Elon Musk chystá misi na Mars. A vypadá nadějně!

SpaceX Mars
Vesmírná loď Dragon V2 může teoreticky na Marsu přistát. Na cestu vesmírem však nestačí (např. pro nízkou radiační ochranu) a bude třeba vyvinout nové plavidlo i přistávací modul. / SpaceX

Elon Musk, šéf společnosti Tesla Motors, je dobře znám také svými aktivitami v dobývání vesmíru. Jeho firma SpaceX v letošním roce hodlá představit koncept pilotované mise na planetu Mars.

SpaceX rozvíjí koncept pilotované mise k Mars v rámci programu Mars Colonial Transporter (MCT), volně přeloženo jako Marsovský koloniální transportér. Cílem je vyvinout těžkou nosnou raketu schopnou dopravit náklad a lidi na Mars a také kosmickou loď schopnou vykonat cestu na Mars, přistát a pak se vrátit na Zemi.

Nejnovější plány odhalil Elon Musk v rozhovoru pro web Reddit začátkem tohoto roku. Podle Muska se bude kosmická loď odlišovat od raket Falcon 9 a přistávací marsovská loď od představené lodě určené pro lety na nízkou oběžnou dráhu Dragon V2.

„Dopravní systém pro Mars bude mít zcela novou architekturu," napsal Musk na webu Reddit. „Doufáme, že koncept představíme na konci letošního roku. Dobře, že jsme to neudělali dřív, protože jsme se hodně naučili od provozu Falcon 9 a kapsle Dragon."

Základem úspěšného letu na Mars je velmi výkonná raketa. Podle Muska musí raketa dopravit k Marsu 100 tun nákladu. Například vyvíjená raketa Falcon Heavy dopraví na nízkou oběžnou dráhu (160 až 2000 km) 53 tun nákladu, na geostacionární dráhu (35 800 km) 21,2 tun, k Měsíci 16 tun a k Marsu 14 tun... Celý článek si přečtete na HYBRID.CZ

Celý článek si přečtete na HYBRID.CZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký X-37B již rok ve vesmíru

Zítra tomu bude přesně rok, kdy na oběžnou dráhu Země odstartoval americký špionážní raketoplán ...

Vesmírný letoun Skylon míří do armády

Zájem armády o vesmírný letoun Skylon jsme předpovídali již dříve. Nyní se naše předpovědi naplnily. ...

CST-100: Vesmírná loď od společnosti Boeing

Ve Spojených státech v rámci programu CCDev vyvíjí několik společností nové vesmírné lodě. Jednou ze ...

EmDrive: Vesmírný pohon budoucnosti nebo velká blamáž?

EmDrive je experimentální pohon pro vesmírné lety slibující způsobit revoluci ve vesmírných letech. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Deortc
  00:15 27.01.2015

  to shal: Koukám, že jsem rodilý optimista. Mě totiž táhne už na padesát a přesto také doufám, že se ještě dožiju okamžiku když na Marsu nějaký člověk přistane.
  Snad to dokáží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to shal: Koukám, že jsem rodilý optimista. Mě totiž táhne už na padesát a přesto také doufám, že se ještě dožiju okamžiku když na Marsu nějaký člověk přistane.
  Snad to dokáží soukromníci, když US vlády poslední roky tak těžce finančně škrtí NASA.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:35 26.01.2015

  Díky lidem jako je Musk se letu na Mars snad i já dožiju. A to mi bude letos 30 :) No i jen pokus a vůbec snaha se cení.

  Díky lidem jako je Musk se letu na Mars snad i já dožiju. A to mi bude letos 30 :) No i jen pokus a vůbec snaha se cení.