Efekt Ukrajina: Konec irské neutrality?

Efekt Ukrajina: Konec irské neutrality?
Irský voják / Defence Forces (Zvětšit)

Zřejmě nikdy jste neslyšeli o irské armádě. Je k tomu důvod. Irsko sází na svou neutralitu a na obranu vydává pouze 0,2 % svého HDP. Ruská invaze na Ukrajinu ale irský přístup mění.

Irsko je z vojenského hlediska ve velmi příjemné pozici. Jde o odlehlý ostrovní stát a jeho geografie neumožňuje vést rozsáhlé mechanizované operace. Irské ozbrojené síly proto nemají prakticky žádné letectvo a mechanizované jednotky – nepočítaje 80 kolových obrněných transportérů s ručně ovládanými kulomety ráže 12,7 mm. V roce 2020 Dublin na svou armádu vydal pouze 780 milionů euro, což tehdy činilo 0,27 % HDP.

Irsko není členem NATO a zakládá si na své vojenské neutralitě (což platilo oficiálně i během druhé světové války). Irskou neutralitu potvrdila v roce 2002 tzv. Sevillská deklarace, jež garantovala jednotný postoj evropských států vůči Irské republice v otázkách neutrality, společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Deklarace měla uklidnit Iry a pomoci schválit irské referendum o smlouvě z Nice. Irové nakonec smlouvu z Nice schválili v roce 2003, což mimo jiné umožnilo rozšíření EU o deset zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky.

Irská vláda ale nyní svůj postoj k neutralitě přehodnocuje. Jak uvádí irský portál The Irish Time, Irové si musí odpovědět na stejnou otázku, jako další evropské země: „Jsme oddáni společné evropské obraně – ano nebo ne?“

Evropská unie 27. února rozhodla o financování a dodávkách zbraní ukrajinské armádě ve výši 450 milionů euro. Irsko navzdory své neutralitě s dodávkami souhlasilo. Dublin nyní dokonce mluví o radikálně změně své obranné politiky. Není to jen dáno Ukrajinou, ale i dlouhodobou diskusí o nutnosti „dělby práce“ mezi Spojenými státy a Evropou. Spojené státy se připravují na střet s Čínou a Evropané se musí vojensky postarat sami o sebe.

Irsko již v roce 2020 začalo vést diskuse o možném pořízení taktických nadzvukových letadel. Šlo o reakci na lety ruských bombardérů a operace ruských válečných lodí kolem irského ostrova. V současné době vzdušný prostor za tichého souhlasu Irska střeží Královské letectvo.


Irská armáda

Irsko má strategickou pozici v námořním a komunikačním spojení mezi Spojenými státy a Evropou. Irové ruské lodě podezřívají ze špionáže a z přípravy na potenciální přerušení podmořských telekomunikačních kabelů mezi Spojenými státy a Evropou. Nedávno Dublin protestoval proti plánům ruského námořnictva uspořádat námořní cvičení v jeho exkluzivní ekonomické zóně (EEZ). Cvičení nakonec neproběhlo.

V únoru tohoto roku irská komise pro ozbrojené síly (Commission on the Defence Forces) vydala doporučení zvýšit vojenské výdaje o 200 %. Peníze mají zamířit především do nákupu 12 hlídkových lodí pro irskou pobřežní stráž, získání 12 až 24 nadzvukových taktických letadel a do náboru dalších 10 000 vojáků. Klíčové je také zavedení nové radiolokační techniky.

To bylo před ruskou invazí. Irský vicepremiér Leo Varadkar sice nedávno vyloučil vstup do NATO, ale podpořil investice do evropských vojenských schopností. Jednou z možností je zapojit se do společných zbrojních projektů v rámci iniciativy PESCO (Permanent Structured Cooperation).

„Posledních 70 let jsme vždy předpokládali, že nás naše vojenská neutralita ochrání a že pokud bychom byli stejně napadeni, země NATO, jako jsou Spojené státy a Spojené království, nám přijdou na pomoc. Ale budeme se muset zeptat sami sebe, jestli to můžeme vždy předpokládat,“ řekl Varadkar s tím, že Irsko by se mohlo účastnit zahraničních vojenských operací i bez mandátu OSN.

Irsko není jediná evropská neutrální země přehodnocující svůj postoj. Švédsko zvýšilo vojenské výdaje o 40 % a dodalo na Ukrajinu 5000 tarasnic AT-4.

Švédsko a Finsko, které zase dodalo na Ukrajinu 1500 tarasnic M72 EC LAW, pak koketují o možném vstupu do NATO. Pokud je „finlandizace“ nabízená Ukrajina, tak to samé Finsko nedávno nakoupilo 64 taktických letadel F-35A a uvažuje o vstupu do NATO. S podobnou „finlandizací“ Ukrajiny tedy Kreml zřejmě souhlasit nebude.

Zdroj: Opex360

Nahlásit chybu v článku


Související články

Inspirace Rakouskem-Uherskem: Obrana České republiky bez Aktivní zálohy nemá smysl

Když se v naší zemi řešilo, že by obrana byla založena na profesionální armádě a členství v NATO, ...

Irsko zvažuje nákup víceúčelových stíhaček

Dne 26. června Dublin schválil pětiletý plán rozvoje irských ozbrojených sil Equipment Development ...

Unser Heer: Demilitarizace rakouské armády

Na rakouské politicko-mediální scéně se široce diskutuje připravovaná reforma Unser Heer ...

Finská cesta od nejisté neutrality k aktivní obraně nezávislosti

V souvislosti s harašením zbraní na hranicích mezi Putinovým Ruskem a Ukrajinou, ale i s nynějšími ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • memo
  23:01 04.03.2022

  Air Corps s turbovrtulovými Pilatusi je přejmenuje na Air Force a ty Pilatusi mají nahradit jety.Zatim nemají vybráno. Možná Mitsubishi F15J by bylo pro Ostrov s dlouhými lety nad ...Zobrazit celý příspěvek

  Air Corps s turbovrtulovými Pilatusi je přejmenuje na Air Force a ty Pilatusi mají nahradit jety.Zatim nemají vybráno. Možná Mitsubishi F15J by bylo pro Ostrov s dlouhými lety nad oceánem to nejvhodnější. Grippen tak možná pro lety kolem Baltu ale pro lety na Atlantikem se zřejmě nehodí. Eurofightery z druhé ruky by snad také bylo možné považovat za vhodné. Do pozemních sil mnoho investovat asi nebudou. Nejtěžší pásové bojové vozidlo mají Scorpion. Staré kamene mosty nic těžšího neunesou. Pro Navy určitě nějakou ponorku, třeba ty co odmítla Austrálie od Francouzů.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  13:26 04.03.2022

  Já o Irech vím jen něco z filmu "The Siege of Jadotville" :D :)

  Já o Irech vím jen něco z filmu "The Siege of Jadotville" :D :)

Načítám diskuzi...