NÁZOR: Efektivita palných zbraní při střetnutí pěchoty

Čeští vojáci v Afghánistánu; ilustrační foto / MO ČR

V současné době se začínají objevovat velmi pokročilé systémy řízení palby a zaměřovací systémy pro ruční palné zbraně. Přináší však čím dal pokročilejší a především dražší zaměřovače skutečně kýžený nárůst bojové efektivity při bojovém střetnutí pěchoty? Text přímo reaguje na článek Zbraně zítřka: Proměna vojáků na superbojovníky.

Ukázkovým příkladem trendu osazování ručních palných zbraní čím dál sofistikovanějšími elektronickými systémy je firma TrackingPoint. Zaměřovač TrackingPoint umožňuje i nezkušenému střelci zasáhnout cíl mnohem rychleji na větší vzdálenost.

Nevýhodou je velká hmotnost zaměřovače a systému palby TrackingPoint, náročná údržba a cena.

Například speciálně upravená útočná puška M600 SR (konstrukce AR-15) se zaměřovačem a systémem palby TrackingPoint stojí bezmála 10 000 dolarů. Využije takto sofistikované zbraně pěchota na bitevním poli? Kde je hranice mezi výkonem, cenou a náročnosti údržby?

Není na škodu si nejdříve připomenout, co je vlastně cílem palebných střetnutí pěchoty:

Bojová efektivita jakékoliv zbraně či zbraňového systému není dána jen jeho technickými parametry.  Bojová efektivita je daná především tím, jak zbraňový systém umožňuje vést úspěšně bojovou činnost ve všech jejich formách jednotkám, do jejichž struktury je zařazena, v součinnosti s ostatní bojovou technikou a v závislosti a na možnostech logistické podpory.

Panuje všeobecné mínění, a to i vojenských odborníků, že základním úkolem ručních zbraní je zasáhnout protivníka přímým zásahem zraňujícím až smrtícím účinkem tak, aby mu bylo zabráněno pokračovat v bojové akci, či alespoň by byl na čas vyřazen z bojové aktivity. To platí, jedná-li se o individuální střetnutí mezi protivníky či duelanty.

V bojovém střetnutí jednotek jde však o kolektivní či skupinové střetnutí. Tam jde také mimo jiné o individuální palebná střetnutí, ale hlavním účelem palby ručních zbraní je vést krycí a umlčující palbu k znehybnění protivníka na bojišti a zbavení jej schopnosti klást ozbrojený odpor.

Primárním posláním ručních zbraní ve skupinovém střetnutí je tak jeho ochromení, zejména psychické strachem, aby mu mohla být vnucena naše vůle jako základního předpokladu k jeho porážce ve sražení. Přímé zasažení protivníka ve skupinovém střetnutí je jen sekundárním posláním ručních zbraní.

V boji je třeba protivníka znehybnit soustavně a dlouhodobě. Ne na okamžik, ne v minutách, ale i v celých hodinách. Navíc v kontaktním boji na krátké vzdálenosti ani jiný zbraňový systém než ruční zbraně nelze použít k umlčení protivníka pro možné ohrožení vlastních jednotek, které by mohla způsobit dělostřelecká a letecká podpora.

Přesně pro tento důvod vypadají čísla o spotřebované munici americkou armádou v Afghánistánu opravdu hrozivě. Podle amerického nejvyššího kontrolního úřadu GAO (General Accounting Office) v roce 2011 museli američtí vojáci vystřílet 250 000 nábojů na každého zabitého protivníka.

Proto není ani možné srovnávat náklady např. na střely vzduch-země AGM-114 Hellfire (jak to dělá firma TrackingPoint ve svých reklamních materiálech), která má jen krátkodobý umlčující účinek, s náklady na spotřebu pěchotní munice, zabezpečující dlouhodobé umlčení protivníka.

Přesnou mířenou střelbu lze použít jen ojediněle - není základním a hlavním způsobem palebné činnosti pěších jednotek, zejména v kontaktním bojovém střetnutí.

Jednoduše řečeno - jen technické parametry nejsou tím jediným a rozhodujícím parametrem, kterým se hodnotí zbraňové systémy. To platí i v případě velmi sofistikovaných zaměřovacích systémů pro ruční palné zbraně.

Autor: Doc. Ing. Milan Vašíček, CSc, plukovník v záloze, který vyučoval na Vojenské akademii, resp. Univerzitě obrany v Brně.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné houfnice DANA ráže 152 mm. Původně se přitom mluvilo o nákupu nových houfnic NATO ráže 155 mm. ...

Armáda ČR: Kalendář k 70. výročí výsadkového vojska

S hrdostí představujeme kalendář na rok 2017, který vznikl jako spolupráce fotografa Stanislava Petery a 43. výsadkového praporu Chrudim. Kalendář vznikl jako poděkování a vyjádření obdivu všem ...

NÁZOR: Proč F-35 není pro Českou republiku nejlepší volbou

Má Česká republika uvažovat o stíhačkách F-35 Lightning II? Opravdu se vyplatí kupovat velmi drahé a složité F-35 nebo její úkoly zvládnou mnohem lépe bezpilotní stroje?

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 11
 • Rase
  13:17 29.09.2016

  Z dnešního pohledu mi přijde lepší, že ač první nákup Brenů byl hodně problematický, tak pořád to stálo jen něco málo nad miliardu (1,2 mld.Kč). V době kdy armáda nestíhá utratit finance a vymýšlí pitomé nákupy jak balík peněz vyčerpat, tak mi přijde lepší, že se peníze "vyhodily" za nákup něčeho, díky čemuž mohl vzniknout BREN 2. I kdyby armádu mělo stát další miliardu přezbrojení na tento typ, tak původní problematické zbraně v pohodě využíjí u AZ nebo je pošlou Kurdům. Armáda vyhazuje víc peněz za mnohem větší blbosti. Lepší než ty peníze vrátit do rozpočtu...
  Ty HK416 sme klidně mohli koupit a rezignovat na vlastní vývoj jako Francouzi.

 • fenri
  12:18 29.09.2016

  Já bych ji dotoval v odůvodněných případech stejně, jako jiné firmy. Aspoň že ty kvery posouvají k lepšímu. I když nás to všechny stojí dost peněz.

 • KOLT
  09:44 29.09.2016

  Já bych klidně dotoval českou firmu, ale ne tu z Brodu...

 • fenri
  09:35 29.09.2016

  Já bych toho Heklera taky bral. Ale rezignace na vývoj vlastní pistole a pušky ukazuje smutný úpadek kdysi velké země se vojenskou tradicí.
  To už raději dotovat CZUB, zvlášť když napodruhé zvládli udělat solidní útočnou pušku i plastovou pistoli.

 • KOLT
  09:22 29.09.2016

  Francouzi mají v armádě německou pušku... a já myslel, že od té chvíle, kdy přišel dieslový SAAB už mě nic nepřekvapí ;-) Nicméně je naprosto chápu – s klesající cenou se z HK416 stává skvělá zbraň nejen pro speciály. V kombinaci s HK417/G28 se pak jedná o parádní zbraňový systém.

 • Rase
  08:46 29.09.2016

  Francouzi vybrali novou útočnou pušku, bude jí německá HK416A5, ve Francii označená jako HK416F. Pomalu se z této zbraně stává opravdová "europuška"

 • Pepa
  16:18 21.09.2016

  No to jo, ale proč dělají zátěžový test s optikou (nebo spíš zátěžový test optiky?) určenou pro DMR a to včetně noktovizní předsádky...ve dne...

 • KOLT
  12:21 21.09.2016

  Jenže 7.62x39 je stále munice pro ÚP, nikoliv pro OsP (DMR), čemuž odpovídají její výkony a tudíž i namáhání klíčových dílů pušky. O prostoru nemluvě. Což neznamená, že by v CZUB nemohli vyvinout i versi pro plnotučnou munici, ale zatím nikde nic takového nebylo oficiálně presentováno. A když už, rozhodně bych byl radši za CZ 806 aka BREN 2.

 • Pepa
  08:49 21.09.2016

  Tady jsou vidět vnitřnosti cz 807 (ta má pohyblivou napínací páku). Je tam i varianta v 7,62x39 a je to osazeno optikou, s kterou Meopta uspěla ve zrušeném tendru na DMR.

  http://www.czub.cz/cz/blog/2016/09/16/cz-807-torture-test/

 • Pepa
  18:41 19.09.2016

  Tipnu si, že Bren 2 v 7,62x51 se ukáže v novém tendru na DMR...pokud se nenakoupí přímo...

Stránka 1 z 11