Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

601. skupina speciálních sil v akci. / 601.skss

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou pro vstup do této jednotky je úspěšné absolvování výběrového řízení, které je organizováno dvakrát ročně. Jedním z hlavních předpokladů zvýšení zájmu budoucích kandidátů je dostatečná informovanost nejen o samotném výběru, ale i o komunitě speciálních sil (SpecS) jako takové. Právě tento článek je určen jak pro ty, kteří se již pro službu u 601. skss rozhodli, tak pro ty, kteří o ní uvažují.

V posledním roce zaznamenala 601. skss výrazné zlepšení v oblasti náborové činnosti nejen z pohledu počtů účastníků výběru, ale i jejich připravenosti a s tím spojenou zvýšenou úspěšnost ve výběrovém řízení. 

Samotné zlepšení zájemců o službu se projevilo jak v oblasti fyzického fondu, tak morální připravenosti. Jednoduše řečeno přicházeli lidé, kteří byli odhodláni zdolat všechny překážky, aby se mohli stát součástí tohoto jedinečného týmu.

Věříme, že zvýšenému počtu přijatých uchazečů napomohla i širší informační kampaň v rámci armády. SpecS vstupují do většiny stupňů kariérního vzdělávání Armády ČR, počínaje kurzem základní přípravy ve Vyškově až po kurz Generálního štábu, ale také šíří povědomí o tomto druhu sil s podporou vojenských útvarů.

V rámci těchto aktivit je informovanost o schopnostech a činnosti 601. skss zabezpečena nejen formou teoretických přednášek, ale i statických či dynamických ukázek. Výsledkem těchto informačních aktivit je zvýšená znalost, či lepší představa vojáků AČR jak o úkolech SpecS, tak o podmínkách služby a požadavcích na příslušníky 601. skss kladených.

SpecS se v mnohém od zbytku armády České republiky neliší. Jsou to mnohdy malé detaily, které dělají z vojáka příslušníka SpecS. Kromě specifických morálních vlastností vyžadovaných při výběru a plnění úkolů, je to také specifický materiál, výcvik a struktura jednotky.

Operátoři 601. skss jsou především bojovníci, to je i jejich prvořadá role. Další specializace pak rozšiřuje jejich možnosti efektivně bojovat s nepřítelem. Schopnost zasazení vzduchem, po vodě či po zemi, či odborné bojové schopnosti jednotlivců mohou být v některých případech na první pohled podobné schopnostem v armádě.

U 601. skss jsou však tyto dovednosti posunuty na mnohem vyšší úroveň a jsou provázány se schopností vést samostatnou bojovou činnost bez podpory ostatních. V mnoha případech má operátor 601. skss více kvalifikací najednou, což již z podstaty věci klade vysoké nároky na schopnost učit se a aplikovat získané znalosti a dovednosti v praxi. Právě proto je náročnost výběrového řízení zásadní pro existenci a kvalitu SpecS.

Je přirozené, že SpecS odčerpávají jiným útvarům perspektivní vojáky. Ale věříme, že se i v rámci AČR stane ctí pro jednotlivé velitele, že právě jejich vojáci, kterým věnovali odpovídající čas a péči - zvládli úspěšně výběrové řízení a budou to vnímat jako vlastní úspěch z pohledu efektivity přípravy jednotky. Služba u 601. skss by měla být chápána buď jako další krok v kariéře kvalitních a zkušených vojáků nebo jako vrchol jejich služby.

Odstřelovač 601. skss

Na druhou stranu se v rámci reciprocity někteří příslušníci 601. skss vracejí do armády ať již jako instruktoři nebo jako odborníci na požadované funkce jiných útvarů. Mimo to, 601. skss v minulosti mnohokrát vyhověla požadavkům ostatních útvarů a zařízení AČR o poskytnutí zkušeností, výcviku či poradenství (včetně bojového).  

V neposlední řadě obohacují SpecS AČR v oblasti vývoje, testování a zavádění nových materiálů, výstroje, výzbroje nebo techniky. Taktéž již několik let podporují sdílení poznatků v rámci armádního systému Lessons Learned.

SpecS čerpaly a čerpají své zkušenosti z mnoha zahraničních nasazení, kde měly možnost své schopnosti ověřit, ale také porovnat s příslušníky SpecS jiných armád a svůj výcvik a materiál tak upravovat dle operačních potřeb. Podobně ale čerpají i ze zahraničních cvičení, výcviků, škol a kurzů.

Tímto způsobem je naplňována ambice – zůstat relevantní i do budoucna. Snaha a úsilí zůstat relevantní do budoucna je ale naplňována i cestou vlastního systému rozvoje. 601. skss se snaží definovat mezery ve schopnostech nebo odhadnout budoucí potřebu schopností nových, stejně jako potřeby v oblasti materiálu, techniky i výcviku.

Rychlé změny, a často neočekávaný vývoj na poli mezinárodní politiky a bezpečnosti dává předpokládat, že SpecS budou i nadále nejen potřebné ale i hojně využívané. Historicky je prokázáno, že SpecS sehrávají svou roli ve všech stádiích konfliktů a válek, a navíc rozvíjející se konflikty nejen naprosto převládají jako fenomén, ale i SpecS jsou pro toto prostředí ideálním nástrojem.

Připravovaná změna ústavního zákona, týkající se operací AČR v zahraničí, je pak již jen dlouho očekávanou třešničkou na dortu a umožní plné využití schopností SpecS.

Vzhledem k vysokým nárokům kladeným na příslušníky SpecS je snahou se o ně adekvátně postarat. Příkladem může být navýšení příspěvků v roce 2016, které mohou být vnímány jako motivační, ale pravdou zůstává, že se jedná spíše o honorář za nadstandardní výkon a služební nasazení u této prestižní jednotky.

BENEFITY SPECIÁLNÍCH SIL
Služba u 601. skss nabízí a poskytuje unikátních možnosti v mnoha oblastech:
 + Unikátní výzbroj a výstroj;
 + Nekonvenční přístup k výcviku;
 + Vývoj a inovace;
 + Rozšiřování vzdělání – zahraniční kurzy, školy, certifikace;
 + Stabilizační příspěvek;
 + Příplatek za činnost SpecS – nově navýšený rozkazem MO;
 + Zápočet v hodnotě 1,5násobku odsloužené doby;
 + Maximální výše výsluhových náležitostí (60 %);
 + Hodnostní zvýhodnění – rotmistr – nadrotmistr.

I v letošním roce mají příslušníci AČR možnost zkusit stát se součástí rodiny SpecS. Výběrové řízení k 601. skss proběhne ve dvou termínech:

24.4. – 30.4.
28.8. – 3.9.

Přestože drtivá většina příslušníků 601. skss přišla z armády, ve výjimečných a odůvodněných případech již byly učiněny výjimky. Nábor z civilního sektoru je tedy minimální, ale vždy je na základě výjimky udělené velitelem.

Jde pouze o jedinečné specializace nebo specifické schopnosti či dovednosti, kdy dává takovou výjimku cenu udělit. Jinými slovy, i tato možnost výjimek má odůvodnění v celkové snaze SpecS o kvalitu, jedinečnost a schopnost zůstat relevantní i do budoucna.

Veškeré informace týkající se náboru lze získat na webových stránkách 601. skss. Tam lze také nalézt e-mailovou adresu a telefonní číslo na personální oddělení.

Fotky: 601. skss

Nahlásit chybu v článku


Související články

Trident Juncture 2015: 601.skss ukazuje své schopnosti

Hlavní část úkolového uskupení SOTG (Special Operations Task Group) se v pondělí 19. 10. přesunula ...

REPORTÁŽ: Kvalifikační kurz u 601. skupiny speciálních sil

Redakce Armádních novin měla možnost nahlédnout během jednoho dne do výcviku nových příslušníků 601. ...

Cvičení Swift Response 16: NATO posílá vzkaz Rusku

V rámci cvičení Swift Response 16 provedou spojenečtí výsadkáři příští měsíc v Polsku obří hromadný ...

82. výsadková divize vyzkouší v Polsku nová terénní auta

Polské cvičení Swift Response 16 poslouží americké 82. výsadkové divizi k otestování lehkých ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Nadík1805
  19:06 19.04.2017

  hmm

  hmm

 • niko
  10:19 26.01.2017

  Jura99: Nebojte sa situlaciu plne chapem. Aj zameranie SOGu a 601 sk. Problematike sa venujem. SOG mala v popise práce okrem ineho a hlavne v poslednom obdobi svojej existencie ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Nebojte sa situlaciu plne chapem. Aj zameranie SOGu a 601 sk. Problematike sa venujem. SOG mala v popise práce okrem ineho a hlavne v poslednom obdobi svojej existencie boj proti terorizmu. To bolo dolezite pre spominane nasadenie v Afganistane. V tom ju v podstate vymenila 601 sk., ktora dovtedy isla plne v slapajach zelenych baret riznutych z pozostatnkami taktiky Specnazu. V dnesnej době a hlavne posledne roky 601 sk. cvici protiteroristicke zásahy a aj hostage rescue (tam ma uz aj realnu akciu za sebou) a ergo prevzalo najdolezitejsiu ulohu SOGu. Tak som to mysel.

  Ma vasa vojenska policia este nejke specialne jednotky ?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:36 26.01.2017

  niko: to je celkem nepochopení, protože SOG a 601 měly celkem odlišné určení. SOG založil Tvrdík, původně jako zásahovku když se někdo třeba vloupe do muničáku, také jako ochrannou ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: to je celkem nepochopení, protože SOG a 601 měly celkem odlišné určení. SOG založil Tvrdík, původně jako zásahovku když se někdo třeba vloupe do muničáku, také jako ochrannou službu ambasád v zahraničí atd. Česko je dost bohatá země a rozhodně si může dovolit živit podobné jednotky, navíc ochranu ambasád stejně někdo dělá, obvykle URNA od ministerstva vnitra. SOG asi neustála konkurenční boj v kancelářích, jestli je pravda co píše KOLT s Páleníkem (mimochodem váš krajan).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:18 26.01.2017

  kalamar: No nespadal. Tento plukvnik velil prvej-bezproblemovej rotacii. V case incidentu uz u jednotky nebol. Uprimne povedane nejdem sudit SOG. Jednotka nevyzerala zle a ...Zobrazit celý příspěvek

  kalamar: No nespadal. Tento plukvnik velil prvej-bezproblemovej rotacii. V case incidentu uz u jednotky nebol.

  Uprimne povedane nejdem sudit SOG. Jednotka nevyzerala zle a pravdepodobne, kde odmyslime tento incident, pracovala dobre. Faktom ale je, ze pre krajinu ako Cesko je zivit dve taketo jednotky proste luxus. Takze sa nasla zamienka a SOG zrusili. 601. sk funguje jako pozeram dobre. Ma este vojenska policia ACR nejake specialne jednotky ?Skrýt celý příspěvek

 • kalamar
  20:50 25.01.2017

  pro tryskac: tady mám zas článek kde se k danému tématu vyjadřuje přímo Britský plukovník Westley pod nějž SOG ...Zobrazit celý příspěvek

  pro tryskac: tady mám zas článek kde se k danému tématu vyjadřuje přímo Britský plukovník Westley pod nějž SOG spadal.

  http://zpravy.idnes.cz/cesi-op... Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  20:35 25.01.2017

  no co se týče prezentace celé armády, tak nic moc..pořádný web by stál jako měsícní plat jednoho úředníka..letos jich chtějí na MO přijmou dalších 30. Nevím proc když akviziční ...Zobrazit celý příspěvek

  no co se týče prezentace celé armády, tak nic moc..pořádný web by stál jako měsícní plat jednoho úředníka..letos jich chtějí na MO přijmou dalších 30. Nevím proc když akviziční proces nechtějí zrychlit..a on oficiální web armády taky vypadá že pamatuje Žižku s oběma očima...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:17 25.01.2017

  pro tryskac: To byla naopak "konkurenční" jednotka, spadala pod Vojenskou policii. A ty kecy, co jsou v článku, jsou minimálně z velké části výmysl (který si údajně objednal bývalý ...Zobrazit celý příspěvek

  pro tryskac: To byla naopak "konkurenční" jednotka, spadala pod Vojenskou policii. A ty kecy, co jsou v článku, jsou minimálně z velké části výmysl (který si údajně objednal bývalý velitel 601., dnes obžalovaný gen. Páleník, protože se se SOGem neměl v lásce...).Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  18:58 25.01.2017

  to boli vasi predchodcovia, nie?
  http://zpravy.idnes.cz/cesi-op...

  to boli vasi predchodcovia, nie?
  http://zpravy.idnes.cz/cesi-op...

 • Todomatch
  18:06 25.01.2017

  Přijde mi divné, že je ten web tak samostatný. Neměl by být součástí oficiálního webu Armády ČR? Tam by měl design nalajnovaný. Nejsou nakonec ty stránky tak trochu "oficiálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi divné, že je ten web tak samostatný. Neměl by být součástí oficiálního webu Armády ČR? Tam by měl design nalajnovaný. Nejsou nakonec ty stránky tak trochu "oficiálně neoficiální", spíš nadšenecké a vedením armády tolerované?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:53 25.01.2017

  Stránky skutečně nejsou nic moc. Na druhou stranu, furt jsou o několi řádů bohatší než stránky SAS či DELTA ;-)

  Stránky skutečně nejsou nic moc. Na druhou stranu, furt jsou o několi řádů bohatší než stránky SAS či DELTA ;-)

 • Bazinga20
  15:01 25.01.2017

  Sbírka na to aby měla armáda na svou prezentaci? No to snad né... a příště se ji složíme na další Gripen... Profesionální armáda placená z daní by se snad i mohla profesionálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Sbírka na to aby měla armáda na svou prezentaci? No to snad né... a příště se ji složíme na další Gripen... Profesionální armáda placená z daní by se snad i mohla profesionálně prezentovat... bez veřejné sbírky :DSkrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  14:12 25.01.2017

  Laci - nevíme proč to tak je, třeba to někdo dělá zadara ve svým volným čase, nebo to po něm někdo takhle chce, třeba to chtěl už stokrát předělat a vždycky uslyšel - "Ne! To je ...Zobrazit celý příspěvek

  Laci - nevíme proč to tak je, třeba to někdo dělá zadara ve svým volným čase, nebo to po něm někdo takhle chce, třeba to chtěl už stokrát předělat a vždycky uslyšel - "Ne! To je dobrý, na to není čas".Je to staroba, ale podle e-mailu to dělá přímo někdo od nich. Profi stránky nejsou zadarmo a samovýroba, nebo model "můj kluk tomu hoví, on nám to udělá zadarmo" pořád funguje. Tak udělejme sbírku, ať si zaplatí grafika - bylo by to gesto - třeba přes Armádní noviny, jestli se toho ujmou.Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  13:37 25.01.2017

  Osoba/osoby, co dělají oficiální web www.601skss.cz... bych postavil před vojenský soud za ztrapňování a pošpiňování image jednotky! Vim, že kvalita webových stránek nevypovídá nic o ...Zobrazit celý příspěvek

  Osoba/osoby, co dělají oficiální web www.601skss.cz... bych postavil před vojenský soud za ztrapňování a pošpiňování image jednotky! Vim, že kvalita webových stránek nevypovídá nic o kvalitě jednotky, ale vypovídá to o tom, jak se o ní armáda (potažmo MO) stará. Že chtějí přilákat zájemce? Nevypadá to tak!

  - Furt se všechno otevírá v novych oknech.
  - Celkově stránka vypadá, jakoby vznikla 5 let po vzniku internetu a barevné televize.
  - Žádné aktuální fotky nebo zajímavé informace, které by zájemce přilákaly buď do armády, nebo z armády k speciálním silám.

  Tohle mají být oficiální stránky jedné z nejlepších speciálních sil světa???Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:40 25.01.2017

  Pozeram, ze 601. sk pouziva tiez tie stare kyslikove CCRka.

  Pozeram, ze 601. sk pouziva tiez tie stare kyslikove CCRka.

Načítám diskuzi...