Elektromagnetické zbraně na torpédoborcích třídy Zumwalt

Foto: DDG 100 Zumwalt v loděnicích General Dynamics Bath Iron Works; větší foto / U.S. Navy
DDG 100 Zumwalt v loděnicích General Dynamics Bath Iron Works; větší foto / U.S. Navy

Americké námořnictvo studuje možnost vyzbrojit torpédoborce třídy Zumwalt elektromagnetickými (EM) zbraněmi. Pokud dojde ke shodě, torpédoborce získají EM zbraně v polovině 20. let tohoto století. Uvažuje se také o zástavbě EM zbraní na torpédoborce třídy Arleigh Burke.

Informace o možné zástavbě EM zbraní na torpédoborce třídy Zumwalt přinesl námořní kapitán Mike Ziv, programový manažer pro Zbraně se směrovanou energii a elektrické zbraně DEEWS (Directed Energy and Electric Weapon Systems) v americkém námořnictvu.

Podle kapitána Ziva vedoucí představitelé námořnictva věří, že lodě třídy Zumwalt jsou ideální platformou pro zástavbu EM zbraní. Výhodou lodě je především inteligentní rozvodná elektrická síť IPS (Integrated Power System) lodě schopná generovat elektrický výkon 58 MW.

„Myslím, že je (Zumwalt – pozn. redakce) ideální lodí. Je však třeba navíc udělat nějakou práci, abychom pochopili detaily,“ řekl Ziv na sympoziu Sea-Air-Space 2015 pořádané námořní asociací The Navy League.

V současné době tvoří hlavní hlavňovou výzbroj lodí Zumwalt dvě děla ráže 155 mm dělostřeleckého systému AGS (Advanced Gun System). Každé dělo je schopno střílet rychlostí až 10 ran za minutu. Pomocí dělostřeleckých projektilů s prodlouženým doletem LRAP (Long Range Land Attack Projectile) dokáže AGS ničit cíle na vzdálenost až 100 km s maximální kruhovou odchylkou 50 m.

EM zbraně mohou v budoucnu rovněž získat současné torpédoborce třídy DDG 51 Arleigh Burke. „Podívali jsme se lodě velikosti DDG 51. Potřebujeme něco podobné velikosti. To není něco, co vložíte na LCS (lodě Littoral Combat Ship – pozn. redakce),“ řekl na sympoziu Ziv.

Mezitím se americké námořnictvo připravuje k ostrým námořním zkouškám EM zbraně na palubě lodě USNS Trenton. Půjde čistě o experimentální záležitost. Počítá se střelbou satelitně naváděných projektilů na vzdálenost 40 až 80 km.

„Budeme střílet na plovoucí cíl. Snažíme se pochopit možnosti při střelbě na cíl za horizontem,“ říká Ziv. „Budeme vše postupně rozjíždět a sbírat data. Je to významný krok a také klíčový bod pro získání potřebných vědomostí.“

Vyvíjená EM zbraň amerického námořnictva dokáže vystřelit projektil rychlostí až Mach 7,5 proti široké škále hrozeb. EM zbraň dokáže ničit hladinové a pozemní cíle, ale také vzdušné cíle, včetně balistických raket nebo střely s plochou dráhou letu. Rychlost střelby je projektována na 10 ran za minutu.

„Zbraň funguje, když elektrická energie nabije obvod formující elektrický puls (pulse forming network). Obvod formující puls je tvořen kondenzátory, které jsou schopny uvolnit obrovské množství elektrické energie ve velmi krátkém časovém okamžiku. Zbraň uvolňuje proud v rozsahu 3 až 5 milionů ampérů – 1200 voltů v rozmezí deseti milisekund. To je dost na urychlení 20kg projektilu z 0 na 8000 km/h v jedné setině sekundy,“ vysvětluje Ziv.

Projektil vystřelený z EM zbraně neobsahuje žádné výbušniny – cíl ničí kinetickou energii. Při střelbě na vzdušné cíle projektil stoupá rychlostí až 2000 metrů za sekundu.

EM zbraň je v současné době určená pouze k ničení statických cílů. V blízké budoucnosti však podle kapitána Ziva lze projektil vybavit naváděcím systém pro ničení pohyblivých cílů.

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elektromagnetické dělo: U.S. Navy vykládá karty

Americké námořnictvo (U.S. Navy) hledá dodavatele systému řízení palby pro vyvíjené ...

Zumwalt se zpožděním

Jeden z klíčových projektu amerického námořnictva (U.S. Navy) nabral několika měsíční zpoždění. ...

Palubní test elektromagnetického katapultu EMALS

Americké námořnictvo (U.S. Navy) připravuje první test elektromagnetického katapultu EMALS ...

USS America vstupuje do služby

Americké námořnictvo zavádí do výzbroje útočnou výsadkovou loď USS America stejnojmenné třídy. Během ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pet.rok
  18:41 16.04.2015

  vrata: cely problem s railgunom sa skuma uz desiatky rokov. S heliom chladenymi supravodivymi magnetmi v labaku to principialne funguje davno akurat to ma daleko k praktickemu ...Zobrazit celý příspěvek

  vrata: cely problem s railgunom sa skuma uz desiatky rokov. S heliom chladenymi supravodivymi magnetmi v labaku to principialne funguje davno akurat to ma daleko k praktickemu pouzitiu.
  pri pokroku v supravodivosti je mozno mozne to spravit pri teplote tekuteho dusika (alebo mierne vyssej) ale stale to nebude prakticke. O materiali len spekulujem ale predpokladam ze hlaven z cisteho zlata by vysla lacnejsie.
  teoreticky potencial sice je zvysit tuto rychlost je ale to je aj pri inych pristupoch ako napr. elektro termickom a asi za mensie peniaze

  co sa tyka klasickej technologie: existujuce tankove kanony 120-125mm dnes produkuju cca 1800+m/s pri hmotnosti projektilu (aj s vodiacou castou) cca 8kg. Experimentalne 140mm sa dostali trochu vyssie.
  Rychlost 2000+m/s je pre konvencne prachy a pripustne tlaky v ocelovej hlavni asi hranica kam sa da realne ist.
  Existuju ale vyzkusane koncepty ako napr. traveling charge (druha prachova napln "cestuje" s projektilom) umoznujuce ist vyssie na rychlosti 2500 m/s.
  V spojeni s novymi prachmi alebo kvapalnymi latkami ani toto nemusi byt konecna.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:55 16.04.2015

  pet.rok: mne vyslo 7.5*0.33= 2.475 km/s. Podkaliberni strely z tanku maji tak 1.5-2 km/s, je otazka, jestli to lze posunout vyse. Je take otazka, lze-li stejne urychlit strelu s ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: mne vyslo 7.5*0.33= 2.475 km/s. Podkaliberni strely z tanku maji tak 1.5-2 km/s, je otazka, jestli to lze posunout vyse. Je take otazka, lze-li stejne urychlit strelu s vyssi hmotnosti nez je penetrator z tanku. U railgunu bych predpokladal potencial k dosazeni jeste vyssich rychlosti - jinak by opravdu nemelo cenu do toho investovat.
  Jinak vyssi rychlosti maji zcela prakticky vyznam pro protiraketovou/protiletadlovou obranu. Pokud se podari dosahnout rychlosti cca 7 km/s, bude mit takovy naboj stejnou rychlost jako ICBM hlavice a bude tim padem mozny jeji snadnejsi a extremne laciny sestrel. Totez plati i pro sestrel pomalejsich objektu.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  14:23 16.04.2015

  pociatocna rychlost 2300m/s sa da dosiahnut konvencnou technologiou tak neviem na co ten nakladny vyzkum na este nakladnejsie zariadenie na hranici fyzikalnych moznosti (materialu) ...Zobrazit celý příspěvek

  pociatocna rychlost 2300m/s sa da dosiahnut konvencnou technologiou tak neviem na co ten nakladny vyzkum na este nakladnejsie zariadenie na hranici fyzikalnych moznosti (materialu) a daleko za hranicou tych praktickychSkrýt celý příspěvek

 • Ngarem
  13:29 16.04.2015

  Je to zbožné přání a dlouhodobý výzkum: "Představitelé námořnictva věří..., snažíme se pochopit..., ...budeme sbírat data z pokusných paleb". Zatím se dostali k pár ranám a ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to zbožné přání a dlouhodobý výzkum: "Představitelé námořnictva věří..., snažíme se pochopit..., ...budeme sbírat data z pokusných paleb". Zatím se dostali k pár ranám a devastaci hlavně - kolejnic vznikající plazmou, při rychlejší střelbě. Držím jim palce, aby to stihli než jim dojdou peníze a kongres utáhne penězovody.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  10:02 16.04.2015

  10 ran/min je hodne. Chybi mi ale informace, jestli se jedna o vytrvalou nebo "burst"palbu a dale jaka je zivotnost hlavne - no, asi je to tajne.

  10 ran/min je hodne. Chybi mi ale informace, jestli se jedna o vytrvalou nebo "burst"palbu a dale jaka je zivotnost hlavne - no, asi je to tajne.

 • jarpe
  09:56 16.04.2015

  Lopoz, Brin: Dle toho, že uvažují o zavedení až v polovině 20. let, tak to zřejmě ještě vyřešené nemají. A jak to tak bývá, tak tenhle odhad je minimum.

  Lopoz, Brin: Dle toho, že uvažují o zavedení až v polovině 20. let, tak to zřejmě ještě vyřešené nemají. A jak to tak bývá, tak tenhle odhad je minimum.

 • shal
  07:46 16.04.2015

  Ono to dost dobře bude tajné. Nechcou dávat Číně a Rusku návod na superkanón

  Ono to dost dobře bude tajné. Nechcou dávat Číně a Rusku návod na superkanón

 • Lopoz
  22:52 15.04.2015

  Zrejmne vynalezli nejaky novy material protoze takhle kratky jev nelze chladit, vazne skodad ze to tu neni.

  Zrejmne vynalezli nejaky novy material protoze takhle kratky jev nelze chladit, vazne skodad ze to tu neni.

 • brin
  22:10 15.04.2015

  Škoda, že tam není víc technických podrobností o railgunu samotném. Třeba jak se jim povedlo vyřešit dřívější problémy s tavením hlavně apod. On třeba už jen proud 3 až 5 milionů ...Zobrazit celý příspěvek

  Škoda, že tam není víc technických podrobností o railgunu samotném. Třeba jak se jim povedlo vyřešit dřívější problémy s tavením hlavně apod. On třeba už jen proud 3 až 5 milionů ampér bude asi docela problém. To používají supravodiče?Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  18:20 15.04.2015

  No, to bude ještě zajímavé. Railgunům držím palce.-

  No, to bude ještě zajímavé. Railgunům držím palce.-

Načítám diskuzi...