Eskalace: Stínová válka mezi Izraelem a Íránem se stupňuje

Eskalace: Stínová válka mezi Izraelem a Íránem se stupňuje
Izraelský tank Merkava / IDF (Zvětšit)

Zhruba dva týdny po tom, co jsem na Armádních novinách psal, že se eskalační spirála na Blízkém východě zdánlivě přestává roztáčet, přišla oboustranná eskalace mezi Íránem a Izraelem.

Válka na pomezí šedé zóny nebo chceme-li stínová válka mezi Izraelem a Íránem spoluurčuje podobu Blízkého východu už dlouhé roky. Z mnoha konfliktů, které tento region zmítají, patří tento už dlouho k těm s nejvýbušnějším potenciálem. Oba státy na sebe vzájemně útočí, ale většinou bez toho, aby se k útokům otevřeně přihlásily a v případě Íránu navíc většinou zprostředkovaně, čímž se obě strany vyhýbají eskalaci do otevřené války. Za nekončících bojů mezi Izraelem a Íránem podporovanými skupinami jako je Hamás, Hizballáh a s dalšími militantními skupinami však stínová válka vstoupila do nové – a nebezpečnější fáze.

Jedna z izraelských korvet třídy Sa'ar 6, nejmodernějších válečných lodí země, se ocitla velmi blízko zasažení sebevražedným dronem, vypuštěným z Iráku. Loď právě kotvila v Ejlatu, když dron zasáhl budovu na molu vedle ní. Krátce poté, co dron zasáhl Ejlat, došlo k k bezprecedentnímu izraelskému leteckému útoku na budovu v areálu íránského velvyslanectví v syrském Damašku, při němž byli zabiti vrcholní íránští velitelé v regionu.

Útok na Ejlat[1] je významný, protože bylo zcela zřejmé, co bylo cílem útoku a ukázal na znepokojivou míru sofistikovanosti iráckých milic operujících pod bedlivým dohledem Teheránu (íránem dodanými zbraněmi). Lodě jsou nejzranitelnější právě v přístavu a relativně malé izraelské námořnictvo potřebuje každou loď, kterou má k dispozici, což platí dvojnásob o těch nejmodernějších.

Přístavní molo ve městě Ejlat, kde došlo k pokusu o útok na izraelskou korvetu / Google Earth

Al-Moqawamat al-Islamiat fi al-Iraq (Islámský odpor v Iráku, organizace nebo spíše „značka“ zastřešující jednotlivé šíitské milice pod vlivem Íránu), který za útokem stojí, stejně jako Hútíové tvrdí, že jeho údery (resp. pokusy o ně) jsou přímou reakcí na izraelské operace v Gaze. Ačkoli se Teherán od akcí této skupiny oficiálně distancuje kdykoliv se mu to hodí, o hlubokém propojení mezi Teheránem a těmito milicemi není absolutně žádných pochyb. Revoluční gardy (IRGC) dodávají zbraně, finance, výcvik a dost možná i operační velení rozličným skupinám sdruženým pod touto vlajkou. Těsně po útoku na izraelskou korvetu přišel patrně nejodvážnější kus z izraelské kampaně leteckých úderů proti íránským cílům a zájmům v Sýrii. Při tomto útoku letecké puma zničila budovu v areálu v těsné blízkosti íránského velvyslanectví v syrském hlavním městě.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

Jakub Szántó: Izrael proti vedení Hamásu aktivoval legendární jednotku „odplaty“ Kidon

„Po Hamásu, a to včetně jeho zahraničního vedení, které je v exilu v Libanonu, v Turecku a Kataru, ...

PREMIUM Teorie vítězství Izraele. Zničit Hamás. Ale co dál?  

Po ukončení dočasného příměří se Izrael vrátil ke svému vyhlášenému cíli zničit teroristickou ...

PREMIUM Profackování realitou: Izrael nedokáže zničit kořeny Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že cílem izraelských obranných sil (IDF) je „zcela ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.