Elektronický boj na východě Ukrajiny

Foto: Krasucha-2 / KRET
Krasucha-2 je výkonný systém určen k rušení radarů protivníka nosných prostředků a slouží především k ochraně klíčových prvků protivzdušné obrany a pozemních jednotek na bojišti – například raketových kompletů Iskander. / KRET

Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem užitečnějšího výcviku se jim však dostává od ukrajinských vojáků. Právě Ukrajinci se setkávají na východě země se silnými ruskými jednotkami elektronického boje.

Ruský elektronický boj na Ukrajině

„Naši vojáci trénuji s Ukrajinci, a my jsme se od nich hodně naučili," říká generálplukovník Ben Hodges. „Třetina ukrajinských vojáků sloužila v bojové zóně... a žádní Američané nebyli pod dělostřeleckým nebo raketovým útokem ruské armády, nebo čelili ruskému elektronickému boji, rušení nebo zpravodajství – tyto zkušenosti Ukrajinci mají. Je zajímavé od nich slyšet, co se naučili."

Rusko si udržuje značné kapacity v oblasti elektronického boje, především ve schopnosti rušit velitelské a komunikačních sítě protivníka. Jde především o rušení komunikačních, radarových a GPS signálů. Podle Hodgese se američtí vojáci učí od ukrajinských kolegů typy, dosahy a způsoby ruských systémů elektronického boje.

Podle Hodgese je úroveň a sofistikovanost ruských systémů elektronického boje větší, než očekával. Generálplukovník připomněl, že americké jednotky ve velké míře necvičí taktiku v prostředí, kde je silně rušena komunikace.

„Našim největším problémem je, že jsme nebojovali v prostředí s degradovanou komunikací po celá desetiletí, takže nevíme, jak tomu čelit," vysvětluje Laurie Buckhout, bývalá šéfka divize elektronického boje americké armády. „Chybí nám nejen taktika, techniky a postupy, ale také bojový výcvik v prostředí s degradovanou komunikací."

Použití systémů elektronického boje je přitom velmi efektivní, především v „podivné" válce, jaká zuří na východě Ukrajiny. Jedná se o nekinetické působení, které není na první pohled patrné, a přitom má značný dopad na úspěšnost bojových operacích. Například při dělostřeleckém nebo raketovém útoku dokáže protivník rušit dělostřelecké radary protivníka. Ten tak nemůže zaměřit pozici útočících jednotek.

„Pokud vaše radary nevidí přicházet palbu, nemůžete provést protiútok," vysvětluje Buckhout. Americká armáda v prosince 2014 dodala Ukrajině tři lehké radary LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar) schopné detekovat minometnou a dělostřeleckou palbu.

Podle Buckhout na tomto poli americká armáda výrazně zaostává. „Máme silné signální zpravodajství (SIGINT  - pozn. red.), můžeme je poslouchat celý den, ale nemůžeme je zarušit ani z desetiny, jako oni dokážou nás. Jsme velmi nechránění před jejími útoky na naše sítě," uvedla Buckhout.

Foto:  LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar); větší foto / Public Domain

LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar); větší foto / Public Domain

Zaspání americké armády

Po skončení studené války americká armáda do systémů elektronického boje příliš neinvestovala. Své prostředky a úsilí směřovala do operací v Iráku a Afghánistánu, kde se samozřejmě vyspělý protivník se sofistikovanou schopností elektronického boje neočekával.

„Armáda musí mít systémy elektronického boje, které dokáží ovládnout klíčové prostředí elektromagnetického spektra, proti jakémukoliv protivníkovi," vysvětluje současnou situaci plukovník Jeffrey Church, šéf divize elektronického boje americké armády.

V minulosti byl kladen důraz především na obranné systémy proti elektronickému rušení – například ochrana proti IED. Nyní však se americká armáda soustředí i na ofenzivní systémy, jako je například systém MFEW (Multifunctional Electronic Warfare) schopný rušit mobilní, satelitní nebo GPS signály.

MFEW nabídne sadu výkonných a sofistikovaných senzorů a rušiček, které lze umístit do vozidel, letadel nebo na základny. MFWE bude mimo jiné instalován na bezpilotní letadla. Počátečních operačních schopností MFEW dosáhne v roce 2023, plných v roce 2027.

V letošním roce americká armáda již testovala rušící kontejner NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated) umístěný na bezpilotním letadle Grey Eagle.

Také v Afghánistánu nasadili Američané rušící techniku. Nešlo však o hlavní vývojový projekt, ale o prostředek vzniklý na základě okamžité operační potřeby. Dopravní letadla C-12 v Afghánistánu nesla na palubě rušící komplety Caesar schopné rušit radiokomunikaci typu „Push to talk" a komplety GATOR (Ground Auto Targeting Observation/Reactive) a Duke V2 EA rušící rádio a rádiové opakovače.

Foto: NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated); vÄ›tší foto / Public Domain NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated); větší foto / Public Domain

Nová éra válek

V současné době američtí vojáci mají za sebou již deset týdnů výcviku ukrajinské armády. Podle současných plánů výcvik skončí v srpnu letošního roku. Američané vycvičí celkově tři prapory ukrajinské armády. Ukrajinská armáda – uprostřed probíhající reformy - již projevila zájem vytvořit poddůstojnický sbor po vzoru americké armády.

Pro americkou armádu je spolupráce s Ukrajinci velmi přínosná, protože mohou získat neocenitelné zkušenosti a také představu o tom, jak čelit vyspělému protivníkovi. „Budoucnost války je na Ukrajině a myslím si, že v tomto případě pro naše pracovníky jsou zkušenosti, jak bude válka v tomto a příštím století vypadat, velmi důležité," uvedl Konstiantyn Liesnik, poradce amerického ministra obrany.

Kromě elektronického boje například ukrajinská armáda čelí ruským protileteckým systémům – nemůže tak používat letectvo k podpoře svých sil. Chybí také osobní balistické prostředky chránící vojáky před dělostřeleckými a raketovými útoky.

Americká armáda kromě vojenského výcviku poskytne ukrajinské armádě (v první fázi) vybavení za 75 milionů dolarů. Hlavní balík představuje 30 obrněných a 200 neobrněných vozidel Humvee, komunikační prostředky, brýle pro noční vidění, bezpilotní průzkumná letadla a zdravotnický materiál. Vedou se také rozhovory o dodání pokročilejších dělostřeleckých radarů.

Před několika dny proběhlo na Ukrajině polní vojenské cvičení, za účastí 1800 vojáků z osmnáctky zemí včetně USA nebo Británie. Cvičení je zaměřeno na mírové a stabilizační operace. Rusko označilo cvičení za provokativní s tím, že podobné akce mohou narušit snahy o mírové urovnání konfliktu na Ukrajině. 

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze ...

Nová generace zbraní pro bezpilotní letadla

Bezpilotní letadla se čím dal více podílejí na ozbrojených útocích, prozatím především pouze na ...

Velmoci a multipolarita II

Přetahování států o území, přístup k surovinám, kontrola nárazníkových oblastí či sfér vlivu je ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • logik
    15:34 03.08.2015

    Shania: první věta je úplně přesná :-)

    Shania: první věta je úplně přesná :-)

  • stirling
    15:34 03.08.2015

    Pěkný článek, ale je tady krásně vidět rozdíl v myšlení - zjistím, že něco má protivník lepší tak to okamžitě rozhlásím, abych dostal peníze to napravit. Naopak rusové mají vše ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkný článek, ale je tady krásně vidět rozdíl v myšlení - zjistím, že něco má protivník lepší tak to okamžitě rozhlásím, abych dostal peníze to napravit. Naopak rusové mají vše minimálně srovnatelné, ale většinou lepší... a někdy tak myslí i lidé zde viz nedávné jasné prohlášení britského velitele ze EF je prostě lepší a o generaci dále než su30 a reakce, lidi co o tom leda tak někde něco četli, že to není pravda a že je jasné, že musí vychvalovat svoje.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:27 03.08.2015

    Charlie: tak hlavně ve vyjádření hledej: moje oddělení chce víc peněz... hlavně je to patrné ve veřejných prohlášeních, prostě politika a ovlivnění veřejnosti. pokud by o to nešlo, ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie: tak hlavně ve vyjádření hledej: moje oddělení chce víc peněz... hlavně je to patrné ve veřejných prohlášeních, prostě politika a ovlivnění veřejnosti. pokud by o to nešlo, tak o tom budou mlčet.

    To samozřejmě neznamená, že REB prostředky u pozemní armády mají dostatečné... a hlavně to znamená, že nemají ofenzivní pozemní REB.Skrýt celý příspěvek

  • Ales_CZ
    15:27 03.08.2015

    No právě, ale je pravda, že rusové jsou v elektronickém boji na vyšší úrovni než západní mocnosti. Když nemají dostatečné kapacity na výrobu potřebné vojenské techniky, loděnice, ...Zobrazit celý příspěvek

    No právě, ale je pravda, že rusové jsou v elektronickém boji na vyšší úrovni než západní mocnosti. Když nemají dostatečné kapacity na výrobu potřebné vojenské techniky, loděnice, tak zase naopak mají vyspělé zbraně pro elektronický boj a také bych si tipnul, že budou mít i zdatnější PC hackery.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    15:13 03.08.2015

    Rusko je v tomdle dobrý, ale z článku zároveň vyplývá, že to, co jim rusové rušej je nějakej základní typ radaru (tzn. kdovíjak starej).

    Rusko je v tomdle dobrý, ale z článku zároveň vyplývá, že to, co jim rusové rušej je nějakej základní typ radaru (tzn. kdovíjak starej).

  • Charlie
    15:00 03.08.2015

    Nechci tu do nikoho konkrétně kopat, ale ve více případech jsme tu zmiňovali, že Rusové na rušení kladou velký důraz a že neexistuje záruka, že budou moderní elektronické ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechci tu do nikoho konkrétně kopat, ale ve více případech jsme tu zmiňovali, že Rusové na rušení kladou velký důraz a že neexistuje záruka, že budou moderní elektronické prostředky ve výzbroji NATO/USA fungovat tak, jak bylo zamýšleno, právě kvůli vysoké míře zarušení prostředí.

    Teď to tu Američani sami potvrzují, čili je vidět, že sme jen tak nekecali, ale Rus to fakt umí a je schopnej to nasadit v poli - a funguje to i proti západní technice.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4