Enforcer: Ramenní raketomet pro městský boj budoucnosti

-
8. 7. 2018
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Evropska firma MBDA pokračuje ve vývoji člověkem přenositelné řízené střely Enforcer. Jednotliví vojáci pomocí střely Enforcer dokáží zasahovat cíle na vzdálenost až 2000 m. Podobné zbraně se uplatní v městských válkách blízké budoucnosti, kde hlavní tíhu bojů ponesou malé jednotky pěchoty.
Pod článkem „Chrudimský výsadkový pluk jako třetí brigáda?“ se rozhořela diskuse o podobě možné výzbroje a výstroje vojáků budovaného nového českého výsadkového pluku. Z diskuse vyplynulo, že ničivost zbraní výsadkářů od druhé světově vlky „exponenciálně vzrostla“. Výsadkáři i vojáci klasických pěších jednotek (resp. jednotlivá družstva pěchoty) mohu díky moderní optice a výkonné munici odolnější cíle na čím dál větší vzdálenost.
Vojáci mají k dispozici protitankové raketové komplet y (PTRK) s dosahem 5000 m nebo nejnověji tzv. kamikadze drony, které mohou zasahovat cíle na vzdálenost až několika desítek kilometrů.
Ostatně nová americká Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) uvádí, že budoucí velká palebná střetnutí se povedou zejména v zastavěném prostředí, kde hlavní tíhu bojů ponesou skvělé vyzbrojené a vycvičené malé jednotky pěchoty nebo speciálních jednotek. Cynicky řečeno, vojáci budou hlavní mobilní platformou (alespoň v prvních dnech a týdnech bojů) pro přenášení zbraňových systémů.
Také nový náčelník generálního štábu generálporučík Aleš Opata zdůrazňuje nutnost vybavit české vojáky nejen odpovídající výzbroji a výstroji, ale také komplety „vojáka budoucnosti“, tedy komplety s prostředky velení, řízení, komunikace, výpočetní techniky, zpravodajství, sledování, sběru informací o cílech a průzkumu C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).
Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace o nepříteli, rychle přijmout rozhodnutí a splnit zadaný úkol. V budoucnu bude neméně důležitá ekonomická stránka boje ‒ C4ISTAR proto umožňuje splnit úkol (např. zničit cíl) s použitím, co nejmenších vlastních materiálních prostředků. C4ISTAR má mimo jiné maximálně snížit čas od objevení (neznámého) cíle, jeho rozpoznání (tank, BVP), identifikace (vlastní/cizí, konkrétní typ) až po jeho zničení.
FGM-148 Javelin
Systém C4ISTAR zapojuje do navzájem provázané sítě nejrůznější pozemní, námořní a leteckou techniku, senzory nejrůznějšího druhu (radary, kamery, drony, elektronický boj) a v blízké budoucnosti i každého vojáka. Ostatně o budování schopností C4ISTAR mluví Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020 . Na budování C4ISTAR padne mezi roky 2017 až 2019 360 milionů Kč.
Jednou ze zbraní určených pro „vojáky budoucnosti“ jsou i nové z ramene odpalované řízené střely Enforcer od firmy MBDA. Firma střely Enforcer vyvíjí především pro potřeby německé armády jako náhradu za pancéřovky RGW 90 (Wirkmittel 90) ráže 90 mm. Pancéřovky Wirkmittel 90 mají dostřel 20 až 1200 m.
Enforcer je velmi lehká řízená střela (ráže 86 mm) umístěná v kompaktním hranatém odpalovacím kontejneru. Dostřel střely je 100 m až 2000 m a střel se navádí systémem „vystřel a zapomeň“. Hmotnost kontejneru se samotnou střelou je pouze 9 kg (plus 2kg odnímatelný digitální zaměřovač).
Wirkmittel 90
Střela Enforcer dokáže na vzdálenost 2000 m zasahovat statické i pohyblivé cíle, jako například rychle se pohybující ozbrojené pick-upy povstalců v městské zástavbě. Během testů, podle polského magazínu MILMAG, ale střela údajně zasáhla cíl vzdálený i 2900 m. Vojáci pomocí střely Enforcer dokáží ničit pozice odstřelovačů, kulometná hnízda, bunkry nebo vojáky s automatickými granátomety.
„Tankoborník“ ponese typicky dva kontejnery Enfoncer a jeden odnímatelný zaměřovač – celková hmotnost tedy dosáhne 20 kg. Zaměřovač lze použít i na pancéřovkách Wirkmittel 90.
Typ senzoru střely nebyl přesně popsán, ale kvůli taktice „vystřel a zapomeň“ musí jít nepochybně o nějaký druh termovizní hlavice. Podobně jako u přenosného PTRK FGM-148 Javelin operát systému Enforcer prostřednictvím digitálního zaměřovače přenese záměrný kříž na cíl, „zamkne ho“, načež se potřebné informace o cíli přenesou do paměti střely. Po vypuštění se střela navádí na daný cíl zcela samostatně. Po použití se zaměřovač sundá k dalšímu použití a kontejner odhodí.
V budoucnu má být Enforcer vybaven i systémem, který umožní přenést souřadnice cíle do střely až po odpálení. Střela Enforcer pomocí návodčích palby tak získá schopnost ničit i cíle ležící mimo přímou viditelnost.
Uložení střely Enforcer v kontejneru; větší foto / Remigiusz Wilk; MILMAG
Enforcer má poskytnout jednotlivým vojákům schopnosti PTRK Javelin ale za mnohem nižší cenu a v mnohem kompaktnějším balení. Vždyť celý odpalovací komplet se střelou Javelin má hmotnost přes 22 kg (každá střela 11,8 kg) a musí ho přenášet dva vojáci. PTRK Javelin se zaměřovačem navíc stojí 250 000 dolarů a jedna střela cca 100 000 dolarů.
Firma MBDA očekává certifikaci střely Enforcer v roce 2019 (o rok později oproti plánu). V první řádě MBDA nabídne Enforcer německé pěchotě a speciálním jednotkám, následně i dalším zákazníkům. MBDA také plánuje střely lafetovat na nejrůznější pozemní, vzdušné a letecké platformy. Kontejner se střelou lze umístit na malá bezpilotní letadla, či dokonce nejrůznější komerční multikoptéry. Kontejnery lze lafetovat samozřejmě i na nejrůznější malá taktická vozidla nebo buginy.
Stephen Scott, vedoucí divize pro budoucí zbraňové systémy v MBDA uvedl, že Enforcer je modulární – zákazníci z různých zemí mohou využít vlastní naváděcí a bojové hlavice nebo zaměřovače. Platí to především pro americký trh, kde pro úspěch v amerických ozbrojených silách je nutné široké zapojení amerického průmyslu.
O střelu Enforcer se zajímá také polská armáda, která v rámci programu Hermit hledá člověkem přenositelné protitankové řízené střely s dostřelem minimálně 1400 m. Konkurenty střely Enfrocer je například švédská řízená střela ULM (Ultra-Light Missile) vypouštěná z pancéřovek Carl Gustav, Saab NLAW (Next generation Light Anti-tank Weapon) nebo izraelské střely Spike SR.
Zdroj: Army Recognition, MILMAG
Související články
Obrněný český Patriot na podvozku Tatra
Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...
-
14.06.2018
-
37 komentářů
-
Redakce AN
Klíčové modernizační projekty Armády ČR
Náčelník Generální štábu (GŠ) generálporučík Aleš Opata představil ambiciózní program modernizace ...
-
19.06.2018
-
81 komentářů
-
Jan Grohmann
Zetor Gerlach: Nabídka (nejen) pro slovenskou armádu
Na bratislavské výstavě IDEB 2018 se objevilo hned několik čtyřkolových obrněných vozidel pro ...
-
25.06.2018
-
96 komentářů
-
Redakce AN
Komentáře
Trocha jazykové korekce :
Ten RAMENNÍ raketomet má voják voperovaný dovnitř ramene, nebo ho jen odpaluje z ramene jako každou jinou RUČNÍ zbraň ?Trocha jazykové korekce :
Ten RAMENNÍ raketomet má voják voperovaný dovnitř ramene, nebo ho jen odpaluje z ramene jako každou jinou RUČNÍ zbraň ?Já jsem právě vzhledem ke stavu projektu "Voják 21. století" ten dotaz pochopil tak, že se Jara ptá na Přenosné Soupravy SSR TA, které se podepsali loni v srpnu.
Já jsem právě vzhledem ke stavu projektu "Voják 21. století" ten dotaz pochopil tak, že se Jara ptá na Přenosné Soupravy SSR TA, které se podepsali loni v srpnu.
To KOLT: ohledně použití CG a Enforcer souhlasím s vaším názorem (rovněž jej prosazuji) - CG je díky své univerzálnosti pro AČR výhodnější a to jak cenově, hmotnostně, tak i z ...Zobrazit celý příspěvek
To KOLT:
ohledně použití CG a Enforcer souhlasím s vaším názorem (rovněž jej prosazuji) - CG je díky své univerzálnosti pro AČR výhodnější a to jak cenově, hmotnostně, tak i z hlediska jeho taktického použití, především v zastavěných oblastech; nejen 43.vpr., ale hlavně USMC si jej nevybral zbytečně.
To Jara, tomas.kotnour:
firma Pramacom sice má na stránkách heslo C4ISTAR, ale to, na co je dán odkaz, jsou jen obecné definice složek schopnosti C4ISTAR. To, co Pramacom reálně dodává, má s vojákem budoucnosti společného jen tolik, že by snad něco takového někdy mohl nosit, ale spíš bude využívat informace, které pomocí těchto přístrojů budou někým jiným zjištěny. Zařízení, které Pramacom do AČR dodává (překupuje) jsou pro C4ISTAR jen běžné senzory, případně komunikační prostředky.
Z hlediska systémů vojáka budoucnosti byl v ČR již v minulosti vyvinut systém pro jednotlivce (tzv. sesednutého vojáka). Jeho vývoj byl realizován ve státním podniku VOP-026 Šternberk (v rámci tohoto podniku konkrétně ve VTÚVM Slavičín), ve spolupráci s Univerzitou Obrany; prototyp byl představen na výstavě Future Soldier již v roce 2008, následně na IDET 2009, pak asi byly další práce zastaveny.Skrýt celý příspěvekLaci, je mi jasné, že máte bližší pohled do problematiky ;-) Proto mě tenhle pohled drobet překvapuje. Když pominu, že to byl právě 43. vpr, který si jako první v AČR prosadil ...Zobrazit celý příspěvek
Laci, je mi jasné, že máte bližší pohled do problematiky ;-) Proto mě tenhle pohled drobet překvapuje. Když pominu, že to byl právě 43. vpr, který si jako první v AČR prosadil pořízení CG (snad věděli proč, ne?), tak mi právě pro výsadkáře přijde lepší něco, co umožňuje široké spektrum a má nižší hmotnost munice. Ten tříprvkový systém, jaký popisuje petres, mi přijde poměrně vhodný právě pro výsadkáře/commando/rangers. CG M4 váží o dvě kila méně (tzn. o hmotnost zaměřovače), co jeden Enforcer. Do dvaceti kg se tedy vejde odpalovací zařízení spolu s čtyřmi střelami (typicky 3 kg, takže 3x3 kg a jedna tandemová 4 kg).
Netvrdím, že by Enforcer nenašel uplatnění. Jen právě pro ten městský boj, kde není moc problém s dostřelem, mi CG přijde jako dobré řešení, protože cena jednoho výstřelu bude u Enforceru téměř jistě o poznání vyšší...Skrýt celý příspěvekDostřel Enforceru je sice do města možná naddimenzovanej, ale pro výsadkáře, speciální jednotky a další menší jednotky bojující třeba v těch zmíněných městech v menších počtech je ...Zobrazit celý příspěvek
Dostřel Enforceru je sice do města možná naddimenzovanej, ale pro výsadkáře, speciální jednotky a další menší jednotky bojující třeba v těch zmíněných městech v menších počtech je ten Enforcer právě že vhodnější kvůli velikosti, skladnosti, absenci výstupků na konstrukci, za který se dá všude možně zachytit a brání ve volnějším pohybu, kterej je ve městě klíčovej. Váhově na tom budou asi podobně.
Carl-Gustaf je, podle mě, vhodnější pro těžší mechanizované jednotky, které ho mají kam dát, mají kde do něj skladovat munici a můžou zasypávat nepřítele (s velkou nadsázkou) třeba celej den.
Takže jak již bylo zmíněno, tyhle dva systémy by se měly spíš doplňovat, než si konkurovat.Skrýt celý příspěvekJenom doplním svůj předchozí příspěvek. CG na úrovní čety, Spike LR II na úrovní roty. Na úrovní družstva spíše nějakou jednorázovku jako novější typy AT4 (v podstatě jednorázový ...Zobrazit celý příspěvek
Jenom doplním svůj předchozí příspěvek.
CG na úrovní čety, Spike LR II na úrovní roty. Na úrovní družstva spíše nějakou jednorázovku jako novější typy AT4 (v podstatě jednorázový CG).Skrýt celý příspěvekPavolR, KOLT souhlasím s vámi, co se týká využitelnosti CG v městském boji. Proto by mi jako ideální kompromis přišel CG, který používá nejenom běžnou munici (kde velká část ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR, KOLT
souhlasím s vámi, co se týká využitelnosti CG v městském boji. Proto by mi jako ideální kompromis přišel CG, který používá nejenom běžnou munici (kde velká část munice je použita proti opevněným cílům, ne proti obrněné technice), ale i onu naváděnou ULM a to vše lze opakovaně nabít. A to si myslím je nejenom ekonomické, ale nezvyšuje to ani počet používaných typů střel. Otázka je, jestli tyto lehčí naváděné střely umí Top Attack, což vidím v době rychle se rozšiřujících AO na obrněných vozidlech jako důležité. Potřeba těžší PTŘS od Spike LR výše (vyšší účinnost, větší dostřel) podle mne zůstane.Skrýt celý příspěvekCG a Enforcer či jeho ekvivalenty by se měly spíš doplňovat než si přímo konkurovat. Nicméně mám také pocit, že v městském boji bude CG využitelnější, zvlášť proti slabšímu ...Zobrazit celý příspěvek
CG a Enforcer či jeho ekvivalenty by se měly spíš doplňovat než si přímo konkurovat. Nicméně mám také pocit, že v městském boji bude CG využitelnější, zvlášť proti slabšímu protivníkovi.Skrýt celý příspěvek
petres: Pri boji v teréne máte pravdu, ale ak to porovnáme z hľadiska potrieb mestského boja (viď názov článku), ktorý prebieha na vzdialenosti rádovo stoviek metrov, tam sa tie ...Zobrazit celý příspěvek
petres:
Pri boji v teréne máte pravdu, ale ak to porovnáme z hľadiska potrieb mestského boja (viď názov článku), ktorý prebieha na vzdialenosti rádovo stoviek metrov, tam sa tie najvymakanejšie prednosti Enforcera takmer nevyužijú a výhodnejšie je ničiť pozície a vozidlá protivníka väčším množstvom lacnejšej munície.Skrýt celý příspěvekMňa by zaujímalo cenové porovnanie s jeho priamymi konkurentmi. Javelin je pomerne drahá záležitosť, ale ako to je napríklad oproti Spike SR?
Mňa by zaujímalo cenové porovnanie s jeho priamymi konkurentmi. Javelin je pomerne drahá záležitosť, ale ako to je napríklad oproti Spike SR?
http://www.infrared.cz/domains...
Systémy - C4ISTARhttp://www.infrared.cz/domains...
Systémy - C4ISTARPavolR chcete srovnávat nesrovnatelné. Enforcer se navádí systémem „vystřel a zapomeň“ a má dostřel cca 2 000 m. Klasická munice do CG ne a má dostřel cca do 1 000 m. Jak máte ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR
chcete srovnávat nesrovnatelné. Enforcer se navádí systémem „vystřel a zapomeň“ a má dostřel cca 2 000 m. Klasická munice do CG ne a má dostřel cca do 1 000 m. Jak máte uvedeno na závěr článku konkurentem je švédská řízená střela ULM (Ultra-Light Missile) odpalovaná z CG, ta je schopna ničit obrněné cíle až na vzdálenost 2000 metrů. Hmotnost střely je 5 kg.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...