Elektromobilita: Ukázková kolektivní stupidita

-
5. 7. 2021
-
1 018 komentářů
-
Jan Grohmann
Pascal Canfin, předseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu, v březnu letošního roku prohlásil, že EU od roku 2035 prakticky zakáže prodej vozidel se spalovacím či dokonce hybridním pohonem. Pokud se takové plány uskuteční, dramaticky se sníží mobilita celé evropské civilizace.
Proč elektromobily na Armádních novinách?
O elektromobilitě píšeme z jednoho prostého důvodu – mobilita je kvintesencí úspěšné, prosperující, technicky vyspělé a bezpečné civilizace. Stejně tak je mobilita kvintesencí každých ozbrojených sil. Při vedení bojové činnost není hlavním cílem „zabít“ protivníka, ale omezit mu, ideálně trvale, volnost pohybu, a tedy mít možnost kontroly fyzického prostoru (v současné době i digitálního a elektromagnetického) a mít možnost v tomto prostoru uplatňovat svou vůli.
Lapidárně řečeno, kdo flexibilněji a efektivněji přesouvá lidí, zboží a technologie, ten evolučně prosperuje a dominuje. Ztráta mobility znamená ztrátu komplexity civilizace, její postupný kolaps a větší citlivost na vnější vlivy.
Jedním ze znaků současného levicového progresivismu, šířeného především z amerických, britských a německých univerzit, proti kterému začal vystupovat francouzský prezident Emmanuel Macron, je boj proti CO2 – tedy mimo jiné boj proti spalovacím motorům a nekritická podpora elektromobility. Z řad progresivistické levice dokonce zaznívají myšlenky o zákazu osobního vlastnictví dopravních prostředků (ale i jiných soukromých statků), z důvodů jejich celkové uhlíkové stopy.
Důvody úspěšného tažení progresivismu, a také důvody konformismu politiků, novinářů a elit s touto ideologií, jsou na jiný článek. Ale podstatou je zejména indoktrinace dětí a mládeže, to je klíčem všech úspěšných ideologií, především těch utopistických.
My se ale zaměříme pouze na úzký segment elektromobility, resp. výroby baterií pro elektromobilitu.
Nejdříve pár skutečností:
- elektromobil je teoreticky efektivnější dopravní prostředek než vozidlo se spalovacím motorem;
- elektromobily vozidla se spalovacím motorem časem nahradí.
K náhradě však v žádném případě nedojde v roce 2035, pokud tedy EU nechystá rozvrat evropského průmyslu, masové propouštění a sociální inženýrství s cílem omezit mobilitu evropské civilizace.
Důvod je velmi prostý. Masová výroba bateriových článků pro elektromobily vyžaduje velmi složité výrobní zařízení a ustavení velmi komplexních, dlouhých a složitých výrobně-dodavatelských řetězců a obchodně-právních vztahů. To je úkol na dekády.
Výroba bateriových článků pro elektromobily není komplikovaná, opravdovou výzvou je vyrobit stroje, které tyto baterie vyrábějí. Autor tohoto článku se obává, že největší elektro-aktivisté nemají nejmenší tušení o neskutečné složitosti a komplexnosti vytvoření bateriového průmyslu podle představ EU.
To vše se navíc odehrává v nelítostném prostředí konkurenčního boje, jak mezi firmami, tak mezi různými mocenskými skupinami, zpravodajskými službami a státy. Protože platí jedno obecné pravidlo – když někdo roste, jiný ztrácí. Ten, kdo ztrácí, přichází o evoluční výhodu, což mimo v určitém momentu nutí lidi, firmy, mocenské skupiny či státy bojovat „na život a na smrt“.
Foto: Nejnovější statistika automobilového trhu EU. „Covidový“ rok 2020 byl ve znamení výrazného poklesu výroby a registrací vozidel; větší foto / Grafika: ACEA
1,5 TWh ročně pro silniční dopravu
EU pro své zelené sny potřebuje obrovské množství bateriových článků. EU ale baterie nemá a nebude mít. A opravdu tento problém nevyřeší jen množství investovaných peněz. Existuje určitá fyzická propustnost dodavatelského řetězce, kterou nelze z roku na rok, či dokonce z dekády na dekádu, přebudovat nebo změnit.
Podívejme se statistku Asociace evropských výrobců automobilů ACEA (European Automobile Manufacturers Association). V roce 2019 se v EU vyrobilo 16,7 milionu vozidel (osobní vozidla, ale i komerční, jako autobusy, nákladní vozidla, užitkové vozy atd.), z toho 14 milionů osobních automobilů. Současně bylo v EU v roce 2019 registrováno 15 milionů nových vozidel (osobní i komerční), z toho 13 milionů nových osobních automobilů. Pozor, pokud mluvíme o EU, nepočítáme Velkou Británii, Švýcarsko, Norsko, Turecko, Rusko ani další evropské nečlenské země.
Souhrnně v roce 2018 v EU jezdilo 278 milionů vozidel, z toho 242 milionů osobních automobilů. Kromě toho v Evropě jezdí zhruba 28 milionů lehkých užitkových vozidel, 700 000 autobusů a šest milionů nákladních automobilů.
Každý osobní automobil potřebuje ke svému skutečně smysluplnému fungování baterii o kapacitě 100 kWh. Je to hodnota, kdy lze elektromobil považovat za měřitelný s vozidlem se spalovacím motorem. Tedy hodnota potřebná k udržení stejné úrovně mobility.
Výroba osobních automobilů v EU / Grafika: ACEA
Pokud chceme zachovat prodeje osobních automobilů z roku 2019 (který byl ale současně rekordní) i po roce 2035, potřebujeme jen a pouze pro elektrická osobní vozidla každoročně vyrábět a automobilkám dodávat 1,3 TWh (100 kWh × 13 milionů osobních vozidel) baterií – aby byla v EU zachována stejná dostupnost automobilů a mobilita obyvatel (sednu do auta a jedu do práce, nakupovat, na návštěvu, za kulturou, na úřad, do nemocnice, na dovolenou, pomáhat s katastrofou atd.).
Současně do EU bylo v roce 2019 importováno 3,6 milionu osobních automobilů (např. z Turecka nebo Velké Británie). Dá se tedy říct, že v rámci EU se pro vlastní evropský trh ročně vyrobí deset milionů automobilů. A tedy samotná EU pouze a jen pro vlastní trh s osobními elektromobily potřebuje od roku 2035 ročně vyrábět nebo nakupovat minimálně 1 TWh baterií.
Ano, víme, levicoví progresivisté chtějí změnit celý koncept osobní dopravy (mimochodem, autor děkuje, ale nechce) a skloňují kouzelné slovo „sdílení“, ale k tomu se dostaneme. Ale i tak platí: „sdílení“ = ztráta mobility.
Kromě toho každý rok je v EU registrováno 1,7 milionu nových lehkých nákladních automobilů (do 3,5 tuny), zhruba 330 000 těžkých nákladních automobilů (nad 3,5 tuny) a zhruba 36 000 autobusů. Pro zjednodušení můžeme zprůměrovat, že osobní a lehké nákladní automobily potřebují baterií o kapacitě 100 kWh, autobusy 250 kWh a nákladní automobily 500 kWh.
Registrace osobních automobilů v EU / Grafika: ACEA
Ve výsledku tedy, pokud vezmeme všechny dopravní prostředky vyrobené v EU a pro EU, včetně osobních a komerčních vozidel, ale i motorek, elektrokol, můžeme říct následující – pokud od roku 2035 bude EU chtít kompletně přejít na elektromobilitu musí ročně na svém území vyrobit (nebo dovést) 1,0 - 1,5 TWh li-ion baterií. Potřeby ozbrojených složek přitom pomíjíme!
Mimochodem 1,5 TWh při „snové“ (a zatím nedosažitelné) kapacitě 1 kWh / 1 kg / 1 litr – představuje hmotnost 1 500 000 tun a 1500 m3 baterií, které je nutné každoročně zmanipulovat a přepravit z továren k výrobcům automobilů, a časem také z elektromobilů do recyklačních továren. Ve skutečnosti realita bude složitější a bateriové bloky budou mít energetickou hustotou násobně horší.
A pochopitelně, zatím zcela ignorujeme potřeby jiných oblastí – obnovitelné zdroje, nemovitosti, průmysl, letectví, železnice, lodní doprava atd.
Registrace nových vozidel (osobní i komerční) ve světě / Grafika: ACEA
Obnovitelné zdroje
EU ročně vyprodukuje 2700 TWh elektrické energie. Pokud máme kompletně přejít na obnovitelné zdroje energie, potřeba baterií, pokud chceme zkrotit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a zajistit stabilitu dodávek 24/7, bude obrovská.
Paradoxně propagujeme elektromobilitu v době, kdy nahrazujeme regulovatelné zdroje za nestabilní obnovitelné zdroje energie a de facto snižujeme množství elektrické energie, která je v jeden okamžik k dispozici.
Pokud bude v ČR jeden milion osobních elektromobilů (stále jen 1/5 celkového počtu). Pokud jen 1/7 těchto elektromobilů bude přes noc (kdy nefungují solární elektrárny) na domácích nabíječkách (normální nabíječka má příkon 4 kW). Při potřebě dobít 30 kWh nabíječka pojede 7,5 hodiny.
To znamená 142 tisíc domácích nabíječek tak může najednou brát po 4 kW příkonu, to je 568 000 kW (568 MW). To je výkon větší než jeden celý blok Dukovan (510 MW). A těchto 568 MW nebude nějaká špička na pár desítek minut, ale celé hodiny. Samozřejmě se může stát, že v jednu noc nebude nabíjet 1/7 ale klidně 1/5 pětina aut.
Nabíječka je tedy nový a gigantický spotřebič oproti ostatním domácím spotřebičům. Například trouba má sice 2kW příkon, ale běží střídavě.
K tomu přidejme nákladní automobily, autobusy a třeba masový přechod na topení tepelnými čerpadly.
Jinak řečeno, pokud chceme v roce 2035 přejít na elektromobily a zároveň tlačit na obnovitelné zdroje, bude nutné masivně vyrábět baterie pro elektromobily, nabíjecí stanice i energetiku, minimálně v jednotkách terawatthodin ročně.
A mimochodem stejné množství bude od určitého roku (cca 2040) nutné každoročně recyklovat v továrnách.
Typický li-ion článek. Podle EU budoucnost evropské mobility, energetiky a průmyslu. / Foto: RudolfSimon, CC BY-SA 3.0
Stavba továren
Továrna Gigafactory společnosti Tesla v Nevadě je budována od roku 2015 a v roce 2022 má dosáhnout produkce 100 GWh baterií ročně. Je to jediná tak velká továrna na baterie, která se aktuálně v USA staví. Mimochodem, továrna využívá technologie japonské firmy Panasonic.
Nejsilnější ekonomice světa s největším průmyslovým potenciálem a nejpříznivějším právním prostředí trvá sedm let stavba továrny s roční kapacitou 100 GWh. EU přitom potřebuje jen pro sebe do roku 2035 postavit deset až 15 těchto továren – jen pro silniční dopravu!
Jaké jsou plány v Evropě? VW chce od roku 2030 vyrábět 230 GWh baterií a gigatovárna Muska v Berlíně v roce 2030 počítá s výrobou 100 GWh (při potřebě 8000 zaměstnanců). Další chystané továrny v Evropě mohou přidat desítky GWh, maximálně nižší stovky GWh.
Podle londýnských analytiků z Benchmark Mineral Intelligence (údaj z listopadu 2020) se v roce 2029 bude v Evropě vyrábět 300 GWh baterií. Německá Fraunhofer Institute for Systems and Innovation Research naopak uvádí, že v roce 2025 je možné vyrábět 300 až 400 GWh. Zřejmě podle nejoptimističtějších scénářů analytiků Wood Mackenzie se v roce 2030 má celosvětově vyrábět 1,3 TWh baterií, ale z toho 80 % v Asii.
Jak je vidno, dobrat se nějakých relevantních údajů o bateriové výrobě v Evropě v roce 2030 je složité. Jakékoliv studie o tom, jak bude svět vypadat za deset let, je pak nutné brát nanejvýš s rezervou (především ty optimistické) – až často se stává, že výsledek studie odpovídá tomu, kdo studii financuje. Ale můžeme říct, že Evropa bude schopna v roce 2030 (tedy za 8,5 let) vyrábět 400 až 500 GWh baterií – a to lze označit za velmi optimistický scénář, pokud půjde vše dobře (a to rozhodně nepůjde). Celá kapacita navíc nepůjde výhradně do silniční dopravy.
Kvůli berlínské gigatovárně bylo nutno vykácet 92 hektarů lesa; větší foto / Foto: Ralf Roletschek, CC BY-SA 1.0 fi
Takže do roku 2035 (při optimistickém scénáři) je třeba někde sehnat jen a pouze pro silniční dopravu dalších 1 TWh baterií ročně.
Evropě samozřejmě může pomoci Čína. Peking má pod svojí vojenskou kontrolou 80 % světových zásob surovin pro výrobu li-ion baterií a 77 % trhu s výrobou li-ion článků.
Co nám z toho plyne? Pokud chce EU přejít v roce 2035 na elektromobilitu, dojde k dramatické ztrátě flexibility a efektivity evropské civilizace přesouvat lidi, zboží, potraviny, suroviny nebo technologie – tedy ke ztrátě komplexity a kolapsu. Ve výsledku se výrazně zmenší technologická výhoda Evropy… a asi není třeba dále rozpisovat důsledky.
Navíc platí rovnítko: více elektromobilů v EU = větší závislost EU na Číně. Takže nejen, že poklesne mobilita evropské civilizace, ale i ta zbývající bude závislá na libovůli Číny.
Na celé věci je ale hlavně znepokojivé riziko sociálního inženýrství – pokud si extrapolujeme výrobní plány li-on baterií až do roku 2035 zjistíme, že reálně se od tohoto data prodeje dopravních prostředků v EU zmenší o 50 %.
A nyní klíčová otázka – kdo rozhodne, která „elita“ získá vlastní dopravní prostředek, nebo obecněji možnost se pohybovat? Podle jakých pravidel, které ustanoví kdo? Ti správní lidé se správným myšlením? V Německu již zvažují různé možnosti – například systém sociálních kreditů jako v Číně. Možná každý dostaneme „ekobody“ za správné postoje, myšlenky nebo chování, které nám pak umožní používat sdílená elektroauta.
Elektromobilita v současné ideologické podobě není nic jiného než další komunistický pokus o sociální inženýrství. Podobně jako komunisté se snažili vytvořit nového člověka „Komunistu“, tak o to samé se snaží levicoví progresivisté – vytvořit „Ekologistu“, který se bude chovat podle jejich pravidel a podle jejich vidění světa. A kdo s tím nebude souhlasit, tomu bude jeho existence ztížená. Jenže hrozí, že tato „zatracená“ skupina lidí (nebo možná i států) nebude mít v určitý okamžik, co ztratit a rozhodne se bojovat „na život a na smrt“.
Ano, jedná se o strašák eugeniky, a to je možná to, co je na skutečném pozadí – snaha řídit evoluci směrem „jak JÁ věřím, že je to správné“. Při posledním podobném pokusu z toho bylo peklo na zemi.
Demonstrační linka testující možnosti recyklace baterií
Dovětek
Výroba baterií je jen menší část problémů spojených s bateriovým průmyslem. Je třeba si uvědomit, že každý li-ion bateriový blok se skládá z desítek, stovek či tisíců cylindrových li-ion článků (o velikosti větších AA článků). To samo o sobě přináší obrovské problémy v oblasti bezpečností, certifikace, právních a bezpečnostních předpisů.
Navíc máme zde další úkoly, svým rozsahem přesahující výrobu baterií:
- těžba nutná pro masovou výrobu baterek;
- infrastruktura pro nabíjení s velkými přenášenými příkony (nutnost dalších baterií pro nabíječky);
- recyklace baterií;
- ceny elektromobilu;
- životnost baterek, hořlavost, dojezd, čekání na nabíjení;
- řešení nehod elektromobilů s hořlavými bateriemi, jejich pojištění, náklady na likvidaci;
- ekologické problémy spojené s těžbou a zpracováním lithia nebo vzácných kovů nutných pro výrobu li-ion článků;
- spotřební daň a jiné daně spojené s uživáním vozidel;
- zastarávání baterií v elektromobilech. Budou nové baterie po deseti letech kompatibilní se staršími elektromobily?
Bohužel současný přístup k elektromobilitě vykazuje znaky fenoménu „kolektivní stupidity“ – čím dál více lidí ví, že rozvoj elektromobility je podle současných ideologických plánů utopistický, ale nikdo z těch nahoře se proti tomu neodvažuje vystoupit. Důvody mohou být různé, peníze, strach, konformismus, bezbřehé nadšení či zaslepenost. EU tak dál tiskne nové a nové peníze a investuje je do utopistického projektu.
„Eko“ plány EU jsou nesmysl, všichni to ví, ale zdá se, že jedinou cestou, jak z toho ven je tvrdě se srazit s realitou a bohužel současně utratit spoustu peněz a zadlužit se na dekády.
Skutečně použitelnou baterií, která nepoužívá příšerně neefektivní (z celkového pohledu na životní cyklus) „AA“ li-ion články, je česká baterie HE3DA vyrábějící se v továrně MES (Magna Energy Storage) v Horní Suché. Baterie je nehořlavá, bezpečná, výkonná a snadno recyklovatelná. HE3DA tak dramaticky zjednoušuje celý životní cyklus baterie (výroba - používání - recyklace).
MES je firma s obrovským a dlouhodobým prudce růstovým potenciálem a skvělým českým produktem. Firma bude v příštím roce vyrábět stovky megawatthodin baterií, v následujících několika letech jednotky gigawatthodin. Ale trh potřebuje stovky gigawatthodin nebo jednotky terawatthodin HE3DA ročně.
Elektromobilita je skutečně budoucnost – ale ne v roce 2035 ani v roce 2045.
Související články
Americká armáda chce elektrické obrněné brigády
Dříve nebo později všechna vojenská vozidla přejdou plně na elektrickou energii. Otázkou je, zda ...
-
18.10.2017
-
52 komentářů
-
Jan Grohmann
Akrep II: Elektrické bojové vozidlo z Turecka
Turecká firma Otokar pod názvem Akrep II (Škorpion II) uvedla zajímavý prototyp taktického bojového ...
-
25.04.2019
-
40 komentářů
-
Jan Grohmann
Český průmysl a elektrický tank T-72
Nejvyspělejší země světa studují možnost vývoje a zavedení čistě elektrických obrněných bojových ...
-
25.11.2019
-
284 komentářů
-
Jan Grohmann, Milan Vašíček
EDAT: Elektrický vyrovnávací rotor je nejlepší inovací v letectví
Na začátku letošního roku americká společnost Bell, součást konsorcia Textron, představila ...
-
07.12.2020
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
Konecne som nasiel relevantny indikator: Levelized cost of energy https://en.wikipedia.org/wiki/... Mala by to byt cena za vyrobenu MWh z jednotlivych ...Zobrazit celý příspěvek
Konecne som nasiel relevantny indikator:
Levelized cost of energy
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Mala by to byt cena za vyrobenu MWh z jednotlivych zdrojov preratana na celu dobu zivotnosti a je tam graf vyvoja cien od roku 2010 do 2020. Podla toho grafu sa cena energii z OZE dostala pod cenu z fosilov uz v roku 2015. A bude klesat aj nadalej.
Nie je co riesit.Skrýt celý příspěvekno vidis, jsou levnejsi na stavbu a vyrabi proud levneji a poslednich deset let by se tedy meli vyplatit, tak proc to roste tak pomalu co? Mozna, ze to neni zrovna relevantni ...Zobrazit celý příspěvek
no vidis, jsou levnejsi na stavbu a vyrabi proud levneji a poslednich deset let by se tedy meli vyplatit, tak proc to roste tak pomalu co? Mozna, ze to neni zrovna relevantni ukazatel o realne cene energie... Mozna to bude tim, ze nedokazi fungovat samostatne a dodavat proud kdyz je potreba a vyrovnavani tech propadu je sakra draha a slozita vec...
Proc se u nas rozvoj solarnich parku po zaseknuti odtaci zpomalil? U nas byl boom v 2009-13 a pak se doslova zastavil... +27000 solarnich parku a pak nic... a najednou to zase pujde, kdyz maji 4miliardy an investice v dotacich:D
https://oze.tzb-info.cz/fotovo...
Tak snad to bude levnejsi elektrina:D:D:D
A zpatky do US:
Levnejsi plyn nar. zvlad sejmout 100 uhelnych lektraren za poslednich 10let v US
https://www.eia.gov/todayinene...
Protoze se jim to vyplatilo a dokaze je 100% nahradit... to OZE nemuzou (OZE o kterych tu mluvime je solar a wind)Skrýt celý příspěvekV roku 2020 vyrobili obnovitelne zdroje v EU prvy krat viac elektriny ako fosilne. https://www.reuters.com/articl... Myslim ze je vsetko ako ma byt. ...Zobrazit celý příspěvek
V roku 2020 vyrobili obnovitelne zdroje v EU prvy krat viac elektriny ako fosilne.
https://www.reuters.com/articl...
Myslim ze je vsetko ako ma byt. Pre USA je vyhodne primarne spalovat plyn, kedze ho maju prebytok. EU energeticke zdroje nema, tak je pre nu vyhodne pretlacat OZE a pokryvat nou maximum moznej spotreby a plyn z dovozu pouzivat ako zalohu. Solar a vietor su proste lacne a budu este lacnejsie, takze je blbost to nevyuzit.
Inak zaujimava veta z toho clanku: "Udaje ukazuju, ze krajinami s najnizsim podielom obnovitelnych zdrojov energie su Cesko a Slovensko s podielom mensim ako 5%" Keby si v Reuters precitali tuto diskusiu, tak by aj vedeli ze preco :)Skrýt celý příspěvekZajimavy, ze cim vic OZE, tim maji vyssi ceny za elektrinu, JE velmoc jako FR maji cenu jako my.... pod prumerem... https://strom-report.de/electr... Dal ten ...Zobrazit celý příspěvek
Zajimavy, ze cim vic OZE, tim maji vyssi ceny za elektrinu, JE velmoc jako FR maji cenu jako my.... pod prumerem...
https://strom-report.de/electr...
Dal ten podil 632TWh v hydro, 416 a 154 wind/solar, 220 jine, jako biomasa... hydro mas na temer maximu, biomasa je good pouze velmi okrajove. Takze to moc zelene neni, jak si myslis...
pokud podily solar a wind budes zvysovat, tak se cena rozhodne nesnizi, tim spis pokud se to bude konvertovat na vodik ci jinou drahou baterii..
Na tyhle OZE potrebujes obrovske mnozstvi plochy, coz jsou dane, velek mnozstvi zarizeni vyzadujici udrzbu a obmenu proti klasickym zdrojum atd. to budem jeste cument jak to bude levne...
To co ti rikam ja je, ze soucasne OZE jsou priserne neefektivni, investice ziskane z povolenek by meli jit na vyzkum nove generace OZE a jinych cistych zdroju, na ktere se vyplati prejit...
Ted si predstav, ze by se do Evropy vratil tezky prumysl a mel by jsi to pohanet stavajici generaci OZE...Skrýt celý příspěvekTen report je hezký. Ale ty závěry bych nedělal tak unáhlené. Třeba o Norsku se určitě nedá tvrdit, že má málo OZE vzhledem k ceně. Vzhledem k tomu, že je to elektřina pro ...Zobrazit celý příspěvek
Ten report je hezký. Ale ty závěry bych nedělal tak unáhlené. Třeba o Norsku se
určitě nedá tvrdit, že má málo OZE vzhledem k ceně.
Vzhledem k tomu, že je to elektřina pro domácnosti. Možná by nebylo od věci si to přepočítat na % z kupní síly. To by opět nevyšlo zrovna nejlépe.
"Na tyhle OZE potrebujes obrovske mnozstvi plochy,"
Ale no tak, většina klasických elektráren má kolem staveb areál soukromého pozemku. Pokud by se na celé ploše postavily FV, měli by výkon větší než ta elektrárna.
ČEZ má testovací pole FV, tam se měnilo asi 0,001% panelů.
I klasická elektrárna musí procházet údržbou výměnou turbíny, atd. Nic tu není na pořád. Ale opět se to zmiňuje jen u OZE..
Už dnešní OZE jsou z většiny továrna na peníze. Z pohledu vložené vydané energie to je takový přebytek, že to nemá ani cenu počítat.Skrýt celý příspěvekTo ze podiel OZE stupa ale cena elektriny neklesa, ma celkom proste vysvetlenie - vyradovanie uholnych elektrarni. To o co sa OZE navysia o to sa uholne znizia. Momentalne len ...Zobrazit celý příspěvek
To ze podiel OZE stupa ale cena elektriny neklesa, ma celkom proste vysvetlenie - vyradovanie uholnych elektrarni. To o co sa OZE navysia o to sa uholne znizia. Momentalne len jeden zdroj nahradzuje iny. Ked zacne pridavanie OZE naozaj zvysovat kapacitu, tak zacne aj klesat cena.Skrýt celý příspěvek
OZE jsou továrny na peníze díky garantovaným přemrštěným cenám. Proto existují solární baroni.
Je to zlodějna, jako všechny levicové nápady.OZE jsou továrny na peníze díky garantovaným přemrštěným cenám. Proto existují solární baroni.
Je to zlodějna, jako všechny levicové nápady.GE: To, že nastavení dotací v období 2006-2010 byla chyba, snad kromě majitelů těch elektráren. Ale o těch se tu nikdo nebaví, bohužel to nejde zrušit.
GE: To, že nastavení dotací v období 2006-2010 byla chyba, snad kromě majitelů těch elektráren. Ale o těch se tu nikdo nebaví, bohužel to nejde zrušit.
Norsko jede temer vyhradne pres hydro... mimochodem prave ted wind u nich ma pod 5% kapacity nemci 16% a solar 25% a to je dnes jeden z nejdelsich dnu v roce a teprve 4h ...Zobrazit celý příspěvek
Norsko jede temer vyhradne pres hydro...
mimochodem prave ted wind u nich ma pod 5% kapacity
nemci 16% a solar 25% a to je dnes jeden z nejdelsich dnu v roce a teprve 4h odpoledne.
Solarni elektrarny jsou vyhodne maximalne v parazit modu, samostane nemuzou existovat uz to konecne pochop. Firma muze usetrit nejake penize instalaci panelu, obzvlast v lete a hlavne protoze to primo spotrebuji. V zime pak pojedou na 95% ze site.
Celou dobu se tu ale bavime o solarnich parcich jako soucast site... a tam proste velky podilsolar wind proste nechces a primo ti tu vyrobu elektriny zdrazuji, ne naopak.Skrýt celý příspěvekShania :Výš proč se stavěli Dlouhé Stráně? Proto, aby dodávali energii přes denní špičky. To samé dnes dělají FV ve slunné dny, ale ty to nazýváš parazitováním na síti. Krom toho ...Zobrazit celý příspěvek
Shania :Výš proč se stavěli Dlouhé Stráně?
Proto, aby dodávali energii přes denní špičky. To samé dnes dělají FV ve slunné dny, ale ty to nazýváš parazitováním na síti. Krom toho tu elektřinu není potřeba do předu nad vyrobit.
Firma pokud je v místě z výpadky, tak ji FV nejvíce vydělají tím, že jí je pomohou překlenout. ¨Tam je pak návratnost v řádu hodin.Skrýt celý příspěveklokalni solary jsou stavena na 30% odberu, aby se to rovnouspotrebovalo, za prebytky nic nedostanes totiz. tak nevim jestli tim neco preklenes a jestli to ak nekde vubec stavi. .. ...Zobrazit celý příspěvek
lokalni solary jsou stavena na 30% odberu, aby se to rovnouspotrebovalo, za prebytky nic nedostanes totiz. tak nevim jestli tim neco preklenes a jestli to ak nekde vubec stavi. .. rek bych ze jedina cesta je mit je zalozni generatory.
Dlouhe strane jsou baterie... takovych potrebujes dalko vic, ale neni je kam dat.Skrýt celý příspěvek
Este som nasiel ceny vystavby novych elektrarni v USA (ceny v USD za instalovany kW) Vietor: 1661/kW Plyn: 812/kW Solar: 2991/kW Jadro: 8000/kW To jadro so tam dal ja ako ...Zobrazit celý příspěvek
Este som nasiel ceny vystavby novych elektrarni v USA (ceny v USD za instalovany kW)
Vietor: 1661/kW
Plyn: 812/kW
Solar: 2991/kW
Jadro: 8000/kW
To jadro so tam dal ja ako priemer momentalne dokoncovanych JE v EU, kedze v USA sa nestavia nic.
Z toho je vidiet, ze mat v EU ako primarny zdroj OZE a k tomu plyn ako zalohu, nie je vobec az take blbe riesenie, kedze cena za samotnu plynovu elektraren je najnizsia zo vsetkych a cenu energie tam tvori hlavne cena samotneho plynu. K tomu sem tam daka nova JE a kludne to tu moze fungovat bez uhlia a z plynu len tolko aby to dorovnal. Ked sa vybuduju kapacity OZE a bude vela prebytkovej energie, tak zacnu byt rentabilne uskladnovanie a konverzie a moze sa postupne utlmovat plyn. Podla mna mat raz 100% bezemisnu produkciu, nie je nic nerealne.Skrýt celý příspěvekA jeste jsme zapomnel, muzes pocitat s tim, ze jakmile se rozjednou technologie ukladani CO2 nekam... tak projedeme takove energie jen na tehle stupidite + nove kolecko s ...Zobrazit celý příspěvek
A jeste jsme zapomnel, muzes pocitat s tim, ze jakmile se rozjednou technologie ukladani CO2 nekam... tak projedeme takove energie jen na tehle stupidite + nove kolecko s obchodovanim s povolenkami.
Ze to co ted je s tezbou criptu bude jen takova mala bezvyznamna epizodka... snad to nikdy nedostanou pod 250 ppm
Tady si neco vypustime, dam ti par melounu a ty mi to z atmosfery odcerpas..Skrýt celý příspěvek
cca do roku 1900 jezdilo po světě víc elektromobilů než aut se všemi ostatními druhy pohonů dohromady. Tak uvidíme, co přinese budoucnost. Osobně jsem ale rád za každou alternativu ...Zobrazit celý příspěvek
cca do roku 1900 jezdilo po světě víc elektromobilů než aut se všemi ostatními druhy pohonů dohromady. Tak uvidíme, co přinese budoucnost. Osobně jsem ale rád za každou alternativu snižující závislost na ropě.Skrýt celý příspěvek
Priznam sa, ze zo zaciatku sa mi tento clanok vobec nepacil ale nakoniec sa ukazal ako velmi prinosny, uz len pre tu diskusiu a nutnosti googlenia dat. Co by som vam chcel ...Zobrazit celý příspěvek
Priznam sa, ze zo zaciatku sa mi tento clanok vobec nepacil ale nakoniec sa ukazal ako velmi prinosny, uz len pre tu diskusiu a nutnosti googlenia dat.
Co by som vam chcel ukazat, je graf vyvoja spotreby energie podla typu v rokoch.
https://ourworldindata.org/gra...
Najzaujmavejsi tam je vyvoj spotreby solarnej a veternej energie. Na prvy pohlad to tam vyzera ako take male a nepodstatne nic ale zaujimavy je tam ten rast a hlavne jeho tempo.
Podla toho grafu sa spotreba z vetra zdvojnasobuje kazdych 5 rokov a spotreba zo solarov dokonca kazde 3 roky.
To znamena, ze pri zachovani rovnakeho tempa rastu, by bola solarna energia schopna nahradit spotrebu z ropy za 15 rokov.
A kombinacia vietor + solar by bola, pri rovnakom tempe rastu, schopna nahradit komplet fosilne paliva za 20 rokov.
Samozrejme ze to tempo rastu sa bude casom znizovat uz len kvoli samotnemu objemu nutnych investicii ale prejst komplet od fosilnych paliv k jadru, vetru, slnku a vode, nie je nic nerealne.Skrýt celý příspěvekTed jsi v rezimu aktivisty jak je vse skvele, pokracuj ve studiu a uspesne to prekonas... Nejdriv by jsi mel chtit nahradit energii z uhli, pak az ropy... Je limit kolik muzes mit ...Zobrazit celý příspěvek
Ted jsi v rezimu aktivisty jak je vse skvele, pokracuj ve studiu a uspesne to prekonas...
Nejdriv by jsi mel chtit nahradit energii z uhli, pak az ropy... Je limit kolik muzes mit OZE v prenosove soustave, aby to jeste fungovalo...
Tady mas krasne vyzobanou vyrobu el na svete:
https://ourworldindata.org/gra...
https://ourworldindata.org/gra...
https://ourworldindata.org/gra...
https://ourworldindata.org/gra...
https://ourworldindata.org/gra...
https://ourworldindata.org/gra...
https://ourworldindata.org/gra...
https://ourworldindata.org/gra...
Z tech velkych statu pouze USA ukazuje, jak se to spravne dela a to diky frackingu ekonomicky nahradit uhli plynem a vydelat na tom + se stat z odberatele exporterem, zajistit si energetickou sobestacnous a mit nizke ceny... za bidena ted naopak vidis, kdyz do toho hodi vidle...
Zatimco Evropa ma mizernych 700TWh z uhli a 800TWh plyn (ktery uhli prevazne nahradi)
Asie 7300TWh uhli a stoupa... a 1400 TWh v plynu
Cina si ted otevrela zeleznici schopnouprepravit 200mil tun uhli rocne...
Musim tedy rict, ze nizka spotreba v EU je dana hlavne tim, ze vsechno vyrabime u nich...
Takze mozna ted uz chapes, ze pokud ti nekdo bude tvrdit, ze musime zastavit od 2035 vyrobu normalnich a aut, zbavit se uhli a do 2050 dokonce net zero politiku, aby jsme zachranili planetu, tak je to totalni imbecil... a pokud ti rekne, ze nekde se zacit a musime jit prikladem, tak je to jen uzitecnej idiot a v Asii se na tomu jen smeji... a radi nam dopomuzou k ekonomicke sebevrazde...
Dal si vsimni nizkych cisle v africe, kde to samozdrejme poleti nahoru jakmile je nechame... nejspis ale skonci v cinske dluhove pasti.
recept na ciste zdroje energie je jednoduchy, je treba neco co bude prakticke a levne, aby rozvojove staty chteli takouvou energii pouzivat a meli pro ni pristup... dokud se tak nestane, tak ke konverzi nedojde bez ohledu na to kolik do toho nalijem penez...Skrýt celý příspěvekV tych grafoch je presne to co tvrdim. Vsimaj si tam to tempo rastu u vetra a solaru. Od roku 2000 stupla produkcia z vetra 50 nasobne, u solaru 80 nasobne. A to nie je len EU, to ...Zobrazit celý příspěvek
V tych grafoch je presne to co tvrdim. Vsimaj si tam to tempo rastu u vetra a solaru. Od roku 2000 stupla produkcia z vetra 50 nasobne, u solaru 80 nasobne. A to nie je len EU, to je Cina, to je India, to je vsade. A je to sposobene presne tou permenentne klesajucou cenou. A teraz si predstav, ze sa to rovnako znasobi za dalsich 20 rokov. To nie je vobec take sci-fi ako to vyzera. Ta cena bude klesat aj nadalej, tak ako klesa u pocitacov za jednotku vykonu alebo preneseny megabajt po sieti.
Ja nie som ziadny eko aktivista, mna na tom fascinuje ta technologia samotna a exponencailne krivky pri jej rozsirovani a dostupnosti. A myslim, ze presne toto sa deje teraz pri tych solaroch napriklad. Ono sa kludne moze stat, ze za 30 rokov fosilne paliva vymiznu samovolne, lebo nebudu schopne konkurovat tomu solaru napriklad.
Ak chces argumentovat, tak hod sem kolko vlastne su tie dotacie na OZE a ako vyzera ich podiel v case, lebo ja by som povedal, ze za tym rozsirovanim bude skor ten prepad cien, ako dotacie.Skrýt celý příspěvektrh s emisnimi povolenkami ma ted cenu 229mil miliard euro, znacna cast se toho prerozdeluje kamosum v podnikajicim v OZE. Takze stejnejne jako nasi solarni baroni, kteri nas ...Zobrazit celý příspěvek
trh s emisnimi povolenkami ma ted cenu 229mil miliard euro, znacna cast se toho prerozdeluje kamosum v podnikajicim v OZE.
Takze stejnejne jako nasi solarni baroni, kteri nas stali miliardy a prospech pro stat silne v minusu, pesovani repky... Tak v UK si predelali elektrarnu z uhli na drevo, ktere si vozili z US a stati jim za kazdych 100 liber zaplatil 150...
OZE vprenosove soustave ( neco mas doma) jsou levny jen ve vladnich statistikach, kdyz pak platis ucty, tak je to neco uplne jineho... + pripocitej si, emisni povolenky.
Navic OZE jsou levny jen v jednom pripade a to kdyz jsou samostatne a nemas naroky na 24/7 stabilni sit... takove pozadavky tady zatim mame... v tech pokrocilejsich zemi se ti muze stat, ze ti daji elektrinu na pridel a na par hodin odpoji, jako CA, a nebo pozaduji snizeni odberu...
Jestli fosilni paliva za 30 neco vylaci z trhu, tak jen tyhle manipulace... A pokud se tak stane, bude to kolaps zapadni civilizace...
Dal porovnavas rust v cine a indii, jasne, jenze tam stavi novou kapacitu ve vsech oblastech, protoze potrebuji dalko vic energie. Zapad naprotitomu orezava stavajici kapacitu a to jeste navic likvidaci JE.Skrýt celý příspěvekV té CA je to poměrně složitější problém. Ale lidi neodpojují, pouze to byla žádost.
To co je odpojuje, je jejich totálně katastrofální stav místní rozvodné sítě.V té CA je to poměrně složitější problém. Ale lidi neodpojují, pouze to byla žádost.
To co je odpojuje, je jejich totálně katastrofální stav místní rozvodné sítě.
Tlak ekofanatiků s pseudo humanitními tituly kterých jsou neziskovky v západní Evropě doslova přecpány bohužel vyhrává a nutí takzvaně “stavět dům od střechy” celou Evropu…. Nikdo ...Zobrazit celý příspěvek
Tlak ekofanatiků s pseudo humanitními tituly kterých jsou neziskovky v západní Evropě doslova přecpány bohužel vyhrává a nutí takzvaně “stavět dům od střechy” celou Evropu….
Nikdo podle mě nemá problém s čistou energií z OZE, elektromobilitou,ale se způsobem, jakým je nesmyslně prosazována.
Není termín, kdy a kde se budou stavět obří bateriová úložiště el. energie z přebytků, kdy OZE funguje a vyrábí, aby mohla být k dispozici, když nevyrábí, ale je potřeba. Není termín, kdy a kdo postaví blok JE s 1.000-1.200MW..Máme ale termín, kdy odstavíme 6.000MW fosilů. Nemáme ani ponětí, kdo kdy, kde a za co postaví tolik dobíjecích míst pro elektromobily a rozvodnou síť takové kapacity, aby až ve čtyři odpoledne dorazí domů 0,5 mil elektromobilů (ČR) s lidmi z práce a připne své miláčky do zásuvky, to celé nezhaslo. Máme ale terminy, kdy by mělo být jaké procento elektromobilů v provozu.
Jak jsem zde již psal, pokud nebude v Evropě dostatek zdrojů, které budou STABILNĚ zajišťovat dodávky el. energie a nebude zkapacitněna rozvodná síť stavíme “dům od střechy” a to se prostě nedá!Skrýt celý příspěvekVětšina otázek je v podstatě zbytečná. Vše už probíhá, a neustále se zrychluje!
Většina otázek je v podstatě zbytečná. Vše už probíhá, a neustále se zrychluje!
Váš komentář mi připomíná jednu hlášku ze Švejka - poslušně hlásím, kdy přednosta četnické stanice v Putimi na dotaz, že nemá ani páru co se na frontě děje řve: “ Naše vojska ...Zobrazit celý příspěvek
Váš komentář mi připomíná jednu hlášku ze Švejka - poslušně hlásím, kdy přednosta četnické stanice v Putimi na dotaz, že nemá ani páru co se na frontě děje řve: “ Naše vojska postupují vítězně vpřed”
Tak copak nám probíhá? Poučte nás.
Jen třeba v rámci ČR..
Kde má v nejbližších létech “vyrůst” akumulační zdroj, který v případě výkonového poklesu u OZE dodá do sítě 2–3GW, aby byla pokryta aktuální spotřeba. Budou třeba 3 takové do roku 2035 (plánované odstavení fosilů)
Kde, kdy plánují zdroje, které budou energii z OZE měnit na teplo pro města? Kde zkapacitňují rozvodny pro schopnost pojmout násobky výkonu v přenosové soustavě? Jestli že do roku 2035 tu má být odstavení cca 6-7GW fosilů, okolím se má prohánět desítky tisíc elektromobilů a lidi ve městech nechtějí v zimě mrznout, máme14 let!!
Jak myslíte, že bude trvat to vše naprojektovat, vystavět, odzkoušet a najet?? No a to jsme jen v ČR a aby to vůbec fungovalo, tak přenosová soustava musí být propojená a dimenzovaná i v okolních zemích, stejně. Ono nahradit MW výkonu z fosilů MW z OZE je jednoduché, ale mít ji v síti, když je třeba je horší.Skrýt celý příspěvekAkumulace, v parlamentu je zákon co má umožnit platit za stabilizaci sítě uložištím. Experimentální bateriová uložiště už stojí. ČEZ jako dominantní hráč v CR plánuje jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Akumulace, v parlamentu je zákon co má umožnit platit za stabilizaci sítě uložištím. Experimentální bateriová uložiště už stojí. ČEZ jako dominantní hráč v CR plánuje jejich umístění v rámci uhelnách elektráren. Tím je rovnou vyřešené napojení na sít.
Výpadky v rámci OZE nejsou v rámci GW, aby se museli zálohovat bateriemi. Na to umíme dostatečně předvídat počasí. Tohle bez problému ureguluje paroplynová elektrárna. Doba výstavby v CR cca 5.let, tedy pokud ji začneme stavět v roce 2030 v 35 bude fungovat.
Většina centrálních zdrojů vytápění je v soukromých rukou. Je tu možnost výstavby koefgenračních jednotek, kdy mýte synergii z FV. FV dodává svoje maxima v letních měsících, kdy není taková poptávka po teple . V zimě je to zase na opak.
Rozvody převážně potřebujete k přenosu od zdroje ke spotřebiteli. Dnes máte velké zdroje, zatím co OZE jsou blíže k zákazníkovy, není potřeba přenášet jejich výkon přes republiku.
Opět jen ČEZ plánuje připojit do sítě 6GW FV, k tomu podle podmínek 2-3. přestavby uhelných elektráren na plyn.
Jednoduché to není, ale hlavně je potřeba začít stavět ty OZE. K tomu, abychom měli z jejich produkce přebytky na jakoukoliv formu ukládání máme hodně daleko. Další věc je výstavba JZ, kde nepotřebuje z dlouhodobého pohledu 1.blok, ale 4. (2+2) jako náhradu současného stavu.
Jen dobíjecích stanic pro EV je v CR už 30 000!Skrýt celý příspěvekAha. Takže zase papírové řešení. My se bavíme o realitě. Ale co, poručíme větru, dešti, koronaviru a termodynamickým zákonům. Viděl jsi film "Procesí k panence"? Pavlína ...Zobrazit celý příspěvek
Aha. Takže zase papírové řešení. My se bavíme o realitě.
Ale co, poručíme větru, dešti, koronaviru a termodynamickým zákonům.
Viděl jsi film "Procesí k panence"? Pavlína Filipovská tam hraje tebe, i když v dívčím podání.Skrýt celý příspěvek
Většinu otázek si můžete položit o dodávkách ropy. Ale nikoho to netrápí, ropy je přece dost, cena je ok.
Většinu otázek si můžete položit o dodávkách ropy. Ale nikoho to netrápí, ropy je přece dost, cena je ok.
Ropu nikdo nikomu nevnucuje. Brání ti někdo jezdit v elektromobilu?
Ropu nikdo nikomu nevnucuje. Brání ti někdo jezdit v elektromobilu?
On snad vám někdo brání jezdit ve spalovacím autě? Vy ani nevíte proti čemu bojujete, hlavní je udržet ten boj. Víte, že poslední automobilka přestala montovat CD přehrávače. ...Zobrazit celý příspěvek
On snad vám někdo brání jezdit ve spalovacím autě?
Vy ani nevíte proti čemu bojujete, hlavní je udržet ten boj.
Víte, že poslední automobilka přestala montovat CD přehrávače. Trápí vás to, nebo to vlastně nevadí. Přitom, každému z oboru bylo dávno jasné, že to nastane. Ale kdyby to řekl na hlas, bylo by to omezování volného trhu, bla bla bla...Skrýt celý příspěvekNáhrada ne fyzikální (teorertická), ale fyzická (lze koupit) tu je už 9.let. Stejně jako u těch LED to sice můžete popírat, ale historii nepřepíšete. Zákaz není dnes, ale za ...Zobrazit celý příspěvek
Náhrada ne fyzikální (teorertická), ale fyzická (lze koupit) tu je už 9.let.
Stejně jako u těch LED to sice můžete popírat, ale historii nepřepíšete.
Zákaz není dnes, ale za 14.let, týká se jen prodeje. Jezdit z koupeným budete moc dál.Skrýt celý příspěvek
To nic není. Kdysi jsem dělal pro jednu pojišťovnu. Druhý rok dokázala zvýšit počet pojištěnců 8x. Kdyby tak pokračovala dodnes, měla by asi 100x více pojištěných, než je počet ...Zobrazit celý příspěvek
To nic není. Kdysi jsem dělal pro jednu pojišťovnu. Druhý rok dokázala zvýšit počet pojištěnců 8x. Kdyby tak pokračovala dodnes, měla by asi 100x více pojištěných, než je počet obyvatel.
A nebo jiný příklad. Po válce zvýšil SSSR počet vyrobených traktorů 25x, kdežto USA jen o 10%.
To jsou ta kouzla statistiky.Skrýt celý příspěvekVzhledem k tomu, že Sovětské zemědělství bylo zoufale zaostalé a po válce měli spoustu továren na vyrobu techniky tak bych tomu číslu 25x více traktorů i věřil. A porovnávat to s ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem k tomu, že Sovětské zemědělství bylo zoufale zaostalé a po válce měli spoustu továren na vyrobu techniky tak bych tomu číslu 25x více traktorů i věřil. A porovnávat to s USA kde Ford zavedl/vyráběl pásovou metodou desítky let před tím je neporovnatelné.Skrýt celý příspěvek
Ale tohle dělají ekofanatici s výrobou elektřiny z větru a slunce. Argumentují % nárůstem. Jasně, že když mám na začátku jeden větrník a pak dva, mám nárůst 100%. Ale když jich mám ...Zobrazit celý příspěvek
Ale tohle dělají ekofanatici s výrobou elektřiny z větru a slunce. Argumentují % nárůstem. Jasně, že když mám na začátku jeden větrník a pak dva, mám nárůst 100%. Ale když jich mám 1000, budu rád za nárůst o 1%.Skrýt celý příspěvek
Z technického pohledu problém s elektromobily nevidím. Dojezd se zvyšuje, ceny padají. Věřím že jednou budou levnější a dostupnější než spalovací automobily. Hlavní problém s ...Zobrazit celý příspěvek
Z technického pohledu problém s elektromobily nevidím. Dojezd se zvyšuje, ceny padají. Věřím že jednou budou levnější a dostupnější než spalovací automobily.
Hlavní problém s elektromobily který vidím je politika. To že jsou elektromobily lidem vnucovány a aby se podpořily prodceje, tak jsou dotovány z daní, zatímco spalováky jsou přemrštěně daněny a jsou na ně uvalovány nejrůznější omezení a zákazy.
Tohle ublíží elektromobilům daleko více než ještě nevyzrálá technika a dosud vysoké ceny. Protože to lidem elektromobily zhnusí. Levicoví komsomolci vyhlásili válku ropě a jsou ochotní jít přes mrtvoly.Skrýt celý příspěvekTo je dané tím, že to poskytuje tolik výhod z pohledu státu. Ten bere občany, a jejich schopnost přesunu, zdraví jako svůj prostředek.
To je dané tím, že to poskytuje tolik výhod z pohledu státu. Ten bere občany, a jejich schopnost přesunu, zdraví jako svůj prostředek.
To nemá nic společného se státem a už vůbec to státu nevyhovuje. Je to dáne aktivismem. Tím že média a sociální sítě dávají prostor těm nejuřvanějším a tedy obvykle nejhloupějším a ...Zobrazit celý příspěvek
To nemá nic společného se státem a už vůbec to státu nevyhovuje. Je to dáne aktivismem. Tím že média a sociální sítě dávají prostor těm nejuřvanějším a tedy obvykle nejhloupějším a na to reagujou politici, protože ti nejuřvanější jsou nejvíce vidět a politici rádi jdou s davem, jinak by je nezvolili, kdyby jim dav nadával.
Politici jsou až v druhé řadě. Za tímhle úpadkem společnosti hledej média a sociální sítě.Skrýt celý příspěvekKde vidite ten upadok? Vsetky cisla od zivotnej urovne, priemyslenej produkcie, poctu ludi zijucich v chudobe, cez detsku umrtnost, az po vek dozitia, sa zlepsuju kazdym rokom. ...Zobrazit celý příspěvek
Kde vidite ten upadok? Vsetky cisla od zivotnej urovne, priemyslenej produkcie, poctu ludi zijucich v chudobe, cez detsku umrtnost, az po vek dozitia, sa zlepsuju kazdym rokom. Jedine co sa zhorsuje, je zivotne prostredie a tam ludia ako vy sabotuju akekolvek usilie. Akoze sorry ale Jediny upadkovy faktor na svete ste vy sami.Skrýt celý příspěvek
A tomu vdecis pouza a jedine fosilnim palivum a kapitalismu a zbytek tretiho sveta globalizaci. Ne petiletkam. Zivotni porstredi se rapidne zlepsuje ve vyspelych statech s dobrou ...Zobrazit celý příspěvek
A tomu vdecis pouza a jedine fosilnim palivum a kapitalismu a zbytek tretiho sveta globalizaci.
Ne petiletkam.
Zivotni porstredi se rapidne zlepsuje ve vyspelych statech s dobrou zivotni urovni. Zhorsuje se tma kde nemaji odstatednou infrastrukturu a levna dostupnou energii.
Na druhou stranu si tim asi musi projit, Evropa byla taky totalne odlesnena a znicena...Skrýt celý příspěvekShanis: Ale nikoliv tlakem kapitalismu, ale právě tlakem aktivistů bojujícím za svět okolo. Volný kapitalismus je právě vidět v zemích jako Rusko, Čína, Indie, a zbytek třetího ...Zobrazit celý příspěvek
Shanis: Ale nikoliv tlakem kapitalismu, ale právě tlakem aktivistů bojujícím za svět okolo.
Volný kapitalismus je právě vidět v zemích jako Rusko, Čína, Indie, a zbytek třetího světa. Kde je zdraví občana, nebo ekologie to poslední co někoho zajímá. I když třeba v Číně je vidět posun, ale opět díky těm lidem co na to upozorňují!Skrýt celý příspěvekKapitalismus v prvni rade vytvoril podminky pro to, aby jsme meli vubec prostredky enviromentalni regulace zavadet. Zkus neco takoveho po lidech zijici v chudobe..
Kapitalismus v prvni rade vytvoril podminky pro to, aby jsme meli vubec prostredky enviromentalni regulace zavadet. Zkus neco takoveho po lidech zijici v chudobe..
Shania: Což, je vtipné tvrzení. Když všechny podstatné státy to mají stejně v roce 30-35.let. Přitom tam směřuje i to USA, místo kde se moderní EV zrodilo. To není pravda, viz ty ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Což, je vtipné tvrzení. Když všechny podstatné státy to mají stejně v roce 30-35.let. Přitom tam směřuje i to USA, místo kde se moderní EV zrodilo.
To není pravda, viz ty příklady. Pokud politici kapitalismu nenutí ( i v USA je krocen zákony), tak se prostě samo od sebe nic neděje.Skrýt celý příspěvekJirosi: Nevíc co myslíš tím že se nic neděje, když zrovna Čína má největší množství instalace OZE na světě. Například instalovaný výkon větrných farem je 3x větší než USA, která je ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Nevíc co myslíš tím že se nic neděje, když zrovna Čína má největší množství instalace OZE na světě. Například instalovaný výkon větrných farem je 3x větší než USA, která je druhá v pořadí.
Právě kapitalismus přináší prosperitu, kdy se lidé nemusí bát o základní potřeby a proto si dovolí investovat do luxusu v podobě enviromentálně příznivých přístupů? Myslíš, že v chudých zemích řeší nějaké eko? V Severní Korei a Venezuele lidi zajímá co budou zítra jíst.Skrýt celý příspěvekO Číně jsem psal. Provnejte 2. systémi, kapitalismus bez pravidel Rusko/ dříve Čína. Tam ekologie hrála nulovou roli. Pak tu máte totalitní státy, opět ekologie 0. role. ...Zobrazit celý příspěvek
O Číně jsem psal.
Provnejte 2. systémi, kapitalismus bez pravidel Rusko/ dříve Čína. Tam ekologie hrála nulovou roli.
Pak tu máte totalitní státy, opět ekologie 0. role.
Poslední příklad, tu je kapitalismus okleštěný zákony(demokracie). Zákony dělají politici, na základě tlaku občanů, proti loby firem (kapitálu). Přiklad je třeba ta EU. Kde se zase pro změnu nelíbí, že si dovoluje stanovovat ty zákony o ochraně.
Pak je tu Čína v poslední době, kde opatření nenastali z důvodu zbohatnutí lidí. Ani z důvodu snahy kapitálu o zlepšení prostředí. Ale čistě z nařízení vlády! Protože si uvědomily, že pokud by to nechali jít dál. Tak, budou mít o dost horší problémy, velká města začínala být neobyvatelná!Skrýt celý příspěvekPak by Jirosi byl největší ráj v bývalém východním bloku. Tam žádný zlý kapitalismus nebyl a moudrý stát vše reguloval. A teď mi řekni, kde byla víc zničena příroda? V tom ...Zobrazit celý příspěvek
Pak by Jirosi byl největší ráj v bývalém východním bloku. Tam žádný zlý kapitalismus nebyl a moudrý stát vše reguloval. A teď mi řekni, kde byla víc zničena příroda? V tom regulovaném hospodářství východního bloku, nebo na kapitalistickém západě?Skrýt celý příspěvek
"Poslední příklad, tu je kapitalismus okleštěný zákony(demokracie). Zákony dělají politici, na základě tlaku občanů, proti loby firem (kapitálu). Přiklad je třeba ta EU." Ano, to ...Zobrazit celý příspěvek
"Poslední příklad, tu je kapitalismus okleštěný zákony(demokracie). Zákony dělají politici, na základě tlaku občanů, proti loby firem (kapitálu). Přiklad je třeba ta EU."
Ano, to je výborný příklad. V boji za ekologii moudří evropští úředníci uzákonili povinné přimíchávání biooaliv do benzínu/nafty. Důsledek? Vlivem nadměrného pěstování řepky mizí z Evropy ptáci a hmyz. Dovoz palmového oleje způsobil zrychlení v kácení deštných pralesů a pěstování biopaliv místo potravin pak zdražení potravin a hlad v chudých zemích. Tolik k "moudré" demokracii.Skrýt celý příspěvekJirosi: Socialismus nefungoval nikdy a nikde na světě. Právě kapitalismus mohl za největší zvýšení životní úrovně obyvatel a taky za ekologickou snahu. Jen se podívejte na Čínu jak ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Socialismus nefungoval nikdy a nikde na světě. Právě kapitalismus mohl za největší zvýšení životní úrovně obyvatel a taky za ekologickou snahu. Jen se podívejte na Čínu jak se zvedla za posledních 30 let, když přijali kapitalismus.
A naopak se podívejte na úpadek států jako je Venezuela s tím jejich Socialismem pro 21. století. Tam se žádná ekologie nekoná. Do zátok uniká ropa a devastuje veškerý život, protože režim nemá prostředky na údržbu ropných vrtů.Skrýt celý příspěvekTo sice zvedal, ale bez zásahu vlády sám o sobě k lepšímu prostředí prostě nevede. ¨To zajišťuje, až vláda a její regulace. Kapitalista řeší jen zisk.
To sice zvedal, ale bez zásahu vlády sám o sobě k lepšímu prostředí prostě nevede. ¨To zajišťuje, až vláda a její regulace. Kapitalista řeší jen zisk.
Jirosi: Myslím že ti stále uniká, že bez fungující kapitalistické ekonomiky ti je eko zásah vlády k ničemu, když lidé nemají co jíst. Právě v bohatých kapitalistických zemích se ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Myslím že ti stále uniká, že bez fungující kapitalistické ekonomiky ti je eko zásah vlády k ničemu, když lidé nemají co jíst. Právě v bohatých kapitalistických zemích se řeší ekologie.Skrýt celý příspěvek
Taky nikdo neprosazuje cisty kapitalismus, ale hlavne volny trh. Korporatni socialismus co mame ted, tedy dotace pro korporaty taky neni nic moc.. podpora stredni tridy by mela ...Zobrazit celý příspěvek
Taky nikdo neprosazuje cisty kapitalismus, ale hlavne volny trh.
Korporatni socialismus co mame ted, tedy dotace pro korporaty taky neni nic moc.. podpora stredni tridy by mela byt vdy priorita.
Dulezite je moc statu drzet na uzde, pak to akorat vede sikane obcanu a korporaty si to podplati...Skrýt celý příspěvek"Taky nikdo neprosazuje cisty kapitalismus, ale hlavně volny trh." Ale přece to je to samé! I volný trh je regulovaný, třeba technickými normami od rozměrů závitů, přes typ ...Zobrazit celý příspěvek
"Taky nikdo neprosazuje cisty kapitalismus, ale hlavně volny trh."
Ale přece to je to samé! I volný trh je regulovaný, třeba technickými normami od rozměrů závitů, přes typ zásuvky, po emise vozidla. Vše to jsou jen technické normy! Některé mají technickou podstatu, jiné zase chrání zdraví, atd.
Volný trh totiž znamená, jen možnost prodávat v daném prostoru, nikoliv prodávat cokoliv!
Volný trh podle vás, je totiž možnost prodávat, i škodlivé věci.Skrýt celý příspěvekJirosi: Všechno je škodlivé. Záleží na množství a způsobu užití. Já jsem za sebe opravdu rád, že už nám nevládne Strana, která ví, co Lid potřebuje.
Jirosi: Všechno je škodlivé. Záleží na množství a způsobu užití. Já jsem za sebe opravdu rád, že už nám nevládne Strana, která ví, co Lid potřebuje.
Tak s tímhle souhlasím. Elektromobily jsou lidem vnucovány jako jediná možnost a vůbec nejsou brány v potaz jiné možnosti jako syntetická paliva, nové technologie ve spalovacích ...Zobrazit celý příspěvek
Tak s tímhle souhlasím. Elektromobily jsou lidem vnucovány jako jediná možnost a vůbec nejsou brány v potaz jiné možnosti jako syntetická paliva, nové technologie ve spalovacích motorech, vodíkové pohony... Dokážu si představit, že za 50 let bude elektromobil dotažený do detailu, bude vyřešena infrastruktura a ropa se bude používat opravdubjen v chemickém průmyslu.Skrýt celý příspěvek
Ale jsou, jen se napřed sešlo pár chytrých hlav, a zeptali se zda bude občan ochoten za 1km platit 10x víc. Odpověď je ne. Tím, se to vyřešilo a pokračuje jen základné výzkum.
Ale jsou, jen se napřed sešlo pár chytrých hlav, a zeptali se zda bude občan ochoten za 1km platit 10x víc. Odpověď je ne. Tím, se to vyřešilo a pokračuje jen základné výzkum.
Ano? A koho se zeptali? U elektromobilů se nikdo neptal... A proč to není dotováno jako elektromobily? Pořádně zadotovat a pak to přece vyřeší objem výroby. A ten bude dostatečně ...Zobrazit celý příspěvek
Ano? A koho se zeptali? U elektromobilů se nikdo neptal... A proč to není dotováno jako elektromobily? Pořádně zadotovat a pak to přece vyřeší objem výroby. A ten bude dostatečně velký...Skrýt celý příspěvek
On se nikdo ptát nemusel Elon Musk z Teslou prostě vyrobili a začali prodávat komerční vozidla. Respektive se to spočítalo, a vychází to prostě lépe. Proč to není dotováno je ...Zobrazit celý příspěvek
On se nikdo ptát nemusel Elon Musk z Teslou prostě vyrobili a začali prodávat komerční vozidla. Respektive se to spočítalo, a vychází to prostě lépe.
Proč to není dotováno je jednoduché. U elektromobilů je velká cena plynoucí z malé produkce, ale i ta už rapidně klesla.
Zatím co u Syntetických paliv je problém už sám proces z pohledu chemie/fyziky.
Větší objemy zlevní výrobní zařízení, ale nesníží energetické vstupy. Za jednu kWh pro pohon auta, musíte vložit 10+kWh energie.
Pro představu za energii urazí vozidlo na syntetické palivo 1,6km, EV skoro 50km.
Nevím jak lépe to vyjádřit. Přitom náklady na stavbu továrny na syntetiku jsou brány jako 0.Skrýt celý příspěvekA to je přesně ten aktivistický pohled. Klaoky na očích nedíváš se vlevo vpravo a před sebou máš to jediné spávné řešení, které ti blbci nechcou pochopit, ale nakonec budou muset a ...Zobrazit celý příspěvek
A to je přesně ten aktivistický pohled. Klaoky na očích nedíváš se vlevo vpravo a před sebou máš to jediné spávné řešení, které ti blbci nechcou pochopit, ale nakonec budou muset a to za jakoukoki cenu... To co píšeš by totiž platilo v případě, že neexistuje levná energie, respektive energie prakticky zdarma. A ta existuje. Tady se totiž mohou využít právě ony OZE. Syntetické palivo je pak onou vysněnou baterií. Uhlíkově je syntetické palivo neutrální. Díky tomu by šlo oddálit přechod na elektromobily do doby než bude vyřešena infrastruktura a a logistika paliva bude stejně jednoduchá a pohodlná jako u splaovacích motorů. Ale já vlastně zapomněl... Elektromobil žádné problémy nemá, je daleko lepší než spalovací motor a jen ti hloupí lidé to nedokážou pochopit...Skrýt celý příspěvek
Výroba uhlovodíků syntézou CO2 a vody je samozřejmě zajímavé řešení. Lze to dělat čistě chemicky, nebo za pomoci geneticky upravených řas, což zkouší Venter Instotute. Vyřešila by ...Zobrazit celý příspěvek
Výroba uhlovodíků syntézou CO2 a vody je samozřejmě zajímavé řešení. Lze to dělat čistě chemicky, nebo za pomoci geneticky upravených řas, což zkouší Venter Instotute.
Vyřešila by se tím největší nevýhoda elektřiny a to je nepraktické skladování. Na jednotku hmotnosti akumulátoru je té energie prostě málo.Skrýt celý příspěvekGE: Prodával :), fiat od dohody ustoupil. On neprodělává na voze, ale na stavbě továren, a vývoji. Torong: "To co píšeš by totiž platilo v případě, že neexistuje levná energie, ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Prodával :), fiat od dohody ustoupil.
On neprodělává na voze, ale na stavbě továren, a vývoji.
Torong: "To co píšeš by totiž platilo v případě, že neexistuje levná energie, respektive energie prakticky zdarma. A ta existuje. "
Zajímavé, že u syntetických paliv (vodíku) to nikdy nikomu nevadí z těch do v něho věří. Tam energetická náročnost problém není.
Stejně jako není problém energetická náročnost ježdění spalovákem.
Ale jak se řekne "EV", tak i přes nižší náročnost je to neřešitelný problém...
Na každý 1.den zdroj elektřiny pro EV, musíte postavit 10. zdrojů pro syntetické palivo! Př. Pokud jeden blok Temelína dokáže nabít 13 725EV(80kWh/ks), tak za tu samou dobu vyrobí palivo pro 1325 vozidel na syntetické palivo.
"jen ti hloupí lidé to nedokážou pochopit..."
EV má problémy, ale díky velice prudkému vývoji se je daří redukovat!
Zatím co spalovací motor má podstatně více problémů, jen jsme si zvykly.Skrýt celý příspěvekPro Toronga a GlobalElementa. Šíříte stokrát vyvrácené lži. Tesla vydělává. Zisk cpe do vývoje a dalších továren. Výroba roste o 100% ročně i tak je mírně zisková. Na účtech má ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Toronga a GlobalElementa. Šíříte stokrát vyvrácené lži. Tesla vydělává. Zisk cpe do vývoje a dalších továren. Výroba roste o 100% ročně i tak je mírně zisková. Na účtech má přes 20 mld. dolarů. Sami se podívejte. https://hypercharts.co/tsla...
Kdyby byly ty elektroauta tak stupidní, tak proč se je všechny relevantní automobilky snaží napodobovat a dohánět?Skrýt celý příspěvekTesla prodala jen za první čtvrtletí emisní povolenky za 518 milionů USD. Net profit reached a quarterly record of $438 million on a GAAP basis, and the company recorded $518 ...Zobrazit celý příspěvek
Tesla prodala jen za první čtvrtletí emisní povolenky za 518 milionů USD.
Net profit reached a quarterly record of $438 million on a GAAP basis, and the company recorded $518 million in revenue from sales of regulatory credits during the period. It also recorded a $101 million positive impact from sales of bitcoin during the quarter.
Takže Tesla deklaruje zisk 438 milionů, emisní povolenky prodala za 518 milionů a na bitcoinech vydělala 101 milionů, celkem tedy na prodeji vozů prodělává 181 milionů USD za první čtvrletí.
https://www.cnbc.com/2021/04/2... Skrýt celý příspěvekGE: 7.5.2021 Tesla prý začne prodávat emisní povolenky ...Zobrazit celý příspěvek
GE: 7.5.2021 Tesla prý začne prodávat emisní povolenky Volkswagenu
https://elektrickevozy.cz/clan...
Dohoda skončila, hledají jiného kupce.
GE: Nejste náhodou autor píšící články na "autoforum" dost by to vysvětlovalo.
Tržby z prodeje vozů - náklady na výrobu = zisk z prodeje vozů
Tesla má jednu z největších marží na prodané vozidlo.Skrýt celý příspěvekQ1 2021 + 438 mil zisk -515 mil povolenky -101 mil bitcoin ----- -181 mil +666 mil R&D --- +480 mil UDS zisk bez nákladů na vývoj, tedy čistě z prodeje vozů. Odkaz z čísly ...Zobrazit celý příspěvek
Q1 2021
+ 438 mil zisk
-515 mil povolenky
-101 mil bitcoin
-----
-181 mil
+666 mil R&D
---
+480 mil UDS zisk bez nákladů na vývoj, tedy čistě z prodeje vozů.
Odkaz z čísly vám poslal už Takeda 9.7.2021, ale víra je jistější, než účetní uzávěrka.Skrýt celý příspěvekGE: To, že si neumíte ani přečíst vlastní zdroje co posíláte mluví za hodně. Zisk firmy, a zisk z prodeje po odečtení investic jsou zcela různé věci. Ten výpočet v mém minulém ...Zobrazit celý příspěvek
GE: To, že si neumíte ani přečíst vlastní zdroje co posíláte mluví za hodně.
Zisk firmy, a zisk z prodeje po odečtení investic jsou zcela různé věci.
Ten výpočet v mém minulém postu snadno dokáže, že zisk z prodeje měli cca 1mil UDS. Ale z toho 666mil investovali! Což, je více než dostali z prodeje bitcoinu a povolenek dohromady.
Proto, je zisk z prodeje vyšší, než faktický zisk.Skrýt celý příspěvek
...stejně oslavně kdysi ekoligisti oslavovali lány řepky, teď je "nevidí"... ...k likvidaci deštných pralesů pro zakládání plantáží plodin se taktéž zásadně nevyjadřují (kde to ...Zobrazit celý příspěvek
...stejně oslavně kdysi ekoligisti oslavovali lány řepky, teď je "nevidí"...
...k likvidaci deštných pralesů pro zakládání plantáží plodin se taktéž zásadně nevyjadřují (kde to obshospodařuje obstarožní zemědělská technika která má občas i výfuk, natož filtr pevných částic) kteréžto plodiny ve formě biopaliv v zelené EU zachraňují planetu... v podstatě jezdíme na deštný prales...
Miluju všechno elektrické a nějaké elektrovozítko si určitě časem pořídím, ale budu mít trochu výčitky z ničení matky Země...Skrýt celý příspěvekDoporučuji přečíst těm, kteří zde v diskusi (jakož i jinde) tvrdí, že se nic ...Zobrazit celý příspěvek
Doporučuji přečíst těm, kteří zde v diskusi (jakož i jinde) tvrdí, že se nic neděje.
https://www.epochtimes.cz/2021... Skrýt celý příspěvekJj... pro nás dříve narozeným kteří si čuchli k totalitě, je nadšení nových Jasánků pro dobrovolné omezování práv a svobod nepochopitelné.
Jj... pro nás dříve narozeným kteří si čuchli k totalitě, je nadšení nových Jasánků pro dobrovolné omezování práv a svobod nepochopitelné.
"Mimochodem 1,5 TWh při „snové“ (a zatím nedosažitelné) kapacitě 1 kWh / 1 kg / 1 litr – představuje hmotnost 1 500 000 tun a 1500 m3 baterií, které je nutné každoročně ...Zobrazit celý příspěvek
"Mimochodem 1,5 TWh při „snové“ (a zatím nedosažitelné) kapacitě 1 kWh / 1 kg / 1 litr – představuje hmotnost 1 500 000 tun a 1500 m3 baterií, které je nutné každoročně zmanipulovat a přepravit z továren k výrobcům automobilů."
Jen 10,5mil CR každý rok pro svůj provoz spotřebuje 8 000 000 tun ropy (97%import). Tu po zpracovaní na paliva, je nutné ještě rozvážet na pumpy po celé CR!
Tedy jen pro potřeby CR je potřeba přepravit 5x více "tun", než surovin pro roční produkci baterií pro celou EU (45x víc obyvatel).Skrýt celý příspěvekmh a kolik tun materialu padne na tu jednu tunu baterie? tuna lithia z chile vyzaduje vykopat 1250t pudy. Takze bych rek, ze to mnostvi ropy od tezby po dovoz na benziknu bude ...Zobrazit celý příspěvek
mh a kolik tun materialu padne na tu jednu tunu baterie?
tuna lithia z chile vyzaduje vykopat 1250t pudy.
Takze bych rek, ze to mnostvi ropy od tezby po dovoz na benziknu bude podstatne min narocny e vsech ohledech, nez ziskat ten material na ty baterie.
A hlavne bude velky nedostatek tech surovin, objem tezby musi byt nasobne vetsi aby pokryl ty nase plany.Skrýt celý příspěvekTa půda se vykopat musí, ale zůstává na místě. Nikde se nepřesouvá. Zásadní rozdíl je taky v tom, že baterie jsou recyklovatelné. Splálený benzín ne. Dneska k masivnímu ...Zobrazit celý příspěvek
Ta půda se vykopat musí, ale zůstává na místě. Nikde se nepřesouvá.
Zásadní rozdíl je taky v tom, že baterie jsou recyklovatelné. Splálený benzín ne.
Dneska k masivnímu recyklování prošlých baterií nedochází, protože prostě není co recyklovat. Absolutní většina aut stále slouží. Těch pár baterek co se dostane na trh po nehodách je okamžitě vykoupeno na druhotné použití.Skrýt celý příspěvekSamozřejmě jsem tím myslel, že se nepřesouvá na druhý konec planety. Zpracování rudy se dělá v místních továrnách, prottože není ekonomické převážet zeminu přes půl světa.
Samozřejmě jsem tím myslel, že se nepřesouvá na druhý konec planety. Zpracování rudy se dělá v místních továrnách, prottože není ekonomické převážet zeminu přes půl světa.
Rudy se převážejí zcela běžně. Ruda lithia se těží v Bolívii a odveze se někam, kde je huť, například do USA. Pokud nepřevezeš tu rudu, musíš k ní dovézt něco, čím ji zahřeješ na ...Zobrazit celý příspěvek
Rudy se převážejí zcela běžně. Ruda lithia se těží v Bolívii a odveze se někam, kde je huť, například do USA.
Pokud nepřevezeš tu rudu, musíš k ní dovézt něco, čím ji zahřeješ na cca 1000 C, tedy pravděpodobně uhlí.Skrýt celý příspěvekNepovezu milión tun zeminy 5000 kilometrů ke zpracování abych z ní vytěžil několik procent čisté suroviny, když můžu postavit v nedalekém městě zpracovatelské střdisko, když vedle ...Zobrazit celý příspěvek
Nepovezu milión tun zeminy 5000 kilometrů ke zpracování abych z ní vytěžil několik procent čisté suroviny, když můžu postavit v nedalekém městě zpracovatelské střdisko, když vedle stejně stojí uhelná nebo plynová elektrárna.
Zvláště pak dnes když samotné státy po těžařích vyžadují k povolení těžby, aby se na jejichhúzemí nejenom surovina zpracovávala, ale zároveň aby tam docházelo k pokročilejším fázím výroby. Viz Indonézie a těžba niklu.Skrýt celý příspěvekLithium a uhlí se nevyskytují na stejném místě. Jsou v geologicky odlišných podmínkách. Takže bu´dto vozíš tuny rudy, nebo tuny uhlí. Například v Kladně jsou vysoké pece, ...Zobrazit celý příspěvek
Lithium a uhlí se nevyskytují na stejném místě. Jsou v geologicky odlišných podmínkách.
Takže bu´dto vozíš tuny rudy, nebo tuny uhlí.
Například v Kladně jsou vysoké pece, protože je tam uhlí. V Ostravě jsou vysoké pece, protože je tam uhlí. Ruda se vozí z Ruska.Skrýt celý příspěvekJenomže se nespotřebuje tuna uhlí na tunu lithiové horniny. Taky dodavatelský řetěz na uhlí je obvykle vyřešený, protože se používá v uhlených elektrárnách. Krom toho lze kromě ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže se nespotřebuje tuna uhlí na tunu lithiové horniny. Taky dodavatelský řetěz na uhlí je obvykle vyřešený, protože se používá v uhlených elektrárnách. Krom toho lze kromě uhlí použít zemní plyn či nafta pro generování tepla. Podle toho co je v lokalitě dostupnější.Skrýt celý příspěvek
Krom toho mezi těžbou horniny a konečnou surovinou je obvykle několika stupňové zpracování. Prvotní získávání suroviny z horniny se děje na místě a nevyžaduje hutě či rafinérie. ...Zobrazit celý příspěvek
Krom toho mezi těžbou horniny a konečnou surovinou je obvykle několika stupňové zpracování. Prvotní získávání suroviny z horniny se děje na místě a nevyžaduje hutě či rafinérie. Další fáze zpracování můžou probíhat v sofistikovanějším zařízení někde jinde, ale to už se pracuje se zlomkem hmotnosti z původní vytěžené horniny.Skrýt celý příspěvek
Jirosi - ropa se přepravuje většinou potrubím, elektřina po drátech, vedení jako vedení. Nevozí se to vlaky a hlavně toho není tolik. Mně naprosto nevadí přeprava lithia, jako mi ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi - ropa se přepravuje většinou potrubím, elektřina po drátech, vedení jako vedení. Nevozí se to vlaky a hlavně toho není tolik.
Mně naprosto nevadí přeprava lithia, jako mi nevadí přeprava banánů nebo obilí. Jen upozorňuji, že v případě získávání kovu se musí přepravit hromady rud (a nebo toho uhlí), případně obojí, někam do hutí.
U lithia se navíc používají kyseliny, to je pro skutečného ekologa noční můra, aktivistům je to zcela lhpostejné.Skrýt celý příspěvekGE: Těch 8 000 000tun ročně ropy co spotřebuje jen CR, je tedy podle vás méně, než 1 500 000 tun lithia pro celou EU/rok? Proto je podstatné zda ji umíme recyklovat. Stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Těch 8 000 000tun ročně ropy co spotřebuje jen CR, je tedy podle vás méně, než 1 500 000 tun lithia pro celou EU/rok?
Proto je podstatné zda ji umíme recyklovat. Stejně jako ostatní materiály. Zatím co ropu, prostě recyklovat neumíme!Skrýt celý příspěvekGE: Přeprava toho následného produktu ze zpracovatelských závodů už není takový problém. Krom toho z důvodu efektivity se celý logistický řetězec snaží firmy co nejvíce ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Přeprava toho následného produktu ze zpracovatelských závodů už není takový problém. Krom toho z důvodu efektivity se celý logistický řetězec snaží firmy co nejvíce zjednodušit, protože každá přeprava jsou náklady.
Battery pack váží řekněme 400 kilo v průměru. Třetina toho je normální ocel na obaly baterek, modulů atd. Vnitřek baterií je buď nikl u baterií založených na niklu nebo železo u železofosfátových baterek.
Recyklovat se dá asi 50-80% materiálu. To budoucna se počítá s tím, že se bude recyklovat 95-98% materiálu. Zatím se to moc nevyplatí, protože baterek k recyklaci je m´álo.
Spálený benzín se recyklovat nedá. Jenom si spočti kolik benzínu spálíš za 5 let provozu auta.
Jo a většina ropy se převáží ve světě tankery. A i ten ropovod nefuguje na samospád, ale každých pár desítek kilometrů je obří přečerpávací stanice, která to tlačí dál a ty přečerpávačky mají spotřebu jako prase. Ropa je docela viskozní kapalina, která nerada teče.Skrýt celý příspěvekGE: Jinak máte pravdu, přepravujeme toho spoustu. Ale spoustu toho nejde tak snadno vyřadit jako zrovna ta ropa. Přitom ropné tankery tvoří značnou část lodní dopravy.
GE: Jinak máte pravdu, přepravujeme toho spoustu. Ale spoustu toho nejde tak snadno vyřadit jako zrovna ta ropa. Přitom ropné tankery tvoří značnou část lodní dopravy.
Benzín se nereckyluje, protože se spaluje. Benzín není nic jiného, než uhlovodíky přírodního původu, je to podobné, jako kdybych pálil dřevo, jen koncentrovanější. Spálený benzín, ...Zobrazit celý příspěvek
Benzín se nereckyluje, protože se spaluje. Benzín není nic jiného, než uhlovodíky přírodního původu, je to podobné, jako kdybych pálil dřevo, jen koncentrovanější. Spálený benzín, tedy CO2 a voda, se v přírodě znovu využívají a díky slunečnímu svitu a fotosyntéze se z toho opět stávají uhlovodíky. Tedy spálený benzín recyklují rostliny.Skrýt celý příspěvek
Jirosi, odkud si myslíš, že se berou fosilní paliva?
A co si myslíš, že je fotosyntéza?
Mimochodem, zkusil sis někdy u FV panelu počkat, až ti nabije elektromobil?Jirosi, odkud si myslíš, že se berou fosilní paliva?
A co si myslíš, že je fotosyntéza?
Mimochodem, zkusil sis někdy u FV panelu počkat, až ti nabije elektromobil?GE: Ta fotosyntéza na kterou se odvoláváte, má v ideálních podmínkách asi 1/10 účinnost FV panelu. Ještě si to vynásobte účinností motoru ve kterém to neefektivně spálíte. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Ta fotosyntéza na kterou se odvoláváte, má v ideálních podmínkách asi 1/10 účinnost FV panelu. Ještě si to vynásobte účinností motoru ve kterém to neefektivně spálíte.
Pokud vám přijde dlouhé čekání u FV, tak na přírodu i ze 100% účinností (0 náklady na přepravu, atd.) budete čekat o řád déle.Skrýt celý příspěvekJenomže ta fotosyntéza se děje na nepředstavitelně obří ploše a zadarmo. Hektar lesa spotřebuje ročně 15 tun CO2. To by mělo být množství, které vypustí osobní auto při ujetí 100 ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže ta fotosyntéza se děje na nepředstavitelně obří ploše a zadarmo. Hektar lesa spotřebuje ročně 15 tun CO2. To by mělo být množství, které vypustí osobní auto při ujetí 100 000 km, tedy pro normálního smrtelníka za řekněme 5 let.Skrýt celý příspěvek
Klidně se to může dít i na větší ploše, ale stejně si to do nádrže nenatankujete. To kolik let (1+) u toho budete čekat je také celkem jedno.
Klidně se to může dít i na větší ploše, ale stejně si to do nádrže nenatankujete. To kolik let (1+) u toho budete čekat je také celkem jedno.
GE: Vy si vezmete u pumpy plnou (cca 5min), a ten kdo přijde po vás ke stojanu tam bude muset čekat rok než se to doplní z fotosyntézy? Nebo jak si to představujete. Tu nádrž jste ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Vy si vezmete u pumpy plnou (cca 5min), a ten kdo přijde po vás ke stojanu tam bude muset čekat rok než se to doplní z fotosyntézy?
Nebo jak si to představujete. Tu nádrž jste si už dávno nabral. Další technicky není, pokud chcete spoléhat na fotosintézu máte tu "řepku, kukřici" a jiné bioprodukty, výnos je skoro srovnatelný z náklady. To k té vaší teorii.
Krom toho ten les (15t Co2) vám dá i při 100% účinnosti přeměny na palivo jen 7 plných nádrží/rok. Přitom pokud to dřevo spadne na zem, nebo spálí všechno CO2 vyfrčí zpět do atmosféry. To vám to moc nefunguje.Skrýt celý příspěvek
Sice vím jak se to tam těží, ale nepřijde vám divné těžit něco z výskytem 0,08%/t. Přitom výskyt tam je 0,27%. Na tunu lithia musí vykopat jen 370t ...Zobrazit celý příspěvek
Sice vím jak se to tam těží, ale nepřijde vám divné těžit něco z výskytem 0,08%/t.
Přitom výskyt tam je 0,27%. Na tunu lithia musí vykopat jen 370t půdy.
https://zachranar.cz/2018/01/t...
Nepadne nic, protože většina toho materiálu se jen v místě převáží z naleziště, skrze separaci lithia na skládku hlušiny.
Možná vás to udivuje, ale podobným způsobem získáváme všechny prvky, ze kterých jsou věci kolem vás.Skrýt celý příspěvek
Inspirován touhle diskuzí jsem k tomu sepsal http://blog.rfox.eu/cz/Ostatni...
Inspirován touhle diskuzí jsem k tomu sepsal http://blog.rfox.eu/cz/Ostatni...
Nebudes ty nahodou progresivista..? Priznej se dobrovolne..!!
Nebudes ty nahodou progresivista..? Priznej se dobrovolne..!!
Elektromobil byl již jednou poražen,to se ovšem stalo ve volné soutěži.V současnosti jsou lidé motivováni nesmyslnými dotacemi. A každá dotace pokřivuje tržní principy. Stále se ...Zobrazit celý příspěvek
Elektromobil byl již jednou poražen,to se ovšem stalo ve volné soutěži.V současnosti jsou lidé motivováni nesmyslnými dotacemi.
A každá dotace pokřivuje tržní principy.
Stále se hovoří o možnosti volby,tak proč zrovna v tomto případě jsme tlačeni k něčemu,co jednoznačně i řada odborníků zpochybňuje.A to je přínos ke zlepšení životního prostředí.Skrýt celý příspěvekVtipny, ale vzhledem k tomu, ze i bemem WW2 byla vetsina nemecke logistika pohanena prave zeleznici a konmi, tak to zas tak rychle neslo... Dnes jde v podstate jen vymenu pohonu, ...Zobrazit celý příspěvek
Vtipny, ale vzhledem k tomu, ze i bemem WW2 byla vetsina nemecke logistika pohanena prave zeleznici a konmi, tak to zas tak rychle neslo...
Dnes jde v podstate jen vymenu pohonu, coz zatim pro uzivatele prinasi vic nevyhod, nez vyhod a celkove to zlepseni je dost male i z ohledu ekologie.
Myslim, ze vetsina lidi na armadnim webu je pro nove technologie, pokud davaji smysl a vyplati se. Ja si stale myslim, ze tyhle radikalni zmeny, co se tlaci pod zaminkou zachrany imaginarniho klimatu.
je na miste zpomalit, nechat to vic na volnem trhu, investovat vic do vyzkumu a testovani novych technologii. Mame spoustu casu... a i kdyby jsme ho nemeli, timhle fakt nic nezmenime...
Dodej lidem neco co se vyplati, tak na to s radosti sami prejdou...Skrýt celý příspěvekI v mixu jako je v CR jsou na tom spalovací auta násobně hůře. To by to měli být řády, aby se to podle vás vyplatilo? Přes 30.let trvající změna je radikální přístup :O¨ Ve ...Zobrazit celý příspěvek
I v mixu jako je v CR jsou na tom spalovací auta násobně hůře. To by to měli být řády, aby se to podle vás vyplatilo?
Přes 30.let trvající změna je radikální přístup :O¨
Ve skutečnosti je čas něco co nemáme. Protože, technologie existuje, a je na dostatečné úrovni už několik let. Plán změny je na desetiletí, z dostatkem ropy.
Jak to asi bude vypadat, až ten dostatek ropy nebude. Přitom ty desetiletí mít nebudete. Ty slavné hmotné rezervy i při přídělovém systému jsou asi na 0,5 roku!Skrýt celý příspěvekPro spotrebitele spalovaci auta porad vychazi levneji, naprosta vetsina lidi neni ochotna utratit ani tech 250-300k za nove auto... az za to poridis EV, dej vedet... WOW takze cas ...Zobrazit celý příspěvek
Pro spotrebitele spalovaci auta porad vychazi levneji, naprosta vetsina lidi neni ochotna utratit ani tech 250-300k za nove auto... az za to poridis EV, dej vedet...
WOW takze cas nemame, protoze nam dojde ropa, jses normalni? Ropa nam nedojde stovky let... Celej tenhle cirkus je ciste o emisich CO2 a oteplovani planety a absolutne tu nejde v zadnem pridade o to, ze hrozi, ze nam dojde ropa...
Do 2035 je nejakych 13 let a technologie rozhodne nejsou ready...
neni treba mit najaky deadline, do ktereho to musi byt hotove..
A vzhledem k cene EV a tak to jeste nejakou dobu bude, v podstate my vsichni dotujeme skupinu bohatych lidi, kteri si muzou poridit auto za meloun... Muzu vedet jaky je v tom benefit pro spolecnost?
Az dojde k masovemu prechodu, tak ti zarucuju, ze takove vyhody mit nebudeme...Skrýt celý příspěvekShania: To píše v Eurech, nebo dolarech? Zrovna dneska SDA vydalo novou statistiku 42% prodaných vozů v CR byli SUV. Které SUV za 250-300k to podle vás bylo, cenově se tam vleze ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: To píše v Eurech, nebo dolarech?
Zrovna dneska SDA vydalo novou statistiku 42% prodaných vozů v CR byli SUV.
Které SUV za 250-300k to podle vás bylo, cenově se tam vleze snad jedině Duster. Přitom největší objemy má klasicky Škoda z 2-4x dražšími auty.
Přitom k poměru k platům by byla cena klasické Octavie 1. s 1,9 TDI 1,3 mil Kč. Cena z uvedení na trh (1998 / 429tis).
Ti co nemají na nové, si je kupují po pár letech v bazaru. Ale opět co to mění na tom, že by si místo Kodiaq RS za 1,5m koupily Teslu?
Technologie tu máte od přelomu tisíciletí, od roku 2012 dostupné ve vozidle (tesla S). Dnes jsme o 9.let dál, v roce 2035 budeme o 23. let dál. Výkon EV se za tu dobu minimálně zdvojnásobil!
Když USA kupovali první série F35 za 150+m USA, také to byli dotace pro bohaté. Nebo to bylo jen otevření cesty k těm letounům za 80m? (150-80 = 70+m dotace)
¨Dotace na EV v západní Evropě je cca 0,25 mil. Kč, z ceny cca 1,5mil Kč.
Přitom právě tyhle vozy, usnadní přechod do bazarového trhu. Tam se k nim dostanou i ti co na nové nemají. Klasika "Vejce-Slepice".
Třeba v CR pokud nejste z Prahy v podstatě žádné dotace nejsou. Pro tu slevu si EV na Moravě opravdu nekupujeme.Skrýt celý příspěvekSpalovací auta jsou na tom pořád líp. Elektromobil si drtivá většina lidí nemůže dovolit. Ano technologie existuje, ale je nedotažená. A bude ještě dlouhi trvat než bude dotažená ...Zobrazit celý příspěvek
Spalovací auta jsou na tom pořád líp. Elektromobil si drtivá většina lidí nemůže dovolit.
Ano technologie existuje, ale je nedotažená. A bude ještě dlouhi trvat než bude dotažená tak, aby použití el. auta bylo stejně pohodlné jako spalovacího auta. Plán změny je na 14 let. To nejsou desetiletí, to je sprint. Dostatek ropy bude ještě dlouho. Navíc jsou tady syntetická paliva, pro která je ideální využití OZE. Syntetická paliva se dají využít ve stávajících motorech. Jenže to nehraje do karet těm automobilkám, které vsadily výhradně na elektromobilitu.Skrýt celý příspěvekTorong: 2012-2035, respektive 2050 (průměrná životnost vozu 15.let). To jsou desetiletí! Nemůže si ho dovolit, protože lepší EV není v bazaru v lepší případě za rozumnou cenu. V ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: 2012-2035, respektive 2050 (průměrná životnost vozu 15.let).
To jsou desetiletí!
Nemůže si ho dovolit, protože lepší EV není v bazaru v lepší případě za rozumnou cenu. V horším tak není vůbec.
Syntetická paliva (+vodík) jsou největší hloupost co kdo zatím vymyslel. EV s akumulátorem má lepší účinnost než spalovací vozidlo. Tohle řešení, už v základu má zásadně horší účinnost, než benzínové vozidlo.
To hlavně ekonomicky absolutně nedává smysl. Pokud vám vadí FV, tak pro tohle řešení jí bude potřeba cca 10+násobek.Skrýt celý příspěvekprumerna cena ojetin je cca 250k, takze naprosta vetsina lidi na auta za 500k plus nedosahne. Coz namena, ze naprosta vetsina aut se prodava pod touto cenou... Takze dej vedet, az ...Zobrazit celý příspěvek
prumerna cena ojetin je cca 250k, takze naprosta vetsina lidi na auta za 500k plus nedosahne. Coz namena, ze naprosta vetsina aut se prodava pod touto cenou...
Takze dej vedet, az na to vetsina lidi co dnes auto ma bude mit... i na ty ojetiny...
Ja ti jen rikam, ze takovy produkt musis lidem poskytnout, pokud schces vozovy park obmenit, nejaky mandat zakazu prodeje normalnich levnych aut bude jen znamenat, ze se bude prodavat ojetin vic...Skrýt celý příspěvek¨Shania: To, že napřed někdo musí auto koupit, aby ho jinému mohl prodat jako ojetinu vůbec v potaz neberete. Zatím je výroba EV v podstatě na začátku, těžko mohou být tisíce ...Zobrazit celý příspěvek
¨Shania: To, že napřed někdo musí auto koupit, aby ho jinému mohl prodat jako ojetinu vůbec v potaz neberete. Zatím je výroba EV v podstatě na začátku, těžko mohou být tisíce ojetin bez majitele.
Tedy dokud si ti co na tom mají nepořídí Ev, tak prostě ojetiny nebudou. Ale stále platí, že 5-10.let starý spalovák koupený do roku 2030 bude k prodeji ještě v roce 2035-40. Hybrid do 40-45. Tedy ještě dalších 25.let!
Spalováky také nikdo nekupuje, aby je za zlomek ceny narval do bazaru.... Nechápu, proč to samé u EV je takový problém.
Spíše to ukazuje, že mýtus o nutnosti koupit nový akumulátor, bezcennosti EV po pár letech moc nefunguje v praxi. Tedy funguje, tam kde výrobce, respektive zákazník zvolil levné řešení.Skrýt celý příspěvekKoupis si barak, tak na tom znacne vydelas i pres ty velke ceny, vetsina lidi to bude ale do duchodu splacet(pokud to neprodaj)... vysledna hodnota se ti ale znasobi... Jak ...Zobrazit celý příspěvek
Koupis si barak, tak na tom znacne vydelas i pres ty velke ceny, vetsina lidi to bude ale do duchodu splacet(pokud to neprodaj)... vysledna hodnota se ti ale znasobi...
Jak vydelas na tom, ze si koupis drahy auto? Jak dlouho ho budes splacet?
Nemovitost pred 5lety ti vydelal miliony... auto koupene pred peti lcenu jen ztraci...
Ja osobne na ot co najezdim, tak bych si nic nad 250k-300k nekoupil a nejspis bych resil neco jeste levnejsiho... ted mam sanci si jeste koupit novou daciu za ty prachy... Naproti tomu nemovitost jsem si poridil...Skrýt celý příspěvekShania: Technicky je to nesmysl. Nemovitost stejně jako auto má náklady. Pokud ji prodáte sice dostanete peníze, ale také přijdete o možnost tam bydlet. Pro lepší představu, je ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Technicky je to nesmysl. Nemovitost stejně jako auto má náklady.
Pokud ji prodáte sice dostanete peníze, ale také přijdete o možnost tam bydlet.
Pro lepší představu, je to jako když nájem vyměníte za hypotéku. Zatím co nájem každý měsíc mizí v kapse majitele, cena hypo vám jde do kapsy.
Stejně tak u toho EV místo platby za benzín vám ta platba jde do vozidla. To můžete po určité době prodat, nebo ho mít "zdarma" k užívání (8z12m v roce v 1/2 dojezdu).
Pokud auto nepotřebujete, pak vám to logicky smysl nedává. Ale tam pak nedává smysl vlastnictví žádného vozidla.Skrýt celý příspěvekTak kdo si vzal pred par lety a zval hypo na maly byt za 1,5M a ted ho za 3-4mil proda, tak na tom vydela sakra hodne i muze si klidne poridit i neco vetsiho, protoze bude mit ...Zobrazit celý příspěvek
Tak kdo si vzal pred par lety a zval hypo na maly byt za 1,5M a ted ho za 3-4mil proda, tak na tom vydela sakra hodne i muze si klidne poridit i neco vetsiho, protoze bude mit zaklad... i s udrzbou a hypotekou zaplatis tolik, co das za najem...
A nebo treba na stari prodas velky byt v Praze a koupis si mensi a nebo pujdes na vesnici a koupis si haciendu za ty prachy...
Auto hodnotu jen ztraci a tezko si poridis neco lepsiho, kdyz ho prodas... max kdyz ti ho musk podepise...
To ze nepotrebuju luxusni auto, protoze nejezdim tolik, to ale neznamena, ze nejaky auto nepotrebuju...Skrýt celý příspěvekJirosi: Jsi opravdu tak zasleoený anebo hloupý? Cena nemovitosti v čase roste. Cena auta v čase klesá. Náklady na údržbu jsou u obou a troufnu si říct, že na údržbu nemovitosti ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
Jsi opravdu tak zasleoený anebo hloupý? Cena nemovitosti v čase roste. Cena auta v čase klesá. Náklady na údržbu jsou u obou a troufnu si říct, že na údržbu nemovitosti jsou menší (vzhledem k ceně a životnímu cyklu). Zatímco nemovitost je investice, auto je spotřeba. A co se týká ojetin, tak EV budou i takto nedostupné, protože bude potřeba vyměnit baterii. A to přes všechny PR studie a kecy bude. Tak jako je nutné měnit baterie v ntb. I tam mám podle měřící aplikace kapacitu 70% původní kapacity, ale výdrž ntb na baterii je 20% původní doby.Skrýt celý příspěvekTorong: Koukám, že rozumné příklady došly. Zrovna dneska příklad pána co ujel z EV 400 000 km na původní baterii pokles 10% kapacity. A) nepotřebují auto, pak jeho vlastnictví ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: Koukám, že rozumné příklady došly.
Zrovna dneska příklad pána co ujel z EV 400 000 km na původní baterii pokles 10% kapacity.
A) nepotřebují auto, pak jeho vlastnictví je přítěž, které klesá cena.
B) potřebuji auto, pak prostě musím jedno vlastnit. Cena klesá všem autům co můžu vlastnit. Ale jsou auta, kde jsou podstatně nižší provozní náklady(výdaje na údržbu+palivo/m). Vzhledem k tomu, že potřebuju jezdit, tak se nemůžu zbavit ani jednoho z těch nákladů jako v případě A). Ale můžu ho snížit výběrem vozidla z nižšími náklady. Rozdíl mezi tím zda zaplatím 4-5000Kč měsíčně za benzin, nebo 1000kč mi zůstane v kapse. V případě A) mi zůstalo celých 5 000kč.
Shania: Jistě, můžu prodat byt ve městě. Pak si koupit dům na vesnici(bez nutnosti rekonstrukce), co má nižší měsíční náklady na provoz, bez vzniku potřeby do toho města jezdit (to je také náklad). Když bydlím ve městě mám to do práce 1-2km pěšky, když se odstěhují 25 km daleko na levnou vesnici. Najednou mi vznikne náklad dojíždění 25+25km.Skrýt celý příspěvekTak jirosi, spocitej mi teda rozdil u ekektro dacie vs normalni, kolik bych musel najezdit a za jak dlouho, abych srovnal jen ten rozdiv cene tech dvou aut? A muzes pocitat i s ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jirosi, spocitej mi teda rozdil u ekektro dacie vs normalni, kolik bych musel najezdit a za jak dlouho, abych srovnal jen ten rozdiv cene tech dvou aut? A muzes pocitat i s tim, ze mam garaz (ktera ovsem nema ani tu zasuvku) a necham si ho aspon 15 let... rovnou ti rikam ze ted i s autem co zere 7litru projezdim jen 2-4 tisice pres leto. mesto>chata> rodice a v zime jen na nakop + nouzovky. A taky nalozim velky naklad...Skrýt celý příspěvek
Shania: Duster (279 000) vs Spring (440 000) dojezd 230km. To máte cca 6500km/rok (15.let). Na garáž FV cena odhad 50 000Kč = dojezdovka 100km(100+100) z té FV zdarma. Teď si ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Duster (279 000) vs Spring (440 000) dojezd 230km. To máte cca 6500km/rok (15.let). Na garáž FV cena odhad 50 000Kč = dojezdovka 100km(100+100) z té FV zdarma.
Teď si vezměte, že to je první generace. První Tesla S (2012-3) měla dojezd podle trošku jiné metodiky 224km! Dnes 239km. Přitom do konce výroby spalováků to je ještě o 5.let delší doba!Skrýt celý příspěvekAle pozor nejsem dogmatista. Pokud máte vámi popsaný nájezd, pak pro vás dnes EV nemá smysl. Ale těžko lze tvrdit to samé o něčem co bude k dispozici za těch 15.let. O tom je ...Zobrazit celý příspěvek
Ale pozor nejsem dogmatista.
Pokud máte vámi popsaný nájezd, pak pro vás dnes EV nemá smysl. Ale těžko lze tvrdit to samé o něčem co bude k dispozici za těch 15.let.
O tom je přece ta diskuze! Ale ona ani EU to nezakazuje....Skrýt celý příspěvekJirosi: Řešit levné dobíjení elektromobilu tím, že si dám FV panely na garáž je čirá demagogie. Většina lidí na vesnici jezdí autem do práce a vrací se odpoledne domů. Co asi budou ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Řešit levné dobíjení elektromobilu tím, že si dám FV panely na garáž je čirá demagogie. Většina lidí na vesnici jezdí autem do práce a vrací se odpoledne domů. Co asi budou těmi FV panely na prázdné garáži asi nabíjet?
Sám mám na střeše něco přes 3 kW panelů a tak si troufám tvrdit, že s jejich praktickým používáním mám zkušenost.Skrýt celý příspěvekMaximus: Ona většina lidí jde do práce na 6-14h, tzn doma mezi 15-16h to ještě ty panely produkují. Přitom jim stačí cca 4-8kWh. Na dobití co ujeli. Při dojezdu EV, by jim ve ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus: Ona většina lidí jde do práce na 6-14h, tzn doma mezi 15-16h to ještě ty panely produkují. Přitom jim stačí cca 4-8kWh. Na dobití co ujeli.
Při dojezdu EV, by jim ve skutečnosti stačilo nechat přes den auto stát o víkendu každých 14dní. Respektive každý jeden den víkendu cca 20kWh.
To při elektrárně 10kWh (max. instalace) je 2h stání. Při 5kWh 4h stání, atd. na nabití celé spotřeby na denní dojíždění do práce.Skrýt celý příspěvekTak on ten solár nemusí být ostrovní. Ideál by byl že ho připojíš k síti provozovatel sítě ti platí za vyprodukovanou elektřinu, kterou spotřebuje někdo jiný. Auto si pak dobiješ ...Zobrazit celý příspěvek
Tak on ten solár nemusí být ostrovní. Ideál by byl že ho připojíš k síti provozovatel sítě ti platí za vyprodukovanou elektřinu, kterou spotřebuje někdo jiný. Auto si pak dobiješ jinde (třeba v práci), za peníze.Skrýt celý příspěvek
Ale praveze zmenis. Podpora OZE len zrychluje tempo ich rozsirenia, takze vo vysledku bude svet za dakych 200 rokov vyzerat presne ako by vyzeral bez dotacii, akurat dopad na ...Zobrazit celý příspěvek
Ale praveze zmenis. Podpora OZE len zrychluje tempo ich rozsirenia, takze vo vysledku bude svet za dakych 200 rokov vyzerat presne ako by vyzeral bez dotacii, akurat dopad na zivotne prostredie za to obdobie bude mensi, kedze ta krivka na zaciatku bude strmsia. To je cele o co tu ide.Skrýt celý příspěvek
Jiste vystavba desetinasobne kapacity v OZE + k tomu stejne porad mit backup nema vubec zadny dopad na zivotni prostredi... Az za par let padne ta pohadka o skodlivosti CO2 a ...Zobrazit celý příspěvek
Jiste vystavba desetinasobne kapacity v OZE + k tomu stejne porad mit backup nema vubec zadny dopad na zivotni prostredi...
Az za par let padne ta pohadka o skodlivosti CO2 a zacnou se pocitat skutecne emise a skodlivost pro prostredi, tka minimalne ta soucasna gnerace OZE vyjde dost spatne... proto cim vic toho dnes postavime, tim vic se to toho bude muset zlikvidovat... next gen OZE na tom muzou byt zcela jinak, proto nevidim duvot s tim nekam spechat...
A nakonec ty genie, nedochazi ti jedna vec, cim vic OZE budes mit, tim min dostane na povolenkach, takze bud je stat vybere od nas jinak a nebo ti OZE zkolabuje...., nebo ceny elektriny poleti nahoru...
OZE funguji vyborne, dokud muzou parazitovat na normalni siti, cim vetsi pomer OZE tim vic se to zacne hroutit.Skrýt celý příspěvekAle tebe v tom furt chyba prespektiva vyvoja, konkretne to, ze ta cena u OZE klesa kazdym rokom. S tou likvidaciou FV panelov a vrtul fakt neviem, co ma byt za problem. FV su ...Zobrazit celý příspěvek
Ale tebe v tom furt chyba prespektiva vyvoja, konkretne to, ze ta cena u OZE klesa kazdym rokom.
S tou likvidaciou FV panelov a vrtul fakt neviem, co ma byt za problem. FV su kremik, s tym netreba robit nic, kedze ten tvori 20% zemskej kory.
Vrtule su kovy a uhlikove vlakna, tam ti za ne este zaplatia.
Ty si proste dinosaurus a uz len hladas preco daco nejde aj ked vsetko ukazuje ze ide.
Akurat som dnes cital clanok o vystavbe FV v Nemecku a vykon aky u nas v tom jednom Mochovskom reaktore stavaju uz 30 rokov a teraz idu spustat, tak taky vykon Nemci postavili v solarnych elektrarnach za jeden mesiac.Skrýt celý příspěvekRotory se nedaji recyklovat, aspon ne levne a zahrabavajise do ...Zobrazit celý příspěvek
Rotory se nedaji recyklovat, aspon ne levne a zahrabavajise do zeme...
https://www.bloomberg.com/news...
Proot jsme psal, ze decon turbiny vyjde na pul melounu dolaru a je to dost problem. navic hodne tech provozovatelu jaksi ukoncila cinnost...Skrýt celý příspěvek
Bystroushaak "A co kočí a všechny ty stáje? Mysleli vůbec na kočí?" Napísali ste to veľmi vtipne. Palec hore. Som presvedčený, že diskusia pred sto rokmi mohla skutočne tak ...Zobrazit celý příspěvek
Bystroushaak
"A co kočí a všechny ty stáje? Mysleli vůbec na kočí?"
Napísali ste to veľmi vtipne. Palec hore. Som presvedčený, že diskusia pred sto rokmi mohla skutočne tak vyzerať. :)
O sto rokov bude vtipný aj tento článok a táto diskusia tu na AN.Skrýt celý příspěvekDiskuse před sto lety tak vypadat nemohla, protože kdo chtěl nechal si koně a klidně ho má ještě dnes.
Diskuse před sto lety tak vypadat nemohla, protože kdo chtěl nechal si koně a klidně ho má ještě dnes.
GE: Koně mít můžeš, ale nemůžeš ho využívat k doravě jako dřív. Dřív, když jsi dojel na koni do zájezdního hostince, mohl sis ho tam ustájit, dnes budeš rád když najdeš stáj 10 km ...Zobrazit celý příspěvek
GE:
Koně mít můžeš, ale nemůžeš ho využívat k doravě jako dřív. Dřív, když jsi dojel na koni do zájezdního hostince, mohl sis ho tam ustájit, dnes budeš rád když najdeš stáj 10 km daleko.Skrýt celý příspěvek
Pokud mají elektroauta takový potenciál, proč se musí tak masivně dotovat a spalovací auta likvidovat takovými EURO limity, že auto se spalovacím motorem EURO 6 má reálně nižší ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud mají elektroauta takový potenciál, proč se musí tak masivně dotovat a spalovací auta likvidovat takovými EURO limity, že auto se spalovacím motorem EURO 6 má reálně nižší emise CO2 než elektromobil v energetickém mixu ČR a to nejsme na tom díky atomu tak špatně jako jiné státy.Skrýt celý příspěvek
Protože, se ještě pořádně nerozjela jejich hromadná výroba (úspory z rozsahu pokles ceny až o 75%). EV je ekologičtější i při mixu v CR. Hůře to vychází jen pokud se použije ...Zobrazit celý příspěvek
Protože, se ještě pořádně nerozjela jejich hromadná výroba (úspory z rozsahu pokles ceny až o 75%).
EV je ekologičtější i při mixu v CR. Hůře to vychází jen pokud se použije spotřeba deklarovaná automobilkou. Za tu, ale nikdo reálně nejezdí.
Ve skutečnosti CR je jeden z nejhorších států v EU. Přitom třeba podstatně horší Pl, masivně staví OZE.Skrýt celý příspěvek
K uvedenému tématu nemůžu než se (už po několikáté) na veřejném fóru zeptat (prosím, skutečně bych to rád věděl, tato otázka mně trápí (pokud se diskuze vede směrem elektromobilů) ...Zobrazit celý příspěvek
K uvedenému tématu nemůžu než se (už po několikáté) na veřejném fóru zeptat (prosím, skutečně bych to rád věděl, tato otázka mně trápí (pokud se diskuze vede směrem elektromobilů) již několik let a stále nic) proč se mezi naprostou většinou elektromobilů vysktykují skoro výhradně jen dvě varianty:
a) mild hybrid - tedy vůz jehož elektrický výkon se sice vzdáleně přibližuje výkonu jeho spalovacího motoru (desítky kW), nicméně ho nedosahuje a zásoba el. energie v baterii vystačí zhruba na kilometr či dva (a někdy ani to ne). Pochopitelně se pak ani nevyplatí takovouto baterii dobíjet externě, ale výhradně "interně" tj. v lepším případě při generátorovém brždění, v horším pak "derating" odebíráním energie spalovacího motoru. Úspory získané při tomto provozu se oprati čistě spalovacímu provozu pohybují v řádu procent, a nemohu se zbavit dojmu že mild-hybrid je "zelené šidítko" případně "daňová optimalizace" a v některých státech čerpání dalších výhod (vyhražené pruhy na silnici, parkování atd.)
b) full elektro - což je sice ultimátní cíl, ale pořád tak nějak na samé hranici dosažitelnosti (a to ať už cenou, váhou, nutností extrasilné přípojky nebo "rychlostí" nabíjení). Nevím jestli jsem někde něco nepřehlédl ale situace kdy řekněme benzínový Golf stojí (katalogových) řádově 500kKč a elektro Golf stojí někde pod milion, ovšem pokud si vezmete slabší baterku, s tou silnější už je to přes mega... tak to pardon ale to už je fakt hrůza...
Výrazně mi tu chybí "zlatá střední cesta" (ano, existují plug-in hybridy s nezanedbatelnou baterkou s el. dojezdem řádu 50km ale vyskytují se dost málo), a přitom třeba pro dojíždějící do práce (anebo jiné převážně "nedálkové" jezdce) by i takový automobil umožnil realizovat čistě elektrické cesty v řádu 50-75% jejich ročního nájezdu... navíc se i u pluginů pořád klade nepřiměřený důraz na výkon spalovacího motoru, který stále překonává výkon elektromotoru(ů) a vede tak na předimenzovaný spalovací powertrain který část výhod smazává (váha, odpory, spotřeba)...
Samostatnou kategorií pak je že statisticky "střední automobil" nám stále vytrvale roste (rozměry, obzvláště délka) a těžkne (kdeže jsou automobily třidy těsně pod 1t). To samozřejmě není příznivé ani pro spotřebu, ale ani třeba pro parkování (obzvlášť ve městech). Já jsem v tomto ohledu relativně "uvědomělý" (no, možná taky jen blbej) a docela bych měl i chuť koupit si menší auto stylu Panda nebo Yariz, ale co s tím když "díky" menší sériovosti tato menší auta stojí ztejně, místy dokonce i víc (mezi ojetými) než normální "prostřední" :(Skrýt celý příspěvek1) Midl-hybrid pomáhá hlavně v nejnáročnější části rozjezdu( v řádu %), není schopen samostatné jízdy na elektřinu. 2) Hybrid, ten skutečně ujede plně na elektřinu ty cca 2km, ale ...Zobrazit celý příspěvek
1) Midl-hybrid pomáhá hlavně v nejnáročnější části rozjezdu( v řádu %), není schopen samostatné jízdy na elektřinu.
2) Hybrid, ten skutečně ujede plně na elektřinu ty cca 2km, ale fakticky kolem 40-50% na elektřinu. Úspory jsou v řádu desítek %. I velké SUV může jezdit za 5l benzínu.
3) Plugin mají smysl, pokud jezdíte opravdu něco přes jejich kapacitu. Ta se pohybuje od 30-100km. Ale pozor mají dost výrazné náklady, jak na provoz, tak na koupi. V podstatě stojí jako EV.
4) Hmotnost příznivá pro spotřebu není, ale díky růstu efektivity ta spotřeba jde dolů (pokud máte rád plyn na podlaze, tak žere všechno).
Aktuálně rostou ceny všech vozidel. Lidé realizují odloženou poptávku, přitom díky odložení spotřeby+covid se na trh nedostalo značné množství vozidel. Automobilky nestíhají vyrábět, zároveň se potýkají z nedostatkem dodávek, protože odřekly objednávky.
Zdražování se netýká jen těch menších, ale celého trhu.
Problém, malých vozidel je, že jsou prostě moc malá. Tedy pro dost úkolů nepraktická, jak je vidět na SUV u lidí zvítězila praktičnost nad efektivitou. Tu snadno doplní úsporná jednotka.Skrýt celý příspěvek"jak je vidět na SUV u lidí zvítězila praktičnost nad efektivitou" ups... u SUV zvítězila móda... průměrné dnešní SUV není ani moc Sport (obvykle pro nepřehnanou cenu rezignují na ...Zobrazit celý příspěvek
"jak je vidět na SUV u lidí zvítězila praktičnost nad efektivitou"
ups... u SUV zvítězila móda... průměrné dnešní SUV není ani moc Sport (obvykle pro nepřehnanou cenu rezignují na pohon 4x4 a mají jen normální předokolku, jejich schpnosti v terénu jsou trošku lepší jen díky větším kolům) ani moc Utility (vnitřní prostor levných jakoSUV je ještě menší než u klasiky, dáno jednak všelijak zprohýbaným designem, jednak "masivností")Skrýt celý příspěvekTo, zda je sport je to poslední co mě třeba zajímá. Ale mě to vlastně nezajímá ani u těch jiných verzí karoserie. AWD je zbytečná přítěž co se většinu času jen tahá sebou. Světlá ...Zobrazit celý příspěvek
To, zda je sport je to poslední co mě třeba zajímá. Ale mě to vlastně nezajímá ani u těch jiných verzí karoserie.
AWD je zbytečná přítěž co se většinu času jen tahá sebou. Světlá výška určitě + při jízdě mimo silnici. Vnitřní prosto pro mě byl zásadní, tam jasně vedlo SUV nad "combi" za dané peníze.. + Bonuse nemusím v něm během jízdy ležet, ale můžu si sednout. Druhý bonus je pokles spotřeby cca na 1/2 proti Fiestě(oboje benzín).
Když si ještě musím sednout zpět do Fiesty, koupě opravdu nelituji.Skrýt celý příspěvek
...budeme všichni jezdit na sdílených solárních elektrokolech mezi lány řepky studovat do březových hájků humanitní obory a po studiu budeme na biofarmách okopávat bioředkvičky. ...Zobrazit celý příspěvek
...budeme všichni jezdit na sdílených solárních elektrokolech mezi lány řepky studovat do březových hájků humanitní obory a po studiu budeme na biofarmách okopávat bioředkvičky. Všechno bude krásné a multijednotné a mnohopohlavní a se spoustou dredů a kdo bude frflat, toho fosila zkompostujeme!
Edit:
...ale Cybertruck si pořídím, o tom žádná, ta jeho zkosená příď bude skvěle kosit pumpičkáře - takové ty co jedou dva až tři vedle sebe...!Skrýt celý příspěvekA hlavně nezapomenout každé ráno na povinné zakleknutí.
A hlavně nezapomenout každé ráno na povinné zakleknutí.
Vam v tom cesku uz z toho islamu, rasizmu, LGBT a co ja viem coho uz nacisto hrabe. Myslim, ze Cehom viac chybaju Slovaci ako naopak. Za Federacie bolo Cesko ten starsi ...Zobrazit celý příspěvek
Vam v tom cesku uz z toho islamu, rasizmu, LGBT a co ja viem coho uz nacisto hrabe.
Myslim, ze Cehom viac chybaju Slovaci ako naopak. Za Federacie bolo Cesko ten starsi rozumnejsi a po kazdej stranke vyspelejsi narod a to vas aj nutilo sa spravat na urovni. Ten spolocensky tlak, ze predsa nemoze byt Cech menej kulturny, ako daky cobolak z cobolakova, ten odpadol a Cesi akoby sa utrhli z retaze. Volako vam to tam cele zdezolatieva, pani.Skrýt celý příspěvekAle neboj, ještě jsme tu my vidláci z vesnice, nad kterými se mohou ofrňovat lidi z města a Pražáci mají Brno, na které se mohou dívat svrchu.
Ale neboj, ještě jsme tu my vidláci z vesnice, nad kterými se mohou ofrňovat lidi z města a Pražáci mají Brno, na které se mohou dívat svrchu.
Torong - ted jen to sjednotit do nejakeho administrativniho celku a problem, jak ho popisuje Upgrade, je vyresen. Pokud ovsem i v tom neprazskem celku nebude lidem hrabat z ...Zobrazit celý příspěvek
Torong - ted jen to sjednotit do nejakeho administrativniho celku a problem, jak ho popisuje Upgrade, je vyresen.
Pokud ovsem i v tom neprazskem celku nebude lidem hrabat z islamistu a LGBT, takze tady uz to pomalu vidim na zvazeni obnoveni federace ;)Skrýt celý příspěvekTo zjednocovanie federacie by vam nic nevyriesilo. U nas je to teraz dezolati versus zbytok populacie a tam vy musite este len dospiet :)
To zjednocovanie federacie by vam nic nevyriesilo. U nas je to teraz dezolati versus zbytok populacie a tam vy musite este len dospiet :)
Zřejmě se tu jedná o silnou projekci, protože mi nepřijde, že by si Češi vůči Slovákům něco dokazovali. Federace už není a nevidím důvod se vrtat v tom kdo komu víc chybí. Toto je ...Zobrazit celý příspěvek
Zřejmě se tu jedná o silnou projekci, protože mi nepřijde, že by si Češi vůči Slovákům něco dokazovali. Federace už není a nevidím důvod se vrtat v tom kdo komu víc chybí. Toto je druhý příspěvek co tu od Vás čtu a opět se jedná o zcela zbytečný útok (předtím že "vy", bůhví kdo to je ničí planetu a teď si kopnout do Čechů, proč ne).
Nám tu nic nezdezolatieva, pane. Pouze se někteří z nás nestačí divit a právem se obávají některých myšlenkových směrů, které vykazují sebedestruktivni sklony s minimem tolik proklamované tolerance, jež se uchycují v západním světě a postupně se rozrůstají z univerzit do veřejné sféry.Skrýt celý příspěvek
Docela mně překvapuje,že automobilky zřejmě zanedbaly lobing.A to přesto,že investovaly finance do vývoje úspornějších motorů. Tady je názor odborníků z Auto Motor und Sportu, ...Zobrazit celý příspěvek
Docela mně překvapuje,že automobilky zřejmě zanedbaly lobing.A to přesto,že investovaly finance do vývoje úspornějších motorů.
Tady je názor odborníků z Auto Motor und Sportu, kteří - na rozdíl od většiny - zohlednili různé energetické zdroje v různých zemích. Polsko sází hlavně na spalování uhlí, a tak v jeho případě nemůže být u elektromobilů o ochraně přírody ani řeč. A ve výsledku tomu tak není ani v Německu, které sice má solárních panelů a větrných turbín daleko více, ovšem i tak je převažujícím zdrojem uhlí.VW ID.3 zde tak průměrně produkuje 91,2 g/km, což je prakticky totéž co u aut na benzin a naftu.
Např.Greenpeace uvádí,že na jednu kilowatthodinu vyrobenou jadernými elektrárnami připadá 78 až 178 gramů CO2.Což je zase případ Francie.
Celé je to zpolitizované a pokud se někdo chce chovat ekologicky má jiné možnosti.Skrýt celý příspěvekOn je problém v tom, že většina těch studii bere spotřebu aut z katalogu automobilek. To je čísli vycucané z prstu. Když tam zadáte skutečnou spotřebu to vám začnou vycházet úplně ...Zobrazit celý příspěvek
On je problém v tom, že většina těch studii bere spotřebu aut z katalogu automobilek. To je čísli vycucané z prstu. Když tam zadáte skutečnou spotřebu to vám začnou vycházet úplně jiná čísla.Skrýt celý příspěvek
Ano,v reálu jsou ta čísla u elektromobilů ještě horší.
Třeba když se započítá snížení dojezdu při použití vytápění.Ano,v reálu jsou ta čísla u elektromobilů ještě horší.
Třeba když se započítá snížení dojezdu při použití vytápění.Zrovna EV jezdí skoro za to co je deklarováno. Tenhle problém se právě týká spalováků, kde reálná spotřeba v provozu je o 30-50% vyšší, než deklarovaná výrobcem, používaná do ...Zobrazit celý příspěvek
Zrovna EV jezdí skoro za to co je deklarováno.
Tenhle problém se právě týká spalováků, kde reálná spotřeba v provozu je o 30-50% vyšší, než deklarovaná výrobcem, používaná do srovnání z EV.
To, neskutečně zkresluje výpočty spalováku, kde spálené palivo tvoří drtivou většinu emisí. Př. Passat(2.0TDI DSG) udávaná VW 4,7l 124g / reálná flotila 6l 158g (+28%). ¨Skrýt celý příspěvekTesil: Malá auta se nikdy nerozšířila, je jedno jak si to jejích tvůrci přáli. U EV to nebude jiné.
Má smysl řešit vozidla, kterými lidí skutečně jezdí.Tesil: Malá auta se nikdy nerozšířila, je jedno jak si to jejích tvůrci přáli. U EV to nebude jiné.
Má smysl řešit vozidla, kterými lidí skutečně jezdí.
Jenomže spotřebu si lidé hlídají sami, protože za spálené palivo platí a ne málo. Jak u aut se spalovacím motorem tak u elektroaut je skutečná spotřeba na ujetý km větší, než ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže spotřebu si lidé hlídají sami, protože za spálené palivo platí a ne málo.
Jak u aut se spalovacím motorem tak u elektroaut je skutečná spotřeba na ujetý km větší, než udává výrobce. A to v podstatě ve stejném poměru.
Akorát že u spalovacím motorů se udává spotřeba v litrech na km a u elektroaut naopak ujeté km na spotřebovanou energii.Skrýt celý příspěvekKlidně si to můžete přepočítat, ale pak dojdete k něčemu co se vám moc líbit nebude.
Klidně si to můžete přepočítat, ale pak dojdete k něčemu co se vám moc líbit nebude.
Co se mi líbit nebude? Skutečná spotřeba benzínu se oproti té tabulkoivé liší asi o 40%, záleží na výrobci. Skutečný dojezd elektromobilů (= spotřeba elektřiny na km) je oproti ...Zobrazit celý příspěvek
Co se mi líbit nebude?
Skutečná spotřeba benzínu se oproti té tabulkoivé liší asi o 40%, záleží na výrobci.
Skutečný dojezd elektromobilů (= spotřeba elektřiny na km) je oproti tabulkovým údajům taky o 40% horší.
v čem je rozdíl?Skrýt celý příspěvekTřeba tohle
EV SUV spotřeba 17,5 kWh / 100 km
Ben. SUV spotřeba 60-90 kWh / 100 km, plná nádrž (45l) 400 kWh.
Za to by to EV ujelo 2200 km !Třeba tohle
EV SUV spotřeba 17,5 kWh / 100 km
Ben. SUV spotřeba 60-90 kWh / 100 km, plná nádrž (45l) 400 kWh.
Za to by to EV ujelo 2200 km !To je blbost, potřeba energie na pohon je stejná. To jsou základní fyzikální zákony. V těch údajích se patrně autor snažil překroutit energetickou účinnost spalovacího motoru. ...Zobrazit celý příspěvek
To je blbost, potřeba energie na pohon je stejná. To jsou základní fyzikální zákony.
V těch údajích se patrně autor snažil překroutit energetickou účinnost spalovacího motoru. Současné spalovací motory mají účinnost okolo 35%, takže kdyby k pohybu SUV bylo zapotřebí těch 17,5 kWh, celková energie paliva by byla 50 kWh.
Ale ona ani výroba elektřiny není účinnější, taková turbína v elektrárně má účinnost taky 35%, takže oba pohony jsou na tom úplně stejně.Skrýt celý příspěvekJenže, to EV nemusí na tu turbínu ujet jediný Km. Všechno může jet na FV, kde je účinnost sice cca 20% z dopadené energie. Nikoliv z poměru vložené vs získané. To, je ta účinnost ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže, to EV nemusí na tu turbínu ujet jediný Km. Všechno může jet na FV, kde je účinnost sice cca 20% z dopadené energie. Nikoliv z poměru vložené vs získané.
To, je ta účinnost co udáváte u turbíny, motoru, atd.Skrýt celý příspěvekElektřina z FV panelů je ovšem dražší, než ta z klasických elektráren, takže se zase dostávám a obdobné náklady. Ale víš co? Ono je to jedno. Pro mne jsou podstatné dvě věci - ...Zobrazit celý příspěvek
Elektřina z FV panelů je ovšem dražší, než ta z klasických elektráren, takže se zase dostávám a obdobné náklady.
Ale víš co? Ono je to jedno. Pro mne jsou podstatné dvě věci - cena u užitná hodnota. Užitnou hodnotou myslím reálnou možnost jezdit, jezdit i daleko a rychle doplňovat energii. Okolo toho se to celé točí, ta debata o FV a větrných elektrárnách je trochu mimoběžná. Té baterce v EV je jedno, jak byla elektřina vyrobena, je to pořád ta samá elektřina.
Kdyby mi EV poskytoval obdobné služby, jako klasické auto, a nestál 3x tolik, už bych ho měl. Na to vem jed.Skrýt celý příspěvekAuto jsem kupoval ve chvíli kdy ještě nebyl na trhu ID.4/Enyaq, takže mam hybrid od Toyoty (5l/100). Bydlím v panelovém domě, tedy většinu věcí obsloužím pěšky. Z druhé nesledují ...Zobrazit celý příspěvek
Auto jsem kupoval ve chvíli kdy ještě nebyl na trhu ID.4/Enyaq, takže mam hybrid od Toyoty (5l/100). Bydlím v panelovém domě, tedy většinu věcí obsloužím pěšky.
Z druhé nesledují jen tábor proti Ev, ale i ty co to EV mají. Případně sleduji jak se situací mění v mém okolí.Skrýt celý příspěvek
Tesil /A ve výsledku tomu tak není ani v Německu, které sice má solárních panelů a větrných turbín daleko více, ovšem i tak je převažujícím zdrojem uhlí./ To samozřejmě není ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil
/A ve výsledku tomu tak není ani v Německu, které sice má solárních panelů a větrných turbín daleko více, ovšem i tak je převažujícím zdrojem uhlí./
To samozřejmě není pravda. Obnovitelné zdroje v Německu pokrývají bezmála 50% zatížení energetické soustavy.
https://www.technickytydenik.c... Skrýt celý příspěvekVe Vámi odkazovaném článku se vyskytuje pozoruhodný pojem/veličina: "podíl na zatížení soustavy", když odhlédnu od tohoto pojmu, celkový vyrobený onjem energie ze všech OZE je 47% ...Zobrazit celý příspěvek
Ve Vámi odkazovaném článku se vyskytuje pozoruhodný pojem/veličina: "podíl na zatížení soustavy", když odhlédnu od tohoto pojmu, celkový vyrobený onjem energie ze všech OZE je 47% (na celkovém vyrobeném množství, v TWh za rok), takže ano "bezmála" bychom mohli akceptovat bych řekl.
Dovolil bych si uvést podle mně přehlednější odkaz zde
http://www.spvez.cz/pages/aktu...
nicméně nakonec opravdu nemá kolega Tesil pravdu, i když ne o mnoho (rozdělení kategorie "uhlí" na hnědé a černé je podle mně pěkná ukázka účelovosti, je to asi jako bych já se rozhodl dělit "vítr" na onshore a offshore...)Skrýt celý příspěvekNemá, protože ten podíl uhlí není zbytek! Ale je tam ještě 12,5% z JZ.
Tedy na uhlí+plyn(-12,1%) zbývá 37,5%. To už jsme hezky daleko od 50%.Nemá, protože ten podíl uhlí není zbytek! Ale je tam ještě 12,5% z JZ.
Tedy na uhlí+plyn(-12,1%) zbývá 37,5%. To už jsme hezky daleko od 50%.No a jadro brzo vypane z mixu, takze -60TWh rocne, coz je odst znacna cast. loni: JE 8GW / 60 TWh Wind 73 GW / 131 TWh Solar 51GW / 51TWh plyn 60GW / 56TWh uhli 40GW / ...Zobrazit celý příspěvek
No a jadro brzo vypane z mixu, takze -60TWh rocne, coz je odst znacna cast.
loni:
JE 8GW / 60 TWh
Wind 73 GW / 131 TWh
Solar 51GW / 51TWh
plyn 60GW / 56TWh
uhli 40GW / 115TWh
Biomasa 8,5GW / 47TWh
vodni 4GW / 18TWh
A cast OZE jde na export, protoze se ji vyrabi moc ve spatny cas, kdy neni potreba.
Celkove je nemecka energie stejne spinava, jako ta nase.
https://www.electricitymap.org...
Aktualne ted uhli bezi na 20GW, solar 0 (noc), wind 3,6GW z 63GW kapacity...
V poledne uhli kleslo na 18GWm wind 6GW (rano chvilku foukalo az na 20GW) a 20 GW solar.Skrýt celý příspěvekShania: Až vypadne, tak vypadne. Zatím platí dle odkazu: http://www.spvez.cz/pages/aktu... OZE 50,4 (vítr 27%) Uhlí 24,1% (černé+hnědé) Jádro 12,5% Plyn 12,1% To, že ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Až vypadne, tak vypadne. Zatím platí dle odkazu:
http://www.spvez.cz/pages/aktu...
OZE 50,4 (vítr 27%)
Uhlí 24,1% (černé+hnědé)
Jádro 12,5%
Plyn 12,1%
To, že se nemá počítat mix výroby, ale spotřeby v daném státě souhlasím. Jenže, to pak ty EV třeba v ¨CR vychází sakra lépe.Skrýt celý příspěvek
"Lapidárně řečeno, kdo flexibilněji a efektivněji přesouvá lidí, zboží a technologie, ten evolučně prosperuje. Ztráta mobility znamená ztrátu komplexity civilizace, její postupný ...Zobrazit celý příspěvek
"Lapidárně řečeno, kdo flexibilněji a efektivněji přesouvá lidí, zboží a technologie, ten evolučně prosperuje. Ztráta mobility znamená ztrátu komplexity civilizace, její postupný kolaps a větší citlivost na vnější vlivy."
Jinými slovy, pokud přejdeme na elektřinu získáme levnější způsob dopravy. Bohužel, z ideologických důvodů to není možné pro zastánce ropných paliv říkat.
Elektřina je levnější způsob dopravy, dražší je z pohledu pořízení vozidla. Ale tady skvěle pracuje snižování ceny z pohledu rozsahu výroby.
Tvrzení o složitosti strojů pro výrobu baterií je trošku mimo. Díval jste se vůbec někdy na cenu těch baterii?
Ta totiž odráží složitost výroby = extrémně snadná. Všichni nosíme v kapse mobil z tou samou baterii( technologie, ne životnost). Přitom je to nejlevnější díl na výměnu v tom mobilu.Skrýt celý příspěvek"Elektřina je levnější způsob dopravy, dražší je z pohledu pořízení vozidla. Ale tady skvěle pracuje snižování ceny z pohledu rozsahu výroby." Ano, je na pohled levnější, protože ...Zobrazit celý příspěvek
"Elektřina je levnější způsob dopravy, dražší je z pohledu pořízení vozidla. Ale tady skvěle pracuje snižování ceny z pohledu rozsahu výroby."
Ano, je na pohled levnější, protože je masivně dotovaná a (zatím) není daňově zatížená.
Pořízení vozidla bude vždy dražší, protože protože obsahuje drahé suroviny - lithium, měď... a protože pro zachování bezpečnosti musí mít masivnější konstrukci - baterie jsou těžké. A dále, výměna baterie, která bude nutná po několika letech provozu, je třetina až polovina ceny auta.Skrýt celý příspěvekPořízení elektromobilu nemusí být nutně dražší, byť zatím je a ještě dlouho bude (tak 10 let). Lithia je v baterii pár kilo. Měď je tam tak v kabelech. Kobaltu se zbavujou. Je tam ...Zobrazit celý příspěvek
Pořízení elektromobilu nemusí být nutně dražší, byť zatím je a ještě dlouho bude (tak 10 let).
Lithia je v baterii pár kilo. Měď je tam tak v kabelech. Kobaltu se zbavujou.
Je tam nikl, který není vzácný, ale levný taky není. U levnějších baterií se místo niklu používá kombinace železa a fosforu a ty jsou levné.
Baterie jsou těžké, ale samy osobě jsou součástí konstrukce automobilu. Proto jsou elekromobily bezpečnější při crashtestech a díky tomu, že nemají vepředu velký blok motoru, mají větší deformační zóny.
Baterie mají tak dlouhou životnost, že se prakticky nevyměňují. Do budoucna se s tím dokonce ani nepočítá, protože baterie budou zabudované do karosérie vozidla a tedy vyměnit nepůjdou bez kompletního rozebrání. Automobilky si to můžou dovolit díky fakticky doživotní životnosti nových baterií.Skrýt celý příspěvek"Lithia je v baterii pár kilo. Měď je tam tak v kabelech." Jenže těch "pár kilo" lithia je hodně drahých. A měď? Vinutí motorů je v elektromobilech z čeho? Z papíru? Měď je jednak ...Zobrazit celý příspěvek
"Lithia je v baterii pár kilo. Měď je tam tak v kabelech."
Jenže těch "pár kilo" lithia je hodně drahých. A měď? Vinutí motorů je v elektromobilech z čeho? Z papíru? Měď je jednak těžká a jednak drahá. A čím víc elektromobilů bude tím bude dražší. Taky je hodně zajímavé, že uhelný důl je děsně fuj, ale důl na měď, nikl, lithium atd. nikdo nekritizuje. To je Greta potichu. Přitom ekologické dopady těžby rud těchto kovů a jejich zpracování jsou řádově horší než u těžby uhlí.
"Baterie jsou těžké, ale samy osobě jsou součástí konstrukce automobilu. Proto jsou elekromobily bezpečnější při crashtestech a díky tomu, že nemají vepředu velký blok motoru, mají větší deformační zóny."
Aha... A zákon zachování energie pro elekrromobily neplatí? Ten rozdíl potenciální energie z vyšší hmotnosti se u elektromobilu vypaří? Podvozek, zavěšení kol, tlumiče, pružiny atd. ty nemusí být dimenzovány na tu vyšší hmotnost? A deformační zóny... To jakože je ten náraz pohlcen vzduchem? Doteď jsem si blbec myslel, že motor slouží právě k zachycení energie nárazu tím, že náraz motoe utrhne z podvozku a zasune pod auto. Ale nakonec byla v crash testech asi fenomenální Škoda 100-120 a přechod na přední pohon byl krok zpět...
"Baterie mají tak dlouhou životnost, že se prakticky nevyměňují. Do budoucna se s tím dokonce ani nepočítá, protože baterie budou zabudované do karosérie vozidla a tedy vyměnit nepůjdou bez kompletního rozebrání. Automobilky si to můžou dovolit díky fakticky doživotní životnosti nových baterií."
Hm, a na jak velkém vzorku to bylo testováno? A bylo to testováno v reálném provozu, že baterie vydrží fungovat 15 let, když nebude v provozu denně a bude v zimě stát před panelákem 14 dní na mrazu, protože zrovna nepotřebuju jezdit? Nebo totéž v létě, kdy se auto rozehřeje na 70°C? Laboratorní testy jsou krásná věc. Akorát o reálném provozu neřeknou nic.Skrýt celý příspěvekTo je tím, že většina těch kovů je plně recyklovatelná. Zatím co uhlí i ropa jsou jednorázové suroviny. Když nemáte ve předu motor, může se do daného prostoru hroutit ...Zobrazit celý příspěvek
To je tím, že většina těch kovů je plně recyklovatelná. Zatím co uhlí i ropa jsou jednorázové suroviny.
Když nemáte ve předu motor, může se do daného prostoru hroutit karoserie(pálit energii). To je princip deformačních zón. Blok motoru, je jedna z nejpevnějších částí karoserie. U toho spíše konstruktéři řeší, aby neprošel kabinou.
Škoda 100-120 by ideální nebyla, protože při dnešních rychlostech by vám motor proletěl autem až do nárazníku toho co kterého jste narazil.
https://cf.ppt-online.org/file...
Udávaný průměr výdrže baterie v běžném prostředí USA (300 000 mil), a Kanadou extrémní (280 000 mil). To se bavíme o hybridech Toyoty, tedy auto co ujede na baterii cca 2km. Tedy jejich počet cyklů je trošku větší než u EV.
Mnohem větší roli hraje jak se o baterii staráte. Stejně jako u motoru spalovacího auta.Skrýt celý příspěvekTěch pár kilo lithia moc drahých není. Lithium teď hodně zdražilo, takže kilo Lithium Carbonátu stojí asi 700 korun. V baterii je ho opravdu pár kilo. Asi tak 10 kilo u velkých ...Zobrazit celý příspěvek
Těch pár kilo lithia moc drahých není. Lithium teď hodně zdražilo, takže kilo Lithium Carbonátu stojí asi 700 korun. V baterii je ho opravdu pár kilo. Asi tak 10 kilo u velkých baterií. Tedy ho tam máte asi za závratných 7000 korun. A předpokládám, že velké automobilky nakupují za lepší ceny než jsou na burze.
Rotory elektromobilů se dělají z hliníku, ale máte pravdu že ve statoru je měď. Výroba celého motoru (komplet) je podle automobilového experta na výrobu Sandyho Munroa 385 dolarů za motor. A to byla ještě starší verze motoru, která měla měděný rotor. Nová ho má hliníkový.
Zákon pro zachování energie platí, ale taky platí pravidla konstrukce návrhů automobilů a rigidita batery packu, který dává bytelnost prostoru pro posádku. Proto má Tesla nejlepší známky bezpečnosti jaké lze dosáhnout.
Tesla už má na silnici hodně přes milión aut a neslyšel jsem nikde, že by jim hromadně umíraly baterky. Až k tomu dojde, tak si můžete stěžovat a křičet na celé kolo. Do té doby jsou to jenom vaše domněnky.Skrýt celý příspěvek
"Ano, je na pohled levnější, protože je masivně dotovaná a (zatím) není daňově zatížená." Který distributor v CR nabízí nezdaněnou elektřinu? ( Cca 53% aktuálně v CR je z ...Zobrazit celý příspěvek
"Ano, je na pohled levnější, protože je masivně dotovaná a (zatím) není daňově zatížená."
Který distributor v CR nabízí nezdaněnou elektřinu? ( Cca 53% aktuálně v CR je z fosilních paliv = emisní povolenky)
Výměna baterie z životností vyšší než životnost vozu, kdo by to dělal?
Ve spalovací motoru je záruka 3+2, přitom ho nikdo po tom nemění. Teda žádný servisní plán to neobsahuje. Co vás vede k potřebě měnit baterii?
Př. Hybridi od Toyota, nabijí/vybijí baterii několikrát za jízdu, přitom jsou lidé co z jednou baterii najeli 1 mil. km.Skrýt celý příspěvekvtip je v tom, že elekřina není tak daňově zatížena jako klasické PHM, a to stát bude chtít získat zpět, tedy si na toto vymyslí nebo zavede daň. Ideálně celoplošné mýto. V ...Zobrazit celý příspěvek
vtip je v tom, že elekřina není tak daňově zatížena jako klasické PHM, a to stát bude chtít získat zpět, tedy si na toto vymyslí nebo zavede daň. Ideálně celoplošné mýto. V současné době je tedy provoz elektromobilu státem daňově zvýhodněn.Skrýt celý příspěvek
Zkuste tohle říct někomu kdo pracuje ve fosilní elektrárně. Cena výroby 10E/MWh+50e povolenka (+500%) Cena benzín 9,46Kč/l + 12,84 Kč/l spotřební daˇn + 4,63 Dph(185%) Realita ...Zobrazit celý příspěvek
Zkuste tohle říct někomu kdo pracuje ve fosilní elektrárně.
Cena výroby 10E/MWh+50e povolenka (+500%)
Cena benzín 9,46Kč/l + 12,84 Kč/l spotřební daˇn + 4,63 Dph(185%)
Realita prostě mluví jinak.Skrýt celý příspěvekSkelet: Pokud všichni platíme daně, a někomu stát něco "vrátí" formou dotace. Tak, fakticky je to jen pokles jeho daňové sazby. Když si to přepočtete na 1kWh uloženou v daném ...Zobrazit celý příspěvek
Skelet: Pokud všichni platíme daně, a někomu stát něco "vrátí" formou dotace.
Tak, fakticky je to jen pokles jeho daňové sazby.
Když si to přepočtete na 1kWh uloženou v daném palivu (kupujeme přece energii), pak je to ještě horší Benzín/nafta 193%/130%
Zdanění nafty je o 32% nižší, to aby pak nejezdilo každé ucho v TDI.Skrýt celý příspěvek
"Který distributor v CR nabízí nezdaněnou elektřinu? ( Cca 53% aktuálně v CR je z fosilních paliv = emisní povolenky)" Všichni. Emisní povolenky jsou vyvažovány dotacemi na OZE. ...Zobrazit celý příspěvek
"Který distributor v CR nabízí nezdaněnou elektřinu? ( Cca 53% aktuálně v CR je z fosilních paliv = emisní povolenky)"
Všichni. Emisní povolenky jsou vyvažovány dotacemi na OZE. Spotřebitel pak kupuje mix, protože každý výrobce elektřiny má k fosilním zdrojům i OZE. Jinak by zkrachoval jako teplárny.
" Výměna baterie z životností vyšší než životnost vozu, kdo by to dělal?"
A ta vyšší životnost baterie než vozu byla vyzkoušena jak prosím pěkně? Kolik elektromobilů starších 15-ti let tady jezdí s pořád stejnou baterkou a mají pořád stejnou kapacitu?Skrýt celý příspěvekVám snad přijde, že by si někde masivně stěžovali uživatelé Hybridních Toyot (2.generace z regulací teploty od roku 2003, tzn 17.let), nebo majitelé Tesel od roku 2012 (9.let). ...Zobrazit celý příspěvek
Vám snad přijde, že by si někde masivně stěžovali uživatelé Hybridních Toyot (2.generace z regulací teploty od roku 2003, tzn 17.let), nebo majitelé Tesel od roku 2012 (9.let). Kapacita klesá, ale opravdu se po 6-8.letech nemění na záruku. Kdo by to asi platil.
Emisní povolenky nejsou vyvažovány dotacemi na OZE, dotace na OZE se platí zvlášť na vyúčtování. Třeba průmysl je neplatí.
To, že každý mí přístup ke všem zdrojům není pravda. Energie se obchoduje na burze, jakou si váš dodavatel koupí, takovou má.Skrýt celý příspěvekGE: viz můj příspěvek výše o druzích hybridu. Vy se nebavíte o Hybridu, ale o Midl-hybridu.
Hybrid totiž z baterkou 0,0 prd může ujet 50% vzdálenosti na elektřinu.GE: viz můj příspěvek výše o druzích hybridu. Vy se nebavíte o Hybridu, ale o Midl-hybridu.
Hybrid totiž z baterkou 0,0 prd může ujet 50% vzdálenosti na elektřinu.
Již dnes začíná být dobíjení elektromobilů srovnatelně drahé s ...Zobrazit celý příspěvek
Již dnes začíná být dobíjení elektromobilů srovnatelně drahé s benzíme:
https://www.auto.cz/vabnicka-e...
A to zatím není u elektřiny spotřební daň. Ta se zavede, protože výpadek příjmů ze spotřební daně z benzínu se musí nějak nahradit. Ale velmi pravděpodobně dopadne na elektřinu jako takovou a ne jen na tu pro elektromobily, což bude znamenat výrazné zvýšení cen energií pro všechny.
I pro ty, co chodí pěšky.Skrýt celý příspěvekGE: Viz příspěvek výše. Za elektřinu dnes platíte násobek daně co za spalovací paliva.
GE: Viz příspěvek výše. Za elektřinu dnes platíte násobek daně co za spalovací paliva.
To není pravda. Tzv ekologická elektřina není zdaněna vůbec. A průměrná cena MWh je asi 5 800 Kč, v tom je daň z elektřiny 28 Kč, tedy řekněme 0,4% ceny, kdežto u benzínu je to ...Zobrazit celý příspěvek
To není pravda.
Tzv ekologická elektřina není zdaněna vůbec. A průměrná cena MWh je asi 5 800 Kč, v tom je daň z elektřiny 28 Kč, tedy řekněme 0,4% ceny, kdežto u benzínu je to přes 50%.
Pokud by se měla daň energií srovnat, zvedla by se cena MWh na nějakých 8000 Kč.Skrýt celý příspěvekAž na to, že 43% elektřiny se vyrábí z uhlí. To máte z 500% cca 215%, benzín 185%, nafta 143%. Elektřina tedy má nejvyšší zdanění! To se ještě nepočítají daně z těžby uhlí. To, že ...Zobrazit celý příspěvek
Až na to, že 43% elektřiny se vyrábí z uhlí. To máte z 500% cca 215%,
benzín 185%, nafta 143%.
Elektřina tedy má nejvyšší zdanění! To se ještě nepočítají daně z těžby uhlí.
To, že jsou benzín/nafta neefektivní není problém elektřiny.Skrýt celý příspěvekPokud je elektřina vyráběna z uhlí, je daní zatíženo to uhlí a už ne elektřina. Ropa je taky zatížena koncesními poplatky a exportními daněmi a ty se vůbec neuvažují. Uvažuje se ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud je elektřina vyráběna z uhlí, je daní zatíženo to uhlí a už ne elektřina.
Ropa je taky zatížena koncesními poplatky a exportními daněmi a ty se vůbec neuvažují. Uvažuje se čisté zdanění výsledného produktu.
Na spotřební dani z PHM vybral stát 90 miliard Kč. Pokud ji nevybere, bude ji muset vybrat z něčeho jiného. Tedy z té elektřiny. To jsou naprosté základní účetní počty.Skrýt celý příspěvekGE: Uhlí je zatíženo daní z uhlí, elektřina z uhelné elektrárny emisní povolenkou. Obě dvě daně jsou placeny CR. Zatím co vámi prezentované daně z ropy se platí jiným zemím. Proto ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Uhlí je zatíženo daní z uhlí, elektřina z uhelné elektrárny emisní povolenkou. Obě dvě daně jsou placeny CR. Zatím co vámi prezentované daně z ropy se platí jiným zemím. Proto je nemá smysl brát na zřetel.
Spotřební daň z benzínu tvořila z těch 90mld.Kč, pouze 27 mld. Kč.
O převedení té daně do elektřiny moc smysl nedává, spíše bude daň to bude platba typu mýto.
Pro představu daň z příjmu snížil stát o 100 mld. letos. Tedy odpuštění 27 mld. není nereálné.Skrýt celý příspěvek
S článkem se nedá nesouhlasit. Zelený socialismus politiků EU, je skutečně cesta do pekel. Jen mě na konci zarazila reklama na MES a baterie HE3DA. Opravdu se budou ve firmě ...Zobrazit celý příspěvek
S článkem se nedá nesouhlasit. Zelený socialismus politiků EU, je skutečně cesta do pekel. Jen mě na konci zarazila reklama na MES a baterie HE3DA. Opravdu se budou ve firmě vyrábět bambiliony baterií? Zatím to vzhledem k vedení firmy a jejím problémům vypadá na jeden velký podvod. Bohužel.Skrýt celý příspěvek
Už zase vítězí dobrá myšlenka nad zdravým rozumem. 29. června 2021 vyšel na iDěs článek "Peklo, nebo pohoda? Elektrickou škodovkou jsme zajeli do Chorvatska" kde jsem se dozvěděl, ...Zobrazit celý příspěvek
Už zase vítězí dobrá myšlenka nad zdravým rozumem.
29. června 2021 vyšel na iDěs článek "Peklo, nebo pohoda? Elektrickou škodovkou jsme zajeli do Chorvatska" kde jsem se dozvěděl, že jet elektromobilem do Chorvatska vyžaduje plánovat cestu skoro jako cestu na Měsíc. No, třeba to má někdo jako hobby (dal bych sem odkaz, ale nevím zda by prošel, v některých diskusích to nemají rádi).Skrýt celý příspěvekNebojte, to v lepší EV za vás vyřeší aplikace ve které si zadáváte cíl cesty jako v navigaci. Jen si vyberete, přes které dobíjecí body chcete projet. Ty lepší aplikace (tesla) vám ...Zobrazit celý příspěvek
Nebojte, to v lepší EV za vás vyřeší aplikace ve které si zadáváte cíl cesty jako v navigaci. Jen si vyberete, přes které dobíjecí body chcete projet. Ty lepší aplikace (tesla) vám rovnou rezervují čas na daném místě.Skrýt celý příspěvek
To nepomůže. Pokud bude dobíjení trvat řádově hodinu, znamená to, že je řekněme 10x pomalejší, než doplnění benzínu. Současná velmi hustá síť čerpacích stanic vám dnes umožňuje ...Zobrazit celý příspěvek
To nepomůže. Pokud bude dobíjení trvat řádově hodinu, znamená to, že je řekněme 10x pomalejší, než doplnění benzínu. Současná velmi hustá síť čerpacích stanic vám dnes umožňuje čekat jen pár minut, před vámi jsou tak dvě auta. V případě dobíjení budou ta dvě auta strašit u stanice dvě hodiny, za tu dobu tam přijedou desítky dalších. Reálně bude dobití elektromobilu trvat dny.
A to v případě, že budete elektřinu doplňovat stejně často, jako benzín. Což je velmi optimistický odhad.
Ledaže byste podél celé dálnice udělal jednu dobíječku vedle druhé. To samozřejmě odporuje bezpečnostním předpisům, tolik sjezdů a nájezdů tam být nesmí, ale je to i finančně neúnosné.Skrýt celý příspěvekA kdo říká že se síť dobíjecích stanice nebude dál rozrůstat a opravdu nebude potřeba jedna nabíječka vedle druhé. Navíc už dnešní superchargery nabíjí v řádu desítek minut.
A kdo říká že se síť dobíjecích stanice nebude dál rozrůstat a opravdu nebude potřeba jedna nabíječka vedle druhé. Navíc už dnešní superchargery nabíjí v řádu desítek minut.
Dnešní čerpání PHM trvá maximálně v minutách. Porovnejte si provoz na čerpací stanici a násobte potřebný čas tak deseti. Co vám vyjde? A to uvažuju síť dobíjecích stanic stejně ...Zobrazit celý příspěvek
Dnešní čerpání PHM trvá maximálně v minutách. Porovnejte si provoz na čerpací stanici a násobte potřebný čas tak deseti. Co vám vyjde?
A to uvažuju síť dobíjecích stanic stejně hustou, jako je síť čerpacích stanic.Skrýt celý příspěvekJenže dnes nemůžete čerpat jinde než na čerpací stanici. Nabíječky můžou být v zásadě kdekoli. Můžou být dálniční superchargery, můžete nabíjet pokud si zajdete na oběd, nakoupit ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže dnes nemůžete čerpat jinde než na čerpací stanici. Nabíječky můžou být v zásadě kdekoli. Můžou být dálniční superchargery, můžete nabíjet pokud si zajdete na oběd, nakoupit nebo prostě u doma když auto nepožíváte. Kolik lidí jezdí denně na jeden zátah přes 500 km v kuse aby musel nutně nabíjet během cesty?Skrýt celý příspěvek
Benzín si taky můžu nalít z kanystru v garáži, spousta firem má vlastní čerpací stanice, stejně jsou ty komerční vytížené. Při pětinásobném dojezdu aut oproti EV. Zajet si pro ...Zobrazit celý příspěvek
Benzín si taky můžu nalít z kanystru v garáži, spousta firem má vlastní čerpací stanice, stejně jsou ty komerční vytížené. Při pětinásobném dojezdu aut oproti EV. Zajet si pro benzín během jízdy někam mi žádný čas navíc nezabere.
Doma si dobít EV může člověk s vlastní garáží, jinak je to reálně nemožné. Mohou být dobíječky podél všech silnic, taky mohou přiletět Marťani, všechno je možné, otázka zní, co je reálné. Pravda je taková, že přeměnou všech aut na EV prodloužím dobu nabítí na dny - tak to jednoduše je.Skrýt celý příspěvekGE: "Benzín si taky můžu nalít z kanystru v garáži," Kanystr, ale není slánka z pohádky. Sám o sobě žádný benzín negeneruje, ten se tam čerpá na pumpě. Dobíjecí stanice jsou ...Zobrazit celý příspěvek
GE: "Benzín si taky můžu nalít z kanystru v garáži,"
Kanystr, ale není slánka z pohádky. Sám o sobě žádný benzín negeneruje, ten se tam čerpá na pumpě.
Dobíjecí stanice jsou podél většiny silnic už dnes. Přitom máme zanedbatelné množství EV, jejich počet stále roste.
I když budou všechna auta EV, tak budou mít podobné nájezdy jako ty spalovací.
Většině bude stačit nabíjet doma, zbytek se rozloží v čase v rámci dobíjecích stanic. To není žádná věda, pokud bude někde nedostatek. Tak se prostě dostaví další stanice. Stejně jako narostla sít pump od revoluce.Skrýt celý příspěvekJenže ten benzin do garáže musíte přivést také z čerpací stanice. Drát už tam vede dnes. Firmy nají čerpací stanice pokud provozují velké množství techniky na relativně malém ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže ten benzin do garáže musíte přivést také z čerpací stanice. Drát už tam vede dnes.
Firmy nají čerpací stanice pokud provozují velké množství techniky na relativně malém území. Typicky zemědělci nebo s velké stavební firmy. Pro ty se nic měnit nebude. Krom toho že budou nabíjet mimo pracovní dobu nebo u některých strojů zůstane patrně zachován spalovací motor.
K efektivnímu dobíjení doma je potřeba přístup v třífázové zásuvce. Což je třeba na sídlišti dnes nepochybně problém. Ovšem bude to problém i za třeba 10 let? Nejspíš ne.Skrýt celý příspěvek
Co na tom, že toho paliva potřebujete zlomek.
Co na tom, že toho paliva potřebujete zlomek.
Litina ani hliník nerezaví. Kdyby ano, zrezivěl by i ten elektromotor. A benzín skutečně degraduje. Ale trvá to roky. během koronakrize jsem nechal stát auto rok. Bez následků. ...Zobrazit celý příspěvek
Litina ani hliník nerezaví. Kdyby ano, zrezivěl by i ten elektromotor.
A benzín skutečně degraduje. Ale trvá to roky. během koronakrize jsem nechal stát auto rok. Bez následků. Zkuste to s elektromobilem.Skrýt celý příspěvekGE: "A benzín skutečně degraduje. Ale trvá to roky. během koronakrize jsem nechal stát auto rok. Bez následků" To jste ho rozmontoval zaznamenal stav, pak smontoval nechal stát. ...Zobrazit celý příspěvek
GE: "A benzín skutečně degraduje. Ale trvá to roky. během koronakrize jsem nechal stát auto rok. Bez následků"
To jste ho rozmontoval zaznamenal stav, pak smontoval nechal stát. Po roce opáčko, nebo jsem v říši "myslím si" ?
Jako u spousty dalších tvrzení.Skrýt celý příspěvek
Jen u těch, co mají garáž a jsou zrovna doma. Je to podobné, jako kdybych lidem nutil koně. Je dost lidí, co mají koně, normálně je napasou na louce, proč by to nemohl dělat ...Zobrazit celý příspěvek
Jen u těch, co mají garáž a jsou zrovna doma.
Je to podobné, jako kdybych lidem nutil koně. Je dost lidí, co mají koně, normálně je napasou na louce, proč by to nemohl dělat každý?Skrýt celý příspěvekGE: Je to jako z internetem. Napřed bylo slušné připojení na VS, pak ve městech, pak na některých vesnicích, .... dnes ho může mít každý na mobilu v kapse. Vývoj, a rozvoj běží ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Je to jako z internetem. Napřed bylo slušné připojení na VS, pak ve městech, pak na některých vesnicích, .... dnes ho může mít každý na mobilu v kapse.
Vývoj, a rozvoj běží neustále. Ale ani Řím se nepostavil za rok, hlavně když bylo minimum lidí co ho poptávalo.
Dost lidí co mají stále koně je, ale nikdo na něm nejezdí. ¨¨To spíše ukazuje, jak moderní technologie co je odmítaná ve výsledku zamete s tou starou.Skrýt celý příspěvek
Jak dojet do Chorvatska na jedno nabití. :)
https://www.youtube.com/watch?...Jak dojet do Chorvatska na jedno nabití. :)
https://www.youtube.com/watch?...
Vlastně nevím, jestli tendence článku je připoutat pozornost i za cenu ztráty vlastní důvěryhodnosti. Nebo vyvolat vzdor proti oné tendenci. Ovšem jsem mile překvapen, že ...Zobrazit celý příspěvek
Vlastně nevím, jestli tendence článku je připoutat pozornost i za cenu ztráty vlastní důvěryhodnosti. Nebo vyvolat vzdor proti oné tendenci.
Ovšem jsem mile překvapen, že obecná rovina názorů se překlápí v ten můj. Dost nezvyklé, být to tak 2léta nazpět, asi bych ucítil sílu konzervatizmu(né, tohle si neodpustím).
Ať dodám do zdejšího dění názor, dost se v něm nedomýšlí možnost současných dotací vlastních zdrojů energie EV, kdy se ze střech rodinných domů bude přelévat enrgie do el. vozů. Zkrátka jízda takřka zadarmo.
Mě spíš nedává smysl se držet starých hodnot(nejen energií), toho se přeci drží RF, současný nepřítel, který nám prodává tyto zdroje.Skrýt celý příspěvekPokud je to tak jednoduché a výhodné, tak proč to lidem nutit? Takovou výhodnou variantu přece rádi využijí sami a dobrovolně.
Pokud je to tak jednoduché a výhodné, tak proč to lidem nutit? Takovou výhodnou variantu přece rádi využijí sami a dobrovolně.
Na rozjezd je nutno chtěnou novinku dotovat, až se zatuhlé prostředí rozvolní, později již nebude nutno(ovšem lepší by bylo zvýhodnění zachovat). Nakonec mým argumentem jsou i ...Zobrazit celý příspěvek
Na rozjezd je nutno chtěnou novinku dotovat, až se zatuhlé prostředí rozvolní, později již nebude nutno(ovšem lepší by bylo zvýhodnění zachovat).
Nakonec mým argumentem jsou i zdroje energie, společnost veřejně nenávidí dotace fotovoltaiky, ale současně podporují JE, kdy se cena dostavby bude dotovat částkou, z které se podlamují kolena. Takže má otázka zní, proč bych já jako občan nemohl sáhnout na dotaci na vlastní zdroj, který bude i částečně veřejným? Je lepší dotovat dostavbu nečeho, co v našich podmínkách(korupce, měnící se ceny) nemusí ani dopadnout? Dodám, že JE se mi nepříčí, jenže taky nezamlouvá.Skrýt celý příspěvekFV mají nevýhodu vysoké vstupní investice a dlouhé doby návratnosti takové investice. Ideálním řešením by bylo, kdyby energopodniky veškerou takovou elektřinu vykupovaly a člověk ...Zobrazit celý příspěvek
FV mají nevýhodu vysoké vstupní investice a dlouhé doby návratnosti takové investice. Ideálním řešením by bylo, kdyby energopodniky veškerou takovou elektřinu vykupovaly a člověk si nemusel doma dělat sólo úložiště nebo složitý rozvod. Myšlenka mít vlastní zdroj elektřiny je sice lákavá, ale ta nezávislost je bohužel drahá, lepší je sloužit jako výrobce pro větší firmu a o uložení elektřiny se nestarat.
Nechat všechnu tu energii ladem je samozřejmě škoda. Ale abych zaplatil řádově půl milionu za něco, o čem nevím, jestli za pár let nepřijde o odběr, tak bohatý je málokdo.Skrýt celý příspěvekTa doba navratnosti FV sa stale znizuje. Dnes stoja 10% z toho co v roku 2002 a 2% co v roku 1982.
https://ourworldindata.org/gra...Ta doba navratnosti FV sa stale znizuje. Dnes stoja 10% z toho co v roku 2002 a 2% co v roku 1982.
https://ourworldindata.org/gra...Doba návratnosti FV panelů se udává v rozmezí 10-15 let, reálně to bude o něco více, protože výkonnost panelů časem klesá a spotřeba elektřiny a její cena taky není ...Zobrazit celý příspěvek
Doba návratnosti FV panelů se udává v rozmezí 10-15 let, reálně to bude o něco více, protože výkonnost panelů časem klesá a spotřeba elektřiny a její cena taky není konstantní.
Ale i když vezmu těch 15 let - to je doba, dokdy jsem v mínusu. Pak se teprve dostanu na nulu. A teprve 16. rok začínám šetřit (nebo vydělávat).
A teď - kdo z nás víc, kde bude za 15 let bydlet?Skrýt celý příspěvekDoba návratu je po dotaci asi krom lokality Liberecka podle udávaných odhadů kolem 10ti let. Jistoty neexistují, dokonce ani ta, že za těch 10let budeme mít co žrát. Klima a ...Zobrazit celý příspěvek
Doba návratu je po dotaci asi krom lokality Liberecka podle udávaných odhadů kolem 10ti let.
Jistoty neexistují, dokonce ani ta, že za těch 10let budeme mít co žrát. Klima a populační křivka mi moc jistot nedávají. Co s tím ale nadělám je ve výsledku nic, leda to, že děti nemám a tak mohu mít starost leda o svoji existenci(to je polopozitivní). Spíš než návratnost více vnímám jako důležitější nezávislost. Pokud se ovšem civilizace sesype, tak ani ta mi platná nebude. Přesto je lepší něco zkusit.Skrýt celý příspěvekGE: Doba návratnosti panelů v CR je cca 2 roky. Vámi udávaných 15.let (1/2) životnosti, je po započtení nákladů na domácí elektrárnu instalovanou firmou za příslušně mastnou ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Doba návratnosti panelů v CR je cca 2 roky.
Vámi udávaných 15.let (1/2) životnosti, je po započtení nákladů na domácí elektrárnu instalovanou firmou za příslušně mastnou provizi. Ale jak víme provize může být klidně nekonečná.Skrýt celý příspěvekJirosi - no a proto píšu, že reálné využití FV panelů pro prodej elektřiny nějakému energetickému podniku. Ne její použití pro sebe. Návratnost FV samotného není žádná, protože ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi - no a proto píšu, že reálné využití FV panelů pro prodej elektřiny nějakému energetickému podniku. Ne její použití pro sebe.
Návratnost FV samotného není žádná, protože bez instalace a podpůrných zařízení nic neudělá. Samotní dodavatelé, kteří se snaží nalákat zákazníky, přiznávají návratnost 10-158 let. A to s dotací.Skrýt celý příspěvekGE: V průmyslovém použití je návratnost v rámci hodin!
Tu instalaci si můžete udělat sám, pak je ta návratnost opravdu 2 roky bez dotací.GE: V průmyslovém použití je návratnost v rámci hodin!
Tu instalaci si můžete udělat sám, pak je ta návratnost opravdu 2 roky bez dotací.Instalaci čehokoliv elektrického si fakt sám udělat nemůžu, nejsem vybaven patřičnými oprávněními. To jsou zase nápady, ještě bych si mohl sám operovat slepé střevo. Návratnost ...Zobrazit celý příspěvek
Instalaci čehokoliv elektrického si fakt sám udělat nemůžu, nejsem vybaven patřičnými oprávněními. To jsou zase nápady, ještě bych si mohl sám operovat slepé střevo.
Návratnost fotovoltaické elektrárny uvádí sám výrobce:
https://oze.tzb-info.cz/fotovo...
Vychází mu 15 let a to se jedná o tu nejlevnější variantu, která nemá baterie a přebytečnou energii používá k ohřevu vody. protože je jí hodně, navrhuje výrobce ohřívat bazén :))Skrýt celý příspěvekGE: Výrobce uvádí cenu z MARŽÍ! Tu si nastavuje tak, aby mu výsledek vyšel 15.let, to nic neříká o návratnosti. Pouze to, jak moc to je ziskové.
GE: Výrobce uvádí cenu z MARŽÍ! Tu si nastavuje tak, aby mu výsledek vyšel 15.let, to nic neříká o návratnosti. Pouze to, jak moc to je ziskové.
Jistě, proč by někdo pracoval zadarmo? Ta elektřina, kterou kupuju od ČEZu je taky s marží.
A výrobce uvádí cenu se započtením maximálně možné dotace.
Vítej v realitě.Jistě, proč by někdo pracoval zadarmo? Ta elektřina, kterou kupuju od ČEZu je taky s marží.
A výrobce uvádí cenu se započtením maximálně možné dotace.
Vítej v realitě.Proč by to taky dělal jinak, když by si tím snížil zisk.
Ale to nic neříká o návratnosti FV, když polovinu z návratnosti spolkne ten co vám ji nainstaluje.Proč by to taky dělal jinak, když by si tím snížil zisk.
Ale to nic neříká o návratnosti FV, když polovinu z návratnosti spolkne ten co vám ji nainstaluje.
Pokud je novinka chtěná, není třeba ji dotovat. Lidi ji sami budou kupovat a ještě budou pořadníky...
Pokud je novinka chtěná, není třeba ji dotovat. Lidi ji sami budou kupovat a ještě budou pořadníky...
Pak je otázka proč je potřeba snižovat daň na naftu v porovnání z benzínem. Asi ty pořadníky jsou na ty dieslová auta malé. Problém EV, je počet bojovníků proti ní. Funkční EV ...Zobrazit celý příspěvek
Pak je otázka proč je potřeba snižovat daň na naftu v porovnání z benzínem.
Asi ty pořadníky jsou na ty dieslová auta malé.
Problém EV, je počet bojovníků proti ní. Funkční EV (Tesla S) jsou tu 10.let, hybrid 24.let! Přesto jsou lidé, kteří se ptají na základní veřejně dostupné otázky.
Na které stačí hledat na Googlu, youtube.
Tedy tohle je opravdu střet víry ve vše spásný spalovací motor.Skrýt celý příspěvekSnižovat daň na naftu potřeba není, je to politické rozhodnutí patrně pro potřeby dopravců. I tak je spotřební daň skoro 10 Kč, což spolu s DPH znamená, že polovinu ceny nafty ...Zobrazit celý příspěvek
Snižovat daň na naftu potřeba není, je to politické rozhodnutí patrně pro potřeby dopravců. I tak je spotřební daň skoro 10 Kč, což spolu s DPH znamená, že polovinu ceny nafty tvoří daně.
Nafta měla původně různé daňové výjimky, protože svého času stát podporovat topení LTO, což je de facto nafta.Skrýt celý příspěveklobeElement
LTO a Nafta byli vždy daňově rozlišené. Proto se v devadesátkách dělaly obrovské daňové podvody tím že prodejci deklarovali naftu za LTO.lobeElement
LTO a Nafta byli vždy daňově rozlišené. Proto se v devadesátkách dělaly obrovské daňové podvody tím že prodejci deklarovali naftu za LTO.GE: Tak proč se to tedy to pořád děje?
Kolik % tvoří daň u elektřiny co jde vyrobit za 10e + 50e povolenka, kde cena stále roste.
Proti tomu zdražení benzínu daní sranda.GE: Tak proč se to tedy to pořád děje?
Kolik % tvoří daň u elektřiny co jde vyrobit za 10e + 50e povolenka, kde cena stále roste.
Proti tomu zdražení benzínu daní sranda.Jirosi, ty jsi komik. Cena elektřiny tvoří jen asi polovinu toho, co za elektřinu platíš, zbytek jsou přepravní poplatky a dotace zelené elektřiny. Elektřina je zdaněna 28 Kč na ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, ty jsi komik. Cena elektřiny tvoří jen asi polovinu toho, co za elektřinu platíš, zbytek jsou přepravní poplatky a dotace zelené elektřiny. Elektřina je zdaněna 28 Kč na MWh. MWh stojí skoro 6000 Kč.Skrýt celý příspěvek
GE: Přímá daň z MWh je opravdu 28kč, k tomu DPH. Ale pak je spousta dalších daní, které jsou skryté právě v té ceně cca 4500Kč za MWh. Ty jdou přímo CR, daň z těžby uhlí na území ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Přímá daň z MWh je opravdu 28kč, k tomu DPH. Ale pak je spousta dalších daní, které jsou skryté právě v té ceně cca 4500Kč za MWh.
Ty jdou přímo CR, daň z těžby uhlí na území CR, daň z produkce CO2 uhelnou elektrárnou, atd. To vše jsou příjmy rozpočtu CR ze spotřeby elektřiny.Skrýt celý příspěvek
Protože, u spoty lidí se s toho stal souboj Víry. Tedy nejde vyloženě ekonomicky promítnou z důvodů logistiky náklady spojení z užíváním benzínu, nafty, m.olejů do ceny paliv.
Protože, u spoty lidí se s toho stal souboj Víry. Tedy nejde vyloženě ekonomicky promítnou z důvodů logistiky náklady spojení z užíváním benzínu, nafty, m.olejů do ceny paliv.
Je to velmi prosté. Pro mne je auto dopravní prostředek a většinou jej používám na delší cesty. Je to zároveň prostředek umožňující mi přepravu na hodně dlouhé vzdálenosti. ...Zobrazit celý příspěvek
Je to velmi prosté. Pro mne je auto dopravní prostředek a většinou jej používám na delší cesty. Je to zároveň prostředek umožňující mi přepravu na hodně dlouhé vzdálenosti.
Jakýkoliv dopravní prostředek z mého úhlu pohledu musí být cenově dostupný (elektromobil je příšerně drahý) a musí mít velký dojezd s možností rychlého doplnění energie. Elektromobil toto nesplňuje.
Je to jako kdyby někdo rozhodl, že deštníky se povinně musí vyrábět ze síťoviny. Budou 5x dražší, než ty současné a v dešti promoknou.Skrýt celý příspěvekOba vaše požadavky plní stejně EV. EV stojí stejně jako obdobné spalovací auto. V bazaru nejsou za tolik deklarované ceny odpůrců elektromobility (10-30% po 3-5letech). Zkuste se ...Zobrazit celý příspěvek
Oba vaše požadavky plní stejně EV.
EV stojí stejně jako obdobné spalovací auto. V bazaru nejsou za tolik deklarované ceny odpůrců elektromobility (10-30% po 3-5letech). Zkuste se někdy podívat jaká vozidla vás míjí na silnici, a kolik stála toho kdo si je koupil první.Skrýt celý příspěvekEV stojí několikanásobně více, než spalovací auto a to i s dotací. Dacia Sandero 160 000 Kč, Dacia Spring 450 000 Kč. Dojezd Dacie Sandero 700 km, dojezd Dacie Spring oficiálně ...Zobrazit celý příspěvek
EV stojí několikanásobně více, než spalovací auto a to i s dotací. Dacia Sandero 160 000 Kč, Dacia Spring 450 000 Kč.
Dojezd Dacie Sandero 700 km, dojezd Dacie Spring oficiálně 250 km, v reálu 100 km.
Doba, za kterou dojedu z domu k příbuzným Dacií Sandero 5 hodin, Dacií Spring 9 hodin, když bude vždycky volná nabíječka.Skrýt celý příspěvekGE: Dacie Spring(2021) dle metodiky 230km Tesla S (2012-3) dle metodiky 224km Tesla S (2021) dle metodiky 539km To je rozdíl 9.let vývoje EV. Nikdo netvrdí, že za všech podmínek ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Dacie Spring(2021) dle metodiky 230km
Tesla S (2012-3) dle metodiky 224km
Tesla S (2021) dle metodiky 539km
To je rozdíl 9.let vývoje EV. Nikdo netvrdí, že za všech podmínek je dnes lepší EV. Ale, že za 15.let už to bude bez předmětná diskuze. Proto, už je dnes jasné, že nemá smysl dál plýtvat prostředky na spalovací motory.Skrýt celý příspěvek
Tak je pravda, ze pokud budes mit EW, mas baterii a pak te solarni elektrarna vyjde levneji. To ale jen za predpokladu, ze auto je neustale doma. Pro ty co jezdi do prace a autem ...Zobrazit celý příspěvek
Tak je pravda, ze pokud budes mit EW, mas baterii a pak te solarni elektrarna vyjde levneji.
To ale jen za predpokladu, ze auto je neustale doma. Pro ty co jezdi do prace a autem doma je jen pres noc to moc nepomuze.
A nevyhoda je v tom, ze po necekanem odberu nebudes mit dostatecne natakovano, kdyz zrovna potrebujes nekam necekane vyjet, skejsnes v kolone. takze asi stejne je lepsi mit separatni baterku.
Nikdy jsem to nepropocitaval, ale spis nez solarni panely, by melo byt pro vetsinu lidi vyhodnejsi mit kolektory na ohrav teple vody, to si myslim ze po cast roku snizi cekem citelne naklady. Mame velmi stary system (ktery funguje uz pres 30 let), coz je jen sklenena skrin, par trubke a bojler a pres leto to staci.Skrýt celý příspěvekKolektory na teplou vodu jsou vlastně jen na mytí. Jenomže většinu tepla potřebujeme na topení v zimě a to už kolektor nepomůže. FV by pomohl, i když jen odhadem z 30% své ...Zobrazit celý příspěvek
Kolektory na teplou vodu jsou vlastně jen na mytí. Jenomže většinu tepla potřebujeme na topení v zimě a to už kolektor nepomůže. FV by pomohl, i když jen odhadem z 30% své teoretické kapacity.
Smysl podle mne dává přes léto vyrábět energii, kterou prodám a v zimě si to koupím jinou. Ale to by šlo jen v případě, že ji v tom létě někdo koupí.Skrýt celý příspěvekNekde jim 1:1 vykup/prodej fuguje, ale je to ekonomicky nesmysl a nekdo to musi dotovat. Ale pokud by to pak bylo, jen blazen by to nebral, v podstate by jsi odstranil ten nejvetsi ...Zobrazit celý příspěvek
Nekde jim 1:1 vykup/prodej fuguje, ale je to ekonomicky nesmysl a nekdo to musi dotovat. Ale pokud by to pak bylo, jen blazen by to nebral, v podstate by jsi odstranil ten nejvetsi problem FV.
Obecne je celej tenhle ojeb o zelene energii o tom, jestli se toho chytnes a podojis ostatni a nebo jis na druhe strane.Skrýt celý příspěvekOno idea že keď mám prebytok dodám do sústavy a potom sa to vo výsledku odčíta od mojej spotreby je pekná (distribučky to ponúkajú ako službu virtuálnej batérie) ale pre ...Zobrazit celý příspěvek
Ono idea že keď mám prebytok dodám do sústavy a potom sa to vo výsledku odčíta od mojej spotreby je pekná (distribučky to ponúkajú ako službu virtuálnej batérie) ale pre spotrebiteľa to môže mať jeden celkom podstatný háčik. Silovina sa síce vybilancuje, ale distribučné poplatky sa platia aj za odobratú, aj za dodanú energiu. Výsledná úspora potom môže byť výrazne menšia než by človek očakával.Skrýt celý příspěvek
Shania: Ti co jezdí do práce na "8h", tedy od 6-15h/8-17h, atd, se bez problémů vrátí domu včas. Aby si dobyli elektřinu spotřebovanou na hodinové dojetí do práce. To je cca 95% ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Ti co jezdí do práce na "8h", tedy od 6-15h/8-17h, atd, se bez problémů vrátí domu včas. Aby si dobyli elektřinu spotřebovanou na hodinové dojetí do práce. To je cca 95% národa.Skrýt celý příspěvek
Ano? 8-17 znamená s cestou cca 7-18. To je skoro 9 měsíců tma. V zimě, nebo naopak v horku baterie ztrácí kapacitu.
Ano? 8-17 znamená s cestou cca 7-18. To je skoro 9 měsíců tma. V zimě, nebo naopak v horku baterie ztrácí kapacitu.
Pokud trvale nejedete (cesták), pak to auto stojí během vaší pracovní doby na parkovišti :) Na problémy z teplotou přišli i automobily. Ale opět to má snadné řešení, jakmile se ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud trvale nejedete (cesták), pak to auto stojí během vaší pracovní doby na parkovišti :)
Na problémy z teplotou přišli i automobily. Ale opět to má snadné řešení, jakmile se baterie dostane z nepříznivého stavu (-/++), do stavu ideálního opět dosáhne kapacity, kterou měla. Tedy při rozjedu v -20 vám to bude psát dojezd třeba 200km, ale jak se bude baterie zahřívat jízdou naroste vám to na těch 400km co tam máte uložené. Část energie, se spálí na ohřev/chlazení. Ale i tu je řešení v podobě tepelného čerpadla (1kWh El= až 4kWh tepla).Skrýt celý příspěvekJistě, dobíjet se může naparkovišti před firmou. To znamená vybudovat další infrastrukturu a to znamená tuny mědi. Ano, baterie se dostane zpět na SKORO původní kapacitu. Ovšem ...Zobrazit celý příspěvek
Jistě, dobíjet se může naparkovišti před firmou. To znamená vybudovat další infrastrukturu a to znamená tuny mědi.
Ano, baterie se dostane zpět na SKORO původní kapacitu. Ovšem dlouhodobé používání v takovýchto podmínkách bude znamenat zkrácení životnosti baterie. Fyzikální zákony prostě fungují.Skrýt celý příspěvekTorong: Vy pracujete ve firmě co nemá přípojku na 380V, případně podstatně výkonnější linku? Ty firmy platí za dodržení odběrů, tam by vyrovnávání pomocí EV určitě ocenily. Ono to ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: Vy pracujete ve firmě co nemá přípojku na 380V, případně podstatně výkonnější linku?
Ty firmy platí za dodržení odběrů, tam by vyrovnávání pomocí EV určitě ocenily. Ono to brzy bude jako benefit k práci.
"Na skoro původní kapacitu" znovu uvedu příklad na 15.let starých hybridech od Toyoty to dělá rozdíl 300 000 mil vs 280 000 mil. Snad uznáte, že Kanada má podstatně drsnější prostředí než CR.Skrýt celý příspěvekJistě. 400V (ne 380 Jirosi...) máme. Jenže jistič není nastaven na takový odběr. A pro silnější jistič je nutno mít odpovídající kabeláž. U větších výrobních závodů parkují stovky ...Zobrazit celý příspěvek
Jistě. 400V (ne 380 Jirosi...) máme. Jenže jistič není nastaven na takový odběr. A pro silnější jistič je nutno mít odpovídající kabeláž. U větších výrobních závodů parkují stovky aut. To jsou tuny mědi na vybudování přípojek. Samozřejmě i tohle se dá udělat, ale bude to stát peníze a čas. A suroviny, které bude nutné vytěžit...Skrýt celý příspěvek
Torong: U výrobních závodů parkují stovky aut, ale nepotřebují se dobýt za 30minut současně. Většina tam stojí 8+h! Přitom po cestě to práce vyjela zlomek kapacity baterie, tzn. ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: U výrobních závodů parkují stovky aut, ale nepotřebují se dobýt za 30minut současně. Většina tam stojí 8+h! Přitom po cestě to práce vyjela zlomek kapacity baterie, tzn. stačí vám i 230V dobíjecí zásuvka.
Náklady na vedení = 0,0 prd. Náklady, na zvýšení odběru cca na úrovni vypnutí jednoho stroje pro jednoho zaměstnance.
1 jediné spalovací auto = roční suroviny cca 850-900kg, to je hodně drátů...Skrýt celý příspěvek
Jenomže auto má univerzální použití. Nejen na relativně krátké cesty do práce, ano, souhlas, na to drtivé většině lidí elektromobil stačí. Jenomže oni to samé auto používají k ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže auto má univerzální použití. Nejen na relativně krátké cesty do práce, ano, souhlas, na to drtivé většině lidí elektromobil stačí. Jenomže oni to samé auto používají k cestě na chatu, na dovolenou, v zimě na hory na lyže a k tomu už se elektromobil nehodí.
A vzhledem k cenám elektromobilů by si jej ani nemohli dovolit.Skrýt celý příspěvekProto nemají smyls malé vozy. A právě proto má smysl to EV. Protože, to co po něm chcete už pár let zvládne. Jistě není to dokonalé, ale ono ani spalovací vozidlo není. Pokud si ...Zobrazit celý příspěvek
Proto nemají smyls malé vozy. A právě proto má smysl to EV.
Protože, to co po něm chcete už pár let zvládne. Jistě není to dokonalé, ale ono ani spalovací vozidlo není.
Pokud si můžete dovolit nové spalovací vozidlo, z 90% si můžete dovolit EV. Pokud si ho nemůžete dovolit, pak logicky váš problém spočívá v nedostupnosti EV v bazaru, ne v jeho ceně.Skrýt celý příspěvekNe, nezvládne. EV se pro dlouhé cesty jednoduše nehodí, neujede je, nabíjení trvá dlouho. Při masovém rozšíření se během cesty nebude dát nabít - nebude kde, zatímco auto se ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, nezvládne. EV se pro dlouhé cesty jednoduše nehodí, neujede je, nabíjení trvá dlouho. Při masovém rozšíření se během cesty nebude dát nabít - nebude kde, zatímco auto se spalovacím motorem stráví na čerpačce 5 minut, EV 30 minut až 3 hodiny (někdy i 8 hodin) podle druhu EV, nabíjecí stanice. Tři EV za sebou ucpu dobíjecí stanici na půl dne.
Myslíš si, že kdyby to bylo tak super, že už bych EV neměl?
A EV v bazaru fakt nekoupím. Nejsem kretén.Skrýt celý příspěvekGE: EV dlouhé cesty zvládá existuje několik sítí celoevropský rychlo-nabíječek. + Budují se další. Při masovém rozšíření v rámci let, bude také podstatně více těch ...Zobrazit celý příspěvek
GE: EV dlouhé cesty zvládá existuje několik sítí celoevropský rychlo-nabíječek. + Budují se další.
Při masovém rozšíření v rámci let, bude také podstatně více těch nabíječek.
Dolití benzínu za 5min je hlavně kec, to možná tak na pumě kde nikdo není.
Ale to už se zase není scénář scénářem všichni někam jedou...
Každé EV jde dobíjet rychlo 30min, nebo pomalu "doma". 8h na cestě dobíjíte během spánku, ne na nabíječce na dálnici. Opět neznalost vs realita používání EV.
Vzhledem k tomu, že odmítáte si vůbec něco zjistit o fungování EV. Přitom tu stále opakujete tohle co nemá z užívání EV moc společného, tak nevím...Skrýt celý příspěvek
Ono jde i o míru "žehlení" cesty z/do práce. 50Km denně Ti stačí "víkednové" dobíjení. Samozřejmě. FV mi bude doma topit, chladit, případně když zbyde i dále napájet. Asi je ...Zobrazit celý příspěvek
Ono jde i o míru "žehlení" cesty z/do práce. 50Km denně Ti stačí "víkednové" dobíjení. Samozřejmě. FV mi bude doma topit, chladit, případně když zbyde i dále napájet. Asi je bláhový očekávat, že se odpojím zcela od sítě. Ale celkově mi formát nižší spotřeby sedí víc, než čichat více výfuků na ulici, kde každý z nás stráví mnoho okamžiků. Samozřejmě je nejkrásnější pohled na auta přede mnou, co mají diesel a demontovaný filtr, je pak radost s těmito "přáteli" svět sdílet.Skrýt celý příspěvek
Článek jen ukazuje to, na co aktivisti neradi slyší. Výroba a recyklace baterií. Jejich nabíjecí cykly. Kde vzít rozvody a trafačky, až si každej na vesnici bude chtít nabít ...Zobrazit celý příspěvek
Článek jen ukazuje to, na co aktivisti neradi slyší. Výroba a recyklace baterií. Jejich nabíjecí cykly. Kde vzít rozvody a trafačky, až si každej na vesnici bude chtít nabít ještěrku. A to by mě zajímalo, co budou elektrojezdiči dělat v případě nějakého podobného pruseru ala tornado. Atž popada kus VVN a nebude kde co nabíjet..... Vždycky si při podobných blbostech vzpomenu na slova pana Míla. " Co si myslet o poslanci Bundestagu, který vám naprosto vážně řekne, že když bude třeba, tak ty Kirhofovy zakony přehlasují". JJ s ekošílenstvím blbost světu vládne.Skrýt celý příspěvek
Jako všechno, vyžaduje to čas a někdy se musí začít. Pokud se nezačne, nebude ani datum dokončení. Zrovna v oblasti tornáda zachraňovali lidi FV panely. Přitom kdyby lidí měli v ...Zobrazit celý příspěvek
Jako všechno, vyžaduje to čas a někdy se musí začít. Pokud se nezačne, nebude ani datum dokončení.
Zrovna v oblasti tornáda zachraňovali lidi FV panely. Přitom kdyby lidí měli v garáží auto z baterií 80-100kWh, ani by si nevšimli výpadku.Skrýt celý příspěveknevim jestli davas jako dobry priklad oblast, kde mimo tornada, co zlikvidovalo vsechny strechy a celou solarni elektrarnu cezu... Plus v te oblasti padali dost velke kroupy (20km ...Zobrazit celý příspěvek
nevim jestli davas jako dobry priklad oblast, kde mimo tornada, co zlikvidovalo vsechny strechy a celou solarni elektrarnu cezu...
Plus v te oblasti padali dost velke kroupy (20km od tornada), coz asi neudelal panelum nejlip.
+ mit generator je asi lepsi a spolehlivejsi volba, pokud potrebujes byt opravdu samostatny pri blackoutu.Skrýt celý příspěvekNevím zda je dobré zpochybňovat příklad z místa. Na fotkách je vidět, že sice část obce to "srovnalo" o tom žádná. Ale o pár ulic dál to vypadá, že skoro nic. Viz : ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím zda je dobré zpochybňovat příklad z místa.
Na fotkách je vidět, že sice část obce to "srovnalo" o tom žádná. Ale o pár ulic dál to vypadá, že skoro nic. Viz : https://www.e15.cz/galerie/dom...
Kroupy jsou běžnou součástí bouřek v CR.Skrýt celý příspěvekA to je léto. Předloni napadl těžký sníh a shodilo to elektřinu od Šumavy až ku Praze. Byli jsme bez proudu čtyři dny, bez generátoru by nám ani netekla voda, bez krbu bychom ...Zobrazit celý příspěvek
A to je léto. Předloni napadl těžký sníh a shodilo to elektřinu od Šumavy až ku Praze. Byli jsme bez proudu čtyři dny, bez generátoru by nám ani netekla voda, bez krbu bychom zmrzli a jelikož v zimě je krátký den, žádný FV panel by nám nepomohl.
Benzínové motory ovšem fungovaly a v případě potřeby se dalo zajít s kanystrem na čerpačku.Skrýt celý příspěvekGE: Vy stále nechápe princip fungování z EV. Vozidlo máte nabité připravené k použití. Nikoliv vybité, potřebující nabít. Krize = odpojení od sítě, = fungující dodávka z EV. ...Zobrazit celý příspěvek
GE: Vy stále nechápe princip fungování z EV. Vozidlo máte nabité připravené k použití. Nikoliv vybité, potřebující nabít.
Krize = odpojení od sítě, = fungující dodávka z EV.
Ono je sice hezké argumentovat pumpou, a ty čerpadla na té pumpě jedou asi na co?Skrýt celý příspěvek
No a kdo měl ve sklepě benzínový generátor, jednoduše ho nahodil a bylo vystaráno.
No a kdo měl ve sklepě benzínový generátor, jednoduše ho nahodil a bylo vystaráno.
Problém je, že ten není potřeba k běžnému provozu domu = většina lidí ho nemá.
Na rozdíl od domácího připojení EV, to je v podstatě povinnost pro uživatele EV.Problém je, že ten není potřeba k běžnému provozu domu = většina lidí ho nemá.
Na rozdíl od domácího připojení EV, to je v podstatě povinnost pro uživatele EV.Na vesnici ho má kde kdo. Když přijde problém, je nutné mít záložní zdroj energie. Je to levné (dá se pořídit od 1000 Kč), spolehlivé, palivo donesu v kanystru pěšky i přes ...Zobrazit celý příspěvek
Na vesnici ho má kde kdo. Když přijde problém, je nutné mít záložní zdroj energie.
Je to levné (dá se pořídit od 1000 Kč), spolehlivé, palivo donesu v kanystru pěšky i přes závěje.Skrýt celý příspěvek
Aha. Takže si mám instalovat FV a doufat, že se nic nestane, než abych měl ve sklepě centrálu... A to, že katastrofa přišla v noci je vlastně taky v pohodě. V klidu se vyspím a ...Zobrazit celý příspěvek
Aha. Takže si mám instalovat FV a doufat, že se nic nestane, než abych měl ve sklepě centrálu... A to, že katastrofa přišla v noci je vlastně taky v pohodě. V klidu se vyspím a řešit budu všechno až ráno...Skrýt celý příspěvek
Nemám protože bydlím v paneláku. Na vesnici bych ji samozřejmě měl. Centrála jako záložní zdroj funguje spolehlivě. FV ne. Stačí se podívat na videa od prepperů z USA. Centrálu ma ...Zobrazit celý příspěvek
Nemám protože bydlím v paneláku. Na vesnici bych ji samozřejmě měl. Centrála jako záložní zdroj funguje spolehlivě. FV ne. Stačí se podívat na videa od prepperů z USA. Centrálu ma každý ikdyž používá FV panely. Na zálohování právě onoho FV panelu.Skrýt celý příspěvek
Pokud nemáte pohonné hmoty (a ty při opravdu velkém problému budou jen opravdu krátce) si můžete si celou centrálu strčit leda takt do hýždí.
Pokud nemáte pohonné hmoty (a ty při opravdu velkém problému budou jen opravdu krátce) si můžete si celou centrálu strčit leda takt do hýždí.
Torong: ¨Tedy přesně jak jsem to napsal. Ti preppers si nekupují nesmysli, proto mají ty FV. Oni si totiž uvědomují, že prodlužují využitelnost jejich zásobám benzínu. Ono v krizi ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: ¨Tedy přesně jak jsem to napsal.
Ti preppers si nekupují nesmysli, proto mají ty FV. Oni si totiž uvědomují, že prodlužují využitelnost jejich zásobám benzínu.
Ono v krizi můžete fungovat doma ze zásob opravdu dlouho, nebo se párkrát projet spalovacím autem...Skrýt celý příspěvek
Mimochodem, na americké Cornell University otevřeli nový předmět s názvem "Black Holes: Race and the Cosmos", neboli Černé díry: Rasa a ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem, na americké Cornell University otevřeli nový předmět s názvem "Black Holes: Race and the Cosmos", neboli Černé díry: Rasa a vesmír.
https://classes.cornell.edu/br...
Progresivismus, přátelé.Skrýt celý příspěvekJak jsem kdysi k USA vzhlížel, tak je mi z nich dneska blivno.
Jak jsem kdysi k USA vzhlížel, tak je mi z nich dneska blivno.
Mluvíte o východním a západním pobřeží. Prostředek je pořád v pohodě. :)
Mluvíte o východním a západním pobřeží. Prostředek je pořád v pohodě. :)
Aj ten padne. Uz sa stahuju lefties z Kalifornie do Taxasu. No a migranti si so sebou obvykle nesu to, pred cim utekaju. Za par rokov bude aj "stred" cerveny.
Aj ten padne. Uz sa stahuju lefties z Kalifornie do Taxasu. No a migranti si so sebou obvykle nesu to, pred cim utekaju. Za par rokov bude aj "stred" cerveny.
Nezoufejte - jak to tam byva ode zdi ke zdi, tak za chvili budou zase lyncovat cernochy, a vsichni budou spokojeni ;) Ted ale ve vsi vaznosti - pres nam se zdajici pomerne ...Zobrazit celý příspěvek
Nezoufejte - jak to tam byva ode zdi ke zdi, tak za chvili budou zase lyncovat cernochy, a vsichni budou spokojeni ;)
Ted ale ve vsi vaznosti - pres nam se zdajici pomerne extremni vykyvy bych nepodcenoval jiste samoopravne / samoregulacni schopnosti tamni spolecnosti; doposud tohle docela fungovalo.Skrýt celý příspěvek
Progress je jedina mozna cesta. Ked pojdes opacne, tak zakonite skoncis opat na strome.
Progress je jedina mozna cesta. Ked pojdes opacne, tak zakonite skoncis opat na strome.
Len to nesmie byt lavicovy progres, to je zarucena cesta na znicenie tejto civilizacie.
Len to nesmie byt lavicovy progres, to je zarucena cesta na znicenie tejto civilizacie.
Progres je progres. Privlastky tomu davaju ludia, ktorym je proti srsti, lebo tym pridu o nejaku tu nezasluzenu vyhodu.
Progres je progres. Privlastky tomu davaju ludia, ktorym je proti srsti, lebo tym pridu o nejaku tu nezasluzenu vyhodu.
Nezaslouženou výhodu? Už asi tuším, odkud vítr fouká... Nevede se vám v životě moc dobře, nikam jste to nedotáhl a tak si myslíte, že kdo to dotáhl dál než vy, tak si to ...Zobrazit celý příspěvek
Nezaslouženou výhodu? Už asi tuším, odkud vítr fouká... Nevede se vám v životě moc dobře, nikam jste to nedotáhl a tak si myslíte, že kdo to dotáhl dál než vy, tak si to nezasloužil. Takže se vám líbí myšlenky progresivismu. Tohle už tu jednou bylo, když neúspěšní převzali moc a úspěšné zbavili majetku a pozavírali.Skrýt celý příspěvek
Takže je podle tebe potřeba trestat bílé heterosexuální muže narozené v Evropě nebo Americe... Tak co kdybys začal u sebe, našel si partu podobně smýšlejících individuí a začali ...Zobrazit celý příspěvek
Takže je podle tebe potřeba trestat bílé heterosexuální muže narozené v Evropě nebo Americe... Tak co kdybys začal u sebe, našel si partu podobně smýšlejících individuí a začali jste se navzájem trestat a ponižovat za to, že máte nezasloužené výhody?Skrýt celý příspěvek
Upgrade: já jsem pro.. třeba černoští atleti mají nezaslouženou výhodu v rámci genetické výbavy. Takže sprinterům přidáme závaží, ať se s tím vyrovnají běloši a Asiati. Asiatům ...Zobrazit celý příspěvek
Upgrade: já jsem pro.. třeba černoští atleti mají nezaslouženou výhodu v rámci genetické výbavy. Takže sprinterům přidáme závaží, ať se s tím vyrovnají běloši a Asiati. Asiatům bych třeba zakázal studovat víc jak dvě hodiny denně, aby nebyli nejchytřejší ve třídě.
Lidi se nudí, mají vše a prakticky bez námahy, tak vymýšlejí "progres".Skrýt celý příspěvek
To, že se něco označuje jako progres nezmaná, že to progres je.
To, že se něco označuje jako progres nezmaná, že to progres je.
A ked sa nieco oznacuje, ze to progres nie je, tak to neznamena ze nie je, ukaze az buducnost, to ale treba skusit. Spolocnosti zalozene na nezpochybnitelnych pravdach skoncili v ...Zobrazit celý příspěvek
A ked sa nieco oznacuje, ze to progres nie je, tak to neznamena ze nie je, ukaze az buducnost, to ale treba skusit. Spolocnosti zalozene na nezpochybnitelnych pravdach skoncili v upadku. Od stredoveku a po komunizmus.Skrýt celý příspěvek
no zatím nezpochybnitelnou pravdu hlásají především "progresivisti", kdokoliv tvrdí opak je označen za rasistu, fašistu, nacistu a xenofoba.
no zatím nezpochybnitelnou pravdu hlásají především "progresivisti", kdokoliv tvrdí opak je označen za rasistu, fašistu, nacistu a xenofoba.
Právě ten komunismus se také oháněl "pokrokem" který ale pokrokem nebyl. A kdo byl nepřítelem tohoto pokroku, byl vyhozen z práce, nemohl na školu, nemohl publikovat, v horším ...Zobrazit celý příspěvek
Právě ten komunismus se také oháněl "pokrokem" který ale pokrokem nebyl. A kdo byl nepřítelem tohoto pokroku, byl vyhozen z práce, nemohl na školu, nemohl publikovat, v horším případě byl zavřen, poslán do dolů, nebo rovnou zavražděn.
Historie se nám pomalu začíná opakovat.Skrýt celý příspěvekJe komunismus věda? Ne, není, to by ho nejdřív vyzkoušeli na zvířatech.
že tihle bolševici, v jakémkoliv hávu, chtějí své pokusy dělat vždycky na lidech....Je komunismus věda? Ne, není, to by ho nejdřív vyzkoušeli na zvířatech.
že tihle bolševici, v jakémkoliv hávu, chtějí své pokusy dělat vždycky na lidech....
Souhlasím, ale pokrok musí být skutečně pokrokem. To, že někdo sám sebe či svoji myšlenku označí za pokrok ještě neznamená, že je to skutečně dobré a pokrokové. Kolik takových ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím, ale pokrok musí být skutečně pokrokem. To, že někdo sám sebe či svoji myšlenku označí za pokrok ještě neznamená, že je to skutečně dobré a pokrokové. Kolik takových pokrokářů už tu bylo... nalákali naivní lidi na honosné ideály a pak už to šlo jen od 10 k 5 a ještě přes kopce mrtvol...Skrýt celý příspěvek
Celá problematika je daleko složitější, než se zde probírá. Zkusím to co stručně a současně co nejkomplexněji nastínit. Základní problém je, že člověk svojí činností mění ...Zobrazit celý příspěvek
Celá problematika je daleko složitější, než se zde probírá. Zkusím to co stručně a současně co nejkomplexněji nastínit.
Základní problém je, že člověk svojí činností mění planetární ekosystém a to nejen pozitivně, ale i negativně. Negativní ovlivňování bohužel způsobuje, že se na planetě zhoršují životní podmínky pro nás, jako formu života. Bohužel, Země je a nepochybně i následujících století bude, jediná známá planeta ve vesmíru schopná udržet lidský život. To znamená, že bychom se měli snažit zachovat alespoň minimální schopnost ho udržet a to současně znamená, že musíme identifikovat a omezit naši činnost, která negativně ovlivňuje ekosystém planety a to až do doby, než budou naše znalosti a schopnosti takové, abychom se s tím dokázali vyrovnat.
Zjednodušeně řečeno, život na naší planetě je umožněn díky 3 základním cyklům, a to vodnímu, uhlíkovému a dusíkovému. První nám zajišťuje zdroje vody, druhý atmosférické podmínky a třetí zdroje potravy. Pokud si tyto cykly narušíme, ovlivní to schopnost ekosystému nám poskytovat vše výše potřebné a to zase ohrozí naši schopnost přežít na planetě. Bohužel pro nás, nejsme schopni naprosto přesně predikovat, co naše činnost se zmíněnými cykly udělá, ale máme vážné indikátory, že je ovlivňuje negativně, přičemž nejvíce je to patrné u vodního cyklu, potom uhlíkového a nejméně dusíkového. V rámci prevence je potom nutné provést opatření, která alespoň uchovají základní stav těchto cyklů a to do doby, než budeme přesně vědět, jak je ovlivňujeme a co s případným negativním působením na ně můžeme dělat.
Vezmu pouze uhlíkový cyklus. Ten je nejvíce ovlivněn spalováním fosilních paliv. Realita je zde taková, že minimálně do roku 2050 to budou stále hlavní zdroje energie. Jejich nahrazování alternativními zdroji není a nebude dost rychlé. To ostatně je jasné už dnes a ikdyž se zavádějí, není to nikdy o tom je úplně nahradit, ale omezit.
Jediné odvětví, které se spoléhá na fosilní paliva a současně jsme schopni s tím něco opravdu udělat je doprava. Ovšem ani zde to nejde u všech typů, protože fosilní paliva nejsme schopni nahradit ani u letecké a ani u námořní dopravy. Zbývá tedy pozemní. Na železnicích se to už poměrně rozsáhle dělá a proto jediný způsob dopravy, kde jsme schopni nějak zasáhnout do spotřeby fosilních paliv a omezit je, je automobilová doprava. Současně je to jediný typ spotřebovávání fosilních paliv, který jsme schopni do roku 2050 omezit a to podstatnou měrou. A tím omezit i naše působení na uhlíkový cyklus.
A to je důvod, proč se k tomuto přistoupilo, protože to je jediná možná rozsáhlejší prevence. Ovšem tak jako u všech preventivních opatření se prosazují i tyto nejhůře.
Ruku v ruce se zaváděním elektromobility jde potom i zavádění autonomních automobilů. Její zavedení se totiž týká toho, co řeší také článek a to objemu nutných spotřebovaných výkonů a tedy baterií. Autonomní auta jsou totiž schopna fungovat daleko efektivněji, než lidé/řidiči. Přičemž cesta vede právě přes "sdílená" auta.
Základním požadavkem lidí na auta není a priory jejich vlastnictví, ale dostupnost služeb, které jim auto poskytuje. Ovšem současný stav, kdy "každý vlastní auto", je velmi neefektivní. Udává se, že kolem 95% času automobily stojí a jen 5% je člověk využívá. To je obrovské plýtvání. Právě autonomní auta by mohla umožnit daleko lepší využívání jejich služeb. Z toho plyne potom fakt, že by jich bylo potřeba méně a to i několikanásobně a to by finálně významně omezilo nároky na baterie a celkově suroviny na jejich výrobu, což by zase mělo pozitivní dopad na spotřebovávané zdroje a to by opět mělo dopad na naše spotřebovávání fosilních paliv a tedy i uhlíkový cyklus.
Stále je sice poměrně nepředstavitelné "sdílení auto(elektro)mobilů, ale musíme si uvědomit, že se bavíme o době, kdy bude ekonomicky nejaktivnější současné nejmladší generace. A ty jsou nyní zvyklé, díky telekomunikačnímu rozvoje, spíše než věci vlastnit, tak využívat sužby. Jsou to generace od malička zvyklé sdílet. A pokud jsou zvyklí sdílet fotografie, zážitky, hudbu, filmy, hry atd. není zase tak nepředstavitelné, že za deset, dvacet let budou ochotné sdílet i auto(elektro)mobily.
Tímto jsme chtěl jenom trochu osvětlit problematiku, proč se uvažuje o takovém masivním zavádění (autonomních) elektromobilů.Skrýt celý příspěvekE auta budou stejne mit jen maly vliv na to o cem tu pises. Snizeni emsi v miste provozu je ten hlavni benefit co to prinese, ale to by chtelo zacit nakladni dopravou a zbavit se ...Zobrazit celý příspěvek
E auta budou stejne mit jen maly vliv na to o cem tu pises. Snizeni emsi v miste provozu je ten hlavni benefit co to prinese, ale to by chtelo zacit nakladni dopravou a zbavit se ojetin.
Takze nevime, ale je nutne preventivne omezit produkci CO2, ktere stoji za vsim co dnes mame a to z nejakeho duvodu velmi rychle, protoze kazdych deset let mame jen deset let na to kdy uz bude pozde s tim neco udelat, od 1980...
Jediny realny scenar, ktery velmi omezi populaci je navrat do doby ledove. Ani ty katastroficke scenare, kdy se otepli o 5C ( alarmisti budou radi, kdyz se to udrzi na stavajicih 1C za 100 let) nebudou mit na lidi a a ni planetu zadny vyznamny vliv, pokud jim nejaky genius neutne prostredky pro to se adaptovat. A to ani teoreticky, pokud dojde ke zrychleni stoupani morske hladiny.
Tahle enviromentalni politika zurive zamerena na Co2 nereseni problemy, o kterych vime, ze skutecne ovlivnuji lokalni klima a ekosystemy a naopak je jen prohlubuje... jako biopaliva, daleko vetsi ozadavky OZE na plochu, omezovani pujcek a rozvoj infrastruktury v rozvojovych zemich, atd... Aby se lidi zacali strat o ekologie, vyzaduje urcitou zivotni uroven a vetsina planety k tomu ma porad hodne daleko... penize investovane do teto oblasti budou mit dalko vetsi benefit, nez cpat miliardy na omezeni CO2.Skrýt celý příspěvekSnížení emisí je diskutabilní, už dnes se uvažuje, že emise z otěru pneumatik (které mají i EV) přesahují emise moderních dieselových motorů. Sdílení dopravních prostředků je idea ...Zobrazit celý příspěvek
Snížení emisí je diskutabilní, už dnes se uvažuje, že emise z otěru pneumatik (které mají i EV) přesahují emise moderních dieselových motorů.
Sdílení dopravních prostředků je idea velkoměsta, ale pokud se dostaneme za jejich hranice, je sdílení obtížně realizovatelné. Nedovedu si představit jak by se sdilela auta ve velkých firmách před a po začátku směny, kdy se vyměňují stovky zaměstnanců, přičemž tohle se děje plus mínus současně ve všech firmách najednou. Jasně že by to mohlo fungovat tak, že jedni tím samým autem přijedou a druzí odjedou, ale to by znamenalo neustále plánování a podstatné snížení komfortu, protože cesta do a z práce se může násobně prodloužit. Je tohle akceptovatelné?
A co se týče progresivismu - hnutí a idee přicházejí a odcházejí, ta pár let to může být naprosto passé...Skrýt celý příspěvekJak jen nahradit staré ojetiny? Třeba tak, že vymyslíte a zavedete podstatně levnější způsob dopravy. Ten bude lidem šetřit peníze, proto ti co je mají vymění svoje drahá auta za ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jen nahradit staré ojetiny?
Třeba tak, že vymyslíte a zavedete podstatně levnější způsob dopravy. Ten bude lidem šetřit peníze, proto ti co je mají vymění svoje drahá auta za novější. Tím se dostanou tyhle novější auta na trh ojetin, kde díky poklesu jejich ceny budou pro lidí levnější.
Na co by tak mohla jezdit ta nová levnější auta, aha už to mám na elektřinu. :)))Skrýt celý příspěvekAkorát, že ta auta jsou dražší a stejně tak i jejich provoz (po odečtení dotací), který je navíc daleko komplikovanější a méně pohodlný.
Akorát, že ta auta jsou dražší a stejně tak i jejich provoz (po odečtení dotací), který je navíc daleko komplikovanější a méně pohodlný.
V CR nejsou dotace na EV, ani hybridy. Tedy po odečtení jakých dotací? Komplikace je přijet domů, a auto napojit? (zbytek si jednou přednastavíte). Ono i spalovák je vlastně ...Zobrazit celý příspěvek
V CR nejsou dotace na EV, ani hybridy. Tedy po odečtení jakých dotací?
Komplikace je přijet domů, a auto napojit? (zbytek si jednou přednastavíte).
Ono i spalovák je vlastně komplikace, přitom si stačilo u řidiče autobusu koupit lístek, a jelo se :)Skrýt celý příspěvekTak proč ty úžasné elektroauta nikdo nechce? Ve větším měřítku se prodávají jen tam, kde jsou na jejich nákuo masivní dotace a naopak vysoké zdanění klasických aut. A i v těchto ...Zobrazit celý příspěvek
Tak proč ty úžasné elektroauta nikdo nechce? Ve větším měřítku se prodávají jen tam, kde jsou na jejich nákuo masivní dotace a naopak vysoké zdanění klasických aut. A i v těchto státech jsou lidé, kteří by si znovu elektromobil nekoupili.Skrýt celý příspěvek
Po odečtení dotací na elektřinu a naopak po přičtení spotřebních daní z benzínu. Elektromobily mohly dlouho dobíjet zadarmo, když se to začalo zpoplatňovat, jejich provoz je ...Zobrazit celý příspěvek
Po odečtení dotací na elektřinu a naopak po přičtení spotřebních daní z benzínu.
Elektromobily mohly dlouho dobíjet zadarmo, když se to začalo zpoplatňovat, jejich provoz je stejně drahý, jako u auta na benzín.Skrýt celý příspěvekTorong: Vy sám jste skvělí příklad toho, proč mají takové problémy. Lidé raději věří mýtům o jejich problémech. Každá hořící Tesla obletí svět na předních stranách novin. To není ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: Vy sám jste skvělí příklad toho, proč mají takové problémy. Lidé raději věří mýtům o jejich problémech. Každá hořící Tesla obletí svět na předních stranách novin.
To není o tom co je lepší, tam jasně vede EV. Ale o tom čemu chtějí lidí věřit, že je to lepší.Skrýt celý příspěvekKdyby byly EV lepší, lidé by je kupovali. Lidé nepotřebují, aby jim nějaký sociální inženýr sdělil, co je pro ně lepší. Vědí to sami a chovají se podle toho. EV je klasické ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby byly EV lepší, lidé by je kupovali.
Lidé nepotřebují, aby jim nějaký sociální inženýr sdělil, co je pro ně lepší. Vědí to sami a chovají se podle toho.
EV je klasické druhé, třetí auto do rodiny, pro manželku, když veze děti do školy nebo jede na nákup. Nehodí se jako univerzální dopravní prostředek. A proto to lidé nekupují.
Kupují to v bohatých zemích, kde mají v domácnosti aut několik. Tam jim ani tolik nevadí, když EV nejede, protože není nabitý, vezmou jiné auto.Skrýt celý příspěvek
Sdílení automobilů ve velkém měřítku je naprostá utopie, alespoň v podmínkách západní společnosti, už kvůli mentalitě a vztahu ke sdíleným statkům. Nastudujte si jak tyto projekty ...Zobrazit celý příspěvek
Sdílení automobilů ve velkém měřítku je naprostá utopie, alespoň v podmínkách západní společnosti, už kvůli mentalitě a vztahu ke sdíleným statkům. Nastudujte si jak tyto projekty sdílených prostředků obvykle dopadnou. Ať už jde o různé sdílené elektrokoloběžky, což není nic jiného než v praxi ryze pro zábavu sloužící naprosto zbytečný elektroodpad, nebo různé projekty sdílených automobilů v Číně, končící obřími plochami plnými odstavených elektroaut ze zkrachovalých podniků. Je rozdíl mezi tím, když sdílíte něco ve virtuální realitě, de facto kus zdrojového kódu, který neodřete, a tím když sdílíte věc v reálném světě. O vlastní majetek se člověk stará a pečuje o něj, zato o jakýsi erár? Nevyhnutelná devastace. To je prostě realita, na hony vzdálená ideálnímu sluníčkovému světu. Navíc progresivismus se vyznačuje značnou tolerancí k vandalismu a pouliční kriminalitě, protože drží ochrannou ruku nad pachateli takovéto kriminality, což je další velmi nepříznivý faktor pro sdílení jakéhokoliv majetku.
Je to zhruba stejná cesta k zářivým zítřkům, jako byly JZD...Skrýt celý příspěvekA co koncept sdílených automobilů nazývaný Taxislužba. Ta funguje už nějaký ten rok bez větších problémů. Sdílená autonomě řízená auta budou nejspíš fungovat obdobně až na to že v ...Zobrazit celý příspěvek
A co koncept sdílených automobilů nazývaný Taxislužba. Ta funguje už nějaký ten rok bez větších problémů. Sdílená autonomě řízená auta budou nejspíš fungovat obdobně až na to že v nich nebude sedět řidič.Skrýt celý příspěvek
Taxislužba není sdílení automobilů. Taxislužba je placená služba, kdy si najímáte člověka, kterému ten taxík patří a on se o něj stará. Podívejte se, jak vypadají tramvaje. Jen ...Zobrazit celý příspěvek
Taxislužba není sdílení automobilů. Taxislužba je placená služba, kdy si najímáte člověka, kterému ten taxík patří a on se o něj stará.
Podívejte se, jak vypadají tramvaje. Jen málokdo by si poškrábal skla ve vlastním autě, ale v tramvaji? Neznám nikoho, kdo by si z legrace ve vlastním autě rozřezal sedačky a dělal i horší věci. V tramvaji? Bez problémů.
jak trefně poznamenal Jeremy Clarkson, nejrychlejší auto je to z půjčovny. Protože k němu se chováte bezohledně.Skrýt celý příspěvekOvšem autonomní sdílené auto bude stejné jako ta Taxislužba. Už dnes auta Tesly dohlíží na řidiče pomocí kamery. Nebude problém takové auto vybavit systémem který bude monitorovat ...Zobrazit celý příspěvek
Ovšem autonomní sdílené auto bude stejné jako ta Taxislužba. Už dnes auta Tesly dohlíží na řidiče pomocí kamery. Nebude problém takové auto vybavit systémem který bude monitorovat kompletní interiér a pokud se tam bude dít něco podezřelého prostě zavolá poldy nebo "zákazníka" odveze k nejbližší hlídce. Jak říkám stejný princip jako Taxi mínus řidič.Skrýt celý příspěvek
Tak to je hodně naivní představa, obzvláště to vaše spoléhání se na policii při ochraně před ničením sdíleného auta. Je totiž zcela evidentní, že ta levicová část spektra, která ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to je hodně naivní představa, obzvláště to vaše spoléhání se na policii při ochraně před ničením sdíleného auta. Je totiž zcela evidentní, že ta levicová část spektra, která elektromobilismus protlačuje, zároveň (jak jsem již uvedl výše) stojí na straně zločiny páchající lůzy a tvrdě se staví proti policejním sborům. Člověče vy vůbec nevíte jaká je realita v řadě amerických i evropských měst, kde se rozšiřují oblasti, kam si policajt ani netroufne. A vy si myslíte, že policie pojede řešit to, že se někdo chová podezřele v autě? To co popisujete by mohlo fungovat v policejním státě, kde policie má nad lidmi absolutní moc, tedy ve světě naprosto opačném od levičáckého "defund the police" přístupu k veřejnému pořádku.
Oni taxikáři nemají dobrou pověst, ale ruku v ruce s tím jde i to, že kromě toho že někdo v opilosti v taxiku hodí šavli, tak si nikdo záměrně ničit vůz netroufne, protože taxikář by mu dal jednoduše přes hubu.Skrýt celý příspěvekAutonomní sdílené auto bude jako ta tramvaj. Protože v něm nebude sedět řidič, který by to auto hlídal a staral se o ně. Dopadne to tak, že auta budou špinavá, poničená, slušný ...Zobrazit celý příspěvek
Autonomní sdílené auto bude jako ta tramvaj. Protože v něm nebude sedět řidič, který by to auto hlídal a staral se o ně. Dopadne to tak, že auta budou špinavá, poničená, slušný člověk se bude štítí do toho sednout.
Hlídat pomocí kamery? Snadno kameru zaslepíte, navíc kamera poničení či poblití auta nezabrání, maximálně tak odhalí pachatele a suďte se s ním. Pronajímal jste někdy pokoj? Jak vytřískáte peníze po někom, kdo vám například poničí křeslo?
A to mlčím o GDPR.
A pokud by se auto chovalo jako policajt, jak popisujete, nesednete si do něj ani vy sám.Skrýt celý příspěvekVy pořád nechcete pochopit že se to auto bude hlídat samo. A opravdu by nebyl problém udělat něco takového už dnes. Problém je spolehlivé autonomní řízení. Pokud by nebyla k ...Zobrazit celý příspěvek
Vy pořád nechcete pochopit že se to auto bude hlídat samo. A opravdu by nebyl problém udělat něco takového už dnes. Problém je spolehlivé autonomní řízení. Pokud by nebyla k dispozici policie pořád si může firma provozující taková auta najímat ochranku. Což stále vyjde levněji než řidič v každém voze.
Pokud si Tesla dnes nahrává řidiče tak patrně s GDPR žádný problém není.
Pokud máte problém s autem které se chová jako policajt kat nevím v čem budete tak za deset patnáct let jezdit.Skrýt celý příspěvekNe, to vy pořád nechcete pochopit, že existují rozsáhlá území v amerických a evropských městech, kde prostě platí jiná pravidla. Uvědomte si, že do určitých částí měst třeba hasiči ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, to vy pořád nechcete pochopit, že existují rozsáhlá území v amerických a evropských městech, kde prostě platí jiná pravidla. Uvědomte si, že do určitých částí měst třeba hasiči nejedou bez policejního doprovodu. A to není jen v Americe, nedávno dávali dokument o italských válkách gangů. Tam třeba jsou území, kam sanitky nepustí, protože houkačky jim kazí kšefty. A i když pomineme tyto extrémní případy, tak i v případě že byste auto posílal jen do dobrých čtvrtí (což by byl ovšem rasisums), tak to zacházení bude úplně jiné, než v případě že by šlo o vlastní majetek uživatele. Jste naivnější, než desetileté děcko.Skrýt celý příspěvek
Výborně Scotty. To co propaguješ je Orwell jak vyšitý. Když budu chtít kamkoli jet, budu mít nad sebou dozor, jestli se chovám správně. Pusť si film Demolition man. Tam uvidíš svůj ...Zobrazit celý příspěvek
Výborně Scotty. To co propaguješ je Orwell jak vyšitý. Když budu chtít kamkoli jet, budu mít nad sebou dozor, jestli se chovám správně. Pusť si film Demolition man. Tam uvidíš svůj vysněný svět...Skrýt celý příspěvek
GlobeElement Kamery v metru vs. kamera v autě je značný rozdíl. navíc tohle je snadno eliminovatelné. Přistihnou vás při jeho ničení a už budete bez možnosti se příště svést ...Zobrazit celý příspěvek
GlobeElement
Kamery v metru vs. kamera v autě je značný rozdíl. navíc tohle je snadno eliminovatelné. Přistihnou vás při jeho ničení a už budete bez možnosti se příště svést (případně vám nějaká gorila rozbije hubu). Zkusí to jeden, dva nebo tři, ale když se roznese že vám to jen tak neprojde tak si to ostatní rychle rozmyslí. Problém sdílených v současnosti je že nad tím autem není dostatečná kontrola během jeho provozu. Navíc dnes o takovou službu není velký zájem, což se nepochybně v budoucnu podstatně změní.
Torong
Auta nás budou v blízké budoucnosti kontrolovat (pokud nás tedy nechají vůbec řídit). Deal with it.Skrýt celý příspěvekScotty, to je hodně naivní představa. Kdo mě přistihne? To bude imrvére každá kamera sledované nějakým hlídačem? U čeho mě přistihne? Že jsem pomočil sedačku? To už tam bylo. Jaká ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty, to je hodně naivní představa. Kdo mě přistihne? To bude imrvére každá kamera sledované nějakým hlídačem? U čeho mě přistihne? Že jsem pomočil sedačku? To už tam bylo.
Jaká gorila na mě přijde? To by provozovatel udělal jednou a šel by do basy.
Vždycky všechny sdílené věci lidé ničí. nejsou jejich. Komunismus nefunguje, i když si to vaše generace neomarxistů už zase myslí.Skrýt celý příspěvek"Auta nás budou v blízké budoucnosti kontrolovat (pokud nás tedy nechají vůbec řídit). Deal with it." A ty jsi s tím v pohodě? Fakt se dobrovolně vzdáš osobní svobody? Možná by ses ...Zobrazit celý příspěvek
"Auta nás budou v blízké budoucnosti kontrolovat (pokud nás tedy nechají vůbec řídit). Deal with it."
A ty jsi s tím v pohodě? Fakt se dobrovolně vzdáš osobní svobody? Možná by ses měl zajet podívat do Číny, jak se žije lidem se sociálním kreditem.Skrýt celý příspěvekAha... Tak to bude muset být velký kápo... Aby už nad ním žádný dalši nebyl. Takovému Slánskému nepomohlo ani to, že byl zakládajícím členem strany...
Aha... Tak to bude muset být velký kápo... Aby už nad ním žádný dalši nebyl. Takovému Slánskému nepomohlo ani to, že byl zakládajícím členem strany...
Počkáme 10-15 let a uvidíme kdo bude mít pravdu. To že se v budoucnu obejdou taxi služba/sdílená auta bez řidiče považuji za nevyhnutelné. A způsoby zabránění jejich ničení jen ...Zobrazit celý příspěvek
Počkáme 10-15 let a uvidíme kdo bude mít pravdu. To že se v budoucnu obejdou taxi služba/sdílená auta bez řidiče považuji za nevyhnutelné. A způsoby zabránění jejich ničení jen přirozeně vyplynou. Mimochodem pokud se rozhodnete ničit Uber/Taxi tak čemu zabrání řidič který váží 50 kilo i s postelí? Přesto se to nijak často neděje.
Vývoji z hlediska autonomního řízení (a hlídání řidiče pokud mu bude umožněno řídit) nechci nijak hodnotit, ale je nevyhnutelný. Pokud chcete ještě nějaký čas řídit "normální" auto je nejvýší čas kupovat.Skrýt celý příspěvek
Zvyšování teploty není ve skutečnosti škodlivé. Malér je, když se ochlazuje. Lidská civilizace a její rozvoj mají kořeny právě v dobách, kdy bylo teplo. Více tepla znamená více ...Zobrazit celý příspěvek
Zvyšování teploty není ve skutečnosti škodlivé. Malér je, když se ochlazuje. Lidská civilizace a její rozvoj mají kořeny právě v dobách, kdy bylo teplo. Více tepla znamená více tekoucí vody, více odpařování, více dešťů a více úrody.
Naopak pokles teploty je malér. Ubude sladké vody, kterou váží ledovce, méně se odpařuje, méně prší, nastává hlad.Skrýt celý příspěvek
Této tématice ani za mák nerozumím, takže nebudu psát k tématu defacto nic. Nechám to tedy ostatním broukům pytlíkům :D. Každopádně příjde mi, že pan Grohmann, jak říkal byl na ...Zobrazit celý příspěvek
Této tématice ani za mák nerozumím, takže nebudu psát k tématu defacto nic. Nechám to tedy ostatním broukům pytlíkům :D. Každopádně příjde mi, že pan Grohmann, jak říkal byl na exkurzi minulý týden v HE3DA.....a tam, to už dodávám já, imho dostal nalejvárnu a máme dneska článek, no. :DSkrýt celý příspěvek
Ale ak su to take super duper baterky, tak by mu mali naliat presny opak toho, co je v tom clanku. Ktovie co to tam vlastne idu vyrabat :)
Ale ak su to take super duper baterky, tak by mu mali naliat presny opak toho, co je v tom clanku. Ktovie co to tam vlastne idu vyrabat :)
Za vlanajsi rok predstavovali OZE 80% vsetkych novovybudovanych elektrarni o celkovom vykone 260 GW, co je asi 500 mochovskych reaktorov. A kazdym rokom ten instalovany vykon stupa ...Zobrazit celý příspěvek
Za vlanajsi rok predstavovali OZE 80% vsetkych novovybudovanych elektrarni o celkovom vykone 260 GW, co je asi 500 mochovskych reaktorov. A kazdym rokom ten instalovany vykon stupa (oproti 2019 rast 50%), takze tie debaty ci prechod od fosilov k OZE bude mozny su irelevantne, lebo ono sa to uz deje.Skrýt celý příspěvek
To je sice moc hezké,ale otázkou je , jaký je reálně použitelný výkon po celý rok? Ono je klidně možné ,že zejména v zimním období u fotovoltailky to může být sotva 10% a spoléhat ...Zobrazit celý příspěvek
To je sice moc hezké,ale otázkou je , jaký je reálně použitelný výkon po celý rok? Ono je klidně možné ,že zejména v zimním období u fotovoltailky to může být sotva 10% a spoléhat se na vítr je také nejisté. Takže může nastat stav, kdy okamžitá potřeba nebude k dispozici, pokud nebude nějaké záloha (paroplyn nebo atom) a udržovat jako horkou zálohu třeba 100GW bude pěkně drahé, což se samozřejmě promítne do ceny elektřiny.Skrýt celý příspěvek
Ja si zase myslim, ze ta cena bude klesat. Cena za instalovany vykon v OZE klesa kazdym rokom, zaroven kazdym rokom stupa rocny instalovany vykon. To nemoze dopadnut inak, akoze ...Zobrazit celý příspěvek
Ja si zase myslim, ze ta cena bude klesat. Cena za instalovany vykon v OZE klesa kazdym rokom, zaroven kazdym rokom stupa rocny instalovany vykon. To nemoze dopadnut inak, akoze raz bude tej zelenej energie prebytok. Potom zacnu byt ekonomicky zaujimave uloziska vseho druhu a tiez konverzie na vodik alebo synteticke uhlovodiky. Ono nakoniec aj tak rozhodne cena a tam OZE nema velmi co konkurovat.
Tie energie su zaujimave este jednou vecou, ze to je asi posledna nedostatkova komodita, ktoru clovek potrebuje k zivotu. Spotrebneho tovaru dokazu ludia vyrabat tolko, ze by nim mohli zasobovat dalsie dve planety. Moderne metody pestovania plodin sa uz zaobidu bez pody. V Izraeli otvaraju tovaren na vyrobu syntetickeho masa. Jedine co tomu vsetkemu je treba su energie. A tu sa to konecne zacalo posuvat dopredu. Tej energie je vsade plno, staci si ju len zobrat. Ja by som to videl tak, ze zacina zlata era ludstva, len si to pri vsetkom tom lamentovani nikto ani nevsimol :)Skrýt celý příspěvekPochybuji ,že se kdy odaří postavit taková úložiště energie, schopné vykrýt třeba týdenní spotřebu Německa. Energie z OZE je dnes v některých období přebytek již dnes, navíc pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Pochybuji ,že se kdy odaří postavit taková úložiště energie, schopné vykrýt třeba týdenní spotřebu Německa. Energie z OZE je dnes v některých období přebytek již dnes, navíc pokud bude foukat jen v severní části Německa a na jihu nic, bude nutné přeytek z jedné části země přenést do druhé, na to by musela existovat opravdu robustní a naddimenzovaná přenosová soustava. Nic takového neexistuje ani na papíře.
Celá problematika je velice komplexní a zatím všechny státy , minimálně Evropy, mají energetický systém koncipovaný na snadno regulovatelné zdroje, rovnoměrně rozprostřené. Nějakou zelenou hurá akcí se to celé může sesypat, jako domeček z karet.Skrýt celý příspěvekPokial stat fosilne paliva dovaza a napriklad vrtule dokze vyrabat sam, tak ma ekonomicky zmysel aj mat produkciu doslova zdvojenu medzi stabilne a nestabilne zdroje. Kazda ...Zobrazit celý příspěvek
Pokial stat fosilne paliva dovaza a napriklad vrtule dokze vyrabat sam, tak ma ekonomicky zmysel aj mat produkciu doslova zdvojenu medzi stabilne a nestabilne zdroje. Kazda nedovezena energia sa pocita.
Podla mna cela ta podpora OZE ma zmysel aj ekonomicky. Takouto masivnou podporou sa deje okrem ineho aj to, ze sa cely ten segment technologicky posuva, rastie objem vyroby a tym klesa cena. Raz musi zakonite nastat situacia, ze energia z OZE bude lacnejsia ako fosilne paliva. Vietor, slnko, voda su zadarmo, to sa raz proste musi stat.
Nizsie pisem, ze do roku 2030 ma klesnut cena za vodik z vrtul pod cenu vodika z plynu. A tam sa to nezastavi, to bude klesat dalej. Raz sa potom musi stat to, ze cena energie nasledne z tohoto vodiku vyrobena pretne cenu elektriny vyrobenu priamo z plynu a mozete si vyrabat zasoby, tak ako sa dnes ukladaju zasoby plynu. Od toho momentu zacne byt nestabilita OZE nepodstatna.
Je mi jasne, ze tento moj anzor bude vacsina ludi povazovat za prilis optimisticky ale takto proste funguje rozsirovanie technologii a vyvoj samotny. Vzdy to ide po takej exponencialnej krivke, ze zo zaciatku sa zda, ze sa to vobec nehybe, ze dokonca aj tempo vyzera nemenne, len ono sa to temo zdvojnasobuje za konstatny cas a nakoniec vzdy krivka preklopi zo skoro horizontalnej na skoro vertikalnu. Takto to bolo so vsetkym a bude to aj s energiami.
Ak niekoho zaujima to zrychovanie vyvoja, tak nech hodi do googla:
Ray Kurzweil - The accelerating power of technology
malo by hodit link na video prednasku z ted.com, idu tam aj cz titulky nastavit.
skusim aj link
https://www.ted.com/talks/ray_... Skrýt celý příspěvekJá nejsem proti OZE,ale vadí mi ten diletantismus a ideologická zaslepenost, která vede k přijímání různých termínu, které jsou v kolizi s realitou. Jak fotovoltaika tak větrníky ...Zobrazit celý příspěvek
Já nejsem proti OZE,ale vadí mi ten diletantismus a ideologická zaslepenost, která vede k přijímání různých termínu, které jsou v kolizi s realitou. Jak fotovoltaika tak větrníky jsou závislé na počasí a ztoho plyne i reálný použitelný výkon. Vrata to popsal níže velmi dobře.Skrýt celý příspěvek
Ale ono to vobec nemusi byt mimo reality, o tom je ten exponencialny vyvoj. Ked som teraz googlil podklady, tak som narazil na clanok o predpovediach cien solarnych panelov z pred ...Zobrazit celý příspěvek
Ale ono to vobec nemusi byt mimo reality, o tom je ten exponencialny vyvoj. Ked som teraz googlil podklady, tak som narazil na clanok o predpovediach cien solarnych panelov z pred 10 rokov a o tom ako sa nenaplnili ale presne opacne. Vo vysledku je cene tretinova ako boli predpovede.
A ked sa aj nenaplnia, tak sa len posunie termin, nik nebude vypinat elektrinu, ani ludia nebudu jazdit na konoch :)
Ja si ale myslim, ze tie ciele sa dosiahnu skor ako bolo predpokladane. Je velky dopyt po eko rieseniach, technologie su a peniaze tiez. Aspon teda vo vyspelom svete.Skrýt celý příspěvekProblémem fotovoltaických panelů není jejich cena, taková jaderná elektrárna taky není zadarmo. Problém je jejich využitelnost. Logicky vyrábějí elektřinu v létě a ve dne, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Problémem fotovoltaických panelů není jejich cena, taková jaderná elektrárna taky není zadarmo. Problém je jejich využitelnost. Logicky vyrábějí elektřinu v létě a ve dne, ale nejvíc elektřiny je zapotřebí v zimě a večer nebo brzy ráno.
Takže jako doplněk jsou super, ať jsou klidně na všech střechách (ale to by jejich výstavba nesměla být na individuálních majitelích domů, ono se to nevyplatí), nicméně bez spolehlivějšího a hlavně stálejšího zdroje se neobejdeme.Skrýt celý příspěvek
pokud by jsi napr chtel vymenit vsechna auta za E auta do 2050, znamena to denne postavit 4 temeliny, jen tak pro predstavu o jak obrovske spotrebe se tu bavime... rychlost ...Zobrazit celý příspěvek
pokud by jsi napr chtel vymenit vsechna auta za E auta do 2050, znamena to denne postavit 4 temeliny, jen tak pro predstavu o jak obrovske spotrebe se tu bavime... rychlost vystavby OZE je nastesti smesne mala a jsou zeme, kde OZE funguji dobre.
260GW kapacity solar a wind je ve skutecnosti tak 20% teto hodnoty, nekdy i podstatne min... a max vykon je dost casto v dobe, kdy tu energii nepotrebujes. Ti co budou topit elektrinou v zime, tak je solar napr a wind vpodstate taky.
OZE jsou levne jen tam, kde neresis ze mas elektrinu 24/7, pokud je tohle pro nekoho dulezite, tak jsou naopak OZE extremne drahe... Pokud by OZE meli stejne podminky jako jine zdroje, moc komercnich by tu nebylo.
Dalsi duvod, proc jsou OZE na papire levne, ale ne pro koncaka je, ze jsou dotovane a jine zdroje energie zdanene hned nekolikrat....
Jako koncak platis za zelene zdroje, naklady provozovatelu za emisni povolenky a zatez prenosove soustavy, dan za pohone hmoty a slozku biopaliv... Ve vysledku pro koncaka efekt 0, tyhle obrovske penize provari na nefunkcich projektech, zachrana planet nebude (nastesti neni treba) a ekologie se taky provozovat nebude.
Nejvetsi haluz je, ze se tu bojuje proti C02 ve snaze spomalit globalni oteplovani (coz je podle jejich modelu podari asi jen 0,01C> takze to asni nepostrehneme). Globalni oteplovani zpusobuje pry extremni pocasi, nastesti tu mame centralni vytapeni a klimatizaci, aby tu neumiralo desetitisice lidi v zime a na vlny veder jako za dob, kdy na svete s nizkym CO2 bylo klima v poradku:D. Na to je ale treba spolehliva energie, ale ne my si postavime zdroje energie zavisle na pocasi...
U E aut jen dojde k tomu, ze nic nepojede pokud vypadne el. sit. Dneska ma par lidi aspon sanci mit par kanistru pro stav nouze...Skrýt celý příspěvekBy ma zaujimalo kam chodite na tie hausnumera. Temelin vyrobi rocne 15 TWh energie. Tie vase 4 temeliny denne do roku 2050 by bola energia v cestnej doprave EU na 200 rokov. Nie ...Zobrazit celý příspěvek
By ma zaujimalo kam chodite na tie hausnumera. Temelin vyrobi rocne 15 TWh energie. Tie vase 4 temeliny denne do roku 2050 by bola energia v cestnej doprave EU na 200 rokov.
Nie je to moj obor ale co som vygooglil, tak spotreba cestnej dopravy v EU by mala byt 12 milionov TJ rocne co je 3300 TWh. OZE vyrobili vlani 15% el. energie v EU co by malo byt nieco cez 400TWh. Stale nechapem, co vam na tom pride take nemozne, ze dookola opakujete, ze sa to neda. Ak sa da vyrobit z OZE 400TWh, tak sa da aj 4000.
A este jednu zaujimavu tlacovu spravu som nasiel. Podla Siemens Gamesa (vyrobca wind turbin), klesne do roku 2030 cena veternej energie na hodnotu, ze veterne turbiny budu schopne konkurovat pri vyrobe vodika elektrolizou vyrobe vodika z fosilu. Takze si mozete poznacit do kalendara rok 2030 ako zaciatok konca ery fosilnych paliv.Skrýt celý příspěvekGlobalni spotreba, ne jen v EU, cokoliv co udelame v EU je naprosto irelevantni v globlanim meritku, bez ohledu na to kolik zaplatime za odpustky. Ale jaksi zavadeni OZE tu je ...Zobrazit celý příspěvek
Globalni spotreba, ne jen v EU, cokoliv co udelame v EU je naprosto irelevantni v globlanim meritku, bez ohledu na to kolik zaplatime za odpustky.
Ale jaksi zavadeni OZE tu je kvuli nahrazeni fosilnich paliv ve vyrobe elektriny a tu elektromobilitu k tomu mas navic...
Nemci loni meli v solar a wind 180TWh (51/131) a budou muset nahradit 60TWh z atomovek a 115 z uhli. Ani jedno nepujde nahradit soucasnou generaci OZE, jsou na same hranici unosnosti > mimo biomasy, pokud by chteli byt extra zeleni a nicit lesy jinde.
Takze instalovany vykon vs celkova vyroba
JE 8GW / 60 TWh
Wind 73 GW / 131 TWh
Solar 51GW / 51TWh
plyn 60GW / 56TWh
uhli 40GW / 115TWh
Biomasa 8,5GW / 47TWh
vodni 4GW / 18TWh
uhli a plyn vyvazuji solar a wind a je zejmena na jadru je videt, jaky nepomer k instalovanemu vykonu a skutecnou vyrobou solar a wind maji...
Takze tech tvych 4000TWh bude jaksi trochu vetsi problem, nez si myslis.
Naproti tomu mas asi pravdu, ze solar a wind odpojene od site a vyrabejici pouze vodik budou mit trochu jinou ekonomiku, nez kdyz zdrazuji cenu elektriny v cele siti, ale tento scenar se nejspis nestane.Skrýt celý příspěvekPomer medzi instalovanym vykonom a objemom vyrobenej energie nie je az tak podstatny. Podstatna je cena za instalovany MW a cena za vyrtobenu MWh. A este dolezitejsie akotie ceny ...Zobrazit celý příspěvek
Pomer medzi instalovanym vykonom a objemom vyrobenej energie nie je az tak podstatny. Podstatna je cena za instalovany MW a cena za vyrtobenu MWh. A este dolezitejsie akotie ceny samotne, je vyvoj tych cien v case. A zatialco pri JE ta cena s kazdou postavenou JE stupa, tak u vrtul a solarov to je presne naopak.
Akoze nikto netvrdi, ze cela spotreba moze prejjst na OZE zajtra. Co sa ale da v celkom dohladnej dobe, je prejst na bezemisny mix JE + OZE a plyn s tym, ze podiel plynu sa bude postupne znizovat, az jedneho dna klesne na nulu.
V podstate uz dnes su technologie k tomu aby mohol fungovat mix JE + OZE + modry vodik z plynu a to vratane dopravy. Je to len otazka penazi.Skrýt celý příspěvekA to jste si vycucal z kterýho prstu, že cena za JE "stupa". Jedině dvě věci co "stupajů", jsou množství absurdních regulací týkajíc se výstavby a provozu JE a dotace do oze ...Zobrazit celý příspěvek
A to jste si vycucal z kterýho prstu, že cena za JE "stupa". Jedině dvě věci co "stupajů", jsou množství absurdních regulací týkajíc se výstavby a provozu JE a dotace do oze parodií na elektrárny. Bláboly o vodíku jsou pro smích.Skrýt celý příspěvek
No lebo proste stupa. Je to stavba a ako taka stoji kazda dalsia viac ako predchadzajuca. Neviem preco je to tak. Mozno tym, ze kazda dalsia sa navrhuje odznova a naklady na vyvoj ...Zobrazit celý příspěvek
No lebo proste stupa. Je to stavba a ako taka stoji kazda dalsia viac ako predchadzajuca. Neviem preco je to tak. Mozno tym, ze kazda dalsia sa navrhuje odznova a naklady na vyvoj sa okrem samotneho reaktora nemaju ako rozlozit medzi ten pocet postavenych JE. A vlastne aj ten reaktor je kusovka. Fakt nevie preco presne ale este asi ani jedna JE nebola postavena za povodne schvaleny rozpocet. Tam je konecna cena kludne 3 nasobok povodnej.
Naproti tomu veterna turbina alebo solarny panel je nieco, comu vravia tusim investicny celok a teda za sa to da vyrabat na linke, zabalit a odexpedovat na miesto urcenia. Tam kazdy dalsi kus stoji o daco menej ako predchadzajuci, kedze naklady na vyvoj a samotnu vyrobu linky sa rozkladaju mezi pocet vyrobenych kusov, zefektivnuje sa vyroba, s poctom vyrobenych kusov klesaju naklady na suroviny vdaka rastucemu objemu atd.Skrýt celý příspěvekS kazdym postavenym kusem tam mas tikajici bombu co ti za 20-25 let bude stat vic jak pul milionu dolaru za zlikvidovani. Vzhledme k tomu, ze vetsina tech spolecnosti to zabali ...Zobrazit celý příspěvek
S kazdym postavenym kusem tam mas tikajici bombu co ti za 20-25 let bude stat vic jak pul milionu dolaru za zlikvidovani.
Vzhledme k tomu, ze vetsina tech spolecnosti to zabali jeste predtim, jakmile jim utnou dotace, tak to bude likvidovat stat.Skrýt celý příspěvekShania:"Globalni spotreba, ne jen v EU, cokoliv co udelame v EU je naprosto irelevantni v globlanim meritku, bez ohledu na to kolik zaplatime za odpustky." To není pravda, náš ...Zobrazit celý příspěvek
Shania:"Globalni spotreba, ne jen v EU, cokoliv co udelame v EU je naprosto irelevantni v globlanim meritku, bez ohledu na to kolik zaplatime za odpustky."
To není pravda, náš životní styl je právě pro většinu světa vzorem. Pokud se v EU ukáže, že to funguje. Pak na to může ( díky produkci poklesnou náklady) začít fungovat i 3. svět.Skrýt celý příspěvekJirosi, mluvime tu o vetrnych turbinach, rozebrani JE rozhodne nebude stat jen pul melounu, ale zase se s tim pocita v porizovacich nakladech. Aha, takze to od nas odkoukaji? ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, mluvime tu o vetrnych turbinach, rozebrani JE rozhodne nebude stat jen pul melounu, ale zase se s tim pocita v porizovacich nakladech.
Aha, takze to od nas odkoukaji? Takze v tom pripade mame podstatne vic casu tu transformaci provest... tak o 50 let...Skrýt celý příspěvekNevím, proč jsem viděl "půl bilionu". Asi blbnu z horka :) Tak vítr nelikviduješ, ten jen vyměníš techniku na vrcholu, a jede se dál. Bohužel, tomu často brání místní. Proto je ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, proč jsem viděl "půl bilionu". Asi blbnu z horka :)
Tak vítr nelikviduješ, ten jen vyměníš techniku na vrcholu, a jede se dál.
Bohužel, tomu často brání místní. Proto je dobrý to mít mimo pevninu.
Nemáme, ten termín je pro nás do 2050 cca. Oni budou opravdu o 50.let dále. Ale pokud to odložíme na 2060 oni také půjdou dále ...Skrýt celý příspěvekUpgrade „Lebo“ tady prezentuješ svoje vlhké dojmy. Ke konkrétním cenám za oze a JE ses ani nedostal, čímž dokazuješ, že nic nevíš ani o jádru, ani o oze parodiích na elektrárny, ...Zobrazit celý příspěvek
Upgrade
„Lebo“ tady prezentuješ svoje vlhké dojmy. Ke konkrétním cenám za oze a JE ses ani nedostal, čímž dokazuješ, že nic nevíš ani o jádru, ani o oze parodiích na elektrárny, ani o stavebních investicích.Skrýt celý příspěveka ty lode taky vyzaduji neustalou udrzbu, jestli tu chces zpochybnovat ucinnost slane vody na cokoliv blizko ni, tak pak uz nevim... provoz elektraren na mori je daleko ...Zobrazit celý příspěvek
a ty lode taky vyzaduji neustalou udrzbu, jestli tu chces zpochybnovat ucinnost slane vody na cokoliv blizko ni, tak pak uz nevim...
provoz elektraren na mori je daleko nakladnejsi nez na pevnine.Skrýt celý příspěvek"Tak vítr nelikviduješ, ten jen vyměníš techniku na vrcholu, a jede se dál." Jenže ta "technika navrchu" je právě to zásadní. Je drahá, a vyžaduje speciální materiály,jejichž ...Zobrazit celý příspěvek
"Tak vítr nelikviduješ, ten jen vyměníš techniku na vrcholu, a jede se dál."
Jenže ta "technika navrchu" je právě to zásadní. Je drahá, a vyžaduje speciální materiály,jejichž výroba je enrgeticky a surovinově náročná. Nehledě na nízkou energetickou hustotu a ničení krajiny.Skrýt celý příspěvekShania: Lodě nemají neustálou údržbu, to mají spíše ty elektrárny. Lodě většinu času tráví na moři, v přístavu jsou jen na vykládku nakládku. Torong: To se mění i během provozu, ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Lodě nemají neustálou údržbu, to mají spíše ty elektrárny. Lodě většinu času tráví na moři, v přístavu jsou jen na vykládku nakládku.
Torong: To se mění i během provozu, nikoliv až na konci.Skrýt celý příspěveku lodi je to min jednou za pet let do sucheho doku. Elektrarnu nikam neodvezes, po 15letech an mori i pres ty skvele antikorozivni opatreni je drzzba podstaten drazsi, nez na ...Zobrazit celý příspěvek
u lodi je to min jednou za pet let do sucheho doku.
Elektrarnu nikam neodvezes, po 15letech an mori i pres ty skvele antikorozivni opatreni je drzzba podstaten drazsi, nez na zacatku. zivotnost tech turbin na mori je proste nizsi...Skrýt celý příspěvek
Tak to je katastrofa. Ten instalovany vykon je uvadzany ako maximalny mozny. Realne ale vyrobia asi 1/5 instalovaneho vykonu jadra alebo uhlia. A tu je ten zakopany pes. Kolko tie ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to je katastrofa. Ten instalovany vykon je uvadzany ako maximalny mozny. Realne ale vyrobia asi 1/5 instalovaneho vykonu jadra alebo uhlia. A tu je ten zakopany pes. Kolko tie elektrarne vyrobia pocas 2 tyzdnovej zimnej inverzie, ked treba najviac energie? Bude to cislo limitne bliziace sa nule - takze 2 tyzdne trvajuci blackout. A ako to vyzera v praxi sme mohli vidiet poslednu zimu v Texase...Skrýt celý příspěvek
Upresnim Technika: fotovolaika v nasich podminkach bezi v rocnim prumeru na 10 procent instalovaneho vykonu. Uhelne elektrarny bezi asi na 50 procent instalovaneho vykonu, ...Zobrazit celý příspěvek
Upresnim Technika:
fotovolaika v nasich podminkach bezi v rocnim prumeru na 10 procent instalovaneho vykonu. Uhelne elektrarny bezi asi na 50 procent instalovaneho vykonu, podobne to asi bude i u jadernych elektraren.
To znamena, ze Temelin ci Dukovany (instalovano po cca 2000 MW) poskytuji kazda prumerny vykon 1000 MW zatimco cela FV u nas s podobnym instalovanym vykonem poskytuje prumerny vykon 200 MW. Podotykam, ze Temelin stal cca 200 miliard Kc zatimco za FV zaplatime 1000 miliard Kc. Tedy investice do vystavby na 1 MW dodaneho vykonu je u FV u nas 25x vetsi nez u jaderne energetiky.
Je fakt, ze tato cisla by se mela korigovat, FV dnes uz tolik nestoji a JE bude drazsi nez pred 20 lety, ale porad tam bude radovy rozdil.
Co se tyce zimniho vykonu FV, tak ten je v podstate nulovy. Na nahradu FV v zime tak potrebujete na pul roku druhou (tepelnou nebo jadernou) elektrarnu.
Co se tyce vetrniku, tam je investice na vyrobenou MW podstatne priznivejsi ale nase geograficke podminky dovoluji vykon cca 5 procent celkem potrebneho.Skrýt celý příspěvekNeviem ako je to u FV v Cesku ale na svetove ceny mi to moc nesedi. Co ale mozem porovnat, su vrtule vs JE. Najnovsi blok francuzskej JE Flamanville stoji 7.5 miliona za MW. Finsky ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem ako je to u FV v Cesku ale na svetove ceny mi to moc nesedi. Co ale mozem porovnat, su vrtule vs JE. Najnovsi blok francuzskej JE Flamanville stoji 7.5 miliona za MW. Finsky Olkiluoto - 6.8m za MW. Nase Mochovce 5.9m za MW. Naproti tomu Jeden MW z veternych turbin stoji dnes cca 1.2 miliona.
A to tie ceny u tych JE este vobec nie su konecne a hlavne kazda dalsia bude drahsia ako tie predchadzajuce. A to v tom ani nie je zahrnuta cena za ich likvidaciu, co tiez nie je lacny spas.
Ked si k tomu priratate dobu vystavby, co je dnes v tom lepsom pripade takych 15 rokov. A ked si odratate kam spadnu za tych 15 rokov ceny vrtul a kam stupnu ceny vystavby JE, tak ta cena za MWh z JE bude za tych 15 rokov kludne 10-20 nasobna. Menej ako 10 urcite nie.
Cim netvrdim, ze JE nemaju svoje miesto a zmysel. Len ze tie OZE maju tiez zmysel a zmysel ma aj ich zahrnutie do mixu v co najvacsom pocte az pokial to je technologicky unosne.Skrýt celý příspěvekUpgrade - využitie inštalovaného výkonu u jadra kľudne aj viac ako 90 %. Využitie inštalovaného výkonu u vetra ak sa darí tak cca 25 %. Jadrovka môže pokojne stáť 4x viac na ...Zobrazit celý příspěvek
Upgrade - využitie inštalovaného výkonu u jadra kľudne aj viac ako 90 %. Využitie inštalovaného výkonu u vetra ak sa darí tak cca 25 %. Jadrovka môže pokojne stáť 4x viac na jednotku inštalovaného výkonu a ešte stále bude cena za 1 MWh porovnateľná s vetrom...nehovoriac o tom že životnosť jadra je 50-60 rokov, životnosť veternej turbíny v lepšom prípade polovičná tak že tie veterné turbíny bude potrebné za životnosť JE aspoň raz (možno aj dvakrát) komplet vymeniť (mimo bežný servis a generálky ktoré samozrejme musia prebiehať aj na jadrovej elektrárni). Pri všetkej úcte takto jednoducho sa to skutočne porovnávať nedá.Skrýt celý příspěvek
Instalovany a pouzitelny vykon je nebe a dudy.... Muzu mit 100 GW instalovanych ve vetrnicih, ale kdyz nefouka, nebo fouka moc, mam 0!!!
Instalovany a pouzitelny vykon je nebe a dudy.... Muzu mit 100 GW instalovanych ve vetrnicih, ale kdyz nefouka, nebo fouka moc, mam 0!!!
1. většinou nefouká / nesvítí v celé Evropě. 2. Ale ano, i takové chvíle nastávají. Takže, na ty 2-3 týdny (4m v roce max) zapneme uhlí, plyn, a jedeme. To podstatné je zda tento ...Zobrazit celý příspěvek
1. většinou nefouká / nesvítí v celé Evropě.
2. Ale ano, i takové chvíle nastávají. Takže, na ty 2-3 týdny (4m v roce max) zapneme uhlí, plyn, a jedeme.
To podstatné je zda tento výkyv lze předpovídat z pohledu náběhu záložních zdrojů z "0%".
A to umíme!Skrýt celý příspěvekUž dnes máte Teplárny, Uhelné elektrárny co většinu roku nejedou a nikomu to nevadí. Protože, v létě se netopí, a i odběr elektřiny je nižší.
Už dnes máte Teplárny, Uhelné elektrárny co většinu roku nejedou a nikomu to nevadí. Protože, v létě se netopí, a i odběr elektřiny je nižší.
Děkuji za zajímavý článek. Nicméně většině lidí nedochází (nebo to prostě nechtějí slyšet) jak: budou např. Poláci vyrábět elektřinu pro ekoauta, když mají 72% elektřiny z ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za zajímavý článek.
Nicméně většině lidí nedochází (nebo to prostě nechtějí slyšet) jak:
budou např. Poláci vyrábět elektřinu pro ekoauta, když mají 72% elektřiny z uhelných zdrojů. Nemluvě o balkánu, Litvě, Lotyšsku, Portugalsku, ....
Jiní chtějí opustit jadernou energii a místo toho spalovat zemní plyn (třeba ten z Nord stream-u 2) a spalováním plynu vznikne CO2. A nezvyšuje CO2 skleníkový efekt?
Takže nebude čoudit auto, ale hnědouhelná elektrárna nedaleko od nabíječky.
Bez jádra to nepůjde, bez reaktorů 4 generace taky ne. Provozuje je a další staví Rusko, dostavuje Čína a Indie... SMR jsou zatím jen na papíře.
A co se týče obdivované Číny a pokroku v elektromobilitě, viz odkaz:
https://www.e15.cz/byznys/prum... Skrýt celý příspěvekV roce 2030 bude Čína jen 25 % své energie vyrábět z jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. Dále 44 % z uhlí, 18 % z topných olejů a 12 % ze zemního plynu. Tohle je ...Zobrazit celý příspěvek
V roce 2030 bude Čína jen 25 % své energie vyrábět z jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. Dále 44 % z uhlí, 18 % z topných olejů a 12 % ze zemního plynu. Tohle je optimistický "eko-scénář"
https://www.reuters.com/busine... Skrýt celý příspěvekJan Grohmann - ale veď je dávno jasné že čína,rusko,usa neriešia nejaké kvóty...ale keď sa takto bude chovať aj zvyšok "civilizovaného" sveta,tak potom tam happy end fakt nie ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann - ale veď je dávno jasné že čína,rusko,usa neriešia nejaké kvóty...ale keď sa takto bude chovať aj zvyšok "civilizovaného" sveta,tak potom tam happy end fakt nie je...
veď keď má sused žumpu s prepadom,tak by som bol hlúpy aby som ja platil vývoz fekálu...Skrýt celý příspěvek
Zemy plyn sa nemusi len hlupo spalovat. Zo zemnehu plynu sa da bezemisne vyrabat tzv modry vodik a ten je uhlikovo neutralny.
Zemy plyn sa nemusi len hlupo spalovat. Zo zemnehu plynu sa da bezemisne vyrabat tzv modry vodik a ten je uhlikovo neutralny.
A kolko stoji kJ energie z toho modreho vodiku?
A kolko stoji kJ energie z toho modreho vodiku?
Neviem, skus vygooglit a daj vediet.
Neviem, skus vygooglit a daj vediet.
Tak ja si mam zistovat? Ja som o elektroautach a ostrovnom OZE na vlastmom baraku snival uz na zakladnej skole. Az realita fyziky a ekonomie ma vratili spat do reality.
Tak ja si mam zistovat? Ja som o elektroautach a ostrovnom OZE na vlastmom baraku snival uz na zakladnej skole. Az realita fyziky a ekonomie ma vratili spat do reality.
Cena za panel nie je az tak podstatna. V nasich geografickych podmienkach treba za OZE adekvatnu zalohu nezavislu od pocasia. Ak by som chcel na Slovensku ostrov a celorocne ...Zobrazit celý příspěvek
Cena za panel nie je az tak podstatna. V nasich geografickych podmienkach treba za OZE adekvatnu zalohu nezavislu od pocasia. Ak by som chcel na Slovensku ostrov a celorocne obyvat, nutne potrebujem dieselovy agregat. Lebo v zime ked treba energie najviac, dostanem z OZE najmenej. Ono to v skutocnosti ekonomicky nevychadza ani keby boli tie panely zadamo.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...