Estonské pobřeží ochrání izraelské protilodní střely Blue Spear

Estonské pobřeží ochrání izraelské protilodní střely Blue Spear
Blue Spear / Foto: Proteus Advanced Systems (Zvětšit)

Značný ohlas vzbudil estonský nákup protilodních střel Blue Spear (5G SSM) od společnosti Proteus Advanced Systems, joint venture izraelské Israel Aerospace Industries (IAI) a singapurské ST Engineering Land Systems. Ohlasům se nelze divit. Tajemná Blue Spear je označována za nejpokročilejší protilodní střelu současnosti.

Estonské námořnictvo má pouze 300 námořníků a sedm malých lodí a člunů. Hlavními úkoly jsou boj proti minám a hlídkování. Vlajkovou lodí je ex-britská minolovka Admiral Cowan o výtlaku 450 tun. Nejvýkonnější zbraní estonských lodí je automatický dvojkanón ZU-23-2.

Střely Blue Spear tedy radikálně zvýší schopnosti toho drobného námořnictva.

„Vybraný zbraňový systém se v příštích desetiletích stane základním kamenem estonské námořní obrany," řekl Jüri Saska, velitel estonského námořnictva. „Estonské námořnictvo tak významně přispěje k národní, regionální i kolektivní obraně.“

O parametrech kontraktu nejsou žádné informace, tedy není znám počet nakupovaných střel ani časový plán – dodávky ale mají údajně proběhnout velmi rychle. Podle varšavského think-tanku Centre for Eastern Studies (OSW) námořnictvo počítá s operačním nasazením střel v roce 2024.

Nákup střel je nejkomplexnější a nejsložitější vojenský program v historii estonských ozbrojených sil. Na projektu se rovněž podílí estonské firmy. Současně půjde také o jednoznačně nejvýkonnější zbraňový systém chránící Estonsko a první raketový systém dlouhého dosahu v Pobaltí.


Střela Gabriel V s urychlovacím raketovým blokem; větší foto / Foto: Finnish Navy

Stejně jako kontrakt je tajemná i střela Blue Spear. Podle vzhledu i oficiálních informací jde o další evoluci izraelské protilodní střely Gabriel V, kterou si mimo jiné objednalo Finsko pro své korvety třídy Hamina a Pohjanmaa.

Dosah Blue Spear je 290 kilometrů při „nízkém profilu“ letu. Velikostně se Blue Spear podobá americké střele Harpoon, takže lze využít stejné odpalovací kontejnery. Střelu pohání malý proudový motor a rychlost letu je vysoce podzvuková. Start a potřebné zrychlení zajišťuje odhazovací raketový blok.

Střela funguje za každého počasí, vizuálních podmínek a zasahuje statické i pohyblivé námořní cíle ležící za horizontem nebo mimo přímou viditelnost.

Během letu se střela řídí pomocí satelitní a inerciální navigace, v koncové fázi letu pomocí vlastního aktivního radiolokátoru. Střela má údajně schopnost fungovat v prostředí elektronického boje (EB), kde je například rušen signál navigačních satelitů. Vzhledem ke schopnostem a zkušenostem Izraele lze právě oblast EB považovat za hlavní výhodu střely Blue Spear.

Střela má s vysokou mírou pravděpodobností obousměrný datalink a systémy elektronického průzkumu. Potvrzená je schopnost automatického vyhledávání a klasifikace cílů za pomocí prvků „umělé inteligence“. Lze očekávat nejen schopnost vybírat si prioritní cíle, ale i zasahovat konkrétní místo na lodi a zvolení nejvhodnějšího směru a úhlu útoku na základě známých vlastností protivzdušné obrany cíle.

Blue Spear a Sea Serpent jsou ve své podstatě zřejmě zcela identické střely. Rozdílný musí být navigační a naváděcí software. V Blue Spear jsou ale singapurské technologie, v Sea Serpent britské. Je to běžná strategie, jak zvýšit prodejní šance do konkrétní země. Ve své podstatě jde ale v obou případech zřejmě o izraelskou Gabriel V.

Blue Spear je společným dílem IAI a singapurské ST Engineering. Obě společnosti založily Proteus Advanced Systems v červenci 2020 za účelem propagace a prodeje pokročilých námořních raketových systémů. ST má pro střelu vyvinout nový startovací motor a naváděcí hlavici.

Spolupráce se Singapurem není náhodná – singapurské námořnictvo od poloviny tohoto desetiletí zavede šest víceúčelových bojových plavidel, které nahradí raketové korvety Victory. Nová plavidla tedy téměř jistě získají střelu Blue Spear nebo pokročilejší verzí. Celkově pak Blue Spear v singapurském námořnictvu nahradí zastaralé americké RGM-84C Harpoon.

Blue Spear je na první pohled vizuálně identická se střelou Sea Serpenta, kterou IAI s britskou Thales UK nabízí Královskému námořnictvu. I o této zbrani se toho příliš neví. Podle marketingových materiálů mají být její schopnosti špičkové a mít možnost útočit na námořní i pozemní cíle.

Londýn hodlá snad ještě letos vybrat nové protilodní střely pro své fregaty Typ 23 – podobně jako v případě singapurského námořnictva nové střely nahradí Harpoony. Sea Serpent o přízeň Královského námořnictva soupeří s NSM (Naval Strike Missile), RBS 15 Mk. 4 a LRSAM (Long Range Anti-Ship Missile).


Test nové protilodní střely, zřejmě Gabriel V, tedy Sea Serpenta 

U Britů ale půjde o dočasné řešení, protože později hodlají zavést vlastní pokročilou protilodní střelu FC/ASW (Future Cruise/Anti-Ship Weapon). Má mít dolet minimálně 300 km, nést jednu 200kg a dvě samostatně vedené 50kg bojové hlavice a létat rychlostí Mach 5. Vstup do služby se očekává nejdříve v roce 2030 na fregatách Typ 26.

Zpět do Pobaltí. Nákup protilodních střel není jediným zajímavým projektem estonského námořnictva. Konsorcium estonských firem hodlá námořnictvu v roce 2026 dodat neurčitý typ bezposádkových lodí. Estonsko začne také letos přebírat neznámý typ finských námořních min (zřejmě TURSO MM30 nebo BLOCKER) a hodlá výrazně zvýšit své situační povědomí o tom, co se děje na hladině a pod hladinou ve svých vodách.

Díky svému dosahu lze Blue Spear odpalovat z estonského vnitrozemí. Ostatně Finský záliv, který je vstupní branou do Petrohradu, je v nejširším místě široky jen 130 kilometrů. Střely mají být také umístěny na dvou západních estonských ostrovech, odkud mají teoretický dosah až na území Švédska a mohou chránit celé pobřeží Lotyšska.

Estonsko pokračuje v rychlém posilování svých ozbrojených sil. V příštím roce podle OSW Tallinn na nákup střel Blue Spear vydá 46 milionů euro (1,16 miliardy Kč) z celkového rozpočtu 748 milionů euro (19 miliard Kč), což činní 2,31 % HDP.

Zdroj: Defense News, Konflikty

Nahlásit chybu v článku


Související články

MLCPS: 16 000 útočných pušek pro estonskou armádu

Americká firma Lewis Machine & Tool Company (LMT) dodá estonské armádě 16 000 nových útočných ...

Novinky z Pobaltí: NASAMS 2 pro Litvu, houfnice K9 pro Estonsko

Baltské státy pokračují v investicích do své obrany. Estonsko nakoupí dalších šest jihokorejských ...

Estonská firma Milrem Robotics robotizuje mechanizovanou pěchotu

Estonská Milrem Robotics před pár dny představila robotické vozidlo Type-X s belgickým bojovým ...

Estonská Milrem Robotics testuje bojového robota Type-X

Estonská společnost Milrem Robotics je předním výrobcem robotických pozemních vozidel pro ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Radovan
    12:59 20.10.2021

    Estonci Rusko velmi štvou, protože se jim velmi daří a hned za humny Petrohradu ukazují jak to jde jinak. Myslím že většina estonských Rusů třeba v Narvě by už zpátky k Rusku ani ...Zobrazit celý příspěvek

    Estonci Rusko velmi štvou, protože se jim velmi daří a hned za humny Petrohradu ukazují jak to jde jinak. Myslím že většina estonských Rusů třeba v Narvě by už zpátky k Rusku ani nechtěla, protože hned za řekou vidí jak to funguje v té největší zemi světa a jak u nich.
    Estonsko je světový premiant v digitalizaci státní správy. V Estonsku je nejvíce start-upů na počet obyvatel z celé Evropy. Estonští školáci se umisťují na předních příčkách v celosvětových srovnávacích testech. Estonsko se úspěšně vypořádalo s úbytkem obyvatel, kterým trpí Litva a Lotyšsko, s Estonska se už téměř neemigruje, naopak jsem přijíždějí odborníci třeba v IT. I tu porodnost mají na celkem slušné úrovni.
    1991 - Rusko a Estonsko stejná startovní čára, 2021 - obrovský rozdíl snad ve všem. Jeďte se tam podívat, je to i velmi krásná země.Skrýt celý příspěvek

    • J4KU8
      13:57 20.10.2021

      Mohu potvrdit. Párkrát jsem tam byl a ten pokrok i o proti nám je značný, natož vůči Rusku. Jezdím tam pracovně a mohu říct, že tamní firmy jsou na špičce co se týká automatizace. ...Zobrazit celý příspěvek

      Mohu potvrdit.
      Párkrát jsem tam byl a ten pokrok i o proti nám je značný, natož vůči Rusku.
      Jezdím tam pracovně a mohu říct, že tamní firmy jsou na špičce co se týká automatizace. Takový standard u nás není...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:41 20.10.2021

      Estonci mají zajímavou výhodu v tom, že počet obyvatel je u nich malý. Každý každého zná a hůře se tam rozkrádá/tuneluje/odklání. A mimo výhod EU do nich ve velkém investovali ...Zobrazit celý příspěvek

      Estonci mají zajímavou výhodu v tom, že počet obyvatel je u nich malý. Každý každého zná a hůře se tam rozkrádá/tuneluje/odklání.
      A mimo výhod EU do nich ve velkém investovali finové.Skrýt celý příspěvek

      • Takeda
        06:57 21.10.2021

        A nás je víc, takže se lépe krade? Nene. Je to jinak, my máme v národní povaze, že je nám všechno buřt, proto se tu lépe krade. Taky kašlem na pravidla. Čech na politiky nadává, ...Zobrazit celý příspěvek

        A nás je víc, takže se lépe krade? Nene. Je to jinak, my máme v národní povaze, že je nám všechno buřt, proto se tu lépe krade. Taky kašlem na pravidla. Čech na politiky nadává, místo aby je kontroloval. To je příčina našeho marasmu - vlastní neschopnost.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          19:45 21.10.2021

          Je velký rozdíl v tom když se všichni znají, usnadňuje to i kontrolu. Kontrola politiků je těžká, oni schvalují zákony a kapři si rybník sami nevypusti. To co tu proběhlo v 90. ...Zobrazit celý příspěvek

          Je velký rozdíl v tom když se všichni znají, usnadňuje to i kontrolu.
          Kontrola politiků je těžká, oni schvalují zákony a kapři si rybník sami nevypusti. To co tu proběhlo v 90. letech bylo řízeno právě kontrolou politiků přes mafii.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            20:57 21.10.2021

            ... tých politikov ale volia voliči.... Tak ako u nás na Slovensku - u nás si väčšina volí podľa seba - takých, ktorí sľubujú pečené holuby z neba a ešte sú im ochotní tolerovať ...Zobrazit celý příspěvek

            ... tých politikov ale volia voliči....

            Tak ako u nás na Slovensku - u nás si väčšina volí podľa seba - takých, ktorí sľubujú pečené holuby z neba a ešte sú im ochotní tolerovať lúpež.... Že takto na lúpež doplácajú hlavne oni sami, to si vôbec neuvedomujú....

            Veď kto normálny môže voliť napríklad takú stranu, ktorú vedie človek z mafiánskych zoznamov.... A to mu stačí nasľubovať nájomné byty, 13. dôchodky (aj keď rok má len 12 mesiacov...) a podobné populistické reči. A za chrbtov voličov si dohaduje spoluprácu s bývalými tvorcami mafiánskeho štátu....Skrýt celý příspěvek

          • apache
            19:47 24.10.2021

            Je úplně jedno, kolik má země obyvatel. Hlavním předpokladem zkrátka je mentalita. Systém, který tu máme odpovídá české mentalitě. Obecně se dá říct, že kdo může, ten krade, zbytek ...Zobrazit celý příspěvek

            Je úplně jedno, kolik má země obyvatel. Hlavním předpokladem zkrátka je mentalita. Systém, který tu máme odpovídá české mentalitě. Obecně se dá říct, že kdo může, ten krade, zbytek sice remcá, ale sám by kradl taky, kdyby dostal příležitost, proto změnit systém není vůle, ani shora, ani zdola. Naopak předpokladem k bezkorupční společnosti je zásadovost, podíl zásadových lidí, kteří nekradou z principu, ne protože nemají příležitost. A zásadových lidí je v této zemi pramálo. Za život jsem se setkal s takovými lidmi a je symbolické, že pro své zásady, svoji poctivost, byli terčem posměchu svého okolí.

            Vsadím se, že v Estonsku na rozdíl od nás nemají žádné pořekadlo typu "Kdo nekrade, okrádá rodinu". V tom to je.Skrýt celý příspěvek

    • jozo
      02:10 23.10.2021

      Na mieste Estoncov by som skôr investoval do protivzdušnej obrany. Či na to úplne rezignovali? Najlepšia obrana je útok? Možno tiež nie zla stratégia pre malú exponovanú krajinu.

      Na mieste Estoncov by som skôr investoval do protivzdušnej obrany. Či na to úplne rezignovali? Najlepšia obrana je útok? Možno tiež nie zla stratégia pre malú exponovanú krajinu.

  • Kamil
    09:16 20.10.2021

    Ano, to je naprostá pravda, že dějiny se nezastavily a vyrobené zbraně se budou stále používat. Oceňuji vysoce fundované a přitom zajímavé články pana Grohmanna o zbraních a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, to je naprostá pravda, že dějiny se nezastavily a vyrobené zbraně se budou stále používat. Oceňuji vysoce fundované a přitom zajímavé články pana Grohmanna o zbraních a zbraňových systémech. Je vidět, že věci velmi rozumí. Děkuji.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:05 19.10.2021

    Tak proč to Rusko napadá všechny okolo? Ale to je na české vlastence širých plání Severní Asie zřejmě moc složitá úvaha, že!

    Tak proč to Rusko napadá všechny okolo? Ale to je na české vlastence širých plání Severní Asie zřejmě moc složitá úvaha, že!

    • flanker.jirka
      17:47 19.10.2021

      Smiřte se s tím, že vždycky se najde někdo, kdo vyrobené zbraně bude používat a že dějiny se nezastavily ani po roce 1945 ani po roce 1989. Jen EU na vše rezignovala zaspala dobu. Zobrazit celý příspěvek

      Smiřte se s tím, že vždycky se najde někdo, kdo vyrobené zbraně bude používat a že dějiny se nezastavily ani po roce 1945 ani po roce 1989.
      Jen EU na vše rezignovala zaspala dobu.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        18:56 19.10.2021

        To byla reakce na smazaný příspěvek jednoho severoasijského vlastence.
        Jinak dějiny jistě neskončily, ale Severní Asie se zasekla v jedné fázi, kterou už ostatní překonali.

        To byla reakce na smazaný příspěvek jednoho severoasijského vlastence.
        Jinak dějiny jistě neskončily, ale Severní Asie se zasekla v jedné fázi, kterou už ostatní překonali.

        • flanker.jirka
          19:49 19.10.2021

          Žádný strach, když přijdou, tak dostanou přes držku a potáhnou domů. Na Ukrajině na ně stačila i dost nepřipravená a nevybavená armáda. A dokázala je zastavit.

          Žádný strach, když přijdou, tak dostanou přes držku a potáhnou domů. Na Ukrajině na ně stačila i dost nepřipravená a nevybavená armáda. A dokázala je zastavit.

      • Klimesov
        06:50 20.10.2021

        EU zaspala? EU je nějaký zázračný stát nebo co? Nebo jde zase jen o nesmyslný alibizmus, kterým lidé omlouvají neschopnost své země a svých volených politických zástupců? EU nemá ...Zobrazit celý příspěvek

        EU zaspala? EU je nějaký zázračný stát nebo co? Nebo jde zase jen o nesmyslný alibizmus, kterým lidé omlouvají neschopnost své země a svých volených politických zástupců?
        EU nemá armádu, nemá tudíž kde zaspat. Je to sdružení několika nezávislých států, i když populisté tvrdí něco jiného.
        Už se s tím smiřte, že chyba není v EU, ale v jejich členských zemích tedy v ČR.Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          09:18 20.10.2021

          Jistě. Kdykoli je v EU něco špatně, můžou za to národní státy. Co tam teda dělají ty tisíce úředníků a nikým nevolených komisí? A ano, EU zaspala. Zaspala v devatesátých letech, ...Zobrazit celý příspěvek

          Jistě. Kdykoli je v EU něco špatně, můžou za to národní státy. Co tam teda dělají ty tisíce úředníků a nikým nevolených komisí? A ano, EU zaspala. Zaspala v devatesátých letech, kdy západ vyhrál studenou válku a oni úředníčci si začali myslet, že už navždy budou řešit jen velmi důležité a pro blaho lidí nezbytné věci jako je křivost banánů nebo korektní názvy potravin. A ano, Evropa by měla zůstat rozdělená do národních států a EU redukovaná na úroveň EHS a samostatných dohod jako je Schengenská dohoda a nebo dvou/vícestranný smluv mezi státy podle regionální potřeby a důležitosti. Ale třeba se pletu a vysvětlíš mi, jaká je zahraniční politika EU, jak Evropský parlament řešil covid a jak teď řeší energetickou krizi.Skrýt celý příspěvek

          • damik
            11:26 20.10.2021

            EU rozpocet je 2% rozpoctu vsech clenskych statu; a rekl bych ze tam je o hodne mensi bordel nez v CR statni sprave. A nejak jsem si nevsim ze by Ceska vlada nejak casto silne ...Zobrazit celý příspěvek

            EU rozpocet je 2% rozpoctu vsech clenskych statu; a rekl bych ze tam je o hodne mensi bordel nez v CR statni sprave.

            A nejak jsem si nevsim ze by Ceska vlada nejak casto silne kritizovala EU. Takze podle tveho prani CR jako narodni stat nema zadny velky vyznamny problem s EU ...Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            14:30 20.10.2021

            Damnik: Rozpočet těch úředníků je irelevantní. Zajímá mě reálný výsledek jejich činnosti. Co přesně přinesli obyvatelům Evropy mimo nesmyslných nařízení a postupného zchudnutí? ...Zobrazit celý příspěvek

            Damnik:
            Rozpočet těch úředníků je irelevantní. Zajímá mě reálný výsledek jejich činnosti. Co přesně přinesli obyvatelům Evropy mimo nesmyslných nařízení a postupného zchudnutí? Takže se vrať k tématu a odpověz jaká je zahraniční politika EU, jak Evropský parlament řešil covid a jak řeší současnou energetickou krizi.Skrýt celý příspěvek

          • damik
            16:38 20.10.2021

            Ceska vlada muze prosazovat Ceske narodni zajmy jak celosvetove mimo EU; tak i uvnitr EU. Treba s Ruskem, USA nebo treba ted s GB. Pred CR vstupem do EU by o zajmy CR nestekl ani ...Zobrazit celý příspěvek

            Ceska vlada muze prosazovat Ceske narodni zajmy jak celosvetove mimo EU; tak i uvnitr EU. Treba s Ruskem, USA nebo treba ted s GB.

            Pred CR vstupem do EU by o zajmy CR nestekl ani pes.

            A to ze se zlepsila emise aut ve velkych mestech je jenom prinos ...Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            20:31 20.10.2021

            Torong: Hlavní reálný výsledek existence EU je to, že je téměř nemožné aby Babiš zcela agrofertizoval Česko. Bez EU bych se toho v minulých letech reálně obával. A byla to právě ta ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong:
            Hlavní reálný výsledek existence EU je to, že je téměř nemožné aby Babiš zcela agrofertizoval Česko. Bez EU bych se toho v minulých letech reálně obával. A byla to právě ta nařízení EU, která na Babiše vyvíjela tlak ohledně střetu zájmů.

            Dalším, i když méně významným přínosem je omezení byrokracie. Zeptej se firem co vyvážejí do Británie, co se pro ně změnilo brexitem.
            https://www.seznamzpravy.cz/cl...

            Zahraniční politika toho moc nezmůže, jestliže rozhodnutí EU musí být jednomyslné. Ale přesto je možné sledovat jisté malé úspěchy třeba v sankční politice vůči Rusku.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:47 20.10.2021

            Jan55. Paradoxně to byla korupčně-dotační zemědělská politika Brusselu, která pomohla babišovi rozjet vše ve velkém. Notně k tomu přispěli i lidovci, kteří naprosto nezvládli ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan55.
            Paradoxně to byla korupčně-dotační zemědělská politika Brusselu, která pomohla babišovi rozjet vše ve velkém. Notně k tomu přispěli i lidovci, kteří naprosto nezvládli restituce a národní podporu domácím zemědělcům a potravinářskému průmyslu.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            06:45 21.10.2021

            Damnik: Přesně ro jsem čekal. Vyhýbavé nic neříkající kecy. Reálné EU žádnou zahraniční politiku nemá, dokonce ani představu o tom, jaká by vlastně měla být. Covid nijak neřešila a ...Zobrazit celý příspěvek

            Damnik:
            Přesně ro jsem čekal. Vyhýbavé nic neříkající kecy. Reálné EU žádnou zahraniční politiku nemá, dokonce ani představu o tom, jaká by vlastně měla být. Covid nijak neřešila a státy se přetahovaly o roušky ap. Totéž současná energetická krize. EU mlčí, pokud nepočítám prohlášení o tom, že to je maličkost, kterou bychom se neměli nechat rozházet.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            06:49 21.10.2021

            Jan padesátýpátý:
            Opravdu? A jak zabránila v Orbanizaci Maďarska? Je to přesně naopak. EU svou dotační politikou naopak Babiše stvořila. Bez dotací by celý agrofert padl na hubu.

            Jan padesátýpátý:
            Opravdu? A jak zabránila v Orbanizaci Maďarska? Je to přesně naopak. EU svou dotační politikou naopak Babiše stvořila. Bez dotací by celý agrofert padl na hubu.

          • Jan Padesátýpátý
            16:06 21.10.2021

            Torong: EU udržuje orbanizaci Maďarska v určitých mezích. Babiš nezačínal na dotacích, ale přebíráním firem na hraně zákona. Ani Berlusconiho podnikání není založené na dotacích, ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong:
            EU udržuje orbanizaci Maďarska v určitých mezích.

            Babiš nezačínal na dotacích, ale přebíráním firem na hraně zákona. Ani Berlusconiho podnikání není založené na dotacích, pokud vím, a přesto se z něj stal politický podnikatel podobného střihu jako Babiš.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            16:38 21.10.2021

            Jan padesátýpátý: A v jakých mezích ho udržuje? Ve skutečnosti v žádných. To jsou jenom prázdné řeči. A ano, Babiš začal přebíráním firem na hraně zákona. Ale bez dotací z EU by ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan padesátýpátý:
            A v jakých mezích ho udržuje? Ve skutečnosti v žádných. To jsou jenom prázdné řeči. A ano, Babiš začal přebíráním firem na hraně zákona. Ale bez dotací z EU by zůstal okresním formátem. Právě na Babišovi se ukazuje jaké zlo ty dotace jsou. EU rozdává peníze občanů a absolutně nekontroluje jestli splní účel toho na co byly vydány. Takových Babišů je po Evropě stovky. Pouze tenhle Babiš byl natolik hloupý, že šel do politiky.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            00:07 22.10.2021

            Torong: I já pokládám dotace za věc nedobrou. Podnikatelé, kteří by rádi privatizovali stát, ale nemusejí přicházet jedině z řad příjemců dotací. Jmenoval jsem v té souvislosti ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong:
            I já pokládám dotace za věc nedobrou.
            Podnikatelé, kteří by rádi privatizovali stát, ale nemusejí přicházet jedině z řad příjemců dotací. Jmenoval jsem v té souvislosti Berlusconiho.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            06:08 22.10.2021

            Jan Padesátýpátý:
            V jakých mezích udržuje EU toho Orbána a jakým způsobem? Jak přesně zabránila EU agrofertizaci Česka?

            Jan Padesátýpátý:
            V jakých mezích udržuje EU toho Orbána a jakým způsobem? Jak přesně zabránila EU agrofertizaci Česka?

          • Jan Padesátýpátý
            14:57 22.10.2021

            @Torong Orbán ví, že nemůže jít za určitou mez, aniž by Maďarsko vypadlo z EU. A to maďarští voliči nechtějí. V Česku je to podobné. Babišovi už šly na ruku všechny úřady s ...Zobrazit celý příspěvek

            @Torong

            Orbán ví, že nemůže jít za určitou mez, aniž by Maďarsko vypadlo z EU. A to maďarští voliči nechtějí. V Česku je to podobné.

            Babišovi už šly na ruku všechny úřady s výjimkou Černošic, které ale převálcoval StČ kraj v čele s Jermanovou. Kdyby nebylo EU, Babiš mohl říkat "podívejte se jsem čistý jak lilie". Babiš má pravdu: kdo ví jak by dopadly volby bez lživé kampaně EU :)Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            15:51 22.10.2021

            Ale no tak. Orbán bude v EU tak dlouho, jak to bude jemu vyhovovat. Ve chvíli kdy mu z toho nic nekápne nebo se nabídne zajímavější alternativa vystoupí. Ostatně už teď se ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale no tak. Orbán bude v EU tak dlouho, jak to bude jemu vyhovovat. Ve chvíli kdy mu z toho nic nekápne nebo se nabídne zajímavější alternativa vystoupí. Ostatně už teď se orientuje daleko víc na Rusko a Turecko.
            A Babiš? Žádná EU. Ale Čeští novináři a Čeští voliči, kteří s Babišem ořestali mít trpělivost a navíc Babišova kampaň, která odsála hlasy jeho potenciálním koaličním partnerům. To, že je Babiš téma někde v EU Českého voliče fakt moc netrápilo. EU prostě skutečně nijak Babiše ani Orbána neomezuje. Nebo jen minimálně. To, že u nás nedošlo k totálnímu obratu směrem k Moskvě fakt není žádná zásluha EU, ale shoda různých okolností, která začala smrtí Kellnera, přes Vrbětice až po Zemanovo onemocnění.Skrýt celý příspěvek

          • toustr
            17:58 22.10.2021

            V4 je taková krásná ukázka, jak jsou populističtí politici schopni zmobilizovat zástupy mediálně a politicky negramotných lidí, kterým častokrát stačilo zamávat penězi před očima a ...Zobrazit celý příspěvek

            V4 je taková krásná ukázka, jak jsou populističtí politici schopni zmobilizovat zástupy mediálně a politicky negramotných lidí, kterým častokrát stačilo zamávat penězi před očima a dostali od nich hlas, aniž by se ptali třeba na to, odkud se ty peníze vezmou. Jenže takto "uplácet" voliče nejde stoprocentně, pokud nastane krize (covid) nebo vyschne zdroj peněz (EU zastaví dotace). Pak voliči, kterým mazali med zjistí, že něco je vlastně špatně a nikdo není schopen s tím něco dělat. Polsko, Maďarsko (do demise současné vlády i Česko) jsou přesně názornými příklady. Politici jsou proti zlé, neomarxistické, příliš pokrokové, zelené EU, ale jakmile jim ti zlí z Bruselu pohrozí tresty (tedy třeba omezením přísunu dotací), tak jsou najednou poslušní jako pejsci... jednoduše si to nemohou dovolit.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          21:44 20.10.2021

          Klimesov Jestliže si musí členské státy vytvářet zákony pouze v souladu s tím co se "vymýšlí" v Brusselu, tak dávno nejde o členství suverénních států. Na to zaspat dobu ...Zobrazit celý příspěvek

          Klimesov
          Jestliže si musí členské státy vytvářet zákony pouze v souladu s tím co se "vymýšlí" v Brusselu, tak dávno nejde o členství suverénních států.
          Na to zaspat dobu nepotřebujete mít jednu EUarmádu. Chybí celková strategie v obraně, která by opravdu vydržela do prvního dne dalších potenciálních ohnisek konfliktů.Skrýt celý příspěvek

  • TomasR
    13:04 19.10.2021

    Blabolis nesmysly, Rusko je a bylo agresor minimalne na staty hranicici s Ruskem jiz od carskych dob a nic se na tom nezmenilo. To je princip jejich ideologie, jak udrzet Rusy v ...Zobrazit celý příspěvek

    Blabolis nesmysly, Rusko je a bylo agresor minimalne na staty hranicici s Ruskem jiz od carskych dob a nic se na tom nezmenilo. To je princip jejich ideologie, jak udrzet Rusy v poslusnosti i pres bidu a nesvobodu.Skrýt celý příspěvek

    • TomasR
      13:06 19.10.2021

      Zmizel puvodni post, na ktery jsem odpovidal.

      Zmizel puvodni post, na ktery jsem odpovidal.

  • korbendalas
    08:40 19.10.2021

    problem je v rychlosti, pomalá protilodní střela dává obraným systémum hodně času na zaměření a sestřel, jasně to ukázali zkoušky us navy na cílech MA-31 coz byly rakety Kh-31 bez ...Zobrazit celý příspěvek

    problem je v rychlosti, pomalá protilodní střela dává obraným systémum hodně času na zaměření a sestřel, jasně to ukázali zkoušky us navy na cílech MA-31 coz byly rakety Kh-31 bez bojové hlavice a sytemu řízení a navedení, poslední test byl v roce 2007 a phalanx měl při testech problem se zaměřením a sestřelem rakety co letí 3,5M a ještě manevruje. ale neměl žádnej problem s podzvukovýma cílema. phalanx ma maximální fektivní střlebu na 2km to MA-31 uletěl za měně než 2 vteřiny, raketa Gabriel má rychlost 240m/s řekněme že tahle je lepší a poletí 300m/s to je u phalanx čas kolem 7s to je pro radarovej i optickej system už dost času. a ruský CIWS mají delší dostřel kanonů cca 3,5km na lodích jich mají víc a s vyšší kadencí takže tahle podzvuková nebude pro ně až tak velkej problem, kor když jejich protilodní systemy mužou zasáhnout estonský cíle ještě z přístavu v Petrohradě.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      08:51 19.10.2021

      Předpokládám, že to co víš ty, vědí i konstruktéři v Izraeli. Takže je vysoce pravděpodobné, že tyto nevýhody nějak pořešili...

      Předpokládám, že to co víš ty, vědí i konstruktéři v Izraeli. Takže je vysoce pravděpodobné, že tyto nevýhody nějak pořešili...

    • Clanek
      15:56 19.10.2021

      Dostrel je jedna vec, ale CIWS zacina sledovat cil o dost dal a az samotna palba je vedena v mezich efektivniho dostrelu. Kazdej CIWS ma navic jine hodnoty vzdalenosti a vypalene ...Zobrazit celý příspěvek

      Dostrel je jedna vec, ale CIWS zacina sledovat cil o dost dal a az samotna palba je vedena v mezich efektivniho dostrelu. Kazdej CIWS ma navic jine hodnoty vzdalenosti a vypalene munice pro 95% zniceni cile, Phalanx to ma myslim kolem 700-900m od lodi pro pod i nadzvukove cile. Jak je to pro hypersonicke cile se logicky nikde nedocteme. Co je zajimavejsi je vezena zasoba munice. Vicemene kazdy CIWS na trhu ma zasoubu munice jen na nejcasteji 7-8 cilu. Nakonec vlastne jen staci poslat tech raket dostatek, nebo vic najednou.

      Podle papirovych parametru vypadaji hodne dobre CIWS stavene na vetsich razich, treba 40mm DARTO na starsich italskych lodich, nebo 57mm jinde. Zajimave je ze na novych italskych lodi jdou cestou jeste vetsi raze coby CIWS, rovnou 76mm "Super Rapido", kde maj v zasobniku dost granatu na minutovou palbu a kde dokazi nizko letici cile ostreloval uz na 8km vzdalenost. a pokud jde o vzdalenost jeste blizsi, maj k dispozici spis jako backup 3x25mm, ale primarni ukol ma ta sestasedmdesatka.
      Hodne dobre vypada i holandsky Goalkeeper, ten (znovu, jen podle papirovych parametru co jsem kdysi nasel) vychazel v pomeru spotrebovane munice, pravdepodobnost zniceni cile kontra mnozstvi munice v zasobniku vubec nejlip. (pro onu 76mm coby CIWS se toho moc najit neda, pokud jde o kalkulovane sestrely vs. vzdalenost vs. spotrebovana munice).Skrýt celý příspěvek

    • balm
      00:05 20.10.2021

      Nikoliv, problém je nepochopení schopností střely a fungování systému protivzdušné obrany krátkého dosahu. Kdyby to bylo tak jednoduché a jednoznačné, jak se snažíte obhajovat, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoliv, problém je nepochopení schopností střely a fungování systému protivzdušné obrany krátkého dosahu. Kdyby to bylo tak jednoduché a jednoznačné, jak se snažíte obhajovat, nikdo by takové střely nevyvíjel a nenakupoval. Pokročilou střelu provádějící agresivní manévry na úrovni hladiny moře tak snadno nezaměříte a nezničíte. Minimální výška, slaná voda, nízká odrazivost, manévrovatelnost představují pro střelecký režim radaru pořádný oříšek a fyzikální vlastnosti elektromagnetického vlnění neošálíte.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        22:05 20.10.2021

        Tyto střely si státy pořizují proti méně chráněným cílům. Pokud je cíl silně chráněn, tak provádí útoky swarm taktikou ve snaze obranné systémy zahltit. Blue Spear je koncipován ...Zobrazit celý příspěvek

        Tyto střely si státy pořizují proti méně chráněným cílům. Pokud je cíl silně chráněn, tak provádí útoky swarm taktikou ve snaze obranné systémy zahltit. Blue Spear je koncipován jako levná střela právě z toho důvodu, nikde nejsou vidět snahy o to drak postavit se stealth charakteristikou.
        Poněkud podceňujete kvalitu soudobých radiolokátorů v rozlišování pohyblivých cílů v prostředí silných rušivých odrazů, jakými jsou mořské vlny. Soudobé radary dokáží nad hladinou moře rozlišit i po větru letící ptáky, kteří mají podobný doppler jako vlny, oproti tomu je střela s rychlostí přes 500 km/h snadněji rozlišitelná. Zapomínáte také na koncepci sledování ve více frekvenčních pásmech více radiolokátory na palubách ruských lodí, což zvyšuje schopnost pracovat i v prostředí rozbouřené hladiny.Skrýt celý příspěvek

    • damik
      11:19 20.10.2021

      taky nevis jestli strela prudce nezrychli par kilometru pred cilem ...

      taky nevis jestli strela prudce nezrychli par kilometru pred cilem ...

      • damik
        16:31 20.10.2021

        A taky muze byt stealth ...

        A taky muze byt stealth ...

      • damik
        16:31 20.10.2021

        taky nevis jestli strela prudce nezrychli par kilometru pred cilem ...

        taky nevis jestli strela prudce nezrychli par kilometru pred cilem ...

        • flanker.jirka
          21:51 20.10.2021

          jak by jste si představoval "razantní" zrychlení u střely která je na uvodních obrázcích? Stále bude podzvuková a na stealth s takovými tvary zapomeňte.

          jak by jste si představoval "razantní" zrychlení u střely která je na uvodních obrázcích? Stále bude podzvuková a na stealth s takovými tvary zapomeňte.

  • toustr
    15:20 18.10.2021

    V širším kontextu se jedná o další kladivo na Baltskou flotilu. Rusko, bohužel, místo uznání faktu, že z Číny přijdou horší věci, stále jede svoji "antizápadní" politiku a podle mě ...Zobrazit celý příspěvek

    V širším kontextu se jedná o další kladivo na Baltskou flotilu. Rusko, bohužel, místo uznání faktu, že z Číny přijdou horší věci, stále jede svoji "antizápadní" politiku a podle mě až z trucu víc a víc spolupracuje právě s Čínou. Navíc ještě ukončilo oficiální spolupráci s NATO. Obávám se, že nová studená válka nám klepe na dveře.... doufejme, že bude opět jen studená.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      15:29 18.10.2021

      Studená válka je v dnešní době nic neříkající prázdný pojem - to bylo ideologické soupeření mezi dvěma bloky. Dnes žádné dva bloky neexistují. Dnes "válčí" a současně vyjednává ...Zobrazit celý příspěvek

      Studená válka je v dnešní době nic neříkající prázdný pojem - to bylo ideologické soupeření mezi dvěma bloky. Dnes žádné dva bloky neexistují. Dnes "válčí" a současně vyjednává každý s každým. Pokud si chcete vypůjčit pojem z historie, tak pak "koncert mocností".Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        15:42 18.10.2021

        V době studené války ovšem také existovalo soupeření mimo dva hlavní bloky. Jako dnes. Sice oficiálně spolu soupeřily USA (a jejich spojenci) a SSSR (+socialistické země), ale v ...Zobrazit celý příspěvek

        V době studené války ovšem také existovalo soupeření mimo dva hlavní bloky. Jako dnes.
        Sice oficiálně spolu soupeřily USA (a jejich spojenci) a SSSR (+socialistické země), ale v praxi existovalo i soupeření SSSR vs Čína, Čína vs Indie, Indie vs Pákistán, Izrael vs muslimské země blízkého východu.

        Dnes je situace jiná v tom, že Čína je silnější, než dříve - ale ona už od své jaderné bomby není slabá.Skrýt celý příspěvek

      • toustr
        15:53 18.10.2021

        O ideologii bych řekl, že jde stále. Na jedné straně "svobodný" a sociálně "progresivní" západ, na straně druhé autoritářské a konzervativní režimy, které se o moc dělit nechtějí a ...Zobrazit celý příspěvek

        O ideologii bych řekl, že jde stále. Na jedné straně "svobodný" a sociálně "progresivní" západ, na straně druhé autoritářské a konzervativní režimy, které se o moc dělit nechtějí a své národní zájmy neschovávají stále za diplomacii, ale používají i vojenskou moc. Rozhodně si nemyslím, že toto soupeření bude stejné jako kdysi, díky globalizaci to snad ani není možné. Hlavní je, že se bloky rozdělily na menší části (Evropa, S. Amerika, Rusko, Čína).... jak tedy vlastně zmiňujete. Celé to znamená, že zatím není ani jeden proud natolik propojený s nějakým druhým, ale jak říkám... vše se může rychle změnit.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
      16:57 18.10.2021

      No będzie zimno - jak Rosjanie będą mieli "awarie" gazociągu Jamał-Europa...

      Całkiem prawdopodobne że tej zimy akurat "przypadkiem" będzie duża awaria...

      No będzie zimno - jak Rosjanie będą mieli "awarie" gazociągu Jamał-Europa...

      Całkiem prawdopodobne że tej zimy akurat "przypadkiem" będzie duża awaria...

      • flanker.jirka
        19:39 18.10.2021

        To neudělají úmyslně, přišli by o část trhu, kterou nahradí dodavatele zkapalněného plynu pomocí lodí. Přišli by o zisk. Nebo si vás chtějí spolu s němci znovu mezi sebe rozdělit? Zobrazit celý příspěvek

        To neudělají úmyslně, přišli by o část trhu, kterou nahradí dodavatele zkapalněného plynu pomocí lodí. Přišli by o zisk.
        Nebo si vás chtějí spolu s němci znovu mezi sebe rozdělit?Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          08:05 19.10.2021

          Stejně jako neobsadili Krym, protože by kvůli tomu čelili sankcím? Už teď ukazují, že nemají nejmenší problém použít plyn k vydírání.

          Stejně jako neobsadili Krym, protože by kvůli tomu čelili sankcím? Už teď ukazují, že nemají nejmenší problém použít plyn k vydírání.

          • flanker.jirka
            17:49 19.10.2021

            Otázkou je, zda vůbec počítali s tím, že ty sankce budou po obsazení Krymu zavedeny.

            Otázkou je, zda vůbec počítali s tím, že ty sankce budou po obsazení Krymu zavedeny.

          • Torong
            17:54 19.10.2021

            Pokud ne pak jsou hloupí. A to si nemyslím.

            Pokud ne pak jsou hloupí. A to si nemyslím.

          • flanker.jirka
            22:10 20.10.2021

            Torong K čemu sankce? Vždyť v podmínkách sankcí tu vyrostl další plynovod do Německa. To jde přesně opačným směrem, místo toho aby se EU snažila společně hledat jiné zdroje a ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong
            K čemu sankce? Vždyť v podmínkách sankcí tu vyrostl další plynovod do Německa. To jde přesně opačným směrem, místo toho aby se EU snažila společně hledat jiné zdroje a omezit dodávky z ruska.Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
      17:48 18.10.2021

      "antizapadna" politika je ale pre domace publikum, opiteho muzika zahreje pri srdci predstava ako Putin vracia Rusku statut velmoci. Realita je vsak taka, ze s HDP mensim ako ...Zobrazit celý příspěvek

      "antizapadna" politika je ale pre domace publikum, opiteho muzika zahreje pri srdci predstava ako Putin vracia Rusku statut velmoci. Realita je vsak taka, ze s HDP mensim ako Taliansko moze vladnuca oligarchia maximalne stavat pre volicov potemkinovske dediny (armata, Su-57, Kinžal a pod.), pokracovat v rozkradani krajiny a skupovani nehnutelnosti v Londyne....Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      19:41 18.10.2021

      S takovým teoretickým dosahem mohou vykrýt polovinu baltského moře nebo "ukotvit" flotilu už v přístavech.

      S takovým teoretickým dosahem mohou vykrýt polovinu baltského moře nebo "ukotvit" flotilu už v přístavech.

Načítám diskuzi...