Elektronický boj na východě Ukrajiny

Foto: Krasucha-2 / KRET
Krasucha-2 je výkonný systém určen k rušení radarů protivníka nosných prostředků a slouží především k ochraně klíčových prvků protivzdušné obrany a pozemních jednotek na bojišti – například raketových kompletů Iskander. / KRET

Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem užitečnějšího výcviku se jim však dostává od ukrajinských vojáků. Právě Ukrajinci se setkávají na východě země se silnými ruskými jednotkami elektronického boje.

Ruský elektronický boj na Ukrajině

„Naši vojáci trénuji s Ukrajinci, a my jsme se od nich hodně naučili," říká generálplukovník Ben Hodges. „Třetina ukrajinských vojáků sloužila v bojové zóně... a žádní Američané nebyli pod dělostřeleckým nebo raketovým útokem ruské armády, nebo čelili ruskému elektronickému boji, rušení nebo zpravodajství – tyto zkušenosti Ukrajinci mají. Je zajímavé od nich slyšet, co se naučili."

Rusko si udržuje značné kapacity v oblasti elektronického boje, především ve schopnosti rušit velitelské a komunikačních sítě protivníka. Jde především o rušení komunikačních, radarových a GPS signálů. Podle Hodgese se američtí vojáci učí od ukrajinských kolegů typy, dosahy a způsoby ruských systémů elektronického boje.

Podle Hodgese je úroveň a sofistikovanost ruských systémů elektronického boje větší, než očekával. Generálplukovník připomněl, že americké jednotky ve velké míře necvičí taktiku v prostředí, kde je silně rušena komunikace.

„Našim největším problémem je, že jsme nebojovali v prostředí s degradovanou komunikací po celá desetiletí, takže nevíme, jak tomu čelit," vysvětluje Laurie Buckhout, bývalá šéfka divize elektronického boje americké armády. „Chybí nám nejen taktika, techniky a postupy, ale také bojový výcvik v prostředí s degradovanou komunikací."

Použití systémů elektronického boje je přitom velmi efektivní, především v „podivné" válce, jaká zuří na východě Ukrajiny. Jedná se o nekinetické působení, které není na první pohled patrné, a přitom má značný dopad na úspěšnost bojových operacích. Například při dělostřeleckém nebo raketovém útoku dokáže protivník rušit dělostřelecké radary protivníka. Ten tak nemůže zaměřit pozici útočících jednotek.

„Pokud vaše radary nevidí přicházet palbu, nemůžete provést protiútok," vysvětluje Buckhout. Americká armáda v prosince 2014 dodala Ukrajině tři lehké radary LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar) schopné detekovat minometnou a dělostřeleckou palbu.

Podle Buckhout na tomto poli americká armáda výrazně zaostává. „Máme silné signální zpravodajství (SIGINT  - pozn. red.), můžeme je poslouchat celý den, ale nemůžeme je zarušit ani z desetiny, jako oni dokážou nás. Jsme velmi nechránění před jejími útoky na naše sítě," uvedla Buckhout.

Foto: LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar); větší foto / Public Domain

LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar); větší foto / Public Domain

Zaspání americké armády

Po skončení studené války americká armáda do systémů elektronického boje příliš neinvestovala. Své prostředky a úsilí směřovala do operací v Iráku a Afghánistánu, kde se samozřejmě vyspělý protivník se sofistikovanou schopností elektronického boje neočekával.

„Armáda musí mít systémy elektronického boje, které dokáží ovládnout klíčové prostředí elektromagnetického spektra, proti jakémukoliv protivníkovi," vysvětluje současnou situaci plukovník Jeffrey Church, šéf divize elektronického boje americké armády.

V minulosti byl kladen důraz především na obranné systémy proti elektronickému rušení – například ochrana proti IED. Nyní však se americká armáda soustředí i na ofenzivní systémy, jako je například systém MFEW (Multifunctional Electronic Warfare) schopný rušit mobilní, satelitní nebo GPS signály.

MFEW nabídne sadu výkonných a sofistikovaných senzorů a rušiček, které lze umístit do vozidel, letadel nebo na základny. MFWE bude mimo jiné instalován na bezpilotní letadla. Počátečních operačních schopností MFEW dosáhne v roce 2023, plných v roce 2027.

V letošním roce americká armáda již testovala rušící kontejner NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated) umístěný na bezpilotním letadle Grey Eagle.

Také v Afghánistánu nasadili Američané rušící techniku. Nešlo však o hlavní vývojový projekt, ale o prostředek vzniklý na základě okamžité operační potřeby. Dopravní letadla C-12 v Afghánistánu nesla na palubě rušící komplety Caesar schopné rušit radiokomunikaci typu „Push to talk" a komplety GATOR (Ground Auto Targeting Observation/Reactive) a Duke V2 EA rušící rádio a rádiové opakovače.

Foto: NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated); vÄ›tší foto / Public Domain NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated); větší foto / Public Domain

Nová éra válek

V současné době američtí vojáci mají za sebou již deset týdnů výcviku ukrajinské armády. Podle současných plánů výcvik skončí v srpnu letošního roku. Američané vycvičí celkově tři prapory ukrajinské armády. Ukrajinská armáda – uprostřed probíhající reformy - již projevila zájem vytvořit poddůstojnický sbor po vzoru americké armády.

Pro americkou armádu je spolupráce s Ukrajinci velmi přínosná, protože mohou získat neocenitelné zkušenosti a také představu o tom, jak čelit vyspělému protivníkovi. „Budoucnost války je na Ukrajině a myslím si, že v tomto případě pro naše pracovníky jsou zkušenosti, jak bude válka v tomto a příštím století vypadat, velmi důležité," uvedl Konstiantyn Liesnik, poradce amerického ministra obrany.

Kromě elektronického boje například ukrajinská armáda čelí ruským protileteckým systémům – nemůže tak používat letectvo k podpoře svých sil. Chybí také osobní balistické prostředky chránící vojáky před dělostřeleckými a raketovými útoky.

Americká armáda kromě vojenského výcviku poskytne ukrajinské armádě (v první fázi) vybavení za 75 milionů dolarů. Hlavní balík představuje 30 obrněných a 200 neobrněných vozidel Humvee, komunikační prostředky, brýle pro noční vidění, bezpilotní průzkumná letadla a zdravotnický materiál. Vedou se také rozhovory o dodání pokročilejších dělostřeleckých radarů.

Před několika dny proběhlo na Ukrajině polní vojenské cvičení, za účastí 1800 vojáků z osmnáctky zemí včetně USA nebo Británie. Cvičení je zaměřeno na mírové a stabilizační operace. Rusko označilo cvičení za provokativní s tím, že podobné akce mohou narušit snahy o mírové urovnání konfliktu na Ukrajině. 

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze ...

Nová generace zbraní pro bezpilotní letadla

Bezpilotní letadla se čím dal více podílejí na ozbrojených útocích, prozatím především pouze na ...

Velmoci a multipolarita II

Přetahování států o území, přístup k surovinám, kontrola nárazníkových oblastí či sfér vlivu je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • mastodont
  00:44 04.08.2015

  Zaujímavé ako tu niektorý " odborníci " majú do každej témy čo to povedať. Keby mali myslím tie schopnosti o ktorých sa tu snažia presvedčiť, určite by pracovali na nejakom ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavé ako tu niektorý " odborníci " majú do každej témy čo to povedať.
  Keby mali myslím tie schopnosti o ktorých sa tu snažia presvedčiť, určite by pracovali na nejakom armádnom výskume a snažili by sa do toho zasiahnuť priamo.
  Keby ste sa rozumeli do toho tak tak určite by ste netvrdili že ruská technika je zlá.
  Nemýľte si povolanie sieťového technika s armádnym špecialistom na siete, veci nemusia tak fungovať ako si vygooglite, verte mi.
  To isté platí vo všetkom.
  Tu chce /dajme tomu/ automechanik zo servisu posúďiť podvozok vozidla s obrázku alebo videa ? Poznám veľa odborníkov ktorý su uplne opacneho nazoru ako vy a stretávajú sa aj s východnou aj západnou vojenskou technikou.
  nemá asi význam sem prispievať určite veci sa nedajú vysvetliť,Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  00:36 04.08.2015

  Shania s mojim IQ som nadmieru spokojný, dokonca som ani sám toľko nečakal :) K téme: Tieto systémy elektronického boja sa osvedčili hlavne v Krymskej operácii, kde totálne ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania s mojim IQ som nadmieru spokojný, dokonca som ani sám toľko nečakal :)
  K téme: Tieto systémy elektronického boja sa osvedčili hlavne v Krymskej operácii, kde totálne odrezali spojenie + zmiatli nepriateľa.
  Máte niekto pocit že sa tu mám permanentne vyjadrovať odbornými výrazmi ?
  To zakaždým keď niekto napíše niečo všeobecnejšie ale pritom pravdivé to nazvete primitívna tupá ruská propaganda ?
  Ale veď je to pravda :)
  O ničom neviete sami len sa tu dohadujete ani neviete o čom :) a ty shania ty si topSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:27 04.08.2015

  Mastodont: hlavně ze ty jsi mi měřil IQ:)) není divu že jsi vyhynul

  Mastodont: hlavně ze ty jsi mi měřil IQ:)) není divu že jsi vyhynul

 • Shania
  00:22 04.08.2015

  fenri: podle těchto prezentací počítají i provozováním sítě v denied airspace, kde nebude běžná komunikace ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: podle těchto prezentací počítají i provozováním sítě v denied airspace, kde nebude běžná komunikace možná.

  http://i619.photobucket.com/al...

  http://i.kinja-img.com/gawker-...

  Každopadně rušení jim to rozhodně stíží..Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  00:16 04.08.2015

  Fenri ty si totálny zadubenec... :) Bež radšej mávať s americkou vlajkou niekde. Takto odpisovať špičkové technológie... Ty si druhý Biden :) Nechcel by si ešte vyhlásiť že ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri ty si totálny zadubenec... :) Bež radšej mávať s americkou vlajkou niekde. Takto odpisovať špičkové technológie... Ty si druhý Biden :)
  Nechcel by si ešte vyhlásiť že Američania porazia Ruskú armádu za 5 minút ?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:14 03.08.2015

  BTW dobrý, "suchý" na technologie zamřený článek. Tohle dělá AN tím, čím jsou.

  BTW dobrý, "suchý" na technologie zamřený článek. Tohle dělá AN tím, čím jsou.

 • fenri
  23:12 03.08.2015

  Mně to přijde jako klasický ruský "krok stranou". Nemusím být nejlepší v nějaké konkrétní technologiii. Dokonce mohu být sto let za opicemi. Jde o celkovou efektivitu, výsledek, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně to přijde jako klasický ruský "krok stranou". Nemusím být nejlepší v nějaké konkrétní technologiii. Dokonce mohu být sto let za opicemi. Jde o celkovou efektivitu, výsledek, utilitárnost, pragmatismus. Nemám kapacitu na vývoj super ICT prostředků? Nebo ji i mám, ale mám problém s výrobní základnou a financemi? Tak prostě krok stranou a technologický náskok protivníka nebudu zkoušet "dohonit a předhonit" (protože na to v řadě směrů nemám), ale degraduji ho. Důležitý není dílčí technologický náskok, ale výsledek. Příkladem budiž MiG-25, který byl v podstatě omylem vzniklý stroj, kombinující genialitu s primitivností a západu strašně zatopil (už proto, že dlouho nebylo známo, jak jednoduše je řešen a že řadu problémů řeší "silově"). Když pak ztratil význam, stal se po jisté technologické kultivaci výborným záchytným stíhačem pro subpolární oblasti Ruska.
  Nyní Američané zjevně otevřeli pandořinu skříňku ruského REB. Je dána vyšší úrovní technologií Ruska? Jistě že ne. Milovník Putina řekne, že jde o ruskou genialitu, russia-hater řekne, že je to tak debilní, že to západ vlastně nečekal, realista by to asi popsal jako striktní pragmatismus a utilitárnost. Krasucha a spol. sotva obsahuje nějaké super technologie. Jde jen o chytrou (debilní dle vkusu každého soudruha) kombinaci jasně definovaných cílů a toho, co je k dispozici.
  Pro tento přístup není třeba osvojit si rutinní výrobu hi-tech. Je třeba je jen znát, chápat a najít jejich slabiny v reálném nasazení. Mj. z toho plyne moje lehká (sic!) skepse ohledně sesíťovaného ekosystému mašin typu F-35. Myslím, že se na ní vaří voda překvapivě primitivními prostředky (shania nebude souhlasit na základě solidní sumy svých znalostí, řada jiných na základě ideové kovanosti) :-))Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:54 03.08.2015

  MRAPy bych nepodcenoval, v UA armade by to mohlo dobre poslouzit. Uz nejedno auto/BVP jim vybuchlo na vlastni mine :)

  MRAPy bych nepodcenoval, v UA armade by to mohlo dobre poslouzit. Uz nejedno auto/BVP jim vybuchlo na vlastni mine :)

 • semtam
  21:25 03.08.2015

  Warnost MRAPy je hodně specifická kategorie vozidel. Její rozkvět byl díky Afghánistánu, kde se využil její potenciál. A to odolnost proti minám. Ve válce na Donbase separatisté ...Zobrazit celý příspěvek

  Warnost

  MRAPy je hodně specifická kategorie vozidel. Její rozkvět byl díky Afghánistánu, kde se využil její potenciál. A to odolnost proti minám. Ve válce na Donbase separatisté nepoužívají léčky pomocí IED. Terénní schopnosti jsou u MRAPů velmi omezené, jejich účel je vlastně jen doprava převáženého družstva z bodu A do bodu B. Po regulérní komunikaci, snesou jen lehčí terén. Pro klasické vojenské účely se nehodí.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:05 03.08.2015

  Každý aktivní zdroj vyzařování jde zaměřit a zničit. Je to jen otázka času.

  Každý aktivní zdroj vyzařování jde zaměřit a zničit. Je to jen otázka času.

 • logik
  20:05 03.08.2015

  Ale budem - co Těm prorusům zbývá jiného, než pohádky?

  Ale budem - co Těm prorusům zbývá jiného, než pohádky?

 • dusan
  19:47 03.08.2015

  Lukyi

  No snáď sme tu dospelí a nebudeme sa baviť o "zbláznených námorníkoch vyskakujúcich z paluby us torpédoborca v bulharskom prístave" : )

  Lukyi

  No snáď sme tu dospelí a nebudeme sa baviť o "zbláznených námorníkoch vyskakujúcich z paluby us torpédoborca v bulharskom prístave" : )

 • Rase
  18:48 03.08.2015

  Lukyi: Dříve jsem tomu taky nevěřil, ale nyní již vím, že debata ohledně "toho incidentu" proběhla před dávnou dobou ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukyi:
  Dříve jsem tomu taky nevěřil, ale nyní již vím, že debata ohledně "toho incidentu" proběhla před dávnou dobou zde:
  http://www.armadninoviny.cz/ru...
  Nemusí se tím plevelit další článek. Jo a odkazy na články o které se chceš s námi podělit tam patrně již jsou...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:44 03.08.2015

  Ale .... byla pravda.

  Mezi zarušením jednoduchýho radaru a vyřazení lodi je asi takovej prostor, jako mezi puškou a nukleární raketou.

  Ale .... byla pravda.

  Mezi zarušením jednoduchýho radaru a vyřazení lodi je asi takovej prostor, jako mezi puškou a nukleární raketou.

 • Lukyi
  18:27 03.08.2015

  http://www.armadninoviny.cz/ru... Ten Inštrument na tom obrazku na Humwee se dokonce dostal do rukou bojovníků z východní Ukrajiny ... ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.armadninoviny.cz/ru...

  Ten Inštrument na tom obrazku na Humwee se dokonce dostal do rukou bojovníků z východní Ukrajiny ... http://russia-insider.com/site...


  A vůbec.... Vzpomente si na incident s lodí Donald Coock...já tomu nejdřív vůbec nevěřil...ale jak se zdá, byla to všechno pravdaSkrýt celý příspěvek

 • Jenda
  17:59 03.08.2015

  No to se to amíkům přiznává, jak něco nedokážou, když vědí jaká je životnost každého aktivního zdroje vyzařování proti vyspělému protivníkovi. Taková rušička je stejná mucholapka ...Zobrazit celý příspěvek

  No to se to amíkům přiznává, jak něco nedokážou, když vědí jaká je životnost každého aktivního zdroje vyzařování proti vyspělému protivníkovi. Taková rušička je stejná mucholapka pro rakety jako radar PVO ...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:15 03.08.2015

  Takže na úvod ... Rusi mali veľké "cvičenie" v Gruzínsku .. v roku 2008´... a čo sa týke REB - to bola totálna blamáž ...... len malý príklad .... polovicu strát ruského ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže na úvod ...

  Rusi mali veľké "cvičenie" v Gruzínsku .. v roku 2008´... a čo sa týke REB - to bola totálna blamáž ...... len malý príklad .... polovicu strát ruského letectva mala na svedomí vlastná PVO !!!! (2 x Su-25, 1 x Su-24 + nejaké poškodené stroje Su-25)

  Takže Rusi vedeli, že sú na tom bledo a musia s tým čosi robiť .... a urobili ...

  A čo sa týka Ukrajiny ...

  Samozrejme, že celo "povstanie" bolo a je v réžii Ruska (netvrdím, že na 100 %) a práve elektronický boj je na tú "neprítomnosť" ruských "oficiálnych" vojsk ideálny ... v podtate sa robí z Ruska ... a na Ukrejine nemusí byť ani jeden ruský vojak ...

  Stačí si pozrieť na krátku históriu tohoto konfliktu .... po neúspešnom pokuse o ovládnutie doneckého letectva, kedy hlavne čečenských "dobrovoľníkmi" boli vyhladení práve hlavne ukrajinským delostrelectvom a letectvom .....nastúpili dádávky ťažkých zbraní ...

  Nebudem teraz rozoberať s kadiaľ sa zobrali tie stovky ťažkých zbraní a tisíce tom munície ... faktom je, že okamžite zalačalo "úradovať" ruské delestrelectvo.

  Okamžite bolo zrejme, že v samotných zbraniach či munícii to nebude ... tam Rusi nepoužili nič zázračné ....

  Rozdiel bol v efektivite riadenia delostreleckej paľby ... a objavenie ruských moderných delestreleckých rádiolokátorov a ruských armádnych dronov dávalo vedieť, že to nebude o "ukrajinských traktoristoch" a o ich "telepatických" schopnostiach nájsť a zamerať postavenia ukrajinskej armády ....

  Už od počiatku "zjavenia" sa ťažkého delostrelectva na ruskej strane bolo zrejmé, že je paľba koordinované na profesionálnej úrovni a teda priamo ruskou armádou modernými prostriedkami REB. Už sa toho popísalo viac .... nechcem to opakovať ... ale Rusi mali v účinnosti delostreleckej a hlavne protibaterijnej paľbe priam astronomickú prevahu ....

  Ani to však nestačilo ... a ani úžasné výkony nazachránili "dovolenkárov" pred porážkami a v podstate sa už balili z Ukrajiny ....Slavjansk, Kramatorsk ....

  Až otvorená intervencia (oficiálne samozrejme neexistovala) ruskej armády při útoku na "južnom krídle" zachránila "povstanie" ....spôsobila ukrajinskej armáde ťažkú porážku u Iljovansku a stabilizovala existenciu "novoruska" ...

  Napriek pokračujúcej prevahe ruského dělostřelectva musela i pri Debalceve znovu "doraziť" Ukajincov priamo ruská armáda ....

  Takže čo povedať na záver .... žiadna samostatná zložka neporazí protivníka .. vždy musí byť armáda vyvážená ... tak ako nevyhráva vojny letectvo .. nevyhráva ho ani delostrelectvo či elektronický boj ... vždy tam musí byť ten "blbý*" pešiak ....Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  16:53 03.08.2015

  Teď zcela nezaujatě. Když je možnost, tak každý řekne, že v něčem zaostává, aby dostal víc peněz :-) Na druhou stranu, rušení je zaměřeno na ukrajinské prostředky, které jsou také ...Zobrazit celý příspěvek

  Teď zcela nezaujatě. Když je možnost, tak každý řekne, že v něčem zaostává, aby dostal víc peněz :-) Na druhou stranu, rušení je zaměřeno na ukrajinské prostředky, které jsou také postaršího data výroby a protivník je dobře zná. To je rušení o chloupek jednodušší. Bylo by zajímavé znát skutečný stav - možnosti a odolnost.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:23 03.08.2015

  zajimavá je tato věta: a žádní Američané nebyli pod dělostřeleckým nebo raketovým útokem ruské armády, nebo čelili ruskému elektronickému boji, rušení nebo zpravodajství – tyto ...Zobrazit celý příspěvek

  zajimavá je tato věta: a žádní Američané nebyli pod dělostřeleckým nebo raketovým útokem ruské armády, nebo čelili ruskému elektronickému boji, rušení nebo zpravodajství – tyto zkušenosti Ukrajinci mají.

  To jako mimo jiné přiznává, že rusové jsou na ukrajně, nebo je alespoň ruší a odstřelují ze svého území?:)Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  16:20 03.08.2015

  Když čtu o tom jak jim dodávaj Humery a tak, proč jim tam teda nedodaj ty MRAPy, který levně rozprodávají např. Chorvatsku?

  Když čtu o tom jak jim dodávaj Humery a tak, proč jim tam teda nedodaj ty MRAPy, který levně rozprodávají např. Chorvatsku?

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4