Elektromagnetické zbraně o krok blíže reálnému nasazení

railgun
Foto: Prototyp průmyslově vyrobeného elektromagnetického děla / ONR

Vývoj elektromagnetických (EM) zbraní má v americkém námořnictvu US Navy stále nejvyšší prioritu. Není divu, neboť zavedení super výkonných EM zbraňových systémů bude znamenat doslova a do písmene revoluci v námořním válčení. Před pár dny byl učiněn další významný krok k tomuto cíli, když britský gigant BAE Systems představil první průmyslový prototyp EM kolejnicového kanonu (railgun). Jde o jakýsi první „ne-laboratorní“ průmyslový model budoucích elektromagnetických zbraní, který byl vyroben pomocí běžných technologických postupů.



Představený prototyp průmyslového EM děla dokáže předat střele energii až 32 MJ. Jeden megajoul energie odpovídá energii Škody Octavie jedoucí rychlostí 160 km/h. 32 megajoulu pak představuje Octavii jedoucí rychlosti 1000 km/h. Jak dopadne srážka nadzvukové Octavie např. s panelovým domem, není těžké si domyslet.



Představený kolejnicový kanon od firmy BAE Systems bude schopen urychlovat projektily až na rychlost 9000 km/h, což umožní vést střelbu až na vzdálenost 185 km. Během dalších let se počítá s prodloužením dostřelu až na 370 km. Teoreticky dostřel elektromagnetických zbraní pak leží na hranici 460 km.



Popsané výkony budou mít fatální následky pro nepřátelské pozemní základny a lodě. Inženýři však také chtějí EM kanóny namířit i proti nepřátelským řízeným střelám a balistickým raketám. Elektromagneticky urychlené projektily mohou dosáhnout teoretické rychlosti několik desítek tisíc km/h, což z nich činí ideální obraný prostředek proti rychle letícím cílům.

Railgun (nebo též elektromagnetické kolejnicové dělo) je plně elektrická zbraň, která urychluje vodivý projektil po dvou kolejnicích pomocí silného elektrického impulzu namísto tlakových účinků výbuchů konvenčních trhavin.

Railgun se skládá ze dvou paralelních kovových kolejnic (odtud název), které jsou připojeny ke zdroji elektrického napájení. Pokud je projektil vložen mezi kolejnice, uzavře se elektrický obvod a projektil je následně urychlován pomocí Lorentzovy síly, kterou vyvolává elektrický proud procházející kolejnicemi. Lorentzova síla působí kolmo ke směru pohybu projektilu. Wikipedia

Demonstrátor BAE Systems využívá nové kompozitní materiály schopné lépe odolávat obrovským teplotám vznikající při střelbě. Výsledkem je větší odolnost hlavně než u testovacího laboratorního kanonu.



Jde však teprve o začátek badání, protože i přes vylepšené materiály hlaveň nevydrží více než jeden výstřel, v krátkém časovém okamžiku. Bohužel obrovská teplota, kterou vyvolává extrémně urychlený projektil, namáhá materiály až na samou mez únosnosti. Pokud nemá dojit ke zničení EM děla hned po prvním výstřelu, je třeba počkat s další střelbou do té doby, než poklesne teplota uvnitř hlavně.

 

Video: Zdánlivý výbuch je ve skutečnosti ionizovaný vzduch, který se díky obrovské teplotě přeměnil na plazmu / YouTube



S tímto problémem si má poradit další fáze programu, kdy společně BAE Systems, Raytheon a General Atomic budou vyvíjet automatické nabíjecí systémy, lepší materiály a „tepelné řídicí systémy“ (např. aktivních chlazení) s cílem dosáhnout rychlosti palby až 10 ran za minutu. Nový kontrakt má cenu 10 mil dolarů a jeho ukončení se plánuje na rok 2017.   



Američtí námořnicí vyvíjejí EM zbraně již od roku 2005 a i přes rozpočtové škrty v armádním rozpočtu USA jede program stále na plné obrátky. Vývoj námořních elektromagnetických zbraní stal zatím 200 miliónu dolarů a ještě mnoho stovek miliónů bude stát, neboť použitelné výsledky uvidíme až někdy kolem roku 2020-2025.¨

 

EDIT: Úprava údajů u příměrů rychlostí pro auto Škoda Octavia

Fotogalerie

railgun railgun railgun

Zdroj: ONR



Nahlásit chybu v článku


Související články

Excalibur IA-2 - přesná dělostřelecká munice jde do akce!

Excalibur je přesně naváděná dělostřelecká munice ráže 155 milimetrů vyvinutá společnostmi Raytheon ...

Vývoj elektromagnetického děla zdárně pokračuje

Elektromagnetické dělo (railgun) má oproti klasickým střelným zbraním jednu obrovskou výhodu. Dokáže ...

Výroba torpédoborce DDG-1000 Zumwalt úspěšně pokračuje

Torpédoborce třídy Zumwalt (DDG-1000) budou za pár let nejpokrokovější válčené lodě amerického ...

Bojová vozidla pro války budoucnosti

Jak může vypadat válčení v 21. století? Třeba tak, jak již nějaký čas nastiňuje projekt Future ...