V Izraeli rostou obavy z egyptské armády

Příslušník egyptských speciálních sil slaňuje do Nilu na pozadí velkých pyramid v Gíze (2007). / Amr Nabil/AP

Egypt pod vedením prezidenta Abdel Fattah el-Sisiho mohutně investuje do svých ozbrojených sil. Velké investice do protivzdušné obrany (PVO), letectva nebo námořnictva však především v Izraeli vyvolávají otázky, proti komu Egypt buduje své ozbrojené síly.

Sud střelného prachu

Egypt je země s více než 95 miliony obyvatel (2016), kde každý rok přibývá milion obyvatel. Všichni obyvatelé Egypta jsou životně závislí na jednom říčním údolí – Nilu. Egypt má přitom vážné ekonomické, envirmentální a sociální problémy, především v souvislosti s tím, jak zajistit dostatek pitné vody a potravin pro své obyvatele.

 

 

Egypt již není potravinově soběstačný, musí potraviny dovážet. Navíc několik desítek milionů Egypťanů je závislá na státní dotované potravinové pomoci, protože jejich příjem nestačí na nákup potravin. „Egyptská ekonomika je pramálo výkonná, takže není schopná vytvořit dost peněz na dovoz potravin. A místní lidé nejsou schopní si je v místě vypěstovat,“ upozornil již v roce 2011 znalec arabského světa Václav Cílek

 

Egypt je silně závislý na finanční pomoci bohaté Saúdské Arábie. Za Saúdské peníze Egypt nakupuje zbraně i potraviny pro své obyvatelstvo. Samozřejmě Saúdové za to požadují od Egyptu politickou podporu a nejen to – v prosinci minulého roku vyšlo najevo, že Egypt “přenechal” Saúdské Arábii dva neobydlené (ale strategické) ostrovy Tírán a Sanáfír v Rudém moři.

 

“Jak přibývá lidí, ale mizí voda a mizí orná půda. Jak dochází k ničení zemědělské půdy, kontaminací, zasolováním, zároveň klesá schopnost ekonomiky obstát v mezinárodní konkurenci. Nemůže to skončit dobře. Bohužel,“ prorokoval v roce 2011 Cílek.

 

Výhodou Egypta je, že na hranicích neexistuje žádný stát, který Egypt vojensky ohrožuje – ani dávný nemesis Izrael nepřestavuje pro Egypt vojenskou hrozbu (ba právě naopak). Egypt ale bojuje na vlastním území, především na Sinaji, s teroristickým organizacemi. Například při listopadovém teroristickém útoku na mešitu na severu Sinajského poloostrova radikálové zabili více než 200 lidí a přes 100 osob zranili.

 

Miliardové investice do výzbroje

Armáda je garantem stability v Egyptě, ale poslední její nákupy, jak informuje magazín Defense News, vyvolávají v Izraeli “více otázek, než odpovědí”. Ač egyptská armáda soupeří především s radikály, kteří svou taktikou a výzbrojí fungují spíše jako lehká pěchota, Káhira investuje miliardy dolarů do nákupu strategických systémů protivzdušné obrany, stíhacích letadel, tanků nebo velkých výsadkových plavidel.
 

Mezi největší egyptské vojenské nákupy patří například pořízení 387 tanků Abrams, 762 amerických vozidel kategorie MRAP, nákup ruských kompletů PVO S-300VM, pořízení víceúčelových stíhaček MiG-29M/M2 za 2 miliardy dolarů (termín dodání do konce roku 2020) nebo nákup stíhaček Rafale.
 

Egypt také v roce 2015 za 950 milionů euro nakoupil dvě “ex-ruské” francouzské výsadkové lodě Mistral a 50 ruských bitevních vrtulníků Ka-52. Egyptské námořnictvo získá francouzské fregaty FREMM, korvety Gowind a z Německa ponorky Type 209.
 

Abdel Fattah el-Sisi je v těchto dnech ve Francii (již po 30. od nastoupení do úřadu) a mimo jiné dojednává půjčky – např. pro případný nákup transportních letounů A400M nebo vrtulníků NH90 v hodnotě několika miliard euro. Je však otázkou, zda slabá egyptská ekonomika zápasící s rostoucími výdaji do udržení egyptského sociálního smíru, vůbec někdy může tyto půjčky splatit a zda se nejedná jen o Paříží dotovanou podporu vlastního zbrojního průmyslu a bank – ale to je jiný příběh.

 

"Egypt leží v centru regionálních konfliktů. Pokud na Blízkém východě nemáte silnou armádu, nebudete mít budoucnost. Víme, že obchody se zbraněmi jsou zátěží pro ekonomiku, ale ochrana egyptské bezpečnosti před teroristickými útoky je naléhavá a potřebna," uvedl v listopadu Yahia al-Kadawani, předseda Výboru pro obranu a národní bezpečnost egyptského parlamentu.
 

Izrael jako nepřítel?

Egyptské investice do armády pozorně sleduje Izrael. "Problémem při posuzování egyptského vojenského rozmachu je, že lidé předpokládají, že vědí, proč to Egypt dělá. Vytáhli (egyptské vedení - pozn. red.) velmi pohodlné odpovědi, ale já neznám skutečnou odpověď. Měli bychom zvážit několik faktorů," varoval Yagil Henkin, vojenský historik izraelského think-tanku JISS (Jerusalem Institute for Strategic Studies).

 

Jedním z vysvětlení nákupů může být prostý fakt, že Egypt chce posílit svou vojenskou sílu v nestabilním regionu. Podle velitele egyptského námořnictva Osama Rabieho je například pořizování nových bojových lodí zaměřeno na ochranu nově objevených zdrojů zemního plynu u pobřeží Egypta (plynové pole Zohr) a pro protiteroristické operace.

 

Henkin ale tento názor rozporuje: "To je docela překvapivé, protože se radikálně liší od koncepcí, jako je izraelská, ve kterých jsou plynová pole chráněna rychlými čluny a protiraketovými systémy, a nikoliv útočnými (Ka-52 - pozn. red.) a průzkumnými vrtulníky, které létají z velkých, lehce ozbrojených nosičů vrtulníků (Mistral - pozn. red.), které mohou nést stovky vojáků a přistát u nepřátelského pobřeží. Tohle všechno není příliš relevantní pro ochranu plynových polí,” komentoval Henkin nákup francouzských výsadkových lodí Mistral.
 

“Další vysvětlení, které jsem slyšel je, že režim potřebuje posílit svůj vlastní mediální obraz – jednoduše ‘Make Egypt Great Again,’” uvedl Ofir Winter, výzkumný pracovník think-tanku INSS (Institute for National Security Studies).

 

Podle Henkina třetím důvodem může být dokonce vytvoření bezpečného zázemí (např. díky náupu PVO S-300) pro ruské nasazení v regionu. Taková spolupráce již probíhá – v listopadu Rusko a Egypt podepsali dohodu o využívání egyptského vzdušného prostoru a základen ruskými letadly.

 

"Egypt se snaží rozrůzňovat své dodavatele a ve skuteční mu jde o to, aby se proměnil z příjemce americké vojenské moci na samostatnou lokální velmoc. Vrací se do dnů Nassera (egyptské prezidenta, který vedl války proti Izraeli - pozn. red.), který chápal, že ne-závislost může být lepším řešením,” vysvětluje Henkin egyptské nákupy ze všech "končin" světa. Egypt jednoduše nechce být závislý na jednom dodavateli a proto nakupuje zbraně z Francie, Číny, Spojených států nebo Ruska.

 

Čtvrtým a možná nejvíce znepokojivým vysvětlením pro Izraelce je možnost, že egyptsko-izraelský mír se blíží ke konci. Henkin a Winter si myslí, že se jedná o málo pravděpodobný scénář, který ale nelze automaticky odmítnout. "Samozřejmě má Izrael legitimní strach, že je v Egyptě stále vnímán jako nepřítel. Chápu, proč má Izrael určitý strach ohledně některých egyptských nákupů, i když si nemyslím, že má Egypt nějaký plán pro válečný konflikt s Izraelem,” spekuluje Winter.

 

"Pokud nastane chvíle, kdy budou na našich hranicích (Egypťané - pozn. red.), bude to chvíle pro obavy, ale bude to pravděpodobně již pozdě. Nyní je chvíle, kdy se máme obávat," varoval Henkin.

 

"Dovolili jsme Egyptu, aby na Sinaj umístil více zbraní, než je povoleno v naší mírové dohodě," uvedl Henkin, s odkazem na ochotu Izraele ignorovat klauzule v izraelsko-egyptské mírové smlouvě z roku 1979. Izrael souhlasil s nasazením egyptské armády na Sinaji, která tak může bojovat proti radikálům z Islámského státu (IS).

 

"IS je síla, se kterou je třeba počítat. Klauzule o kontrole zbraní v mírové dohodě je nyní cár papíru, a to je důvod k obavám. Vezmeme-li v úvahu všechny tyto obavy, závěr je, že Izrael musí udržovat základní kapacity pro vedení mechanizovaného boje proti moderním armádám. Nesmí předpokládat, že současná situace, kdy má Izrael vojenskou výhodu nad svými nepřáteli ... zůstane stejná i proti jiným možným nepřátelům,” vykresluje izraelské obavy Henkin.

 

V každém případě se Egypt nesnaží utajovat své rostoucí vojenské schopnosti. "Každý, kdo sleduje Egypt, tento trend v minulých letech zaznamenal. Neskrývají to," řekl Winter.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

První tři stíhačky Rafale pro Egypt

Před několika dny dosedly na letiště v Egyptě první tři egyptské stíhačky Rafale. Firma Dassault Aviation dodala Egyptu letadla Rafale pouhých pět měsíců od podpisu smlouvy. Egypt se navíc stal prvním ...

Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď

Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u pobřeží Sinaje. Egypt zprávu o útoku na plavidlo potvrdil, ale odmítl tvrzení teroristů, že loď byla ...

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem o čínsko-pákistánská proudová letadla JF-17 Thunder. Tato zpráva je poměrně překvapivá, neboť ...

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel MiG-35. Podle analytického webu Flight Fleets Analyze Egypt podepsal objednávku na 46 stíhaček MiG-35 s ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • Fakty_1
  18:09 16.01.2018

  Dusan si opet vymysli. V roce 1973 bylo izraelske letectvo na pokraji klinicke smrti protoze prislo o skori vsechny stihacky v pamatne bitve YomKipur kde ruske SAMy byli obsluhovany vetsinou ruskymi instruktory. Rychla dodavka Phantomu od US situacu mj. zachranila, takze to jdou zase jenom kecy ze pomoc pry dorazila az po valce
  Kdyz je to ruske letectvo tak neefektivni ted v Syrii podle neho tak pak nechapu jakym zazrakem Asad obratil teme prohranou valku

 • Tesil
  17:31 15.01.2018

  Síla Izraele spočívá právě v tom z čeho by většina diskutujících asi měla obavy.A to je povinná vojenská služba.
  Díky tomu mohou během krátké doby povolat několik milionů mužů i žen schopných plnit bojové úkoly.
  Došlo už i na ultraortodoxní Židy,kteří dříve měli různé úlevy.
  Pak je tu samozřejmě všestranná podpora USA a výborná zpravodajská činnost.

 • Trener
  10:20 15.01.2018

  Když už jsme u toho Izraele, nepodporoval náhodou Islamský stát v rámci destabilizace okolí a získání nějakého území pro sebe? Na úkor Sýrie by tam byla možnost.

 • Rase
  07:56 15.01.2018

  SofF:
  společný stát Egypta, Sýrie a Jordánska tady byl za Násira. Nemohlo to fungovat tehdy, nebude to fungovat ani v budoucnu. navíc ekonomicky a jinak jsou na tom ještě mnohem hůř než tehdy.

 • Gloton
  01:31 15.01.2018

  cernakus

  Žiješ ve velkém omylu, Izrael nikdy nikdo neporazí. Možná ho někdo zničí a obyvatele prakticky vyhladí, ale neporazí. Kdyby k tomu ale někdy došlo, musí útočníci počítat s tím, že za těch necelých 9mil. Izraelců zaplatí stamiliony svých obětí, zničením velkých měst a radioaktivním zamořením svého území.
  Izraelci v sobě nesou jedno velké trauma, a tím je pocit zahanbení, že se nechali od fašistů vyhlazovat bez obrany, že šli jak zvířata na porážku. I z toho vyplynula ta jejich obrovská zarputilost v dalších válkách za svobodu a za svůj stát. Jejich obranná doktrína přímo počítá i s použitím jaderných zbraní v případě nutnosti a když nebude jiná možnost, nebudou ani žádat nikoho o souhlas. V případě, že by se ocitli v kritické situaci, mohla by použití JZ zabránit jen masivní vojenská pomoc od USA, NATO.......
  Nenamlouvejme si, že kdyby přišlo na věc, Izraelci "stáhnou ocasy" a nechají se vyhladit jako za 2.sv.v.. Oni už dnes také nejsou žádní beránci, a stejně jako jsou u nich umírnění rozumní lidé ve vládě i velení armády, jsou tam samozřejmě i lidé s podstatně radikálnějšími názory a ti by neváhali uvést v praxi scénář "po nás potopa"....
  A protože to všichni ví, nikdo se zdravým rozumem Izrael nenapadne s úmyslem zničení. Něco jiného ale je, že jim samozřejmě neustále hrozí i ze strany Egypta nebezpečí v podobě napadení části území, možnost války menšího rozsahu atp. a i proto kladou takový důraz na svou technologickou převahu co se týká konvenční výzbroje.

 • KOLT
  15:43 14.01.2018

  Nemluvě o tom, že se mlátili (Arabové mezi sebou, s Íránci, s kýmkoliv) i v dobách, kdy tam žádný židovský stát nebyl.

 • dusan
  14:29 14.01.2018

  SofF

  Súčet troch "žobrákov" z nich veľmoc neurobí ....

  A s tými "mlátiacim sa Arabmi" to také jednoznačné nie je, lebo napr. takí Iránci nie sú Arabi ...

 • SofF
  14:00 14.01.2018

  celkem ten stav akvizic zbrojních systémů na takto slabý stát působí podivně. Zato když by se vzal vznik nové arabské unie - Libye, Egypt a Sýrie tak už to tak nesmyslně nepůsobí. Pak by takové množství zbraní pro novou rodící se velmoc dávalo smysl. Toho se Izraelci bojí nejvíc, dlouho praktikují triky aby se Arabové mlátili mezi sebou, ale každý sebelepší trik je jednou prohlédnut a přestane působit, proto pojistka v podobě JZ.

  P.S: ty MiGy - nemělo jít náhodou o novější 35tky (46ks) podle vašeho dřívějšího článku??

 • juhelak
  10:09 14.01.2018

  Tak mám dojem že tam jsou i české zbrane, tak sena tom asi přiživíme také.

 • hulvath
  02:39 14.01.2018

  Panstvo,aktualni, novejsi rozbor situace Egypta nez ten Cilkuv z 2011, napsal vyborne tento autor, zajimave ze kazdy strizlive a faktcky uvazujici autor nakonec dospeje k zaveru ze Egypt je obrovska casovana puma : https://kechlibar.net/wordpress/2016/10/27/generalove-versus-cukr/

Stránka 1 z 5