Efekt Trump: Polsko nakoupí za miliardy americké systémy Patriot a HIMARS
- 7. 7. 2017
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Obchod se zbraněmi dělá přátelé - polské ministerstvo obrany na pozadí návštěvy Donalda Trumpa ve Varšavě podepsalo se Spojenými státy dohodu o spolupráci na dvou klíčových zbrojních projektech polské armády. První program Visla řeší nákup prostředků protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu, program Homar nákup taktických raket země-země.
Visla
Dlužno dodat, že polské ministerstvo obrany zatím nepodepsalo závazné smlouvy na dodávky amerických systémů pro oba programy. Nicméně ve středu polský ministr obrany Antoni Macierewicz uvedl, že vývoj a výrobu raketometů Homar zajistí Polská zbrojní skupina (PGZ) ve spolupráci s americkou firmou Lockheed Martin. Homar tak využije komponenty amerického raketometu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
O den později polské ministerstvo obrany podepsalo memorandum o spolupráci s americkou Agenturou pro obrannou bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency).
Memorandum řeší dodávky systémů Patriot pro polský program Visla - což je označení pro budovanou polskou národní PVO středního dosahu. Visla mimo jiné zajistí ochranu polského území a vojsk před útoky balistickými raketami.
Memorandum je jakousi cestovní a časovou mapou zavádění Patriotů do polské armády - jedná se však spíše o politický krok, než o nějaký pokrok v samotné smlouvě.
Celý kontrakt je podle memoranda rozdělen do dvou etap a každá etapa bude řešená samostatnou smlouvou. V rámci první etapy do konce roku Varšava podepíše s americkou stranou závaznou smlouvu na dodávkách dvou baterií Patriot, s termínem dodání do konce roku 2022 - původní plány počítaly s dodávkou v letech 2019 až 2020. Operačního nasazení první dvě polské baterie Patriot dosáhnou v roce 2023.
Polsko nakoupí celkově osm baterií Patriot - celkově půjde o 16 střeleckých radarů a 48 mobilních odpalovacích stanovišť. Na celý program Polsko vynaloží 30 miliard zlotých (185 miliard Kč).
Polské ministerstvo obrany pro první dvě baterie Patriot nakoupí také americký Integrovaný velitelský systém protivzdušné obrany IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) od firmy Northrop Grumman.
IBCS slučuje informace z nejrůznějších radiolokátorů, senzorů, odpalovacích systémů, velitelských stanovišť, atd. a vytváří jediný taktický obraz bojiště. Dramaticky tak zvyšuje situační povědomí pozemních jednotek PVO o situaci ve vzdušném prostoru a také o možnostech působení proti nepřátelským cílům.
Raketomet HIMARS v akci; větší foto / Lockheed Martin
Problém však je, že ani americká armáda zatím nemá IBCS zavedeno ve výzbroji a s operačním nasazením IBCS se počítá až v roce 2022. Přesto Polsko získá stejnou konfiguraci IBCS jako americká armáda a dodávky IBCS do polské armády proběhnou souběžně s dodávkami do americké armády.
V rámci druhé fáze (podpis na konci roku 2018), kromě dalších šestí baterií Patriot, Varšava nakoupí další moderní technologie PVO - především nejnovější přehledový/sledovací radiolokátor typu AESA (Active Electronically Scanned Array) s 360°pokrytím pro systémy Patriot. Starší přehledové radiolokátory Patriot skenují prostor pouze v rozsahu 180°. Radiolokátory typu AESA získá šest baterií dodaných po roce 2022.
Polsko v druhé fázi požaduje také integraci nových střel SkyCeptor založených na izraelských střelách Stunner. Střely jsou určeny k boji pro balistickým raketám krátkého/středního doletu a střelám s plochou dráhou letu. Přesné parametry střelyStunner jsou tajné, ale objevují se informace o dostupu 50-75 km a doletu 300 km.
Avšak právě tyto speciální a nové technologie celou dodávku Patriotů do Polska prodlužují - problém je zejména dořešení přenosu špičkových technologií do Polska. Avšak podle Maceriwicze je získání 360° radiolokátorů a střel SkyCeptor pro Polsko klíčové a bylo to také předmětem jeho osobního rozhovoru s americkým ministrem obrany Jimem Mattisem.
IBCS je revoluční velitelský a řídicí (C2) systém pozemní PVO.
Homar
Podpis spolupráce mezi PGZ a Lockheed Martin je důležitý krok v programu Homar. Nyní se může Varšava obrátit přímo na americké federální orgány s oficiální žádosti o nákup komponentů raketových systémů HIMARS.
Polská firma PGZ počítá se stavbou vlastních mobilních raketometů na základě raketometů HIMARS - půjde především o samotné střely a odpalovací kontejnery. Řízení palby raketometů Homar obstará polský systém "Topaz", který je využíván i v dalších polských dělostřeleckých a minometných systémech.
Hlavními prvky TOPAZ jsou komunikační systémy, počítače a příslušný software. Součástí kompletu TOPAZje displej velitele s pohyblivou mapou, kde se zobrazují nejrůznější taktické údaje, pozice vlastních/nepřátelských sil, pozice, velikost a typ cíle, nebezpečné/bezpečné zóny podle typu techniky nepřítele, dostřel podle dostupné munice, atd.
Naprosto zásadní bude napojení raketometu Homar do špičkových prvků velení a řízení, bez kterých je nemyslitelné vést v moderní válce efektivní boj proti nepříteli. Homar bude mimo jiné integrován do výše uvedeného systému IBCS - raketomety tak mohou ničit postavení nepřátelských taktických střel země-země, které se “prozradily” odpálením raket proti polským cílům.
Raketomety HIMARS budou v polské armádě umístěny na polských nákladních vozidlech Jelcz 663.32 6×6; větší foto / PGZ
Polsko počítá pro raketomet Homar s využitím podvozku polského nákladního automobilu Jelcz 663.32 6×6, na který bude umístěn kontejner HIMARS s šesti šachtami pro rakety GLMRS nebo jednou šachtou pro rakety středního doletu ATACMS.
Varšava požaduje maximální transfer technologií, aby polský průmysl dokázal raketomety (to platí i pro systémy Patriot) udržovat nebo modernizovat. Varšava také požaduje, aby se maximum komponentů vyrábělo v Polsku, to platí i o nejnovějších střelách země-země GLMRS s doletem 150 km nebo o budoucích LRPF (Long-Range Precision Fires) s doletem až 500 km.
Nákup špičkových zbraňových Patriot a HIMARS má obrovský význam pro Polsko, jak z vojenského, tak z politického hlediska. Nákupem takto výkonných zbraní daná země jasně ukazuje světu svou zahraniční orientaci a vytváří silné a dlouhodobé osobní, průmyslové, ekonomické a politické vazby s obchodním partnerem. Zprostředkovaně tak roste politická moc a mezinárodní postavení dané země.
Polsko má silnou nedůvěru k EU jako k entitě, která dokáže vzdorovat mocenským ambicím Ruska. Varšava se proto silně snaží o trvalou přítomnost amerických vojenských jednotek v Polsku - nákup amerických zbraní je dalším krokem k tomuto konečnému cíli, který má nezpochybnitelně pojistit polskou vojenskou, politickou, společenskou, kulturní a průmyslovou orientaci směrem na Západ, resp. směrem od Ruska.
Zdroj: Defence24
Související články
Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko
Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...
- 05.06.2017
- 157 komentářů
- Jan Grohmann
Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty
Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a ...
- 12.06.2017
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Polská ochrana proti bitevním vrtulníkům a letadlům
Polská firma PIT-RADWAR dokončila vývoj kanónového systému protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého ...
- 13.06.2017
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
První samohybné minomety Rak pro polskou armádou
Polská 17. mechanizována brigáda získala prvních osm samohybných minometů Rak ráže 120 mm a čtyři ...
- 03.07.2017
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Oprava: Od starých zemí EU neočekávám schopnost vyvolat významnější změny, protože stále jsme vnímáni jako ty "postkomunistické země", které se přece musí ještě tu demokracii a ...Zobrazit celý příspěvek
Oprava: Od starých zemí EU neočekávám schopnost vyvolat významnější změny, protože stále jsme vnímáni jako ty "postkomunistické země", které se přece musí ještě tu demokracii a svobodu učit od nich.Skrýt celý příspěvek
To Peteres: Rozhodně nemluvím o nějaké separaci, ale schopnosti si zajistit významější sílu vlastních slov v rámci EU a získání síly k tlaku na pořebné reformy EU, která se ...Zobrazit celý příspěvek
To Peteres: Rozhodně nemluvím o nějaké separaci, ale schopnosti si zajistit významější sílu vlastních slov v rámci EU a získání síly k tlaku na pořebné reformy EU, která se navydala v posledních letech úplně šťastným směrem. Od starých zemí neočekávám schopnost vyvolat významnější změny, protože stále jsme vnímáni jako ty "postkomunistické země", které se přece musí ještě tu demokracii a svobodu učit od nás. Bohužel stav je takový, že v řadě aspektů života jsme mnohem svobodnější než země chápané jako "Západ".
Pokud reforma nepříjde včas, tak staré členské země EU čekají sestupné tendence v chápání skutečných svobod a demokracie jako takové. Pak ovšem je potřeba zvážit zda je nám milejší dočasné pohodlíčko dané ekonomickým zázemím či zachování našich představ o demokracii, jako vyjádření většinové vůle obyvatel tohoto státu s akcentováním jasných principů svobody jednotlivce. Osobně jsem raději pro druhou volbu.Skrýt celý příspěvekMaximus: Keby ste vedeli, koľko počúvam Orbána, padli by ste na zadok. :-D On sám o sebe nemal problém prehlásiť, že netreba hľadieť na to, čo hovorí, ale na to čo robí. A v ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus:
Keby ste vedeli, koľko počúvam Orbána, padli by ste na zadok. :-D On sám o sebe nemal problém prehlásiť, že netreba hľadieť na to, čo hovorí, ale na to čo robí. A v Bruseli hovorí a robí spravidla úplne odlišné veci než doma.
Ale naspäť k V4: práve pre to, že sme v období relatívnej stability, dovoľuje členom V4 vykonávať určité formy spoločnej politiky, ako tie, ktoré ste zmienili a ostatné prehliadať. Lenže akonáhle by sa situácia vyostrila, vyplávali by na povrch rozdiely a to hoci aj vo veľmi nepeknej forme, jednak pre to, že sú jednotliví členovia natoľko rozdielne orientovaní a jednak pre to, že menej liberálne systémy sa držia pri moci držaním obyvateľstva v napätí a vyťahovaním konfrontačných tém.Skrýt celý příspěvekVázání se na Německo a Rakousko je přesně v duchu "metality vazalství", kdy musí malý český človíček, nejistý svými schopnostmi, neznalý historie a obavou o svoje pohodlíčko hledat ...Zobrazit celý příspěvek
Vázání se na Německo a Rakousko je přesně v duchu "metality vazalství", kdy musí malý český človíček, nejistý svými schopnostmi, neznalý historie a obavou o svoje pohodlíčko hledat někoho velkého a silného, který ho ochrání a postrá se o něho. Že to nikdy nebude zadarmo si už asi moc neuvědomuje.
Neříkám, že nemáme s Německem (EU) spolupracovat ekonomicky, politicky či i vojensky, ale tato závislost nesmí být absolutní a nenahraditelná.
Nikdy nemůžeme mít jistotu, že poměry v Německu či v celé EU se zase radikálně nezmění (na radikální proměnu Německa v 30. letech 20. století stačilo necelé desetiletí) a my uvízneme v pasti dané naší závislostí a neschopností si budovat paralelní vztahy se sousedy, se kterými se můžeme poměřovat a kteří mají na geopolitické šachovnici podobné postavení. Opakujeme stejnou chybu jako První republika, která se fixovala na Francii a Britanii (jako tehdejší evropské politické a vojenské hegemony v Evropě) a následně na SSSR. Naopak byla systematicky podceňována partnerství v rámci menších evropských států a v podstatě nám v době Mnichova zbylo na naší straně pouze Rumunsko a právě SSSR, který to ale dělal ze zcela sobeckých velmocenských ambicí.
Nechápu to neustálé vytrhování Bavorska - Bavorsko bude vždycky součást Německa a ne nějakým bližším partnerem ČR na významnější politické úrovni.Skrýt celý příspěvekJá tuto debatu vnímám jako nekonfliktní, nikomu nehodlám vnucovat svůj názor za každou cenu. Je to jenom diskuze o tom tápání a rád vyslechnu argumenty jiných, kteří si nepletou ...Zobrazit celý příspěvek
Já tuto debatu vnímám jako nekonfliktní, nikomu nehodlám vnucovat svůj názor za každou cenu. Je to jenom diskuze o tom tápání a rád vyslechnu argumenty jiných, kteří si nepletou pojmy s dojmy.
Maximus
V plno věcech (skoro bych řekl v naprosté většině) s vámi souhlasím, co se týká hodnocení současného vedení EU, také mi ti levičáci silně vadí.
Rozdíl mezi námi je v tom, jak bychom to řešili. Vy se mi zdá, by jste se co nejvíce separoval (což může mít za důsledek to, že za čas budeme stát scela mimo Evropu, někde směrem na východ), já si myslím, že bychom se do dění v Evropě měli zapojovat aktivněji (což může být paradoxně ta konfliktnější cesta). Samozřejmě sami nic nezmůžeme, i pro tuto cestu je nutné hledat spojence se stejnými zájmy (máme je skutečně definované, nebo vždy vykřikneme pouze co nechceme?).
Fakt je ten, že Evropa ani Čechy již nebudou, co bývaly, podmínky se změnily.
Jde ale o to vhodně zareagovat a své zájmy prosazovat společně v EU, ne společně někde za východní periferií EU a o tom nejsem v dlouhodobé perspektivě o polské cestě přesvědčen.Skrýt celý příspěvekTo Peteres: Je otázkou, jestli západ je stále tím západem, jak jsme ho chápali v době pádu železné opony, tedy jestli ty hodnoty, které považujeme obecně za ty hodné následování ...Zobrazit celý příspěvek
To Peteres: Je otázkou, jestli západ je stále tím západem, jak jsme ho chápali v době pádu železné opony, tedy jestli ty hodnoty, které považujeme obecně za ty hodné následování jsou stále v tom ideálním stavu reprezentovány Bruselem či Berlínem.
Významná část politické reprezentace EU i jednotlivých původních členů EU je vychována v neomarxistických ideálech Frankfurtské školy a osobní svoboda a demokracie, jak ji třeba chápal T.G.M, již není v souladu s jejich představami o směřování evropských národů a jejich vnímání těchto univerzálních hodnot.
Osobně se domnívám, že s postupnými ztrátami osobních svobod spojených s bojem proti terorismu a vzrůstající politické nestabilitě bude docházet stále ke zhoršování stavu ve starých členských zemíc EU. Naopak očekávám, že centrum "evropských hodnot" (v definici, jak byly obecně vnímány na západě v druhé polovině 20. století) se přesune o kousek na "východ od Berlína", protože přece jen zkušenost s totalitou a řízením z Moskvy vyvolá averzi ke směřování tímto směrem.
Zde mohou sehrát bývalé postkomunistické země, které si prošli obdobím totality, svoji historickou roli a stát se spolu se Švýcarskem poslední baštou "západních hodnot" v Evropě.
Samozřejmě stejně jako G. Friedman nemám věšteckou křišťálovou kouli, abych si mohl být jist svými úvahami o možném vývoji evropské společnosti, ale je potřeba se dívat na vývoj nikoliv z hlediska krátkých etap vývoje postihnutelného aktuálními vzpomínkami jednotlivce, ale uvažovat minimálně v řádu dekád a komplexně, kdy změny budou daleko patrnější.
Vnímání vývoje jen v krátkých časových úsecích dost omezuje "efekt vařené žáby" a západní společnost si už dlouho uvykala, že demokracie a svoboda je něco automatického a není potřeba se snažit ji neustále hlídat a opečovávat.Skrýt celý příspěvekPánové dovolím si pár nekonfliktních postřehů: Geograficky po rozpadu Česko už není Československo, dále odsunem sudetských Němců a likvidací velké části Židů, už není možné ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové dovolím si pár nekonfliktních postřehů:
Geograficky po rozpadu Česko už není Československo, dále odsunem sudetských Němců a likvidací velké části Židů, už není možné srovnávat se s předválečným Česko/Slovenskem- ten národ už je jiný… (možná proto to poválečné tápání?.. ) Každopádně zapomenout na nějaké „Velkopolské“ uskupení- už jen ten název je velice odporný. Naše současné místo je ve spolku- Rakousko, Bavorsko, Česko- tam přirozeně patříme a zmínění sousedé to vědí ..nesnažme se je klamat a politikou překreslovat mapu!Skrýt celý příspěvekTo PavolR: Zatím žijeme ještě v době relativního klidu, pohody a stabilty. Tento stav se ale může postupně zhoršovat a začnou se hledat cesty a alternativy jak z toho ven. Jde o ...Zobrazit celý příspěvek
To PavolR: Zatím žijeme ještě v době relativního klidu, pohody a stabilty. Tento stav se ale může postupně zhoršovat a začnou se hledat cesty a alternativy jak z toho ven.
Jde o to hledat v rámci V4 a případně dalších států se společnými státy hledat spojenectví v základních otázkách, které máme společné. Migrační kvóty, "sjednocování" azylové politiky, neokoloniální praktiky, sjednocení kvality výrobků (oby ČR a SR a "východ" obecně nebyly popelnicí Evropy) - viz poslední analýzy potravin a drogerie ze zemí EU uveřejněné v ČR včera, ... .
Toto jsou společné zájmy a je hloupé, pokud nedokáží politici využít společných zájmů svých zemí k jejich faktickému prosazení v rámci EU či alespoň se domluvit na společném postupu. Tento problém je pouze v neschopnosti politických reprezentací se domluvit a nikoliv v "malosti" států jako takových.
Doporučuji ti si poslechnout si projevy Orbána a třeba Junckera, Schultze či paní Mogerini, jakožto současných či minulých reprezentantů EU. K hodnotám dekomkracie a svobod mají rozhodně blíže projevy toho prvního pána.Skrýt celý příspěvekMaximus souhlasím s hodnocením více než čtyřiceti lety totality. Ale naše historie je delší než oněch 40 let. A to jsme byli staletí součásti Západu. To, že jsme ta totalitní léta ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
souhlasím s hodnocením více než čtyřiceti lety totality. Ale naše historie je delší než oněch 40 let. A to jsme byli staletí součásti Západu. To, že jsme ta totalitní léta prožili, jsme si velkou měrou zavinili sami snahou po válce stavět "mosty mezi východem a západem". Nebudu originální, ale po mostech se šlape. Nechápu snahu se ze Západu pod různými záminkami vydělit a mít historii spojenou zejména se zeměmi na východě (tím nemyslím Polsko) jenom proto, že jsme byli několik desetiletí společnými vazaly východního impéria.
Pravda je, že v Polsku panuje podstatně jasnější představa, kam má Polsko směřovat (je to i jednoduší díky velikosti Polska), to nám zásadním způsoben chybí (nejde jenom o politiky. myslím tím i řadové občany).
My nevíme, co se sebou máme počít a naše dějiny pokračují po sestupné trajektorii již od roku 1938.Skrýt celý příspěvekVždy jsme byli součástí Střední Evropy. Personální propojení s Polskem, později s Rakouskem.
Vždy jsme byli součástí Střední Evropy. Personální propojení s Polskem, později s Rakouskem.
... a počas toho prakticky celý čas súčasťou Svätej rímskej ríše národa nemeckého. ;-) Geopoliticky ani kultúrne nič také ako Stredná Európa nikdy neexistovalo. Iba relatívne ostrý ...Zobrazit celý příspěvek
... a počas toho prakticky celý čas súčasťou Svätej rímskej ríše národa nemeckého. ;-) Geopoliticky ani kultúrne nič také ako Stredná Európa nikdy neexistovalo. Iba relatívne ostrý kultúrno-nábožensko-politický predel medzi Východom a Západom.Skrýt celý příspěvek
Maximus: ... jasné, jasné a predtým nám všetkým vládli Habsburgovci a ešte predtým ... Kľúčové záujmy a orientácie sú v rámci V4 s natoľko rozdielne, že sa ani netreba namáhať s ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus:
... jasné, jasné a predtým nám všetkým vládli Habsburgovci a ešte predtým ...
Kľúčové záujmy a orientácie sú v rámci V4 s natoľko rozdielne, že sa ani netreba namáhať s nejakým "divide et impera", stačí sedieť a chrúmať popcorn.
Maďarsko prehlbuje svoju závislosť na Rusku, Putin im tam každoročne chodí na vizitu a snažia sa o podobné kroky smerom k Číne alebo Turecku. Poľsko naopak práve proti Rusku zbrojí a Rusko je tam vykresľované ako národný nepriateľ č. 1 a vsádza na vzťahy s USA. Slovensko je súčasťou eurozóny a snaží sa v rámci dvojrýchlostnej EU dostať do jadra nech to stojí, čo to stojí (s 2/3 podporou obyvateľstva je to výhodná politická agenda). A to ešte nehovorím o prehlbujúcich sa rozdieloch v politických systémoch jednotlivých krajín, ktoré boli v čase vzniku V4 jednotné.
Kto má stavať na dávnych spoločných skúsenostiach, keď sa sebe navzájom vzďaľujeme práve teraz?Skrýt celý příspěvekTo Nesher: Ještě bych rád oponoval o těch státech "na východ od Berlína", které nemají až tak mnoho společného. Rozhodně zde vidím společnou zkušenost s více než 50 lety levicové ...Zobrazit celý příspěvek
To Nesher: Ještě bych rád oponoval o těch státech "na východ od Berlína", které nemají až tak mnoho společného. Rozhodně zde vidím společnou zkušenost s více než 50 lety levicové totality a snahy se jí politicky nebo i se zbraní v ruce postavit, politickými procesy, řízením ekonomicky i politicky z jednoho mocenského centra (Moskvy), RVHP, Varšavskou smlouvou, invazí do Československa (mimo Rumunů), etc. Tedy nejsou to dozajista moc pozitivní zkušenosti, ale aspoň všichni víme co nechceme, kam nemáme směřovat a jaké chyby neopakovat.Skrýt celý příspěvek
Samozřejmě že ani spolupráce v rámci V4 není ideální, protože politická reprezentace nemá vůli a vize, které by umožnily pevnější spolupráci. Toto jsou projekty, které vyžadují ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě že ani spolupráce v rámci V4 není ideální, protože politická reprezentace nemá vůli a vize, které by umožnily pevnější spolupráci. Toto jsou projekty, které vyžadují velkou politickou investici a hmatatelné výsledky by byly až za mnoho let. To dnes není v kurzu - politici i jejich voliči chtějí všechno hned a pokud možno bez námahy a zodpovědnosti kohokoliv za cokoliv.
To Nesher: Domnívám se, že demokracie je o volbách a nikoliv o názorech kamarádů. Rovněž mám kamarády a kolegy v Polsku a rozhodně bych se nepřiklonil k vašim jednoznačným názorům.
Přesně struktura vývozu ČR do zahraničí ukazuje, jak jsme se stali neokolonií. Uvedu dva případy dvou větších firem, do jejichž interních záležitostí jsem měl možnost nahlédnout - jedna nejmenovaná firma z Hodonína dodává součástky do Německa - jejich ziskovost má obvykle koeficient 1,1, tj. za 1000 investovaných korun vyděljí 100. Německá firma, která tyto součástky od několika dalších českých subdodavatelů pouze smontuje v Německu dohromady, opatří jej krabičkou s logem Made in Germany a prodá s koeficientem zisku 6. Další firma od Kroměříže, která je dceřinou firmou německé firmy, kompletně vyprojektuje, vyrobí a instaluje výrobní linku má 10 - 30% podíl na zisku ze zakázky (musíte ještě zpočítat náklady na veškerou práci, stroje a materiál). Švýcarská firma, která je také dcerou německé firmy, zajišťuje software a servis této linky má obvykle 30 % a čistý zisk mateřské německé firmy je vždy nejméně 40 %. Máte pocit, že tímto způsobem lze západ ekonomicky dohonit? Osobně si myslím, že ani omylem.
Pamatuji dobu krátce před vstupem a i po vstupu po EU, kdy se neustále opakovalo, že hlavním zájmem českých výrobců by měla být snaha se dostat na trhy v EU a opustit "neperspektivní" trhy v Rusku, Indii a ve všech těch "rozvojových" zemích. Firmy v ČR to udělaly a opuštěné trhy obsadili v řadě případů firmy ze strých členských států EU a české firmy se přirozeně dostali často jen do pozice subdodavatelů pro západní firmy se ziskovostí, jak jsem uvedl výše.
Podobně dopadneme s ložiskem lithia na Cínovci. Ložisko, které má obsahovat 10% celkových světových zásob tohoto strategického prvku, nebude vytěženo státní firmou či alespoň firmou s výrazným státním podílem (není na tom nic "socialistického", toto je běžná praxe i mnoha zápdních zemích). Takže zisk ve výši přesahující jeden bilion korun pouze bude pouze běžně zdaněn a zahraniční investor si opět může blahopřát, že u nás funguje hospodaření s nerostným bohatstvím státu stejně jako v Ghaně či Zimbabwe.
Proč by hlasy občanů chudších zemí EU měly mít menší váhu než hlasy těch bohatších. Buď jsme si rovni nebo nejsme. Takže pokud spolupracuje Francie s Německem a prosazují své politické a ekonomické zájmy je to v pořádku a když mají spolupracovat nejen ekonomicky a politicky země střední a východní Evropy je to špatně, protože nemáme tak vysoké HDP? Rád bych upozornil, že stále se bavíme o fungování v rámci EU a nikoliv o nějakých exitech. CZexit, pokud by měl být osamoceným gestem ČR tak by skončil naším exemplárním potrestáním a určitou formou izolace. Obětovat jeden z malých států si EU může snad ještě dovolit, ale V4 doplněná o další státy by měla daleko silnější vyjednávací pozici a třeba by to pomohlo EU přijmout nějaké smysluplné reformy, které by překazily úvahy G. Friedmana :-).
Co se týká "neperspektivnosti" samotného Polska, tak historicky neztratili Poláci potřebyný "drive", který každý stát či národ historicky vždy využil k tomu, aby se politicky, kulturně i ekonomicky povznesl. My jsme díky rokům 1938 i 1968 o tento "dar" již z velké části přišli (stále doufám že dočasně) a chybí nám i opravdoví státníci, kteří by dokázali s Poláky, Slováky, Maďary, Slovinci, Rumuny a dalšími zeměmi stojícími mezi geopolitickými zájmy západu i východu se postavit na vlastní nohy a zajistit si vlastní suverenitu spočívájící například nejen v zachování rozhodování, kdo na naše území může či nemůže vstoupit, ale také aby neokoloniální ekonomické praktiky byly nahrazeny rovnějšími vztahy mezi jednotlivými zeměmi a i v rámci hospodářských společenství.
Nyní spíš z řady Čechů doslova čpí malost a neschopnost se hrdě podívat do budoucnosti a často ani do minulosti - lidé se většinou neradi stydí či ukazují vlastní neznalost či neschopnost.
Poláci se snaží v rámci nejen svých zbrojních programů získat ze zahraničí moderní know-how a technologie, které samozřejmě nepřinesou hned viditelné výsledky, ale v průběhu několika dekád se výsledky určitě dostaví a mnoho skeptiků bude překvapeno, kde Polsko bude za 20 - 30 let. Tedy pokud někdo do toho úmyslně "nehodí vidle".Skrýt celý příspěvekŽádný Velký skok v Polsku nečekám. Jak pokročilo za posledních let ? I ve vlaku si můžete poslechnout mši, to je pravda. A co dál ?
Jen vyhazují prachy v zájmu Velkého Polska.Žádný Velký skok v Polsku nečekám. Jak pokročilo za posledních let ? I ve vlaku si můžete poslechnout mši, to je pravda. A co dál ?
Jen vyhazují prachy v zájmu Velkého Polska.
Lukas Já nečerpám z médií, ostatně to bych toho moc nevěděl. Pro česká media je Polsko v podstatě nezajímavé a průměrný Čech zná z Polska tržnice u hranic s levným nábytkem a ti ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas
Já nečerpám z médií, ostatně to bych toho moc nevěděl. Pro česká media je Polsko v podstatě nezajímavé a průměrný Čech zná z Polska tržnice u hranic s levným nábytkem a ti starší z nás ještě Lolka a Bolka a Čtyři z tanku a pes. V podstatě má většina Čechů v hlavě když se řekne Polsko známý termín ze starých římských map "Hic sunt leones". Což je mimochodem celkem ostuda.
Já Polsko znám, půl roku jsem žil ve Varšavě a jezdím tam každé dva týdny. Takže moje informace pocházejí i z polského tisku a televize, z rozhovorů s polskými kamarády a kolegy a samozřejmě i z osobní zkušenosti. To, že cílem PiS ja nastolit neliberální režim (inspirovaný mimo jiné i předválečnou polskou diktaturou) je prostě fakt.Jestli se jim to povede je na vás. Spousta mých polských známých je z toho nešťastná a dost je děsí ta vlna nacionalismu, které propadají hlavně mladší lidé. Znova opakuji, v mých názorech není nic protipolského, jen se snažím používat rozum a vidět realitu. Takže stejně jako si nemyslím, že PiS představuje pro Polsko něco dobrého, tak mám stejný strach z volby mých krajanů.Skrýt celý příspěvekLukas jo, tuhle ostrakizaci od ne-mocných známe velmi dobře a taky to tu máme...víš ono dnes už nestačí být jen proamerický - musíš být pro "liberálně demokratický globalizační ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas
jo, tuhle ostrakizaci od ne-mocných známe velmi dobře a taky to tu máme...víš ono dnes už nestačí být jen proamerický - musíš být pro "liberálně demokratický globalizační neokon" aby tě měla média ráda.Skrýt celý příspěvekPRO Nesher - ja bym uważał z takimi opiniami. Są one oparte o tendencyjne informacje mediów. Czy słyszałeś o tym że w ostatnich miesiącach tylko zatrzymano kilku (powtarzam ...Zobrazit celý příspěvek
PRO Nesher - ja bym uważał z takimi opiniami.
Są one oparte o tendencyjne informacje mediów.
Czy słyszałeś o tym że w ostatnich miesiącach tylko zatrzymano kilku (powtarzam kilku) sędziów na drobnych kradzieżach w sklepach?
Wyobrażasz sobie - dobrze zarabiający sędzia - człowiek który powinien być bardzo etyczny idzie do sklepu i kradnie np. pendrive'y?
Albo po alkoholu jedzie samochodem i zabija ludzi?
Co mu można zrobić? Nic - bo ma immunitet sędziowski
Ukarać może tylko sędziowska korporacja - czyli koledzy (którzy bronią kolegów)
A gdy rzad chce zmienić tą patologiczną sytuacje to oskarżany jest o odbieranie autonomii sędziów...
To wszystko to czarny PR - słaba opozycja nie ma pomysłu jak odzyskać wiarygodność. Stad brudne chwyty - i oskarżenia o "totalitarny" charakter władzySkrýt celý příspěvekMaximus Nechci se tu pouštět do nějakého obsáhlého elaborátu, ale Vaše vývody založené spíše na přáních než realitě mě nutí odpovědět. Bez Německa hlady skutečně umřeme hlady, ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Nechci se tu pouštět do nějakého obsáhlého elaborátu, ale Vaše vývody založené spíše na přáních než realitě mě nutí odpovědět.
Bez Německa hlady skutečně umřeme hlady, závislost našeho průmyslu (dominantní složka naší ekonomiky) na EU se zvýšila, Export do EU přesahuje 80% veškerého exportu a jde převážně do Německa. Ať se nám to libí nebo ne, byli jsme, jsme a budeme vždy součást prostoru, kterému Německo bude dominovat.Takže nějaké velké války (obrazně i do slova) nám nemohou přinést nic dobrého. Což samozřejmě neznamená, že bychom neměli říkat ne pokud by nás tlačili do něčeho co skutečně nedává smysl (viz kvóty atp.)
A ano, máte pravdu, ta myšlenka Trojmoří spojuje velký počet lidí, ale (a to už jste opomněl) ekonomický výkon těchto zemí není ani 10% výkonu celé EU. Prostě je to spolek chudých (až na Rakousko, které se k tomu stejně staví velmi rezervovaně).
Friedmanovu knihu jsem četl, je opravdu zajímavá, nicméně už nevysvětluje, jak relativně chudé Polsko (nejchudší země v rámci V4) s 35 mil. obyvatel (ty 3 miliony co žijí v zahraničí nepočítám), dokáže ten blok vytvořit a udržet pohromadě. Ony ty státy, krom toho, že leží na východ od Berlína, zase tolik společného nemají. Ono spojovat autentickou Střední Evropu (ČR, Slovinsko, Rakousko, Slovensko), se Středovýchodní (Polsko, Maďarsko, Litva) a s Balkánem (Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko), přičemž do toho započítejte odlišné kulturní okruhy (vycházející z náboženství), tak jsme zpět u těch přání. Německo dominuje EU proto, že je nejen největší, ale také ekonomicky nejvýkonnější a jeho firmy disponují špičkovým know-how. To je "soft power", která je dělá přitažlivými pro všechny okolo. A až k tomu jednou přidají i "hard power", tak to bude skutečná velmoc. A teď si to srovnejte s Polskem. To není ani stejný sport. Stejně tak mě zaráží, že Vám vadí být pod Berlínem či Bruselem (byť chápu proč), ale být pod Varšavou by Vám nevadilo (to opravdu nechápu).
Nicméně já nejsem proti spolupráci některých zemích v rámci EU, pokud by nám to Trojmoří pomohlo (jak píšu dole) vytáhnout z Bruselu více peněz na infrastrukturní projekty, OK jděme do toho. Ale pokud to znamená budovat nějaký Velkopolský blok, tak pryč od toho. Jen bychom podporovali Poláky v jejich nekritickém a nereálném pohledu na ně samé.
Lukas
Já jsem neřekl, že je to v Polsku stejné jako v Rusku, to ani náhodou. Já jsem řekl, že pro současnou vládu ve Varšavě a v Budapešti je Putin v některých věcech inspirací (kontrola soudů, médií, nacionalistická rétorika, v Polsku plíživá nacionalizace ekonomiky). To ale neznamená, že je v Polsku diktatura ruského typu. Jen to, že některé aspekty liberální demokracie jsou pro PiS sprosté slovo. A byl bych nerad pokud byste v tom hledal nějakou nadřazenost, mám strach, že nás to po volbách čeká též. Nápady jednoho imigranta, který zřejmě vyhraje letošní volby a stát chce řídit jako firmu jsou stejně nebezpečné.Skrýt celý příspěvekPrehlbujúca sa spolupráca krajín V4? Veď V4 v podstate funguje len na papiery (a nikdy to ani nebolo lepšie). Poľsko má svoje ambície (čo je pochopiteľné pri jeho veĺkosti), ...Zobrazit celý příspěvek
Prehlbujúca sa spolupráca krajín V4? Veď V4 v podstate funguje len na papiery (a nikdy to ani nebolo lepšie). Poľsko má svoje ambície (čo je pochopiteľné pri jeho veĺkosti), Maďarsko je v posledných rokoch absolútne nevypočitateľné a Česko - Slovenská spolupráca aj napriek spoločnej histórii (alebo niekedy aj pre ňu) tiež nieje úplne ideálna.Skrýt celý příspěvek
Byl jsem vždy dost rezervovaným EU fandou (hlavně v hype době) a nikdy jsem nenaskočil na manipulativní bláboly o tom, jak nás EU dotuje, prodělává na nás a my ji to jednou musíme ...Zobrazit celý příspěvek
Byl jsem vždy dost rezervovaným EU fandou (hlavně v hype době) a nikdy jsem nenaskočil na manipulativní bláboly o tom, jak nás EU dotuje, prodělává na nás a my ji to jednou musíme přikrčení vrátit. Nedávno mě i pobavil Visingerův scénář o tom, že by EU chtěla vrátit zpět peníze co nám kdy poslala...
Teď se začalo trochu mluvit o dividendách, které tečou na západ, ale také jde o cla a všechny ty věci, kterých jsme se vzdali. To bychom zas chtěli zpátky proplácet všechna cla za ta léta....
Nedělám si iluze, jak je to s naším 80% vývozem do Německa. Spoustu z toho Němci zabalí do obalu "made in Germany" a pošlou do Číny a zemí, proti kterým posledních 40 Havlistů v naší republice tak brojí. Nás pak zápaďáci ještě zkritizují, že bychom mohli být v těch sankcích a lidských právech důslednější, ale ve skutečnosti si chrochtají jací jsme pitomci.
EU je velká a to je v principu dobře. Peníze slouží k systematickému okrádání lidí a to je v principu asi už i v pořádku. Čím je celek větší, tím víc si může nakrást (natisknout). EU vydělává na tom, že je velká a má ve světě jméno. My EU taky zvětšujeme a taky ji přidáváme na váze, i když máme vlastní měnu. Takže to je taky jedna strana dotací.
Dobře ale, že tu měnu máme, protože díky tomu si banka natiskla dva biliony a nemusí za ně děkovat EU. Samozřejmě, že tím občany taky okrádá, ale je tak trochu lepší, když to udělá národní banka než ta cizí. Alespoň máme rezervy a nepoloží nás nějaká Chorošova spekulace nebo se to může i dobře investovat a využít (při úpravě pravidel). S tím, že každá vláda okrádá občany krz peníze jsem se asi smířil, jde ale o to, jak se pak takto bezpracně nabyté prostředky využijí.
Nadruhou stranu Nesher má v lecčem pravdu a nějaké velkopolské ambice je třeba brát s rezervou. Spolupráce s V4 ok, prosadit se v EU ok, ale ty manipulativní Friedmanovy slinty nebrat!
Nemusíme jít přikrčeni ve všem Němcům na ruku, ale je dobrý vědět, s kým je spjatá naše prosperita. Přijde mi taky trošku úsměvný, kolik zápaďáků obrátilo po tom, co jim šáhli na hračky...teda ehm flintičky. Já stím taky nesouhlasím, ale vdyť to naši politici nepustili. Jen si nesmíme dělat hlavu z Kocába a podobných tunelářů, kteří politicky zamrzli v roce 1990.Skrýt celý příspěvekTo Nesher: Pokud někdo umře hlady, tak možná vy sám :-))). Stále prohlubující spolupráce zemí V4 a dalších zemí střední a východní Evropy je logickou reakcí na německo-francouzský ...Zobrazit celý příspěvek
To Nesher: Pokud někdo umře hlady, tak možná vy sám :-))). Stále prohlubující spolupráce zemí V4 a dalších zemí střední a východní Evropy je logickou reakcí na německo-francouzský tandem, který se snaží být lídrem EU a prosazovat svoje politické a ekonomické zájmy, které rozhodně ne vždy jsou v zájmu nových členů - migrační a azylová politika, schopnost plnit závazky o ochraně schengenského prostoru, vnucování nesmyslné protizbraňové legislativy ... .
Odmítání projektů ze strany některých českých a slovenských politiků začít spolupracovat na bázi menších států střední a východní Evropy a díky tomu lépe prosazovat a hájit naše společné zájmy v rámci EU je přesně v duchu benešovské malosti a "přizdisráčství". Nechápu, jak někteří lidé vítají, jak jsme se postupně stali údajně další "spolkovou zemí" Německa, nicméně realita je taková, že jsme spíš v pozici neokolonie, která v této pozici nikdy nemůže dosáhnout životní úrovně Německa, pokud samo Německo nepostihne v průběhu několika příštích dekád retrográdní ekonomický a politický vývoj.
Výraz neokolonie není ničím novým a pokud se podíváme na míru zdanění nadnárodního kapitálu, tak opravdu nepatříme na "západ", ale někam do Afriky. Platy za stejnou práci u stejné firmy v ČR a Německu také nejsou obvykle zrovna podobné.
Je hrozně naivní předpokládat, že EU jako taková je altruistický a bohulibý projekt, kdy západní země se s námi rozdělí o své bohatství a všichni se budeme mít stejně dobře. Je to především ekonomický projekt, který je dobře schovaný za spoustu idejí či spíš ideologií a dobře podpořený propagandou a legalizovanou korupcí skrze systém přerozdělování dotací a fondů.
EU jako taková by fungovala, pokud by zůstala primárně ekonomickým projektem, který je alespoň přibližně stejně výhodný pro všechny strany. Tyto strany musí mít ale také svobodnou možnost rozhodovat, zda ke konkrétnímu projektu přistoupí či nikoliv. Takto to už v EU dlouho nefunguje a ideologie vítězí nad pragmatismem a zájmy nejsilnějších hráčů (nadnárodních korporací či velkých států) nad jednotlivými státy. Tato nerovnováha bude vnášet trvale nestabilitu a právě jednou z možností jak řešit rozumně tuto nevyváženost je spolupráce zemí V4 a dalších zemí střední a východní Evropy, které pouze v "houfu" mají šanci proti starým členům EU vedených úzce spolupracujícím Německem a Francií. O tom, že rovnost mezi členy EU není realitou ukázaly jasně pobrexitové události, kdy se nejprve sešly na "krizovém" jednání původní členové EU a až posléze byla svolána jednání všech členů EU.
Rád bych připomněl v kontextu mých výhrad zajímavou knihu "Příštích sto let" od George Friedmana, který ve svých predikcích nepočítá moc pro třetí dekádu tohoto století s nějakou EU, ale "Velkopoským blokem", který bude podle něj z dlouhodobého hlediska mnohem životaschopnější.
Je v našem nejvlastnějším zájmu, aby jsme si nezavírali cesty k alternativám a v případě správnosti odhadů G. Friedmana si už nyní pojistit, že "Velkopolský blok" by případně obsahoval i ČR či SR a bude se také pro nás nazývat i poněkud přijatelněji :-).
Připomenu, že už jen státy V4 se Slovinskem, Rumunskem a zeměmi Pobaltí by měly dohromady více než 90 milionů a spojovaly by ty zmíněná tři moře. Pro srovnání připomenu, že Německo má 82,2 milionu obyvatel a Francie 66,8 milionu obyvatel, takže by tyto spolupracující země střední a východní Evropy měly výrazně silnější pozici. Proč se tak neděje? - DIVIDE ET IMPERA
„ono je dobře, že jsou mezi národy sloni a poníci. A je dobře, když ti mrňousci dostanou čas od času „na frak“, když zapomenou třeba, že musej do houfu...
Jan MasarykSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...