ERA rozšiřuje svůj systém v krajině sopek na Azorských ostrovech

ERA Azorské ostrovy
Foto: Letiště na Azorských ostrovech. / ERA

Společnost ERA úspěšně absolvovala testy nového systému pro sledování letového provozu nad západní částí Azorských ostrovů. Ten rozšíří již fungující systém v centrální části tohoto atlantického souostroví patřícího Portugalsku.

Firmu ERA si pro dodávku vybralo portugalské řízení letového provozu NAV Portugal, protože její systémy spolehlivě fungují i v náročných klimatických podmínkách. Na ostrovech sopečného původu panuje nadprůměrně vlhké oceánské podnebí a zažívají časté otřesy kvůli svému umístění na střetu euroasijské a euroamerické litosférické desky. ERA na projektu spolupracuje s firmou Westica ze skotského Glasgow, která dodává mikrovlnné spoje zajišťující datovou komunikaci.

Tovární testy výrobků ERA, které vždy předcházejí odzkoušení systému na místě, trvaly celý týden a zákazníka plně uspokojily. „NAV Portugal věří, že opětovným výběrem firmy ERA si zajistil hladký průběh rozšíření stávajícího systému, který se osvědčil jako velmi odolné řešení pro sledování leteckého provozu, schopné ustát všechny obtíže dané zvláštnostmi ostrovů,“ uvedl António Pinto Aires, šéf projektu za portugalskou stranu, který byl testování v Pardubicích osobně přítomen.

Použitý systém technologie WAM (Wide Area Multilateration) je schopen s vysokou přesností určit polohu každého letadla ve vzdušném prostoru nad daným územím. Po rozšíření bude mít na Azorech celkem 17 stanic, které budou sledovat letadla přelétávající ostrovy na frekventované trase z Evropy do Ameriky a příletové koridory pro přistání na třech místních letištích.

ERA

Foto: Český systém pro sledování letového provozu nepájí energie z větrných elektráren. / ERA

O výhodách multilatearace

Technologie zvaná multilaterace má několik zásadních předností ve srovnání s klasickými radary. Antény mají minimální energetickou náročnost a požadavky na zasíťování a nevyžadují žádnou lidskou obsluhu. Jsou odolné proti všem rozmarům počasí a velice ekologické, na což obyvatelé Azorských ostrovů dají – například elektrická energie se zde dík silným větrům získává z větrných elektráren. Další výhodou jsou nízké pořizovací náklady systému i potřebné infrastruktury a minimální náklady na údržbu, takže přehledový systém je velmi výhodný i tam, kde se použití radarů nevyplatí.

O Azorských ostrovech

Azory jsou portugalské souostroví a zámořské autonomní území Portugalska nacházející se v Atlantickém oceánu, přibližně 1500 km od hlavního města Lisabonu. Ostrovy jsou významnou turistickou oblastí a mají i značný dopravní význam – proto se zde nacházejí hned tři letiště, ačkoliv Azory mají pouze cca čtvrt milionu obyvatel. Souostroví velké 2330 km²je tvořeno devíti obydlenými ostrovy: Flores, Corvo, Graciosa, Terceria, São Jorge, Pico, Faial, São Miguel a Santa Maria. Místní hory jsou vysoké, včetně podmořské části až 4000 metrů (Ponta do Pico je s 2351 m n. m. i nejvyšší horou celého Portugalska). Jsou zde častá zemětřesení, mnoho jezer sopečného původu a minerální prameny.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o nejnovější radarové systémy společnosti ERA

V posledním listopadovém týdnu přivítala pardubická společnost ERA na oficiální návštěvě náčelníka ...

Reportáž z ERA Pardubice

Přinášíme vám reportáž z ERA Pardubice, výrobce pasivních radiolokátorů pro civilní i vojenské ...

ERA představila obranné technologie studentům vojenské akademie z Velké Británie

Pardubickou firmu ERA navštívila minulý týden skupina padesáti studentů britské Defence Academy ze ...

IDEX 2013 - Pardubická ERA vystavovala ve Spojených arabských emirátech

Pardubická společnost ERA se v druhé polovině února prezentovala na největší výstavě obranné ...