Efekt Ukrajina: Polsko kupuje bojové drony Reaper

Efekt Ukrajina: Polsko kupuje bojové drony Reaper
MQ-9 Reaper / USAF (Zvětšit)

Konflikt na Ukrajině probudil evropské země z mírové letargie. Evropské státy nyní horečně plánují investice a modernizace svých armád. Varšava například v rámci aktuální potřeby dnes oznámila nákup výkonných amerických bojových dronů Reaper.

Bojové drony Bayraktar TB2 ukazují v ukrajinské válce nesmírnou účinnost. Podmínkou úspěšného nasazení dronů je ale špičkový průzkum (elektronický, obrazový, radiolokační), špičkové systémy velení a řízení, plus dostatek munice, včetně munice dlouhého dosahu k ničení aktivní protivzdušné obrany.

Dnes dokonce Ukrajina oznámila plán rychle získat další drony Bayraktar a přesnou municí. Ale je třeba se držet zpátky, protože může jít o další „zbožné přání“, jako v případě údajného darování letadel MiG-29 pro ukrajinské letectvo. Což bylo Západem oficiálně popřeno. Ale jde pochopitelně o extrémně citlivé téma, takže není snadné určit, co je reálná zpráva a co cílená západní dezinformace ke zmatení protivníka.

V každém případě Polsko v minulém roce objednalo v rámci urgentní potřeby 24 tureckých bojových bezpilotních letadel Bayraktar TB2. Součástí nákupu jsou kontejnerové mobilní pozemní řídicí stanice Baykar Mobile YKİ, mobilních pozemní datové terminály (GDT) pro rozšíření dosahu, optoelektronické senzory WESCAM MX-15 a italské radary Leonardo Osprey 30 (AESA). Polsko také objednalo simulátory, náhradní díly, výcvikový a technický balíček a výzbroj – laserem naváděné pumy MAM-L (22kg) a MAM-C (6,5 kg).

Kromě toho v Polsku běží řada programů bezpilotních vzdušných prostředků nejrůznějších výkonů a schopností. Aktuální rozhodnutí o nákupu Reaperů má sice souvislost s hromaděním ruských vojenských sil na východě polských hranic, ale padlo ještě před ruským útokem na Ukrajinu.


WESCAM MX-15

Nákup má proběhnout ad hoc a není součástí polského programu ZEFIR, tedy programu nákupu výkonných bojových dronů pro střední výšky s dlouhou výdrží MALE (Medium Altitude Long Endurance).

„Dovoluji si Vás informovat, že pořízení bezpilotních leteckých systémů (UAV) třídy MALE probíhá jak v rámci programu ZEFIR, který bude odpovídat perspektivním potřebám rozvoje schopností polských ozbrojených sil, tak v rámci tzv. naléhavé akvizice MQ-9 REAPER, která souvisí se situací na východní hranici Polské republiky,“ uvedl pro Defence 24 podplukovník Krzysztof Płatek, mluvčí polské Agentury pro vyzbrojování.

Kolik dronů Reaper Polsko koupí, není známo. Ale požadavky programu ZEFIR, které z takticko-technického hlediska Reaper plní, mluví o potřebě nakoupení čtyř sad po třech letounech – tedy celkově 12 bezpilotních letadlech.

Po nákupu 250 tanků M1A2 SEPv3 (M1A2C) je to další masivní nákup americké bojové techniky pro polské ozbrojené síly. Jedním z důvodů nákupu je schopnost amerického zbrojního průmyslu dodat tyto špičkové zbraně rychle a ve velkém množství.


Italský radarový systém Osprey SAR AESA

„Změny, k nimž v posledních letech došlo v mezinárodním bezpečnostním prostředí na východním křídle Severoatlantické aliance, ukázaly potřebu posílení ozbrojených sil jak v oblasti pozemní techniky, tak i vzdušných systémů, které lze urgentně získat pouze ze Spojených států,“ uvedl Płatek.

MQ-9 Reaper jsou nejmodernější bezpilotní letouny současnosti – používají se k průzkumu a útokům na pozemní cíle. Teoreticky je lze vybavit také střelami vzduch-vzduch. V čisté průzkumné konfiguraci, za ideálních podmínek, mají drony výdrž ve vzduchu 27 hodin. Se zbraněmi a v bojových podmínkách poloviční dobu. Dolet je údajně 1800 kilometrů, závisí ale na množství munice, letové hladině nebo povětrnostních podmínkách.

Klíčové je použití satelitní komunikace. S dronem tedy lze provádět zahorizontální operace, mimo přímou rádiovou viditelnost.

Podobně jako Bayraktar TB2 má Reaper čtyři závěsné body pod křídly – omezený počet závěsných bodů je dán relativně nízkou tuhostí křídel. Tento problém řeší například dron Mojave.

V každém případě Reaper unese několikanásobně větší hmotnost munice než Bayraktar. Může jít až o osm střel Hellfire (či v brzké budoucnosti osm střel JAGM), nebo čtyři laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway (tyto pumy používají i české Gripeny). Lze i kombinovat čtyři Hellfire a dvě pumy GBU-12. Dron unese také satelitem naváděné pumy JDAM (Joint Direct Attack Munition), britské střely vzduch-země Brimstone nebo střely vzduch-vzduchu AIM-9X Block 2 Sidewinder.


WESCAM MX-20

Dlužno ale dodat, že zatím není jasné, v jaké verzi polské ozbrojené síly dostanou drony Reaper. Původní verze Block 1, kterou má například francouzské letectvo, neumí nést zbraně. Naopak Nizozemsko počátkem února tohoto roku odebralo první Reapery verze Block V, které umí používat přesnou munici – Nizozemsko koupilo čtyři drony zejména pro ochranu svých zámořských území v Karibiku.

Pochopitelně naprosto zásadní jsou senzory. Co se týče hlavního elektro-optického senzoru / laserového značkovače Reaperu, lze použít různé typy. Nedávno byl na Reaperu testován například senzor WESCAM MX-20. Parametry senzoru nejsou známé. Senzor má ale denní, noční a termovizní kameru a laserový značkovač pro navádění přesné munice. Výrobce v reklamních materiálech prozrazuje, že denní kamera natáčí HD videa, je možné automatické sledování pozemních i vzdušných cílů a pomocí laserového značkovače lze provádět geolokaci cílů (například pro navádění raketometů, dělostřelectva nebo satelitem naváděných zbraní).

Kromě toho Reaper může nést radary pro detekci pozemních cílů nebo prostředky elektronického průzkumu či boje.

Zdroj: Defene24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...

PREMIUM Špičkové schopnosti polských bojových dronů Bayraktar TB2

Polská armáda získá 24 tureckých bojových bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 260 až 270 milionů ...

PREMIUM Bojový křest ukrajinského dronu Bayraktar TB2

Ukrajinská armáda již půl roku aktivně operuje s tureckými drony Bayraktar TB2 (Taktik Blok 2). ...

Drony Bayraktar TB2 na ukrajinském bojišti

Ukrajinci v bojích s ruskými útočníky úspěšně nasazují turecké bojové bezpilotní letouny Bayraktar ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tecka
  18:39 16.08.2022

  Program LOTR na ostatniej prostej, niedługo umowa i prawdopodobnie około 250 sztuk. ...Zobrazit celý příspěvek

  Program LOTR na ostatniej prostej, niedługo umowa i prawdopodobnie około 250 sztuk.
  https://i0.wp.com/militaryleak... Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   15:30 17.08.2022

   O matko...
   Pomalować na szaro przypiąć z tyłu banderę - i oddać marynarce wojennej...

   O matko...
   Pomalować na szaro przypiąć z tyłu banderę - i oddać marynarce wojennej...

 • Tecka
  11:31 15.08.2022

  Niedługo decyzje w sprawie programu „kruk” i mają ruszyć z miejsca 2 programy „rybitwa”i „płomykówka” . Konkurują dwie firmy z US , Boeing i Bell

  Niedługo decyzje w sprawie programu „kruk” i mają ruszyć z miejsca 2 programy „rybitwa”i „płomykówka” . Konkurują dwie firmy z US , Boeing i Bell

 • Tecka
  12:57 19.07.2022

  Umowa już praktycznie na dniach:
  https://grandfleet.info/indo-p...

  Umowa już praktycznie na dniach:
  https://grandfleet.info/indo-p...

 • Tecka
  15:10 07.07.2022

  News: M.Błaszczak „ Kolejna dobra informacja dla Wojska Polskiego! Podpisaliśmy umowę na dostawy kilkunastu tysięcy lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1. To nowoczesna broń ...Zobrazit celý příspěvek

  News: M.Błaszczak „ Kolejna dobra informacja dla Wojska Polskiego! Podpisaliśmy umowę na dostawy kilkunastu tysięcy lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1. To nowoczesna broń przeznaczona do zwalczania wozów bojowych, w tym do zwalczania ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.”Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   21:25 07.07.2022

   Tiaaa - ciekawe za ile...
   I ile sztuk RPG-75 czy np. bułgarskich mutacji RPG-18 można kupić

   Tiaaa - ciekawe za ile...
   I ile sztuk RPG-75 czy np. bułgarskich mutacji RPG-18 można kupić

   • Tecka
    05:47 08.07.2022

    150 baniek i poza tym nic ciekawego

    150 baniek i poza tym nic ciekawego

 • Tecka
  15:38 06.07.2022

  Zbliża się podpisanie umowy na nowy system , którego podwoziem będzie czeski projekt . I wbrew pozorom , bardzo ważne memorandum o współpracy z potencjalną produkcją elementów ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbliża się podpisanie umowy na nowy system , którego podwoziem będzie czeski projekt .
  I wbrew pozorom , bardzo ważne memorandum o współpracy z potencjalną produkcją elementów turbin itd. Tym bardziej ,że zapowiadana ilość około 600 M1 , wymaga dużego serwisu w Polsce
  https://grupapgz.pl/porozumien... Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  12:17 04.07.2022

  Taki news: „Jutro w HSW S.A., Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej zatwierdzi umowę na dostawę 70 szt. wież ZSSW-30 dla KTO Rosomak. Dostawy zaplanowano na lata ...Zobrazit celý příspěvek

  Taki news: „Jutro w HSW S.A., Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej zatwierdzi umowę na dostawę 70 szt. wież ZSSW-30 dla KTO Rosomak. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2027.
  4 lipca ruszają wojskowe badania kwalifikacyjne Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty #BORSUK.”Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  11:13 02.07.2022

  „Efekt Ukr” ciąg dalszy, niedługo finalizacja strategicznej współpracy , może być spore BUM!

  „Efekt Ukr” ciąg dalszy, niedługo finalizacja strategicznej współpracy , może być spore BUM!

 • Tecka
  08:28 31.05.2022

  Przynajmniej w tym wypadku mamy już prawie pewne.. https://twitter.com/mblaszczak...

  Przynajmniej w tym wypadku mamy już prawie pewne.. https://twitter.com/mblaszczak...

 • Tecka
  15:13 28.05.2022

  Jeśli ktoś myślał, że ostatnie wiadomości ,to koniec zakupów , jest w DUŻYM błędzie ! Hasło „ jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny” , jest potraktowane w 100% . Kontynuacja ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeśli ktoś myślał, że ostatnie wiadomości ,to koniec zakupów , jest w DUŻYM błędzie ! Hasło „ jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny” , jest potraktowane w 100% . Kontynuacja wkrótce z krajowej skarbonki , LL i kasa z UE. Proszę zapiąć pasy..Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  12:43 24.05.2022

  Prawdopodobnie w kolejce do LOR , następne (kolejne) dywizjony Himars .

  Prawdopodobnie w kolejce do LOR , następne (kolejne) dywizjony Himars .

 • Tecka
  08:28 24.05.2022

  No i mamy pierwszy news : M Błaszczak „ Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 6 baterii ...Zobrazit celý příspěvek

  No i mamy pierwszy news : M Błaszczak „ Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków. Chronimy polskie niebo!”

  Przy obecnym kursie $ i inflacji, obstawiam parędziesiąt miliardów PLNSkrýt celý příspěvek

  • Tecka
   09:42 24.05.2022

   Kolejny news w tej sprawie , oficjalnie: https://twitter.com/krzysztof_... W tym temacie sporo się ostatnio dzieje , w bliskiej przyszłości podpisanie ...Zobrazit celý příspěvek

   Kolejny news w tej sprawie , oficjalnie: https://twitter.com/krzysztof_...
   W tym temacie sporo się ostatnio dzieje , w bliskiej przyszłości podpisanie umów.. temat kosztowny , jednak wejdziemy w kooperacje i technologicznie w absolutnie inną ligę.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   09:47 24.05.2022

   Jedynie co zaskakuje , to skala zamówienia . Całkiem niedawno mowiono o zmniejszeniu ilości baterii w programie Wisła a tu mamy ‚na bogato! Efekt Ukraina… ;)

   Jedynie co zaskakuje , to skala zamówienia . Całkiem niedawno mowiono o zmniejszeniu ilości baterii w programie Wisła a tu mamy ‚na bogato! Efekt Ukraina… ;)

 • Tecka
  15:43 16.05.2022

  Ostatnio nie można się nudzić a szkoda ,że dopiero sytuacja na Ukr przyspieszyła decyzje: Kolejna umowa z MBDA ,narazie na podwoziu kołowym 4x4 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ostatnio nie można się nudzić a szkoda ,że dopiero sytuacja na Ukr przyspieszyła decyzje: Kolejna umowa z MBDA ,narazie na podwoziu kołowym 4x4 https://zbiam.pl/porozumienie-...
  https://newsroom.mbda-systems....
  Wszystko wskazuje ,że produkcja IFV Borsuk będzie w dwóch miejscach Stalowa Wola i Poznań. W najbliższych dwóch miesiącach , bedą podpisywane kolejne umowy zbrojeniowe , warto się przyglądać..Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:28 13.05.2022

  Jest potwierdzenie na umowę (wkrótce) : dwóch satelitów z Francji, trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II i BSP klasy MALE MQ-9 Reaper. Duża szansa na podwozia z ...Zobrazit celý příspěvek

  Jest potwierdzenie na umowę (wkrótce) : dwóch satelitów z Francji, trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II i BSP klasy MALE MQ-9 Reaper.
  Duża szansa na podwozia z czeskiej Tatry (rama z zawieszeniem, może silnik.) ,liczona w setkach sztuk.. Są wątpliwości do montażu silnika z chłodnicą , ograniczona widoczność w terenie , możliwa zamiana na CumminsSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  09:22 30.04.2022

  „Efekt Ukraina” ciąg dalszy: jak wiadomo, praktycznie już nie mamy t72 a z pt91 też może być ciekawie. Więc.. powoli zbliżają się do końca paroletnie negocjacje (z pewnym krajem z ...Zobrazit celý příspěvek

  „Efekt Ukraina” ciąg dalszy: jak wiadomo, praktycznie już nie mamy t72 a z pt91 też może być ciekawie. Więc.. powoli zbliżają się do końca paroletnie negocjacje (z pewnym krajem z dalekiej Azji) o szerokim zakresie współpracy przemysłowej. W wątku militarnym , wszystko na to wskazuje, że pojawi się duży kot o lekko skośnych oczach ;)Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   21:33 30.04.2022

   A kto zapłaci?

   A kto zapłaci?

   • Tecka
    10:58 01.05.2022

    Będzie za darmo..

    Będzie za darmo..

    • Lukas
     08:23 02.05.2022

     Tiaaa tak jak darmo były "tarcze antycovidowe" 4 jeźdźców apokalipsu - zaraza (już była) - wojna (jest) - głód - nadchodzi (UA to lider w eksporcie zbóż , a Rosja to nawozy) - ...Zobrazit celý příspěvek

     Tiaaa tak jak darmo były "tarcze antycovidowe"
     4 jeźdźców apokalipsu
     - zaraza (już była)
     - wojna (jest)
     - głód - nadchodzi (UA to lider w eksporcie zbóż , a Rosja to nawozy)
     - śmierć - każdego i tak czeka...

     Zobaczymy jak się budżet "wyłoży" w 2023/24Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      07:21 03.05.2022

      Oj tam.. dopisze się w „panteonie narodowym” , kolejne pokolenie bez szans . Właściwie , już można to zrobić..

      Oj tam.. dopisze się w „panteonie narodowym” , kolejne pokolenie bez szans . Właściwie , już można to zrobić..

     • Lukas
      22:55 03.05.2022

      Tecka - a myslisz dlaczego mamy taką inflacje... Wiesz co się dzieje np. w budownictwie? Przecież to jest nad przepaścią... W dużych inwestycjach infrastrukturalnych od wiosny nikt ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka - a myslisz dlaczego mamy taką inflacje...
      Wiesz co się dzieje np. w budownictwie? Przecież to jest nad przepaścią...
      W dużych inwestycjach infrastrukturalnych od wiosny nikt nie chce podpisywać kontraktów... Te podpisane na w II połowie ubiegłego roku też nie są takie pewne (wielu chce "zaprojektować" - ale potem nie koniecznie "budować" za te pieniądze)
      Trwają rozmowy w ministerstwach - ale wszystko rozbija się o to jak będą naliczane dodatkowe koszty.... Jeśli wg inflacji GUSu to do koncerny zerwą kontrakty...
      Tak czy inaczej państwowe.... plany inwestycyjne do 2030 poszyły do kosza...
      A to tylko jedna strona medalu
      Druga to stopy procentowe oznaczają że mniej ludzi ma zdolność kredytowa. Mniej kredytobiorców - mniej mieszkań się sprzeda...
      Ceny nie spadną - bo koszty materiałów i robocizny wzrastają (bo inflacja)
      Czyli szykuje się zastój - w jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki...
      Jeśli dorzucisz wzrosty energii, pali itp to widzisz przepis na potęzne problemy gospodarcze...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:20 30.04.2022

   Tak to by vám do sbírky tanků už moc druhů nechybělo....

   Tak to by vám do sbírky tanků už moc druhů nechybělo....

 • Tecka
  16:03 27.04.2022

  Efekt Ukraina : Wicekanclerz Niemiec, złożył wizytę w Polsce w ramach planów redukcji importu z Rosji . Rozmowy o dostawach ropy do niemiec przez terminal Gdańsku ..wynika z ...Zobrazit celý příspěvek

  Efekt Ukraina : Wicekanclerz Niemiec, złożył wizytę w Polsce w ramach planów redukcji importu z Rosji . Rozmowy o dostawach ropy do niemiec przez terminal Gdańsku ..wynika z obecnie ograniczonych możliwości dostaw przez porty niemieckie. W tym tygodniu wizyta premiera Czech , w temacie budowy połączenia gazowego z terminalem w Świnoujściu. Na marginesie, poprzedni premier Babiš , nie był zainteresowany .. Strona US zamawia 10 tysięcy MANPADS Piorun , produkcja z wybranym partnerem w US..prawdopodobnie licencja i większa skala produkcji.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:01 22.04.2022

  Tak jak wcześniej wrzuciłem tutaj informację o „efekcie Ukraina” i przyspieszeniu zakupów, to mamy potwierdzenie w postaci obecnie trwającej wizyty min obrony Błaszczak w US. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak wcześniej wrzuciłem tutaj informację o „efekcie Ukraina” i przyspieszeniu zakupów, to mamy potwierdzenie w postaci obecnie trwającej wizyty min obrony Błaszczak w US. Ciekawostką jest potencjalne rozszerzenie zakupów WSB , trudno powiedzieć, czy jest mowa o przyspieszeniu zakupów f35 do ustalonej liczby 64 sztuk, czy mowa o dodatkowych sztukach? Reszta raczej bez niespodzianek.. https://pbs.twimg.com/media/FQ... Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  16:30 13.04.2022

  Jutro ważna decyzja, w sumie dla całego regionu ,zważywszy na sytuację.. Program Narew

  Jutro ważna decyzja, w sumie dla całego regionu ,zważywszy na sytuację.. Program Narew

 • Tecka
  14:27 27.03.2022

  Efekt Ukraina Zakupy w najbliższym czasie: Podpisanie umowy na 2 duże satelity szpiegowskie z Francją , zmniejszenie programu Wisła do 6 baterii ,nowy radar z IBCS i wpięcie w ...Zobrazit celý příspěvek

  Efekt Ukraina
  Zakupy w najbliższym czasie: Podpisanie umowy na 2 duże satelity szpiegowskie z Francją , zmniejszenie programu Wisła do 6 baterii ,nowy radar z IBCS i wpięcie w polski C2 + radary. Program Narew 23 baterii , większość produkcji w kraju w tym rakiety. Umowa na W2MPIR od Grupy WB. 3 dywizjony Himars z polskim Topaz. Program Kruk , faworytem jest AH-64
  .Umowa na ponad 500 IFV Borsuk . Kolejne zamówienia PPK i zamówienia dużych ilości amunicji 120 mm dla MBT i 120m moździerz, 155mm haubice itpSkrýt celý příspěvek

  • Tecka
   16:40 27.03.2022

   Dla wyjaśnienia..zmniejszenie ilości baterii w programie Wisła ,wynika z ekonomii użycia systemu IBCS. Ilość wyrzutni i rakiet będzie taka sama jak dla 8 baterii.

   Dla wyjaśnienia..zmniejszenie ilości baterii w programie Wisła ,wynika z ekonomii użycia systemu IBCS. Ilość wyrzutni i rakiet będzie taka sama jak dla 8 baterii.

 • memo
  00:16 07.03.2022

  Tak na okraj. Mohl by dron nést také nějakou tu SADM /Special Atomic Demolition Munition/ nebo dokonce MADM /Medium Atomic Demolition Munition/pro diverzní Green Light Team? U SADM ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak na okraj. Mohl by dron nést také nějakou tu SADM /Special Atomic Demolition Munition/ nebo dokonce MADM /Medium Atomic Demolition Munition/pro diverzní Green Light Team? U SADM je ta hmotnost asi něco kolem 60kg.
  Původní SADM i MADM jsou pravděpodobně již zlikvidovány ale třeba Sandia jejich vývoj a výrobu obnoví právě pro využití na dronech.Skrýt celý příspěvek

 • Malarkey
  16:39 02.03.2022

  Zrovna ty poptávané drony u nás nejsou taková částka, která by nešla utratit v podstatě ihned. Minimálně pořídit pár kompletů, aby začal výcvik a AČR získala schopnost je ...Zobrazit celý příspěvek

  Zrovna ty poptávané drony u nás nejsou taková částka, která by nešla utratit v podstatě ihned.
  Minimálně pořídit pár kompletů, aby začal výcvik a AČR získala schopnost je používat. Postupně klidně dokupovat.
  Izraelský Heron by byl úplně ok.
  Poláci kupují špičku. Opět technika se kterou je již potřeba počítat.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:18 02.03.2022

   Malarkey - ".......taková částka, která by nešla utratit v podstatě ihned." - a čo ďalšie nedoriešené modernizačné projekty.???

   Malarkey - ".......taková částka, která by nešla utratit v podstatě ihned." - a čo ďalšie nedoriešené modernizačné projekty.???

   • Malarkey
    21:47 02.03.2022

    Mají na čem pracovat. Vyčlenit 2-3 mld. Kč mimo rozpočet MO a koupit třeba ty drony na přímo, by nebyl snad problém. Na co čekat ? I kdyby jich byla zatím 1/3 požadovaných počtu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mají na čem pracovat.
    Vyčlenit 2-3 mld. Kč mimo rozpočet MO a koupit třeba ty drony na přímo, by nebyl snad problém. Na co čekat ?
    I kdyby jich byla zatím 1/3 požadovaných počtu, aspoň by začalo školení operátorů a AČR by se začala učit jejich nasazení a spolupráci v rámci ostatních jednotek.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:31 03.03.2022

     I kdyby se teď hned rozhodli tak realizace dojednání nákupu zabere čas. Půl roku minimálně.

     I kdyby se teď hned rozhodli tak realizace dojednání nákupu zabere čas. Půl roku minimálně.

     • Malarkey
      16:31 03.03.2022

      Tak samozřejmě kdyby padlo rozhodnutí a do roku se podařilo podepsat smlouvu, tak to beru jako úspěch.

      Tak samozřejmě kdyby padlo rozhodnutí a do roku se podařilo podepsat smlouvu, tak to beru jako úspěch.

   • CerVus
    16:38 05.03.2022

    Jako události posledních let celkem jasně ukazují, že by bojové drony měly být prioritou. Touhle dobou už by měl někdo na MO pomalu ale jistě připravovat podklady na dotazy ohledně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako události posledních let celkem jasně ukazují, že by bojové drony měly být prioritou. Touhle dobou už by měl někdo na MO pomalu ale jistě připravovat podklady na dotazy ohledně koupi TB2. Takové tanky nejsou něco, co by nás v téhle době výrazně trápilo. Stejně pořídíme tak tři desítky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2