Slavoslav
  07:40 04.01.2018

  urcite, ten system odomykania je az genialne jednoduchy a klobuk dole

  ak si dobre spominam tak aj v minulosti ked mohli policajti u nas do sluzby chodit s vlastnymi zbranami (mali nejaky list schvalenych zbrani ak som to dobre pochopil) a pomerne vela si ich nejaku kupilo, ako nahradu 83ky tak K100 medzi schvalenymi nebola.

  A napr ta P-07 bola zas dost popularna aspon u nas v malom okresnom meste kde sa nejakych 5 za tymto ucelom objavilo

 • fenri
  22:45 03.01.2018

  Jura99:
  P-07 a P-09 je rozdíl jako G19 a 17. Jsou to stejné pistole, jen jedna kompakt a druhá full (samozřejmě se z toho plynoucí vyšší kapacitou zásobníku, kultivovanějším chováním při střelbě, delší záměrnou a delší hlavní).
  Špatnou pověst měla předchozí P-07 Duty, ačkoliv i ta byla trochu přehnaná:
  -tolik řešené vyboulení rámu u předního kontejneru ničemu nevadilo (zajímavé je, že zkroucený Glock rám - pig nose nikomu nevadí)
  -debilní a nespolehlivá základní mířidla se dala nahradit celkem levnými a fungujícími tritii či světlovody
  -v zimě ze studené pistole nemusel vypadnout zásobník při vypuštění
  Přesná a celkem spolehlivá byla. Takže IMHO průměrná pistole s dramaticky zveličovanými neduhy.
  Aktuální P-07 a 09 nemá problémy s kroucením a boulemi, zásobníky dělají co mají, jen u základních mířidel prý někdy uletí tečka. Vyhazovač se někdy lehce ošuchá od závěru, zcela nulový vliv na fci.

  Ano, Kuracina je extrémní svéráz, ale za to, že na koleni a v domácích podmínkách strvořil technicky zajímavou a (převážně) velmi slušně fungující pistoli má můj obrovský respekt.


  Tahle ZVS - já nevím co si o ní myslet. Ta stříbrná je strašná, černá vypadá rozumně, ale celkem nevím, jakou díru na trhu chce výrobce zaplnit. Ale odpoledne na střelnici s ní mohlo být přínosné.

 • Jura99
  21:54 03.01.2018

  niko: nepopletl sis P-09 s P-07 ? P-09 je totiz bezvadna pistole, jestli ji maji ossr tak neni co resit.

 • Slavoslav
  19:58 03.01.2018

  ked ono je Kuracina tiez celkom svojsky chlapik a slon v porcelane. Mal som cest stretnut sa s nim par krat osobne, ci v jeho zaciatkoch ked este montoval pistole doma v obyvacke zo suciastok vyrobenych kde tade i neskor ked uz mal uspesnu firmu.

  A co hovoria ludia ktory ho poznaju este dlhsie svojsky bol aj predtym.

  Meni kabat podla toho kde vetri moc a najnovsie sa spojil s nackami od Kotlebov co mu tiez politicke body (a aj o tie ide pri statnych zakazkach) neprida

  Ale inak K100 je velmi prijemna a po zabehnuti aj spolahliva zbran. Tie presne tolerancie si vsak par vceliciek vyzaduju kym to striela bez zasekavania.

 • fenri
  19:43 03.01.2018

  Máte pravdu, že to, jak slovenské ozbrojené složky vyj**ávají s Kuracinou je zcela ostudné. Jde o čistou politiku, kvality či nekvality Kuracinových pistolí v tom nehrají žádnou roli.

 • Clanek
  15:44 03.01.2018

  GP znam jen od stolu, tak nebudu hodnotit a diky za prispevek.
  Ze by GP nebyli pro vojaky idealni, to je klidne mozne, ale zcela zamerne obejiti teto jedne z mala ciste slovenske spolecnosti, ktera si bojuje o sve misto na slunci zcela od nuly a za sve... to je bohuzel takove typicke.

 • fenri
  14:29 03.01.2018

  Clanek: no ona ta Kačena je na jednu stranu příjemná pistole a dosti životná (údajně a i bych tomu věřil), na druhou stranu to její rotační zamykaní je náchylné na mazání. A paradoxně její celkem přesná výroba a malé výrobní tolerance to zhoršovaly. Bavím se o Mk. 7. Jak postoupili dál a jak je to dnes, nevím. Ale už jen to rychlé chrlení verzí za sebou trochu budí rozpaky. Každopádně jde o střelecky zábavnou zbraň a pan Kuracina je frajer s velkým F.

 • Clanek
  10:20 03.01.2018

  @Jura99
  Kdyby SVK ozbrojene slozky chteli slovenskou zbran, mohli ji mit uz davno, teda kdyby tak ukazkove (a politicky motivovane) neignorovali existenci vyrobce Grand Power. Vlastne, kdyz uz se v tomhle PR zminuji i ty inovace, tak dalsi z veci co bych uznal spis GP nez ZVS.

 • fenri
  09:04 03.01.2018

  Jara - hledal jsem dost pečlivě a nikde jsem nenašel, že by někdo psal, že jsou Glocky nekvalitní. Můžete upřesnit, co vás přimělo k tomu nářku, že někdo ubližuje Gastonovi?
  Glock je rozšířený zejména proto, že ho zvládne používat i udržovat i cvičená opice (možná i necvičená) a zná ho každý. Střelecky žádné výhody nenabízí a kvalita a bezpečnost také není zas až takový extrém, jak mají někteří snahu tvrdit (pig-nose a hlavně občasné vypadávání vývrtu IMHO je docela problém). Prostě kalach mezi krátkými.
  Sám jsem Glocky (17&19) používal několik let, až mě přestaly bavit. Prostě je to dobrý dělník do práce, ale strike fired pistole mi nepřijdou zdaleka tak skvělé, jak mají snahu někteří tvrdit.

  SA/DA pistole umí nabídnout jak lepší spoušť, tak vyšší bezpečnost.

  Niko: no, zrovna ta P-09 je docela zajímavá pistole. Plastových full-size SA/DA pistolí moc nenajdete, k tomu bezkonkurenčně největší kapacita (dá se do toho našlapat 22 kousků v Lugeru). Možnost uživatelské přestavby na decocker či pojistku na locked'n'cocked nošení...K tomu žádné obecné problémy a celkem slušné chování při střelbě.

 • Jura99
  08:36 03.01.2018

  Pistole vypadají "robustně", prostě služební zbraň. Konkurence je obrovská, těžko říct jestli se prosadí, pokud by měly např. nadprůměrnou životnost nebo nízkou cenu, v USA si zákazníky najdou, též OSSR by mohly mít domácí pistole. Pokud někdo zmiňoval podobnost s pistolemi CZUB, možná to bude tím, že konstruktéři této pistole ZVS jsou z CZUB.

 • Hyena
  23:28 01.01.2018

  Tak napriklad aj 5.PSU nosia Glocky

 • Jara
  16:22 01.01.2018

  Při přečtení komentářů se ke konci zda, ze se tady snaží komentujici zpochybňovat kvality pistoli glock. Tak asi takhle pistole glock používají ozbrojené složky po celém světě včetně speciálních jednotek(navy seals si je například vybrali ve výběrovém řízení kde hlavním kritériem nebyla cena ale kvalita a ne nevybrali si je aby se pak vyzbrojovali vlastními pistolemi to je k smíchu)no uvidime jaké úspěchy sklidí tato pistole zvs..... a dále to ze někdo preferuje kohoutove pistole je v pořádku na sportovní strelbu se kvůli lepší charakteristice spoustě v sa hodí například urcite lépe
  Ale jestli chcete dodávat ozbrojeným složkám tak musíte respektovat požadavky na takovou zbraň a ty jsou strike fired jednoduchá rozborka snadné čištění polymer . Tedy v zvs ignorovali hned první dva požadavky .....

 • Alstratt
  02:16 29.12.2017

  U NSW neni zadna povinost nosit nove zbrane. Nemam nic proti Glocku i kdyz se mi nelibi, nesedne mi do ruky etc. a neverim glocku pusobi na me jako hracka ktere nesverim muj zivot. Ale kazdy to mame jine. Uz cele roky nosim Siga a naprosta spokojenost ani jedno selhani zbrane, zavada a nic podobneho. Slape jak svycarske hodinky a to uz zazil prasaren takovych ze u Glocka by byl trochu strach ze se mi to v ruce rozsype. V nasem tvrdem testu dokonce byl Sig spolehlivejsi nez Glock. Ale test nebudeme brat jako meritko pro to co je lepsi. Nemuzete se ridit vahou a jinyma takovyma parametrama jsou to jedny z nejvetsich mytusu ze cim lehci zbran apod tim lepsi pro specialy. Neverte ani tomu ze kdyz ma zbran mene dilu nez konkurence tak ze je spolehlivejsi to je tez jeden z mytusu. Celkove zalezi jaka ta zbran je jak je postavena jak vam sedne jak je postavena etc. Muze mit mene dilu ale kdyz ty dily nebudou tak dobre jak u zbrane co je lepe postavena tak vam mensi pocet dilu je k nicemu. Navic pri cisteni zbrane stejne nerozebirate celou zbran do posledniho detailu. Ono je vzdy v mode si oblibit nejakou zbran, drive to byla jina ted je to zase treba Glock mezi lidma a pak se jen same chvali siri celym internetem o te dane zbrani. Jak je jednoducha, mene dilu a podobne ptakoviny tak se to hned i mezi amaterama roznese a tyto siri dal jako nejakou svou viru ... Pak si nekdo mysli ze ma nejlepsi zbran a podobne nesmysly typu "koukej mam Glocka ... mam ji lehci ma mene dilu ma ... tak mam lepsi" apod hlouposti. Opakuji tim nejsem proti Glocku ono to bylo i drive s jinyma zbranema podobne.

 • KOLT
  21:28 28.12.2017

  Clanek, u SEALs je možné všechno, to jsou modelky ;-) Hlavně mají ve zbrojnicích hromady zbraní, ze kterých si mohou vybírat, což není případ zdaleka každé složky SF, ani v případě docela bohatých států, natož ČR ap. A i v případě SEALs bych se hodně divil, kdyby mohli používat zbraň koupenou někde na civilním trhu. Prostě mají možnost si vybrat z několika modelů, které USN či USSOCCOM pořídily v průběhu spousty let. A jelikož se tam nebojí experimentovat a mají peníze, je z čeho vybírat. Ve většině složek to funguje tak, že je nějaký model, každý uživatel má svůj kus(y), který si podle svého uvážení může (do jisté míry) poladit. Když se dívám na fotky a videa 601. skss, prakticky všude mají G17. Jako jo, mohli by si vyžádat ještě CZ-52 nebo CZ-82... :-D Nově i P-09 :-)

  Mmchd, ono ani u těch SEALs to nebude tak horké. Dost dobře si neumím představit, že by operátoři jedné skupiny měli zbraně každejpesjináves. Minimálně typ kvůli zásobníkům a munici budou používat při jedné akci stejnou.

 • Clanek
  15:41 28.12.2017

  Ano, varianta P320 kterou ted kupuji v USA (M17) ma pojistku, coz se nakonec i hodi bo jak ukazuje cas P320 neni uplne bezpecna :/
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ktere specialni jednotky jdou do akce s Glockem? Nemyslim tim ted ze je vyfasuji jako erarni, ale ze s nima pak i vazne houfne jdou do akce. Ono i US NAVY Seals oficialne preslo na Glock 19, na anglicky psanych forech se kolem toho strhlo nespocet debat kam sem tam napsal i nejaky ten (ex)tulen (nebo to o sobe aspon tvrdil, tezko si takovou vec overit) a debata vicemene pokazde skoncila v tom, ze pujde o dalsi "shelf-gun". Neco co sice nafasuji a maji (na papire), ale do akce pujde kazdej s tim co mu vic sedne ikdyz si to maji kupovat za sve kdyz to nahodou neni v inventari. A jen par jich nakonec sahne po glocku (a jeste min po stock glocku). Jak jsem psal, nejsklonovanejsi tam furt byl SIG P226 (ruzne raze) a 1911 (.45 ACP), a to i pres objektivni nevyhodu ve velikosti, vaze a mensi kapacite.
  Tady bych byl jednoduse opatrny pri soudech co je nebo neni lepsi, zvlastne pak v soudech na zaklade toho co se nakupuje za statni. I doktori fasuji nejake fonendaky za stovku, ty ale nakonec zustanou jen sestram na mereni tlaku nebo rovnou v supleti a chce li doktor pacienta slyset tak si tak jako tak koupi za sve Littmana.

 • KOLT
  15:05 28.12.2017

  Clanek, tak zrovna Glocky používá spousta SF a zásahových jednotek po světě ;-) Mmchd, ono i na pistoli s přednapjatým úderníkem lze implementovat klasickou pojistku, jako třeba na vaší SIG P320 :-) Tuším USAF si to tak i objednaly. A za sebe musím říct, že bych to pro skryté nošení asi také preferoval. Čili otázka ve skutečnosti není pojistka ano/ne, jako spíš DAO (v nějaké přednapnuté versi) či DA/SA. A o tomu už skutečně bylo napsáno spousta textu...

 • Clanek
  14:47 28.12.2017

  Nazory ze to striker fire je vic nebo min nebo trendy... neobstoji. To ze se k silovym slozkam stikerfire pistole dostavaji ma predevsim jeden duvod, cenu. To je dnes trendy, nekupovat to nejlepsi, kupovat levne. At si to milovnici glocku chteji nebo nechteji priznat. Strikerfire ma sve vyhody, napsano na to toho byla tuna, tak asi nema cenu nosit drevo do lesa, ale stejnetak i DA/SA maji sve misto, je to nakonec jen o preferencich (jako ty nekonecne debaty jaka prevodovka je lepsi, jestli manual nebo automat), tohle klani viteze ani porazeneho nema a mit nemuze.
  Pokud se tu nekdo chce bit v prsa jak to ted strikerfire pistole valcuji, tak spis nez na radoveho vojaka by se mel podivat na to s cim radi behaji specialove. To co nafasuje grunt, to rekne pramalo o tom jestli je ta pistole dobra nebo zla, ale co si do akce veme special, ktery jako jeden z mala skutecne ma moznost volby a taky na te zbrani jeho zivot bude spis zalezet. No a ti i dnes nejcasteji sahaji po klasice s kohoutkem. SIG P226, predtim HK UPS, ted P30 atd., ruzne variace 1911, ty jsou na ruznych delta force, navy seals a podobne kvideni vyrazne casteji nez cokoliv strikerfire.
  A nez se do me nekdo pusti ze to tlacim v prospech klasiky, sam mam SIG P320, za me vyrazne lepsi (ergonomie, spoust) nez glock 19 s kterym jsem to porovnaval, ale presnejsi jsem s DA/SA HK P30S, spoust ma taky dobra DA/SA vzdy lepsi. Nebat se tolik toho ze v krizovce selzu a vybirat ciste pro pocit pri strelbe, strikerfire pistole nejspis obejdu. V tomhle souhlas s Charliem, nechapu jak pro vojaka muze byt pojistka na klasice problem, naopak mi dava smysl aby prave vojaci meli takoveto jisteni, ktere profesionalovi nesmi delat problem.
  Jestli neco nazvat trendem, spis nez kohout vs. udernik, bych se bavil o polymeru, ten je a bude trendem i u sluzebnich zbrani.

  K reklame snad radeji ani nic nepsat, taky se priklanim k tomu aby podobne clanky autor nejak oznacil (PR...) (prectu si je stejne, jen me nebude stvat ze se maskuji za neco co nejsou).

 • KOLT
  12:22 28.12.2017

  Problém této reklamy je v tom, že mluví o pistoli, jakoby přinášela moderní trendy či dokonce konstrukční pokrok, přitom je to "klasika". Což samozřejmě není nic špatného, jen, jak píše Tom., to díky tomu bude mít na nasyceném trhu těžké.

 • Tom.
  12:08 28.12.2017

  Jen několik poznámek:

  lalalik - pokud jste chtěl té pokleslé diskuzi na AN dodat na kvalitě, tak zpochybněním inteligence a zkušeností diskutérů jste to opravdu trefil. Do diskuze jste nepřinesl jedinou novou informaci. Nikdo neřekl, že je ZVS sračka (všimněte si, že jste jediný, kdo v diskuzi použil vulgarismus), diskuze se točila okolo toho, proč by měl na přinejmenším nasyceném trhu dát kupující přednost právě ZVS. Pokud jste na něco přišel, měl jste přispět tím, místo toho, co jste do diskuze vypotil. A jen pro legraci - ZVS jsem v ruce držel na IWA v Norimberku a z většiny takových těch, řekněme klasických modelů tradičních výrobců jsem střílel. Což mi samozřejmě nedává jakýkoliv patent na pravdu a ten, kdo rozumí psanému textu si všiml, že jsem si ho nikde v diskuzi ani nesnažil nárokovat.

  Wenet - hned s prvním bodem souhlasím všema deseti, i když spousta lidí prostě nepřizná, že si zbraň koupila, protože se jim prostě líbí.
  Mimochodem zmíněná P-07 bude pro ZVS jedním z konkurentů. Kritiku určitě nějakou pochytala, ale každý nový produkt CZUB je na domácím trhu přijímán s vášní. V tomto případě mimochodem problémy s tuhostí rámu prvních sérií přiznala CZUB.
  A na závěr - já myslím, že ZVS v diskuzi nikdo nenadává, diskuze se točí kolem toho, že to na trhu bude mít těžké a kolem otázky, co nabízí "jiného/nového". A o nové pistoli je přece možné diskutovat i dříve, než si z ní všichni vystřelíme. Je to normální, děje se to a silně to souvisí s tím, že pistole se vám musí líbit.

  Charlie - jen upřesním, nedal jsem rovnítko mezi striker-fired a moderní. Jen tvrdím, že striker-fired je trend a tento trend potvrzují vítězové výběrových řízení i to, že zbrojovky, které je neměly v portfoliu je doplňují - CZUB, Beretta, Sig... Jinak spor striker-fired X kohout podle mě nikdy nemůže mít jasného vítěze, protože každý má zkrátka jiné preference a každému vyhovuje něco jiného. Boty taky nenosíme všichni stejné.

  Sorry za příliš dlouhý příspěvek. Mnoho zdaru v roce 2018

 • Charlie
  10:46 28.12.2017

  Moderní pistole je striker-fired. Zajímavé konstatování, kterému zdá se není co vytknout, ale celá věc není tak úplně jednoduchá a má několik rovin, které se pokusím trochu rozebrat.

  1) Glock tehdy při svém nástupu byl úplně něco nového a masivně marketingoval zejména dvě svoje hlavní fíčury - nízkou váhu a "absolutní bezpečnost" dosaženou bez jakékoliv vnější pojistky. Jelikož to tehdy byla asi nejlepší polymerka na trhu a byla fakt "blbec friendly" tak si získala obrovskou popularitu a určila nový trend.

  2) Polymerky obecně jsou oblíbené u LE složek a armády kvůli nízkým nákladům na výrobu, údržbu a v současné době i vysoké míře customizovatelnosti, protože se jim dělaj výměnné snad úplně všechno, což byl mimochodem i důvod proč v tendru vyhrál SIG - ta pistole je v podstatě lego.

  Jenže ona Glockem proklamovaná bezpečnost není až tak skvělá. V reálu máte na jakémkoliv glocku jedinou pojistku, a to ten malej jazýček, tkerej brání spoušti ve stisknutí a dál už tam vůbec nic není. A tahle mrňavá součástka nemá prakticky žádný odpor, stačí blbě zachycené tričko, a ta spoušť je velice citlivá rovněž (typicky víc než klasické SA, ale MNOHEM méně než DA) - pro nechtěný výstřel není třeba jít daleko. Když budu trochu radikální, tak klasický 1911A1 je ve stavu "cocked&locked" více zajištěná zbraň než klasický Glock (2 nezávislé pojistky - pojitka a dlaňovka proti jediné glocka - spoušťovce s mizivým odporem, protože všechny další jsou navázány na pohyb kohoutu a jedno, jestli za něj taháte vy prstem nebo cosi zachycené při zasouvání do pouzdra).

  V USA zaznamenali u policie celkem nepříjemný trend nechtěných výstřelů, který má dvě podskupiny - první jsou klasické nehody při manipulaci a druhá jsou výstřely v akci, kdy zasahující policista vystřelí s prstem na spoušti, protože odpor spouště a její relativně krátký chod "nepotřebuje moc přemlouvání" - stačí se leknout nebo zakopnout. Ono totiž dlouhý chod DA spouště a její výrazný odpor slouží zároveň jako poslední pojistka - dlouhý chod a vysoký odpor umožňuje si první ránu dobře "rozmyslet".

  V poslední době sem zaznamenal celkem dost článků popisujících návrat uživatelů, kteří používají "apendix carry", s SA-DA pistolím, protože klasické strikery neposkytují dostatečnou jistotu že nespustí (kupříkladu B92 s vypuštěným kohoutem a aktivovanou pojistkou prakticky nemůže nechtěně spustit, spoušť je volná a úderník je přerušený).

  On i ten argument "pistole je lehčí na výcvik, nemusíme učit grunty zvládat dva odpory spouště" a "složité ovládání s více pojistkami" je celkem zajímavý - běžný grunt nemá problém se naučit zacházet s běžnou M4, která má pojistku třípolohovou a dvoupolohová je problém?

  Navíc - nový SIG M17/18 má klasickou pojistku (protože někdo si nejspíš uvědomil, že pistole bez pojistky není pro běžné polní nasazení úplně bezpečná).

  A ještě jedna věc - dost často se používá argument "kdyby neudělal chybu" - problém je, že všichni dělají chyby, i ten sebelépe vycvičený a vydrilovaný policajt/voják se jednou splete, a protože tihle lidi s těma kvérama zacházejí každý den, tak jim statisticky narůstá pravděpodobnost selhání. A protože neštěstí chodí po lidech a né po horách...

  A poslední poznámka - Glocky nejsou špatné pistole, jejich kvalita byla pověstná a ani bezpečnost není špatná (koneckonců je používají miliony lidí a nemáme tu hromady mrtvol nechtěně zamordovaných vlastní pistolí), pro skryté nošení to dlouho byla ideální volba (myslím, že dnes už ho někteří konkurenti dohnali a předehnali) a rozhodně chápu proč ho někteří mají rádi. Stejně tak ale má svoje mínusy, pro které pro určitou sortu lidí nemusí být vhodný.

  http://www.latimes.com/opinion...

  https://www.luckygunner.com/lo...

  http://forums.gunsandammo.com/...

 • lemkin
  10:25 28.12.2017

  S tou originalitou nevím, ta zbraň dle mého vychází silně z rodiny CZ-75 (mám CZ75-P02 omega) .

  Bobří ocas, tvar závěru, tvar kohoutu a lučíku, umístění rozborného čepu......., uzamčení hlavně do výhozního okénka (na Youtube je vidět, jak se jim hlaveň zvedá).

  V té černé verzi vypadá pěkně, ale ta luxusní vypadá jak laciný elox typu Norinco.

 • CerVus
  10:15 28.12.2017

  Tady bude nejdůležitější jak ta zbraň je vyvážená, jak střílí a o kolik bude levnější než G17/19. Plus v jakém stavu bude po 15 tisících výstřelech.
  Trh v USA pojme cokoli za přijatelnou cenu, tak bych se nebál o prodejnost. Osobně bych nic jiného než Glock už nechtěl, ale to je jak už tu bylo zmíněno na preferencích každého jedince.

 • Wenet01
  09:16 28.12.2017

  1. Pistole se Vám musí líbit
  2. Pistole by Vám měla dobře sedět v ruce
  3. Pistolí byste mohli něco trefit
  To jsou základní body výběru civilního uživatele...následné nosit, nenosit, celokov, polymer, množství odstřílených ran měsíčně, ráže atd. to přichází na řadu až následně. To co tady čtu je celkem zábavné...pistole může být velmi dobře prodejná, je dost lidí co preferuje vnější kohout, může jim dobře sedět v ruce a záleží na ceně. Konečně proč taky ne...člověk se dočte tolik "zasvěcené" kritiky na P-07 apod., ale jejich prodejnost na civilním trhu není nejhorší a na střelnici je potkáváte po celé zemi, nemluvě o exportu. ZVS budu kritizovat až si z ní zastřílím

 • lalalik
  00:54 28.12.2017

  bože to je zážitek číst komentáře pod články na AN, až mi to nedalo se nakonec vyjádřit. Většina zde komentujících v životě nedržela pistoli v ruce, naprostá většina z nich neměla nikdy možnost přímo porovnat zbraně od tradičních výrobců, a jsem si zcela naprosto jist, že NIKDO z přispěvatelů zde v této diskuzi pistole ZVS nikdy nedržel v ruce, ale VŠICHNI vědí, jaké jsou to sračky..... úsměv mi to vykouzlilo na tváři, jste esa, pánové, to se musí nechat

 • Ragnar0
  22:57 27.12.2017

  .... normální reklama pro csg, ale budiž to není moje věc
  A k pistoli... takže to má být striker fired pistole pro ozbrojené složky? Tak to ji ujel vlak v porovnání s glockem a CZ P10 je to propadák ... kohout decocker při rozborce se musí vytahovat cep ? No pánové ujel vám vlak moderní pistole pro ozbrojené složky vypada jinak

 • Alpacino36
  22:57 27.12.2017

  Nerozhodne lebo už nakúpila P 09

 • niko
  21:51 27.12.2017

  Nijako svetoborna zbran. Asi ako CZ P 09. Ak sa slovenska armada rozhodne kupovat ZVS P 21 miesto CZ P 09, bude to pochopitelne.

 • Tom.
  20:51 27.12.2017

  RiMr71 - jedině cena. Ale i v cenové kategorii radši vyberu Steyra, levnější provedení Walthera, CZ a nebo konec konců toho Tauruse, o kterém mluví Hurvo.

  Zajímalo by mě, jak si ZVS vede v opravdu zaprasených rukách, když v podstatě nemá zdrsnění rukojeti... :)

 • RiMr71
  20:36 27.12.2017

  ....nenapada me jediny duvod proc poridit tohle namisto treba Glocka...

 • hurvo
  18:34 27.12.2017

  P20 a P21: meh. nicim nezaujimave pri osahani pocit ako z taurusu. O tej kolotocarskej poniklovanej verzii ani nehovorim.

 • HEKTOR
  18:27 27.12.2017

  Tom.-môžno skôr - Komerční sdělení ...

 • Tom.
  16:52 27.12.2017

  1. Neměl by být článek označen jako tisková správa?

  2. "ZVS začala před několika lety vyvíjet zcela nové pistole odpovídající nejnovějším trendům." A jaké trendy to jsou? Asi jsem úplně mimo, ale podle mě mezi moderní trendy nepatří pistole s vnějším kohoutem. Už pár let jednoznačně vedou pistole s přímoběžným úderníkem. A nasvědčuje tomu třeba vítěz tendru na novou pistoli US Army, ale i směr, jakým se vydali ostatní výrobci, dokonce i Beretta opustila svou tradiční linii.

  3. Co tedy ZVS přináší na trh opravdu nového? Výměnné hřbety už žádná vymoženost nejsou. Možná botka zásobníku má zajímavou ergonomii, ale také to není žádný objev. Pistole je opravdu hezky zabalená, ale bude to stačit na už tak přesyceném trhu?