Róbert Dziak: Na naše výsadkáře jsem byl vždycky hrdý

Róbert Dziak: Na naše výsadkáře jsem byl vždycky hrdý
Plukovník Róbert Dziak / archív autora (Zvětšit)

Jsou to více než tři měsíce, co se chrudimský 43. výsadkový prapor změnil na pluk. Výsadkáři upravili svůj výcvikový plán a letos se budou připravovat na boj ve městech i v horách. Současně jsou nasazeni v nemocnicích nebo domovech pro seniory. „Je to trochu jiné nasazení, než jsme si představovali. Ale krize jako krize. Bereme ji jako výzvu,“ říká v rozhovoru velitel výsadkářů, plukovník Róbert Dziak.

Loni v říjnu se 43. výsadkový prapor transformoval na 43. výsadkový pluk. Co se pro vás změnilo a jak jste uplynulé čtvrtletí prožili?
Zásadní je, že se 43. výsadkový pluk stal samostatnou součástí pozemních sil. Teď stojíme bok po boku se dvěma manévrovými brigádami jako jejich třetí manévrový prvek.
Poslední měsíce naši činnost i výcvik poznamenala epidemie koronaviru. V rámci Integrovaného záchranného systému vypomáháme v nemocnicích nebo v centrech pro seniory, takže jsme omezili výcvik. Na řadě míst po celé České republice máme nasazeno kolem sedmi desítek výsadkářů. Je to trochu jiné nasazení, než jsme si představovali. Ale krize jako krize. Bereme ji jako výzvu.

Jak se proměnil váš výcvikový plán, který jste si poprvé plánovali sami, už bez 4. brigády rychlého nasazení? Na co se letos budete soustředit?
Náš výcvikový plán je pochopitelně jiný, než jaký byl v rámci 4. brigády rychlého nasazení, kdy jsme spolupracovali s mechanizovanými jednotkami. Doufám, že to se zcela nezmění ani v budoucnu, protože spolupráce obohacuje obě strany. Při výcvicích fungoval 43. výsadkový prapor jako prapor mechanizované brigády a většinou podporoval její operace. S ohledem na své určení se náš výsadkový pluk nyní soustředí na plnění úkolů, které jsou výsadkovým jednotkám vlastní, jako jsou vzdušně-výsadkové operace, operace v týlu nepřítele, nebo operace vyhledej a znič. Cvičíme také nasazení v zahraničí, například posílení již operujících jednotek. Připravujeme se i na to, abychom dokázali stáhnout civilní občany, nekombatanty, z ohrožených oblastí.

Jaké další možnosti se vám se změnou otevřely nebo otevírají?
Je jich více. Povedlo se nám například získat zpět další prostor na cvičení, a to bývalý muniční sklad v Bílku, který je asi 35 kilometrů od Chrudimi. Cvičíme tam taktiku a další dovednosti, které jsou potřebné k přepravě do operací. Využíváme také civilní střelnice. Letos se nám otevřela i možnost cvičit společně se SOATU (Special Operation Air Task Unit), což vítáme, protože příprava nám pomůže přichystat se na aeromobilní operace. Zároveň se můžeme plně soustředit na výcvik pro plnění specifických úkolů výsadkářů. Máme nyní komanda rozdělená podle specializací například na boj v zastavěné oblasti, což je vlastně budoucí válka (protože většina dalších konfliktů očekáváme v zastavěných oblastech) a na boj v členitém terénu či horách. 

Pluk se stal primární silou okamžité reakce Armády ČR. Co to znamená?
Výsadkáři jsou součástí sil rychlé reakce všude na světě, Českou republiku nevyjímaje. Vychází to z podstaty naší schopnosti rychle se sbalit a vyrazit. Oproti ostatním útvarům máme tu výhodu, že jsme lehký útvar. Naší devizou je rychlost. Například komando umíme nasadit v opravdu krátké době – naši lidé jsou secvičení, nemusíme se na konkrétní úkol cíleně připravovat, protože to už děláme během našeho výcviku.

Schopnost zareagovat na hrozby v extrémně krátkém čase je pro vás tedy velmi důležitá.
Ano. Jak už jsem zmínil, naše jednotky cvičí pro konkrétní nasazení už nyní. Cvičíme schopnost reagovat na vojenské i nevojenské hrozby. Máme adaptabilní strukturu, která nám umožnuje nasadit takzvaná úkolová uskupení. Máme jednotky s různými specializacemi v různých silách, jako je třeba četa, komando nebo i vyšší celek. Když jsme například jeli na vůbec první nasazení AČR do Mali, přičemž tenkrát se tam s jednotkou přesouval nadporučík Štěpánek, měli jsme na přípravu nikoliv obvyklé měsíce, ale jen týdny. To proto, že na nasazení v podstatě cvičíme už v mírových podmínkách.  

Nosit červený baret je považováno za prestižní. O uchazeče asi nouzi nemáte?
Máme plno. Začátkem ledna prošlo naší branou padesát nováčků. A z rekrutačních středisek nám hlásili, že na únor chce do Vyškova k základnímu výcviku nastoupit dalších šedesát zájemců. Květnový termín je zatím plný z poloviny. Musím dodat, že v sestavě pluku máme rovněž jednotku Aktivní zálohy. I příslušníci 5. komanda (AZ) musí projít výběrovým řízením. Do březnového termínu se přihlásilo už třicet uchazečů.

Výběrové řízení je poměrně tvrdé. Nezvládne ho každý. Jaké klíčové předpoklady musí úspěšný uchazeč mít?
Sto procent našich příslušníků prochází výsadkovou přípravou. Myslím, že projít si kolečkem od základních pozic je nejlepší výchozí bod pro každého velitele. Považuji za důležité, aby velitelé pochopili podstatu výsadkového řemesla, úlohu jednotlivce při činnosti jednotky a měli tak šanci si pozice osahat.
Hledáme fyzicky zdatné, psychicky odolné týmové hráče. To jsou lidé, kteří se dokážou postarat o svého druha ve zbrani v boji. Přijetí k výsadkářům je podmíněno splněním podmínek výběrového řízení. A v něm si každý sáhne až na dno. Jsou vojáci, kteří ho absolvovali i několikrát. Osobně bych jím nechtěl projít dvakrát (smích).  Potom zařadíme výsadkáře do takzvaného DIV, Doplňujícího intenzivního výcviku. Ten staví na základech, který uchazeči získají v kurzu základní přípravy ve Vyškově. V DIV se připravují na specifickou činnost příslušníků výsadkové jednotky. Když vše zvládnou, tak je zařadíme do Základního výsadkového kurzu. Až po jeho úspěšném absolvovaní mají právo nosit červený baret.

Jaké pozice jsou u vás nyní otevřené?
Otevřeli jsme pozice do základních funkcí, jako je například střelec-výsadkář, kulometník-výsadkář, řidič-výsadkář, nebo mechanik-výsadkář. Hledáme také specialisty s technickým vzděláním na pozice do spojovacích týmů, nebo do logistiky, či podpory bojových komand.

Když se podíváte na letošní rok, tak před jakými hlavními úkoly stojíte?
Letošek je pro nás prvním rokem působení v nové struktuře. Prakticky všechny jednotky se rozrostly, spektrum jejich úkolů se rozšířilo, takže nejdůležitější je pro nás sžít se s novou strukturou, naučit se sladit činnosti. Výsadkový pluk je takový kolos, který sestává z různých menších organismů, jako jsou týmy, družstva, čety, komanda, střediska a tak dále. To je třeba sladit a zvládnout na jedničku. Být profesionálové.

Na jaké operace nebo mise se připravujete?
Loni se naši vojáci vrátili z Afghánistánu. Měli jsme také jednotku v Mali, která přiletěla zpět těsně před Vánoci. Letos proděláme výcvik boje v horách, máme naplánované cvičení v Bulharsku. Připravovat se budeme i na boj ve městě, a to na Slovensku. V příštím roce nás čeká také cvičení Swift Response, což je velké výsadkové cvičení s americkými kolegy. A opět je naplánována mise v Africe.

Asi jste se i vy setkal s negativním pohledem některých lidí na zahraniční mise.
Ano, občas se objeví škarohlídi, kteří nám zahraniční mise vyčítají. Nasazení řídí vláda a Parlament ČR. Armáda je jedním z nástrojů vlády pro realizaci zahraniční politiky. Z mého pohledu mají mise a nasazení smysl. Velmi dobře si pamatuji na problémy v Bosně a Hercegovině, na problémy v zemi, která je dnes jen šest hodin cesty autem. Tato země měla města, jako jsou ta naše, a podobný jazyk. Stačilo málo a soused zabíjel souseda, vybuchovaly domy, byly ničeny mosty, celá země je dodnes poseta protipěchotními minami, a to kvůli náboženství a mocenským ambicím. Výsadkový pluk musí být připraven zabránit, aby se něco podobného stalo u nás. Kolikrát je to jen otázka chvilky a málokdo z nás si dokáže představit, co vše se může stát.

Chystáte nějaké novinky ve výstroji nebo výzbroji?
Nedávno jsme dostali úplně nové nízkoprofilové nosiče plátů, které jsou ekvivalentem nosičů plátů Démon, jež už jsou používány některými výběrovými jednotkami AČR. Letos bychom měli obdržet další osobní padáky, ty jsou v podstatě už zavedené, ale používáme na ně ještě nosiče výstroje. Ty si můžete představit jako velký vak, do kterého si výsadkáři zabalí svoji výstroj i zbraně. Letošní novinkou jsou i těžké nákladní padáky o nosnosti přes jednu tunu, které jsou důležité pro zásobení všech jednotek. A podle mých informací letectvo pořizuje další dva transportní letouny Casa, které by nám mohly pomoci při nasazení a hromadných výskocích. Nedávno jsme provedli obměnu kulometů, získat bychom měli pušky pro přesné střelce a pistole P-10 s tlumičem.

Krom toho by k vám měla přijet i nová lehká taktická vozidla. Jak to s nimi vypadá?
Pořízení lehkých taktických vozidel je v kompetenci Generálního štábu Armády ČR. Nám by dávalo smysl mít lehká modulární vozidla, která lze přepravit těžkým vrtulníkem a která by měla dostatečnou palebnou sílu i odpovídající ochranu. Vozidla by měla být o kategorii výše než současné Kajmany. Měly by mít lepší schopnosti spojení, a to včetně řízení jednotek a sbírání dat na větší vzdálenosti. Datová spojení nám momentálně chybí. Přitom jsou důležitá, aby měl velitel lepší operační přehled.

Do Chrudimi jste se vrátil po zkušenostech získaných ve velitelství NATO. Jak si podle vás stojí čeští výsadkáři v porovnání se zahraničím? Jaké know-how si s sebou přinášíte?
Na velitelství NATO jsem měl na starosti zdokonalování schopností vyšších velitelství. Jednalo se o velitelství společných sil NATO, jež řídí i operace několika sborů včetně výsadkových operací. Moje působení v zahraničí mi dalo schopnost vidět naše výsadkáře očima amerických kolegů. Za naše vojáky jsem se nikdy nemusel stydět. V mnoha případech zahraniční kolegy převyšujeme, jsme jim rovnocennými partnery. Čeští výsadkáři si umí poradit se vším, nefňukají, nečekají, až jim přijede specialista vyměnit pneumatiku nebo součástku, vyhrnou si rukávy a pustí se do práce. Těší mě i skvělé zpětné vazby od spojenců, kteří s námi chtějí cvičit a pracovat, to se týká hlavně americké 173. výsadkové brigády, která je dislokována v Itálii.

Plukovník Ing. Róbert Dziak je velitel 43. výsadkového pluku. Do Chrudimi se vrátil po zkušenostech získaných na velitelství NATO pro transformace (ACT Norfolk) a na Sekci rozvoje sil Generálního štábu AČR, kde zodpovídal za rozvoj výsadkového vojska. S výsadkáři absolvoval pět nasazení do operací na Balkáně a v Afghánistánu. „Každá z misí byla jiná, ale v každé z nich mě přesvědčili, že se na ně můžu stoprocentně spolehnout,“ říká.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výběrové řízení k 43. výsadkovému praporu

Všude ve světě je nepsaným pravidlem, že k armádním jednotkám, které jsou určitým způsobem ...

Elitní červené barety: 43. výsadkový prapor se mění na pluk a rozrůstá se

Chrudimský 43. výsadkový prapor je předurčen k plnění taktických úkolů a jeho hlavní devizou je ...

Generál Feix: Otevřená komunikace je nejjednodušší krok k armádě 21. století

Armáda začala přímo a srozumitelně mluvit s veřejností. Proměnil se styl její komunikace na ...

Ivo Zelinka: Operační nasazení je nejlepší průprava

Chrudimské výsadkáře čekají na podzim zásadní změny. 43. výsadkový prapor se změní na pluk. Rozroste ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Eagle
  07:08 17.01.2021

  Nebude dlouho trvat a technická gramotnost českých vojáků bude na stejné úrovni jako u západních armád. Doby kdy si vojáci vše opravili budou pryč. Začíná to odbornou degradací ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebude dlouho trvat a technická gramotnost českých vojáků bude na stejné úrovni jako u západních armád. Doby kdy si vojáci vše opravili budou pryč. Začíná to odbornou degradací techniku rot až po nedostatečné znalosti velitelů jednotek vozidel u kterých slouží.
  Dále tomu nenahrává nová moderní technika, u které bez znalosti elektrotechniky neuděláte skoro nic. Zvláštní jak armáda postupem času degraduje odborné funkce, které už zmizely z utvarovych opravárenských čet jako optomechanik, optoelektromechanik, mechatronik, elektronik, spojový mechanik a pod.Skrýt celý příspěvek

  • cnapo
   09:39 17.01.2021

   problemem je ze za degradaci mohou prave velitele. Pokud slysite vysoke dustojniky nebo generalitu pronaset vety “ja si ty sve BVP uvelim praporky” tak to popisuje cely ...Zobrazit celý příspěvek

   problemem je ze za degradaci mohou prave velitele. Pokud slysite vysoke dustojniky nebo generalitu pronaset vety “ja si ty sve BVP uvelim praporky” tak to popisuje cely problem.
   Kdyz zacnete popisovat jak vyuzivat robotiku a pokrocilou vypocetni techniku, rozsirenou realitu vetsinou ani nevi co se za pojmy skryva popripade jak obrovske moznosti se armade oteviraji.

   Dokud armada bude pouze partou bojovniku (90%) a z (10%) odborniku tak si myslenky na neuronove site popripade pokrocile systemy veleni a rizeni se schopnosti sdileni schopnosti C4ISTAR muzeme nechat zdat.

   Kdo cetl clanek tady ohledne MOD a NOC tak je tam krasna veta kterou nasi vrcholni predstavitele stale nepochopili.

   Kdo chce vyhrat valku musi ovladat elektromagneticke spektrum!!Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:55 17.01.2021

    Poslední psaná věta platí už od 50. let minulého století. Bohužel, za posledních 30 let se podařilo zrušit spojovací vojsko, z jednotek REB zůstaly trosky, schopnosti vést REB ...Zobrazit celý příspěvek

    Poslední psaná věta platí už od 50. let minulého století. Bohužel, za posledních 30 let se podařilo zrušit spojovací vojsko, z jednotek REB zůstaly trosky, schopnosti vést REB letectvem jsou nyní na nule. Přitom máme špičkový vývoj a firmy pro elektronický průzkum všeho druhu, ale chybí vůle některé schopnosti obnovit a budovat.
    V této oblasti dvojnásob platí, že know how nám nikdo nepustí a pokud do této oblasti nebudeme investovat, tak se lehce může stát, že si se sebelepší radiostanicí nezavoláme.Skrýt celý příspěvek

    • cnapo
     16:20 17.01.2021

     az tak pravda to s REB neni. Protoze pokud to nevite tak v soucasne dobe jednotky eFP Litva TF EW pusobi a pravuji jiz 2 roky v Litve. Nicmene to ze o stavu EB neni verejnost moc ...Zobrazit celý příspěvek

     az tak pravda to s REB neni. Protoze pokud to nevite tak v soucasne dobe jednotky eFP Litva TF EW pusobi a pravuji jiz 2 roky v Litve. Nicmene to ze o stavu EB neni verejnost moc informovana je spravne. Tyto jednotky nemaji byt na ocich.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:03 17.01.2021

      Zbylo toho málo a například útvar REB v Kolíně byl z hlediska schopností zrušen prakticky bez náhrady.

      Zbylo toho málo a například útvar REB v Kolíně byl z hlediska schopností zrušen prakticky bez náhrady.

     • Larry
      17:59 18.01.2021

      To není cvičení, ale skutečná bojová činnost, vedení elektronického průzkumu kmitočtového spektra a jeho průběžné vyhodnocování v reálném čase. Že se o stavu a schopnostech ...Zobrazit celý příspěvek

      To není cvičení, ale skutečná bojová činnost, vedení elektronického průzkumu kmitočtového spektra a jeho průběžné vyhodnocování v reálném čase.
      Že se o stavu a schopnostech veřejnost moc neví??
      https://uloz.to/tam/817a8366-b...
      Špatně vynaložené peníze. Antény Alaris, mají problémy s přežitím v mírném podnebném pásmu. Námraza na anténách udělá své a jihoafrický Alaris tohle nezvládá. Proto následovala "Dohoda o narovnání"
      Nezlobte se na mě, pokud si vezmu i freeware SW jako tento
      https://hamsoft.ca/pages/mmana...
      nebo za tohle do 150 USD
      https://www.eznec.com/...
      k ruce si vezmu VNA analyzátor
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Tak udělám za nepoměrně nižší cenu lepší výsledek. To zvládnou i domácí firmy.
      vezmu-li tu smlouvu a podívám se na jisté komponenty, přijímače AOR jsou nic moc, ale chápu, že AČR má vojskové zkoušky. Tak v linii AOR pokračuje.
      Tyhle rádia lze koupit i v maloobchodě v Praze, jsou známy TTD včetně manuálů. Zbytek komponentů taktéž, dohledatelné a lze zakoupit.
      Stanoviště EB jsou dlouho známy.
      Velkou neznámou zůstává "vycvičenost obsluh" ale na to bych nesázel, to budou pouze rekvalifikovaní IT.Skrýt celý příspěvek

     • cnapo
      20:04 18.01.2021

      Larry seznam materialu je fajn. Skoda ze HW tvori jen 50% uspechu EB protoze zbyvajicich 50% tvori SW a personal. AOR jsou proverene prijimace tudiz pouzivaji. Nicmene je ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry

      seznam materialu je fajn. Skoda ze HW tvori jen 50% uspechu EB protoze zbyvajicich 50% tvori SW a personal.

      AOR jsou proverene prijimace tudiz pouzivaji. Nicmene je potreba se zamyslet zda system prijmu “Lipa Lipa, Briza Briza” ma jeste dnes smysl kdyz muzete komunikovat pod Type-3 nebo Type-1.

      Dnesni naroky na soudoby EB prenesly teziste uplne jinam smer analyza a klasifikace signalu.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      23:09 18.01.2021

      Tu smluvu si přečtěte. ¨Já jsem schopen podle ní objednat komponenty, postavit , zapojit a zprovoznit pracoviště. Taková smlouva, to je prakticky použití OSINTu. Hodně to vypovídá ...Zobrazit celý příspěvek

      Tu smluvu si přečtěte. ¨Já jsem schopen podle ní objednat komponenty, postavit , zapojit a zprovoznit pracoviště. Taková smlouva, to je prakticky použití OSINTu. Hodně to vypovídá o schopnostech a možnostech EB.
      Směrování fixní pro VHF/UHF antény, (LPDA) jasně vypovídá o monitoringu zejména leteckých stanic v oblasti Kaliningradu a RF.
      Samozřejmě jednotlivé komponenty jsou lehce dosažitelné i pro fyzické osoby v ČR .
      Vy jste asi v životě neviděl pořádný komunikační přijímač. Raději se ani neptám co jste studoval. AOR přijímače jsou obyčejný šrot. Cena neodpovídá . Já mám v labu Icom 8600 (nemá nic společného s firmou Icom Transport Jihlava) Tahle firma Icom je dodavatelem komunikační techniky pro britskou armádu.
      Dostatečná reference.
      Profesionální služby po světě nakupují Icoma. Včetně ruské armády, která s nimi mimo jiné modernizovala komplet EW Murmansk BN (velice dobrý byl i předchůdce Icom R-8500)
      AOR je firma založená původně pro výrobu radioamatérských zařízení. Nic více od toho nelze očekávat.
      Dnes je technika přijmu založená na přijímačích SDR. Softwarově definované přijímače. Pokud víte o čem píši.
      Tohle je právě základ komunikačních přijímačů Icom.
      Zajímavé jsou i výrobky firmy Radixon fyzickým osobám prodávané pod názvem
      Winradio. Australská firma s českým majitelem. U nás ji zastupuje TR Instruments v Brně. Nijak výrazně nezaostává za RaS. Cena se nedá porovnávat.Za RaS si připlatíte.
      Taktéž mám ve firmě Winradio G33 Excalibur Pro. Téhle technice nesahá AOR ani po anténní konektor. Navíc jste si ani nekoupili I/Q digital interface pro AOR. To byla chyba. Výrazně rozšiřuje možnosti přijmu.
      SW pro vaše sajty a pracoviště se nakupují tady
      https://www.urc-systems.cz/...
      tam byl vyvinutý i tento SW
      https://www.comintconsulting.c...
      Stáhnul jsem si jednu starší verzi na pirátské zátoce a nic moc. Cena tomu neodpovídá.
      Větší potěšení jsem měl z workshopu u téhle firmy, kde jsem byl za jednu privátní splečnost. Nakonec tréninkové campy nabízí v Turecku.
      https://www.sigintos.com/...
      Předpokládají se základní znalosti příkazů a práce s linuxem. Notebook zapůjčí a přijímač 8mi bitový RTL SDR v.3 USB dongle mě zůstal.Skrýt celý příspěvek

     • cnapo
      05:06 19.01.2021

      Larry Pokud si tvorite zavery na zaklade jedne smlouvy tak je to vporadku. :-) Jak jsem psal jiz nize mate evidentne problem s psanym textem. Jinak zkratka SDR neni softwarove ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry

      Pokud si tvorite zavery na zaklade jedne smlouvy tak je to vporadku. :-) Jak jsem psal jiz nize mate evidentne problem s psanym textem.

      Jinak zkratka SDR neni softwarove definovany prijimac ale Softwarove definovane radio. Pojem jako takovy je pouzivan nejen u prijimacu ale i radiostanic umoznujcich modularni sw konfiguraci prijimanych a vysilanych vlnovych forem a parametru. To jen pro dopresneni.

      Nechapu oznaceni “vase sajty” ale je pravda ze jednotky EB dlouhodobe spolupracuji s ceskou firmou URC.

      Co se tyka radii pokud si myslite ze jednotky EB disponuji pouze AOR tak jsou vase predpoklady spatne. Portfolio prijimacu je vyrazne sirsi a AOR je jeho pouhou malou soucasti.

      Co se tyka sw a schopnosti operatoru provadet klasifikaci a analyzu digitalnich signalu tak zde muzeme pouze odhadovat ale nevidel bych to tak zle.

      Od roku 2011 ACR usla obrovsky skok. 10 let je strasne dlouha doba MANET site, MUOS a BGAN satelitni spoje popripade Milsatcom posunuly spojovaci oblast uplne jinam. Dle meho soudu na to zareagovaly i jednotky EB.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      11:52 19.01.2021

      SDR = Software Defined Receiver = softwarově definovaný přijímač nebo radio je irelevantní. Každý kdo se tímto zabývá zná principy a ten je dobře popsaný a zvládnutý. Viz jeden ...Zobrazit celý příspěvek

      SDR = Software Defined Receiver = softwarově definovaný přijímač nebo radio je irelevantní. Každý kdo se tímto zabývá zná principy a ten je dobře popsaný a zvládnutý. Viz jeden takový solidní za velmi dobrou cenu. A pro který je postavené Krypto 500/1000, OpenEar.....
      Blokové schema jednoho takového přijímače SDR. Každému kdo vystudoval elektroobor, pracoval s elektronikou a hlavně radiotechnikou to musí být jasné.
      http://dl.itead.cc/airspy-hf-d...
      Ke smlouvě mým výhradám vůči AOR, Alris anténám mám problém i s IZ225, které jste koupili. Od vás nikdo nikdy skutečně neviděl komunikační přijímač. Co chtít od odborníka, (plk. V.L. který má EB na starosti na GŠ) který se chlubí svým oborem a přitom vystudoval železniční stavitelství. Zrovna u přijímače, speciálně pro VHF a UHF je důležitý parametr IP3 IZ225 na úrovni krystalky. Tohle bych vzal a hodil dodavateli pod nohy. To svědčí o tom, že koupíte cokoliv, co kde jaká firma přinese a odprezentuje.
      K IP3 neboli bodu zahrazení:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      česky a jednoduše bez složité matematiky:
      IP3 neboli bod zahrazení říká jak si přijímač poradí s více silnými signály. Hodnota se udává v dBm a je to úroveň signálu na vstupu přijímače, která by způsobila, že nežádoucí produkty 3.řádu by dosáhly stejné úrovně jako užitečný signál. Jde o hodnotu teoretickou, protože dříve dojde k zahlcení přijímače. Hodnota se obvykle vypočítává z dynamického rozsahu IMD3. Opět je závislá na kmitočtovém odstupu signálů a šířce pásma přijímače. Tento parametr by měl být minimálně kladný. (+dBm)
      Jak tohle chcete provozovat?? Při připojení ziskovější antény se přijímač okamžitě zahltí (ohluchne) Nebo tam budete mít trvale zařazený útlumový článek attenuator xxdB??
      Parametr odpovídá tak širokopásmovým komerčním scannerům Uniden
      To, že státní správa a její složky používají zejména zařízení od RaS je standart v EU. viz tato síť.
      V ČR síť ASMKS provozovaný oficiálně pod ČTÚ.
      https://www.ctu.cz/sites/defau...
      strana 3
      Můžu si to za jistých okolností dovolit jako právnická osoba a dnes takové RaS vlastní i fyzické osoby
      https://www.ebay.com/sch/i.htm...
      Lze sehnat i mnohem levněji než za 5000EUR.

      Měl jsem EB200 i IC8600 v labu vedle sebe i na anténách a mezi Icomem 8600 a EB200 není mezi parametry rozdíl. Icom je uživatelsky příjemnější, ale to záleží na použití.
      Kdysi jsem od Icomu vlastnil i R-75 a navštívil jsem zde:
      https://storadio.aero/services...
      V první dekádě 21. století je měli v operačních konzolích (konec 1999 - 2010) v profesionálním nasazení. Prostě Icom, najdete na výprodeji na ebay model R2500 nebo 1500 které mají za sebou službu u st. složek z Izraele. Stav vizuálně dost bídný, ale funkční. Tam vědí, kde je kvalita.
      Site- česky sajt je název pro stanoviště telekomunikačních operátorů. Nevím, jak tomu říkáte, jestli průzkumné stanoviště EB??
      Trendem je budování a provoz bezobslužných pracoviš´t. To vše jde. Ovládáno po Ethernetu (transportní síť Nera a Porakos) , SDR technologie přijímače, přepínání antén (ethernetová releová karta), EZS a EPS, CCTV zajištění perimetru.
      Jedno takové stanoviště provozuji v radiově klidném prostředí a dalších několik jsem stavěl podle požadavků klientů, nejen v Evropě. Nic světoborného. Faktem je, že po mě nevyžadovali zákazníci a klienti vojskové zkoušky a měl jsem tak možnost většího výběru komponentů pro průmyslovou automatizaci, elektro atd...
      Rozhodně měli lepší anténní soustavy než antény od Alarisu které mají problémy s námrazou. (viz následná dohoda o narovnání). Po montážích jsem prováděl jejich naladění VNA.
      Požadavkem běžně LPDA antény na rotátorech s indikací směru. Kromě Ground Plane antén.
      Stavěl jsem i ADS-B stanoviště s přijímači od Jetvision (Radarcape, Air!squitter)
      Dnes vím o několika privátních sítích v ČR která poskytují nefiltrovaná data včetně Mode-S (používají MLAT) Dosahy a pokrytí odpovídá použitému kmitočtu a profilu terénu. Detekce UAV a jejich vizualizace polohy nebude problém v kolektivním zobrazení vzdušné situace. Tak jako lze bez problémů vizualizovat ADS-B, Flarm, Acars, HFDL. HW a SW na to je a kvalitní, široce dostupný.
      Celkově vojska EW/EB jsou ve světě výběrové jednotky. Vyžaduje se odborné vzdělání a dlouhodobý intenzivní výcvik. Kmitočtové spektrum se mění denně.
      Obecně nemám o odborné úrovni zdecimovaného EB AČR valné mínění.
      Přitom literatury je pro začátek dost od Proesche, Klingenfusse dostupné veřejnosti a technika také. Musí být zájem.
      A jinak moje poslední zkušenost?
      https://electrosense.org/#!/...
      Postavil jsem to a zprovoznil. Jen jsem sledoval jak se čas od času závratně zvedal traffic v síti. No a potom se trochu podíval proč a kdo za tím je. Velice snadno zjistitelné, že to je projekt placený NATO o čemž na webu ani zmínka.
      To je takové remote stanoviště EB (vzdálený přijímač) které pěkně zaplatí a provozuje na své náklady chudák občan- daňový poplatník v hluboké nevědomosti. Zatímco radiový zpravodajec - příslušník EB po síti poslouchá a sleduje provoz.
      A potom že vás lidi nemají rádi. Dokonce tohle po mě chtěl zákazník nainstalovat a zprovoznit.
      Když jsem mu to vysvětlil, odmítl s poděkováním.Skrýt celý příspěvek

     • cnapo
      13:38 19.01.2021

      Larry je mi lito ale debata s Vami nema moc dalsiho smyslu. Mate pravdu svoji pravdu a k tomu vam dopomaha buh. Navic stale pouzivate terminy Vy nakupujete, Vas nemaji radi. Z ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry
      je mi lito ale debata s Vami nema moc dalsiho smyslu. Mate pravdu svoji pravdu a k tomu vam dopomaha buh. Navic stale pouzivate terminy Vy nakupujete, Vas nemaji radi.

      Z meho hlediska jednotky EB urcite testuji prijimace a overuji parametry. Informace o Plk. VL je sice pekna ale zavadejici protoze nejmenujete. Ale asi vim o koho jde. Pokud mate takove zkusenosti a jste odbornikem tak Vam doporucuji kontaktovat Sekci Zpravodajskeho Zabezpeceni ACR a nabidnout jin sve rozsahle a svetem vyzkousene zkusenosti. Jiste odbornou pomoc a novinky radi uvitaji a zhodnoti.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:52 19.01.2021

      to cnapo: nepovažuji se za nějakého extra odborníka, ale nechcete slyšet pravdu. Za ty peníze se dalo pořídit mnohem více a do školy jsem chodil. to bez obav a armáda do mne ...Zobrazit celý příspěvek

      to cnapo:
      nepovažuji se za nějakého extra odborníka, ale nechcete slyšet pravdu.
      Za ty peníze se dalo pořídit mnohem více a do školy jsem chodil. to bez obav a armáda do mne investovala dost peněz. (já si odnesl kurzy a školení, nadřízení odměny větší než malé)
      Vy tam žijete v mylném domnění, že vše doženete SW. To není pravda.
      Vy totiž žádnou pravdu nechcete slyšet. Odrbaný HW žádný program neřeší. Měl jsem v labu od Radixonu Winradio G31DDC a lepšího bratra G33DDC. Dražší měl řádně udělané pásmové filtry a propusti na front endu.
      Levnější varianta měla RF signál přivedený přímo na nohu švábu (IC)
      rozdíl markantní, zejména když byly večer zlepšené podmínky šíření LW a MW.
      ( v noci se neuplatńuje vrstva D ionosféry a dochází k odrazům od vrstvy E)
      Chtěl jsem odzkoušet zda jsou v činnosti NDB dle AIPu. S G31 to nebylo možné.
      I velcí výrobci radiotechniky občas udělají nějaký renonc nebo přecení síly.
      Pokud vím, používali jste na stanovištích přijímače Kenwood R5000 a přes brněnský výzkumák jste poptávali servis. Smutný, že výzkumný ústav
      https://www.vvubrno.cz/...
      si musí zadat servis přijímačů koncepčně přelom 80/90 léta minulého století zvláště když veškerá servisní dokumentace je volně dostupná. Čistě analogové rádio, koncepce up convertor s 1.MF na 70MHz.
      Můžete mne napsat, z čeho jsou operátoři systémů EB přezkušováni a jak jsou cvičeni?? Plán výcviku, osnovy a metodiku bojové služby a technické přípravy ? Kdo je učí? Stále více jsem přesvědčen, že to co jde do Opavy jsou jen tupí klikači OS windows znáborovaní z civilu. Každý kdo se přihlásí.
      Tady se můžete podívat co dělají a čím se živí bývalí příslušníci vojsk REB/EW východoněmecké NVA. V Dessau byl dislokován útvar na úrovni Opavy
      http://www.reuter-elektronik.d...
      Tam jsou vidět technické znalosti.Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    17:43 17.01.2021

    tady budu s tebou trochu nesouhlasit. Pokud někdo řekne, že si svoji rotu či prapor uvelí pomocí praporků, tak nezbývá než hluboce smeknout, ono to totiž není vůbec k zahození když ...Zobrazit celý příspěvek

    tady budu s tebou trochu nesouhlasit. Pokud někdo řekne, že si svoji rotu či prapor uvelí pomocí praporků, tak nezbývá než hluboce smeknout, ono to totiž není vůbec k zahození když tento způsob velení má rota nacvičený. Stačí porucha stanice na velitelském BVP a praporky se hodí, pohyb v prostoru s výskytem REB? Praporky se opět hodí, ani nemáte tušení, co vše se dá odhalit prostorovým odposlechem, stačí jen zachytit relaci zahlášení připravenosti k přesunu a hned má protivník ukázkový přehled o síle protivníka a to nemluvím o jeho pozici. A právě praporky tohle dokáží eliminovat, stanici použijete až když dojde k nejhoršímu. Něco jako MORSE, naprosto zastaralá věc ale v prostoru, který je zarušený jediná možnost spojení.
    Jinak souhlasím, kdyby velitelské stanoviště používali k plánování 3D modelaci s podporou např google maps, bylo by to jiné než tři hodiny stavět plastický stůl :-))Skrýt celý příspěvek

    • cnapo
     21:00 17.01.2021

     Chapete to spatne! Schopnost veleni praporky je fajn nicmene neni potreba velet pouze takto. Pokud nebude ACR zvladat moderni technologie jako standard a zakladni nouzove postupy ...Zobrazit celý příspěvek

     Chapete to spatne! Schopnost veleni praporky je fajn nicmene neni potreba velet pouze takto. Pokud nebude ACR zvladat moderni technologie jako standard a zakladni nouzove postupy jako pevny zaklad vseho tak nemame na soudobém bojisti sanciSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:48 17.01.2021

   Eagle odbornosti z technického hlediska si AČR absolutně neváží. Tam kde má doba služby na místě vliv na technické schopnosti se stále uplatňuje kariérní růst v podobě povinného ...Zobrazit celý příspěvek

   Eagle
   odbornosti z technického hlediska si AČR absolutně neváží. Tam kde má doba služby na místě vliv na technické schopnosti se stále uplatňuje kariérní růst v podobě povinného postupu na jiné místo. To je systém vhodný snad jen pro bojovníky na základních funkcích.Skrýt celý příspěvek

   • cnapo
    16:20 17.01.2021

    pod to se podepisu

    pod to se podepisu

   • Eagle
    17:31 17.01.2021

    ono je problém zejména s ohodnocením, těžko můžete přemlouvat skvělého mechanika, který 8.5H denně dělá ve špíně, s mazivy, ve smradu, má odpovědnost za odvedenou práci, dělá práci ...Zobrazit celý příspěvek

    ono je problém zejména s ohodnocením, těžko můžete přemlouvat skvělého mechanika, který 8.5H denně dělá ve špíně, s mazivy, ve smradu, má odpovědnost za odvedenou práci, dělá práci fyzicky velmi náročnou, zejména u tankových jednotek. Po 10 či 15 letech a bohužel i dřív ten kluk tu práci vzdá, né proto, že by ji nechtěl dělat, ale proto, že játra kolem se celou dobu vezou a díky době rozhodné šplhají po kariérním žebříku a on je furt četař, což ta honost je klukům jedno, ale jde o peníze za odvedenou práci. Každý zdravotník, odstřelovač, průzkumák či instruktor ve Vyškově má napálenou hodnost a ti kluci si právem připadají jako šmudlové. Přitom nemusím připomínat, že hodinová práce mechanika je ohodnocena částkou 550 kč/H a ti kluci šetří svými vědomostmi a pílí obrovské peníze. Tahle práce, se MUSÍ udělat, kdežto u bojových jednotek stačí kolikrát výcvik zapsat do deníku bojové přípravy a je hotovo, mechanik tu práci musí skutečně udělat, jeho práce je svázaná s tokem ND které jsou průkazné, že ta práce byla opravdu fyzicky provedena a za druhé, při ceně dnešní techniky si málokdo nedovolí ten olej nebo filtr nevyměnit.
    Takže naprosto souhlasím a jediná možnost je těmto specialistům odsloužené roky kompenzovat finančně. Buď vytvořit třídnosti mechanika ( na základě počtu provedených odborných kurzů a vědomostí) nebo naleznout jiný způsob.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     09:58 18.01.2021

     No nevím, ale dělal jsem diagnostiku aut a opravy elektro na zakázkách od značkového autoservisu, co vím technici tam měli za mechanické práce + klempířinu na autě taxu pro ...Zobrazit celý příspěvek

     No nevím, ale dělal jsem diagnostiku aut a opravy elektro na zakázkách od značkového autoservisu, co vím technici tam měli za mechanické práce + klempířinu na autě taxu pro zákazníky počínaje 1000,-/hod. (výměna oleje 4500,- a to jsou ještě za značce a levní). Tyhle cenové relace dnes v autoporavárenství nejsou žádnou vyjimkou.
     Pro četaře, pokud umí 550,- /hod není fakt nic moc.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   17:31 18.01.2021

   Vzpomeňte si na výroky arm. gen. Picka v roli NGŠ. Prohlásil, že si armáda nakoupí odborníky v civilní sféře. Co nakoupili??? Odborníky, kteří sloužili, byli odejiti, protože ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzpomeňte si na výroky arm. gen. Picka v roli NGŠ. Prohlásil, že si armáda nakoupí odborníky v civilní sféře. Co nakoupili???
   Odborníky, kteří sloužili, byli odejiti, protože armáda podle doktríny potřebuje bojovníky a servis + logistiku si nakoupí u civilních firem. Tohle funguje pouze v mírových dobách.Skrýt celý příspěvek

   • cnapo
    20:07 18.01.2021

    Picek mel pravdu nicmene mu nikdo nerekl ze ti odbornici z civilu berou 2x az 3x vic nez ti v uniformach.

    Viz oblasti EB, UAV, UGV, loitering ...

    Picek mel pravdu nicmene mu nikdo nerekl ze ti odbornici z civilu berou 2x az 3x vic nez ti v uniformach.

    Viz oblasti EB, UAV, UGV, loitering ...

    • Larry
     21:35 18.01.2021

     Tyhle dovednosti se neučí přímo. Znamená to vystudovat elektro nebo IT a pokračovat dalším studiem a praxí. To je minimálně dalších 5let. Aráda jako zabezpečovací ústav na ...Zobrazit celý příspěvek

     Tyhle dovednosti se neučí přímo. Znamená to vystudovat elektro nebo IT a pokračovat dalším studiem a praxí. To je minimálně dalších 5let.
     Aráda jako zabezpečovací ústav na přechodnou dobu OK, ale na zbohatnutí to není.
     Armáda nepotřebuje odborníky, to bývalo...... dnes jim stačí obluhy. Operátora UAV, EB.....Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:11 16.01.2021

  Dobré vědět, že si AČR všimla požadavku na zvládnutí boje ve městech. Snad nezůstane pouze u pár specializovaných komand a budou se na stále častější možnosti bojů v zastavěných ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobré vědět, že si AČR všimla požadavku na zvládnutí boje ve městech. Snad nezůstane pouze u pár specializovaných komand a budou se na stále častější možnosti bojů v zastavěných oblastech připravovat i ostatní jednotky. A to jak výcvikem, tak úpravami techniky pro tuto eventualitu.

  Ale tohle vrací prakticky celou armádu stále do minulého století: "Datová spojení nám momentálně chybí."
  ..a není to jediné, až si řádně spočítají co všechno bude potřeba z logistického hlediska pro udržení byť jen jednoho komanda někde v aeromobilní nebo výsadkové operaci.

  Jediné co výsadkového pluku nikde nevidím, je možnost vlastní obrany proti vzudšnému napadení. Alespoň nějaký Manpad by to chtělo.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   10:36 16.01.2021

   Zatím se zdá, že jsou s vybavením tak na úrovni operace Market Garden :-(.

   Zatím se zdá, že jsou s vybavením tak na úrovni operace Market Garden :-(.

  • Scotty
   11:10 16.01.2021

   Já to chápu tak že se absence datového spojení týká Kajmanů. Spojaři by měli mýt zavedený AN/PRC-117.
   https://www.military.com/equip...

   Já to chápu tak že se absence datového spojení týká Kajmanů. Spojaři by měli mýt zavedený AN/PRC-117.
   https://www.military.com/equip...

   • Ivo80
    12:44 16.01.2021

    Ano máte pravdu, v článku je to uvedeno v kontextu vozidel Kajman. Datové spojení, a to i na dlouhé vzdálenosti, pluk má - ať už v síti velení a řízení (kterou zmiňujete vy), tak v ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano máte pravdu, v článku je to uvedeno v kontextu vozidel Kajman. Datové spojení, a to i na dlouhé vzdálenosti, pluk má - ať už v síti velení a řízení (kterou zmiňujete vy), tak v síti ISR.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:40 16.01.2021

     týká-li se to pouze Kajmanů, tak to půjde snadno řešit. Jak je to s dosahem? Počítá se s možností retranslace pomocí dronů, nebo se spoléhá na jiné zdroje trochu výše? ...amící ...Zobrazit celý příspěvek

     týká-li se to pouze Kajmanů, tak to půjde snadno řešit. Jak je to s dosahem? Počítá se s možností retranslace pomocí dronů, nebo se spoléhá na jiné zdroje trochu výše? ...amící plánují využívat i Starlink.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:36 16.01.2021

      Nedávno byl dokončen průzkum trhu na Lehké útočné vozidlo. Takže se to bude patrně řešit nákupem nové techniky která už bude vybavená radiostanicí Harris.

      Nedávno byl dokončen průzkum trhu na Lehké útočné vozidlo. Takže se to bude patrně řešit nákupem nové techniky která už bude vybavená radiostanicí Harris.

     • cnapo
      16:38 17.01.2021

      to vse je dnes mozne dokonce i v military provedeni co armade chybi jsou lidi kteri vi. Retranslacni drony SKYLIVE nebo drony INDAGO 3 jsou 100% kompatibilni s pozadavky na ...Zobrazit celý příspěvek

      to vse je dnes mozne dokonce i v military provedeni co armade chybi jsou lidi kteri vi. Retranslacni drony SKYLIVE nebo drony INDAGO 3 jsou 100% kompatibilni s pozadavky na senzoricke a technologicke datalinky C4ISTAR nicmene zavedeny neni ani jedenSkrýt celý příspěvek

     • cnapo
      16:41 17.01.2021

      jinak samotna radiostanice nic neresi. Vozidla musi byt resena jako mobilni integracni platforma napr. na bazi LMCP v jednotne architekture NGVA a dle COS s navaznosti na UAV a UGV ...Zobrazit celý příspěvek

      jinak samotna radiostanice nic neresi. Vozidla musi byt resena jako mobilni integracni platforma napr. na bazi LMCP v jednotne architekture NGVA a dle COS s navaznosti na UAV a UGV obecne zname pod zkratkou UAS.Skrýt celý příspěvek

    • cnapo
     16:35 17.01.2021

     No pokud pocitate ze ALE 3G vam zabezpeci datove prenosy tak... ano ale s omezenim. BGAN je super ale vyzaduje trochu vedet jak s timto druhem spojeni nakladat. Tacsat ma jen ...Zobrazit celý příspěvek

     No pokud pocitate ze ALE 3G vam zabezpeci datove prenosy tak... ano ale s omezenim. BGAN je super ale vyzaduje trochu vedet jak s timto druhem spojeni nakladat. Tacsat ma jen 5x5khz kanalu na hlasu data max 5kb/s. nic dalsiho na vetsi vzdalenosti neni a vyuziti RRL spoju u Vpl je v operaci krere maji plnit asi neefektivni. Chybi nam IW kanal to pak bude jizda. A hlavne nam chybi to aby se senzoricka a technologicka data nesypaly do taktickeho datalinku. Bohuzel zmena mysleni v tvorbe spojovaci soustavy bude trvat jeste hidne dlouho a mysleni typu uvelim to praporky bude dlouho IN.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:10 18.01.2021

      ad ALE 3G: https://www.sigidwiki.com/wiki... Sw Multipsk s lifetime support je za 30EUR Sorcerer Decoder 1.0.1 je freeware Hoka Code 300-32 ...Zobrazit celý příspěvek

      ad ALE 3G:
      https://www.sigidwiki.com/wiki...
      Sw Multipsk s lifetime support je za 30EUR
      Sorcerer Decoder 1.0.1 je freeware
      Hoka Code 300-32 v.3.08 dostupný crack. (zcela funkční bez omezení)
      Nevím co si od toho slibujete, Hi-Tech se nekoná.
      RRL? Nera 26GHz, je stacionární systém a opravdu není do operací vhodný. postaveno na komerčním železe Ericsson Minilink TN. (26GHz)
      Na Neře koncové systémy - Porakos. Už s tím nahradili TEMPO, nebo přežívá??Skrýt celý příspěvek

     • cnapo
      19:55 18.01.2021

      Larry Clovicku nestastna co to melete? Ja se tady bavim o CNR a systemech OTKS a vy tady zvanite o Nere a Tempu. Z vaseho vyjadrovani jsem usoudil ze jste v ACR slouzil nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry

      Clovicku nestastna co to melete?

      Ja se tady bavim o CNR a systemech OTKS a vy tady zvanite o Nere a Tempu. Z vaseho vyjadrovani jsem usoudil ze jste v ACR slouzil nebo kooperoval ale ja se nebavim o stacionaru ale o standartizovanem STRK ACR.

      Pokud dokazete lousknout Type-1 na ALE3g nebo LDV tak jste borec a v teto chvili jste polozi US Army na lopatky.

      Jinak pochybuji ze v realnem nasazeni pujde lousknout AES-256 suite B - Type 3 v realnem case.

      Ja mluvim o voze a vy o koze ale 75% mame stejnych jen vyznam je jiny :-)Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      21:54 18.01.2021

      256bitů šifru opravdu jen tak neprolomíte. Otázkou je, kdy se v komunitě objeví napsané použitelné algoritmy. Příkladem může být TETRA. (neplést s Tetrapolem od Matry) Viz známá ...Zobrazit celý příspěvek

      256bitů šifru opravdu jen tak neprolomíte. Otázkou je, kdy se v komunitě objeví napsané použitelné algoritmy. Příkladem může být TETRA. (neplést s Tetrapolem od Matry) Viz známá ukázka pirátského poslance Profanta, problém s tím nemám. Sám používám Openear SW.
      Co je CNR fakt nevím. 10 let přitom materializuji své nejen armádní znalosti v civilní sféře se zákazníky nejen v Evropě.
      V Armádě jsem sloužil 1985-2011 a když jsem končil mluvilo se o LINK-11 a 16,
      Budovala se Nera. Nebyl jsem přímo spojař.
      Ona toho zase AČR moc nemá, v pásmech HF v podstatě nepracuje.
      Loni jsem si sednul na jednu kótu v Orlických horách. To, co jsem chvílemi sledoval a slyšel mě objasnilo, že poslední dobou úroveň znalostí armádních spojařů na plánovacích a velitelských místech jednoznačně upadá. Jinak si nelze logicky vysvětlit používání radiostanic PMR (446 MHz) pro vojenské účely, nebo použití nesmyslného kmitočtu pro spojení 80.000 MHz. Kmitočet jednak nepatří do pásma primárně přidělenému MO a navíc se jedná o frekvenci velmi často rušenou počítačovými sítěmi a průmyslovým rušením, takže je zde spojení velmi problematické a nestabilní.
      Takže mávání praporky je asi to jednodušší a pochopitelné pro přestárlý důstojnicko-generálský sbor, kterž za výdobytek spojovací techniky považuje TP-25 a stanici R-105Skrýt celý příspěvek

    • cnapo
     17:13 18.01.2021

     Mohu se zeptat jake site ISR stavite? Pokud se nepletu tak MBK stavi C4ISTAR mech. jednotek s prostupem do C4ISTAR ACR ktera je provazana s C4ISR jednotky ISR.

     Mohu se zeptat jake site ISR stavite? Pokud se nepletu tak MBK stavi C4ISTAR mech. jednotek s prostupem do C4ISTAR ACR ktera je provazana s C4ISR jednotky ISR.

   • cnapo
    09:52 17.01.2021

    Predne tyto nazory nas dostaly tam kde jsme. Problematika systemu veleni a rizeni souvisi se systeme STRK ACR a C4ISTAR. Budovani vozidel a jejich komunikacniho a informacniho ...Zobrazit celý příspěvek

    Predne tyto nazory nas dostaly tam kde jsme.

    Problematika systemu veleni a rizeni souvisi se systeme STRK ACR a C4ISTAR. Budovani vozidel a jejich komunikacniho a informacniho systemu musi vychazet z STANAG 4754 (NGVA) a COS 599905.

    Obecne nelze cely system spojeni vcetne navaznosti na senzoriku hnat po taktickych datalincich zabazpecenych vlnovymi formami L3Harris. Pro senzoriku a jeji komunikaci s obsluhou nebo distribuci a rizeni je nutno vyuzivat technologicke a senzoricke datalinky.

    Tvrzeni za AN/PRC 117G vse spasi he hloupost a to z techto duvodu:
    1) dnes jiz musime pozadovat do novych vozidel AN/PRC 158 a pro VD, VC, VR AN/PRC-163. Pro sesednuteho vojaka RF9820s vozidla musi obdahovat takticky senzoricky a technologicky datalink. Datalinky musi podporovat UAV, UGV atd...

    Proste komplexni prestavba mysleni spojaru v ACRSkrýt celý příspěvek

    • cnapo
     10:00 17.01.2021

     2) radiostanice harris jsou CNR a jsou urceny k vedeni bojove cinnosti nikoli k reseni distribuce videa, metadat popripade dalsich vystupu ze senzoru. K tomu slouzi STaNAG 7085 ...Zobrazit celý příspěvek

     2) radiostanice harris jsou CNR a jsou urceny k vedeni bojove cinnosti nikoli k reseni distribuce videa, metadat popripade dalsich vystupu ze senzoru. K tomu slouzi STaNAG 7085 (vlnove formy CDL, DDL,...) a vlnova forma WaveRelay

     3) dosahy a zejmena fyzika u vlnove formy ANW2C sama o dobe limituje L3 Harris a proto se musi C4ISTAR resi ve 3 datalincich na bojistiSkrýt celý příspěvek

  • Larry
   14:31 16.01.2021

   Při vzniku 4.BRN měli vlastní PVO včetně velitelského stanoviště PU. jenže přicházejí reorganizace v 90tých letech je o vlastní PVO připravily. Nemají to v doktríně, tak to není a ...Zobrazit celý příspěvek

   Při vzniku 4.BRN měli vlastní PVO včetně velitelského stanoviště PU. jenže přicházejí reorganizace v 90tých letech je o vlastní PVO připravily. Nemají to v doktríně, tak to není a nebude.
   Tohle byl systém vojskové PVO kdy každá divize měla svůj pluk PVO. A ještě bylo PVOS.
   Počátkem 80tých let v dobách ČSLA vymyslel kdosi odborně orientovaný integraci LaPVO kdy obě složky PVO PV s PVOS a Letectvem měli spolupracovat, z jednotné radiolokační informace pružně si přidělovat cíle, podle PÚP, schopností a možností ničení vzdušných cílů. Rok 1993 tuhle veskrz velice dobře vymyšlenou koncepci ukončil. Ve výsledku je PVO dnes otázka jednoho pluku a dokud nebude u 25.pluku dosaženo plných oeračních schopností s izraelskou technikou od Elty tak v jejich akceschopnost a bojeschopnost nevěřím.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:06 16.01.2021

    Larry Upozadeni funkce PVO souviselo s prioritami armády. Bohužel, šlo útvary plně vzdělaných odborníků v oblasti elektrotechniky a výpočetní techniky, které armáda obtížně ...Zobrazit celý příspěvek

    Larry

    Upozadeni funkce PVO souviselo s prioritami armády. Bohužel, šlo útvary plně vzdělaných odborníků v oblasti elektrotechniky a výpočetní techniky, které armáda obtížně nabere. Vyrobit seznam toho co se zrušilo za útvary a o seznam schopností o které jsme přišli, bude delší než seznam toho co zůstalo.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:00 16.01.2021

   .... nejaké Strela-2M sa v skladoch určite nájdu, či?

   .... nejaké Strela-2M sa v skladoch určite nájdu, či?

   • flanker.jirka
    21:43 16.01.2021

    S2M je minulost a za životnosti.

    S2M je minulost a za životnosti.

    • Ján Paliga
     23:58 17.01.2021

     ... tak už len zakúpiť Grom/Piorun....

     ... tak už len zakúpiť Grom/Piorun....

  • cnapo
   09:42 17.01.2021

   otazka reseni CUAS v ACR je resena studii z roku 2018-2020. Bohuzel obecne CUAS je problematika ktere se v ACR nevenuje mnoho lidi a nase statni podniky maji 0 schopnost takove ...Zobrazit celý příspěvek

   otazka reseni CUAS v ACR je resena studii z roku 2018-2020. Bohuzel obecne CUAS je problematika ktere se v ACR nevenuje mnoho lidi a nase statni podniky maji 0 schopnost takove systemy resit.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:01 17.01.2021

    Existují i jiné než státní podniky, které zkušenosti s vedením REB mají. Je to jen otázkou priorit a platí stále to, že některé věci se prostě dělat nebudou než nastane první ...Zobrazit celý příspěvek

    Existují i jiné než státní podniky, které zkušenosti s vedením REB mají. Je to jen otázkou priorit a platí stále to, že některé věci se prostě dělat nebudou než nastane první problém. I když se o problému ví dělší dobu.Skrýt celý příspěvek

    • cnapo
     16:26 17.01.2021

     ona ta studie docela pekne popisuje co a jak by se melo vyvijet jak nastavit procesy co a kam integrovat ale na tuto studii ma navazovat VaV a nasledne prototyp a zavedeni seriove ...Zobrazit celý příspěvek

     ona ta studie docela pekne popisuje co a jak by se melo vyvijet jak nastavit procesy co a kam integrovat ale na tuto studii ma navazovat VaV a nasledne prototyp a zavedeni seriove vyroby. Takze bohuzel mate pravdu az neco drony zavazneho privedou pak se rychle budou resit projekty VaV a prototypu. Mohu jen rici ze ochrana proti UAS systemum v teto chvili je na nulove urovni. O loiteringu ani nemluvim.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:19 17.01.2021

      A přitom už kombinované systémy s AESA radary, optikou a rušičkami fungují jinde ve světě, viz například Drone ...Zobrazit celý příspěvek

      A přitom už kombinované systémy s AESA radary, optikou a rušičkami fungují jinde ve světě, viz například Drone Dome
      https://www.uasvision.com/2019...
      nebo MSHORAD V USA
      https://www.armyrecognition.co...
      nebo Repellent na východ od nás
      https://www.youtube.com/watch?...

      ... možná by to chtělo něco z venku pořídit a odzkoušet než pouze spoléhat na vlastní zdroje. Viz příklad Retia, radar Revisor už v době kdy jej dali na papír byl zastaralý a tak jedinou armádou, která jej používá je AČR a prototyp Reguardu světový vývoj také nedožene. A průzkum je základ.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    18:25 18.01.2021

    Státní podniky?? to snad nemyslíte vážně. Ty jsou tak v roli "systémového integrátora" to´t vše. Pokud máte v AČR jeden jediný prapor,který se zabývá UAS, odborníků mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

    Státní podniky?? to snad nemyslíte vážně. Ty jsou tak v roli "systémového integrátora" to´t vše.
    Pokud máte v AČR jeden jediný prapor,který se zabývá UAS, odborníků mnoho nebude.
    Existuje řešení privátní firmy z ČR, projekt Andromeda. To by jste měl znát.Skrýt celý příspěvek

    • cnapo
     19:58 18.01.2021

     Ja zjistuji ze mate problem s psanym textem. :-)

     V textu pisu ze nase statni podniky maji 0 schopnost. Tak pri mene chapave 0 = nulovou

     Ja zjistuji ze mate problem s psanym textem. :-)

     V textu pisu ze nase statni podniky maji 0 schopnost. Tak pri mene chapave 0 = nulovou

     • cnapo
      19:59 18.01.2021

      Jinak projekt Andromeda znam velice dobre i jeho autora

      Jinak projekt Andromeda znam velice dobre i jeho autora

 • Draculos
  19:17 15.01.2021

  Podľa mena predpokladám, že plk. Drziak je slovak s českým občianstvom..

  Podľa mena predpokladám, že plk. Drziak je slovak s českým občianstvom..

  • Ivo80
   20:54 15.01.2021

   Velitel 43. výsadkového pluku skutečně původně pochází z východního Slovenska.

   Velitel 43. výsadkového pluku skutečně původně pochází z východního Slovenska.

  • liberal shark
   10:34 16.01.2021

   No, křestní jméno vypadá maďarsky a příjmení polsky :-).

   No, křestní jméno vypadá maďarsky a příjmení polsky :-).

   • Ján Paliga
    21:05 16.01.2021

    .... no náš "vychodňarsky dialekt" je dobrá zmeska jazykov - slovenského, poľského, maďarského, nemeckého a rusínskeho.... A to ešte osciluje podľa bližšej hranice susedného štátu ...Zobrazit celý příspěvek

    .... no náš "vychodňarsky dialekt" je dobrá zmeska jazykov - slovenského, poľského, maďarského, nemeckého a rusínskeho.... A to ešte osciluje podľa bližšej hranice susedného štátu ....

    Dobehni na návštevu, naučím ťa niečo.... HahahaSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:49 16.01.2021

   Příjmení není Drziak ale Dziak. ;-)

   Příjmení není Drziak ale Dziak. ;-)

   • Larry
    14:47 16.01.2021

    Jedno odkud je. Snad jenom poznámku na okraj. Spolužák národností Čech zůstal sloužit jako voják z povalování na Slovensku v r.93. Manželku měl Slovenku. MO SR zavedlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedno odkud je. Snad jenom poznámku na okraj. Spolužák národností Čech zůstal sloužit jako
    voják z povalování na Slovensku v r.93. Manželku měl Slovenku.
    MO SR zavedlo nařízení.
    1/ Voják české národnosti nesmí dosáhnout vyšší hodnosti než kapitán.
    2/ Voják české národnosti nesmí sloužit na vyšší funkci než je zástupce velitele roty
    3/ Voják české české národnosti musí požádat o občanství SR
    4/ Voják české národnosti je povinen složit úřední zkoušku ze Slovenského jazyka.
    Zatímco v Čechách např. zástupce velitele sboru v hodnosti plk. - Slovák,
    generálové - Slováci.
    Mě osobně nabízeli a slibovali na Sliači nebo ve Zvoleně v přelomu 92/93 služební byt. Utekl jsem v r.93 při podmínkách jaké si dali ani mne nenapadlo jakkoliv pomyslet při daných podmínkách s žádostí o převelení do OS SR. Stále jsem byl voják AČR převelený po dohodě meci MO ČR a MO SR k výkonu dočasné službě v OS SR na základě mezinárodní dohody. (platilo mě MO ČR) Po několika žádostech jsem se mezi posledními dostal zpět do ČR.
    Proto je pro mne velmi nepříjemným zjištěním na jakých postech a s jakým postavením jsou někteří Slováci v AČR. Dávno měli být zavedeny reciproční opatření.
    Žádná škoda nebo nenahraditelná ztráta by to nebyla .Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:15 16.01.2021

     .... generálov českej národnosti v OSSR sme mali, a nie jedného - napr. Josef Pokorný, ZNGŠ; Pavel Honzek, ZNGŠ; Pavel Macko, ZNGŠ; Jiří Egg; Oto Nečas; Jindřich Joch, ZNGŠ; Ondřej ...Zobrazit celý příspěvek

     .... generálov českej národnosti v OSSR sme mali, a nie jedného - napr. Josef Pokorný, ZNGŠ; Pavel Honzek, ZNGŠ; Pavel Macko, ZNGŠ; Jiří Egg; Oto Nečas; Jindřich Joch, ZNGŠ; Ondřej Novosad....Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:53 16.01.2021

     Larry Vojáci jsou pod přísahou a musí mít bezpečnostní prověrky. Osudy lidí po rozdělení ČSFR jsou hodně propletené. Buďte rád, že jste trefil do Čech a neskončil jste v Rumunsku. Zobrazit celý příspěvek

     Larry
     Vojáci jsou pod přísahou a musí mít bezpečnostní prověrky. Osudy lidí po rozdělení ČSFR jsou hodně propletené. Buďte rád, že jste trefil do Čech a neskončil jste v Rumunsku.Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     23:41 16.01.2021

     Larry, já mám hodně příbuzných a známých na Slovensku, takže mě se dotklo rozdělení Československa, ale co už, je to jak je, možná dobře, možná špatně, ale když už k tomu došlo, ...Zobrazit celý příspěvek

     Larry, já mám hodně příbuzných a známých na Slovensku, takže mě se dotklo rozdělení Československa, ale co už, je to jak je, možná dobře, možná špatně, ale když už k tomu došlo, zcela se mi hnusí takováto opatření to je jedno zda ze slovenské strany vůči Čechům nebo naopak - nemají praktický význam a jsou čistě honění si ega a potřeby buzerovat ze strany úředních orgánů vůči občanům té druhé národnosti - používání úředního jazyka, neuznávání VŠ diplomů nebo odborných oprávnění a kvalifikací z různých technických oblastí a jiné, a to už je dneska, co jsem oba v EU, celkem dobré, ale mezi rozdělením a vstupem do EU byly zavedeny takové věci jako zákaz nabývat ve druhém státě nemovitost (pokud už jsi ji měl nebo zdědil, tak ti ji nesebrali), celní opatření, důkladné kontroly každého na hranicích, takže z Bratislavy do Brna bylo někdy rychlejší jet přes Rakousko, kde naopak hraniční kontroly se stávaly stále rychlejší a méně důkladné (vlastně akorát mávli, ať jedeš, jen namátkově někoho zastavili). Vlastně legálně jsi nemohl bez povolení žít ani pracovat na území druhého státu - musel jsi si vystát poníženě frontu a žádat nevím jestli v té době ještě cizineckou policii nebo příslušný okresní úřad práce tuším jednou za rok, a určitě vím že i vždy při změně zaměstnání v jiném okresu znova, to v případě práce, a žít /bydlet) jenom jako manžel(-ka) občana druhého státu nebo se vzdát občanství svého a požádat o toho druhého státu, anebo z humanitárních důvodů: starost o starého nemocného apod. příbuzného druhého státu. Takže byly i tragické případy - smíšené manželství se rozvedlo, a člověk ve druhém státě nesměl zůstat, přičemž už tam měl zázemí, kamarády, zaměstnání, bydlení a ve státě, odkud pocházel, už postupem nikoho neměl. A kdo toto spískal, bolševik? Kde už ten byl - to už byli nahoře dodnes vážení a obdivovaní první představitele demokratického režimu.
     Rozkecal jsem se, teď jsme tedy v únii, takovéto sviňárny již díky tomu nejsou dovolené, zbyla jim akorát možnost takových ne fatálních buzeračních kroků proti občanovi druhého státu.
     Ale když jeden z našich dvou států něco takového zavede, bez ohledu na to který, tak na reciprocitu v tomto smyslu mám na věc postoj, zřejmý z následovné příhody:

     říkám kolegovi - to je buzerace, musíme přepsat ty a ty dokumenty, jsou ve slovenštině (psal je zradu netuše jiný kolega Slovák). ten můj první kolega povídá rozčileně planoucí spravedlivým hněvem - no jasně , jsme v Česku, tak ať je to česky!!! já říkám - co blbneš, proč?, ty slovensky nerozumíš? doteď jim to nevadilo (vyměnil se dotyčný úředník, kterému se ta lejstra odevzdávala, a tomu předchozímu slovenština nevadila). Kolega říká - no to je správně, však na Slovensku to zavedli taky, tam to zase musí být slovensky, tak proč by to u nás nemělo být česky? Já na to - počkej, tak ty mi chceš tvrdit, že soutěžíš se Slovákama, kdo je větší blbec?Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:17 15.01.2021

  Super, Bílek je nedaleko, tak se třeba dočkám sledování Viperu, jak podporuje výsadkáře. Už jen pustit do sluchátek Valkýry od Wagnera :-D

  Super, Bílek je nedaleko, tak se třeba dočkám sledování Viperu, jak podporuje výsadkáře. Už jen pustit do sluchátek Valkýry od Wagnera :-D

  • Ivo80
   20:02 15.01.2021

   Na Vipery si tento rok ještě počkáte, ale na Mi-171Š si už můžete vsadit :-D. A pokud jste odtamtud, tak asi tušíte, že blízké letiště Chotěboř rovněž nabízí zajímavé možnosti...

   Na Vipery si tento rok ještě počkáte, ale na Mi-171Š si už můžete vsadit :-D. A pokud jste odtamtud, tak asi tušíte, že blízké letiště Chotěboř rovněž nabízí zajímavé možnosti...

   • J4KU8
    06:22 16.01.2021

    Předpokládám, že myslíte letiště Dobkov.
    Jinak už se fakt těším až k těm gripenům přibudou ještě mixéry. To se už nevyspím vůbec :)

    Předpokládám, že myslíte letiště Dobkov.
    Jinak už se fakt těším až k těm gripenům přibudou ještě mixéry. To se už nevyspím vůbec :)

    • flanker.jirka
     08:53 16.01.2021

     Alespoň uslyšíte a uvidíte co si platíte z vlastních daní :-D
     Což se v jiných případech moc nevídá.

     Alespoň uslyšíte a uvidíte co si platíte z vlastních daní :-D
     Což se v jiných případech moc nevídá.

     • J4KU8
      12:02 16.01.2021

      Jo to je pravda :) ale opravdu super zážitek, když vám v 11 hod večer, když jste v takovém tom polospanku, gripen udělá nízký přelet těsně nad barákem, to ani nevíte čí jste :) ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo to je pravda :) ale opravdu super zážitek, když vám v 11 hod večer, když jste v takovém tom polospanku, gripen udělá nízký přelet těsně nad barákem, to ani nevíte čí jste :) ale já jsem rád, že aspoň něco létá, že aspoň něco máme :)Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      12:05 16.01.2021

      Jo, ale hlavně nemyslet nad efektivitou nákupu.

      Jo, ale hlavně nemyslet nad efektivitou nákupu.

     • Torong
      12:59 16.01.2021

      Nákupu čeho?

      Nákupu čeho?

     • flanker.jirka
      13:46 16.01.2021

      J4KUB A to Gripen je skoro "šepot květin" oproti tomu co tam létalo dříve. :-) Lidé si rychle odvykli, dříve bylo v provozu minimálně 8 základen s nadzvukovým letectvem v ČSLA a k ...Zobrazit celý příspěvek

      J4KUB
      A to Gripen je skoro "šepot květin" oproti tomu co tam létalo dříve. :-)
      Lidé si rychle odvykli, dříve bylo v provozu minimálně 8 základen s nadzvukovým letectvem v ČSLA a k tomu další "bratrská pomoc" a létalo se pořád a všude.
      Při hustotě osídlení v ČR by se omezení hluku řeší špatně.Skrýt celý příspěvek

     • apache
      20:05 16.01.2021

      To by chtělo víc gripenů, abyste je měl nad domem každou noc, potom byste si zvyknul a ve spánku by vám to už nevadilo :D Mluvím z vlastní zkušenosti - dokud jsem dělal na Ruzyni, ...Zobrazit celý příspěvek

      To by chtělo víc gripenů, abyste je měl nad domem každou noc, potom byste si zvyknul a ve spánku by vám to už nevadilo :D Mluvím z vlastní zkušenosti - dokud jsem dělal na Ruzyni, tak na dělený noční směny nemělo cenu jezdit domů, tak sem to zalomil vždycky na gauči v kanclu. Okna směr dráha, 400 metrů od místa kde se dává plnej kotel. Vysílačka taky zapnutá kdyby něco. Hukot letadel, hluk projíždějící techniky, sem tam něco na frekvenci... podmínky pro spaní nic moc, řekl by si leckdo. Jenže jakmile si tělo zvykne, je to v cajku. Když nás pak covid vyhnal z letiště, kolikrát jsem si na to doma před spaním vzpomněl a ten randál mi normálně chyběl :)Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   22:22 15.01.2021

   Ale kdepak Wágner... Fortunate son od Credence Clearwater nebo Paint it black od Rolling Stone's :D

   Ale kdepak Wágner... Fortunate son od Credence Clearwater nebo Paint it black od Rolling Stone's :D

   • Takeda
    09:21 16.01.2021

    Ty sou taky perfektní, ale Apocalypse Now je moje srdcovka.

    Ty sou taky perfektní, ale Apocalypse Now je moje srdcovka.

    • Torong
     12:49 16.01.2021

     Ale, jo, nic proti Wagnerovi. On Venom taky není Huey a díky čtyřlistému rotoru ztratil ten charakteristický klapavý zvuk. Ale ta silueta tam furt je :D.

     Ale, jo, nic proti Wagnerovi. On Venom taky není Huey a díky čtyřlistému rotoru ztratil ten charakteristický klapavý zvuk. Ale ta silueta tam furt je :D.

   • liberal shark
    10:33 16.01.2021

    Paint it black byla použita jako znělka TV seriálu o US výsadkových jednotkách ve Vietnamu, na který si zaboha nemůžu vzpomenout :-).

    Paint it black byla použita jako znělka TV seriálu o US výsadkových jednotkách ve Vietnamu, na který si zaboha nemůžu vzpomenout :-).

    • Jaakko666
     11:40 16.01.2021

     četa v akci (tour of duty)

     četa v akci (tour of duty)

     • liberal shark
      16:58 16.01.2021

      Díky !

      Díky !

Načítám diskuzi...