Enduring Shield: Americký štít proti dronům a střelám

Enduring Shield: Americký štít proti dronům a střelám
Enduring Shield / Foto: Dynetics (Zvětšit)

Společnost Dynetics, resp. dceřiná firma Leidos (dříve známa jako Science Applications International Corporation; SAIC), americké armádě (US Army) dodá raketový systém protivzdušné obrany (PVO) Enduring Shield. Zařízení ochrání vojáky před drony a střelami s plochou dráhou letu. Pentagon upřednostnil Enduring Shield před izraelským kompletem Iron Dome.

Nákup se děje v rámci mnohaletého a vícefázového programu IFPC (Indirect Fire Protection Capability). Program IFPC poskytne US Army ochranu zejména proti dronům a podzvukovým střelám s plochou dráhou letu, později také proti dělostřelecké, raketové a minometné munici RAM (Rocket, Artillery, Mortar).

Americká armáda tedy nehledá jediný „ultimátní“ systém – IFPC lze spíše chápat jako nikdy nekončící vylepšování PVO US Army. Vývoj v této oblasti totiž postupuje velmi rychle kupředu a v nejbližších letech se očekává nástup nové generace efektorů (laserů, prostředků elektronického boje, střel země-vzduch) a senzorů, ať už na zemi, ve vzduchu nebo ve vesmíru. Současně, což je trendem celých Ozbrojených sil Spojených států, se požadují takové systémy, které bude možné prakticky „real-time“ vylepšovat.

Američané jednoduše hodlají využít svůj ohromný inovační potenciál (inovační kulturu) a nedovolit protivníkům, aby se stačili přizpůsobit. Kdo bude rychleji inovovat, vyhraje.

Například nasazení laserů v rámci boje proti RAM a menším dronům je zcela nevyhnutelné – jen tak lze obejít věčný a ekonomicky neřešitelný problém s nedostatečným počtem moderních střel země-vzduch.

Pro představu – ruský raketomet BM-30 Směrč odpálí 12 raket ráže 300 mm. Jedna baterie BM-30 vyšle salvu 72 raket. K zachycení této salvy jedna baterie Iron Dome musí zcela vyprázdnit čtyři vypouštěcí zařízení (4×20 střel) ze šesti dostupných. Pro boj s RAM je tedy třeba mít skladem tisíce, resp. desítky tisíc kusů řízených střel země-vzduch. To je zcela ekonomicky nereálné – jedinou životaschopnou obranu proti RAM představují lasery.


Kancelář PEO Missile and Space pokrývá všechny raketové a vesmírné systémy US Army; větší foto / PEO Missiles and Space

Ostatně v rámci IFPC byly také nakoupeny dvě baterie kompletu Iron Dome za 373 milionů dolarů. Celkově šlo o dodávku 12 odpalovacích systémů a 400 střel Tamir (v USA známé jako SkyHunter). Americká armáda pořídila Iron Dome zejména pro experimentální účely a získání know-how.

Konkurenční Iron Dome i Enduring Shield se v tomto roce utkaly na střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku. O samotném testu nejsou prakticky žádné informace. Podle generálmajora Robert Rasche, výkonného šéfa armádní kanceláře pro raketové systémy a vesmír (Program Executive Office Missiles and Space), předmětem testů nebylo měření úspěšnosti obou systémů, ale hlavně to, jak dokážou spolupracovat s radiolokátory Sentinel a systémem velení a řízení IBCS (Integrated Battle Command System). Výsledky a připomínky pak armáda předala oběma týmům pro podání finální nabídky.

Je tedy klidně možné (a vlastně i velmi pravděpodobné), že bojem ověřený Iron Dome je z takticko-technického hlediska lepším systémem, ale z operačního (tedy jak „zapadne“ do celkového provozního ekosystému Ozbrojených sil Spojených států) se zřejmě lépe hodí Enduring Shield.


Americký nosič odpalovacího zařízení Iron Dome; větší foto / Foto: U.S. Department of Defense

V každém případě US Army nakonec zvolila Enduring Shield – v počáteční objednávce za 237 milionů dolarů objednala 16 prototypových odpalovačů a 60 střel. Dodávky proběhnou do 2,5 let. Tato počáteční šarže poslouží k provedení zevrubných vojskových zkoušek. Pokud vše proběhne podle představ, US Army následně odebere až 400 odpalovačů a příslušné množství střel.

Enduring Shield sází na ověřené technologie – vypouštěcí zařízení vychází z odpalovače MML (Multi-Mission Launcher). Jde o přepravitelné odpalovací zařízení pro nejrůznější střely země-vzduch. Nová verze MML má být méně složitá, snadněji vyrobitelná a tedy levnější. Současně umožní působit na cíle v rozsahu 360°.

Prvním interceptorem Enduring Shield se stane upravená střela AIM-9X Sidewinder s infračerveným naváděním. Střela Tamir z Iron Dome má naopak radiolokační navádění. Hlavním senzorem Enduring Shield se stane zavedený 3D radiolokátor AN/MPQ-64 Sentinel.

Zajímavé je srovnání nákladů sdtřel Tamir a Sidewinder. Podle amerických médií v letošním fiskálním roce (FY2022) Pentagon nakoupil 421 střel AIM-9X Sidewinder za 250,8 milionu dolarů – prostým dělením jedna střela stojí 500 000 dolarů. Samozřejmě součástí mohou být náhradní díly, nástroje, služby atd. V každém případě cenový rozdíl je propastný, protože za jednu střelu Tamir (pro dvě baterie Iron Dome) Pentagon ve FY22 utratí pouze 189 000 dolarů.


Laser HEL TVD; větší foto / Foto: Dynetics

Enduring Shield bude součástí integrované a vícevrstvé PVO americké armády – kompletně řízené IBCS. Celý systém je budován jako otevřený. V budoucnu lze tedy Enduring Shield dovybavit novou generací střel země-vzduch a začlenit nové senzory a efektory.

Dynetics také společně s Lockheed Martin pracuje na experimentálním programu laserového děla HEL TVD (High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator) o výkonu 100 kW. Současně minulý rok Dynetics dostal kontrakt na vývoj 300kW laseru IFPC-HEL (Indirect Fires Protection Capability – High Energy Laser). Jak je z názvu patrné, laser je určen pro program IFPC – demonstrace laseru proběhne v roce 2022 a prototypová armádní jednotka s lasery IFPC-HEL začne fungovat od roku 2024.

Zdroje: Defense News, 2, Army.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR

Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR

V polovině dubna izraelská společnost Rafael sdílela video s penzionovaným brigádním generálem Pini ...

PREMIUM Americká armáda buduje vojskovou PVO. Šance pro Iron Dome?

Akviziční velitelství ACC (Army Contracting Command) americké armády (US Army) před pár dny ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nesher
  12:11 05.10.2021

  Malé OT, dnes MO podepsalo smlouvu na dodávku systému Spyder.
  https://www.ceskenoviny.cz/zpr...

  Malé OT, dnes MO podepsalo smlouvu na dodávku systému Spyder.
  https://www.ceskenoviny.cz/zpr...

  • flanker.jirka
   19:09 05.10.2021

   Spyder, super řešení, ale ten postup a okolnosti, to je ostudné. Ještě horší je, že když jde o Izrael, tak i "uvědomělá" opozice nefunguje.

   Spyder, super řešení, ale ten postup a okolnosti, to je ostudné. Ještě horší je, že když jde o Izrael, tak i "uvědomělá" opozice nefunguje.

   • Scotty
    19:31 05.10.2021

    Postup a okolnosti?

    Postup a okolnosti?

    • flanker.jirka
     21:43 05.10.2021

     Máte potíže s pamětí? Nejdřívě trvání si na svém, že se pořizovací cena musí vejít do 10 mld Kč. Když zbyde uchazeč, který na to kývne, tak začne licitovat nejdříve na cca 15,5 mld ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Máte potíže s pamětí? Nejdřívě trvání si na svém, že se pořizovací cena musí vejít do 10 mld Kč. Když zbyde uchazeč, který na to kývne, tak začne licitovat nejdříve na cca 15,5 mld Kč. Uhádá se to na necelých 14 mld. Tak že se dostaneme k sumě, která se původně blížila u konkurenčních nabídek u systémů, které už v NATO jsou zavedené.
     Servis na 20 let za 7,5 mld Kč, které mají jít údajně na samotnou údržbu systému a k tomu 15 mld Kč na "zbytek" životního cyklu a nikdo neví za co.
     Ve výsledku zakázka celkem za 37 mld Kč bez soutěže. Pro srovnání, u zakázky na houfnice pro změnu požadavek na to, že houfnice musí být už používaná v jiné armádě NATO. Proč jednou musí systém být zaveden v NATO a jindy ne? MO ČR prostě kličkuje jak babiš před novináři.
     To prostě v pořádku není, jak koliv můžeme pochválit technologické řešení Spyderu. Ve výsledku bude PVO kompletně závislá ze 100% na zemi se kterou máme přímé spojení pouze letecky.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:45 06.10.2021

      Nevím o tom že by hlavním vylučujícím parametrem byla cena. V zásadě to NASAMS v době provádění průzkumu splňoval také. Ostatní systémy byly výrazně dražší.
      /Náklady na zajištění ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevím o tom že by hlavním vylučujícím parametrem byla cena. V zásadě to NASAMS v době provádění průzkumu splňoval také. Ostatní systémy byly výrazně dražší.
      /Náklady na zajištění dvacetiletého životního cyklu přitom zahrnují nejen náklady na servis a údržbu, ale také veškeré další vedlejší a provozní náklady resortu ministerstva obrany, včetně nákladů na platy a výcvik vojáků, na provoz vozidel a pohonné hmoty, nebo na investice do nemovité infrastruktury./
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:00 06.10.2021

      Scotty
      Vaše slova:
      /Náklady na zajištění dvacetiletého životního cyklu přitom zahrnují nejen náklady na servis a údržbu, ale také veškeré další vedlejší a provozní náklady resortu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Vaše slova:
      /Náklady na zajištění dvacetiletého životního cyklu přitom zahrnují nejen náklady na servis a údržbu, ale také veškeré další vedlejší a provozní náklady resortu ministerstva obrany, včetně nákladů na platy a výcvik vojáků, na provoz vozidel a pohonné hmoty, nebo na investice do nemovité infrastruktury./

      Za tak obecná vyjádření, jako "veškeré další a provozní náklady" nebo "investice do nemovité infrastruktury" se schovává přes 15 mld Kč. Než se vybral konkrétní systém, tak se o ničem takovém MO na veřejnosti ani nezmínilo a o takové sumě nebyla nikde řeč. Co z toho bude, zámky na riviéře? Nebo za to postaví celá nová kasárna? Vždyť za 15 mld Kč by měli další čtyři baterie Spyderu LR!!!
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:49 06.10.2021

      Veškeré náklady na provoz za 20 let. Do infrastruktury se ve Strakonicích samozřejmě bude muset investovat značně. Také je v tom nepochybně i budoucí nákupy raket. Zatím je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Veškeré náklady na provoz za 20 let. Do infrastruktury se ve Strakonicích samozřejmě bude muset investovat značně. Také je v tom nepochybně i budoucí nákupy raket. Zatím je objednané jen nezbytné minimum.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:41 06.10.2021

      Scotty
      Není lepší nemovitou infrastrukturu stavět jinde než pouze v rohu republiky?
      ...snad je to "minimum munice" alespoň jeden palebný průměr
      Počítá se s možností zapojit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Není lepší nemovitou infrastrukturu stavět jinde než pouze v rohu republiky?
      ...snad je to "minimum munice" alespoň jeden palebný průměr
      Počítá se s možností zapojit Rafael do případné integrace střel Python a Derby na stíhačky?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:58 06.10.2021

      Tak Strakonice zase takový roh není.
      Měl by se kupovat palebný průmer.
      V dohledné době stěží.

      Tak Strakonice zase takový roh není.
      Měl by se kupovat palebný průmer.
      V dohledné době stěží.

     • flanker.jirka
      20:43 06.10.2021

      Scotty
      Strakonice jsou na kraji lesa, asi proto se tam lidé moc za prací nehrnou.

      Scotty
      Strakonice jsou na kraji lesa, asi proto se tam lidé moc za prací nehrnou.

     • Scotty
      22:30 06.10.2021

      Stejně jako x dalších posádek. Perspektiva zavedení nové techniky by mohla pomoct naplnit stavy.

      Stejně jako x dalších posádek. Perspektiva zavedení nové techniky by mohla pomoct naplnit stavy.

     • flanker.jirka
      13:30 07.10.2021

      Scotty
      ... by mohla ....
      Spolehnout se na to nelze. Kdo chce u tak zajímavé technik pracovat, ten si cestu najde ať jde o novou nebo starou techniku.

      Scotty
      ... by mohla ....
      Spolehnout se na to nelze. Kdo chce u tak zajímavé technik pracovat, ten si cestu najde ať jde o novou nebo starou techniku.

     • JP--
      15:09 07.10.2021

      Raket bude cca 100 - Derby (72 kusů MR a 12 kusů SR) a Python 5 (24 kusů MR a 4 kusy SR). Kolem 250 by slušelo více, RBS -70 se kupovalo pokud si dobře pamatuju kolem 500 kusů.

      Raket bude cca 100 - Derby (72 kusů MR a 12 kusů SR) a Python 5 (24 kusů MR a 4 kusy SR). Kolem 250 by slušelo více, RBS -70 se kupovalo pokud si dobře pamatuju kolem 500 kusů.

     • Scotty
      16:31 07.10.2021

      flanker.jirka
      Ovšem kolik vojáků přiláká služba na technice se kterou cvičli ještě jejich dědové? Jince a Strakonice jsou tak v průmeru co se týče "zapadlosti" místa. To že mají ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ovšem kolik vojáků přiláká služba na technice se kterou cvičli ještě jejich dědové? Jince a Strakonice jsou tak v průmeru co se týče "zapadlosti" místa. To že mají nejvíc neobsazených míst přikládám spíš nevelké atraktivitě služby u muzeální techniky a tím pádem nejasné perspektivě do budoucna.
      Proč se zvolila posádková města zrovna taková jaká se zvolila je určitě zajímavá otázka, ale dnes už se na tom patrně nic měnit nebude.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:08 07.10.2021

      JP
      Kupovalo, ale rozhodně ne najednou. Co já vím, tak kromě první várky (součást dodávky samotného systému) udělalo MO min. dvě další objednávky.

      JP
      Kupovalo, ale rozhodně ne najednou. Co já vím, tak kromě první várky (součást dodávky samotného systému) udělalo MO min. dvě další objednávky.

     • flanker.jirka
      22:59 07.10.2021

      Scotty
      Ta technika zase tak historická není, prošlo to slušnou modernizací a systémy C2 také nezůstaly původní. K dislokacim se nemá smysl moc vyjadřovat. To bylo dost o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ta technika zase tak historická není, prošlo to slušnou modernizací a systémy C2 také nezůstaly původní. K dislokacim se nemá smysl moc vyjadřovat. To bylo dost o kamarádech, spolužácích a vůbec všem možném než jen rozum, samozřejmě, ne všechny případy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:21 08.10.2021

      Nějakou modernizací prošel jen SURN všechno ostatní je původní.

      Nějakou modernizací prošel jen SURN všechno ostatní je původní.

     • flanker.jirka
      15:42 08.10.2021

      Scotty
      Modernizace SURN na verzi SURN CZ byla zásadní věc, která systém posunula dále. Střely zůstaly původní, protože modernizaci nevyžadovaly.
      Další hlavní věcí byla kompletní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Modernizace SURN na verzi SURN CZ byla zásadní věc, která systém posunula dále. Střely zůstaly původní, protože modernizaci nevyžadovaly.
      Další hlavní věcí byla kompletní digitalizace C2 komponent, které umožňují komunikaci s partnery NATO.
      Zkuste hledat pod zkratkami SFDC/D , PU PoSy, RACCOS a TAP.
      https://www.25plrb.army.cz/2k1...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:56 08.10.2021

      Ovšem údajně i po modernizaci nebylo jeho zarušení moc problematické.... Je to zkrátka překonaný systém po všech stránkách. Spyder bude jako přechod do jiné dimenze.

      Ovšem údajně i po modernizaci nebylo jeho zarušení moc problematické.... Je to zkrátka překonaný systém po všech stránkách. Spyder bude jako přechod do jiné dimenze.

     • flanker.jirka
      09:33 09.10.2021

      Scotty
      Při odolnosti systému proti elektronickému rušení vždy půjde o únosnost míry, kdy bude akceptovatelné zarušení systému a kdy ne. Protože z principu lze zarušit vše co ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Při odolnosti systému proti elektronickému rušení vždy půjde o únosnost míry, kdy bude akceptovatelné zarušení systému a kdy ne. Protože z principu lze zarušit vše co používá ke své činnosti aktivní radary. Půjde o míru efektivity vývoje takového systému nasaditelného v praxi.
      Skrýt celý příspěvek

 • DuPo
  14:58 04.10.2021

  Tak 500 000 dolárov vs 189 000 dolárov za jednu strelu (navyše v reálnom boji veľmi dobre vyskúšanú) a drahší víťaz, tak to je ochrana vlastného zbrojárskeho priemyslu ako vyšitá. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak 500 000 dolárov vs 189 000 dolárov za jednu strelu (navyše v reálnom boji veľmi dobre vyskúšanú) a drahší víťaz, tak to je ochrana vlastného zbrojárskeho priemyslu ako vyšitá. Naše zbrojárske firmy môžu blednúť závisťou.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:11 04.10.2021

   USA spolufinacovaly i samotný vývoj střely Tamir. Použivat AIM 9X na munici která nepoužívá klamné cíle a rušení je luxus který si nemůže dovolit žádná armáda.

   USA spolufinacovaly i samotný vývoj střely Tamir. Použivat AIM 9X na munici která nepoužívá klamné cíle a rušení je luxus který si nemůže dovolit žádná armáda.

  • SYN_
   01:21 05.10.2021

   Skoro přesně takto jsem to chtěl napsat...
   Bude to později než ID, bude to dražší a budou se modlit aby se nevyskytly žádné zásadnější problémy, jinak budou pozemní vojska nadále ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Skoro přesně takto jsem to chtěl napsat...
   Bude to později než ID, bude to dražší a budou se modlit aby se nevyskytly žádné zásadnější problémy, jinak budou pozemní vojska nadále chráněná nedostatečně jako doposud - drahým Patriotem který bude účinný na útok omezeného rozsahu a trvání (jinak se vyčerká, a zvýšení kapacity je vyjde na majlant) a starými Stingery, plus nějaká ta vozidla ve fázi "poloprovozních zkoušek". Hlavně aby si dokázali jaký fajn radar je Sentinel a nemuseli k ID kupovat radary Izraelské...
   Skrýt celý příspěvek

 • Smirnov
  13:11 04.10.2021

  "Pro boj s RAM je tedy třeba mít skladem tisíce, resp. desítky tisíc kusů řízených střel země-vzduch. To je zcela ekonomicky nereálné – jedinou životaschopnou obranu proti RAM ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Pro boj s RAM je tedy třeba mít skladem tisíce, resp. desítky tisíc kusů řízených střel země-vzduch. To je zcela ekonomicky nereálné – jedinou životaschopnou obranu proti RAM představují lasery."

  Jestli bude možné takový útok odrazit lasery, rozhodne čas potřebný na zničení jednoho cíle a účinná vzdálenost zásahu. Já jsem spíše skeptický. Neutralizovat popsaný útok bude vyžadovat mnoho laserových stanic.
  Skrýt celý příspěvek

  • Marw
   14:16 04.10.2021

   Tak je pochopiteľné že cieľový priestor asi bude chrániť viac ako len jeden laser, podstatné je že každý "výstrel" nebude stáť rádovo niekoľko sto tisíc dolárov len za použitú ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak je pochopiteľné že cieľový priestor asi bude chrániť viac ako len jeden laser, podstatné je že každý "výstrel" nebude stáť rádovo niekoľko sto tisíc dolárov len za použitú muníciu a odpadá problém s logistikou munície.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:31 04.10.2021

    Akurát so sebou musíš voziť menší jadrový reaktor...

    Akurát so sebou musíš voziť menší jadrový reaktor...

    • DuPo
     14:49 04.10.2021

     Jeden jadrový reaktor to asi nevyrieši. Tie lasery zrejme nebudú dislokované tesne vedľa seba, z hľadiska protiopatrení protivníka budú isto mobilné a budú meniť svoju pozíciu, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jeden jadrový reaktor to asi nevyrieši. Tie lasery zrejme nebudú dislokované tesne vedľa seba, z hľadiska protiopatrení protivníka budú isto mobilné a budú meniť svoju pozíciu, takže naťahovať nejaké káble z centrálneho zdroja by bolo dosť nepraktické. Skôr by som to videl na dostatočne výkonné autonómne zdroje pre každý laser.
     Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:09 04.10.2021

     Nemusíte, polovodičové lasery jsou na účinnosti cca 30% 300 kW laser je záležitost pro 1000 kW, což není problém pro diesel agregáty. Další cestou, která se zkouší jsou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nemusíte, polovodičové lasery jsou na účinnosti cca 30% 300 kW laser je záležitost pro 1000 kW, což není problém pro diesel agregáty. Další cestou, která se zkouší jsou turbohřídelové motory z vrtulníků.
     Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      11:33 05.10.2021

      No to není zase tak jednoduché. Polovodičové lasery se používají obvykle k nižšímu výkonu a zásadní nevýhodou pro vojenské použití je rozptyl paprsku. Očekávám využití deuterium ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No to není zase tak jednoduché. Polovodičové lasery se používají obvykle k nižšímu výkonu a zásadní nevýhodou pro vojenské použití je rozptyl paprsku. Očekávám využití deuterium fluoridové ho laseru. Jeho účinnost je mi neznámá. Ale některé jódové lasery mají účinnost snad 80 %. Testuje se jódový COIL, který díky vhodné vlnové délce proniká dobře atmosférou, měl by dokázat na 600 km sejmout ICBM. Celé se to má vejít na upravený 747.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:50 05.10.2021

      Poly
      Na vzdálenosti VSHORAD budou funkční dobře. Do budoucna budou muset vyřešit dobu po kterou se působí na jeden kus přilétající munici, v současnosti to zabere 7-10 sekund. Což ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Poly
      Na vzdálenosti VSHORAD budou funkční dobře. Do budoucna budou muset vyřešit dobu po kterou se působí na jeden kus přilétající munici, v současnosti to zabere 7-10 sekund. Což stále neřeší hromadnou salvu střel. Pokud se uváží raketomety větší ráže může dojít k tomu, že bude C-RAM systém zasahovat ne proti jedné střele, ale už proti desítkám kusů submunice.
      Skrýt celý příspěvek

   • Smirnov
    15:46 04.10.2021

    No pokud jich bude stačit několik, tak to bude dobrý výsledek.

    Ale asi se bude dost těžko hledat pochopení, když jich bude potřeba 50.

    No pokud jich bude stačit několik, tak to bude dobrý výsledek.

    Ale asi se bude dost těžko hledat pochopení, když jich bude potřeba 50.

  • omacka
   22:54 04.10.2021

   Pořád se při těchto pozemních laserových PVO systémech podceňuje podstatný faktor zvaný počasí, někde na Blízkém východě není v podstatě co řešit, ale v Evropě s průměrným výskytem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pořád se při těchto pozemních laserových PVO systémech podceňuje podstatný faktor zvaný počasí, někde na Blízkém východě není v podstatě co řešit, ale v Evropě s průměrným výskytem oblačnosti nad Evropou od 85% do 70% v roce? To se nedá efektivně vyřešit, protože to zkracuje podstatně reakční dobu každého takového laserového systému s dosahem větším než pár kilometrů, kdy se dá faktor oblačnosti v Evropě a podobných podnebích využít k efektivnímu přečíslení pozemní laserové PVO s fatálními následky.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    09:36 05.10.2021

    Jo, jenomže ony i ty projektily, které by měl laser ničit jsou závislé na počasí. Buďto jsou přímo naváděny laserem, nebo jim počasí ovlivňuje dolet, rychlost a podobně.

    Ve ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jo, jenomže ony i ty projektily, které by měl laser ničit jsou závislé na počasí. Buďto jsou přímo naváděny laserem, nebo jim počasí ovlivňuje dolet, rychlost a podobně.

    Ve skutečnosti chce každá armáda bojovat za hezkého počasí. Který voják se chce brodit zmoklý bahnem?
    Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     15:52 05.10.2021

     Navíc on není laser jako laser. Dlouhovlnné lasery s vysokým výkonem nemají s počasím a ani s hustým deštěm problém.

     Navíc on není laser jako laser. Dlouhovlnné lasery s vysokým výkonem nemají s počasím a ani s hustým deštěm problém.

    • flanker.jirka
     21:54 05.10.2021

     Kolik procent používané dělostřelecké munice a dělostřeleckých raket je náváděno laserem? Počasí ovlivní činnost dělostřelců, ale ne na tolik, aby i v dešti nestříleli.

     Kolik procent používané dělostřelecké munice a dělostřeleckých raket je náváděno laserem? Počasí ovlivní činnost dělostřelců, ale ne na tolik, aby i v dešti nestříleli.

     • GlobeElement
      07:27 06.10.2021

      Neřízená munice není tak přesná a těch cílů ke zničení nebude tolik.

      Nejsem dělostřelec, to by musel říct někdo chytřejší, než jsem já, jak moc zacvičí s přesností palby počasí. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neřízená munice není tak přesná a těch cílů ke zničení nebude tolik.

      Nejsem dělostřelec, to by musel říct někdo chytřejší, než jsem já, jak moc zacvičí s přesností palby počasí. Ale dovedu si představit, že při střelbě na 40 km je možná odchylka velká.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:40 09.10.2021

      Globe Element

      Půjde o charakter cílů, pokud to bude zakopaná jednotka, třeba nějaký opěrný bod, tak půjde o plošný cíl, kam se pošle větší počet munice. A při použití střelby ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Globe Element

      Půjde o charakter cílů, pokud to bude zakopaná jednotka, třeba nějaký opěrný bod, tak půjde o plošný cíl, kam se pošle větší počet munice. A při použití střelby systémem MRSI se k vám bude přibližovat z jedné baterie houfnic klidně 8x5= 40 granátů. To je už jako použití swarm taktiky s drony. Než vám jeden laser propálí kovový plášť střely, tak to nějakou vteřinu potrvá a pak bude muset stíhat propalovat další a další, ... taková obrana nikdy nebude 100%. Dobře se to ukazuje v Sýrii a Libyi, kde se útočící strany naučily systémy PVO zahlcovat počtem cílů.
      Skrýt celý příspěvek