Efekt Trump: Polsko nakoupí za miliardy americké systémy Patriot a HIMARS

Odpal rakety země-vzduch PAC-3 systému Patriot; větší foto / Raytheon

Obchod se zbraněmi dělá přátelé - polské ministerstvo obrany na pozadí návštěvy Donalda Trumpa ve Varšavě podepsalo se Spojenými státy dohodu o spolupráci na dvou klíčových zbrojních projektech polské armády. První program Visla řeší nákup prostředků protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu, program Homar nákup taktických raket země-země.

Visla

Dlužno dodat, že polské ministerstvo obrany zatím nepodepsalo závazné smlouvy na dodávky amerických systémů pro oba programy. Nicméně ve středu polský ministr obrany Antoni Macierewicz uvedl, že vývoj a výrobu raketometů Homar zajistí Polská zbrojní skupina (PGZ) ve spolupráci s americkou firmou Lockheed Martin. Homar tak využije komponenty amerického raketometu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).

O den později polské ministerstvo obrany podepsalo memorandum o spolupráci s americkou Agenturou pro obrannou bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

Memorandum řeší dodávky systémů Patriot pro polský program Visla - což je označení pro budovanou polskou národní PVO středního dosahu. Visla mimo jiné zajistí ochranu polského území a vojsk před útoky balistickými raketami.

Memorandum je jakousi cestovní a časovou mapou zavádění Patriotů do polské armády - jedná se však spíše o politický krok, než o nějaký pokrok v samotné smlouvě.

Celý kontrakt je podle memoranda rozdělen do dvou etap a každá etapa bude řešená samostatnou smlouvou. V rámci první etapy do konce roku Varšava podepíše s americkou stranou závaznou smlouvu na dodávkách dvou baterií Patriot, s termínem dodání do konce roku 2022 - původní plány počítaly s dodávkou v letech 2019 až 2020. Operačního nasazení první dvě polské baterie Patriot dosáhnou v roce 2023.

Polsko nakoupí celkově osm baterií Patriot - celkově půjde o 16 střeleckých radarů a 48 mobilních odpalovacích stanovišť. Na celý program Polsko vynaloží 30 miliard zlotých (185 miliard Kč).

Polské ministerstvo obrany pro první dvě baterie Patriot nakoupí také americký Integrovaný velitelský systém protivzdušné obrany IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) od firmy Northrop Grumman.

IBCS slučuje informace z nejrůznějších radiolokátorů, senzorů, odpalovacích systémů, velitelských stanovišť, atd. a vytváří jediný taktický obraz bojiště. Dramaticky tak zvyšuje situační povědomí pozemních jednotek PVO o situaci ve vzdušném prostoru a také o možnostech působení proti nepřátelským cílům.


Raketomet HIMARS v akci; větší foto / Lockheed Martin

Problém však je, že ani americká armáda zatím nemá IBCS zavedeno ve výzbroji a s operačním nasazením IBCS se počítá až v roce 2022. Přesto Polsko získá stejnou konfiguraci IBCS jako americká armáda a dodávky IBCS do polské armády proběhnou souběžně s dodávkami do americké armády.

V rámci druhé fáze (podpis na konci roku 2018), kromě dalších šestí baterií Patriot, Varšava nakoupí další moderní technologie PVO - především nejnovější přehledový/sledovací radiolokátor typu AESA (Active Electronically Scanned Array) s 360°pokrytím pro systémy Patriot. Starší přehledové radiolokátory Patriot skenují prostor pouze v rozsahu 180°. Radiolokátory typu AESA získá šest baterií dodaných po roce 2022.

Polsko v druhé fázi požaduje také integraci nových střel SkyCeptor založených na izraelských střelách Stunner. Střely jsou určeny k boji pro balistickým raketám krátkého/středního doletu a střelám s plochou dráhou letu. Přesné parametry střelyStunner jsou tajné, ale objevují se informace o dostupu 50-75 km a doletu 300 km.

Avšak právě tyto speciální a nové technologie celou dodávku Patriotů do Polska prodlužují - problém je zejména dořešení přenosu špičkových technologií do Polska. Avšak podle Maceriwicze je získání 360° radiolokátorů a střel SkyCeptor pro Polsko klíčové a bylo to také předmětem jeho osobního rozhovoru s americkým ministrem obrany Jimem Mattisem.


IBCS je revoluční velitelský a řídicí (C2) systém pozemní PVO.

Homar

Podpis spolupráce mezi PGZ a Lockheed Martin je důležitý krok v programu Homar. Nyní se může Varšava obrátit přímo na americké federální orgány s oficiální žádosti o nákup komponentů raketových systémů HIMARS.

Polská firma PGZ počítá se stavbou vlastních mobilních raketometů na základě raketometů HIMARS - půjde především o samotné střely a odpalovací kontejnery.  Řízení palby raketometů Homar obstará polský systém "Topaz", který je využíván i v dalších polských dělostřeleckých a minometných systémech.

Hlavními prvky TOPAZ jsou komunikační systémy, počítače a příslušný software. Součástí kompletu TOPAZje displej velitele s pohyblivou mapou, kde se zobrazují nejrůznější taktické údaje, pozice vlastních/nepřátelských sil, pozice, velikost a typ cíle, nebezpečné/bezpečné zóny podle typu techniky nepřítele, dostřel podle dostupné munice, atd.

Naprosto zásadní bude napojení raketometu Homar do špičkových prvků velení a řízení, bez kterých je nemyslitelné vést v moderní válce efektivní boj proti nepříteli. Homar bude mimo jiné integrován do výše uvedeného systému IBCS - raketomety tak mohou ničit postavení nepřátelských taktických střel země-země, které se “prozradily” odpálením raket proti polským cílům.


Raketomety HIMARS budou v polské armádě umístěny na polských nákladních vozidlech Jelcz 663.32 6×6; větší foto / PGZ

Polsko počítá pro raketomet Homar s využitím podvozku polského nákladního automobilu Jelcz 663.32 6×6, na který bude umístěn kontejner HIMARS s šesti šachtami pro rakety GLMRS nebo jednou šachtou pro rakety středního doletu ATACMS.

Varšava požaduje maximální transfer technologií, aby polský průmysl dokázal raketomety (to platí i pro systémy Patriot) udržovat nebo modernizovat. Varšava také požaduje, aby se maximum komponentů vyrábělo v Polsku, to platí i o nejnovějších střelách země-země GLMRS s doletem 150 km nebo o budoucích LRPF (Long-Range Precision Fires) s doletem až 500 km.

Nákup špičkových zbraňových Patriot a HIMARS má obrovský význam pro Polsko, jak z vojenského, tak z politického hlediska. Nákupem takto výkonných zbraní daná země jasně ukazuje světu svou zahraniční orientaci a vytváří silné a dlouhodobé osobní, průmyslové, ekonomické a politické vazby s obchodním partnerem. Zprostředkovaně tak roste politická moc a mezinárodní postavení dané země. 

Polsko má silnou nedůvěru k EU jako k entitě, která dokáže vzdorovat mocenským ambicím Ruska. Varšava se proto silně snaží o trvalou přítomnost amerických vojenských jednotek v Polsku - nákup amerických zbraní je dalším krokem k tomuto konečnému cíli, který má nezpochybnitelně pojistit polskou vojenskou, politickou, společenskou, kulturní a průmyslovou orientaci směrem na Západ, resp. směrem od Ruska.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a ...

Polská ochrana proti bitevním vrtulníkům a letadlům

Polská firma PIT-RADWAR dokončila vývoj kanónového systému protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého ...

První samohybné minomety Rak pro polskou armádou

Polská 17. mechanizována brigáda získala prvních osm samohybných minometů Rak ráže 120 mm a čtyři ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • rasto12
  23:35 11.07.2017

  Ešte som chcel doplniť , že či bude mať PLR na také systémy ? Lebo PR na kúpu bolo obrovské, ale či to reálne aj bude, lebo už mali riešiť napr. aj nové lode. Uvidíme či reálna ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte som chcel doplniť , že či bude mať PLR na také systémy ? Lebo PR na kúpu bolo obrovské, ale či to reálne aj bude, lebo už mali riešiť napr. aj nové lode. Uvidíme či reálna vôľa bude aj pri kúpe spomínaných nových systémov.Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  23:28 11.07.2017

  Pri takýchto správach o kúpe niečoho "extra" treba byť pripravený, že nie vždy to aj bude. A ak bude, tak či termíne v akom je to prezentované. Príkladom sú Arabské krajiny , ...Zobrazit celý příspěvek

  Pri takýchto správach o kúpe niečoho "extra" treba byť pripravený, že nie vždy to aj bude. A ak bude, tak či termíne v akom je to prezentované. Príkladom sú Arabské krajiny , India....Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:58 11.07.2017

  Nie wiem jak na Węgrzech, ale sugerowanie że w PL władza idzie "putinowskim modelem" jest tak absurdalne że nawet trudno odpowiedzieć na taki "zarzut"... Ktoś to tworzy takie ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie wiem jak na Węgrzech, ale sugerowanie że w PL władza idzie "putinowskim modelem" jest tak absurdalne że nawet trudno odpowiedzieć na taki "zarzut"...

  Ktoś to tworzy takie sugestie nie wie ani jak wygląda władza w Moskwie, ani jaka jest sytuacja w PL.

  To że rządzi PiS - że jest to pierwszy rzad który ma samodzielną większość (co jest normalne w dojrzałych demokracjach zachodniej Europy) to nie zasługa Kaczyńskiego. To zasługa obecnej opozycji która jest słaba bo zupełnie oderwana od rzeczywistości. I to widza nawet osoby które nie głosowały na PiS

  Trochę jak w Niemczech - jest wielu którzy chcieliby nowego kanclerza.
  Ale mając jako alternatywę Merkelowej Schulza - wiadomo na kogo zagłosują...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:37 11.07.2017

  Snownomad Tohle přesně jsem čekal, západní kalifáty, to je vážně argument. A k tomu jak Německo nepotřebujeme a jak nás posílené Polsko zachrání. Někdy se podívejte na strukturu ...Zobrazit celý příspěvek

  Snownomad
  Tohle přesně jsem čekal, západní kalifáty, to je vážně argument.
  A k tomu jak Německo nepotřebujeme a jak nás posílené Polsko zachrání.
  Někdy se podívejte na strukturu naší ekonomiky a exportu, bez EU (tj. hlavně bez Německa) umřeme hlady. Uvědomte si, že 80% našeho exportu jde do EU (hlavně Německa), to chudé Polsko, které si hraje na něco co není a nikdy nebude nedokáže nahradit. Stejně tak forma vlády, kterou dnes v Polsku a v Maďarsku zavádějí mi nijak přitažlivá nepůjde, inspirace Putinem je tam více než zřejmá. Takže kdo se bojí polských ambicí? Každý kdo má rozum.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  15:24 11.07.2017

  Podstawowa zasada w polityce ,albo zasiadasz przy stole i decydujesz ,albo jesteś w "menu" ...

  Podstawowa zasada w polityce ,albo zasiadasz przy stole i decydujesz ,albo jesteś w "menu" ...

 • Snownomad
  14:19 11.07.2017

  Nesher: Ale prd umřeme hlady (Poláci už vůbec ne), zchudneme, ale hlady nezemřeme. Ad velmocenské ambice Polska: kdo se těch "ambicí" bojí'? kdo se bojí Němců? sám si ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Ale prd umřeme hlady (Poláci už vůbec ne), zchudneme, ale hlady nezemřeme.
  Ad velmocenské ambice Polska: kdo se těch "ambicí" bojí'? kdo se bojí Němců?
  sám si odpověz...
  Fakt je ten, že jedině posílení Polska může zastavit šílený pád celé Evropy do islámských sraček, západní chalifáty už jsou ztraceny, nevidím důvod proč se k nim ZBABĚLE vázat, je třeba hledět dopředu a hledat nové možnosti a východiska, Německo tou možností a nadějí neníSkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:45 11.07.2017

  Lukas Je v tom obojí, jednak (a to máte pravdu) nejistota jak se k tomu postaví Němci, obzvlášť v situaci kdy současná polská vláda (jako motor konceptu Trojmoří) je čím dál tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Je v tom obojí, jednak (a to máte pravdu) nejistota jak se k tomu postaví Němci, obzvlášť v situaci kdy současná polská vláda (jako motor konceptu Trojmoří) je čím dál tím více izolovaná a vůči Německu rezervovaná až nepřátelská. Ať se nám to líbí či ne, Německo je v Evropě jediná skutečná velmoc.Bez německého trhu umřeme hlady jak vy, tak i my.
  Ale stejně tak i pocit, že si tím nápadem Polsko snaží naplnit své velmocenské ambice v čemž ho nikdo rozumný nechce podporovat. Protože to nemůže skončit dobře.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:09 11.07.2017

  Myślę, że istotą problemu jest wyłącznie obawa "Co powiedzą Niemcy".

  A nie to że Warszawa coś tworzy i zdominuje innych..
  Bo to nie możliwe...

  Myślę, że istotą problemu jest wyłącznie obawa "Co powiedzą Niemcy".

  A nie to że Warszawa coś tworzy i zdominuje innych..
  Bo to nie możliwe...

 • Nesher
  12:01 11.07.2017

  Lukas Protože to tak chápeme, obecně názor v našich vládních kruzích je ten, že snaha o propojení infrastruktury ve směru sever-jih (jak se nyní Trojmoří popisuje) je jen zástěrka ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Protože to tak chápeme, obecně názor v našich vládních kruzích je ten, že snaha o propojení infrastruktury ve směru sever-jih (jak se nyní Trojmoří popisuje) je jen zástěrka pro vybudování jakési "nové" Evropy pod polským vedením. A toho se nejen my, ale i další (např. Slovensko, které většinou koordinuje svoje postoje s Prahou a Berlínem) prostě účastnit nechceme. Byla by to nebezpečná hra (podpora nereálných velmocenských ambicí Varšavy) ve které můžeme jenom prohrát. Tedy pokud půjde jenom o to vytáhnout z EU peníze na stavbu dálnic, železnic či produktovodů OK, tam se naše zájmy protínají. Pokud, ale zatím má být vytváření jakých si politických struktur, tak z toho Praha, Bratislava, Vídeň, Lublaň a zřejmě i další rychle vycouvají.
  Navíc, my propojení na západní ropovody a plynovody už máme, takže na rozdíl od Polska či Bulharska máme alternativní dopravní cesty jak dopravit (třeba i ruský ) plyn nebo ropu do ČR. A také si prostě nemůžeme dovolit dělat ve větší míře protiněmeckou politiku (což je dle mého jedna z ideí Trojmoří), protože pokud budeme dělat politiku proti Německu, tak Německo bude dělat politiku proti nám, klidně po dohodě s Ruskem. A to je něco co nemůžeme vyhrát. A žádný spolek slabých a chudých (a to jsou všechny státy, které se této iniciativy účastní, Polsko nevyjímaje) nám v takové situaci nepomůže.

  Ohledně Gripenu a dálnic, např. páteřní D 1 s provozem proudových letadel počítá, zkoušelo se to už za komunismu a v rámci současné rekonstrukce si MO vymínilo zachování této možnosti..
  Dále máme celkem dost letišť, která (byť nejsou vojenská) v případě války provoz Gripenů umožní (Hradec Králové, Bechyně, Přerov, Vodochody, České Budějovice, Pardubice, Ostrava, Brno, Karlovy vary). A znova opakuji, těch letadel máme jenom 14.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:02 11.07.2017

  Dlaczego mówicie, iż jest to wyłącznie polski interes? Ciężko by Węgry nie podpisały umowy z Gazpromem skoro na dziś (rok 2017) nie mają innej alternatywy. Tą alternatywę trzeba ...Zobrazit celý příspěvek

  Dlaczego mówicie, iż jest to wyłącznie polski interes?
  Ciężko by Węgry nie podpisały umowy z Gazpromem skoro na dziś (rok 2017) nie mają innej alternatywy.
  Tą alternatywę trzeba stworzyć - i oto póki co chodzi...

  A co do relacji Niemiecko- Czeskich - Niemcy nie sprzedają swojego gazu. I póki co każdy może kupować skąd chce...

  Co do Gripena - oj nie wiesz jak dokładnie są / były przygotowane szwedzkie zapasowe lotniska do obsługi maszyn.
  To nie tylko proste odcinki dróg + miejsca postojowe...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  09:35 11.07.2017

  Lukas Ohledně projektu "Trojmoří", petres to popsal docela výstižně. U nás se to chápe jako pokus Polska o vytvoření jakési polské sféry zájmů, který má pomoci prolomit faktickou ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Ohledně projektu "Trojmoří", petres to popsal docela výstižně. U nás se to chápe jako pokus Polska o vytvoření jakési polské sféry zájmů, který má pomoci prolomit faktickou polskou izolaci v rámci EU. Proto byla naše účast, stejně jako rakouská spíše zdvořilostní. U nás je všem jasné, že je to předem odsouzeno k neúspěchu, Polsko není velmoc, aby něco takového bylo schopné udržet při životě, Američany ten projekt zajímá pouze jako trh pro jejich plyn a zbraně, takže ti do toho peníze a politickou energii investovat nebudou. A kvůli něčemu takovému si komplikovat vztahy s Německem nikdo nebude, ostatně Maďaři tam poslali delegaci na nejvyšší úrovni a pak podepsali smlouvu s Gazpromem.

  Ohledně Gripenu
  Gripen byl od začátku projektován tak, že v případě války bude působit z nouzových letišť (to je švédská taktika, Švédům bylo vždy jasné, že v případě konfliktu s Ruskem přijdou o stálá letiště v řádu hodin, max. dnů), proto Gripen potřebuje méně personálu než F 16. Navíc my jich máme jen 14, to schovat u dálnic, starých letišť atp. nebude větší problém. Stejně tak L 159, ta je projektována na použití z travnatých ploch. Takže to co je v případě F 16 nouzová možnost, je v případě Gripenu standard, od počátku se s tím počítalo jako s hlavní možností.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:04 11.07.2017

  Myślę, ze mylicie pojęcia... Przed wojną o Intermarium myślał Piłsudski - ale tylko myślał. Po Traktacie Ryskim nikt nawet nie śmiał myśleć o zrealizowaniu tej koncepcji. Z ...Zobrazit celý příspěvek

  Myślę, ze mylicie pojęcia...

  Przed wojną o Intermarium myślał Piłsudski - ale tylko myślał. Po Traktacie Ryskim nikt nawet nie śmiał myśleć o zrealizowaniu tej koncepcji.
  Z resztą co owe Intermarium ma do Czech/ Czechosłowacji? - nic... Nasze sprawy z Cieszynem nie miały związku z tą koncepcją...

  Natomiast dzisiejsze "Trójmorze" - cóż połączenia komunikacyjne, czy gazociągi i gazoporty nie są chyba zagrożeniem dla Pragi, (Możecie wyjaśnić jakie zagrożenie widzą czescy politycy, że na spotkanie do Warszawy nie przyjechał Zeman tylko Sobotka? )
  Nie widzę też "mocarstwowości" w tym że chcemy alternatywnych źródeł dostaw surowców (to nie tylko USA ale i Norwegia)


  PRO Nesher - tak generalnie masz racje.
  Ale jeszcze jest temat bycia "zapleczem wojny" (Zawsze może być tak że Czechy jako członek sojuszu staną się zapleczem działań np. w PL i wówczas będą obiektem ataku)
  No i warianty mało prawdopodobne - jak np. Niemcy.
  Inwestycje w wojsko to inwestycje na 20-30 lat. 30 lat temu byliśmy w zupełnie innym sojuszu i kto inny był wrogiem.
  Choć akurat my cały czas jesteśmy sojusznikami ;)

  Tak, Gripen może wystartować z autostrady (F-16 też) ale nie w każdych warunkach (Autostrady nie są operacyjne w nocy i przy złej pogodzie)
  Są lotniska cywilne które można przystosować do operacji wojskowych. - ale one są dość proste do zniszczenia (znana jest lokalizacja, nie mają ani plyty startowej ani infrastruktury zabezpieczonej przed bombardowaniem)
  Ale najlepszy efekt dają wcześniej przygotowane ukryte i umocnione stanowiskaSkrýt celý příspěvek

 • petres
  07:39 11.07.2017

  Poznámka k plánu Mezimoří - Trojmoří. Ze strany Česka nemůže nemůže přijít souhlasná reakce s tímto plánem. Tento plán je vnímán jako projekce polských velmocenských ambicí a ...Zobrazit celý příspěvek

  Poznámka k plánu Mezimoří - Trojmoří. Ze strany Česka nemůže nemůže přijít souhlasná reakce s tímto plánem. Tento plán je vnímán jako projekce polských velmocenských ambicí a Česká republika by v případě realizace nebyla rovnoprávným partnerem (subjektem), ale dostala by se do pozice objektu polských zájmů. Navíc ekonomická i vojenská síla současného Česka se nedá srovnávat se silou předválečného Československa. Obsazení Těšínska Polskem v roce 1939 je Čechy vnímáno velmi negativně, jako ukázka toho, kam se Polsko schopné zajít v prosazování svých zájmů vůči nám.
  Lukas, Tecka
  Polsko je Čechy vnímáno příznivě, jako blízký přítel. Byla by škoda, kdyby se toto změnilo díky nepřiměřeným ambicím Polska, které jdou na úkor okolních menších zemí.

  Nesher
  jenom drobně doplním, že požadavek na nový systém (náhrada KUBu) jsou 4 baterie a baterie má obsahovat NEJMÉNĚ 4 odpalovací jednotky. Takže před číslovku 16 bych přidal nejméně (můj odhad 16 - 24).Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:21 10.07.2017

  U nás se v případě války počítá s tím, že se letadla prostě rozptýlí na záložní letiště a tam zamaskují. Gripen může používat klidně dálnici, L 159 ani nepotřebuje pevnou ...Zobrazit celý příspěvek

  U nás se v případě války počítá s tím, že se letadla prostě rozptýlí na záložní letiště a tam zamaskují. Gripen může používat klidně dálnici, L 159 ani nepotřebuje pevnou přistávací plochu, pokud neprší stačí trochu lepší aeroklubové letiště, případně též dálnice.
  Navíc, my nepočítáme s bojem na našem území, pokud by k tomu došlo, znamenalo by to, že Polsko už neexistuje. V rámci obrany teritoria NATO má AČR vybudovat kompletní brigádní úkolové uskupení (včetně PL obrany a letecké podpory), a to pak udržet v operaci až 6 měsíců.
  Pokud bychom museli bránit teritorium ČR, tak nám letadla stejně k ničemu nebudou. Navíc nějak chybí nepřítel, který by chtěl nebo mohl útočit přímo na naše území. V případě války s Ruskem počítáme s tím, že se bude bojovat v baltských zemích a v Polsku, které budou pochopitelně zničeny, ale plán je takový, že by NATO mělo právě v Polsku ruskou invazi zastavit. V případě nějakých problémů na jihu by se bojovalo někde na Balkáně. Takže zase nic, tedy pokud si (když jsme u těch zlomyslných komentářů) nechcete zopakovat starou chybu a v rámci věčné polské hry na velmoc (která nemá žádný smysl) opět snažit obnovit šílený nápad s Mezimořím jako před válkou, jehož podmínkou bylo zničení Československa. Ten momentální nápad s Trojmořím by tomu trochu napovídal. Ostatně právě historická zkušenost a smysl pro realitu je důvodem proč se k tomu naše vláda staví tak vlažně. Ale myslím, že to nehrozí, že si pár zodpovědných lidí v Polsku uvědomuje realitu, že nejste a ani nikdy nebudete žádná velmoc. Jste, stejně jako např. Španělsko stát střední velikosti a navíc spíš chudý.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:31 10.07.2017

  Oczywiście Czechy to nie Szwajcaria - oni mają więcej myśliwców... Nie, nie jest to złośliwy komentarz. Po prostu wspominam ze nie potrzebujecie budować wielu schronów, które nie ...Zobrazit celý příspěvek

  Oczywiście Czechy to nie Szwajcaria - oni mają więcej myśliwców... Nie, nie jest to złośliwy komentarz. Po prostu wspominam ze nie potrzebujecie budować wielu schronów, które nie muszą być wykute w skale (muszą być tylko dobrze zabezpieczone przed Iskanderami i typowymi bombami oraz zamaskowane.

  Natomiast budowa kilkunastu schronów z 20-30 miejscami dla myśliwców oraz dostosowanie cywilnych lotnisk do pełno zakresowej obsługi maszyn w razie wojny i tak będzie tańsze niż zakup choćby i eksploatacja 1 baterii (2 Fire units) systemu Patriot - i przynajmniej zapewni że lotnictwo nie padnie ofiarą pierwszego uderzenia...

  Wracając do Szwajcarii - właśnie tam jest problem z programem BODLUV 2020
  Okazało się ze zarówno IRIS-T SL jak i CAMM ER mają problemy związane z geografią Szwajcarii.

  Jak widać to nie jest prosty temat...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:48 10.07.2017

  Lukas Obávám se, že máte o terénu v naší zemi trochu zkreslené představy, ČR rozhodně není Švýcarsko, byť to tak ve srovnání s běžnou polskou krajinou, která je většinou rovná ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Obávám se, že máte o terénu v naší zemi trochu zkreslené představy, ČR rozhodně není Švýcarsko, byť to tak ve srovnání s běžnou polskou krajinou, která je většinou rovná jako stůl, může vypadat. Na budování nějakých podzemních hangárů pro letadla můžete zapomenout, jednak není kde, také není proč (my těch letadel zase tolik nemáme) a v neposlední řadě není za co. Na něco takového nepomyslela ani komunistický armáda, která těch letadel měla cca 600.
  A stejně tak MADR radary považuji za dobrý nápad, krom přehledu o situaci ve vzdušním prostoru mají v budoucnu poskytovat i informace pro budoucí protiletadlové raketové systémy, které mají po roce 2020 nahradit Kub.
  Plánovaný stav PL obrany AČR má tvořit 32 systémů VSHORAD RBS 70 a 16 nových systémů. které nahradí starý KUB. V budoucnu se počítá i systémy C-RAM, ale to nebude dříve než po roce 2025, zatím není jasné jaké systémy by armáda chtěla otestovat a ani počet.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:10 10.07.2017

  Póki co to tylko deklaracje - nie umowa. Choć spodziewałem się, że jednak podpiszą konkretną umowę na 4 fire unit Patriot PDB-8 (bo o nim mowa)... Tak czy siak co najmniej 30 ...Zobrazit celý příspěvek

  Póki co to tylko deklaracje - nie umowa. Choć spodziewałem się, że jednak podpiszą konkretną umowę na 4 fire unit Patriot PDB-8 (bo o nim mowa)...

  Tak czy siak co najmniej 30 mld zl...

  Co do ACR - tu sprawa wygląda inaczej - nie wiem czy w przy ukształtowaniu terenu Republiki Czeskiej warto inwestować w MRAD. (Jak wygląda temat radiolokacyjnych "martwych stref")
  Chyba jednak postawiłbym na kilka (10-12) fire unit porządnego VSHORAD (takiego o rzeczywistym promieniu rażenia 35 km+) + wykucie w górskich skałach kilkunastu schronohangarów dla samolotów. (To może być tańsze i skuteczniejsze zabezpieczenie lotnictwa przed pierwszym zaskakującym uderzeniem rakietowym...)Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:13 10.07.2017

  Tecka Bohužel, žádné nové informace stran výběru nových PL systémů nejsou. Nyní se jedná s Izraelem o nákupu MADR radarů, poslední informace jsou v tom duchu, že by smlouva měla ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  Bohužel, žádné nové informace stran výběru nových PL systémů nejsou. Nyní se jedná s Izraelem o nákupu MADR radarů, poslední informace jsou v tom duchu, že by smlouva měla být uzavřena někdy koncem srpna nebo v září. Ale vzhledem k tomu, že je to už asi třetí termín, tak bůhví jak to bude.
  Nicméně dnes bude vláda projednávat záměr MO nakoupit 16 odpalovacích systémů RBS 70 NG, takže jistý pokrok tu je.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  13:00 10.07.2017

  W uzupełnieniu do artykułu,ciekawa informacja o potencjalnym przepływie pieniedzy za kontrakt :Quote: Rafael Advanced Defense Systems, the Israeli company that developed David's ...Zobrazit celý příspěvek

  W uzupełnieniu do artykułu,ciekawa informacja o potencjalnym przepływie pieniedzy za kontrakt :Quote:
  Rafael Advanced Defense Systems, the Israeli company that developed David's Sling, is expected to make some $1 billion from this deal, which makes it one of the biggest in the company's history. Poland, meanwhile, will become the first export client of David Sling's interceptor missile.
  Czy są nowe informacje o Czesko Izraelskich negocjacjach?
  Na marginesie,Polska negocjacje z izraelem zakup dwoch satelitów,szacunkowy koszt około kilkaset milionów dolarówSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  17:59 08.07.2017

  flanker.jirka Nie jestem pewien czy tlumaczenie bylo poprawne ale dla wyjaśnienia chciałem zauważyć,ze wbrew pozorom opcja zamowienia ma głęboki sens. Pierwsze dwie baterie to ma ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka
  Nie jestem pewien czy tlumaczenie bylo poprawne ale dla wyjaśnienia chciałem zauważyć,ze wbrew pozorom opcja zamowienia ma głęboki sens. Pierwsze dwie baterie to ma byc PAC-3 MSE, czyli najnowsza wersja pocisku kinetycznego. Dla wyjaśnienia ,nikt w znanym nam świecie nie ma takiej technologii i tak zwany "zachód " jest conajmniej dwie dekady do tylu,nie wspominając o napinających mięśnie Rosjanach... W jednej FU mamy 16 pocisków wiec łatwo sobie policzyć ile jest w dwóch bateriach. Dla nas to będzie ostatnia linia obrony i opowieści w rodzaju " Polacy kupią lub nie kupią " to kolejne bajki trolli . Poza tym ,zwracam się z wielką i serdeczną prośbą o utrzymywanie ( na ogólnym poziomie ) merytorycznych wpisów .Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3