NÁZOR: Efektivita palných zbraní při střetnutí pěchoty

Čeští vojáci v Afghánistánu; ilustrační foto / MO ČR

V současné době se začínají objevovat velmi pokročilé systémy řízení palby a zaměřovací systémy pro ruční palné zbraně. Přináší však čím dal pokročilejší a především dražší zaměřovače skutečně kýžený nárůst bojové efektivity při bojovém střetnutí pěchoty? Text přímo reaguje na článek Zbraně zítřka: Proměna vojáků na superbojovníky.

Ukázkovým příkladem trendu osazování ručních palných zbraní čím dál sofistikovanějšími elektronickými systémy je firma TrackingPoint. Zaměřovač TrackingPoint umožňuje i nezkušenému střelci zasáhnout cíl mnohem rychleji na větší vzdálenost.

Nevýhodou je velká hmotnost zaměřovače a systému palby TrackingPoint, náročná údržba a cena.

Například speciálně upravená útočná puška M600 SR (konstrukce AR-15) se zaměřovačem a systémem palby TrackingPoint stojí bezmála 10 000 dolarů. Využije takto sofistikované zbraně pěchota na bitevním poli? Kde je hranice mezi výkonem, cenou a náročnosti údržby?

Není na škodu si nejdříve připomenout, co je vlastně cílem palebných střetnutí pěchoty:

Bojová efektivita jakékoliv zbraně či zbraňového systému není dána jen jeho technickými parametry.  Bojová efektivita je daná především tím, jak zbraňový systém umožňuje vést úspěšně bojovou činnost ve všech jejich formách jednotkám, do jejichž struktury je zařazena, v součinnosti s ostatní bojovou technikou a v závislosti a na možnostech logistické podpory.

Panuje všeobecné mínění, a to i vojenských odborníků, že základním úkolem ručních zbraní je zasáhnout protivníka přímým zásahem zraňujícím až smrtícím účinkem tak, aby mu bylo zabráněno pokračovat v bojové akci, či alespoň by byl na čas vyřazen z bojové aktivity. To platí, jedná-li se o individuální střetnutí mezi protivníky či duelanty.

V bojovém střetnutí jednotek jde však o kolektivní či skupinové střetnutí. Tam jde také mimo jiné o individuální palebná střetnutí, ale hlavním účelem palby ručních zbraní je vést krycí a umlčující palbu k znehybnění protivníka na bojišti a zbavení jej schopnosti klást ozbrojený odpor.

Primárním posláním ručních zbraní ve skupinovém střetnutí je tak jeho ochromení, zejména psychické strachem, aby mu mohla být vnucena naše vůle jako základního předpokladu k jeho porážce ve sražení. Přímé zasažení protivníka ve skupinovém střetnutí je jen sekundárním posláním ručních zbraní.

V boji je třeba protivníka znehybnit soustavně a dlouhodobě. Ne na okamžik, ne v minutách, ale i v celých hodinách. Navíc v kontaktním boji na krátké vzdálenosti ani jiný zbraňový systém než ruční zbraně nelze použít k umlčení protivníka pro možné ohrožení vlastních jednotek, které by mohla způsobit dělostřelecká a letecká podpora.

Přesně pro tento důvod vypadají čísla o spotřebované munici americkou armádou v Afghánistánu opravdu hrozivě. Podle amerického nejvyššího kontrolního úřadu GAO (General Accounting Office) v roce 2011 museli američtí vojáci vystřílet 250 000 nábojů na každého zabitého protivníka.

Proto není ani možné srovnávat náklady např. na střely vzduch-země AGM-114 Hellfire (jak to dělá firma TrackingPoint ve svých reklamních materiálech), která má jen krátkodobý umlčující účinek, s náklady na spotřebu pěchotní munice, zabezpečující dlouhodobé umlčení protivníka.

Přesnou mířenou střelbu lze použít jen ojediněle - není základním a hlavním způsobem palebné činnosti pěších jednotek, zejména v kontaktním bojovém střetnutí.

Jednoduše řečeno - jen technické parametry nejsou tím jediným a rozhodujícím parametrem, kterým se hodnotí zbraňové systémy. To platí i v případě velmi sofistikovaných zaměřovacích systémů pro ruční palné zbraně.

Autor: Doc. Ing. Milan Vašíček, CSc, plukovník v záloze, který vyučoval na Vojenské akademii, resp. Univerzitě obrany v Brně.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...

Armáda ČR: Kalendář k 70. výročí výsadkového vojska

S hrdostí představujeme kalendář na rok 2017, který vznikl jako spolupráce fotografa Stanislava ...

NÁZOR: Proč F-35 není pro Českou republiku nejlepší volbou

Má Česká republika uvažovat o stíhačkách F-35 Lightning II? Opravdu se vyplatí kupovat velmi drahé a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  13:17 29.09.2016

  Z dnešního pohledu mi přijde lepší, že ač první nákup Brenů byl hodně problematický, tak pořád to stálo jen něco málo nad miliardu (1,2 mld.Kč). V době kdy armáda nestíhá utratit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z dnešního pohledu mi přijde lepší, že ač první nákup Brenů byl hodně problematický, tak pořád to stálo jen něco málo nad miliardu (1,2 mld.Kč). V době kdy armáda nestíhá utratit finance a vymýšlí pitomé nákupy jak balík peněz vyčerpat, tak mi přijde lepší, že se peníze "vyhodily" za nákup něčeho, díky čemuž mohl vzniknout BREN 2. I kdyby armádu mělo stát další miliardu přezbrojení na tento typ, tak původní problematické zbraně v pohodě využíjí u AZ nebo je pošlou Kurdům. Armáda vyhazuje víc peněz za mnohem větší blbosti. Lepší než ty peníze vrátit do rozpočtu...
  Ty HK416 sme klidně mohli koupit a rezignovat na vlastní vývoj jako Francouzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:18 29.09.2016

  Já bych ji dotoval v odůvodněných případech stejně, jako jiné firmy. Aspoň že ty kvery posouvají k lepšímu. I když nás to všechny stojí dost peněz.

  Já bych ji dotoval v odůvodněných případech stejně, jako jiné firmy. Aspoň že ty kvery posouvají k lepšímu. I když nás to všechny stojí dost peněz.

 • KOLT
  09:44 29.09.2016

  Já bych klidně dotoval českou firmu, ale ne tu z Brodu...

  Já bych klidně dotoval českou firmu, ale ne tu z Brodu...

 • fenri
  09:35 29.09.2016

  Já bych toho Heklera taky bral. Ale rezignace na vývoj vlastní pistole a pušky ukazuje smutný úpadek kdysi velké země se vojenskou tradicí.
  To už raději dotovat CZUB, zvlášť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych toho Heklera taky bral. Ale rezignace na vývoj vlastní pistole a pušky ukazuje smutný úpadek kdysi velké země se vojenskou tradicí.
  To už raději dotovat CZUB, zvlášť když napodruhé zvládli udělat solidní útočnou pušku i plastovou pistoli.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:22 29.09.2016

  Francouzi mají v armádě německou pušku... a já myslel, že od té chvíle, kdy přišel dieslový SAAB už mě nic nepřekvapí ;-) Nicméně je naprosto chápu – s klesající cenou se z HK416 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francouzi mají v armádě německou pušku... a já myslel, že od té chvíle, kdy přišel dieslový SAAB už mě nic nepřekvapí ;-) Nicméně je naprosto chápu – s klesající cenou se z HK416 stává skvělá zbraň nejen pro speciály. V kombinaci s HK417/G28 se pak jedná o parádní zbraňový systém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:46 29.09.2016

  Francouzi vybrali novou útočnou pušku, bude jí německá HK416A5, ve Francii označená jako HK416F. Pomalu se z této zbraně stává opravdová "europuška"

  Francouzi vybrali novou útočnou pušku, bude jí německá HK416A5, ve Francii označená jako HK416F. Pomalu se z této zbraně stává opravdová "europuška"

 • Pepa
  16:18 21.09.2016

  No to jo, ale proč dělají zátěžový test s optikou (nebo spíš zátěžový test optiky?) určenou pro DMR a to včetně noktovizní předsádky...ve dne...

  No to jo, ale proč dělají zátěžový test s optikou (nebo spíš zátěžový test optiky?) určenou pro DMR a to včetně noktovizní předsádky...ve dne...

 • KOLT
  12:21 21.09.2016

  Jenže 7.62x39 je stále munice pro ÚP, nikoliv pro OsP (DMR), čemuž odpovídají její výkony a tudíž i namáhání klíčových dílů pušky. O prostoru nemluvě. Což neznamená, že by v CZUB ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže 7.62x39 je stále munice pro ÚP, nikoliv pro OsP (DMR), čemuž odpovídají její výkony a tudíž i namáhání klíčových dílů pušky. O prostoru nemluvě. Což neznamená, že by v CZUB nemohli vyvinout i versi pro plnotučnou munici, ale zatím nikde nic takového nebylo oficiálně presentováno. A když už, rozhodně bych byl radši za CZ 806 aka BREN 2.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  08:49 21.09.2016

  Tady jsou vidět vnitřnosti cz 807 (ta má pohyblivou napínací páku). Je tam i varianta v 7,62x39 a je to osazeno optikou, s kterou Meopta uspěla ve zrušeném tendru na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady jsou vidět vnitřnosti cz 807 (ta má pohyblivou napínací páku). Je tam i varianta v 7,62x39 a je to osazeno optikou, s kterou Meopta uspěla ve zrušeném tendru na DMR.

  http://www.czub.cz/cz/blog/201...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  18:41 19.09.2016

  Tipnu si, že Bren 2 v 7,62x51 se ukáže v novém tendru na DMR...pokud se nenakoupí přímo...

  Tipnu si, že Bren 2 v 7,62x51 se ukáže v novém tendru na DMR...pokud se nenakoupí přímo...

 • Zbrojir
  16:24 19.09.2016

  k Honza H

  V obecné rovině by se dalo s mnohým souhlasit, ale s některými částmi (formulacemi), pakliže je podrobíme samostatné kritice, by šlo opravdu dost polemizovat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k Honza H

  V obecné rovině by se dalo s mnohým souhlasit, ale s některými částmi (formulacemi), pakliže je podrobíme samostatné kritice, by šlo opravdu dost polemizovat. Omlouvám se, ale nyní nemám dost času, berme také v úvahu poměrně malý prostor pro vyjádření názoru autora (článek je jistě rozsahem limitován).

  K dalšímu nákupu CZ 75 SP 01 Phantom.

  Ano, máte pravdu, je to opravdu nedokonalý výrobek, i když se vylepšuje. Také jsem ho zde proto opakovaně kritizoval, jenže ho zavedli usnesením vlády, aby politickým rozhodnutím vyřadili ze hry mnohem dokonalejší Glocky, a nyní usilovně drží argument o jednotnosti vybavení. Možná se bojí i otevření prostoru pro soutěž, kde by jim Glock asi stejně, tak jako u celníků, nasekal (museli tam rozhodnutí o vítězi dost pracně lámat a zakázku zrušit), protože antiglock z CZUB zdaleka není ještě připravený… Věřte, že ti, co o vyzbrojení (vybavení) rozhodují, obvykle nemají takový přístup, jako velká část zdejších diskutujících, tedy, byť s některými v mnohém nesouhlasím, tak jim jde jistě o věc. Oni myslí jinak, proč si dělat problémy, co vládne světu… prachy!

  Bren nebyl řešen pro 7,62x51, o tom, zda je Bren 2 v této ráži, nevím, v každém případě by se jednalo o vývoj prakticky nové zbraně.

  Jiné než standardní ráže jsou v současné situaci a době nereálně, v rámci NATO si nemůže malý člen, s nikterak významnou a bohatou armádou, dovolit nákladnou nekompatibilitu, takže jen využití potenciálu dostupných „standardů“ 5,56x45, 7,62x51, 8,6x70 a 12,7x 99….

  Zakázka pro DMR 7,62x51mm byla záměrně šita proti HaK, jde to snadno odvodit ze zveřejněných požadavků, (přiznali se k tomu i neoficiálně) HaK 417 (G28) mj. nesplňoval zcela účelově zadané a s kvalitou nesouvisející požadavky, jako je délka hlavně v mm od-do, kovový zásobník pro AR, apod. Vůbec se nepřihlásil, přitom kompletní zkoušky měl již splněné při nákupu pro 601 skss...V ČR, resp. v MO ČR, je to blízké stavu na Slovensku, kde rovněž HaK opustil tamní trh (zrušil zastoupení) s tvrzením, že to za takových podmínek to nemá zapotřebí….

  Popravdě privilegovaný tuzemský výrobce tu žádnou konkurenci nechce a MO ČR mu v tom vehementně pomáhá, co k tomu ještě dodat.

  Útočná puška 5,56x45 pro MO ČR musela mít výhradně pohon pístem, DMR už nikoli, u DMR připouštěli dokonce neuvěřitelných 0,5% závad, vždyť jsou to takové účelové, neprofesionálně sestavené, průhledné až trapné paskvily. Dělají nám chlapci ve světě vskutku velkou ostudu.

  Mám poslední zprostředkovanou zkušenost s akvizicemi MO ČR, nemohu blíže specifikovat, ale ani resortem MO ČR potvrzená kvalita a výrazně nižší cena, tedy splnění podmínek tendru, vám vítězství nezaručí, vždy se ve prospěch předem dohodnutého vítěze najde nějaká klička. Popravdě, už to ani podrobně nesleduji, vždyť je všechno stejně dané (dohodnuté) dopředu, tak proč se zdržovat, klidně si počkám až na oficiální prohlášení.


  Někdo možná namítne, že klientelismus a korupce jsou všude, ano, ale míra tohoto nešvaru v ČR trvale dosahuje úrovně zemí, nad kterými obvykle ohrnujeme nos. Dost to souvisí s naší (tedy nikoli nás všech) mentalitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:26 19.09.2016

  Ale ať koupí, ale proč nevezmou ty P-09? Teoreticky mají o fous horší spoušť, v praxi to 90% vojáků neocení, jsou spolehlivé, drží jim rámy i povrchovka, přesné, ergonomické a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ať koupí, ale proč nevezmou ty P-09? Teoreticky mají o fous horší spoušť, v praxi to 90% vojáků neocení, jsou spolehlivé, drží jim rámy i povrchovka, přesné, ergonomické a levnější (...a sakra, tady je ten problém, už chápu...).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:45 18.09.2016

  Jj, 16 k kvérů, kterým v zimě vypadávají zásobníky a ve vedru skoro nejdou vytáhnout, no nekupte to, když je to tak výhodný. A hlavně nutný. Kdyby za tu čtvrtmiliardu radši koupili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jj, 16 k kvérů, kterým v zimě vypadávají zásobníky a ve vedru skoro nejdou vytáhnout, no nekupte to, když je to tak výhodný. A hlavně nutný. Kdyby za tu čtvrtmiliardu radši koupili pár stingrů...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:29 18.09.2016

  Ještě mě deprimuje, že AČR chce nakupovat Phantomy. Ty už CZUB ani nenabízí a místo nic má (snad) ve všech směrech lepší P-09.

  Ještě mě deprimuje, že AČR chce nakupovat Phantomy. Ty už CZUB ani nenabízí a místo nic má (snad) ve všech směrech lepší P-09.

 • HonzaH
  12:42 18.09.2016

  Hm, stejně jako u minulého článku se na adresu autora snesla vcelku drsná kritika. Postupem času se ale v dikuzi objevili názory , které v podstatě názory autora potvrzují. A to i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm, stejně jako u minulého článku se na adresu autora snesla vcelku drsná kritika. Postupem času se ale v dikuzi objevili názory , které v podstatě názory autora potvrzují. A to i od lidí, kteří tématu jistě rozumí.

  Otázka pro Zbrojíře: Vím, že Vaše příspěvky jsou vždy spíše věcné a nevyhledáváte nějaké konflikty a rozepře a nevrháte se do hodnocení článků. Přesto bych se rád zeptal, co Vy si myslíte o názoru ve článku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  12:15 18.09.2016

  Je to skvelý systém. Ale jeho uzitocnost závisí od konkrétnej jednotky. Pre jednotky rýchleho nasadenia je super,ale myslím že aj tam stačí len pre ostreľovačov. V armáde je ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to skvelý systém. Ale jeho uzitocnost závisí od konkrétnej jednotky. Pre jednotky rýchleho nasadenia je super,ale myslím že aj tam stačí len pre ostreľovačov. V armáde je ale množstvo jednotiek ktoré niesu určené na priame ničenie protivníka,ako chemici,spojári,ženisti a pod. Pre tých je to určite zbytočne drahý spas,lebo zbraň používajú iba na obranu,nieje ich primárnym cieľom ničiť nepriateľa.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:25 17.09.2016

  Jak se někdo ptal na rozdíl 6.8 SPC a 6.5 Grendel, tak mám to jen teoreticky! Nicméně na krátké vzdálenosti by snad měl být téměř neznatelně lepší 6.8 kvůli lepší zastavovací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak se někdo ptal na rozdíl 6.8 SPC a 6.5 Grendel, tak mám to jen teoreticky! Nicméně na krátké vzdálenosti by snad měl být téměř neznatelně lepší 6.8 kvůli lepší zastavovací schopnosti. On na to také byl konstruován, primárním určením měl být boj v zastavěných oblastech. Ráže 6.8 mm měla být vybrána jako kompromis mezi přesností (nejlépe jsou na tom v dané výkonové kategorii ráže kolem 6.5 mm) a terminální balistikou (tady jsou na tom lépe ráže kolem 7 mm).

  Naproti tomu Grendel je obecně přesnější (viz výše), což je dané také větší standardní délkou střely (lepší aerodynamický koeficient). Rozdíl se pak zvyšuje s narůstající vzdáleností, protože SPC na větší vzdálenosti už *prý* není žádná výhra (kratší lehčí střela, větší průměr). Jako univerzální vojenský náboj by asi byl lepší Grendel, protože by jej šlo ládovat do ÚP, LK i O(S)P. U těch odstřelovačských pušek je to trochu složitější, nevím, jak by si vedl oproti 7.62x51 mm. Ovšem s maximální váhou střely kolem 140 gr by to snad nemusel být takový problém. Stejně se přes kilometr střílí spíš většími kalibry.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:11 17.09.2016

  Fenrir, jo? ;-) To by nám ale taky mohl přerůst přes hlavu :-)
  Každopádně jak jsem psal, nevěřím na přezbrojení, dokud nedojde k průlomu v konstrukci munice (beznábojnicová, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenrir, jo? ;-) To by nám ale taky mohl přerůst přes hlavu :-)
  Každopádně jak jsem psal, nevěřím na přezbrojení, dokud nedojde k průlomu v konstrukci munice (beznábojnicová, teleskopická) :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:27 17.09.2016

  Pušek máme pár, rozhodně ne pro armádu. Ty by se mohly posílat na mise. A domácí armádu vyzbrojit podstatně účinnější municí. Třeba by to vyprovokovalo změnu v NATO. Grendel je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pušek máme pár, rozhodně ne pro armádu. Ty by se mohly posílat na mise. A domácí armádu vyzbrojit podstatně účinnější municí. Třeba by to vyprovokovalo změnu v NATO. Grendel je perspektivní náboj. Kdyby se mu dopřáno tolik šlechtění jako. 223...
  A ano, má hezký název. I když Fenrir by byl lepší :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:56 17.09.2016

  fenri, také souhlasím ;-) Koneckonců vy toho o palných zbraních víte mnohem více než já. Ke kulometu v ráži .338 LM si jen dovolím doplnit, že jej dělá FN Herstal. A není to nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, také souhlasím ;-) Koneckonců vy toho o palných zbraních víte mnohem více než já. Ke kulometu v ráži .338 LM si jen dovolím doplnit, že jej dělá FN Herstal. A není to nic jiného než slavná M2! Jen by se jí pak nedalo říkat "fifty-cal" :-)

  Souhlasím i s tím, že pro nás by přezbrojení na nové ráže bylo relativně schůdné, nicméně nyní už je spíš pozdě, protože už jsme začali; pušky máme, lehké kulomety zčásti také. Hlavně ale, s ohledem na spojence to prostě není schůdné a nemělo by to smysl. Bez toho, že buď USA nebo téměř celá Evropa se rozhodne přezbrojit, se prostě nemá smysl pouštět do nějakého sólo dobrodružství. Ačkoliv by se mi Grendel moc líbil. I kvůli tomu jménu ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:49 17.09.2016

  KOLTe, VŘELE s vámi souhlasím ohledně přezbrojení na Grendela a LapuMagnum a přidám další dobré důvody pro:

  1.) AČR nemá v tuto chvíli žádné významné zásoby střeliva ani počty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLTe, VŘELE s vámi souhlasím ohledně přezbrojení na Grendela a LapuMagnum a přidám další dobré důvody pro:

  1.) AČR nemá v tuto chvíli žádné významné zásoby střeliva ani počty pěchotních zbraní ->přezbrojení by bylo bezbolestné, netratilo by se mnoho střeliva. Tj. NYNÍ je ta pravá chvíle
  2.) Grendel pokryje i potřeby DMR a co víc - šlo by ho dělat na bázi Brenu. V podstatě Bren s těžší a delší hlavní (18"+) by mohl s optikou sloužit jako DMR. Výměna hlavně je navíc u Brena snadná. Tím by se dalo jednou domácí zbraní pokrýt široké spektrum palebných úkolů. Výhodny jsou nasnadě. Navíc Bren 2 už není (snad) takový vergl jako 1, takže by to byla přijatelná platforma.
  3.) Grendel je i přijatelná ráže pro univerzální kulomet. Ano, na .308 ztrácí, ale zase je lehčí a výkonově překonává .223 používanou v lehkých kulometech.
  4.) 338LM je nepochybně výborná ráže pro odstřelovací úlohy jak v opakovačce, tak samonabíječce. Otázka, zda by se dala nějaká její levnější varianta pro těžký kulomet. IMHO ano.

  U Lugera nevidím nutnost přezdbrojení tak kriticky. P+ a nové střely typu Hornady Critical Duty dávají Lugeru nový dech. Jediné, kde je trochu slabý je PDW (proti balistice). Pro PDW mi přijde ideální modernizovaný Tokarev, ale to je mimo úvahy.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  10:11 17.09.2016

  Palo Satko > to je v poriadku ruska ambasada ma menej ako 60.

  Palo Satko > to je v poriadku ruska ambasada ma menej ako 60.

 • Luky
  09:38 17.09.2016

  :)
  kolik z těch vystřelených nábojů asi dělá kropení 7,62 rotačními miniguny?

  :)
  kolik z těch vystřelených nábojů asi dělá kropení 7,62 rotačními miniguny?

 • palo satko
  09:26 17.09.2016

  250 000 nabojov na 1 nepriatela. U BRENu sa požaduje vydrž hlavne 20 000 vystrelov. Takže to štatisticky mame 12 zničenych pušiek na jedneho nepriatela. Glvač kupil 700 kusov CZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  250 000 nabojov na 1 nepriatela. U BRENu sa požaduje vydrž hlavne 20 000 vystrelov. Takže to štatisticky mame 12 zničenych pušiek na jedneho nepriatela. Glvač kupil 700 kusov CZ 805 Bren. Takže mame moderne zbrane na zabitie cca 60 nepriatelov.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:50 17.09.2016

  jen nasdílim co říkali lidi z MO v rámci dnů NATO ted. to bude info k vícero článkům a diskuzím jak co bude.

  ""V první části do roku 2020 chceme odstranit největší nedostatky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jen nasdílim co říkali lidi z MO v rámci dnů NATO ted. to bude info k vícero článkům a diskuzím jak co bude.

  ""V první části do roku 2020 chceme odstranit největší nedostatky, které u pozemních sil máme,“ řekl Hlaváč. Armáda bude posilovat výbavu jednotlivců nebo malých týmů. Už příští rok chce pořídit zhruba 240 pušek pro přesnou střelbu. V plánu je koupě 40 odstřelovacích pušek, které doplní a postupně nahradí zastaralé zbraně, stejně jako více než 300 ručních protitankových zbraní.

  Pro vojáky chce armáda také nakoupit řádově 16 tisíc pistolí CZ Phantom, zhruba 8500 útočných pušek a přes 12 tisíc balistických vest a přileb. Budou určeny pro pozemní vojsko, vytvářené jednotky aktivních záloh, pro vojenskou policii i další jednotky.

  a dal:
  Po roce 2025 se podle něj bude muset také rozhodnout, co armáda udělá se svým tankovým praporem a jak nahradí současné tanky T-72M4 CZ, které již ztratily schopnost modernizace a dalšího vývoje. „Je tam plánované kompletní přezbrojení celého praporu,“ řekl Hlaváč. Půjde podle něj o 34 tanků.

  zdroj E15.cz
  Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  22:47 16.09.2016

  Celkom by ma zaujímalo objektívne porovnanie 6.5 Grendel vs. 6.8 SPC.

  Celkom by ma zaujímalo objektívne porovnanie 6.5 Grendel vs. 6.8 SPC.

 • Pepa
  22:43 16.09.2016

  Ohledně BRENu v 7,62x51 vycházím jen z náznaků co se objevují:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Popis na konci videa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně BRENu v 7,62x51 vycházím jen z náznaků co se objevují:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Popis na konci videa (1:40)


  http://www.mojevideo.sk/video/...

  Popis pod videem (Zobraziť viac...)


  Předpokládám, že ti co dělají CZUBakům reklamu, tak by mohli mít informace z první ruky....


  Jinak v 7,62x51 se dělala i Kosa a tam se závěr zamykal do rámu, což musel být větší oříšek kvůli namáhání.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:29 16.09.2016

  Luky, tak nějak. Ono je asi někdy prostě lepší hodit na záda dvěma borcům LAW než jednoho přezbrojit na M-25. Nicméně ve spoustě situací bude M-25 docela dobré řešení :-)

  Luky, tak nějak. Ono je asi někdy prostě lepší hodit na záda dvěma borcům LAW než jednoho přezbrojit na M-25. Nicméně ve spoustě situací bude M-25 docela dobré řešení :-)

 • Luky
  22:14 16.09.2016

  Včera jsem se kouknul ještě na ty Rangery, co jim M25 nevoněla a smysl to dává....nemusí to tak ale platit pokaždé. Já si to přebral tak, že na nějaký dynamický misi s rychlým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Včera jsem se kouknul ještě na ty Rangery, co jim M25 nevoněla a smysl to dává....nemusí to tak ale platit pokaždé. Já si to přebral tak, že na nějaký dynamický misi s rychlým pohybem a střety nablízko jim ta jedna UP v týmu znatelně chybí, M25 je nablízko neohrabaná, navíc je těžká a je k ní málo té dost hmotné munice...

  Nadruhou stranu při jiné akci v otevřeném terénu s nějakými vyvýšenými opěrnými body pod kontrolou nepřítele, může tahle zbraň během krátké chvíle rozhodnout přestřelku. To by mohli do aleluja kropit nějaký dobře krytý palpost, ale s M25 je po dvou ranách vymalováno...někdo ale třeba řekne, že s HE pancéřovkou taky a stejně ji sebou potáhnou, tak těžko říct...

  Holt to asi nebude ultimátní zbraň plošného přezbrojení. Pro nějakou motorizovanou hlídku, která si ji poveze autem s dostatkem munice ale třeba ideální...dřív si taky občas někdo bral např. brokovnici a tu nad 50m moc nevyužil, tady by to bylo zas obráceně
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:05 16.09.2016

  fenri, souhlas. Osobně bych po té trapnosti, kterou předvedli se zadáním tendru, raději sklapl podpadky a dokoupil Hecklery v rámci onoho doplnění materiálu. Klidně s optikou od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, souhlas. Osobně bych po té trapnosti, kterou předvedli se zadáním tendru, raději sklapl podpadky a dokoupil Hecklery v rámci onoho doplnění materiálu. Klidně s optikou od Meopty, aby se necítila ukřivděná (ona koneckonců není tak zlá). Kluci se už určitě těšili na nové SIGy, HKáčka by jim určitě taky udělala radost. A ono nic, zůstává se u SVD. Tedy nic proti nim, jediné, co mi u nich přišlo vždycky divné, byla délka hlavně. 24" už je vážně hodně. Nicméně vyměnit hlaveň za 20", přesnější a pevnější, v ráži .308 W, dát novou montáž a pažbu.... klidně by mohly sloužit dál ;-) Jen ta cena by v našich podmínkách byla někde na úrovni těch HK-417, jak to tak bývá.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:57 16.09.2016

  Grendel by byla rozhodně pěkná ráže, všichni na ni pějí chválu. Nicméně si myslím, že to s ní dopadne stejně, resp. ještě hůře, než s 6.8 SPC – maximálně pro pár speciálů (zatím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grendel by byla rozhodně pěkná ráže, všichni na ni pějí chválu. Nicméně si myslím, že to s ní dopadne stejně, resp. ještě hůře, než s 6.8 SPC – maximálně pro pár speciálů (zatím ani to ne). Slyšel jsem i názory, že kdybychom přešli na Grendel a .338 LM, mohli bychom mít jen dvě ráže a zjednodušit logistiku. .50 BMG by zůstal jen pro skutečně protimateriálové použití, kde velká váha střely hraje zásadní roli. Pro standardní velkoranný kulomet (zvlášť na Landroverech ap.) by ale stačila LM. Jak moc by to bylo výhodné, neumím posoudit.

  Osobně si ale myslím, že k žádnému přechodu na novou ráži nedojde, dokud k tomu nebude sakra dobrý důvod. A tím bude pouze zavedení buď beznábojnicové nebo teleskopické munice (nebo obojího dohromady). A na to si téměř jistě ještě hodně dlouho počkáme. Vemte si, jak špatně se prosazují mikroráže pro PWD (navíc soupeří FN x HK), většina je stále na 9 mm Luger (která by už také pomalu potřebovala nahradit 10×22 mm, tedy .40 S&W). U odstřelovaček se zase perou .300 WM a .338 LM, přitom u těch jde zavádění "střední" ráže mezi standardní kulometnou a velkorážovou asi nejlépe, což je logické.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:55 16.09.2016

  Jeste k clanku. Na strednim vychode a hlavne v Jemenu, je prave ted videt, ze ani nasobne lepe vybavena a vyzbrojena armada nemusi stacit. Takze jestli by opravdu nebylo lepsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste k clanku. Na strednim vychode a hlavne v Jemenu, je prave ted videt, ze ani nasobne lepe vybavena a vyzbrojena armada nemusi stacit. Takze jestli by opravdu nebylo lepsi poradne se soustredit na plne vyuziti toho, co uz ted mame a nekomplikovat pesakovi zivot dalsima udelatkama, jejichz plne ovladnuti si zada dalsi vycvik. Uz takhle toho pechota na zadech a v hlave nosi spoustu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:54 16.09.2016

  No tak to jsem asi úplně mimo. Fakt jsme měl pocit, že sem toho Hecklera tlačili (což se mi líbilo, protože u mě HK dobrý :))

  No tak to jsem asi úplně mimo. Fakt jsme měl pocit, že sem toho Hecklera tlačili (což se mi líbilo, protože u mě HK dobrý :))

 • KOLT
  21:47 16.09.2016

  Neklame-li mne paměť, tak na HK to napsané být nemohlo, protože v podmínkách byl typ zásobníku, který používá SIG-716 a snad deriváty AR-18, nikoliv HK-416, který má vlastní. Čili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neklame-li mne paměť, tak na HK to napsané být nemohlo, protože v podmínkách byl typ zásobníku, který používá SIG-716 a snad deriváty AR-18, nikoliv HK-416, který má vlastní. Čili ten byl tuším naopak rovnou vyřazen.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:45 16.09.2016

  Zbrojíř bude o možnostech změny ráže CZ-805 směrem k plnotučné munici asi vědět víc. Každopádně multirážovost původně Zbrojovka slibovala, ovšem avizované ráže byly všechny pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojíř bude o možnostech změny ráže CZ-805 směrem k plnotučné munici asi vědět víc. Každopádně multirážovost původně Zbrojovka slibovala, ovšem avizované ráže byly všechny pouze pro ÚP (5.56, 6.8, M43), žádná plnotučka slibovaná nebyla.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:44 16.09.2016

  Kolt - mě to přišlo napsané na toho Hecklera, ale info mám jen z ATM, což jistě nemuselo být komplet a objektivní.

  Kolt - mě to přišlo napsané na toho Hecklera, ale info mám jen z ATM, což jistě nemuselo být komplet a objektivní.

 • fenri
  21:43 16.09.2016

  Mě teda přijde velký rozdíl mezi Bren1 /děsběs/ a Bren 2 /se zájmem pozdvihnuté obočí/.

  Mě teda přijde velký rozdíl mezi Bren1 /děsběs/ a Bren 2 /se zájmem pozdvihnuté obočí/.

 • KOLT
  21:41 16.09.2016

  fenri, tendr na DMR do AČR nebyl šit na míru vcelku nikomu, alespoň jsem nic takového nepostřehl. Rozhodně ne HK M308, ta je civilní ;-) Ale ani HK 417. Kdyby totiž chtěla AČR tu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, tendr na DMR do AČR nebyl šit na míru vcelku nikomu, alespoň jsem nic takového nepostřehl. Rozhodně ne HK M308, ta je civilní ;-) Ale ani HK 417. Kdyby totiž chtěla AČR tu, mohla by ji klidně rovnou koupit bez výběrového řízení – používá ji totiž Šestka u odstřelovačů a prý i jako DMR, čili by ji bylo možné koupit v rámci doplnění výzbroje, či jak se to správně nazývá.

  Onen tendr byl spíš celkově mizerně provedený, po odborné i právní stránce. Mám-li správné informace, nakonec byl ke zkouškám připuštěn třetí bodově nejlépe hodnocený projekt, protože první dva byly zcela evidentně "přestřelené" (nevím, jestli cenově či životností hlavně či něčím jiným). Vojskové zkoušky tedy absolvovala SIG-716 s optikou Meopta (ta měla být dodavatelem řešení do AČR). Nicméně slibovaných tuším 20 k ran nevydržela ani švýcarská kvalita... Tendr byl prostě tak blbě napsaný, že uchazeči museli jít v nabídkách na hranice možností těch zbraní, což se Meoptě zjevně nevyplatilo. Následně byl tendr zrušen. A teď snad má být nový, ale o něm nic bližšího nevím.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:40 16.09.2016

  Jakkoli nejsem fanda CZUB a CZ-805/6, DMR vzhledově podobná standardní ÚP není od věci. Amíci si v Astánu dost stěžovali, že jejich ostrostřelci vyzbrojení deriváty M-14 jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakkoli nejsem fanda CZUB a CZ-805/6, DMR vzhledově podobná standardní ÚP není od věci. Amíci si v Astánu dost stěžovali, že jejich ostrostřelci vyzbrojení deriváty M-14 jsou primárními terči povstalců, protože jsou snadno rozeznatelní na poměrně velkou vzdálenost. A povstalci pochopitelně nejsou žádní idioti, takže jim došlo, že chlápek s velkou puškou a optikou je pro ně největší nebezpečí, zvlášť v přestřelkách na větší vzdálenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:38 16.09.2016

  Jéé, že by se Bren konečně začal líbit... :)

  Jéé, že by se Bren konečně začal líbit... :)

 • Kozlus
  21:35 16.09.2016

  Vzdyt prave z toho duvodu mel byt 805 uz tvarovanej tak jak je, tedy aby se tam tohle vsechno veslo.

  Vzdyt prave z toho duvodu mel byt 805 uz tvarovanej tak jak je, tedy aby se tam tohle vsechno veslo.

 • fenri
  21:34 16.09.2016

  Rozměrově: hilzna je delší o 5mm a něco navíc střela. Na druhou stranu závěr musí na pevně dané (kratší) vzdálenosti zvládnout absorbovat podstatně větší energii (řekněme 1800 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozměrově: hilzna je delší o 5mm a něco navíc střela. Na druhou stranu závěr musí na pevně dané (kratší) vzdálenosti zvládnout absorbovat podstatně větší energii (řekněme 1800 vs. 3600J (samozřejmě dle délky hlavně, laborace a váhy střely - berte to jen hóódně orientačně). Ale Bren2 .308 mi zní zní celkem přitažlivě.
  Vhodnější pro dlouhorukého Brena by byl jistě Grendel...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:28 16.09.2016

  Pokud vím, u CZ 805 panovalo obecné přesvědčení povolanějších, že v plnotučné ráži nejde udělat bez zvětšení pouzdra/těla zbraně, prostě tam nebyl prostor. Ale neberte to jako 100% ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím, u CZ 805 panovalo obecné přesvědčení povolanějších, že v plnotučné ráži nejde udělat bez zvětšení pouzdra/těla zbraně, prostě tam nebyl prostor. Ale neberte to jako 100% informaci, jen jsem to takto slyšel.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:48 16.09.2016

  Pepa: to je hiodně zajímavé info. Máte k tomu víc? Má stejný rám a nosič závorníku?

  Pepa: to je hiodně zajímavé info. Máte k tomu víc? Má stejný rám a nosič závorníku?

 • Pepa
  18:28 16.09.2016

  Zbrojir:

  Bren 2 v ráži 7,62x51 pravděpodobně už je.

  Zbrojir:

  Bren 2 v ráži 7,62x51 pravděpodobně už je.

 • KOLT
  17:29 16.09.2016

  Velikost družstva závisí hodně na jeho určení. Standardní pěchotní družstvo mívá kolem 8 členů, u S(O)F spíš méně (601. má tuším čtyřčlenná, 43. vpr šestičlenná). Družstva USMC ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velikost družstva závisí hodně na jeho určení. Standardní pěchotní družstvo mívá kolem 8 členů, u S(O)F spíš méně (601. má tuším čtyřčlenná, 43. vpr šestičlenná). Družstva USMC mají tuším 11 členů, ale četa má tuším jen dvě družstva (jestli nekecám).

  Zda budovat moderní pěší družstvo vyloženě "kolem těžké zbraně" je otázka, taktika malých družstev se přecijen od 2. sv. změnila. Nicméně nejsem ten pravý, kdo by o tom měl žvanit.

  Ohledně nových BVP – ono na západ od nás obecně není uplatňována doktrína "jedno družstvo==jedno vozidlo", takže pět bigošů v Pumě klidně může být jen jeden palebný tým (ale nevím, jestli to tak skutečně je).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:21 16.09.2016

  Ohledně toho, co kdo má za kvéry delší než ÚP (a co je mi známo):
  4. brn
  SAKO TRG 7.62x51 mm
  ZVI Falcon 12.7x99 mm
  SVD 7.62x54R
  43. vpr navíc přezbrojuje na (nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně toho, co kdo má za kvéry delší než ÚP (a co je mi známo):
  4. brn
  SAKO TRG 7.62x51 mm
  ZVI Falcon 12.7x99 mm
  SVD 7.62x54R
  43. vpr navíc přezbrojuje na (nebo přizbrojuje?) Desert Tech SRS (prý si to sami odstřelovači přáli kvůli bullpup uspořádání)
  601. skss
  Accuracy International AW a AX 7.62x51 mm, 8.6×70 mm, 12.7x99 mm
  Barrett M82 12.7x99 mm
  HK 416 DMR 7.62x51 mm
  (SVD a Falcon jsou z výzbroje tuším již vyřazené)

  Co používá 7. brigáda a 102. prpr netuším, ale asi to samé jako 4. brigáda.
  Skrýt celý příspěvek

 • green_korytnacka
  16:15 16.09.2016

  takze krycia palba ma trvacnejsi ucinok ako headshoty? :D

  zatial najhorsi clanok co som tu cital

  takze krycia palba ma trvacnejsi ucinok ako headshoty? :D

  zatial najhorsi clanok co som tu cital

 • fenri
  14:20 16.09.2016

  Rase - možná by to bylo pro rám Brena moc silné. Přecijenom bavíme se o skoro dvojnásobné energii oproti .223.
  Ono někdy stačí málo:
  třeba rumunské PSL ("rumunský Dragunov") ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase - možná by to bylo pro rám Brena moc silné. Přecijenom bavíme se o skoro dvojnásobné energii oproti .223.
  Ono někdy stačí málo:
  třeba rumunské PSL ("rumunský Dragunov") dlouhodobě nedával střelbu Extrami a podobnými náboji. Našlapané, těžká střela (přes 200gr.) už jeho lisovaný rám nesl špatně. A přitom běžnou 7.62x54 zvládal v pohodě. A ten rozdíl ve výkonech byl podstatně menší, než mezi .223 a .308.
  Ale třeba se mýlím, třeba by ten rám dal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:11 16.09.2016

  Zbrojir:
  však když je Bren "modulární" tak proč jej neosadí delší hlavní s ráží 7,62x51 NATO.
  Kvůli tomu byla tahle puška stavěná jako modulární... Nemuset předělávat rám atd.

  Zbrojir:
  však když je Bren "modulární" tak proč jej neosadí delší hlavní s ráží 7,62x51 NATO.
  Kvůli tomu byla tahle puška stavěná jako modulární... Nemuset předělávat rám atd.

 • Zbrojir
  12:31 16.09.2016

  Dosavadní soutěže na DMR 7,62x51 pro A ČR nedopadly, důvodem bylo problematické zadání, včetně nešťastného způsobu hodnocení i „tradiční akviziční praktiky“ MO ČR. Nyní se hledá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dosavadní soutěže na DMR 7,62x51 pro A ČR nedopadly, důvodem bylo problematické zadání, včetně nešťastného způsobu hodnocení i „tradiční akviziční praktiky“ MO ČR. Nyní se hledá (možná už našlo) další řešení, jak pušky DMR nakoupit….

  První zoufalý pokus o „soutěž“ byl zde na stránkách AN docela podrobně popsán, a vcelku logicky to nakonec skončilo naprostým fiaskem…

  Má-li mít DMR citelně větší účinný dostřel i účinnost na předpokládané cíle než standardní útočná puška ráže 5,56x45, bude muset využívat potenciál min. o třídu výkonnějšího náboje (obvyklý Standard 7,62x51 NATO).

  V případě DMR HaK G28 (v současné době verze E2 a E3) šlo o výrobce s dlouhodobými zkušenostmi se samonabíjecí OPU (DMR), především pak s vývojem a výrobou HaK 416, HaK 417 a civilní odvozené varianty MR 308.

  Pokud by za předlohu měla posloužit zbraň v ráži 5,56x45 (CZ Bren 2), šlo by o tak zásadní přepracování, že zde můžeme hovořit o vývoji nové zbraně. Vývoj takové zbraně a příprava její výroby by jistě nebyly levné, a i když budeme kalkulovat už s tradičním podílem státu ve formě povinného odběru v nějakém stadiu vývoje (max. stovky kusů) a spolupodílení se na dovývoji (odstraňování vad a nedostatků), je otázkou, zda by se projekt nakonec vyplatil. Spíše by to byla jen otázka prestiže.

  CZ 805 není dle dostupných informací ani po několika letech a nemalé státní podpoře žádným exportním trhákem, u následovníka, kterého MO ČR rovněž nakoupilo (nasmlouvalo) ještě před řádným otestováním, se teprve uvidí, a to jsou zbraně určené pro hromadná přezbrojování…
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:19 16.09.2016

  juhelak:
  Vzhledem k tomu, že snad každá zbrojovka už představila "zpřesněné útočné pušky", tak bych se ani nedivil, kdyby byl někdy představený prodloužený "zpřesněný BREN2" (s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  Vzhledem k tomu, že snad každá zbrojovka už představila "zpřesněné útočné pušky", tak bych se ani nedivil, kdyby byl někdy představený prodloužený "zpřesněný BREN2" (s delší hlavní atd. třeba ve stylu zmíněné HK MR308). CZUBu by se to do portfólia více než hodilo. Technologie na to mají.
  ps. to samé s variantou lehký kulomet
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  09:13 16.09.2016

  Snaha o hromadné prosazení složitých a nákladných zbraňových systémů, a to i do výzbroje řadového člena pěchotního týmu - střelce, je dlouhodobá, z podstaty logiky fungování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snaha o hromadné prosazení složitých a nákladných zbraňových systémů, a to i do výzbroje řadového člena pěchotního týmu - střelce, je dlouhodobá, z podstaty logiky fungování zbrojního trhu a povinnosti podnikatelských subjektů tvořit zisk i naprosto logická.

  Praxe však potvrzuje, že právě v jednoduchosti hromadně užívaných ručních palných zbraní je velká síla (známé sovětské konstrukce jsou toho dobrým příkladem), kdy příliš sofistikované zbraňové komplety v reálném boji výrobcem deklarovanou přidanou hodnotu většinou nemají, naopak, selhání řádné funkce „nadstavby“ automaticky vede k nouzovému režimu, který je obvykle spojen se zásadním poklesem bojového potenciálu, nezřídka i hluboko pod úroveň o generace starších zbraní.

  Už soudobé komplety útočné pušky, osazené dnes obvyklými doplňky, jsou poměrně složité a drahé, v některých případech svými rozměry, hmotností a složitostí vojáka v poli již nadmíru obtěžují, kdy reálná přidaná hodnota nejmodernějších a sofistikovaných útočných pušek, oproti těm mnohem střízlivěji pojatým, je v praxi mnohdy velmi sporná.

  Všechny hlavní součásti zbraňového systému „útočná puška“, která ve stávajícím pojetí pro většinu podmínek předpokládaného bojového nasazení, vyjma ojedinělých atypických asymetrických konfliktů, v podstatě vyhovuje, mají nadále nemalé rezervy. Sebedokonalejší drahá „nadstavba“ nemůže překonat zjevné limity „hardware“ a proto je s ohledem na možnosti soudobé techniky, ale i státních rozpočtů, naprosto racionální věnovat se nadále lepšímu využití potenciálu ráže 5,56x45, či vývoji lehké, spolehlivé, odolné, snadno vyrobitelné a cenově příznivé zbraně, či optiky obdobných vlastností se schopnostmi efektivního zaměřování v celém rozsahu účinné dálky střelby.

  Mj. znáte snad někdo dokonalý (odolný, lehký, kompaktní, přizpůsobivý a cenově příznivý) univerzální denní zaměřovač, který by na soudobé útočné pušce zajistil průměrnému vojákovi dnešní populace dostatečný střelecký komfort a efektivní zaměřování pevných, mizivých, či pohyblivých, obvykle zamaskovaných cílů v rozsahu 0-600 m. Škála je široká, některé produkty jsou povedenější, jiné méně, poměrně zajímavá kombinace Trijicon ACOG s kolimátorem stojí mnohem více, než většina útočných pušek, ale k ideálu mají všechny ještě daleko. O nočním zaměřování raději ani nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  09:06 16.09.2016

  btw nechysta zbrojovka nejakou verzi Brenu pro presnou střelbu?

  btw nechysta zbrojovka nejakou verzi Brenu pro presnou střelbu?

 • fenri
  09:06 16.09.2016

  Juhelak: k odstřelovačkám:
  je v tom dost chaos.
  -SVDN se ještě používají/dožívají (601.) a dokonce jsou novější, než jsem myslel - některé z 2003
  -Barret 12.7mm - min. u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Juhelak: k odstřelovačkám:
  je v tom dost chaos.
  -SVDN se ještě používají/dožívají (601.) a dokonce jsou novější, než jsem myslel - některé z 2003
  -Barret 12.7mm - min. u 601.
  -SAKO TRG 22 (.308w) - 4.brn a mechanizované
  -Falco - místy
  -CZ 750M - snad jen Hradní stráž místo SVD a hradní odstřelovači se nad mají rušit (?)
  -nakupují se tuším britské Accuracy international

  -běžela soutěž na DMR pušku v .308 psaná na míru HK MR308, ale nevím, zda to dopadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:57 16.09.2016

  Ahoj. může někdo popsat jak je to rozdělené v AČR. by mě to docela zajímalo..na jaky urovni je k dispozici i vybaveni pro přesnou střelbu a případně ty Karl Gustav. Třeba na urovni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj. může někdo popsat jak je to rozdělené v AČR. by mě to docela zajímalo..na jaky urovni je k dispozici i vybaveni pro přesnou střelbu a případně ty Karl Gustav. Třeba na urovni roty nebo menší? nevyznam se rikam předem. díky. Btw dragunovy ještě ve výbavě pořád máme? nevím ted ze by byla nějaka nova puška pro přesnou střelbu...nemyslim přímo sniperskou pušku.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:32 16.09.2016

  Mě do koncepce družstva provázející těžší zbraň (berme jako první propracovaný vzor německé kulometné družstvo z IIWW) nezapadá klesající kapacita BVP. Jediněž e už se bere ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě do koncepce družstva provázející těžší zbraň (berme jako první propracovaný vzor německé kulometné družstvo z IIWW) nezapadá klesající kapacita BVP. Jediněž e už se bere zbraňova stanice na BVP jako ta těžká zbraň, pak ale máme družstvo rigidně provázané se svým BVP a po jeho znebojeschopnění je v poli dost "bezzubé". Vždyť výsadek Pumy je jen pět (?) vojáků... Jediný, kdo si drží slušnou přepravní kapacitu jsou moji oblíbení Izraelci, kdy do Námeru i Eitanu se vejde dost lidí.
  Ale silné družstvo s kulometem, DMR a panceřovkou se IMHO pod nějakých 8-9 lidí postavit nedá.

  Kolt: díky. Afghánské podmínky jsou pro střelbu (kromě větru) fajn, jak správně píšete. Ve dne může pomoct i teplo (na druhou stranu roste termika a adiabatické proudění) a řidký vzduch je jistě plus. Ale stejně kilometr s SVD - klobouk dolů a pokud v těch zásazích není pořádný kus střeleckého štěstí, tak jsem zelený závistí. Já mám hlavně pocit, že naše Dragunovy budou už dost unavené, i když se snad nějaká braly ještě v devadesátých letech a ta puška cimprlich určitě není.
  Udělat to v .308 či 300WM, trochu silnější hlaveň, robustní dustcover s railem, tak je to ideální DMR puška za nevelký peníz i pro země NATO. Tuším, že stejně jako AK není SVD licenčně chráněno, takže bychom si mohli stavět svoje. Ostatně někde na půl cesty jsou jugoslávské Zastavy, postavená na SVD (nezaměňovat se smutně proslulou M76 na Mauseru, která je blíž AK a se speciálním střelivem M77 je až neuvěřitelně přesná na to, že je to jen velký kalach).
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:39 16.09.2016

  Jak se tu rozběhla debata o složení družstva: já si dlouho myslel, že družstvo je postavený kolem těžkejch zbraní:
  kulometník a jeho pomocník
  pancéřovník a jeho pomocník

  To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak se tu rozběhla debata o složení družstva: já si dlouho myslel, že družstvo je postavený kolem těžkejch zbraní:
  kulometník a jeho pomocník
  pancéřovník a jeho pomocník

  To sou čtyři lidi, potom snajpr (ten ruskej typ, s dragunovem), velitel, a ti zbylí dva jen tak do počtu a aby měl kdo tahat extra munici a chodit na pointu :P
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  22:28 15.09.2016

  No také by bylo zajímabé vědět, kolik z těch nábojů bylo vystříleno na střelnici a kolik při kontaktu s nepřítelem...to procento v boji bude asi dost mizivé.

  No také by bylo zajímabé vědět, kolik z těch nábojů bylo vystříleno na střelnici a kolik při kontaktu s nepřítelem...to procento v boji bude asi dost mizivé.

 • Rase
  21:51 15.09.2016

  Tak ono asi záleží na koncepci. Buď budeš mít družstvo, kdy všichni budou mít stejnou zbraň (jako je tomu v podstatě dneska), což se hodí - každý člen má stejnou palebnou sílu jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono asi záleží na koncepci. Buď budeš mít družstvo, kdy všichni budou mít stejnou zbraň (jako je tomu v podstatě dneska), což se hodí - každý člen má stejnou palebnou sílu jako jeho kolegové. Nebo postavíš družstvo třeba kolem kulometu který se postará o palebnou sílu (jako Němci za WW2) a zbytek vojáků mu bude dělat krytí.
  Družstvo vyzbrojené jednou XM25, jednou "odstřelovací puškou" a dalšími specializovanými zbraněmi, je papírově asi ideální, ale reálně moc nehrabané (jak píšeš).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:48 15.09.2016

  pro Luky: Byl o tom článek i na AN. Obecně je vcelku vychvalovaná, ale právě Rangers ji odmítly na některé mise nosit, protože považovali standardní ÚP za lepší volbu.

  pro Luky: Byl o tom článek i na AN. Obecně je vcelku vychvalovaná, ale právě Rangers ji odmítly na některé mise nosit, protože považovali standardní ÚP za lepší volbu.

 • KOLT
  21:47 15.09.2016

  pro Pepa: Oni si v tomto smyslu stěžovali hlavně Rangers, u kterých je úroveň střeleckého výcviku přecijen asi trochu jinde než u standardních jednotek Army. Čili pokud umím dobře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Pepa: Oni si v tomto smyslu stěžovali hlavně Rangers, u kterých je úroveň střeleckého výcviku přecijen asi trochu jinde než u standardních jednotek Army. Čili pokud umím dobře střílet ze standardní pušky, nepotřebuju podobnou vychytávku. Respektive jim by se asi hodilo ji mít jenom na úrovni podvěsného granátometu, ne separátní zbraně. Ovšem váha by už asi byla dost šílená.

  pro fenri: Jako obvykle u ručních zbraní perfektní komentář. Mmchd, někde jsem zaslechl, že naši ostrostřelci mluvili o použití SVD v Astánu – prý je tam možné střílet velmi přesně na vzdálenosti, na které u nás jen velmi obtížně, konkrétně zmiňovali, že i na kilometr se dá trefit lidská postava (nevím, s jakou optikou). Holt řídký vzduch a malá vzdušná vlhkost dělají své.

  pro David: S takovýmhle hodnocením bych byl velmi opatrný. Sovětští vojáci nebyli žádní sypači, jejich logistika je naopak nutila umět munici šetřit. Amíci naopak už za druhé světové sypali, co to šlo, protože "fire superiority" ;-) Když si navíc vezmete, jaké kiksy zvládli Amíci od 2. sv. udělat na poli ručních palných zbraní (a zhusta je vnutili svým spojencům), tak bych s podceňováním ruské školy byl v tomto ohledu velmi opatrný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:46 15.09.2016

  To je zajímavý. Jako beru, že wiki je zdroj jak noha, ale tam XM25 v Afgánu hrozně vychvalují a to právě pro palebnou sílu. Dokonce to vypadá, že integrace zdárně pokračuje...?

  To je zajímavý. Jako beru, že wiki je zdroj jak noha, ale tam XM25 v Afgánu hrozně vychvalují a to právě pro palebnou sílu. Dokonce to vypadá, že integrace zdárně pokračuje...?

 • Pepa
  21:31 15.09.2016

  Rase:

  S hodnocením útočné pušky jako něčeho čím se jen straší nepřítel a dělá palebná clona bych byl opatrný.

  Třeba při testování XM25 v Afg si stěžovali na to, že tato ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:

  S hodnocením útočné pušky jako něčeho čím se jen straší nepřítel a dělá palebná clona bych byl opatrný.

  Třeba při testování XM25 v Afg si stěžovali na to, že tato hračička zdaleka nemá palebnou sílu M16 a že se tím v podstatě oslabovalo družstvo....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:24 15.09.2016

  Edit: "že to uměli jen opravdoví odstřelovači".

  Edit: "že to uměli jen opravdoví odstřelovači".

 • fenri
  21:23 15.09.2016

  Dragunov je celkem ideální. (OK, dát mu lepší montáž). Psal jsem to ve smyslu, že obdivuji ty, co s tím dávali na 1000m figuru. Ale jsem celkem přesvědčen, že řadový ostrostřelci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dragunov je celkem ideální. (OK, dát mu lepší montáž). Psal jsem to ve smyslu, že obdivuji ty, co s tím dávali na 1000m figuru. Ale jsem celkem přesvědčen, že řadový ostrostřelci, kterých měla SSSR armáda desítky tisíc to nedokázali. Že to uměli jen opravdoví ostrostřelci. Myslím, že strop Dragunova v normálních, byť notně trénovaných rukách přes 700m nesahá. Ale i to je opravdu hodně a na úrovni družstva luxus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  21:21 15.09.2016

  Aha, tak závada byla u mě, vůbec se mi neukazovala skoro celá poslední stránka komentů :O

  Abych byl k těm amíkum spravedlivej - já se ani moc nedivím, že sypou "zhruba tam odkud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aha, tak závada byla u mě, vůbec se mi neukazovala skoro celá poslední stránka komentů :O

  Abych byl k těm amíkum spravedlivej - já se ani moc nedivím, že sypou "zhruba tam odkud to přišlo" tolik munice někdy i bez zjevný snahy něco trefit - ti vojáci jsou dlouhodobě přetížení, patroly na jendu stranu ubíjející nuda a na druhou neustálý nervový vypětí, kdy vás nastřelí nebo vybuchne nějaká IED...

  Kdo by pak řešil, jestli toho ručníkáře vůbec vidí nebo ne, prostě se vysype pár zásobníků a třeba to velbloudář pochopí a dá pokoj... nebo se zavolá vzdušná podpora a ti už ho vyndaj. Dyk ti kluci to viděj na YTB, jak maji maníci od Apačů nebo Přízraků shůry všechno jak na dlani a místo války si užívaj CoD...

  A nějakej kretén nahoře, místo aby dovalil tanky, když i ty starý jedničkový Leouše udělaly kanaďanům tolik práce, honí grunty po horách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:17 15.09.2016

  Tak netvrdím že přímo Dragunov je ideální, spíš že by se v družstvu hodila jedna moderní puška, která by dokázala nepřítele likvidovat na větší vzdálenost. Klidně i jen upravená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak netvrdím že přímo Dragunov je ideální, spíš že by se v družstvu hodila jedna moderní puška, která by dokázala nepřítele likvidovat na větší vzdálenost. Klidně i jen upravená standartní puška (třeba delší hlaveň, jednoranná, pořádný zaměřovač atd.). Něco trochu jiného než 500 Series AR nebo M1400 (o kterých je článek na které reaguje tento článek). Aby některé části byly zaměnitelné se standartní puškou pěšáků.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:07 15.09.2016

  Mimochodem Dragunovy jsem měl dva a před schopností trefit s ním chlapa až 1000m smekám a myslím, že je v tom z poloviny magie. Prvních pár ran je z toho poměrně přesných ale pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem Dragunovy jsem měl dva a před schopností trefit s ním chlapa až 1000m smekám a myslím, že je v tom z poloviny magie. Prvních pár ran je z toho poměrně přesných ale pak to putuje. Aleje fakt, že s dobrým střelivem, za dobrých podmínek a s dobrým výcvikem s tím trefit chlap někam jde na 700m se slušnou pravděpodobností. A po zásahu 7.62x54R kamkoliv je jisté, že těch 700 m k vám už nikdo nepřijde. Nemluvě o fakt, že raněný nepřítel je většinou lepší, než mrtvý.

  K té přesnosti a účinnosti - ono je celkem zajímavé, že i původní M-16 byla poměrně zlá puška ve smyslu velké ranivosti lehkých střel střílených z dlouhých hlavní. Samořejmě ty střely neprošly pevnější překážkou, vadil vítr...
  Pak se ale stala taková nemilá epizoda, kdy se zkrátily hlavně (14,4 až 10") a střelivo sice trochu ztěžklo, ale stále nebylo dost efektivní. Teprve dnes se objevují střely pro .223, které fungují i s kratšími hlavněmi velmi, velmi slušně.
  Ruské mikroráže to tolik nepostihlo, protože AK-74 si uchoval poměrně dlouhou hlaveň (16,5" cca) a slušnou úsťovou rychlost (přes 900 m/s) a krátká AKSU byla jen doplňková PDW. Těžil i nehezké terminální balistiky už prvních 7N6 nábojů (nemluvě o 7N6M a 7N10) a tak volání po silnějším střelivu nebylo tak silné, jako v případě SS109 a dalších. Navíc poblíž byl vždy nějaký Dragunov a dalo se vyhrabat méně přesné a kultivované AKM...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:28 15.09.2016

  Dneska se zkrátka znovuobjevuje Dragunov (zkrátka takový méně školený odstřelovač pro družstvo). O znehybnění nepřítele se zvládnou postarat lehké kulomety, které jsou stále lehčí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dneska se zkrátka znovuobjevuje Dragunov (zkrátka takový méně školený odstřelovač pro družstvo). O znehybnění nepřítele se zvládnou postarat lehké kulomety, které jsou stále lehčí - v podstatě už takové útočné pušky s pásem :) (třeba jako singapurský Ultimax 100). U ručních zbraní existuje psychologický blok, který se dá částečně omezit, kdy člověk přirozeně nechce nepřítele zabít ale jen odehnat - na poslední chvíli cukne. Jen pár procent lidí dokáže přímo zabít. Tenhle blok není u zbraní obsluhovaných více lidmi (už u kulometů a výš). U kulometu je zvláštní, že i jednotlivěc může upadnout do "herního módu" (jako německý kulometčít Heinrich Severloh (1923-2006), na Omaze. Pořádně nevycvičený a se starým kulometem pobil více jak 2000 (!) američanů. Když byl zajat, nikoho nenapadlo, že to byl on - čekali supervojáka - fanatika od SS. Jeho identita se zjistila až spoustu let po válce.
  Pušky samotné jsou v rukou pěšáků, opravdu spíš jen na dělání clony a strašení nepřítele - ať jsou sebepřesnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:23 15.09.2016

  David: myslím, že posuzujete armády podle akčních filmů, či černouškovských bojůvek. Odstřelovači měli v ruské armádě hodně dlouhou tradici a designated marksman a příslušná DMR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David: myslím, že posuzujete armády podle akčních filmů, či černouškovských bojůvek. Odstřelovači měli v ruské armádě hodně dlouhou tradici a designated marksman a příslušná DMR byli na východě na úrovni družstva zavedeny cca 20 let před tím, než tato potřeba povstala v Zálivu. Dragunov je zaveden od roku 1963, M-14tky začaly být do role DMR konvertovány někdy koncem devadesátých let a spíš později (třeba ve verzi EBR, která je velmi zajímavá...) u mariňáků a až někdy kolem 2004 u armády.
  Potřebu střílet dál a přesněji se USA pokoušeli řešit třeba 18" M-16 s těžkou hlavní (Mk12 SPR - opět velmi krásná puška, k pokochání třeba v Lonely Survivor) a opět šlo o aktivitu mariňáků. Ostatně i konverze Remingtonů 700 na vojenskou odstřelovačku začaly u USMC a až později u armády.
  V armádě SSSR naopak klasický sniper po válce takřka zanikl a byl nahrazen velmi vysokým počtem DM. Dnes obě strany disponují jak klasickými odstřelovači, tak DM.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:03 15.09.2016

  Je závada na mým přijímači nebo kdosi smazal muj příspěvek? Jestli jo, tak proč?

  Je závada na mým přijímači nebo kdosi smazal muj příspěvek? Jestli jo, tak proč?

 • Snip0
  19:23 15.09.2016

  Uz sem jelen tady s toho..... Beru na vedomi ze autor vyucoval na UNOBu, ale doba je jina. Ted by se vyplatilo aby si autor zasel na prednasku od nekoho kdo byl v misi a nacerpal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uz sem jelen tady s toho..... Beru na vedomi ze autor vyucoval na UNOBu, ale doba je jina. Ted by se vyplatilo aby si autor zasel na prednasku od nekoho kdo byl v misi a nacerpal od neho nove poznatky o tom jaka je realita ted a pak o tom psal clanky... Pac toto je teorie a jeste scestna. Redakci prosim aby se navratila k puvodnimu tvoreni clanku pac tyto clanky doslova vnucuji subjektivní nazor nekolika malo autoru a v diskuzi jsou videt pouze rozhorcene nazory ktere vyvolavaji pouze hadky a negativni naladu diskutujicich. Jsem rad ze tento web existuje nastevuju ho dene, ale mnohe clanky zacinaj pripominat clanky na jednom webu ktery vytvari zpravy bez obsahu aby si tam diskutujici mohly ve vsi slusnosti nadavat a skonci vzdi cele tema u pro ruskych a pro americkych sympatizantech i kdyz zprava je o tom kde rostou houby.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  18:11 15.09.2016

  Dle statistik druhé světové války vyplývá, že nejefektivnější zbraní proti pěchotě jsou minomety. Celkově připadalo cca 80% zranění na zranění střepinová. Tedy na osobní zbraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle statistik druhé světové války vyplývá, že nejefektivnější zbraní proti pěchotě jsou minomety. Celkově připadalo cca 80% zranění na zranění střepinová. Tedy na osobní zbraně jedince + kulomety , připadalo max. 20%. Většinu zásahů pak jistě měli na svědomí kulomety.

  Takže co potřebuje pěšák , zbraň kterou levně zastaví či zpomalí pohyb nepřítele a následně efektivní zbraň se střepinovým účinkem na jeho likvidaci. Pokud armáda USA nemá osobní zbraně jedince k tomu vhodnou tak jim můžeme výhodně prodat sa 58 v ráži 7,62x39, než přijdou s něčím vlastním.

  V článku zmíněný smysl palby je trošku přitažený za vlasy. Pokud mám někoho vystrašit tak to není o tom kolik na něj pošlu střel, ale záleží především na tom s jakou přesností. Dále pokud bojuji s někým komu je jedno, že umře tak se dále zhoršuje moje zastrašující účinnost.
  Představa , která je popsána by šla aplikovat na armádu ne moc disciplinovanou, ne moc vycvičenou a ještě k tomu nebojující za myšlenku jí vlastní.
  Tedy předpokládaný profil průměrného vojáka Varšavské smlouvy ze satelitních zemí. USA jsou stále ve studené válce jejich smůla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  17:52 15.09.2016

  to Pepek:
  Tak jestli na jednoho ručníkáře, který se často na smrt i těší, potřebují ČTVRT MILIONU nábojů, tak nevím co by dělali v opravdové válce proti vycvičeným jednotkám co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Pepek:
  Tak jestli na jednoho ručníkáře, který se často na smrt i těší, potřebují ČTVRT MILIONU nábojů, tak nevím co by dělali v opravdové válce proti vycvičeným jednotkám co vědí jak se bránit.

  Aby to nebylo jako ve Vietnamu - (nevím jestli to není jen urban legend) - četl jsem kdysi vyjádření od nějakýho US generála ve smyslu: nechte mě a moji letadlovku dělat co umíme a za chvíli bude pokoj ....
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:24 15.09.2016

  Názory pana Vašíčka mně začínají děsit. Byl ten člověk vůbec někdy s misi, nebo v ostré přestřelce ?

  Názory pana Vašíčka mně začínají děsit. Byl ten člověk vůbec někdy s misi, nebo v ostré přestřelce ?

 • Pepek
  15:38 15.09.2016

  Tak jestli na jednoho ručníkáře, který se často na smrt i těší, potřebují ČTVRT MILIONU nábojů, tak nevím co by dělali v opravdové válce proti vycvičeným jednotkám co vědí jak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jestli na jednoho ručníkáře, který se často na smrt i těší, potřebují ČTVRT MILIONU nábojů, tak nevím co by dělali v opravdové válce proti vycvičeným jednotkám co vědí jak se bránit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepek
  15:35 15.09.2016

  Tak jestli na jednoho ručníkáře potřebují

  Tak jestli na jednoho ručníkáře potřebují

 • Argonaut.CZ
  15:08 15.09.2016

  Za me jedina informace, a to, ze by se logistici ACR meli podivat do municaku, kolik maji munice;) aby to neprehnali s darovanim munice aktualne spratelenym skupinam.

  Za me jedina informace, a to, ze by se logistici ACR meli podivat do municaku, kolik maji munice;) aby to neprehnali s darovanim munice aktualne spratelenym skupinam.

 • David
  15:06 15.09.2016

  Protivníka nejlépe umlčíte nebo znehybníte tím, že jej zastřelíte...
  Ale pokud bych to bral vážně, pak bych řekl, že pro západní armády byla vždy příznačná snaha o přesnou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Protivníka nejlépe umlčíte nebo znehybníte tím, že jej zastřelíte...
  Ale pokud bych to bral vážně, pak bych řekl, že pro západní armády byla vždy příznačná snaha o přesnou, mířenou střelbu. Proto také to drahé zařízení. samozřejmě, ne vždy je to aplikovatelné.
  A naopak "východní" armády, jako je např. ruská, sázely spíše na zahlcení protivníka hromadnou palbou, ať již ze špaginů či kalašnikovů. Možná by proto stálo za to srovnat počet vystřelených nábojů na jednoho zabitého protivníka u řekněme americké nebo britské armády a porovnat to s údaji ruské armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  14:29 15.09.2016

  Chape nekdo ten clanek a muze mi ho vysvetlit? Mne nedava zadny smysl. V prvni casti je defacto konstatovano, ze soucasna taktika pechoty je draha a ze trackingPoint se moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chape nekdo ten clanek a muze mi ho vysvetlit? Mne nedava zadny smysl. V prvni casti je defacto konstatovano, ze soucasna taktika pechoty je draha a ze trackingPoint se moc nevyuzije ....protoze presne mirena palba jde proti tomu co dnesni pechota dela. Eh?

  Kazdy asi chape, ze primarnim cilem kazdeho stretnuti neni zabit co nejvice lidi - ale dosahnout politickych/vojenskych cilu respektive realizovat definovane vize za nejakych udrzitelnych ztrat (lidi, techniky, penez,,,whatever). V cem konkretne vadi dnesnimu full auto svetu trackingPoint? V cene? Tim padem je problem vyresen, hracky za desitky tisic dolaru nebude mit kazdy pesak z logiky veci.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:22 15.09.2016

  Slavoslave, ale právě že u těchto systémů makovici nikam vystrkovat nemusíte, můžete stát za rohem nebo ležet pod parapetem a vystrčit jen kvér...

  Slavoslave, ale právě že u těchto systémů makovici nikam vystrkovat nemusíte, můžete stát za rohem nebo ležet pod parapetem a vystrčit jen kvér...

 • Arassuil
  14:02 15.09.2016

  "Jednoduše řečeno - jen technické parametry nejsou tím jediným a rozhodujícím parametrem, kterým se hodnotí zbraňové systémy" - ehm, a na tohle člověk potřebuje být docent a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Jednoduše řečeno - jen technické parametry nejsou tím jediným a rozhodujícím parametrem, kterým se hodnotí zbraňové systémy" - ehm, a na tohle člověk potřebuje být docent a inženýr k tomu? Kdyby v redakci raději zaměstnali třeba Raseho...

  Článek možná na úrovni populárního článku z Abíčka z roku 95.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:50 15.09.2016

  nesuhlasim s clankom ako takym, ale v jednom ma pravdu

  zavadzat plsone zameriavace ako tracking point a pod je blbost.

  Jednak je to drahe a tazke a proti sofistikovanemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nesuhlasim s clankom ako takym, ale v jednom ma pravdu

  zavadzat plsone zameriavace ako tracking point a pod je blbost.

  Jednak je to drahe a tazke a proti sofistikovanemu nepriatelovi i lachko detekovatelne co sa tyka vasej pozicie (je tam laser ktorym vysvecujete) a druhak pozrite si realne zabery z bojovych stretov napr i na takej ukrajine.

  Vystrcit sa spoza muru, vysolit danym smerom 10-15 ran a sup ho za mur. Malokto si dokaze uchovat tak chladnu hlavu, aby dokazal na 200m plus zbadat protivnika a v okolitej palbe nechal hlavu hore dost dlho, aby ho zameral takymto systemom
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:14 15.09.2016

  ...tak po posledním naprosto mimózním článku (s největší pravděpodobností) soudruha Vašíčka o F-35 jsem si říkal, že jeho další článek snad takový úlet nebude když je to o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak po posledním naprosto mimózním článku (s největší pravděpodobností) soudruha Vašíčka o F-35 jsem si říkal, že jeho další článek snad takový úlet nebude když je to o "bigoších", že se chytí...
  Omyl. Je to ještě horší. A vlastně nijaké, než to začne, tak to skončí.
  Opakuji svůj dotaz z článku o F-35 - čím se v tomto případě autor kvalifikoval pro psaní článků na AN? Protože odbornost to nebude.

  Možná nějaký článek o výchově předlistopadových vojenských kádrů, co? Tam by to mohlo fungovat..
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:29 15.09.2016

  Problém s 5.56 v Mogadišu souvisel i s použitou délkou hlavně. Krátké 12.0-14.5" hlavně prostě z obyčejné střely. 223 neudělají dost zlou potvoru. Když to z laufu litá přes 950 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém s 5.56 v Mogadišu souvisel i s použitou délkou hlavně. Krátké 12.0-14.5" hlavně prostě z obyčejné střely. 223 neudělají dost zlou potvoru. Když to z laufu litá přes 950 m/s, tak se ta "slabá" 5.56 projevuje docela zle i s obyčejnou SS109...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  11:34 15.09.2016

  Ja tu 5.56ku tolik nehanel. Grendel je sice mnohdy i vyrazne lepsi, zase je ale tezis a ma horsi pomer velikost zasobniku coz jsou nevyhody pri delsich pesich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja tu 5.56ku tolik nehanel. Grendel je sice mnohdy i vyrazne lepsi, zase je ale tezis a ma horsi pomer velikost zasobniku coz jsou nevyhody pri delsich pesich presunech.
  Nejzasadnejsi je ale fakt, ze 5.56 je urcena proti nepriteli kterimu vadi ze postrelite nebo zabijete. Rucnikari to v podstate vytaji.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:44 15.09.2016

  Jinak o tom, že Amíci to s rážemi v NATO s výjimkou fiftycalu posrali, není debata. Pokud by poslechli po 2. sv. Brity a zavedli nějakou odlehčenou, těsně pod nebo kolem 7 mm, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak o tom, že Amíci to s rážemi v NATO s výjimkou fiftycalu posrali, není debata. Pokud by poslechli po 2. sv. Brity a zavedli nějakou odlehčenou, těsně pod nebo kolem 7 mm, mohla být tato používána dodnes vcelku s klidem, ačkoliv by i ona měla své nevýhody oproti moderním rážím kolem 6.5 mm jako je již zmíněný Grendel (což je vážně asi docela povedená věcička).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:40 15.09.2016

  pro Charlie: Já vím, že tu ráži nemáte rád, ale ono to vážně není tak jednoznačné, jak píšete. V Somálsku byl skutečně velký problém v použité munici s wolframovým penetrátorem – ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Charlie: Já vím, že tu ráži nemáte rád, ale ono to vážně není tak jednoznačné, jak píšete. V Somálsku byl skutečně velký problém v použité munici s wolframovým penetrátorem – sice dokázala prostřelit naskrz auto, jenže stejně tak i toho Somálce :-( On Randy byl v podstatě ostrostřelec a odstřelovač, čili jeho preference plnotučných ráží byla logická. Na druhou stranu často rozhoduje množství munice, kde plnotučná ráže je ve značné nevýhodě.

  V Afghánistánu je to, jak píšete. Až na to, že i tam je 5.56 dobře použitelná, jen by ji nesměli používat jako kreténi... A samozřejmě je to opět o vhodném výběru munice, kdy standardní M855 není s ohledem na velké vzdálenosti příliš vhodná. Proto také došlo urychleně k vývoji Mk 262 a M855A1, kdy první je účinná i na velké vzdálenosti a druhá pak má účinek v cíli srovnatelný s plnotučnou municí.

  Řečem o tom, jak Afghánci na kdovíjeké vzdálenosti dosahovali úžasných střeleckých výkonů, moc nevěřím. Jednak M43 nedosahuje na velké vzdálenosti dobrých střeleckých výkonů sám o sobě, protože trefit se s ním (k tomu bez optiky) na takovou vzdálenost je téměř nemožné. Čili šlo maximálně o to, že při víceméně náhodném zásahu má náboj z M43 ještě poměrně slušnou ranivost, to bez debaty.

  Celé je to o taktice, která byla v Afghánistánu posléze také upravena – ne hned, ale na vojenské poměry ještě docela rychle :-/ Při podobných vzdálenostech střetů je potřeba mít v družstvu zbraně, které jsou schopné na takové vzdálenosti efektivní a přesné střelby, proto došlo k znovuobjevení funkce ostrostřelce a proto si speciálové rychle nechali dovyvinout Minimi v plnotučné ráži a standardní pěchota zvýšila množství Mk 240 v neprospěch M249. Ostrostřelec s kulometčíkem, případně pancéřníkem jsou schopni potlačit poměrně slušnou přesilu mudžáhedínů. Zbytek družstva pak provádí manévr za účelem zkrácení vzdálenosti. Vcelku logická úvaha, jen by nějaký zelený mozek na vyšším místě musel přemýšlet předem a ne až po několika letech, kdy jej k tomu donutí rostoucí ztráty, takže je nakonec skutečně donucen vzdát se teorie, kterou se naučil kdysi na škole a možná ji i jako poručík velící četě použil v první válce v Zálivu, kde nakonec třeba i fungovala. Ne tak v Astánu. Holt každý typ střetnutí si žádá jinou techniku a taktiku, nic nového pod sluncem.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:21 15.09.2016

  "V boji je třeba protivníka znehybnit soustavně a dlouhodobě."...

  Tak určitě ;-) Jen mi není jasné, jak to jde dohromady se zbytkem článku, který tvrdí v podstatě opak :-o Nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "V boji je třeba protivníka znehybnit soustavně a dlouhodobě."...

  Tak určitě ;-) Jen mi není jasné, jak to jde dohromady se zbytkem článku, který tvrdí v podstatě opak :-o Nikdo nepochybuje o smyslu a potřebě umlčovací a krycí palby. Ona platila i na Somálce a Afghánce, ne že ne. Jenže na ně platila velmi krátkodobě, jakmile se střílet přestalo, šli do toho znovu, nehledě na mrtvoly svých spolubojovníků kolem. Čili pokud použijete umlčovací palbu, musíte také použít následný manévr, jinak vám je ta palba k ničemu, jen plýtváte municí.

  Sofistikované systémy jako TP určitě v dnešní situaci nejsou pro každého. Ale rozdíl ve schopnostech běžné jednotky vybavené kolimátory, zvětšovacími moduly a puškohledy ve vhodném poměru oproti stejné jednotce vybavené mechanickými mířidly, je markantní.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:51 15.09.2016

  Krycia palba sa vyskytuje vo vojenskej strategii uz asi od prvej svetovej vojny. V podstate to nie je nic noveho. Udrzat protivnika na jednom mieste, aby ho bud znicilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krycia palba sa vyskytuje vo vojenskej strategii uz asi od prvej svetovej vojny. V podstate to nie je nic noveho. Udrzat protivnika na jednom mieste, aby ho bud znicilo delostrelectvo a letectvo, alebo aby ho pesie druzstvo mohlo obyst a napadnut zo zalohy.
  Osobne nie som zastanca väcsej a tahsej montaze inych zameriavacych prostriedkov ako je kolimator a optika na dennu bojovu cinnost. Dobre vycvyceny strelec dokaze s tymito vecami zazraky. Doraz by sa ale mal viac klast na vycvyk streleckych zrucnosti vojakov. Intenzivne "susenie" a pravidelne strelby. Uprimne povedane uz to susenie by ich potencial vyrazne zvysilo. No a do kopy by to nic nestalo. Proste to, co sportovi strelci uz davno vedia, armady sice preberaju, ale velmi pomali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  09:24 15.09.2016

  Tak jak jsem viděl videa z Afgánistánu, tak se tomu počtu 250K munice na 1 Táliba nedivím.
  Odněkad to prásko a pak celá četa vystřílela vše co měla někam do nějaké hory na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak jsem viděl videa z Afgánistánu, tak se tomu počtu 250K munice na 1 Táliba nedivím.
  Odněkad to prásko a pak celá četa vystřílela vše co měla někam do nějaké hory na vzdálenost 1-2km :-P

  Ale článek je blbost.
  Když bude nepřítel tak blízko, že není možné použít letecvo a dělostřelectvo, tak přeci nejde o to, aby byl zalezlý v díře a nestřílel.
  Musí se zabít, nebo jen počká, až dojde munice a zase vyleze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bodie
  09:11 15.09.2016

  Charlie: Jo, to hezky popsal Bowden v Černý jestřáb sestřelen. On tam byl taky problém, že Delta snad i používala náboje s wolframovym jádrem. S tím střílej do vychrtlych Somalcu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: Jo, to hezky popsal Bowden v Černý jestřáb sestřelen. On tam byl taky problém, že Delta snad i používala náboje s wolframovym jádrem. S tím střílej do vychrtlych Somalcu. Na jiný kalibr než 5,56 se asi přecházet nebude, i když 6,5x39 Grendel by byla, aspoň co se balis. charakteristik týče, paráda a kulky v ní mají až 8 gramů.
  Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  09:08 15.09.2016

  Tak já nevím- včera jsme se od soudruha plukovníka ( vyučoval na VAAZ- pro neznalé Voj.Akademie Ant. Zápotockého do roku 1987.....) dozvěděli že F-35 je bezcený neb spotřebuje za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak já nevím- včera jsme se od soudruha plukovníka ( vyučoval na VAAZ- pro neznalé Voj.Akademie Ant. Zápotockého do roku 1987.....) dozvěděli že F-35 je bezcený neb spotřebuje za chvilku všechnu munici, dneska že protivníka není třeba zastřelit ale umlčet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  09:01 15.09.2016

  Charlie: Já reagoval na článek, ne na předchozí příspěvky. V tomto máme stejný názor.

  Charlie: Já reagoval na článek, ne na předchozí příspěvky. V tomto máme stejný názor.

 • Clanek
  08:57 15.09.2016

  @Charlie, do puntiku podepisuju. Diky.

  @Charlie, do puntiku podepisuju. Diky.

 • Charlie
  08:50 15.09.2016

  Pepa: právě proti Somálcům v Mogu ta umlčovací palba vůbec nefungovala (oni se jí vůbec nebáli a smrt spolubojovníků i neznámých spoluobčanů je spíš nabuzovala, tím spíš pokud jeli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepa: právě proti Somálcům v Mogu ta umlčovací palba vůbec nefungovala (oni se jí vůbec nebáli a smrt spolubojovníků i neznámých spoluobčanů je spíš nabuzovala, tím spíš pokud jeli na khatu) a zároveň se v plné nahotě ukázalo, že na dostatečně motivovaného nepřítele může být 5.56 zoufale neúčinná. Tušímsgt. Howe, velitel jednoho z družstev Delty, vzpomínal, jak opakovaně zasahoval somálskou ženu a ta prostě odmítala umřít - až jí nakonec rozstřílel kulomet M-60 (pokud mě pamět neklame). V průbehu střetu tak u Howea narůstala frustrace z vlastní zbraně a nakonec dospěl k názoru, že nejrozumnější byl Randy Shugart, kterého si dobírali pro jeho M14...
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:43 15.09.2016

  Tohle je podle mě základní příčina neschopnosti USA porazit Tálibán a další ozbrojené skupiny.

  Proti těmhle totiž nějaká "teorie umlčovací palby" nefunguje. Jo, proti Wehrmachtu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je podle mě základní příčina neschopnosti USA porazit Tálibán a další ozbrojené skupiny.

  Proti těmhle totiž nějaká "teorie umlčovací palby" nefunguje. Jo, proti Wehrmachtu to zabralo, protože ti vojáci chtěli přežít a vrátit se ke svejm rodinám, takže když to do nich prali horem dolem, tak radši zalezli a mohlo dojít k obchvatu nebo přiblížení nebo co zrovna velitel v tu chvíli chtěl, jenže hadrohlavové fungujou trochu jinak - předně je spoustě z nich jedno, jestli to koupí, páč ráj a panny žejo, a pak v prostředí, ve kterým se ty boje vedou, je strašně jednoduchý se odpoutat a zmizet, takže když zjistí, že amíci mají moc palebný síly, tak se prostě s využitím terénu (balvanů a dalších terénních útvarů, za kterýma se schováte, je v Afgháči dost a dost) vytratili, a počkali si na slabší kolonu jinde.

  Abyste porazil podobný hnutí, musíte je zabít - a zabít je všechny. Částečně to jde udělat pomocí letadel, artilerie, ale ve finále dojde na pěchotu a její střelecký souboje, a tady prostě nejde uplatňovat obvyklou taktiku "spray and pray", kterou tak často vidíme na videjkách z goproček, ale tady ti vojáci prostě musí vidět cíl a trefit ho, což ovšem jde dost blbě, když vám nějakej debil zavede shitráži typu 5.56x45, která má sice plochou balistiku a průbojnost, ale s její stabilitou sou problémy a s ranivostí je to taky přinejmenším dikutabilní, a navíc váš střeleckej výcvik je takovej jakej je. Pak se ze všech stran ozývají nářky, že tálibové střílí ze vzdáleností, na které americké pušky efektivně nedostřelí, a speciálové radši ve skladech fasují obstarožní M-14.

  Celý je to totiž umocněný tím, že američani potřebujou zabít všechny táliby, ale tálibové vyhrajou, i když bude finální poměr ztrát 10:1 - jen těch amíků musí zabít dost, aby to veřejný mínění doma neuneslo - viz Vietnam.

  Proti těmhle guerilám v takovýmhle prostředí (džungle je totiž zase o něčem jiným) by totiž byly mnohem vhodnější pušky ve staré 7,62 NATO s dobrou optikou a razantně jiný výcvik, zaměřený na disciplinované vedení palby na jednotlivé cíle s tím, že palba se zahajuje ne při prvním nastřelení (které má zhusta za účel rozpoutat bouři odvetné palby, která vyčerpá munici obránců), ale až v okamžiku, kdy se nepřítel přiblíží a jsou jisté zásahy (ono staré "střílejte, až uvidíte bělma jejich očí").
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  08:35 15.09.2016

  No tak tuhle myšlenku zkuste vnutit těm, kteří bojovali proti Somálcům v Mogadišu, proti Číňanům v Koreji atd....

  Ono to bude spíš v budoucnu fungovat tak, že když máte v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak tuhle myšlenku zkuste vnutit těm, kteří bojovali proti Somálcům v Mogadišu, proti Číňanům v Koreji atd....

  Ono to bude spíš v budoucnu fungovat tak, že když máte v jednotce vycvičeného ostrostřelce, ok není co řešit, když ne, nafasuje někdo flintu s TrackingPoint.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:33 15.09.2016

  No teda….takže:
  Samotná puška, samopal, otický, optoelektronický zaměřovač či jiný.., není dnes v našem prostoru nebezpečný a proto nemá význam se zabývat jejích efektivitou při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No teda….takže:
  Samotná puška, samopal, otický, optoelektronický zaměřovač či jiný.., není dnes v našem prostoru nebezpečný a proto nemá význam se zabývat jejích efektivitou při střetnutí s pěchotou. Nebezpečné jsou v našem prostoru jiné zbraně. Naprosto jinak je tomu ale v nevyspělé společnosti s hrdou, temperamentní a nacionální společnosti s válečnickou tradicí, radikálním náboženstvím, chudobou, s produkcí drog, nefungující státní správou a všudypřítomností jednoduchých zbraní. A to teď ani zdaleka nepopisuju jenom Afgánistán.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:26 15.09.2016

  Tak jsem smysl článku zase nepochopil. Jinými slovy, když po sobě střílí dva, tak jde o to zabít druhého, když po sobě střílí celé skupiny, už nejde o zásahy, ale o postrašení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem smysl článku zase nepochopil. Jinými slovy, když po sobě střílí dva, tak jde o to zabít druhého, když po sobě střílí celé skupiny, už nejde o zásahy, ale o postrašení protivníka? :) A když je statisticky vysoké množství spotřebované munice na jednoho zlikvidovaného protivníka, nevyplatí se drahé puškové dalekohledy a zaměřovače?
  Skrýt celý příspěvek