ERA na letišti Fujairah v Arabských emirátech

letišti ve městě Fujairah
Foto: Letiště ve městě Fujairah / ERA

Letištní systém ERA, který sleduje provoz na letišti ve městě Fujairah v Emirátech, je první systém svého druhu na Středním východě. Po testech, kterými systém na mezinárodním letišti nedávno úspěšně prošel, byl nyní oficiálně schválen do provozu místním Úřadem pro civilní letectví.

Systém od pardubické firmy ERA byl vybrán pro tuto pouštní oblast díky své unikátní schopnosti vydržet extrémní klimatické podmínky v místech, kde teploty běžně šplhají k 60 stupňům nad nulou.Systém sestávající ze sedmi pozemních stanic rozmístěných v okolí letiště byl odzkoušen a plně akceptován zákazníkem, kterým je Fujairah International Airport. ERA získala smlouvu na dodávku systému v roce 2011. Navržené síť stanic měla za úkol zlepšit pokrytí letištní příletové oblasti (Control Terminal Region) do vzdálenosti 60 námořních mil.

ERA Foto: Pro oblast je typické drsné pouštní prostředí. / ERAMulti-sensorový přehledový systém projektu WAM Fujairah používá GPS synchronizaci. Systém sestává ze stanic nakonfigurovaných z modulů ke specifickému účelu – přijímač, dotazovač či transpondér – které jsou vyrobeny tak, aby byly plně funkční v extrémním klimatu horké a prašné pouště, v níž letiště leží. To znamená, že stanice jsou uzavřené v kovových skříních, které nepropouštějí prach a odolávají vysokým teplotám.Srdcem systému je Centrální stanice, která provádí výpočty k určení polohy cílů a poskytuje data pro řízení letového provozu. Koncept stojí na vysoce spolehlivém a plně redundantním řešení od firmy Hewlett Packard. Komunikační linky, využívající mikrovlnná pojítka firmy Motorola, dodala přímo ERA. Tato část projektu byla pro techniky firmy velkou výzvou, protože mnoho sensorů je umístěno v poušti na odloučených místech bez infrastruktury.

ERA Foto: Jedna ze stanic systému ERA. / ERAO letišti ve Fujaiře

Mezinárodní letiště Fujairah International Airport leží dva kilometry jižně od města Fujairah ve stejnojmenném emirátu – jednom z regionů Spojených arabských emirátů. Letištěm, které je v provozu od roku 1987, projde ročně dva miliony cestujících. Spojené arabské emiráty, často zkráceně nazývány jen Emiráty, jsou státem na jihovýchodě Arabského poloostrova ležícím u Perského zálivu.

O společnosti ERA

Společnost ERA a.s., která je od roku 2011 členem skupiny OMNIPOL, je průkopníkem a předním dodavatelem řešení pro sledování letového provozu ve vzduchu i na civilních letištích a pro potřeby armádních a bezpečnostních složek. Díky osvědčeným technologiím multilaterace a ADS-B nabízejícím výkonná a spolehlivá dohledová řešení dodala ERA přes sto systémů zákazníkům z řad organizací řízení letového provozu, letišť a vojenských sil ve 48 zemích v Evropě, USA, na Středním Východě, v Africe, Jižní Americe a v Asii.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Systém ERA na letišti v Newcastlu, klasický radar se může vypnout

Pardubická firma ERA získala poprvé certifikát od Úřadu civilního letectví Spojeného království, že ...

ERA připravuje letiště v Soči na olympijské hry

Před několika dny uvedla pardubická firma ERA do provozu svůj systém pro sledování letového provozu ...

ERA v mezinárodním výzkumném týmu pro vývoj nejnovější radarové technologie

ERA Pardubice uspěla v tendru Úřadu pro civilní letectví Spojeného království (UK CAA), který ...

ERA podepsala smlouvu s NATO na dodávku dvou vojenských systémů VERA-NG

Dnes 12. května byla v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu slavnostně podepsána smlouva mezi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...