ERA v mezinárodním výzkumném týmu pro vývoj nejnovější radarové technologie

Foto:  Systém založený na technologii Pasivní koherentní lokace. / ERA
Foto: Systém založený na technologii Pasivní koherentní lokace. / ERA

ERA Pardubice uspěla v tendru Úřadu pro civilní letectví Spojeného království (UK CAA), který hodnotil možnosti nově vyvíjených sledovacích technologií nahradit stávající radary. Firma se tak stala součástí týmu, který bude pracovat v programu placeném britskou vládou na uvolnění vysílacích pásem, které se dosud využívaly pro radarové vysílání.



Britská vláda slíbila komerčnímu sektoru uvolnit pásmo vysílacího spektra od 500 MHz do 5 GHz pro mobilní operátory a další veřejné služby do roku 2020. Část tohoto pásma je ale nyní vyhrazena pro primární sledovací radary, které slouží k navigaci letadel a lodí a pro bezpečnostní operace ozbrojených sil.

Úřad proto hledal partnery schopné dodat takzvané nekooperativní sledovací systémy, které pro své fungování tyto vysílací frekvence nepotřebují a které by dokázaly stávající radary nahradit. A jeden takový právě vyvíjejí i výzkumníci firmy ERA.

ERA nedávno představila pasivní alternativu k primárnímu aktivnímu radaru - systém založený na technologii Pasivní koherentní lokace. S ním se zúčastnila tendru UK CAA a byla vybrána pro další spolupráci v jeho mezinárodním týmu.

ERA věří, že tato nová technologie nejenže umožní uvolnit vysílací pásmo podle plánu Velké Británie, ale dále vylepší sledovací možnosti v oblasti řízení letového provozu nad jejím územím.

ERA v mezinárodním výzkumném týmu pro vývoj nejnovÄ›jší radarové technologie Foto: Systém založený na technologii Pasivní koherentní lokace. / ERA

Pro českou firmu je to velká výzva – její systém pasivní sledovací technologie musí být dokončen a vylepšen tak, aby se z demonstrátoru stal obchodovatelným průmyslovým výrobkem, a to vše k datu, které bylo vládním programem stanoveno pro uvolnění vysílacího pásma.

Tento program pod anglickým názvem The S-Band Spectrum Release Programme má za úkol spojit síly výzkumných center a vývojových firem, jako je ERA, z celé Evropy, aby potřebný systém vymyslely a dodaly.

ERA se při soutěži pro výběr vhodných členů výzkumného týmu mohla opřít a o skvělé reference – její práci britský letecký úřad UK CAA dobře zná. Systémy ERA fungují na několika britských letištích a nedávno byl jeden z nich certifikován jako plnohodnotná náhrada sekundárního radaru.

O britském Úřadu civilního letectví UK CAA

United Kingdom Civil Aviation Authority (UK CAA) je statutární organizace se sídlem v Londýně, která stanovuje pravidla pro civilní řízení letového provozu ve Spojeném království.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o nejnovější radarové systémy společnosti ERA

V posledním listopadovém týdnu přivítala pardubická společnost ERA na oficiální návštěvě náčelníka ...

Reportáž z ERA Pardubice

Přinášíme vám reportáž z ERA Pardubice, výrobce pasivních radiolokátorů pro civilní i vojenské ...

ERA představila obranné technologie studentům vojenské akademie z Velké Británie

Pardubickou firmu ERA navštívila minulý týden skupina padesáti studentů britské Defence Academy ze ...

IDEX 2013 - Pardubická ERA vystavovala ve Spojených arabských emirátech

Pardubická společnost ERA se v druhé polovině února prezentovala na největší výstavě obranné ...