Dvě somálské operace SEAL Team 6

SEAL Somálsko
Foto: US Navy SEALs v boji, ilustrační záběry televize ABC / YouTube, ABC

25. duben 2012 a 5. říjen 2013 – 528 dní, které dělí dvě operace provedené námořní protiteroristickou jednotkou známou pod anglickým názvem Naval Special Warfare Development Group (dále jen Devgru) v Somálsku. Obě operace – pro potřeby tohoto článku je můžeme označit jako operace Alfa a Beta – jsou si v některých aspektech velmi podobné  a právě na nich bude založeno jejich porovnání.Operace Alfa (25. duben 2012) – Haradhír, Somálsko

Po únosu američanky Jessicy Buchanan a dána Poula Hagen Thiseda, kteří v pohraničním městě Galkajo působili v rámci projektu odminování dánské humanitární organizace v říjnu 2011, byli oba rukojmí přesunuti do pobřežního města Haradhír. Toto město je již tradičně spojováno s aktivitou pirátů.

 

Podle dostupných informací bylo o provedení záchranné operace rozhodnuto poté, co se začal stav Jessicy Buchanan zhoršovat kvůli údajnému onemocnění ledvin. A to i navzdory předchozím prosbám Poula Thiseda o to, aby nebyla provedena žádná záchranná operace.Celá operace byla zahájena padákovým výsadkem útočného týmu čítajícího 24 operátorů z letadla MC-130H Combat Talon II. Tito operátoři pocházeli z jednotek JSOC (Společného velitelství pro zvláštní operace) a většina z nich byla vybrána z Devgru a doplněna o operátory letectva z 24. eskadry zvláštní taktiky.

 

Po seskoku severně od cílové oblasti se celá jednotka přesunula až k budově, kde byli rukojmí drženi. Původní plán operace počítal s tím, že útočný tým se pokusí zajmout co největší počet teroristů, kteří byli v malátném stavu po užití drogy zvané qat.

 

Dle dostupných informací, ale byl plán pozměněn kvůli velkému množství výbušnin a těžké výzbroji, kterou měli teroristé k dispozici. Při pronikání do cílového objektu se rozpoutala přestřelka při které bylo údajně zabito nejméně devět teroristů a pět dalších padlo do zajetí. Obě rukojmí bez újmy na zdraví osvobodil útočný tým. Celou skupinu následně bezpečně vyzvedly vrtulníky.

 

Foto: Mapa Somálska / maps.google.com

 

Totožnost uvedených jednotek se podařilo identifikovat na základě informací, které pronikly do masmédií a na základě použitého vybavení. Oponu tajemství však halí jednotku podílející se na vyzdvižení útočného týmu.

 

V době záchrany byly již jediné zbývající vrtulníky MH-53J Pave Low Velitelství zvláštních operací amerického letectva vyřazeny z výzbroje a tedy zůstávají pouze tři možnosti. Buď se jednalo o vrtulníky MH-60L Blackhawk z 160. leteckého pluku zvláštních operací. Nebo se mohlo jednat o stroje některé z eskader námořnictva, které se specializují na podporu zvláštních operací. Poslední možností jsou vrtulníky některé ze záchranných expedičních eskader letectva, které jsou umístěny v Džibuti.

 

Všechny tři možnosti jsou přibližně stejně pravděpodobné a i když já osobně se přikláním k poslední možnosti, ty zbylé není možné vyloučit.

 

Výsledek celé operace to ale nemění. Útočný tým byl vysazen 13 tisíc kilometrů od domovské základny, úspěšně provedl záchrannou operaci a byl beze ztrát vyzdvižen.

 

Operace Beata (5. říjen 2013) – Barawe, Somalsko

Necelé dva týdny po teroristickém útoku na nákupní centrum Westgate v keňském Nairobi se cílem Devgru stal představitel organizace, která tento útok provedla. Afričan somálského nebo keňského původu identifikovaný pod jménem Ikrimah nebyl podle dostupných informací přímo zapojen do plánování útoku v Nairobi.

 

Americké zpravodajské služby však Ikrimaha identifikovaly jako jednoho z předních plánovačů milice al-Šabáb. Právě jeho zadržením byl pověřen úderný tým Devgru, který byl vyslán do pobřežního města Barawe, kde se měl Ikrimah nacházet ve své vile.

 

Výběr jednotky pro námořní zvláštní operace není v tomto případě vůbec překvapivý, jelikož město Barawe leží přímo na pobřeží Indického oceánu. Operátoři Devgru v tomto případě prokázali, že i navzdory dlouhodobému působení ve vnitrozemském Afghánistánu nezapomněli nic ze své námořní specializace.

 

SEAL Team 6 Somálsko Foto: Camp Lemonier v Džibuti je jedinou americkou vojenskou základnou v Africkém rohu. / maps.google.com

 

Úkolem útočného týmu bylo zadržet Ikrimaha a dopravit jej na místo kde by mohl být vyslýchán. Co přesně se stalo po výsadku na pobřeží není jisté, ale některé informace naznačují, že útočný tým byl při infiltraci cílového objektu spatřen a dostal se pod palbu stráží z domu, kde se Ikrimah měl nacházet.

 

V průběhu přestřelky se zjistilo, že v cílové budově se nachází i děti a zřejmě na základě této skutečnosti se velitel útočného týmu rozhodl ukončit celý útok a stáhnout se. Ústup a opuštění proběhlo stejným způsobem jako infiltrace oblasti – pomocí člunů – a žádný z operátorů Devgru nebyl zraněn ani zabit.

 

Porovnání obou operací

Zasazení a vyzdvižení

Porovnání technik výsadku a vyzdvižení z oblasti nám ukazuje proč jsou jednotky US námořních speciálních sil označovány zkratkou SEAL (Sea, Air, Land). V případě operace Alfa byl útočný tým zasazen do oblasti výsadkem ze vzduchu a z doskokové zóny se k cílovému objektu přesunul po zemi. U operace Beta nasazený tým do oblasti vstoupil i opustil ji po moři. Obě operace ukázaly vysokou úroveň infiltračních schopností operátorů Devgru i ostatních složek podporující speciální operace.

Navy SEAL

Foto: Vylodění operátorů SEAL na pobřeží pomocí malého motorového nafukovacího člunu. / Navy SEAL

Provedení

V případě provedení operace Alfa došlo k neplánované změně, kdy původní plán údajně počítal se zajetím většiny stráží, které se nacházely v cílovém objektu. Až na místě jednotky zjistily, že stráže disponují těžšími zbraněmi a větším množstvím výbušnin než se počítalo. Velitel proto zvolil jinou variantu provedení.

 

V případě operace Beta došlo také k uplatnění určité míry improvizace. Proniknuvší útočný tým narazil na těžší odpor než předpokládal a následně zjistil přítomnost žen a dětí v cílové oblasti. Je tedy přirozené, že velitel, který se nacházel přímo na místě, měl obavy o to, aby delší přestřelka nezpůsobila zranění a nebo smrt některého z civilistů.

 

Dle mého názoru se jedná o ukázku velkého přehledu a rychlého zhodnocení nejen vojenských, ale i politických aspektů situace. Rozhodnutí stáhnout se z cílové oblasti bylo politické, ne vojenské.

 

Nemám pochybnosti o tom, že útočný tým mohl přivolat palebnou podporu a potlačit odpor stráží. Je však otázkou, zda by v takovém případě byla cílová osoba zajata a nebo zabita, každopádně by byla neutralizována. Přítomnost žen a dětí výběr takové možnosti okamžitě znemožnila.

 

Provedení obou operací nebylo ve své podstatě příkladné, ale ukázalo v jaké míře a pod jakým tlakem jsou operátoři a velitelé Devgru schopni působit, improvizovat a činit závažná rozhodnutí.

Ohlasy

Ohlasy veřejnosti – jak americké tak i světové – se velmi liší. Úspěch je veřejností oceněn a neúspěch je haněn. Zastávám názor, že veškeré debaty, které se vedou s ohledem na operaci Beta jsou tak trochu panickou reakcí americké veřejnosti přesvědčené o všemocnosti amerických speciálních sil. Na druhou stranu se jedná o oportunistickou reakci těch skupin světové společnosti, které se snaží vytěžit z každého neúspěchu USA.

 

Tento článek i závěrečné hodnocení se pokoušelo ukázat, že žádný pohled na speciální operace nemůže být černobílý a jejich hodnocení absolutní. Ano, je pravda, že u druhé operace nebyl útočný tým schopen splnit svůj úkol. Ale je potřebné se na toto dívat pomocí pohledu na celou širší situaci a zvažovat a přemýšlet o všech faktorech vyplývajících z takové operace.

 

Zdroje: DailyMail , Reuters , Infowars , New York Times , Washington Post , Navyseals.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islamisté utrpěli v Somálsku porážku, budoucnost země je ale nejistá

Somálské vládní jednotky společně s keňskými oddíly, působícími v zemi pod praporem Africké unie ...

Americká armáda představila mobilní neutralizér chemických zbraní

Sýrie nedávno oznámila ochotu, díky ruské iniciativě, kompletně zlikvidovat svůj chemický arzenál. ...

Rusové k NATO: Neodcházejte z Afghánistánu!

Segej Lavrov ve středečním rozhovoru pro Russia Today vyjádřil obavy ze stahování jednotek NATO z ...

NÁZOR: Nemoc mainstreamových médií

„Dnešní mainstreamová media se méně zajímají o dobrou žurnalistiku a více o ´zpravodajskou zábavu´. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • David
  07:33 13.10.2013

  Pro mne osobně je takovýhle článek stokrát hodnotnější než nějaký rádoby chytrý článek v novinách, kde jsou často až nepochopitelné chyby ( "vojáci použili pistoli ráže 45 ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro mne osobně je takovýhle článek stokrát hodnotnější než nějaký rádoby chytrý článek v novinách, kde jsou často až nepochopitelné chyby ( "vojáci použili pistoli ráže 45 milimetrů" - ano, na takovou chytrost jsem narazil) nebo snahu lacině zaujmout. A je to lepší než některé kecy na internetu, propagující na jedné straně názor -" ach ti američtí imperialisté, vraždí všude po světě a nebo naopak "bravo hoši, jen do toho, ale stejně budeme muset napadnout Rusko a Čínu".
  A jinak k pojmu operátor - mně vždy rozesměje, když se pro dělníky někde na montážní lince čehokoliv používá taky označení operátorSkrýt celý příspěvek

 • Laci
  01:18 13.10.2013

  jonar:
  Moc rád bych od "jonar" slyšel definici rozdílu mezi "operátorem" a "speciální jednotkou" :D ;)

  jonar:
  Moc rád bych od "jonar" slyšel definici rozdílu mezi "operátorem" a "speciální jednotkou" :D ;)

 • jonar
  20:18 12.10.2013

  clanek o nicem, ale aspon je krasne videt jak scestne a hloupe je pouzivani "operator" pro specialisty...toz hlavne ze se ti telefoniste dostali zdravi domu

  clanek o nicem, ale aspon je krasne videt jak scestne a hloupe je pouzivani "operator" pro specialisty...toz hlavne ze se ti telefoniste dostali zdravi domu

 • lutorv
  14:09 12.10.2013

  Zajímavý článek.
  Mohl bych vědět jak moc věrohodný fakt je to s těmi civilisty?

  Zajímavý článek.
  Mohl bych vědět jak moc věrohodný fakt je to s těmi civilisty?

 • Laci
  10:13 12.10.2013

  Tak tohle je jeden z případů, proč jsem tak neskonale vděčný za existenci těchto stránek! ;)
  Díky

  Tak tohle je jeden z případů, proč jsem tak neskonale vděčný za existenci těchto stránek! ;)
  Díky

 • Referee
  09:41 12.10.2013

  Souhlasím zcela s liberal sharkem.... I s nutným omezením informací lze napsat střízlivé a relevantní hodnocení akce specops i když je jasné, že to patří na tento server a v ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím zcela s liberal sharkem....
  I s nutným omezením informací lze napsat střízlivé a relevantní hodnocení akce specops i když je jasné, že to patří na tento server a v mainstreamu by takový článek asi nikdy nevyšel...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:17 12.10.2013

  Děkuji za tuto střízlivou a faktickou informaci.

  Děkuji za tuto střízlivou a faktickou informaci.

Načítám diskuzi...