Efekt Trump: Polsko nakoupí za miliardy americké systémy Patriot a HIMARS

Odpal rakety země-vzduch PAC-3 systému Patriot; větší foto / Raytheon

Obchod se zbraněmi dělá přátelé - polské ministerstvo obrany na pozadí návštěvy Donalda Trumpa ve Varšavě podepsalo se Spojenými státy dohodu o spolupráci na dvou klíčových zbrojních projektech polské armády. První program Visla řeší nákup prostředků protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu, program Homar nákup taktických raket země-země.

Visla

Dlužno dodat, že polské ministerstvo obrany zatím nepodepsalo závazné smlouvy na dodávky amerických systémů pro oba programy. Nicméně ve středu polský ministr obrany Antoni Macierewicz uvedl, že vývoj a výrobu raketometů Homar zajistí Polská zbrojní skupina (PGZ) ve spolupráci s americkou firmou Lockheed Martin. Homar tak využije komponenty amerického raketometu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).

O den později polské ministerstvo obrany podepsalo memorandum o spolupráci s americkou Agenturou pro obrannou bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

Memorandum řeší dodávky systémů Patriot pro polský program Visla - což je označení pro budovanou polskou národní PVO středního dosahu. Visla mimo jiné zajistí ochranu polského území a vojsk před útoky balistickými raketami.

Memorandum je jakousi cestovní a časovou mapou zavádění Patriotů do polské armády - jedná se však spíše o politický krok, než o nějaký pokrok v samotné smlouvě.

Celý kontrakt je podle memoranda rozdělen do dvou etap a každá etapa bude řešená samostatnou smlouvou. V rámci první etapy do konce roku Varšava podepíše s americkou stranou závaznou smlouvu na dodávkách dvou baterií Patriot, s termínem dodání do konce roku 2022 - původní plány počítaly s dodávkou v letech 2019 až 2020. Operačního nasazení první dvě polské baterie Patriot dosáhnou v roce 2023.

Polsko nakoupí celkově osm baterií Patriot - celkově půjde o 16 střeleckých radarů a 48 mobilních odpalovacích stanovišť. Na celý program Polsko vynaloží 30 miliard zlotých (185 miliard Kč).

Polské ministerstvo obrany pro první dvě baterie Patriot nakoupí také americký Integrovaný velitelský systém protivzdušné obrany IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) od firmy Northrop Grumman.

IBCS slučuje informace z nejrůznějších radiolokátorů, senzorů, odpalovacích systémů, velitelských stanovišť, atd. a vytváří jediný taktický obraz bojiště. Dramaticky tak zvyšuje situační povědomí pozemních jednotek PVO o situaci ve vzdušném prostoru a také o možnostech působení proti nepřátelským cílům.


Raketomet HIMARS v akci; větší foto / Lockheed Martin

Problém však je, že ani americká armáda zatím nemá IBCS zavedeno ve výzbroji a s operačním nasazením IBCS se počítá až v roce 2022. Přesto Polsko získá stejnou konfiguraci IBCS jako americká armáda a dodávky IBCS do polské armády proběhnou souběžně s dodávkami do americké armády.

V rámci druhé fáze (podpis na konci roku 2018), kromě dalších šestí baterií Patriot, Varšava nakoupí další moderní technologie PVO - především nejnovější přehledový/sledovací radiolokátor typu AESA (Active Electronically Scanned Array) s 360°pokrytím pro systémy Patriot. Starší přehledové radiolokátory Patriot skenují prostor pouze v rozsahu 180°. Radiolokátory typu AESA získá šest baterií dodaných po roce 2022.

Polsko v druhé fázi požaduje také integraci nových střel SkyCeptor založených na izraelských střelách Stunner. Střely jsou určeny k boji pro balistickým raketám krátkého/středního doletu a střelám s plochou dráhou letu. Přesné parametry střelyStunner jsou tajné, ale objevují se informace o dostupu 50-75 km a doletu 300 km.

Avšak právě tyto speciální a nové technologie celou dodávku Patriotů do Polska prodlužují - problém je zejména dořešení přenosu špičkových technologií do Polska. Avšak podle Maceriwicze je získání 360° radiolokátorů a střel SkyCeptor pro Polsko klíčové a bylo to také předmětem jeho osobního rozhovoru s americkým ministrem obrany Jimem Mattisem.


IBCS je revoluční velitelský a řídicí (C2) systém pozemní PVO.

Homar

Podpis spolupráce mezi PGZ a Lockheed Martin je důležitý krok v programu Homar. Nyní se může Varšava obrátit přímo na americké federální orgány s oficiální žádosti o nákup komponentů raketových systémů HIMARS.

Polská firma PGZ počítá se stavbou vlastních mobilních raketometů na základě raketometů HIMARS - půjde především o samotné střely a odpalovací kontejnery.  Řízení palby raketometů Homar obstará polský systém "Topaz", který je využíván i v dalších polských dělostřeleckých a minometných systémech.

Hlavními prvky TOPAZ jsou komunikační systémy, počítače a příslušný software. Součástí kompletu TOPAZje displej velitele s pohyblivou mapou, kde se zobrazují nejrůznější taktické údaje, pozice vlastních/nepřátelských sil, pozice, velikost a typ cíle, nebezpečné/bezpečné zóny podle typu techniky nepřítele, dostřel podle dostupné munice, atd.

Naprosto zásadní bude napojení raketometu Homar do špičkových prvků velení a řízení, bez kterých je nemyslitelné vést v moderní válce efektivní boj proti nepříteli. Homar bude mimo jiné integrován do výše uvedeného systému IBCS - raketomety tak mohou ničit postavení nepřátelských taktických střel země-země, které se “prozradily” odpálením raket proti polským cílům.


Raketomety HIMARS budou v polské armádě umístěny na polských nákladních vozidlech Jelcz 663.32 6×6; větší foto / PGZ

Polsko počítá pro raketomet Homar s využitím podvozku polského nákladního automobilu Jelcz 663.32 6×6, na který bude umístěn kontejner HIMARS s šesti šachtami pro rakety GLMRS nebo jednou šachtou pro rakety středního doletu ATACMS.

Varšava požaduje maximální transfer technologií, aby polský průmysl dokázal raketomety (to platí i pro systémy Patriot) udržovat nebo modernizovat. Varšava také požaduje, aby se maximum komponentů vyrábělo v Polsku, to platí i o nejnovějších střelách země-země GLMRS s doletem 150 km nebo o budoucích LRPF (Long-Range Precision Fires) s doletem až 500 km.

Nákup špičkových zbraňových Patriot a HIMARS má obrovský význam pro Polsko, jak z vojenského, tak z politického hlediska. Nákupem takto výkonných zbraní daná země jasně ukazuje světu svou zahraniční orientaci a vytváří silné a dlouhodobé osobní, průmyslové, ekonomické a politické vazby s obchodním partnerem. Zprostředkovaně tak roste politická moc a mezinárodní postavení dané země. 

Polsko má silnou nedůvěru k EU jako k entitě, která dokáže vzdorovat mocenským ambicím Ruska. Varšava se proto silně snaží o trvalou přítomnost amerických vojenských jednotek v Polsku - nákup amerických zbraní je dalším krokem k tomuto konečnému cíli, který má nezpochybnitelně pojistit polskou vojenskou, politickou, společenskou, kulturní a průmyslovou orientaci směrem na Západ, resp. směrem od Ruska.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko

Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...

Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a ...

Polská ochrana proti bitevním vrtulníkům a letadlům

Polská firma PIT-RADWAR dokončila vývoj kanónového systému protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého ...

První samohybné minomety Rak pro polskou armádou

Polská 17. mechanizována brigáda získala prvních osm samohybných minometů Rak ráže 120 mm a čtyři ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nikdo
  13:15 08.07.2017

  Petres : Udávaný dosah u raket je celkem problém a obzvláště u PRO .Dosah na aerodynamické cíle je obecně mnohem delší než na balistické .Těch 300 km je dokonce i na Wiki ...Zobrazit celý příspěvek

  Petres : Udávaný dosah u raket je celkem problém a obzvláště u PRO .Dosah na aerodynamické cíle je obecně mnohem delší než na balistické .Těch 300 km je dokonce i na Wiki :Operating at a speed of Mach 7.5[4] and with a cruising range of 300 km,[5][6.Skrýt celý příspěvek

 • tomahawk69
  12:23 08.07.2017

  Nakupují, nakupují,. Politici objednávají zboží, které vůbec nepotřebují a za peníze, které nemají! Platit budou samosebou občané, současní i budoucí!

  Nakupují, nakupují,. Politici objednávají zboží, které vůbec nepotřebují a za peníze, které nemají! Platit budou samosebou občané, současní i budoucí!

 • tomahawk69
  12:22 08.07.2017

  Nakupují, nakupují,. Politici objednávají zboží, které vůbec nepotřebují a za peníze, které nemají! Platit budou samosebou občané, současní i budoucí!

  Nakupují, nakupují,. Politici objednávají zboží, které vůbec nepotřebují a za peníze, které nemají! Platit budou samosebou občané, současní i budoucí!

 • petres
  10:07 08.07.2017

  flanker.jirka mám podobný názor jako vy. U Stunneru mi přijde, že údaje, které jsou uvedeny na anglické Wikipedii (bez udání zdroje) by se mohly blížit realitě. Tj. dosah 50 - 75 ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka
  mám podobný názor jako vy. U Stunneru mi přijde, že údaje, které jsou uvedeny na anglické Wikipedii (bez udání zdroje) by se mohly blížit realitě. Tj. dosah 50 - 75 km, výškový dostup 30 - 50 km. Uvažuji jako vy, vycházím z rozměrů a z toho, že množství pohonné směsi bude při podobných rozměrech zhruba stejné.

  Podle mne údaje o dosahu a dostupu u Stunneru, podobně jako u střely Tamir (Iron Dome) bývají zaměňovány s parametry (dosah, dostup) cílů, proti kterým se používají.

  U Tamiru předpokládám, že mnohem blíž realitě je údaj dosahu 17 km (https://mostlymissiledefense.c... ) než běžně udávaný 70 km.
  vizuální porovnání vedle střely Python 5 s uváděným dosahem cca 16 km
  http://eurasian-defence.ru/sit... Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:02 07.07.2017

  Pěkné zakázky pro USA, to se nedivím, jak jim nadbíhal v projevu prezident USA. Stále je vidět pragmaticky přístup Poláků k obraně. I když se obávám, že po roce 2025 bude Patriot ...Zobrazit celý příspěvek

  Pěkné zakázky pro USA, to se nedivím, jak jim nadbíhal v projevu prezident USA.
  Stále je vidět pragmaticky přístup Poláků k obraně. I když se obávám, že po roce 2025 bude Patriot za zenitem, vývoj v technologiích nezastaví.

  Autor by měl vzít rozum do hrsti v případě údajů dosahů raket Stunner. Stačí secpro srovnání podívat se na fotky raket že systému Spyder, Iron dome a David sling pohromadě. Pro Spyder MR uvádí zdroje 50 km v dálce a 16 km ve výšce. O kolik procent se liší střela Stunner?
  https://www.google.cz/search?q... Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  22:38 07.07.2017

  AČR by toho potřebovala zavést podstatně víc, než jen HIMARS. V podstatě tohle můžeme konstatovat pod téměř každým článkem o nějakém zbrojním systému (teda snad kromě článků o CVN ...Zobrazit celý příspěvek

  AČR by toho potřebovala zavést podstatně víc, než jen HIMARS. V podstatě tohle můžeme konstatovat pod téměř každým článkem o nějakém zbrojním systému (teda snad kromě článků o CVN :-)Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:39 07.07.2017

  Nas delostrelecky pluk by mel system HIMARS zavest take. Klidne na podvozku Tatra 815-7.

  Nas delostrelecky pluk by mel system HIMARS zavest take. Klidne na podvozku Tatra 815-7.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3