Elitní červené barety: 43. výsadkový prapor se mění na pluk a rozrůstá se

Elitní červené barety: 43. výsadkový prapor se mění na pluk a rozrůstá se
kpt. Simona Mužátko / 43. výsadkový prapor (Zvětšit)

Chrudimský 43. výsadkový prapor je předurčen k plnění taktických úkolů a jeho hlavní devizou je vysoká mobilita. Aktuálně jeho příslušníci pomáhají střežit hranice, zapojují se do testování na koronavirus a natočili cvičební video, které zvedlo ze židlí širokou veřejnost. Letos v říjnu se prapor transformuje ve výsadkový pluk a získá nové schopnosti. „Budeme mít více než tisícovku vojáků, novou výzbroj i malé bezpilotní letouny,“ říká v rozhovoru kpt. Simona Mužátko, tiskový a informační důstojník 43. výsadkového praporu.

Jak jste se zapojili do boje s koronavirem? A jak pandemie ovlivnila fungování vašeho praporu?
Jsme nasazeni především na hranicích, které naši vojáci pomáhají střežit. Naši zdravotníci zase působí v týmech na odběrových místech. Na praporu jsme učinili opatření, abychom dodrželi nařízení vlády a co nejvíce eliminovali možnost nákazy. Je pozastaven výcvik, a tak jsme museli přesunout i termíny konání výběrových řízení pro profesionály i aktivní zálohy. Pořád ale plníme běžné úkoly, takže se život v kasárnách nezastavil tak jako například u některých civilních firem.

Pro veřejnost jste hned na začátku nouzového stavu připravili videa Zacvičte si s výsadkáři. Jaké na ně máte ohlasy? A budete v něčem podobném pokračovat i po odeznění pandemie?
Ohlasy máme velice pozitivní. Některé naše sledovatele dokonce mrzelo, že cvičení po týdnu přebral jiný útvar. Potěšil nás zájem široké veřejnosti. Natáčení videí bylo zábavné. Prvního dílu se ujal sám velitel. O další dny jsem se podělila s kolegy tělocvikáři. Všichni máme vystudovanou stejnou vysokou školu, tak byl výběr cvičitelů jasný. Cvičení se zaměřila na komplexní procvičení celého těla včetně protažení. Postavili jsme je tak, aby je každý zvládl bez problémů doma. Momentálně věnujeme největší pozornost státním hranicím a pozvolnému návratu k běžným činnostem. Určitě se podobným videím s tématikou cviční nebráníme, ale v plánu je zatím z časových důvodů nemáme.

Váš prapor patří mezi elitní. Kolik mužů a žen dnes máte? A jak náročné je u vás sloužit? Co zájemce o službu u vás musí splnit?
Momentálně máme několik stovek příslušníků a z toho je přibližně 1 % žen, ale v říjnu tohoto roku se bude prapor transformovat na výsadkový pluk a počty míst se zdvojnásobí. Služba je náročná podle zařazení, ale vševojskové požadavky jsou vždy stejné. Například seskoky musí plnit každý voják od kuchaře až po velitele praporu. Důraz se klade i na fyzickou přípravu. Zájemce o službu u našeho praporu, ať už je z civilu nebo je příslušníkem Armády ČR, musí splnit výběrové řízení, následně absolvovat doškolovací intenzivní výcvik (DIV) a jako třešničku na dortu Základní výsadkový kurz, který je zakončen seskokem z letounu. Tím získá výsadkář právo nosit červený baret. Pak už se každý voják zdokonaluje ve své odbornosti a sbírá zkušenosti.

Můžete nás nechat nahlédnout do běžného dne výsadkáře, včetně tréninku nebo práce?
Běžný den výsadkáře začíná rozvozem do zaměstnání. Každá jednotka má svůj vlastní plán výcviku a jím se řídí. Každý den je jiný, můžete začít řízenou tělesnou přípravou či celý den trávit na střelnici, drilovat taktiku, věnovat se zdravotní přípravě nebo topografii. Nejoblíbenějšími dny každého výsadkáře jsou jednoznačně ty, v nichž nás čekají seskoky na padáku. Po nástupu provedeme předseskokovou přípravu. Jdeme do skladu nafasovat padáky a připravíme je na stojánce ke kontrole. Následně se ustrojíme, instruktoři výsadkové přípravy nás zkontrolují, vydají pokyny k seskoku a už jen čekáme na letadlo nebo vrtulník. Nastoupíme do „mašiny“ a vyskočíme. Po doskoku sbalíme padák a odneseme ho v brašně z plochy do balírny padáků. Ve dvojici sbalíme vyskočené padáky a po kontrolách je odneseme zpět do skladu. 

Vaše motto zní Pot šetří krev. Odkazujete tak k tvrdému výcviku. Co vše výcvik obnáší? A jaké procento zájemců ho prostě „nedá?“
Ano, přesně tak, naše motto odkazuje k tvrdému výcviku. Výcvik u nás je náročný fyzicky i psychicky. Výběrové řízení nedokončí přibližně polovina uchazečů, kteří se ho zúčastní. Poslední rok ale pozorujeme, že nároky splní vyšší procento. Jednak si uchazeči zjišťují, co je čeká a nepřichází naslepo, a také se lépe připravují. Pro vojáky sloužící u nás máme řízenou tělesnou přípravu, která je zaměřená především na úspěšné absolvování výběrového řízení. Získanou fyzičku pak vojáci zúročí i na zmíněném DIVu, kde se učí například základy taktiky, topografie, a především pracují v týmech a družstvech.

Kde jsou vaši výsadkáři nyní nasazeni nebo na jaké mise se připravují?
V nedávné době se nám vrátila jednotka z Afghánistánu, která tam střežila spojeneckou základnu Bagrám. Další jednotka se připravuje do afrického Mali, kde vojáci budou provádět ochranu základny Koulikoro a zajišťovat doprovody mentorů. 

Už jsme se dotkli transformace praporu na pluk. Co se pro vás od 1. října letošního roku změní?
S transformací na výsadkový pluk získáme nové schopnosti. Konkrétně sílu okamžité reakce, kdy jednotka bude schopná reagovat v řádech desítek hodin a plnit úkol. Další schopností bude evakuace nekombatantů, tedy civilistů beze zbraně. Samozřejmě nových schopností bude víc, zmínila jsem ty, které se mi jeví jako nejvíce zajímavé.

Myslíte si, že zkušenost s pandemií ovlivní budoucí výcvik nebo vybavení armády? Hovoří se například o tom, že by se do výcviku zařadilo také zvládání pandemií na území ČR.
Domnívám se, že zkušenost s pandemií jistě ovlivní budoucí dění v celé armádě. Ať už se bude jednat o plánování a zabezpečení podobných situací, tak i o činnosti jednotlivce a sladěnost například s policií ČR nebo Integrovaným záchranným systémem.

kpt. Simona Mužátko
V Armádě ČR působí od roku 2009. Začínala na pozici řidič–operátor družstva vzdušného průzkumu ve Strakonicích. V roce 2013 nastoupila ke 43. výsadkovému praporu jako personalistka. Vypracovala se na náčelnici personální skupiny útvaru. Od roku 2020 působí jako tiskový a informační důstojník 43. výsadkového praporu. Na FTVS UK vystudovala vojenský obor (Bc.) a následně obor TV a sport (Mgr.) V říjnu 2014 absolvovala svůj první seskok z vrtulníku. Největší paragánský zážitek pro ni byl seskok z C-130.

 

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • malond
  10:29 05.05.2020

  https://www.info.cz/nazory/pur... Celkem aktuální a i pravdivý pohled na věc. Co k ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.info.cz/nazory/pur...

  Celkem aktuální a i pravdivý pohled na věc. Co k tomu více dodat.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:26 01.05.2020

  Dvolím si pod tímto článkem zpropagovat nový Youtube kanál Aktivních záloh AČR. Je to sice neofiko kanál, ale je vytvořen fandami z řad AZ. ...Zobrazit celý příspěvek

  Dvolím si pod tímto článkem zpropagovat nový Youtube kanál Aktivních záloh AČR.
  Je to sice neofiko kanál, ale je vytvořen fandami z řad AZ.

  https://www.youtube.com/channe... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   11:43 03.05.2020

   Dobře oni, jen ať to vydrží. Vše se ukáže za pár let, zda současní příslušníci AZ prodlouží na další období.

   Dobře oni, jen ať to vydrží. Vše se ukáže za pár let, zda současní příslušníci AZ prodlouží na další období.

 • semtam
  11:46 01.05.2020

  Má někdo prosím odkaz na to, jak má vypadat/co má splňovat lehká, střední, těžká, obrněná brigáda dle standardů NATO? Přiznám se, že jak a co má mít ta která brigáda mám jen z ...Zobrazit celý příspěvek

  Má někdo prosím odkaz na to, jak má vypadat/co má splňovat lehká, střední, těžká, obrněná brigáda dle standardů NATO?

  Přiznám se, že jak a co má mít ta která brigáda mám jen z doslechu, ale nevybavuju si, že bych to někde viděl černý na bílím.

  Pokud to někdo poskytne, budu vděčen.
  DěkujuSkrýt celý příspěvek

  • Ivo80
   11:56 01.05.2020

   Verze z roku 2016 je volně dostupná zde. Je to jen neutajovaná část, ale i tak je v ní vše potřebné. Je psána pro vojáky, takže přehledně v odrážkách. Vždy obsahuje nejprve ...Zobrazit celý příspěvek

   Verze z roku 2016 je volně dostupná zde. Je to jen neutajovaná část, ale i tak je v ní vše potřebné.

   Je psána pro vojáky, takže přehledně v odrážkách. Vždy obsahuje nejprve společnou část pro daný druh vojska velikost (třeba co musí umět jakýkoliv pěší prapor) a pak specifické požadavky k tomu navíc (co musí umět na víc mechanizovaný prapor, výsadkový prapor). To samé pro brigády atp.

   https://www.scribd.com/documen... Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    11:59 01.05.2020

    Ivo80

    Děkuji, nastuduji.

    Ivo80

    Děkuji, nastuduji.

   • petres
    09:10 02.05.2020

    Ivo80 velké díky za informaci, který dokumenty obsahuje tyto požadavky. Je to to, co mnoho lidí hledalo. Stahovat se dá i ...Zobrazit celý příspěvek

    Ivo80 velké díky za informaci, který dokumenty obsahuje tyto požadavky. Je to to, co mnoho lidí hledalo.
    Stahovat se dá i zde:
    https://idoc.pub/download/capa... Skrýt celý příspěvek

    • Ivo80
     15:10 02.05.2020

     Rádo se stalo. Tady alespoň část diskutujících vidí, že doby, kdy si AČR mohla navrhnout jakoukoliv organizační strukturu, která někoho zrovna napadla (byť s tím nejlepším ...Zobrazit celý příspěvek

     Rádo se stalo.

     Tady alespoň část diskutujících vidí, že doby, kdy si AČR mohla navrhnout jakoukoliv organizační strukturu, která někoho zrovna napadla (byť s tím nejlepším úmyslem) jsou nenávratně pryč. Tohle je rámec nejen pro organizační struktury, ale i požadované schopnosti jednotlivých jednotek druhů sil. Všechny změny, které AČR teď provádí, jsou provázány s KVAČR z roku 2019 a právě s tímto dokumentem NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  09:36 01.05.2020

  Ivo80, Migi Nedávno se podepisovala smlouva s CZUB jejíž součástí je i Bren 2 ve verzi DMR. Měl někdo z vás možnost se s tou puškou setkat a pokud ano co na ni říkáte? Protože ...Zobrazit celý příspěvek

  Ivo80, Migi
  Nedávno se podepisovala smlouva s CZUB jejíž součástí je i Bren 2 ve verzi DMR. Měl někdo z vás možnost se s tou puškou setkat a pokud ano co na ni říkáte? Protože samotná zbrojovka tuhle verzi Brenu 7,62 nijak nepředstavila. Ze samotné smlouvy se dá zjistit jen to že armáda k ní objednala poměrně kvalitní optiku, ale samotná puška je popsána jen velice obecně.Skrýt celý příspěvek

  • mart
   11:22 01.05.2020

   Měl jsem ji v ruce. Kolega z ní střílel. Spokojenost. Nazval bych to "Bren2 na steroidech..." ;-) Fakt se na ni těším.

   Měl jsem ji v ruce. Kolega z ní střílel. Spokojenost. Nazval bych to "Bren2 na steroidech..." ;-) Fakt se na ni těším.

   • Danik
    12:44 01.05.2020

    To je ta Bren 2 BR?

    To je ta Bren 2 BR?

   • Tecka
    14:31 01.05.2020

    Mam pytanie, dlaczego tak późno ČZ oferuje wersje 7,62? Potencjał tej firmy jest duży, przykładowo FB jest w stanie rocznie produkować max30 tysięcy sztuk a czeska firma a170 ...Zobrazit celý příspěvek

    Mam pytanie, dlaczego tak późno ČZ oferuje wersje 7,62? Potencjał tej firmy jest duży, przykładowo FB jest w stanie rocznie produkować max30 tysięcy sztuk a czeska firma a170 tysięcy! Mniej więcej w tym samym czasie , po naszej stronie są dwie oferty od FB i ZMT. Jestem ciekaw bo sam strzelam i czekam kiedy pojawi się na rynku cywilnym..Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   11:29 01.05.2020

   Osobně jsem ji v ruce nedržel, ale co jsem se bavil s kolegy, co z toho stříleli, tak jak píše Mart - veskrze spokojenost....

   Osobně jsem ji v ruce nedržel, ale co jsem se bavil s kolegy, co z toho stříleli, tak jak píše Mart - veskrze spokojenost....

 • Ivo80
  07:30 01.05.2020

  Ad Starlight) Ty polské výsadkové speciály znám jen z internetu. Třeba někdy bude šance je vidět naživo. Je to teď docela trend - než u výsadkových operací složitě špekulovat, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad Starlight)
  Ty polské výsadkové speciály znám jen z internetu. Třeba někdy bude šance je vidět naživo.

  Je to teď docela trend - než u výsadkových operací složitě špekulovat, jak využít standardní vozidla, tak raději používat speciály s tou myšlenkou již navržené.

  Američané mají v této kategorii MRZR D4 a o něco větší DAGOR.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  22:45 30.04.2020

  Pravdou je, že jsem nikde neviděl nebo neslyšel, že by zbytek 4BRN nebo 7MB spolupracoval v bojové operaci s US Army SF (průzkumníci 43 vpr takové operace mají za sebou) a další ...Zobrazit celý příspěvek

  Pravdou je, že jsem nikde neviděl nebo neslyšel, že by zbytek 4BRN nebo 7MB spolupracoval v bojové operaci s US Army SF (průzkumníci 43 vpr takové operace mají za sebou) a další věcí je, že v posledním náborovém videu je i část kde trénují s polskými speciály (můj odhad podle výbavy je JW Agat nebo Nil). Výběrko je taky důvodem proč je neustále označován za "elitní". Kromě nich to mají 601 skss, Cpss, 102 pzpr, Jtac z Náměšti a průzkumníci + odstřelovači pod bojovými jednotkami. Celkově můj názor je, že myšlenka některých zde komentujících ve smyslu: pokud dáte bigoše na padák tak máte výsadkáře je chybná. Pokud by to tak bylo, tak by Prostějovští měli obrovskou radost, protože by si mohli zajít vzít pár třeba logistiků a hned měli operátory speciálních sil a už by se nemuseli domlouvat s Urnou a VP (TF Kamba) kdo, že to vlastně bude hlídat ambasádu v Kábulu, protože na to naše elitní jednotky nemají dostatečné personální kapacity pokud mají udržet i zbytek operací. Stejně jako mezi lidmi obecně jsou fyzické, mentální, inteligenční a jiné rozdíly, tak jsou rozdíly i mezi vojáky. Na příslušníky některých jednotek se zkrátka klade vyšší míra fyzičky, inteligence, odhodlání (morálky), schopnosti improvizace, odolnosti, utajení, schopností, zkušeností a jisté samostatnosti. To je dáno doktrinálním nasazením té, které jednotky. Některé typy útvarů dělají to jiné zas tohle a nikdo při smyslech nepochybuje o jejich důležitosti, ale říkat, že by profesionálové všichni měli být na stejné úrovni je prostě nesmysl (a i když to budete chtít tak se to stejně nestane). 43 výsadkový pluk je prostě rea(e)lita ať se to někomu líbí nebo ne a nebál bych se, že by se pro ně nenašlo uplatnění. Poměřování si pindíků v rámci 4 brn sice rozumím a chápu frustraci některých příslušníku 41 42 a 44 kvůli červenému baretu, ale realita je prostě taková, že to jsou doktrinálně jiné jednotky.

  43 je založena spíše než na 101 atd. na 75th RGR a Paras (stejně jako Rangers operuje na hraně mezi SF a "klasickými" paragány, dodám, že před založením CPSS to byla Chrudim kdo měla podporovat 6tku v boji). To, že jde sama na pluk a strukturálně bude na "komanda" je spíše podtrhnutím toho, že je blíže k 75 a třeba RM Commandos než již zmíněné 101 (a paralelně jako bootnecks k leatherneckum)Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   23:56 30.04.2020

   na jednu stranu rozlišujete mezi výsadkáři (airborne) a SOF (třeba ty rangeri) a na druhou stranu napíšete: "pokud dáte bigoše na padák tak máte výsadkáře je chybná. Pokud by to ...Zobrazit celý příspěvek

   na jednu stranu rozlišujete mezi výsadkáři (airborne) a SOF (třeba ty rangeri) a na druhou stranu napíšete: "pokud dáte bigoše na padák tak máte výsadkáře je chybná. Pokud by to tak bylo, tak by Prostějovští měli obrovskou radost" - ne neměli, protože šestka opravdu nejsou výsadkáři (respektive leda historicky), ale SF, což je někde úplně jinde než výsadkáři.
   Jinak teda Chrudim v současné době je klasická výsadková (airborne) jednotka, ala 101. A nejsem si jistý jestli přejmenování rot na komanda a vroucné přání na tom zase tolik změní. Ostatně na SOF a podporu speciálních operací tu už jednotku máme - vámi zmíněnou CPSS. A mimochodem to jak Chrudim měla podporovat toho a toho, o vzniku CPSS a věcech okolo je docela hezká historka, ale chápu že to se dnes úplně nehodí :)))Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    00:47 01.05.2020

    Možná mnou nepříliš šťastně napsané, za to vámi úplně nepochopené. Nikdy jsem o 601 nenapsal, že jde o výsadkáře. Ten příměr je o tom, že tu jsou rozdíly mezi jednotkami a ty ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná mnou nepříliš šťastně napsané, za to vámi úplně nepochopené. Nikdy jsem o 601 nenapsal, že jde o výsadkáře. Ten příměr je o tom, že tu jsou rozdíly mezi jednotkami a ty rozdíly jsou také mezi členy těchto jednotek. Rozdíl mezi výsadkáři a SF je jasně daný.

    U Chrudimi je ta zvláštnost, že na jednu stranu jí můžeme vnímat jako klasické paragány (cvičí, s polskými, britskými, americkými a jinými "protějšky"), na stranu druhou je tu ta inspirace u 75 RGR a dále mnou vypsaná fakta, které jste se ve vaší odpovědi rozhodl vynechat, protože se vůbec nehodí :). Vtip je totiž v tom, že jednotlivé státy mohou mít podobné názvy jednotek a přesto jsou mezi nimi jisté rozdíly (např. mnou vypsaný USMC vs. RMC). Případů by se jistě dalo najít více, rangers (jagers) by mohli vyprávět. Pokud máte zajímavou historku podloženou fakty a ideálně dohledatelnou tak si o Olomouci rád něco přečtu :).Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     00:50 01.05.2020

     Nicméně i sami o sobě jsou parašutisté (airborne) stejně jako námořní pěchota ELITNÍ složkou armád.

     Nicméně i sami o sobě jsou parašutisté (airborne) stejně jako námořní pěchota ELITNÍ složkou armád.

    • Migi
     11:35 01.05.2020

     Ano rozhodl jsem se vynechat, protože znám částečně to pozadí, které se člověk na stránkách army.cz nepřečte :) A jelikož nechci argumentovat "já vím věci jako insider a vy nevíte ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano rozhodl jsem se vynechat, protože znám částečně to pozadí, které se člověk na stránkách army.cz nepřečte :) A jelikož nechci argumentovat "já vím věci jako insider a vy nevíte nic" (což je způsob který nemám rád u ostatních a tak se ho snažím minimalizovat) tak jsem se k tomu nevyjadřoval.

     Přiznávám, že to teď může působit, že přesně to dělám, ale když jste na to přímo poukázal.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:53 01.05.2020

      V pořádku, moje původní reakce byla spíš k těm lidem, kteří tu pochybovali o 43 vpr jako o elitním útvaru. Jen aby jsem si rozuměli. Já nechci dělat z Chrudimáků nějaké nadlidské ...Zobrazit celý příspěvek

      V pořádku, moje původní reakce byla spíš k těm lidem, kteří tu pochybovali o 43 vpr jako o elitním útvaru. Jen aby jsem si rozuměli. Já nechci dělat z Chrudimáků nějaké nadlidské "super vojáky". Voják od 7mb nebo jakéhokoliv jiného útvaru armády může být klidně lepší než většina příslušníků 43. Bude na sobě víc makat, účastnit se kurzů, zahraničních operací, ve volném čase se věnovat střelbě atd. To co si myslím je, že ve chvíli kdy tam jsou ty výběrka tak v průměru tam bude vyšší kvalita vojáků než třeba u logistiky. Jinak jak už jsem psal původně, nepodkopávám žádnou část armády, jen píši, že rozdíly mezi útvary tam jsou.Skrýt celý příspěvek

  • technik
   09:02 01.05.2020

   to Daník jste velmi špatně informovaný, na speciálních operacích s US SF kooperovalo daleko více jednotek ze 4 BRN nejenom 43vpr. Kdyby ostatní útvary měly povoleny výběrovky, tak ...Zobrazit celý příspěvek

   to Daník
   jste velmi špatně informovaný, na speciálních operacích s US SF kooperovalo daleko více jednotek ze 4 BRN nejenom 43vpr.
   Kdyby ostatní útvary měly povoleny výběrovky, tak by je měly, ale bohužel vzhledem k tomu že 43 mpr je výsadkový (předpoklad velmi dobré fyzické kondice) jsou výběrovky vcelku logické. To že ostaní útvary to nemají povoleno je zejména z personálního důvodu.
   Desítky a desítky vojáků z 4 BRN doplňovalo Chrudim při certifikacích kdy se musí splnit požadavky na naplněnost daného praporu procházejícím akreditací CREVAL. Kupodivu tito lidé splnily všechny úkoly bez výběrovek a velmi dobrý způsobem.
   Pro objektivní zjištění elitnosti jednotek můžete využít napřiklad různých armádních soutěží jako střelecké soutěže, soutěže průzkumných hlídek, soutěže družstev odstřelovačů, soutěží sportovních klání a podobně, možná budete výsledkem překvapen.
   V neposlední řadě Vaše přeměřování pindíků, no rozhodně se u 41,42 a 44 nedá mluvit o frustraci, jsou věci která se nedají volně publikovat ale starší jedinci ví své beeeeee beeeee :-)) takže asi taková je frustrace těchto útvarů vzhledem k 43vpr.
   To nic nemění na tom že v 43vpr mám hodně kamarádů a sakra dobrých kluků a vím že i jim při slově elita jdou oči v sloup. Takže pro novináře fajn, ale jsou to obyčejní dobří vojáci jako jsou všude jinde.Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    11:38 01.05.2020

    tak tak, prostě každý máme své místo a neustálé přeměřování pindíků, speciálně od lidí kteří čerpají z veřejných zdrojů je prostě trošku úsměvné. Ale asi i to k tomu patří. Nějaká ...Zobrazit celý příspěvek

    tak tak, prostě každý máme své místo a neustálé přeměřování pindíků, speciálně od lidí kteří čerpají z veřejných zdrojů je prostě trošku úsměvné. Ale asi i to k tomu patří. Nějaká rivalita byla vždycky a vždycky bude. Ostatně svět je zaplaven "odbornými" pojednání jestli je lepší SEAL nebo Specnaz a podobně... :)Skrýt celý příspěvek

   • mart
    12:03 01.05.2020

    Jen bych upozornil na faktickou chybu - není to 43 mpr ale 43.vpr... Ale to jistě víte... ;-) Jinak bych byl s některými tvrzeními opatrný. Každopádně prát špinavé prádlo se ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen bych upozornil na faktickou chybu - není to 43 mpr ale 43.vpr... Ale to jistě víte... ;-)

    Jinak bych byl s některými tvrzeními opatrný. Každopádně prát špinavé prádlo se rozhodně nemá na veřejných fórech, takže to dělat nebudu.

    Vážím si každého vojáka této armády, který se snaží dělat svoji práce s maximálním nasazením, navzdory všem překážkám, které tato služba před něj staví.

    Kdyby se někteří vojáci starali více o svoji jednotku a svůj výcvik, a méně se starali o to, jak to mají jinde, asi bysme jako armáda byli trochu dále... Problémem této komunity je to, že každý chce být speciál, každý chce dělat černou taktiku, osvobozovat rukojmí... Vžyť přeci není nic špatného být mechanizátor, dělostřelec, tankán... Jde o to být nejlepší mehanizátor, dělostřelec, tankán... A nehrát si na něco, co prostě doktrinálně nejsem...

    Chlapi, každá jednotka má své dané úkoly. Držte se jich a buďte v jejich plnění nejlepší. A nebo změňte jednotku...Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    13:20 01.05.2020

    Psal jsem to už migimu. Nepochybuji o kvalitě vojáků v jiných útvarech. Co vím tak do mise často vyjížděli směsky vojáků sebraných po celé 4BRN.

    Psal jsem to už migimu. Nepochybuji o kvalitě vojáků v jiných útvarech. Co vím tak do mise často vyjížděli směsky vojáků sebraných po celé 4BRN.

 • Fuji8280
  15:20 30.04.2020

  Ještě historka že života, nic proti Chrudimakum. Někdy v roce 1991 jsem se vracel od jedné nejmenované slečny z Heřmanova Městce (utíkal jsem na autobus do Chrudimi). No a cesta ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě historka že života, nic proti Chrudimakum. Někdy v roce 1991 jsem se vracel od jedné nejmenované slečny z Heřmanova Městce (utíkal jsem na autobus do Chrudimi). No a cesta vedla kolem jejich kasáren. Bylo to přelom podzim - zima a byl jsem špinavý a promočeny a bylo to kolem čtvrté hodiny ráno. Na bráně byl nějaký četař s pomocníkem a když jsem probíhal tak měli nějaké narážky a moje mladé ego to nějak neuneslo. Tak jsem se zastavil a během deseti minut bylo jasno a já pokračoval na 4:35 první autobus na Brno. Takže takový dovětek k elitě. Měl jsem na hlavě červený, modrý (2941) a na finále zelený (2.rep) a než jsem zestarl a onemocněl tak i vysoké sebevědomí. V mé době jsem považoval za elitu to být vytrvalý a vyrovnat se s každou situaci a hlavně přežít to co by ostatní nedali. Z mého pohledu je vše hlavně o duši a vytrvalosti.Skrýt celý příspěvek

 • Fuji8280
  11:25 30.04.2020

  Slovo elita by mohlo sedět hlavně na ty z Holešova a následně na ty z Prostějova. V každém případě ten kdo měl kdysi na hlavě červený baret a měl za sebou první seskok byl právě ta ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovo elita by mohlo sedět hlavně na ty z Holešova a následně na ty z Prostějova. V každém případě ten kdo měl kdysi na hlavě červený baret a měl za sebou první seskok byl právě ta elita. Jsem jeden z těch z Prostějova a jsem na to patřičně hrdý, ikdyz už jsem starý a za zenitem...Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:20 30.04.2020

  K debatě o kus níž: vysaditelné na padáku je defacto cokoliv, stačí to naložit na nákladní paletu s příslušným kompletem nákladních padáků o adekvátní nosnosti. Shazují se tak ...Zobrazit celý příspěvek

  K debatě o kus níž: vysaditelné na padáku je defacto cokoliv, stačí to naložit na nákladní paletu s příslušným kompletem nákladních padáků o adekvátní nosnosti. Shazují se tak Humweečka, BMD, čtyřkolky... a počítám že nějakou speciální certifikaci to mít nemusí, tu má ta paleta a je vcelku jedno, jestli na ní sou krabice s konzervama, munice nebo nějaký vozidlo.

  Pokud jde o Strely - těch je ve skladech dost a protože PVO všech jednotek maj zajišťovat rakeťáci ze Strakonic (ke kterejm stáhli PVO elementy od útvarů) a Strely jakoby nejsou ve výzbroji, tak je používaj při cvičnejch střelbách jako nízkonákladovou náhradu RBS (kterejch zas tak moc nemáme), aby si vojíci "zvykli" na ostrý odpálení. Že by mohli udělat v rámci jednotek alespoň nějakou PVO jednotku (klidně i pitomý družstvo v rámci části velení), aby s tím velitel uměl pracovat (a ta jednotka něco měla když si na ní GŠ náhodou nevzpomene), to očividně nikoho nenapadlo...Skrýt celý příspěvek

 • technik
  05:49 30.04.2020

  Začínám být na slovo elitní alergický. Je to běžný výsadkový prapor který plní stejné úkoly jako běžné útvary. Pokud má jiný specifický úkol tak ne proto že je elitní ale proto že ...Zobrazit celý příspěvek

  Začínám být na slovo elitní alergický. Je to běžný výsadkový prapor který plní stejné úkoly jako běžné útvary. Pokud má jiný specifický úkol tak ne proto že je elitní ale proto že má zastání v těch nejvyšších místech velení. Slovo výsadkový neznamená přece hned elitní, to v 90 letech pak byl elitni každý třetí základak 4 brn protože skákali všichni příslušníci mech. praporu včetně logistiky.
  Ale zajímavé by bylo například zveřejnění ročních vyhodnocení praporu 4 brn za posledních treba 10 let. To by mohlo být takové měřítko kdo je z praporu 4brn opravdu má špici a zaslouží si přívlastek elitní. Tímhle neustálým vyzdvihováním chrudimskych orlu je pak devalvována práce ostatních útvarů kteří se podílejí stejnou měrou na budování dobrého jména 4brn.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:04 30.04.2020

   Elitní také není proto že je výsadkový, ale proto že ti kdo u nich chtějí sloužit musí projít výběrovým řízením. Tedy nedostane se tam každý kdo vezme za kliku. Právě vytvoření ...Zobrazit celý příspěvek

   Elitní také není proto že je výsadkový, ale proto že ti kdo u nich chtějí sloužit musí projít výběrovým řízením. Tedy nedostane se tam každý kdo vezme za kliku.
   Právě vytvoření samostatného výsadkového pluku by mohlo konečně ukončit ty věčné spory kdo ho má u 4.BRN nejdelšího.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:08 30.04.2020

   Slovo elitní se skutečně nadužívá, novináři jej používají pro každý druhý policejní útvar. Nicméně zde je na místě, 43. vp elitní zůstane, zbytku 4.brn by mohlo zůstat alespoň to ...Zobrazit celý příspěvek

   Slovo elitní se skutečně nadužívá, novináři jej používají pro každý druhý policejní útvar. Nicméně zde je na místě, 43. vp elitní zůstane, zbytku 4.brn by mohlo zůstat alespoň to rychlé nasazení.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    16:48 30.04.2020

    Víte proč je 4.brn elitní??? Protože "vyšla rozkazem" a pan generál Šedivý nechal útvary, které byly lépe vycvičené a "konkurencí" prostě zrušit! Tak "zatočil" s 6. průzkumným ...Zobrazit celý příspěvek

    Víte proč je 4.brn elitní??? Protože "vyšla rozkazem" a pan generál Šedivý nechal útvary, které byly lépe vycvičené a "konkurencí" prostě zrušit! Tak "zatočil" s 6. průzkumným praporem ve Znojmě. Dlužno dodat že gen. Šedivý byl prvním velitelem 4.brn po jejich vzniku a transformaci z 4 T.D.
    Šedivý obyčejně protěžoval a zvýhodňoval své lidi. Včetně dnešního gen. Opaty. Přitom Opata měl problémy s AJ a splněním STANAG6001. No musel se sakra učit aby to nadřel...
    Znojemáci měli i lepší výsledky než prostějovská 601skss.
    Spolužák byl spojařem právě u znojemáků, občas jsme byli u nich ve sklípcích na jižní Moravě a tak mě přes jednoho pana pplk. u útvaru zařídil ukázku, aby jsem jako modrý věděl, co dokážou pruzkumníci. Měl jsem možnost bláto ochutnat s nima. Už tehdy v půli 90tých let měli profesionály poddůstojníky a výcvik skutečně měl úroveň.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:23 30.04.2020

     Nebyl důvod konce 6.pzpr hlavně ten že se rušila celá 6 brigáda? Stojí za to připomenou že 4.BRN měla také svůj 4 průzkumný prapor. Přežil ten šestý je o sedm let...

     Nebyl důvod konce 6.pzpr hlavně ten že se rušila celá 6 brigáda? Stojí za to připomenou že 4.BRN měla také svůj 4 průzkumný prapor. Přežil ten šestý je o sedm let...

     • Larry
      17:43 30.04.2020

      Vždy se dá udělat transformace, reorganizace a přepodřízení do nových struktur.
      6. byl zrušen bez náhrady.

      Vždy se dá udělat transformace, reorganizace a přepodřízení do nových struktur.
      6. byl zrušen bez náhrady.

    • Jura99
     09:28 01.05.2020

     Za vznikem 4.brn stál gen. Karel Kuba. Myslím, že chtěl provádět změny v ČSLA hned po revoluci a vytvořit jednotku západního střihu, což se mu docela povedlo.

     Za vznikem 4.brn stál gen. Karel Kuba. Myslím, že chtěl provádět změny v ČSLA hned po revoluci a vytvořit jednotku západního střihu, což se mu docela povedlo.

  • flanker.jirka
   19:56 30.04.2020

   technik
   jde také o PR, na něco musejí lidi nalákat, i když, jaký "materiál" asi nalákám argumentací elitou a odlišnou barvou baretu?

   technik
   jde také o PR, na něco musejí lidi nalákat, i když, jaký "materiál" asi nalákám argumentací elitou a odlišnou barvou baretu?

   • Danik
    22:50 30.04.2020

    Takže ve speciálních silách kde se elitou argumentuje (+ to vybavení) je podle vás špatný materiál, třeba oproti ženistům? Říká vám něco termín Espirit de corps? Jen se ptám, každý ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže ve speciálních silách kde se elitou argumentuje (+ to vybavení) je podle vás špatný materiál, třeba oproti ženistům? Říká vám něco termín Espirit de corps? Jen se ptám, každý den se člověk dovídá něco nového.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:25 01.05.2020

     danik
     dával jsem to do uvozovek, materiál jsem myslel zástupy vědeckých pracovníků a docentů, které projdou sítem po vstupu do armády.

     danik
     dával jsem to do uvozovek, materiál jsem myslel zástupy vědeckých pracovníků a docentů, které projdou sítem po vstupu do armády.

     • Danik
      13:25 01.05.2020

      Uvozovky jsem viděl a pokud jste tím skutečně myslel lidské zdroje tak má otázka byla na to mířená

      Uvozovky jsem viděl a pokud jste tím skutečně myslel lidské zdroje tak má otázka byla na to mířená

    • technik
     09:05 01.05.2020

     já se setkal s elitou US SF a realita že jejich manipulace se zbrani byla na úrovni vojáka zabezpečovací jednotky. Možná méně filmů a více reality by neuškodila.

     já se setkal s elitou US SF a realita že jejich manipulace se zbrani byla na úrovni vojáka zabezpečovací jednotky. Možná méně filmů a více reality by neuškodila.

     • Danik
      13:29 01.05.2020

      Škoda, že se na filmy moc nedívám. Mám z vás takový pocit, že máte jistou zášť vůči čemukoliv co má označení elitní, sf, nebo výsadkář. Teď mi tu tedy tvrdíte, že jste se potkal s ...Zobrazit celý příspěvek

      Škoda, že se na filmy moc nedívám. Mám z vás takový pocit, že máte jistou zášť vůči čemukoliv co má označení elitní, sf, nebo výsadkář. Teď mi tu tedy tvrdíte, že jste se potkal s Deltou nee třeba s nováčky národní gardy?Skrýt celý příspěvek

     • technik
      00:07 02.05.2020

      Netvrdím že jsem se potkal s deltou tam je přípona elitní je na místě a Národní garda rozhodně v afg nedělá aeromobilni operace. Pokud vám moje osobní zkušenosti a názory připadají ...Zobrazit celý příspěvek

      Netvrdím že jsem se potkal s deltou tam je přípona elitní je na místě a Národní garda rozhodně v afg nedělá aeromobilni operace. Pokud vám moje osobní zkušenosti a názory připadají jako zášť,prosim máte právo si to myslet, zeptám se vás, cvičil jste někdy s těmito jednotkami?Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:46 29.04.2020

  Prostě se jen další NGŠ historicky znemožnil. Teď aby národ začal sbírat vršky od PET lahví na další "manévrový prvek." Skutečně silné stránky armády by si z fleku mohli vyměnit ...Zobrazit celý příspěvek

  Prostě se jen další NGŠ historicky znemožnil.
  Teď aby národ začal sbírat vršky od PET lahví na další "manévrový prvek." Skutečně silné stránky armády by si z fleku mohli vyměnit svoji výzbroj ve VHÚ Lešany, aby si přilepšili a na druhé straně se preferují výsadkáři, kteří skutečné výsadkové operace nikdy neprovedli.

  Zkoušet stavět jednotku na barvě baretu a "výsadkřáských zážitcích" ... :-)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:13 29.04.2020

   Škoda že se o výstavbě pluku rozhodlo už za NGŠ Bečváře. Jinak nám jistě vyčíslíte kolik už výstavba pluku "odčerpala" ostatním složkám armády. Rozhodnutí o výstavbě pluku je ...Zobrazit celý příspěvek

   Škoda že se o výstavbě pluku rozhodlo už za NGŠ Bečváře. Jinak nám jistě vyčíslíte kolik už výstavba pluku "odčerpala" ostatním složkám armády. Rozhodnutí o výstavbě pluku je prostě nejlevnější řešení rozšíření bojových jednotek armády. Kolik by stála výstavba mechanizované brigády si může každý odhadnout.
   Kolik skutečných dělostřeleckých přepadů provedli naši dělostřelci, nebo kolik letadel sestřelili příslušníci pluku PVO?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:36 29.04.2020

    Proč chcete porovnávat mechanizovanou brigádu s výsadkovým plukem? To je přece neporovnatelné. To je hloupý argument. Výsadkový pluk je dobrá věc, ale stále nemáme ani jednu ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč chcete porovnávat mechanizovanou brigádu s výsadkovým plukem? To je přece neporovnatelné. To je hloupý argument. Výsadkový pluk je dobrá věc, ale stále nemáme ani jednu pořádnou brigádu, který by z těch "malých peněz" pro tento pluk mohla dobudovat dost zdánlivých maličkostí, které jim chybí.
    Bečvář byl trpěná figurka, která hrála jak jiní pískali.
    Pokud se ptáte na dělostřelce, tak se podívejte v kolika operacích je armády potřebovali jak v Afghanistánu, tak Iráku a jinde ve světě. PVO jsme nepotřebovali, protože jim došli létající koberce. Ale dělostřelectvo je zapotřebí stále, to že to nebylo to naše, je jen české rozhodnutí, poláci měli v AFG i Dany.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:00 29.04.2020

     Zmiňuji to proto že se tyhle varianty porovnávaly při rozhodování jak dál rozšiřovat početní stav armády. Výsadkový pluk vyšel jako suverénně nejlevnější možnost. Vy víte kolik ...Zobrazit celý příspěvek

     Zmiňuji to proto že se tyhle varianty porovnávaly při rozhodování jak dál rozšiřovat početní stav armády. Výsadkový pluk vyšel jako suverénně nejlevnější možnost. Vy víte kolik peněz už stála výstavba výsadkového pluku? Největší investice bude do pořízení nového vozidla a to není potřeba řešit ihned.
     Lehká pěchota je také potřeba stále. Byli potřeba v Afghánistánu a budou potřeba i jinde. Výsadkář je totiž použitelný i pokud zrovna naskáče na padáku.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:15 29.04.2020

      To co dělají "výsadkáři z Chrudimi" v misích zvládnou i ostatní příslušníci, však se v těch misích střídají.

      To co dělají "výsadkáři z Chrudimi" v misích zvládnou i ostatní příslušníci, však se v těch misích střídají.

     • flanker.jirka
      23:24 29.04.2020

      Argumentaci financemi oproti pěchotě neberu. Zavázli jsme se NATO výstavbou BÚÚ, rozhodně tím nebylo na mysli lehké motorizované jednotky. Tak že z důvodu financí budou výsadkáři ...Zobrazit celý příspěvek

      Argumentaci financemi oproti pěchotě neberu. Zavázli jsme se NATO výstavbou BÚÚ, rozhodně tím nebylo na mysli lehké motorizované jednotky.
      Tak že z důvodu financí budou výsadkáři bojovat i proti tankům a BVP podporovaným těžkým dělostřelectvem s raketomety?
      ...torzo armády naší velikosti nemá na to, aby po delší dobu udrželo ve výsadkové operaci ani rotu. Většina operací stejně budou maximálně aeromobilní a bigošovi je jedno, jestli ho do prostoru doveze auto, bevko nebo vrtulník, sesedne a půjde po svých. Už jsme jednou lehkou pěchotu budovali, AČR měla dva lehce motorizované prapory a měli našlápnuto podporovat každý prapor svou brigádu, to mi přišlo rozumnější řešení.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:50 29.04.2020

      Také je přezbrojení těžké brigády stále priorita na tom se nic nemění. Právě vysazení a udržení jednoho výsadkového komandy by mělo být v možnostech armády. Pokud se má vysazovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Také je přezbrojení těžké brigády stále priorita na tom se nic nemění.
      Právě vysazení a udržení jednoho výsadkového komandy by mělo být v možnostech armády. Pokud se má vysazovat pluk jako celek je nezbytná spolupráce se spojenci. Což se také v současné době cvičí. Právě vojáci výsadkového pluku by měli procházet náročnějším výcvikem než bigoš od lmopr. Výsadkový pluk má být obdoba amerických Rangers, což také nejsou bigoši které někde vysype vrtulník.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      06:46 30.04.2020

      Výcvik by měl být na podobných úrovních u všech útvaru daného druhu vojska, až na nějaké příplatky berou velmi podobnou mzdu. Bral bych to spíše jako rozdíl mezi branci na VZS a ...Zobrazit celý příspěvek

      Výcvik by měl být na podobných úrovních u všech útvaru daného druhu vojska, až na nějaké příplatky berou velmi podobnou mzdu.
      Bral bych to spíše jako rozdíl mezi branci na VZS a profíky, ale mezi profíky by se ty rozdíly měly minimalizovat na to, zda si umí srolovat spacák nebo jen poskládat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      06:54 30.04.2020

      V NATO jsme od roku 1999, co se u 7. brigády změnilo tak, aby jste mi ty priority dokázal ukázat na časové ose od vstupu do NATO dodnes? Mají prakticky vše pouze o 21 let starší. ...Zobrazit celý příspěvek

      V NATO jsme od roku 1999, co se u 7. brigády změnilo tak, aby jste mi ty priority dokázal ukázat na časové ose od vstupu do NATO dodnes? Mají prakticky vše pouze o 21 let starší.
      ...nahradily se některé ruční zbraně, ale na ty přechází celá armáda
      Ostatní je staré přes 30 let, tanky, bvp, minomety, RPG, dělostřelcká podpora, PVO. A srovnejte si to co se cpalo celou tu dobu do 4. a do Chrudimi.
      To moc jako priorita nevypadá.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:08 30.04.2020

      Mluvím o prioritách současného NGŠ. Zrovna včera říkal že jeho priority jsou bojové vozidlo pěchoty, dělo, protiraketový systém a systém řízení palby. Které se musí nutně dokončit ...Zobrazit celý příspěvek

      Mluvím o prioritách současného NGŠ. Zrovna včera říkal že jeho priority jsou bojové vozidlo pěchoty, dělo, protiraketový systém a systém řízení palby. Které se musí nutně dokončit i přes nepříznivou situaci.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:50 30.04.2020

      Bohužel, díky Stropnickému a jeho škodičům jsme ve všem pozadu. To, co uvádíte, mělo mít podle mně prioritu například před vrtulníky a právě vznikem "Výsadkového praporu." Opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      Bohužel, díky Stropnickému a jeho škodičům jsme ve všem pozadu. To, co uvádíte, mělo mít podle mně prioritu například před vrtulníky a právě vznikem "Výsadkového praporu."
      Opravdu zmínil protiraketový systém, nebo protiletadlový systém?
      ...podstatné bude zachovat chod zmiňovaných projektů, ale nezastavovat. Ekonomika se otřepe a pokud ne, tak už to bude všechno jedno :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:55 30.04.2020

      Je to doslova zkopírováno z jeho projevu včera v senátu.

      Je to doslova zkopírováno z jeho projevu včera v senátu.

     • Larry
      16:57 30.04.2020

      "Mluvím o prioritách současného NGŠ. Zrovna včera říkal že jeho priority jsou bojové vozidlo pěchoty, dělo, protiraketový systém a systém řízení palby. Které se musí nutně dokončit ...Zobrazit celý příspěvek

      "Mluvím o prioritách současného NGŠ. Zrovna včera říkal že jeho priority jsou bojové vozidlo pěchoty, dělo, protiraketový systém a systém řízení palby. Které se musí nutně dokončit i přes nepříznivou situaci."
      +++++++++++++++
      Stálo by za zeptání o dělu a systému řízení palby, jak v Jincích využívají a cvičí s oběma střeleckými lokátory Arthur. Už jsem o tom nějak dlouho neslyšel, jestli nám nezapadají prachem kdesi v garážích. Nutně to potřebovali.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:53 30.04.2020

      Scotty
      Strach mi nahání to jednotné číslo, jako jedno BVP, jedno dělo, jeden PVO systém :-)

      Scotty
      Strach mi nahání to jednotné číslo, jako jedno BVP, jedno dělo, jeden PVO systém :-)

   • Larry
    16:53 30.04.2020

    A to jste ještě neviděl ty tabulky a systemizovaná místa. To by jste koukali jak si nastavili hodnosti do hvězdných výšin.

    A to jste ještě neviděl ty tabulky a systemizovaná místa. To by jste koukali jak si nastavili hodnosti do hvězdných výšin.

    • Scotty
     17:25 30.04.2020

     Kdo si nastavil jaké hodnosti?

     Kdo si nastavil jaké hodnosti?

     • Larry
      17:47 30.04.2020

      Při vzniku útvaru je tzv "zařazovačka" neboli TMP / TVP kde máte tabulku systemizovaných míst popisem pracovní náplně a hodnostní strukturu. Pro mírový i válečný stav. Včetně ...Zobrazit celý příspěvek

      Při vzniku útvaru je tzv "zařazovačka" neboli TMP / TVP kde máte tabulku systemizovaných míst popisem pracovní náplně a hodnostní strukturu. Pro mírový i válečný stav.
      Včetně požadavků na vzdělání, jazykových atd..... podle info které je neoficiální alias JPP má velitel nově stavěného pluku tabulkově plánovanou hodnost brig. gen.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:22 30.04.2020

      Tak na to by nám mohl nejlépe odpovědět Ivo80, ale v AČR je běžné že plukům velí plukovník. Hodnost brigádního generála má až velitel pozemních sil.

      Tak na to by nám mohl nejlépe odpovědět Ivo80, ale v AČR je běžné že plukům velí plukovník. Hodnost brigádního generála má až velitel pozemních sil.

     • Migi
      19:14 30.04.2020

      Ty hodnosti se mají zvedat. Nevím jak u pluku, ale brigádám má nově velet právě generálové....

      Ty hodnosti se mají zvedat. Nevím jak u pluku, ale brigádám má nově velet právě generálové....

     • Scotty
      19:43 30.04.2020

      Zajímavé, má to nějaký hlubší smysl?

      Zajímavé, má to nějaký hlubší smysl?

     • Ivo80
      23:30 30.04.2020

      Ad Larry)

      Hmm, takže fakt JPP. Pluku velí plukovník. Výsadkovému nebo ženijnímu. Co tam máte dál?

      Ad Larry)

      Hmm, takže fakt JPP. Pluku velí plukovník. Výsadkovému nebo ženijnímu. Co tam máte dál?

     • Migi
      00:00 01.05.2020

      Scotty: netuším, ale ani jsem po tom moc nepátral. Možná proto aby se odlišili hodnostně právě od velitelů pluků? Protože tomu tak je v zahraničí? Protože v názvu brigádní generál ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: netuším, ale ani jsem po tom moc nepátral. Možná proto aby se odlišili hodnostně právě od velitelů pluků? Protože tomu tak je v zahraničí? Protože v názvu brigádní generál je brigáda? Fakt nevím, jen střílím od boku...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:43 01.05.2020

      Asi v tom bude snaha sjednotit hodnost velitele brigády s armádami okolích států. To by celkem dávalo smysl. Ačkoli americkému BCT běžně velí plukovník....

      Asi v tom bude snaha sjednotit hodnost velitele brigády s armádami okolích států. To by celkem dávalo smysl. Ačkoli americkému BCT běžně velí plukovník....

     • Starlight
      18:10 01.05.2020

      Rychlé srovnání pro manévrové mechanizované jednotky: Pozemní ozbrojené síly / Velitel divize / Velitel brigády / Velitel praporu / Velitel roty AČR /----- / Plukovník (gšt) OF-5 ...Zobrazit celý příspěvek

      Rychlé srovnání pro manévrové mechanizované jednotky:

      Pozemní ozbrojené síly / Velitel divize / Velitel brigády / Velitel praporu / Velitel roty
      AČR /----- / Plukovník (gšt) OF-5 / Podplukovník OF-4 / Kapitán OF -2
      US ARMY/ Major General OF-7 / Colonel OF-5 / Major OF-3 / Captain OF-2
      British Army / Major General OF-7 / Brigadier OF-6 / Lieutenant-colonel OF-4 / Major OF-3
      Heer (Bundeswehr) / Generalmajor OF-7 / Brigadegeneral OF-6 / Oberstleutnant OF- 4/ Major OF -3

      Nutno upozornit, že brigády výše uvedených armád jsou mnohem větší než ty osekané v AČR. US ARMY BCT mají standartizovaně 7 praporu (korouhví/baterií), Bundeswehr minimálně 6 v době míru.

      „Mechanizovaná“ brigáda britské armáda má doma formálně 4-5 kmenových manévrových praporů, ke kterým přidávají do boje všechno ostatní ženisty, dělostřelce, pvo, logistiku, zdravotní službu atd. Na papíře tedy koncept podobný našim brigádním úkolovým uskupením, jen se to opravdu hodně liší počty a vybavením. Například – těžké mechanizované brigády mají „své“ dělostřelce obrněné na pásech (AS-90, MLRS) a to samé platí pro PVO, sanitní vozidla atd.

      Pak jsou další národní zvláštnosti. Například u AČR (konkrétně 41. brn) velí brigádě plk. gšt, jeho zástupce je plk. Gšt a náčelník štábu je plk. Brigádě BCT US ARMY velí tabulkově plukovník, zástupce je současně velitel štábu a je podplukovník. U našeho mechanizovaného praporu je velitel pplk., zástupce velitel major, náčelník štábu major. U praporu v BCT US ARMY praporu velí major, jeho zástupce je náčelní štábu a je také major.

      Klidně mě někdo opravte, jestli je to jinak.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:24 01.05.2020

      Ad Ivo80 protože máme zreorganizované brigády do pluků které jsou organizačně níže, vůbec bych se nedivil, pokud by na tabulkách zůstal brig. gen. podle Vaší logiky by 4.brn ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad Ivo80
      protože máme zreorganizované brigády do pluků které jsou organizačně níže, vůbec bych se nedivil, pokud by na tabulkách zůstal brig. gen.
      podle Vaší logiky by 4.brn musel velet jednohvězdičkový generál a to opravdu nevelí. Bude pře-plukovníkováno.
      Oni si to kečupy vybrečí zdůvodňováním své profesionality, exkluzivity a vyjimečnosti. A NGŠ pro ně jistě najde pochopení, protože když celá AČR, tak oni po svém.... kluci u 6.prp měli pravdu.
      P.S. gen Kuba byl inspektorem AČR, pokud mne pamě´t neklame. A pokud si vzpomínám, viselo u nás i jeho parte.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:16 01.05.2020

      Larry Vy asi nevíte kdo je Ivo80? Jsem si celkem jist že je jeden z těch větších "kečupů", jak jste je nazval. Když říká že výsadkovému pluku bude velet plukovník tak to tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry
      Vy asi nevíte kdo je Ivo80? Jsem si celkem jist že je jeden z těch větších "kečupů", jak jste je nazval. Když říká že výsadkovému pluku bude velet plukovník tak to tak bude.
      Migi psal že brigádám budou nově velet jednohvězdičkový generálové.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:05 30.04.2020

   To co píšete není kritika, ale bezduché hejtování. Na obměně výzbroje se pracuje, např. přezbrojení 7.mbr novými BVP je na spadnutí, otázka co s tím udělá koronašetření. Motiv pro ...Zobrazit celý příspěvek

   To co píšete není kritika, ale bezduché hejtování. Na obměně výzbroje se pracuje, např. přezbrojení 7.mbr novými BVP je na spadnutí, otázka co s tím udělá koronašetření. Motiv pro stavbu výsadkového pluku byl zvětšit početní stavy bojových jednotek, dále dát "nový" smysl 43.vpr, když 601.skss pro svou podporu má mít jednotku CPSS a v neposlední řadě to udělat za málo peněz, protože sám NGŠ v rozhovoru zmínil, že postavit mechanizovanou brigádu je otázka asi 80mld. Kč, zatímco rozšířit prapor na pluk je řádově méně.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    14:00 30.04.2020

    Ano, pořízení BVP je opravdu "na spadnutí" z toho jakým způsobem a kolik let se tu chodí okolo specifikace, by opravdu nejeden plánovač spadnul na zadek! Už tu první vozy mohly ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, pořízení BVP je opravdu "na spadnutí" z toho jakým způsobem a kolik let se tu chodí okolo specifikace, by opravdu nejeden plánovač spadnul na zadek! Už tu první vozy mohly být.
    Smysl 43. vpr je podle mně stále stejný, jako před plánovaní výsadkového pluku. (pokud smysl neměl, tak už by snad neexistoval) Lehkou pěchotu už jsme měli i v podobě dvou lehce motorizovaných praporů, u každé brigády jeden. Když už se s tím velitelé sžili a naučili pracovat, tak se vše zase změnilo, to bude stejný kocourkov. Stačí se podívat na nedostatek zkušeností velitelů ve využívání PVO a dělostřelectva, protože jsou z toho extra útvary někde v lese. Dopadne to stejně, výsadkový pluk si bude hrát na svém písečku místo toho, aby se stále velitelé u brigád učili a cvičili využívat lehkou pěchotu pro spolupráci.
    Asi by možná stálo připomenout i to, že rozšířit každou brigádu o jeden prapor lehké pěchoty by také mohlo být levnější než pluk rozšířený z praporu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:18 30.04.2020

     Právě to že se do budoucna lmopr převedou na standardní mechanizované prapory zvýší bojovou sílu obou brigád. Velitelé nebudou muset řešit to že jeden prapor má výrazně jiné ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě to že se do budoucna lmopr převedou na standardní mechanizované prapory zvýší bojovou sílu obou brigád. Velitelé nebudou muset řešit to že jeden prapor má výrazně jiné možnosti než ostatní. Což zvlášť u 7.mb bylo vyloženě podivné. Stejně tak nevím jestli je jiná armáda NATO které má výsadkový prapor podřízený mechanizované brigádě.Skrýt celý příspěvek

     • Ivo80
      14:32 30.04.2020

      To jak vypadají nebo nevypadají brigády AČR (resp. jak mají vypadat) je dáno standardy NATO - zaplaťpánbůh. Jak píše Scotty, začlenění výsadkového praporu do mechanizované brigády ...Zobrazit celý příspěvek

      To jak vypadají nebo nevypadají brigády AČR (resp. jak mají vypadat) je dáno standardy NATO - zaplaťpánbůh. Jak píše Scotty, začlenění výsadkového praporu do mechanizované brigády bylo naprostým unikátem v celém NATO. A s ne/začleňování praporů lehké pěchoty do brigád je to úplně stejné. Ona ta transformace lmoprů taky není úplně jen z hlavy AČR...Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      17:18 30.04.2020

      @Ivo80 Už jste měli možnost vidět nová výsadková vozidla vašich polských kolegů ze 6. výsadkové ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ivo80

      Už jste měli možnost vidět nová výsadková vozidla vašich polských kolegů ze 6. výsadkové brigády?

      https://defence24.com/polish-6...

      https://militaryleak.com/2020/...

      Původně jsem si myslel, že to pro C295M žádný uživatel nebude řešit. Ale Poláci si nechali upravit Toyoty Land Cruiser k nepoznání tak, aby šly na padákové paletě vysazovat nejen z C-130 ale i menší C295M. To jsou ty fotky, kde mají sklopený/demontovaný ochranný rám na vozidle. Sníženou přepravní kapacitu vyřešily přípojným vozíkem, který shodí ze stejného letounu na druhé paletě.Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      17:22 30.04.2020

      Oprava - to mělo být o vlákno dole.

      Oprava - to mělo být o vlákno dole.

     • flanker.jirka
      19:31 30.04.2020

      Scotty
      evidentně tato podřízenost fungovala až doposud

      Scotty
      evidentně tato podřízenost fungovala až doposud

     • flanker.jirka
      19:34 30.04.2020

      Ivo80 Brigády papírově vypadají podle NATO, ale i NATO se po roce 2014 začíná hýbat v organizaci dělostřelctva. Jedna věc je papírová sestava, druhá věc jsou reálné počty, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ivo80

      Brigády papírově vypadají podle NATO, ale i NATO se po roce 2014 začíná hýbat v organizaci dělostřelctva.
      Jedna věc je papírová sestava, druhá věc jsou reálné počty, schopnosti, technika a tam je obrovský dluh vůči 7. mbSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:37 30.04.2020

      Starlight Pokud dokážou upravit vozidla, tak aby je s plnou parádou mohli valit z C 295, tak to začne dávat smysl, získali bychom opravdu funkční výsadkové možnosti, bez ...Zobrazit celý příspěvek

      Starlight

      Pokud dokážou upravit vozidla, tak aby je s plnou parádou mohli valit z C 295, tak to začne dávat smysl, získali bychom opravdu funkční výsadkové možnosti, bez závislosti na cizím letectvu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:59 30.04.2020

      flanker.jirka /evidentně tato podřízenost fungovala až doposud/ Ta podřízenost je spíš dědictví budování 4.BRN a její předpokládané podoby. Jak víme plně výsadkovou se nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      /evidentně tato podřízenost fungovala až doposud/
      Ta podřízenost je spíš dědictví budování 4.BRN a její předpokládané podoby. Jak víme plně výsadkovou se nikdy nestala. Dnes je to běžná mechanizovaná brigáda do jejíž sestavy je nesmyslně zařazen výsadkový prapor.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:44 30.04.2020

      Scotty

      Podřízenost nijak prapor v přípravě pro výsadkové operace neomezovala. A je jedno, zda šlo o nějaké dědictví.

      Scotty

      Podřízenost nijak prapor v přípravě pro výsadkové operace neomezovala. A je jedno, zda šlo o nějaké dědictví.

     • Scotty
      21:28 30.04.2020

      flanker.jirka
      Ovšem není žádný důvod aby byli nadále zařazeni do mechanizované brigády. Vznik samostatné výsadkové jednotky je naprosto logické řešení.

      flanker.jirka
      Ovšem není žádný důvod aby byli nadále zařazeni do mechanizované brigády. Vznik samostatné výsadkové jednotky je naprosto logické řešení.

     • flanker.jirka
      23:07 30.04.2020

      Scotty Proto musí narůst další štáby a odčerpají se lidé brigádám, aby mohl vzniknout další pluk? Prapor doposud funguje bezvadně a svými výsadkovými schopnostmi je zbytečné pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Proto musí narůst další štáby a odčerpají se lidé brigádám, aby mohl vzniknout další pluk? Prapor doposud funguje bezvadně a svými výsadkovými schopnostmi je zbytečné pro naší armádu budovat větší výsadkovou jednotku.
      I NATO po nás chce něco jiného, než výsadkáře, to že je máme je dobře, ale zbytečně to nabobtná.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:57 01.05.2020

      flanker.jirka Jelikož hlavní nábor má proběhnou z civilu tak to s tím odčerpáním vojáků od brigád určitě nebude nic významného. Odejdou ti kteří k výsadkářům plánovali odejít tak ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jelikož hlavní nábor má proběhnou z civilu tak to s tím odčerpáním vojáků od brigád určitě nebude nic významného. Odejdou ti kteří k výsadkářům plánovali odejít tak jako tak.
      Považuje vyčlenění výsadkářů do samostatné jednotky jako nejlepší řešení současného stavu. Prapor výsadkářů v mechanizované brigádě je zkrátka unikát. Sloučení mechanizovaných praporů a výsadkového do jednoho celku působí divně už i z laického pohledu. Odchodem 43.vpr čtvrtá brigáda v zásadě o bojovou sílu nepřijde, protože ostatní mpr se věnují úplně jinému druhu bojové činnosti.
      Další takový zjevný nesmysl je (bylo) zařazení lmopr do sedmé mechanizované brigády.Skrýt celý příspěvek

 • franta.13
  17:45 29.04.2020

  Nevím jestli u některé naší jednotky od úrovně rota + lze hovořit jako výsadkové. Nejsem si jist jestli Casa je schopna k výsadku nějaké techniky, každopádně jsem si jist, že žádná ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli u některé naší jednotky od úrovně rota + lze hovořit jako výsadkové. Nejsem si jist jestli Casa je schopna k výsadku nějaké techniky, každopádně jsem si jist, že žádná naše vojenská techniky není upravena pro letecký výsadek, dělostřelectvo nic (snad minomety), PVO ne (jestli nám ve výzbroji nezůstala nějaká ta 9K38 Igla), automobilní technika ne, LOV ne a obrněná vozidla pěchoty ne. Pokud tedy naše armáda neuvažuje o námořním výsadku k jakému výsadku je ten pluk vlastně určen?Skrýt celý příspěvek

  • Flader
   18:11 29.04.2020

   K výsadku ľahkej pechoty?

   K výsadku ľahkej pechoty?

  • Scotty
   19:38 29.04.2020

   Také se nové jednotka jmenuje Výsadkový pluk a ne Mechanizovaný výsadkový pluk. Výsadkáři momentálně používají Kajman a ten by padákového výsadku měl být schopen. Ostatně veškerá ...Zobrazit celý příspěvek

   Také se nové jednotka jmenuje Výsadkový pluk a ne Mechanizovaný výsadkový pluk. Výsadkáři momentálně používají Kajman a ten by padákového výsadku měl být schopen. Ostatně veškerá technika současného výsadkového praporu by se měla dát vysazovat na padácích.Skrýt celý příspěvek

   • franta.13
    20:42 29.04.2020

    Kajman to je upravený Land Rover prosím vás na jakých padácích a z jakých letadel by ho vysazovali. Co moje paměť sahá není mi známo cvičení na, kterém by naše armáda cvičila ...Zobrazit celý příspěvek

    Kajman to je upravený Land Rover prosím vás na jakých padácích a z jakých letadel by ho vysazovali. Co moje paměť sahá není mi známo cvičení na, kterém by naše armáda cvičila výsadek techniky z letadel. Ostatní technika, jakou máte na mysli LOV Dingo.Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     20:49 29.04.2020

     Nemajú náhodou všetky Dingá v Strakoniciach?

     Nemajú náhodou všetky Dingá v Strakoniciach?

     • franta.13
      21:40 29.04.2020

      Ne nemají.

      Ne nemají.

    • Scotty
     21:46 29.04.2020

     Kajman je uzpůsoben pro padákový výsadek. Jestli se to někdy prakticky zkoušelo nevím, ale to by se stejně muselo řešit ve spolupráci se spojenci. Dinga v Chrudimi nemají. Krom ...Zobrazit celý příspěvek

     Kajman je uzpůsoben pro padákový výsadek. Jestli se to někdy prakticky zkoušelo nevím, ale to by se stejně muselo řešit ve spolupráci se spojenci. Dinga v Chrudimi nemají. Krom Tater a Kajmanů mají jen čtyřkolky. Vyjma Tater by oboje mělo být vyladitelné na padáku.Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    22:29 29.04.2020

    Ne kajma ani 4kolky opravdu nejsou vysaditelný na padácích. To by museli projít nějakou certifikací. Ostatně dost pochybuji že vůbec v armádě je ještě nějaký nákladní padák pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne kajma ani 4kolky opravdu nejsou vysaditelný na padácích. To by museli projít nějakou certifikací. Ostatně dost pochybuji že vůbec v armádě je ještě nějaký nákladní padák pro shozy techniky. To kouzlo je v tom výsadek na padákách je jenom jeden druh vysazení - další způsob vysazení je to, že přiletí letadlo, přistane a vysype náklad (třeba ty kajmany). Nebo třeba na vrtulnících (aeromobilní výsadek) Ostatně takhle bylo provedeno v historii možná víc výsadkových operací, než na padácích... To že k tomu nemáme leteckou techniku je jiná věc, ale tam by případně mohly pomoci spojenci.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:05 29.04.2020

     Neříkám že je to v současných podmínkách možné, ale že to vozidlo padákový výsadek umožňuje. Nebo se to alespoň o Kajmanu všude píše. /Vozidlo je určené k plnění bojových a ...Zobrazit celý příspěvek

     Neříkám že je to v současných podmínkách možné, ale že to vozidlo padákový výsadek umožňuje. Nebo se to alespoň o Kajmanu všude píše.
     /Vozidlo je určené k plnění bojových a speciálních úkolů v sestavě výsadkového praporu. Vyznačuje se schopností přepravy vzduchem a možností plnit speciální úkoly výsadkem na padácích nebo z vrtulníků. Vozidla Kajman byla vyvinuta a pořízena především pro zabezpečení bojových úkolů 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi./
     https://www.valka.cz/topic/vie... Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      08:48 30.04.2020

      Jak psal nahoře Charlie - vyhodit na padáku můžeš ve svý podstatě všechno. Klidně i pandura, že jo, ale v praxi se to nikdy u nás nezkoušelo, není na to technika ani postupy, není ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak psal nahoře Charlie - vyhodit na padáku můžeš ve svý podstatě všechno. Klidně i pandura, že jo, ale v praxi se to nikdy u nás nezkoušelo, není na to technika ani postupy, není to certifikovaný atd. Takže ano, pokud si v rámci nějaký operace domluvý s amíkama že mu na jejich výsadkovou paletu místo hummera nechají naložit kajman a vezme si to ten dotyčný velitel na triko, tak by vysadit šel, ale v rámci naší armády se s tím opravdu nepočítá...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:08 30.04.2020

      Jasně, dokud armáda nepořídí něco většího než CASA tak je padákové vysazení Kajmanu v našich podmínkách neproveditelné. Ovšem kolega nahoře psal /jsem si jist, že žádná naše ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, dokud armáda nepořídí něco většího než CASA tak je padákové vysazení Kajmanu v našich podmínkách neproveditelné. Ovšem kolega nahoře psal /jsem si jist, že žádná naše vojenská techniky není upravena pro letecký výsadek/ což jaksi není pravda.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      11:57 30.04.2020

      Tak to už je slovíčkaření, protože co znamená že je nebo není upravena na provádění padákových výsadků? Jako že jde přikurtovat na paletu? Nebo v čem ty úpravy spočívají? Nerejpu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to už je slovíčkaření, protože co znamená že je nebo není upravena na provádění padákových výsadků? Jako že jde přikurtovat na paletu? Nebo v čem ty úpravy spočívají? Nerejpu, fakt by mě to zajímalo....Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:25 30.04.2020

      Zjevně to že rozměry a hmotností vyhovuje pro použití na standardní výsadkové paletě. Možná je tomu přizpůsobeno uchycení zbraní a vybavení ve vozidle.

      Zjevně to že rozměry a hmotností vyhovuje pro použití na standardní výsadkové paletě. Možná je tomu přizpůsobeno uchycení zbraní a vybavení ve vozidle.

     • Ivo80
      13:41 30.04.2020

      K vysazování techniky. On to docela dobře píše Migi. Doktrinálně se u nás s technikou počítá zejména s přistávacími výsadky. Čili v zásadě jakákoliv technika do velikosti LR 110 ...Zobrazit celý příspěvek

      K vysazování techniky. On to docela dobře píše Migi. Doktrinálně se u nás s technikou počítá zejména s přistávacími výsadky. Čili v zásadě jakákoliv technika do velikosti LR 110 včetně. Do vrtulníků u výsadkářů jen čtyřkolky Bombardier a šestikolky Polaris. LR 130 Kajman jsou primárně pro vozidlové operace jako takové, což dává 43. vpr ve světě poměrně neobvyklou flexibilitu ve způsobu plnění úkolů (běžné výsadkové prapory nejsou vybaveny bojovou automobilní technikou pro všechny bojové roty). Doktrinálně by se počítalo u výsadkových operací především s těmi čtyřkolkami a šestikolkami (neuberou moc prostoru v letounu a za to odvedou velkou práci). Kdybychom měli střední transportní letouny, tak by to byla jiná písnička, ale AČR dělá s tím, co má. U spojeneckých operací jsou možnosti širší. Jinak je vidět, že máte přehled.Skrýt celý příspěvek

     • čech
      16:09 30.04.2020

      Kajman rozhodně neni konstrukčně uzpůsobenej na padákovej výsadek. Po prvním vysazení už by nebyl schopnej použití

      Kajman rozhodně neni konstrukčně uzpůsobenej na padákovej výsadek. Po prvním vysazení už by nebyl schopnej použití

     • Starlight
      17:22 30.04.2020

      @Ivo80 Už jste měli možnost vidět nová výsadková vozidla vašich polských kolegů ze 6. výsadkové ...Zobrazit celý příspěvek

      @Ivo80

      Už jste měli možnost vidět nová výsadková vozidla vašich polských kolegů ze 6. výsadkové brigády?

      https://defence24.com/polish-6...
      https://militaryleak.com/2020/...

      Původně jsem si myslel, že to pro C295M žádný uživatel nebude řešit. Ale Poláci si nechali upravit Toyoty Land Cruiser k nepoznání tak, aby šly na padákové paletě vysazovat nejen z C-130 ale i menší C295M. To jsou ty fotky, kde mají sklopený i ochranný rám na vozidle. Sníženou přepravní kapacitu vyřešily přípojným vozíkem, který shodí ze stejného letounu na druhé paletě.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:57 30.04.2020

      Ivo80 Při současné výbavě a ochotě nasazování sil, včetně letectva, mohou být výsadkové operace provedeny pouze ve velmi malém rozsahu a časovém měřítku. I když vás někdo z NATO ...Zobrazit celý příspěvek

      Ivo80
      Při současné výbavě a ochotě nasazování sil, včetně letectva, mohou být výsadkové operace provedeny pouze ve velmi malém rozsahu a časovém měřítku. I když vás někdo z NATO vysadí, tak jak to bude se zásobováním? Ty vozidla si toho reálně mnoho nepovezou, i když budou nafutrované materiálem a palivem. Letectva jsou paralyzovaná, prakticky všichni mají problém s udržením provozuschopnosti na efektivní úrovni. (z jednoho cvičení v Itálii po své ose odletěly pouze naše Mi 171, zbytek mašin NATO zůstal sedět a čím "modernější" tím delší dobu, němci si dvě mašiny museli nechat přepravit právě cargo letadly domů. A to se bavíme o hlubokém míru, kde nebyly bojové poškození nebo ztráty.
      Myšlenkové pochody při výběru techniky jsou, bohužel, spajty s politickou reprezentací a vojáci se mohou pouze koukat, v opačném případě dopadnou jako pan Daňhel.Skrýt celý příspěvek

  • strela9m32
   21:14 29.04.2020

   Igly ste nikdy nemali vo výzbroji ;-) Len ich staršie sestry Strela-2M....

   Igly ste nikdy nemali vo výzbroji ;-) Len ich staršie sestry Strela-2M....

   • franta.13
    21:41 29.04.2020

    Ano, muže být. Tak třeba ty jestli nám nějaké zbyli.

    Ano, muže být. Tak třeba ty jestli nám nějaké zbyli.

 • semtam
  15:20 29.04.2020

  Díky, alespoň za nějaké info ohledně nově vytvářeného pluku. Dlouho tu nic nebylo. Vzhledem k tomu, že 43. prapor (pluk) opustí 4.brn, tak 4.brn. ztratí smysl aby se označovala ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky, alespoň za nějaké info ohledně nově vytvářeného pluku. Dlouho tu nic nebylo.

  Vzhledem k tomu, že 43. prapor (pluk) opustí 4.brn, tak 4.brn. ztratí smysl aby se označovala jako brigáda rychlého nasazení a také v jejím symbolu (také u praporů) se objevuje symbol padáku. Poté tento symbol ztrácí význam.
  Obdobně se to bude týkat baretů, kdy nové barety (khaki) obdrží příslušníci zbylých praporů 4.brn, kteří doposud nosí barety červené barvy, které budou v budoucnu nosit jen Chrudimáci a Prostějováci.

  Nedávno 4.brn slavila 25 od svého vzniku.Skrýt celý příspěvek

  • Sabuk
   16:33 29.04.2020

   Naprosto nesmyslný krok.

   Vyčlenit se prapor vysadkařů mohl, ale měl ho nahradit u 4brn nový prapor s Pandury.

   Naprosto nesmyslný krok.

   Vyčlenit se prapor vysadkařů mohl, ale měl ho nahradit u 4brn nový prapor s Pandury.

   • Gorn
    16:51 29.04.2020

    Naprosto nesmyslný komentář. Nový prapor (45. mechanizovaný) vznikl již v roce 2016. Můžete se podivovat kde že AČR vezme (nebo snad už vzala) Pandury na jeho naplnění, můžete ...Zobrazit celý příspěvek

    Naprosto nesmyslný komentář.

    Nový prapor (45. mechanizovaný) vznikl již v roce 2016. Můžete se podivovat kde že AČR vezme (nebo snad už vzala) Pandury na jeho naplnění, můžete spekulovat zda je dostatečně personálně naplněn atd. ale rozhodně nemůžete tvrdit že neexistujeSkrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:07 29.04.2020

     Žádný 45.mpr neexistuje a ani v dohledné budoucnosti existovat nebude. 4.BRN bude vedená jako lehká brigáda s třemi prapory. Pokud bude v budoucnu vhodná konstelace tak se 44.lmopr ...Zobrazit celý příspěvek

     Žádný 45.mpr neexistuje a ani v dohledné budoucnosti existovat nebude. 4.BRN bude vedená jako lehká brigáda s třemi prapory. Pokud bude v budoucnu vhodná konstelace tak se 44.lmopr přezbrojí na Pandury.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      17:35 29.04.2020

      Přesně tak, žádný 45. neexistuje a nikdy neexistoval. Byla jednu dobu myšlenka že místo Chrudimy přijde do 4. brn prapor postavený v Rakovníku, ale to se velmi rychle zamítlo a v ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně tak, žádný 45. neexistuje a nikdy neexistoval. Byla jednu dobu myšlenka že místo Chrudimy přijde do 4. brn prapor postavený v Rakovníku, ale to se velmi rychle zamítlo a v Rakovníku se buduje logistika....Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      18:06 29.04.2020

      Uznávám že jsem nikdy ty 3-4 roky staré zprávy o tom že se v Rakovníku ten prapor buduje nekonfrontoval s tím že tam budou stěhováci. Každopádně to asi vysvětluje jak je to s tou ...Zobrazit celý příspěvek

      Uznávám že jsem nikdy ty 3-4 roky staré zprávy o tom že se v Rakovníku ten prapor buduje nekonfrontoval s tím že tam budou stěhováci. Každopádně to asi vysvětluje jak je to s tou technikou a personálem - sorry jako, nemáme.Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      18:41 29.04.2020

      "4.BRN bude vedená jako lehká brigáda s třemi prapory" máte k tomu nějaký zdroj? 4.brn byla značnou část své existence certifikovaná jako mechanizovaná brigáda se třemi prapory ...Zobrazit celý příspěvek

      "4.BRN bude vedená jako lehká brigáda s třemi prapory" máte k tomu nějaký zdroj? 4.brn byla značnou část své existence certifikovaná jako mechanizovaná brigáda se třemi prapory (lmopr se certifikoval poměrně pozdě), zajímal by mě tedy ten posun ve vnímání ze strany aliance.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:48 29.04.2020

      Někde jsem to četl v souvislosti s vyčleněním výsadkového praporu, ale kde to si už nevzpomenu.

      Někde jsem to četl v souvislosti s vyčleněním výsadkového praporu, ale kde to si už nevzpomenu.

     • Migi
      22:32 29.04.2020

      Gorn: Ono se to mechanizovaná a lehká nijak navzájem nevylučuje. Respektive jde o názvosloví - NATO v současné době používá brigády lehkého typu a těžkého typu. Oboje může být ...Zobrazit celý příspěvek

      Gorn: Ono se to mechanizovaná a lehká nijak navzájem nevylučuje. Respektive jde o názvosloví - NATO v současné době používá brigády lehkého typu a těžkého typu. Oboje může být mechanizované. Takže 4. brn je brigáda "lehká" a mechanizovaná a 7.mb je "těžká" a mechanizovaná.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      22:48 29.04.2020

      Teď koukám že jsem tam udělal chybu - NATO rozdělení je Armoured, Heavy, Medium and Light Infantry. S tím že 4. by měla být medium a 7. heavy.

      Teď koukám že jsem tam udělal chybu - NATO rozdělení je Armoured, Heavy, Medium and Light Infantry. S tím že 4. by měla být medium a 7. heavy.

    • Sabuk
     18:43 29.04.2020

     2 brigády po 4 praporech s plným stavem techniky +vysadkovy prapor je pro mě lepší varianta. Rozšíření vysadkoveho praporu dava smysl kdyby jsme ho byli schopni sami letecky ...Zobrazit celý příspěvek

     2 brigády po 4 praporech s plným stavem techniky +vysadkovy prapor je pro mě lepší varianta.

     Rozšíření vysadkoveho praporu dava smysl kdyby jsme ho byli schopni sami letecky vysadit a podporovat po určitou dobu.
     Rozšíření Chrudimaku na pluk na mě působí jako dalsi lehka pechota do zahraničních misi.
     Na to by stačila 4.brn s Pandury a Titusy.Skrýt celý příspěvek

     • Ivo80
      13:49 30.04.2020

      Hlavní důvod je, který zmínil Migi. NATO má nějaké standardy, které se postupně přitvrzovaly. Poslední certifikace 4. brn byla vysloveně na časově omezenou výjimku ze strany NATO. ...Zobrazit celý příspěvek

      Hlavní důvod je, který zmínil Migi. NATO má nějaké standardy, které se postupně přitvrzovaly. Poslední certifikace 4. brn byla vysloveně na časově omezenou výjimku ze strany NATO. Lehká brigáda je definovaná jako svazek o třech lehkých praporech (což mimochodem není nejlehčí, existuje ještě jedna "nižší" kategorie praporu). Střední brigáda je definována jako svazek 3 středních a 1 těžkého praporu. A tady vidíte, proč 4. brn nemohla zůstat tak, jak je. Nejenom, že "přebýval" výsadkový prapor a "chyběl" těžký, ale ani ty mechanizované (těsně, ale přece) nesplňují standard středního praporu kvůli balistické ochraně Pandurů. To rozhodnutí bylo vlastně vynucené. Do kompletního přezbrojení 7. mb není jiné cesty, než certifikovat (a tady i tak mít) 4. brn jako "lehkou brigádu". V skutečně dlouhodobém horizontu je představitelné, aby byla 4. brn "střední brigádou".Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      14:04 30.04.2020

      Ivo: Pandurum stačí dokoupit přídavné panceřovaní na k4. Studie na to je. Peníze by na to bylo taky vhodné uvolnit. Dávala by pak větší smysl jejich vykoná zbranova stanice. K2 ...Zobrazit celý příspěvek

      Ivo: Pandurum stačí dokoupit přídavné panceřovaní na k4. Studie na to je. Peníze by na to bylo taky vhodné uvolnit.

      Dávala by pak větší smysl jejich vykoná zbranova stanice. K2 dostačuje max. pro OT s kulometem, který má za úkol dovést družstvo k linii dotyku. Na podporu družstva by mělo být k4 základ.Skrýt celý příspěvek

     • Ivo80
      14:38 30.04.2020

      NATO chce pro "střední prapory" K3. A KBVP Pandur ji splňuje ve 2 ze 3 parametrů. V dlouhodobé perspektivě tomu asi dojde. Upgradovat všechny KBVP Pandur na "afghánský standard" ...Zobrazit celý příspěvek

      NATO chce pro "střední prapory" K3. A KBVP Pandur ji splňuje ve 2 ze 3 parametrů. V dlouhodobé perspektivě tomu asi dojde.

      Upgradovat všechny KBVP Pandur na "afghánský standard" by stálo vyšší jednotky miliard, na což prostě nejsou peníze. A i kdyby byly, stejně by vám do standardu "střední brigády" chyběl "těžký prapor". Všechno má svůj čas...Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      15:40 30.04.2020

      K3 je podle mě málo. Neodolá ani pěchotni munici 12.7mm. K4 je teď standard pro všechny nova KBVP. Pandur je ted to nejlepší co pozemní síly mají a dlouho bude. Upgrade by se ...Zobrazit celý příspěvek

      K3 je podle mě málo. Neodolá ani pěchotni munici 12.7mm. K4 je teď standard pro všechny nova KBVP.

      Pandur je ted to nejlepší co pozemní síly mají a dlouho bude. Upgrade by se neměl odkládat. Pak by mohli zaznivat hlasy ,že už to ani nemá cenu když je :pár let od vyřazení"Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:44 30.04.2020

      Když tu vidím co by měli nebo neměli splňovat Pandury z pohledu na požadavky na nějaký "typ" brigády.
      ...kdo tedy psal specifikaci, že je to nevyhovující?

      Když tu vidím co by měli nebo neměli splňovat Pandury z pohledu na požadavky na nějaký "typ" brigády.
      ...kdo tedy psal specifikaci, že je to nevyhovující?

  • Migi
   17:37 29.04.2020

   Brigáda rychlého nasazení, stejně tak znak brigády zůstane jak je. To rychlého nasazení není nijak vázané na seskoky, nehledě oboje je to už tradiční pojmenování. Stejně tak nový ...Zobrazit celý příspěvek

   Brigáda rychlého nasazení, stejně tak znak brigády zůstane jak je. To rychlého nasazení není nijak vázané na seskoky, nehledě oboje je to už tradiční pojmenování. Stejně tak nový výsadkový pluk zůstane číslo 43. kvůli tradici...Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
   17:53 29.04.2020

   Tak ten symbol padáků je tam protože, z různých důvodů, část těch praporů (dnes již velice malá část) měla kvalifikaci výsadkáře. Odtud také pochází ty červené barety. V zásadě je ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ten symbol padáků je tam protože, z různých důvodů, část těch praporů (dnes již velice malá část) měla kvalifikaci výsadkáře. Odtud také pochází ty červené barety. V zásadě je tedy otázkou zda tato kvalifikace u 4.brn bude nadále možná, pokud ano tak se nic měnit nemusí.

   Co se 4.brn týče tak bez výsadkářů se otevírá znovu otázka co to vlastně je?
   Brigáda rozhodně nemá žádné zvláštní schopnosti/techniku ospravedlňující "rychlého nasazení".
   V kontextu dnešní techniky bych řekl že označení "mechanizovaná" je zcestné. Pandur byl kdysi poměrně těžce vyzbrojené OT, což nám umožnilo tvářit se vážně, když jsme ho v zahraničí prezentovali jako IFV (BVP). Bohužel doba pokročila a dnešní OT mají již lepší ochranu a mohou mít srovnatelnou palebnou sílu, tzn, nově označovat brigádu jako "mechanizovaná" nedává úplně smysl.
   V zásadě je to jedno, nějaký název bude. Nicméně otázkou zůstává jestli existuje jasná představa o tom jaké schopnosti bude ta brigáda mít a jestli je to efektivní využití našich omezených zdrojů. Já bych řekl že, podobně jako u sedmičky, by tam měl být minimálně jeden "težký" prapor. Primární problém je že ta brigáda nemá prvek schopný vést pořádně manévrový boj, všechno stojí na pěchotě. Neříkám že to má být tankový prapor schopný přímého střetu s tankovým praporem nepřítele, postačí prapor s menším podílem autobusů pro pěchotu, ve prospěch dedikovaných vozidel pro průzkum a palebnou podporuSkrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:04 29.04.2020

    Symbol padáku spíš z důvodu to že původně měla být celá brigáda výsadková. Proč mají červené barety je zase úplně jiná historie. Brigáda je mechanizovaná právě tím že je vyzbrojena ...Zobrazit celý příspěvek

    Symbol padáku spíš z důvodu to že původně měla být celá brigáda výsadková. Proč mají červené barety je zase úplně jiná historie.
    Brigáda je mechanizovaná právě tím že je vyzbrojena KBVP Pandur. Co je dáno tím že používá zbraňovou stanici s 30mm kanónem. Proč by brigáda neměla bát schopná vést manévrový boj? Co je to dedikované vozidlo pro průzkum? Něco jako tohle:
    https://www.valka.cz/CZE-AUT-K... Skrýt celý příspěvek

    • Gorn
     08:45 30.04.2020

     Scotty evidentně jste minul pointu v pár bodech... nic proti pochopitelně, může se stát. Historii řešit nebudu, co mělo, nebo neměl, být je vlastně už naprosto jedno. "Brigáda je ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty evidentně jste minul pointu v pár bodech... nic proti pochopitelně, může se stát. Historii řešit nebudu, co mělo, nebo neměl, být je vlastně už naprosto jedno.

     "Brigáda je mechanizovaná právě tím že je vyzbrojena KBVP Pandur. Co je dáno tím že používá zbraňovou stanici s 30mm kanónem. " Ano jeden úhel pohledu je zbraň větší než kulometné ráže = BVP/IFV, hlavní vozidlo BVP/IFV = mechanizovaná. Já ovšem říkám že v dnešní době se to už přestává takhle brát. Dnes je, nejen podle mě, lepší rozlišovat mezi OT a BVP podle toho jestli jsou schopné vést bojovou činnost, nebo "jen" podporovat výsadek. Pochopitelně primárně jsou obě vozidla určena k podpoře pěchoty, jde o to jak to musí provádět a jestli můžou být efektivní i samostatně.

     "Proč by brigáda neměla bát schopná vést manévrový boj?" Nepíšu že není schopná, ale že nemá prvek který by ho byl schopný vést pořádně. Primárně jde o vysazování pěchoty a zbraní podpory, útok z chodu je pro tyto prapory poněkud komplikovaná záležitost.

     "Co je to dedikované vozidlo pro průzkum? Něco jako tohle:" Průzkum a palebnou podporu... KBV-PZLOK nemá jako vozidlo palebné podpory moc velkou hodnotu a i jako průzkumné vozidlo není zrovna ideální, je to určitě zdařilý kompromis, umožnující přepravu průzkumníků. Pochopitelně dá se spekulovat zda je nutné kombinovat obě role a nebylo by lepší spíš zavést vozidla přímé palebné podpory třeba po vzoru Itálie. Každopádně pointa by mohla být jasná - autobusy neSkrýt celý příspěvek

     • Migi
      08:54 30.04.2020

      "Proč by brigáda neměla bát schopná vést manévrový boj?" Nepíšu že není schopná, ale že nemá prvek který by ho byl schopný vést pořádně. Primárně jde o vysazování pěchoty a zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

      "Proč by brigáda neměla bát schopná vést manévrový boj?" Nepíšu že není schopná, ale že nemá prvek který by ho byl schopný vést pořádně. Primárně jde o vysazování pěchoty a zbraní podpory, útok z chodu je pro tyto prapory poněkud komplikovaná záležitost.

      Tohle jsem taky moc nepochopil - co je na útoku z chodu (což je jedna ze základních doktrinálních věcí, které se běžně cvičí) komplikovaná záležitost?
      v rozdělení heavy, medium a light naopak čím lečí jednotka, tím lépe je schopná vést manévrový boj, protože lehčeji manévruje. Ano hůř bojuje proti těžšímu protivníkovi, ale právě proto se vede manévrový boj, aby proti těžšímu protivníkovi nebojovali a pokud tak s odpovídající přesilou, v odpovídajícím terénu, nebo s odpovídající podporou....Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:34 30.04.2020

      Pořád nechápu co je s Pandurem za problém. Je to kolové bojové vozidlo stejně jako Striker, Rosomák a další podobná vozidla. To že některá řešení na našem Panduru nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Pořád nechápu co je s Pandurem za problém. Je to kolové bojové vozidlo stejně jako Striker, Rosomák a další podobná vozidla. To že některá řešení na našem Panduru nejsou nejšťastnější a pomalu by si zasloužil mid-life upgrade je věc jiná. Jaké KBVP je tedy podle vás schopné vést samostatně bojovou činnost a proč? Jinak už název bojové vozidlo pěchoty dává tušit že spolupráce s pěchotou je jejich hlavní účel.

      Proč by měl být útok z chodu pro tyto prapory komplikovaná záležitost?

      Proč by měl být průzkumný Pandur kompromis? Naopak ho považuji za poměrně zdařilou modifikaci. To že v armádě není vozidlo pro přímou palebnou podporu je pravda, ale to částečně kompenzuje to že jsou všechny KBVP vybaveny PTŘS Spike.Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      11:06 30.04.2020

      Já neříkám že je problém s Pandurem. Já říkám že je problém v tom že v mpr. a lmopr. je veškerá technika autobus, náklaďák nebo minibus - vezeme pěchotu, vezeme minomety... Pandur ...Zobrazit celý příspěvek

      Já neříkám že je problém s Pandurem. Já říkám že je problém v tom že v mpr. a lmopr. je veškerá technika autobus, náklaďák nebo minibus - vezeme pěchotu, vezeme minomety... Pandur jako platforma není nějak výrazně omezující, varianty existujíSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:49 30.04.2020

      Všechny Pandury které převáží družstva pěchoty jsou vyzbrojené zbraňovou stanicí s 30mm kanónem a PTŘS. Pořád nevidím kde je problém.

      Všechny Pandury které převáží družstva pěchoty jsou vyzbrojené zbraňovou stanicí s 30mm kanónem a PTŘS. Pořád nevidím kde je problém.

     • Gorn
      12:34 30.04.2020

      Scotty, já si nemyslím že na tu poslední argumentační bombu mám odpověď :D

      Scotty, já si nemyslím že na tu poslední argumentační bombu mám odpověď :D

     • Gorn
      13:20 30.04.2020

      Zkusím ještě odpovědět na starší dotazy "Jaké KBVP je tedy podle vás schopné vést samostatně bojovou činnost a proč?" Já jsem takové KBVP nikdy neviděl. Pokud existuje, což je ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkusím ještě odpovědět na starší dotazy
      "Jaké KBVP je tedy podle vás schopné vést samostatně bojovou činnost a proč?"
      Já jsem takové KBVP nikdy neviděl. Pokud existuje, což je možné, tak bych si tipnul že je schopné vést samostatně bojovou činnost protože to bylo požadováno. Pandur je ostatně koncepčně původně OT, takže ten důraz na přepravu na úrok vedení vlastní bojové činnosti je tam od začátku silný. Nicméně pointa je že by prapor měl mít jiná vozidla než KBVP

      "Proč by měl být útok z chodu pro tyto prapory komplikovaná záležitost?"
      Tak hlavně protože musí složit i ty pitomý minomety a okamžitě není k dispozici prakticky nic

      "Proč by měl být průzkumný Pandur kompromis?"
      Protože to bylo požadováno. V reálném světě jsou kompromisy nezbytné. A ano je to poměrně zdařilá modifikace KBVP na platformě OT, což vlastně jednoznačně znamená kompromis.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:51 30.04.2020

      /Nicméně pointa je že by prapor měl mít jiná vozidla než KBVP./ Jaká jiná vozidla? /Tak hlavně protože musí složit i ty pitomý minomety a okamžitě není k dispozici prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

      /Nicméně pointa je že by prapor měl mít jiná vozidla než KBVP./
      Jaká jiná vozidla?

      /Tak hlavně protože musí složit i ty pitomý minomety a okamžitě není k dispozici prakticky nic./
      Tak to není problém ve vyzbrojení praporů KBVP, ale absence samohybného minometu. Nicméně složit PRAM zase netrvá až tak dlouho. Samozřejmě u samohybného minometu je zase úplně o něčem jiném.

      Pořád by mě zajímalo jaká vozidla by tedy byla ideální pro vyzbrojení mechanizovaného praporu. Když je tedy KBVP jen kompromis.Skrýt celý příspěvek

     • Ivo80
      13:57 30.04.2020

      Abych neopakoval cizí argumenty. Jsme součástí NATO a to stanovuje všechny standardy. NATO přesně ví, co má splňovat který svazek a dokonce které vozidlo. A z pohledu NATO KBVP ...Zobrazit celý příspěvek

      Abych neopakoval cizí argumenty. Jsme součástí NATO a to stanovuje všechny standardy. NATO přesně ví, co má splňovat který svazek a dokonce které vozidlo. A z pohledu NATO KBVP Pandur jednoznačně IFV je. Problém je v jeho balistické ochraně, která je přesně na hranici light/medium (mimochodem protože plave). Scotty tady hovořil o "midlife upgrade" KBVP Pandur. V rámci něho je snadno představitelné zvýšit balistiku KBVP Pandur na současný "medium" standard NATO. Ale nemyslím, že by to teď byla ta nejvyšší priorita - tou je přezbrojení 7. mb.Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      15:33 30.04.2020

      Ivo80 je hezké že nechcete opakovat cizí nesmyslné argumenty a přidáte vlastní nesmyslné argumenty. Mluvím tady (do zdi) o tom že jeden z praporů brigády by mohl být "těžký" a mohl ...Zobrazit celý příspěvek

      Ivo80 je hezké že nechcete opakovat cizí nesmyslné argumenty a přidáte vlastní nesmyslné argumenty.
      Mluvím tady (do zdi) o tom že jeden z praporů brigády by mohl být "těžký" a mohl by mít lepší schopnosti vedení manévrového boje zavedením dalšího typu techniky na úkor autobusů(ostatně ani tankový prapor nemá jen tanky že) což
      a) upgrade součastných pandurů absolutně neřeší
      b) je v NATO naprosto běžné

      Z mého pohledu je naprosto irelevantní jestli se toho dosáhne zavedením dalších variant panduru, nebo specializovaných vozidel jako EBRC Jaguar, stryker MGS, Centauro II... jediná kategorie bez které se to asi neobejde je samohybný minomet.Skrýt celý příspěvek

     • Ivo80
      15:57 30.04.2020

      Ale AČR samozřejmě ví, jak vypadá "střední brigáda" a že by na to potřebovala další těžký prapor (a 3 upgradovat na "střední prapory"). Jenže taky ví, že do dokončení přezbrojení ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale AČR samozřejmě ví, jak vypadá "střední brigáda" a že by na to potřebovala další těžký prapor (a 3 upgradovat na "střední prapory").

      Jenže taky ví, že do dokončení přezbrojení 7. mb, největší priority modernizace AČR dalších minimálně 5 let, na to prostě nemá peníze...Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      16:12 30.04.2020

      Scotty pořád nechápete že? Žádné jedno vozidlo není ideální pro vyzbrojení mechanizovaného praporu, všechna jsou kompromisem. Záleží jaký ten prapor chcete a podle toho můžete ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty pořád nechápete že? Žádné jedno vozidlo není ideální pro vyzbrojení mechanizovaného praporu, všechna jsou kompromisem. Záleží jaký ten prapor chcete a podle toho můžete určit typy vozidel a jejich poměr.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:13 30.04.2020

      Gorn Tak on existuje i Pandur II FSV, ale armáda je v dohledné budoucnosti zcela jistě nakupovat nebude. Jak psal Ivo80 priority jsou jinde a divil bych se kdyby se do roku 2030 ...Zobrazit celý příspěvek

      Gorn
      Tak on existuje i Pandur II FSV, ale armáda je v dohledné budoucnosti zcela jistě nakupovat nebude. Jak psal Ivo80 priority jsou jinde a divil bych se kdyby se do roku 2030 vůbec stihl přezbrojit 44.lmopr na KBVP. Na spoustu projektů prostě nebudou peníze, protože na to že obrana dostane do roku 2024 2% HDP už nevěří asi nikdo. Pokud se to podaří dostat přes 1.5% budu to považovat za velký úspěch.Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      16:20 30.04.2020

      Ivo80 mluvíme tady o budování schopností brigády a o tom kam by se měla vydat bez 43.vpr. Pochopitelně to nemůže být uplně mimo finanční možnosti republiky, ale na druhou stranu se ...Zobrazit celý příspěvek

      Ivo80 mluvíme tady o budování schopností brigády a o tom kam by se měla vydat bez 43.vpr. Pochopitelně to nemůže být uplně mimo finanční možnosti republiky, ale na druhou stranu se to musí řešit, ať už budou prostředky na dosažení těch schopností příští rok, nebo za deset let.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:22 30.04.2020

      Gorn /jediná kategorie bez které se to asi neobejde je samohybný minomet./ NGŠ včera mluvil o čtyřech klíčových projektech a samohybný minomet mezi nimi nebyl. Takže se obávám že ...Zobrazit celý příspěvek

      Gorn
      /jediná kategorie bez které se to asi neobejde je samohybný minomet./
      NGŠ včera mluvil o čtyřech klíčových projektech a samohybný minomet mezi nimi nebyl. Takže se obávám že se to bez něj ještě nějaký ten kok bude muset obejít.Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      16:25 30.04.2020

      Scotty beru, finanční realita je finanční realita. Ale jak říkám, nějaký cíl by se nastavit měl a diskuze se o tom může vést klidně roky dopředu. V ideálním případě bychom dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty beru, finanční realita je finanční realita.
      Ale jak říkám, nějaký cíl by se nastavit měl a diskuze se o tom může vést klidně roky dopředu. V ideálním případě bychom dokonce chtěli aby se o tom diskuze vedla roky dopředu, protože dělat konepční rozhodnutí za týdny prostě nejde.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:34 30.04.2020

      Gorn
      Koncepce rozvoje AČR na deset let dopředu je k nastudování tady.
      http://www.mocr.army.cz/images...

      Gorn
      Koncepce rozvoje AČR na deset let dopředu je k nastudování tady.
      http://www.mocr.army.cz/images...

     • Gorn
      17:41 30.04.2020

      Scotty: děkuji, vzhledem k hodnotě toho dokumentu ho nebudu číst. Na druhou stranu i kdyby ta koncepce byla dokonalá tak je to jedno, vláda jí v reakci na aktuální situaci hodí ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: děkuji, vzhledem k hodnotě toho dokumentu ho nebudu číst. Na druhou stranu i kdyby ta koncepce byla dokonalá tak je to jedno, vláda jí v reakci na aktuální situaci hodí přes palubu i s MO (pokud bude na MO ministr který se postaví za požadavky z toho toho dokumentu vyplívající).

      Osobně vidím vyšší potenciál úspěchu v opurtunistickém přístupu, tzn. v současné době by MO mělo řešit možnosti odkoupení techniky USMC, protože tam je potenciál něco získat skutečně výhodně. Neříkám že nezbytně nutně na úkor nákupu nových BVP a neříkám že v té vyřazované technice je něco co prioritně potřebujeme, ale rozhodně je potřeba jednat, protože jinak na nás zbyde jen ta nejhorší nabídka (viz. Leo2).
      V tomto kontextu by bylo v dohledné době třeba také vhodné aby MO prozkoumalo stav a možnost odkupu AMX-10 RC. Neříkám že je na nich něco světoborného, ale není to úplně nazajímavé vozidlo a za správnou cenu, ve správném stavu by se dal nákup 30-40 kusů v příštích několika (2?) letech realizovat a GO+modernizaci můžete taky o pár let posunout.
      Pro jistotu uvedu že tímto stylem se v Pobaltí za rozumnou cenu podařilo získat zajímavou techniku, nevím jak jim ladila dostupnost použité techniky s koncepcí nákupu na ty konkrétní roky, ale silně pochybuju, že vždycky bylo k dispozici přesně to co armáda požadovala, v době kdy na ten nákup MO dalo prioritu a MF vyčlenilo finance. Obávám se že takové nákupy vyžadují flexibilitu, kterou my nemámeSkrýt celý příspěvek

     • Migi
      19:27 30.04.2020

      Já jsem asi blbej, sloužil jsem ještě na BVP-2, teď sloužím na pandurech, něco jsem si zažil, ale furt mi prostě nedochází v čem jsou pandury na vedení manévrového horší, než ...Zobrazit celý příspěvek

      Já jsem asi blbej, sloužil jsem ještě na BVP-2, teď sloužím na pandurech, něco jsem si zažil, ale furt mi prostě nedochází v čem jsou pandury na vedení manévrového horší, než jakýkoliv jiný prostředek. Manévr se dá provádět i čistě pěší jednotkou.
      Jestli je to myšleno jako že nejsou schopný udělat třeba obchvat přes rozbahněný pole protože nemají pásy, tak to ale je úplně jiná úroveň než vedení manévrového boje...Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      21:29 30.04.2020

      Migi vůbec netušim proč sem motáte pásy a blbej nejste jen jste nepochopil že tady nemluvíme o náhradě všech pandurů, ve verzi KBVP, za nějaký magický stoje na manévrový boj. ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi vůbec netušim proč sem motáte pásy a blbej nejste jen jste nepochopil že tady nemluvíme o náhradě všech pandurů, ve verzi KBVP, za nějaký magický stoje na manévrový boj.

      Když už máte něco odslouženo tak jste nejspíš měl možnost na nějakém cvičení se spojenci získat povědomí o tom co bych nazval "tradičním útvarem jízdy, který si zachoval víc než název" ve Francii jsou takové útvary součástí šesté brigády, v Itálii jsou součástí obou středních brigád plus tuším pár lehkých. Osobně jsem o myšlence "těžkého" praporu na kolech pro 4.brn slyšel poprvé v roce 2014, takže to není žádný nový poznatek, který si někdo přivezl z cvičení (což si přivezl) nedávno (ve skutečnosti to bylo mnohem dřív než 2014).Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      00:11 01.05.2020

      Aha už tomu pomalu začínám rozumět i když teda s termínem "tradičním útvarem jízdy" jsem se nikdy nesetkal. Takže Vám prostě chybí v sestavě 4.brn vozidlo palebné podpory? Ok to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha už tomu pomalu začínám rozumět i když teda s termínem "tradičním útvarem jízdy" jsem se nikdy nesetkal. Takže Vám prostě chybí v sestavě 4.brn vozidlo palebné podpory? Ok to je názor, který sice nesdílím a teda co jsem se měl možnost bavit třeba s příslušníky stryker bigade (která se k našem praporům dává jako odpovídající), tak ho nesdílí ani oni (docela nám záviděli naše schopnosti oproti jejich - ne všem samozřejmě, ale ve vozidlech ano).
      Jen pořád teda nevím proč do toho argumentujete tím manévrovým bojem. Manévrový boj je termín pro činnost která je naprosto nezávislá na množství "palebné síly" jednotky. Roly v něm hraje poměr sil a schopností naši vs. protivník, proti kterému stojí (mimojiné).Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      09:55 01.05.2020

      Migi pomalu ale jistˇě se tam dostáváme. Tím tradičním útvarem jízdy jsem myslel třeba Reggimento "Genova Cavalleria" (4°) nebo 1er Régiment Étranger de Cavalerie. Existuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi pomalu ale jistˇě se tam dostáváme. Tím tradičním útvarem jízdy jsem myslel třeba Reggimento "Genova Cavalleria" (4°) nebo 1er Régiment Étranger de Cavalerie.
      Existuje spousta útvarů které jsou jízdní dle názvu, ale ve skutečnosti se jedná třeba o aeromobilní pěchotu, proto ten podivnej termín.

      Příslušníci stryker brigade... achjo, ano existuje snaha strykery přezbrojit aspoň 30mm kanónem, což je opět diskuze o tom že pandur je jako KBVP naprosto adekvátní. Ano existuje spousta podobných útvarů jako 4. brn, která by s radostí vyměnila jejich OT za naše KBVP.
      U stryker brigade jsou samohybný minomenty a vozidla přímé palebné podpory, o těch vám říkali že sou úplně zbytečný a mají je v sestavě jen pro parádu?

      "Manévrový boj je termín pro činnost která je naprosto nezávislá na množství "palebné síly" jednotky."
      Jasně, já mluvím o vozidlech vhodných pro manévrový boj. Nejdne tedy primárně o množství palebné síly, ale o víc kol a míň bot.

      Co se palebné síly týče tak to ani nebudu komentovat. Držme se toho že by takový "těžký" kolový prapor přinesl jiné schopnosti než by přinestl třetí mpr.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      13:17 01.05.2020

      jestli jsou francouzské pojetí (btw ve světě dost unikátní, že jo), nebo italské to "pravé a historické" se s Vámi přít nebudu. Zase tak moc historii neholduji a jak s Francouzema, ...Zobrazit celý příspěvek

      jestli jsou francouzské pojetí (btw ve světě dost unikátní, že jo), nebo italské to "pravé a historické" se s Vámi přít nebudu. Zase tak moc historii neholduji a jak s Francouzema, tak s Italama jsem do styku moc nepřišel. A co jsem přišel tak od nich bych rozhodně neopisoval, ale zase uznávám, že to rozhodně není reprezentativní vzorek.

      Ano klici ze stryker brigády nám záviděli auta s 30mm a ATGM, zatímco oni mají půl palce, zvlášť vozidla s ATGM a 105tky. Prej by to s fleku vyměnili na náš setup....

      Prostě furt nevím proč do toho taháte manévrový boj. Pandur je stejně dobrý na manévrový boj jako vozidlo s 105kou. Jestli by bylo lepší aby se ke 4.brn přilepil ještě čtvrtý prapor s něčím jako pandur s 105kou? Jo jasně bylo by to lepší. Je to potřeba aby to byla plnohodnotná brigáda? Ne není. Máme na to? Bohužel ne, nemáme a ještě hodně dlouho nebudeme, protože to není priorita.... Story end...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:10 29.04.2020

  Jestlipak pluk bude mit nove cislo ? Asi ne, i kdyz 43 bude "chybet" 4.brn.

  Jestlipak pluk bude mit nove cislo ? Asi ne, i kdyz 43 bude "chybet" 4.brn.

  • Scotty
   15:37 29.04.2020

   Ne, stávající prapor se přejmenuje na 43. výsadkový pluk.

   Ne, stávající prapor se přejmenuje na 43. výsadkový pluk.

Načítám diskuzi...