ERA představila obranné technologie studentům vojenské akademie z Velké Británie

ERA Pardubice
Foto: Studenti z britské Defence Academy na návštěvě v ERA Pardubice / ERA

Pardubickou firmu ERA navštívila minulý týden skupina padesáti studentů britské Defence Academy ze Shrivenhamu. Hlavním cílem návštěvy 50 důstojníků různých národností bylo seznámení s technologiemi v oboru pasivní radiolokace, které ERA úspěšně vyváží do celého světa, především s unikátním radiolokátorem VERA-NG.  Při prohlídce výrobních kapacit společnosti byli důstojníci z britské akademie seznámeni s možnostmi využití pasivních přehledových systémů jak pro bezpečnost civilních letišť, tak pro vzdušnou obranu států. 

Návštěva se uskutečnila na žádost Britské ambasády v Praze jako součást projektu výměny informací mezi vládami, ozbrojenými silami a výrobci vojenských obranných technologií států Evropské unie. Vojáci v Pardubicích rovněž navštívili firmu Explosia. „V našem programu máme 280 studentů z mnoha zemí světa, kteří se připravují na kariéru velitelů vojenských útvarů a vysokých představitelů na ministerstvech obrany. Některé skupiny vycestovaly sbírat zkušenosti do Paříže, Berlína, Ankary či Osla, my jsme si ale vybrali Českou republiku a velmi se nám zde líbí. Přijeli jsme do Pardubic nejen proto, že nám průmyslový charakter města připomíná naše domovské sídlo Shrivenham, ale protože nás eminentně zajímají výrobky místních firem ERA a Explosia,” uvedl vedoucí skupiny, velitel letky Královského letectva Simon John Ling během návštěvy ERA.

Součástí oficiálního programu návštěvy byly prezentace odborníků z ERA o historii alternativní radiolokace a demonstrace fungování vojenského systému VERA-NG. Tento multistatický pasivní radar, který monitoruje vojenské cíle včetně lodí a letadel, nabízí variantu ke klasickým radarům s lepším poměrem cena - výkon. Vidí cíle, aniž by sám mohl být odhalen, protože nic nevysílá. „Celý svůj život jsem zasvětil službě u námořnictva jako pilot helikoptéry a jsem nadšen z možností, které přináší pasivní sledovací technologie jako je VERA vyráběná vaší firmou,” řekl jeden z účastníků exkurze, velitel Královského námořnictva Nicholas Charles Cooke-Priest.

O systému VERA-NG

Pasivní sledovací technologie jsou dnes jednou z nejdůležitějších součástí moderní koncepce systémů řízení a velení. VERA-NG představuje poslední generaci osvědčených pasivních sledovacích systémů pro vojenské využití. Nevyzařuje elektromagnetickou energii, čímž je radiotechnicky neviditelná. Umožňuje tedy maximální ostražitost při zachování dobrých sousedských vztahů a navíc ani nemůže být cílem protiradarových střel.

O britské vojenské akademii

Defence Academy je místem postgraduálního vzdělávání vyšších důstojníků ve Spojeném království. Připravuje odborníky pro britské ozbrojené síly a pracovníky pro ministerstvo obrany. Skupina studentů, kteří navštívili Pardubice, studuje speciální roční kurs zaměřený na mezinárodní vztahy a spolupráci států Evropské unie v oblasti obrany. Kromě Britů byli členy skupiny také vojenští experti z Austrálie, Kolumbie, Indie, Malajsie, Německa, Japonska či Pakistánu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Reportáž z ERA Pardubice

Přinášíme vám reportáž z ERA Pardubice, výrobce pasivních radiolokátorů pro civilní i vojenské ...

ARGUS-IS – první skutečná vojenská křišťálová koule

V současné době asymetrických konfliktů je smrtelně důležité mít dokonalé povědomí o situaci na ...

Vojenské speciály TATRA na výstavě IDEX 2013

Společnost TATRA, specialista na vozidla pro nejtěžší terénní podmínky, upevňuje své pozice na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...