Elbit Systems dodá raketomety PULS na podvozku Tatra

Elbit Systems dodá raketomety PULS na podvozku Tatra
Raketomet PULS na podvozku Tatra / Elbit Systems (Zvětšit)

Izraelská Elbit Systems obdržela od nezveřejněného zákazníka objednávku na dodávku raketometů PULS (Precise & Universal Launching System) za 150 milionů dolarů. Nosnou platformou se stanou vozidla Tatra 815-7 FORCE 6×6.

„Společnost Elbit Systems dnes oznámila získání kontraktu v hodnotě 150 milionů dolarů na dodávku raketometů PULS (Precise and Universal Launching Systems) a balíčku přesně naváděných raket dlouhého doletu pro mezinárodního zákazníka. Zakázka bude realizována po dobu tří let,“ stojí ve velmi kusé tiskové zprávě.

„Pozorujeme zvýšenou poptávku po našich pokročilých dělostřeleckých řešeních od armád, které chtějí zvýšit efektivitu svých ozbrojených sil. Tento kontrakt je dalším hlasem důvěry v řešení raketového dělostřelectva PULS společnosti Elbit Systems,“ uvedl Jehuda Vered, generální ředitel pozemní divize Elbit Systems.

To jsou v podstatě jediné oficiální informace přibližující zmíněný kontrakt.

Izraelský raketomet PULS umí používat celou škálu přesně naváděné munice. PULS aktuálně unese dvě raketnice pro střely ráže 122 mm (2×18 střel), ráže 160 mm s dosahem 40 km (2×10), střely EXTRA s dosahem 150 km (2×4) nebo střely Predator Hawk s dosahem 300 km (2×2).

Kromě toho PULS pojme až dva kontejnery s celkově 12 (2×6) sebevražednými drony SkyStriker. Dolet dronů se neuvádí. Podle propagačních materiálů ale dron překoná vzdálenost 20 kilometrů do deseti minut a nad cílovou zónou zvládne hlídkovat dvě hodiny (při použití pětikilogramové bojové hlavice) nebo hodinu (desetikilogramová bojová hlavice). Střemhlavá rychlost k cíli je přes 550 kilometrů za hodinu. SkyStriker lze také využít k průzkumu a v případě potřeby ho znovu použít.

Dříve byla dokonce prezentována možnost využít PULS k odpálení pozemní verze střely s plochou dráhou letu Delilah-GL (Ground-Launched) s doletem 250 kilometrů.


SkyStriker

Neznámý zákazník každopádně dostane raketomety PULS na českém podvozku nákladního vozidla Tatra 815-7. Nebude to poprvé. České podvozky s raketomety PULS využívá Maroko – odpalovací vozidla jsou umístěná na tatrováckém podvozku 6×6, velitelská a muniční na 8×8. Tato africká země také nakoupila zmíněné sebevražedné drony SkyStriker.

Oním tajemným zákazníkem může být opět Maroko. Tomu ale neodpovídá zelená kamufláž raketometu na propagačním obrázku u tiskové zprávy.

Dále se nabízí Španělsko. Elbit Systems v květnu představila španělské armádě raketomet SILAM (Sistema de Lanzacohetes de Alta Movilidad) vycházející z raketometu PULS. SILAM však využívá kolovou platformu Iveco 8×8.

Program SILAM je jednou z hlavních priorit španělské armády. Ta ztratila své raketové schopnosti před více než deseti lety po vyřazení raketometů Teruel ráže 140 milimetrů. Ten byl vyvinut v 80. letech minulého století.

V letošním vojenském rozpočtu Španělska je vyhrazeno 22 milionů EUR na zahájení modernizačního programu raketových sil, včetně nákupu moderních raketometů. Obecně program počítá s financováním ve výši 290 milionů EUR v období 2023 až 2028.



Thajský raketomet D11A při testování a na výstavě Defense and Security 2022; větší foto, větší foto / AAG, Manrat Thiusthas, CC BY-SA 4.0

Nakonec se jako nejpravděpodobnější varianta jeví Thajsko. Tato země jihovýchodní Asie spolupracuje s Elbit Systems na vývoji raketometu D11A vycházející ze systému PULS. Raketomet D11A na tatrováckém podvozku 6×6 byl představen minulý rok v srpnu na výstavě Defense and Security 2022 v Bangkoku.

Thajská firma DTI (Defense Technology Institute) ve spolupráci s thajskou armádou jeden nebo více prototypů D11A poslední rok testovala. Zkoušky D11A mají posloužit k certifikaci s cílem letos zahájit výrobu (montáž) systému v Thajsku. A další indicie: Česká Tatra dodává podvozky pro thajské samohybné houfnice M758 (ATMOS) ráže 155 mm.

Již dříve Elbit Systems uzavřel s Dánskem zakázku v hodnotě 133 milionů dolarů na dodávku osmi raketometů PULS (dvě baterie). Dvě desítky raketometů PULS objednalo v dubnu také Nizozemsko. Cena nizozemské zakázky dosahuje 305 milionů dolarů. Jaké podvozky si zvolí Nizozemsko nebo Dánsko, není jisté.

Dodejme, že Elbit Systems a německá KMW (Krauss-Maffei Wegmann) společně vyvíjejí evropskou variantu EuroPULS, určenou pro program E-COLORSS (European COMMON LOng Range indirect Fire Support System). Cílem programu je najít evropskou náhradu za raketomety M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), zejména v německém Bundeswehru. Konkurenčním návrhem je GMARS (Germany Mobility Artillery Rocket System) od společností Lockheed Martin a Rheinmetall.

Zdroj: Elbit Systems

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Dánsko a Kolumbie nečekaně odmítly francouzské houfnice CAESAR

Začátkem ledna Kolumbie na poslední chvíli odmítla koupit francouzské samohybné houfnice CAESAR a ...

Nizozemsko kupuje zbraňové systémy dlouhého dosahu

Nizozemsko v reakci na získané poznatky o válce na Ukrajině pořídí tři zbraňové systémy dlouhého ...

PREMIUM Léčba šokem: Nizozemské ozbrojené síly rychle posilují

V posledních týdnech a měsících Nizozemsko oznámilo několik ambiciózních vojenských projektů. ...

GMARS: Germanizovaná verze amerického raketometu HIMARS

Řada evropských aliančních států kupuje raketomety. Toho chce využít americká Lockheed Martin a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    08:25 06.08.2024

    Zákazka za 270M USD pre zahraničného ...Zobrazit celý příspěvek

    Zákazka za 270M USD pre zahraničného zákazníka:
    https://elbitsystems.com/pr-ne... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:14 23.02.2024

    V Dánsku začalo koncom minulého roka vyšetrovanie, kvôli nákupu PULSov a ATMOSov. ...Zobrazit celý příspěvek

    V Dánsku začalo koncom minulého roka vyšetrovanie, kvôli nákupu PULSov a ATMOSov.
    https://www-defense--aerospace...
    Popri otázkach ohľadom obstarávania ja so systémami nespokojná aj armáda. PULS neprišiel upravený do takej podoby (konfigurácie), ako bol sľúbený (narýchlo sa kúpili skladové stroje), ATMOS je zasa slabo chránený a napríklad nevie zmeniť cieľ bez toho, aby bolo treba pohnúť celým vozidlom.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    12:53 19.07.2023

    Na Slovensku sa tiež chystá modernizácia alebo výmena aktuálnych Modularov. O tom vie niekto niečo nové?

    Na Slovensku sa tiež chystá modernizácia alebo výmena aktuálnych Modularov. O tom vie niekto niečo nové?

    • pjaro77
      00:39 21.07.2023

      Neviem o ničom, ty niečo vieš ?

      Neviem o ničom, ty niečo vieš ?

  • stetula
    12:32 19.07.2023

    se divím, že naše armáda o tenhle typ techniky nejeví zájem. Náš průmysl je schopen je v krátké době vyrobit a v zahraničí kupovat jenom řízené střely ty zatím neumíme, neřízené ...Zobrazit celý příspěvek

    se divím, že naše armáda o tenhle typ techniky nejeví zájem. Náš průmysl je schopen je v krátké době vyrobit a v zahraničí kupovat jenom řízené střely ty zatím neumíme, neřízené 122mm umíme
    RM 70 Vampire je sice jenom 122mm ale udělat kombinaci s větší ráží musí být otázka týdnůSkrýt celý příspěvek

    • Oliver
      22:58 19.07.2023

      jj, dělostřelectvo je u nás hodně upozaděné což je zajímavé. Jako nouzovka byl zvolen systém Caesar, ale raketometné zoufale schází. I toto na tatrováckém podvozku by bylo určitě ...Zobrazit celý příspěvek

      jj, dělostřelectvo je u nás hodně upozaděné což je zajímavé. Jako nouzovka byl zvolen systém Caesar, ale raketometné zoufale schází. I toto na tatrováckém podvozku by bylo určitě vítanou posilou.
      Podle těch pofidérních tendrů mi přijde že k finálnímu výsledku často vede silný vnější nátlak, jinak lobbystické skupiny jsou asi zhruba stejně silné tak je to jinak nekonečný příběh...
      I ty RM-70 by postačily jako základ aby schopnost úplně nevymizela.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        20:11 20.07.2023

        Asi Vás zklamu, ale zoufalcům z AČR už od roku 2010 raketomety nechybí.

        Asi Vás zklamu, ale zoufalcům z AČR už od roku 2010 raketomety nechybí.

        • Danik
          20:49 24.07.2023

          Chybí... ale "zoufalci" dostali díky osekání financí v podstatě na výběr, že buď se zruší tanky nebo MLRS....

          Nechápu co je na této rovnici pořád k nepochopení...

          Chybí... ale "zoufalci" dostali díky osekání financí v podstatě na výběr, že buď se zruší tanky nebo MLRS....

          Nechápu co je na této rovnici pořád k nepochopení...

    • rtep
      21:44 20.07.2023

      zapomeň na to že existuje Vampire to jen výplod chorého znouzenicnedělání stejně jako Striga a podobně armáda musí modernizovat tj peníze investovat do něčeho co má ...Zobrazit celý příspěvek

      zapomeň na to že existuje Vampire to jen výplod chorého znouzenicnedělání stejně jako Striga a podobně

      armáda musí modernizovat tj peníze investovat do něčeho co má perspektivu
      to tebou uváděné mnělo naposledy někdy v roce 2010

      je s podivem že se je problém se domluvit s výrobcem F 35 ( ketrý vyrábí mimochodem i HIMARS ) že v rámci objednávky bude daný systém instalován ve dvojité verzi na podvozek Tatry
      a bude u nás vybudována pobočka pro servis M 26 -M 31 či jejich výrobu

      myslím že pro výrobce mít zavod ve středu evropy bude přínosem a pro nás to bude ziskSkrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        00:39 21.07.2023

        Problem to neni, staci nekde najit penize co tuhle srandu proplati.
        PL/Nemecko si to budou chtit delat sami. Takze, komu ten servis chcete delat?

        Problem to neni, staci nekde najit penize co tuhle srandu proplati.
        PL/Nemecko si to budou chtit delat sami. Takze, komu ten servis chcete delat?

  • bently
    10:39 19.07.2023

    Hmmm. Tak tohle je teda setsakramentsky sexy vozítko!

    Hmmm. Tak tohle je teda setsakramentsky sexy vozítko!

    • Pirat49
      12:26 19.07.2023

      Mas zvlastne chute....ale ako sa vravi ,,proti gustu, ziadny disputat,,

      Mas zvlastne chute....ale ako sa vravi ,,proti gustu, ziadny disputat,,

Načítám diskuzi...