Eritrea - hra anebo příprava na převrat?

Foto: Eritrea je malý stát ve východní Africe / Google maps

Eritrea je státečkem umístěným ve východní části afrického kontinentu a jejími sousedy jsou země jako Džibuti, Ethiopie anebo třeba neklidný Súdán. Občansko-kmenovou válkou sužované Somálsko je skoro na dostřel. Mezi Eritreou a Etiopií trvá prakticky neutuchající napětí a to již od vyhlášení bývalé etiopské provincie samostatným státem v roce 1993. Avšak nynější situace je spíše odrazem vnitropolitických hrátek, než invazí sousední země.

Státní rozhlas ani televize nefungovaly a ministerstvo informací mlčelo. V pondělí 21. ledna se skupina asi 200 vojáků za podpory tanků zmocnila budovy ministerstva. Přes ředitele státní televize vzbouřenci vzkázali, že požadují propuštění všech politických vězňů v zemi. Na to, že se Eritrea mění v „ohromné vězení“ upozorňuje například mezinárodní organizace Human Rights Watch již od roku 2009. Podle OSN se zde nachází až 10 000 politických vězňů. Vše nasvědčovalo pokusu o převrat. 

Avšak nyní není vůbec jasné, o co vlastně v pondělí šlo. Někteří komentátoři stále trvají na své teorii pokusu o převrat, jiní se spíše přiklánějí k možnosti samostatné akce skupinky vojáků. Ti podle nich nebyli spokojeni s politickým vývojem v zemi a jejím vůdcem Isaiasem Afewerkim, jež zde vládne po dobu dvaceti let.

V pondělí v noci i po celé úterý všechny překvapil klid. Žádný střelba, demonstrace či jiné projevy násilí. Televize i rádio večer opět začaly vysílat a okolo budovy ministerstva není žádných známek po vojenské přítomnosti.

Když státní televize obnovila obvyklé vysílání, začali zpožděným zpravodajstvím, v 21:45 místního času, nebyl odvysílán žádný komentář k proběhlé situaci,“ píše BBC na svém informačním portálu. Stále se tak čeká na oficiální prohlášení, které by vysvětlilo pondělní incident, stejně jako by osvětlilo osud rukojmích. Mezi nimi byla i prezidentova dcera.

Eritrea leží v jednom z nechudších i nejvýbušnějších míst Afriky. Ona i státy kolem ní patří k jedněm z nejvíce represivních režimů regionu. OSN spolu s několika dalšími zeměmi na Eritreu uvalilo sankce kvůli údajnému financování somálských teroristických a odbojových skupin, stejně jako nedodržování základních práv a svobod občanů.

Prezident Isaias Afewerki byl zvolen do funkce v roce 1993, tedy hned po vyhlášení nezávislosti a od té doby se pomyslného trůnu v čele země nevzdal. Původně slíbené prezidentské volby z roku 1997 se nikdy neuskutečnily a režim vládnoucí díky moci jediné povolené strany (Lidová strana demokracie a spravedlnosti) tak pokračuje již dvacet let. Afewerki a jeho vláda jsou kritizováni pro selhání při implementaci demokracie v zemi. Jedním z klíčových momentů tohoto selhání bylo zavření odpůrců režimu a redakcí nezávislého tisku.

Zdroje: Al Jazeera, Lidovky, BBC, BBC, NY Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Omán koupí dvanáct stíhacích letounů Eurofighter Typhoon

BAE Systems oznámila těsně před Vánoci definitivní dohodu ohledně prodeje dvanácti nadzvukových ...

Francie vstoupila do občanské války o Mali

Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět ...

Francouzské pozemní jednotky postupují na sever Mali

Začala další etapa francouzského vojenského angažmá v Mali. V úterý vyrazily z hlavního města Mali ...

Dlouholetý konflikt doutná a v Kašmíru se opět střílí

Od začátku roku 2013 se znovu vyostřuje napětí na kašmírské hranici mezi Pákistánem a Indií. Mezi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David Khol
    15:03 23.01.2013

    Zajímavým může být i to, že podle dostupných údajů má Eritrea nejvyšší vojenské výdaje vzhledem k HDP - pro takovou chudou ekonomiku je to hodně náročné, ale na druhou stranu ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavým může být i to, že podle dostupných údajů má Eritrea nejvyšší vojenské výdaje vzhledem k HDP - pro takovou chudou ekonomiku je to hodně náročné, ale na druhou stranu vzhledem k bezpečnostní situaci celkem pochopitelné. Za těch dvacet let eritrejci dokázali vybudovat docela slušnou armádu - technologicky samozřejmě nemůže patřit k nejlepším, ale přesto se dosáhlo mnohého. A tak jsem docela zvědav, jak se ta armáda teď bude chovat - ta dnešní situace je podle všeho akcí jen poměrně malé jednotky. A je taky otázkou, jaký vliv to bude mít na celý regionSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...