Eritrea - hra anebo příprava na převrat?

Foto: Eritrea je malý stát ve východní Africe / Google maps

Eritrea je státečkem umístěným ve východní části afrického kontinentu a jejími sousedy jsou země jako Džibuti, Ethiopie anebo třeba neklidný Súdán. Občansko-kmenovou válkou sužované Somálsko je skoro na dostřel. Mezi Eritreou a Etiopií trvá prakticky neutuchající napětí a to již od vyhlášení bývalé etiopské provincie samostatným státem v roce 1993. Avšak nynější situace je spíše odrazem vnitropolitických hrátek, než invazí sousední země.

Státní rozhlas ani televize nefungovaly a ministerstvo informací mlčelo. V pondělí 21. ledna se skupina asi 200 vojáků za podpory tanků zmocnila budovy ministerstva. Přes ředitele státní televize vzbouřenci vzkázali, že požadují propuštění všech politických vězňů v zemi. Na to, že se Eritrea mění v „ohromné vězení“ upozorňuje například mezinárodní organizace Human Rights Watch již od roku 2009. Podle OSN se zde nachází až 10 000 politických vězňů. Vše nasvědčovalo pokusu o převrat. 

Avšak nyní není vůbec jasné, o co vlastně v pondělí šlo. Někteří komentátoři stále trvají na své teorii pokusu o převrat, jiní se spíše přiklánějí k možnosti samostatné akce skupinky vojáků. Ti podle nich nebyli spokojeni s politickým vývojem v zemi a jejím vůdcem Isaiasem Afewerkim, jež zde vládne po dobu dvaceti let.

V pondělí v noci i po celé úterý všechny překvapil klid. Žádný střelba, demonstrace či jiné projevy násilí. Televize i rádio večer opět začaly vysílat a okolo budovy ministerstva není žádných známek po vojenské přítomnosti.

Když státní televize obnovila obvyklé vysílání, začali zpožděným zpravodajstvím, v 21:45 místního času, nebyl odvysílán žádný komentář k proběhlé situaci,“ píše BBC na svém informačním portálu. Stále se tak čeká na oficiální prohlášení, které by vysvětlilo pondělní incident, stejně jako by osvětlilo osud rukojmích. Mezi nimi byla i prezidentova dcera.

Eritrea leží v jednom z nechudších i nejvýbušnějších míst Afriky. Ona i státy kolem ní patří k jedněm z nejvíce represivních režimů regionu. OSN spolu s několika dalšími zeměmi na Eritreu uvalilo sankce kvůli údajnému financování somálských teroristických a odbojových skupin, stejně jako nedodržování základních práv a svobod občanů.

Prezident Isaias Afewerki byl zvolen do funkce v roce 1993, tedy hned po vyhlášení nezávislosti a od té doby se pomyslného trůnu v čele země nevzdal. Původně slíbené prezidentské volby z roku 1997 se nikdy neuskutečnily a režim vládnoucí díky moci jediné povolené strany (Lidová strana demokracie a spravedlnosti) tak pokračuje již dvacet let. Afewerki a jeho vláda jsou kritizováni pro selhání při implementaci demokracie v zemi. Jedním z klíčových momentů tohoto selhání bylo zavření odpůrců režimu a redakcí nezávislého tisku.

Zdroje: Al Jazeera, Lidovky, BBC, BBC, NY Times

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Omán koupí dvanáct stíhacích letounů Eurofighter Typhoon

BAE Systems oznámila těsně před Vánoci definitivní dohodu ohledně prodeje dvanácti nadzvukových ...

Francie vstoupila do občanské války o Mali

Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět ...

Francouzské pozemní jednotky postupují na sever Mali

Začala další etapa francouzského vojenského angažmá v Mali. V úterý vyrazily z hlavního města Mali ...

Dlouholetý konflikt doutná a v Kašmíru se opět střílí

Od začátku roku 2013 se znovu vyostřuje napětí na kašmírské hranici mezi Pákistánem a Indií. Mezi ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
  • David Khol
    15:03 23.01.2013

    Zajímavým může být i to, že podle dostupných údajů má Eritrea nejvyšší vojenské výdaje vzhledem k HDP - pro takovou chudou ekonomiku je to hodně náročné, ale na druhou stranu vzhledem k bezpečnostní situaci celkem pochopitelné. Za těch dvacet let eritrejci dokázali vybudovat docela slušnou armádu - technologicky samozřejmě nemůže patřit k nejlepším, ale přesto se dosáhlo mnohého. A tak jsem docela zvědav, jak se ta armáda teď bude chovat - ta dnešní situace je podle všeho akcí jen poměrně malé jednotky. A je taky otázkou, jaký vliv to bude mít na celý region