Německé systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM pro Estonsko a Lotyšsko

-
14. 9. 2023
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
Estonsko a Lotyšsko podepsaly prohlášení o záměru LoI (Letter of Intent) ve věci nákupu systémů protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu IRIS-T SLM (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled Surface Launched Medium Range) od německé Diehl Defence. Obě země se také smluvně připojily k německé iniciativě společné evropské PVO ESSI (European Sky Shield Initiative).
Příslušné smlouvy podepsal estonský ministr obrany Hanno Pevkur, lotyšská Ināra Mūrniece a německý Boris Pistorius v sídle Diehl Defence, v německém Röthenbachu, nedaleko Norimberku. Pro obě pobaltské země se jedná o největší obranné investice od získání nezávislosti před více než 30 lety.
„Díky tomuto kontraktu na protivzdušnou obranu středního dosahu dosáhl vývoj estonské národní obrany nového milníku. Jedná se o projekt historického významu a bezprecedentního rozsahu, jak z hlediska estonské obrany, tak estonsko-lotyšské obranné spolupráce, která významně posílí bezpečnost estonského lidu,“ uvedl Pevkur.
„Je naprosto jasné, že si o Rusku nemůžeme dělat žádné iluze. Ukrajinská zkušenost ukazuje důležitost moderního systému protivzdušné obrany, který národní ozbrojené síly dosud měly jen pro krátkou vzdálenost. Systém IRIS-T umožní účinnou a komplexní obranu na střední vzdálenost a je kompatibilní se systémy NATO, což je přínosem nejen pro Lotyšsko, ale pro celý region,“ zdůraznila Mūrniece.
Pořízením IRIS-T SLM ozbrojené síly obou zemí provedou obrovský kvalitativní skok. Lotyši mají nyní pouze švédské prostředky RBS-70, Estonsko francouzské Mistral. Jde o PVO velmi krátkého dosahu schopnou ničit cíle na vzdálenost a výšku několika kilometrů.
Konfigurace a počet zakoupených IRIS-T SLM nebyly zveřejněny. Estonsko ale za systémy zaplatí 400 milionů EUR, Lotyšsko jednu miliardu EUR. Rozpočty naznačují vytvoření tří estonských a šesti lotyšských baterií IRIS-T SLM. Důvod takového tvrzení? V červnu Berlín pro německou armádu objednal šest systémů IRIS-T SLM za 960 milionů EUR s termínem dodání v letech 2024 až 2027.
IRIS-T SLM
Baterie je organizační jednotka armády – v případě IRIS-T SLM minimálně musí obsahovat jednu palebnou jednotku (fire unit) skládající se z radiolokátoru TRML-4D (Telefunken Radar Mobil Luftraumüberwachung 4D), místa velení a řízení palby a jednoho nebo více odpalovacích vozidel s kontejnery pro osm střel IRIS-T SL (Surface Launched). IRIS-T SLM je vícekanálový systém PVO – každá jednotka umí vést palbu proti více cílům najednou.
TRML-4D zvládá 3D sledování více než 180 cílů na vzdálenost až 250 kilometrů. Střela IRIS-T SL má infračervenou naváděcí hlavici s vysokým rozlišením a širokým zorným polem. To umožňuje mimo jiné vyhledat a ničit cíle ihned po odpálení. Střela využívá přídavné rádiové povelové navádění (v kombinaci s inerciálně-satelitní korekcí) ve střední fázi letu s infračerveným vyhledáváním cíle na závěrečném úseku.
Hmotnost střely je 87,4 kilogramu. Může dosáhnout trojnásobné rychlosti zvuku a zasáhnout cíle na vzdálenost 40 kilometrů a ve výšce 20 kilometrů. Střela efektivně ničí pilotované i bezpilotní letouny, střely s plochou dráhou letu, naváděnou munici vzduch-země a některé typy balistických raket.
Každá země má organizaci baterii unikátní, poskládanou podle svých možností, ambicí a potřeb – baterie může získat různý počet odpalovacích vozidel (čtyři, šest, osm), další aktivní a pasivní senzory, různá doprovodná a podpůrná vozidla, komunikační prostředky, ochranu proti dronům (např. RBS 70, Mistral), prostředky elektronického boje, strážní jednotku atd. Polská baterie PVO se dokonce skládá hned ze dvou palebných jednotek.
Fire unit IRIS-T SLM: Odpalovací vozidlo, radar TRML-4D a místo velevní a řízení palby; větší foto / Aizsardzības ministrija
Dodávky IRIS-T SLM do obou zemí začnou v roce 2025. Konec dodávek je plánován na rok 2026. Dříve Lotyšsko i Estonsko doufaly v převzetí prvních komponentů IRIS-T SLM ještě letos.
„Během tohoto náročného projektu se nám podařilo zajistit velmi vyrovnanou soutěž, krátké dodací lhůty a nejlepší cenu. Úzká spolupráce s Lotyšskem umožnila efektivnější řízení projektu, získání úspor z rozsahu a také nám poskytla lepší pozici při vyjednávání. V budoucnu podobné systémy umožní zlepšit interoperabilitu, vyměňovat si zkušenosti, sdílet náhradní díly a munici a organizovat společný výcvik,“ řekl Priit Soosaar, manažer pro komunikace a radary v Estonském centru pro obranné investice RKIK (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus).
Kromě systémů PVO, včetně odpalovacích zařízení, radarů, středisek řízení palby a střel, pořídí estonské RKIK (které funguje jako koordinační centrum) pro obě země také další podpůrné prvky, jako je výcvik a vybavení pro životní cyklus. Rámcová smlouva navíc poskytne možnost pořídit v budoucnu různé modifikace IRIS-T SLM, včetně vyvíjených střel dlouhého dosahu IRIS-T SLX (Long Range) s dosahem až 80 kilometrů a dostupem 30 kilometrů.
Podle lotyšského ministerstva obrany je IRIS-T jedním z nejmodernějších systémů středního dosahu na světě, a především prošel křtem ohněm na Ukrajině. Zde se setkává s velmi pozitivními ohlasy.
Odpalovací vozidlo a radar TRML-4D; větší foto / Aizsardzības ministrija
Německá vláda se rozhodla Ukrajině poskytnout šest „systémů“ (palebných jednotek) IRIS-T SLM. Minimálně dva již Ukrajina převzala, třetí dorazí snad ještě letos. Ukrajinské „irisy“ od října 2022 sestřelily více než 110 ruských cílů, většinově střel s plochou dráhou letu. Uvedl to programový ředitel společnosti Diehl Defense Harald Buschek začátkem záři na letecké základně v Todendorfu nedaleko Hamburku. Zde se zúčastnil slavnostního otevření Evropské akademie PVO (European Air Defence Academy) iniciativy ESSI.
„Ukrajinci jsou absolutní profesionálové, v Kyjevě mají stoprocentní úspěšnost zásahů,“ uvedl Buschek. Na začátku roku se ukrajinskému IRIS-T údajně podařilo odrazit hromadný útok na Kyjev sestřelením 13 ruských střel s plochou dráhou letu.
Podle Buscheka Diehl Defense v roce 2025 postaví nejméně osm systémů IRIS-T SLM, oproti třem až čtyřem v letošním roce. Výroba střel se letos více než ztrojnásobí, v následujícím roce zdvojnásobí a v roce 2025 dosáhne 400 až 500 kusů ročně.
Kromě toho Německo získalo od Švédska 200 střel země-vzduch krátkého dosahu IRIS-T SLS (Surface-Launched Short-range) a předá je Ukrajině. Lze je použít na odpalovacích vozidlech IRIS-T SLM.
Odpalovací vozidlo s kontejnery pro střely IRIS-T; větší foto / Aizsardzības ministrija
V současné době IRIS-T SLM používají Švédsko (Eldenhet 98) a Egypt – ten v letech 2018 a 2020 objednal celkově 16 systémů IRIS-T SLM. První obdržel na konci roku 2021. Právě dva IRIS-T SLM původně vyrobené pro Egypt získala Ukrajina.
Nejnověji se o IRIS-T zajímá Rakousko – konkrétně o čtyři systémy krátkého dosahu „SLS“ a čtyři středního dosahu „SLM“. Nákup má být proveden společně s Německem. Dodávka prvního komplexu proběhne „bleskově“ již rok po podpisu kupní smlouvy. Rakousko se také k připojí k iniciativě ESSI.
Rovněž Lotyšsko a Estonsko se připojily k německé iniciativě ESSI. Cílem ESSI jsou mimo jiné společné nákupy, provozní podpora a výcvik integrovaných systémů PVO evropských zemí. Pro uživatele IRIS-T SLM inciativy ESSI bude k dispozici zmíněné kontejnerové výcvikové středisko na základně v Todendorfu v areálu 61. raketového křídla PVO (Flugabwehrraketengruppe 61). Zde se bude soustředit výcvik operátorů IRIS-T SLM. První vzdělávací kurzy již začaly. Plného využití bude dosaženo do roku 2024. Podle generálního inspektora německého letectva Ingo Gerhartze Lotyšsko a Estonsko mohou v rámci ESSI využívat schopností centra a urychlit proces výcviku.
Iniciativy ESSI se celkově již účastní 19 evropských států. Kromě 17 zemí NATO jsou do projektu zapojeny také Rakousko a Švýcarsko.
Naopak Francie, Itálie a Polsko se na ESSI dívají nelibě – berou ho jako podporu německého průmyslu na úkor jiných řešení. Proto všechny tři země sázejí na vlastní řešení.
Zdroj: Kaitseministeerium, Konflikty
Související články
Německá protiletadlová střela IRIS-T SL
Německá firma Diehl Defence oznámila, že počátkem prosince minulého roku úspěšně vyzkoušela novou ...
-
01.03.2013
-
0 komentářů
-
Michal Polák
Ukrajina získá německé protiletadlové systémy IRIS-T SLM
Německá Diehl Defence dodá Ukrajině systém (baterii) protivzdušné obrany (PVO) IRIS-T SLM (Infra-Red ...
-
25.06.2022
-
89 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Estonsko a Lotyšsko kupují německý systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM
Estonsko a Lotyšsko s německou firmou Diehl Defence jednají ve věci nákupu německých systémů ...
-
25.05.2023
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
IRIS-T SLM a Arrow 3: Německo zvedá protiraketový deštník
Rozpočtový výbor Bundestagu uvolnil finanční prostředky na nákup izraelsko-amerických systémů ...
-
16.06.2023
-
37 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Zpráva ze ...Zobrazit celý příspěvek
Zpráva ze Slovenska.
https://www.czdefence.cz/clane... Skrýt celý příspěvekUváděná váha (88kg) by měla platit pro leteckou střelu, pozemní verze bude skoro určitě těžší (SLS=pozemní, krátký dosah a SLM=pozemní, střední dosah)... stačí připomenout ...Zobrazit celý příspěvek
Uváděná váha (88kg) by měla platit pro leteckou střelu, pozemní verze bude skoro určitě těžší (SLS=pozemní, krátký dosah a SLM=pozemní, střední dosah)... stačí připomenout parametry vcelku srovnatelné CAMM, ta má 99kg případně 166kg ve verzi ER
Litva mezitím obdržela NASAMS-y že?Skrýt celý příspěvekA co my a naše protivzdušná obrana, která skoro neexistuje. Těch pár kusů od všeho... je mi to až líto. Měla by to být jedna z priorit, co se musí okamžitě začít řešit a posilovat. ...Zobrazit celý příspěvek
A co my a naše protivzdušná obrana, která skoro neexistuje. Těch pár kusů od všeho... je mi to až líto. Měla by to být jedna z priorit, co se musí okamžitě začít řešit a posilovat.
Náš objednaný Spyder v nedohlednu.Skrýt celý příspěvekTak aktuálně spíš nic od PVO krom RBS70, Kuby jsou už pravděpodobně na Ukrajině, ale to je správně, byly staré, udržovat a servisovat rakety bylo drahé a stejně by se museli pak ...Zobrazit celý příspěvek
Tak aktuálně spíš nic od PVO krom RBS70, Kuby jsou už pravděpodobně na Ukrajině, ale to je správně, byly staré, udržovat a servisovat rakety bylo drahé a stejně by se museli pak za další peníze recyklovat. Takhle je zrecyklují Ukrajinci :) A my ušetříme a jim to pomůže.Skrýt celý příspěvek
A teda k tomu nějaké MANPADy máme... ne že to by bylo citelné zlepšení ale jsou.
A teda k tomu nějaké MANPADy máme... ne že to by bylo citelné zlepšení ale jsou.
Myslím, že AČR už žádné nemá. Nanejvýš možná pár kusů pro zahraniční mise nebo speciály, ale spíš ani to ne.
Myslím, že AČR už žádné nemá. Nanejvýš možná pár kusů pro zahraniční mise nebo speciály, ale spíš ani to ne.
Přitom aspoň objednat několik stovek ks Piorun odpalovačů a k tomu třeba 3000 střel by v rozpočtu bylo jako malé smítko. Posílení schopností (v rámci možností) ale poměrně slušné.
Přitom aspoň objednat několik stovek ks Piorun odpalovačů a k tomu třeba 3000 střel by v rozpočtu bylo jako malé smítko. Posílení schopností (v rámci možností) ale poměrně slušné.
To je katastrofa. Tohle by měl být naprostý základ. Když už máme RBS-70, jejich počet by se měl znásobit, do každého kraje XXX kusů Manpady, odpalovače jsou základ. Ale očividně to ...Zobrazit celý příspěvek
To je katastrofa. Tohle by měl být naprostý základ. Když už máme RBS-70, jejich počet by se měl znásobit, do každého kraje XXX kusů Manpady, odpalovače jsou základ. Ale očividně to nikoho netrápíSkrýt celý příspěvek
Ano pár stingerů budou mít speciálové, výsadkáři májí nula. Takže určitě se nebudou vysazovat... takže pěchota má jenom kulomet... A to ještě mimo exponované jednotky UKL. Takže ...Zobrazit celý příspěvek
Ano pár stingerů budou mít speciálové, výsadkáři májí nula. Takže určitě se nebudou vysazovat... takže pěchota má jenom kulomet... A to ještě mimo exponované jednotky UKL. Takže proti dronům máme tak palubní(30mm a kulomet) zbraně s vizuálním zaměřením, jupí. Proč ani ti kluci z Chrudimy namají kvalitní PTŔS? (mají KONKURS) Proč nemají SPIKE, když jsou na Pandurech. Má už mechna Carl Gustav? To nevím, nedávno měli RPG7. Jsme celkově slabá armáda a společnost má dluh vůči obraně, jak finanční, tak svojí aktivitou. A to je jenom výzbroj, ve vystroji jsou díry taky... Můj názor na ten nový maskovací vzor je: že je super, ale mně je jedno jestli mám batoh a goráč ve vz.95 nebo "meads" (asi tak to bylo), ale mít ho a funkční. Kde jsou ty vesty? Někde v .... Nebylo by řešení, aby si to ten daný voják koupil u vybraných firem? Měl by voják možnost si vybrat sobě vyhovující model? Lze si vymyslet nějaký takový model? Jaký mají model Finové? když dokáží do 48h vystrojit statisíce vojáků. A to je jich 5,5mil....
Pardón jsem se rozepsal... každopádně MANPAD chybí!!!! Piorun, stinger je to jedno, ale klidně i s licencí...Skrýt celý příspěvekmanlond
RBS-70 není MANPAD, má obsluhu 3 lidí. A odpaluje se pouze z "trojnožky". Z pochodové polohy do střelecké myslím cca 1,5 min. To se nedá použít do družstva/čety.manlond
RBS-70 není MANPAD, má obsluhu 3 lidí. A odpaluje se pouze z "trojnožky". Z pochodové polohy do střelecké myslím cca 1,5 min. To se nedá použít do družstva/čety.
AČR má KUB stále, byl k vidění na cvičení Odolné nebe 2023. ...Zobrazit celý příspěvek
AČR má KUB stále, byl k vidění na cvičení Odolné nebe 2023. https://acr.army.cz/informacni... Skrýt celý příspěvek
Nákup Spyderu proběhl v době hlubokého evropského míru a tomu odpovídaly smluvní dodací lhůty. Pokud je budete chtít změnit, zcela jistě si připlatíte. Ale problém PVO ČR je ...Zobrazit celý příspěvek
Nákup Spyderu proběhl v době hlubokého evropského míru a tomu odpovídaly smluvní dodací lhůty. Pokud je budete chtít změnit, zcela jistě si připlatíte.
Ale problém PVO ČR je většího rázu, ty systémy mají 10 let zpoždění!Skrýt celý příspěvekTo je neuvěřitelné.. až je mi z toho smutno. Měli se vzít zcela jiné systémy. Tohle je děs.. Potom se nemají divit, že se řeší F-35 vs Gripen a tak dále, když víme v jakém je ...Zobrazit celý příspěvek
To je neuvěřitelné.. až je mi z toho smutno. Měli se vzít zcela jiné systémy. Tohle je děs..
Potom se nemají divit, že se řeší F-35 vs Gripen a tak dále, když víme v jakém je armáda neustále stavu.Skrýt celý příspěvekProč děs? Spyder MR/LR je výkonnější než IRIST. Používá střely Python a Derby tak, že jde o kombinaci střel s infračerveným a radarovým navedením. V případě MR je dosah až 60 km a ...Zobrazit celý příspěvek
Proč děs? Spyder MR/LR je výkonnější než IRIST. Používá střely Python a Derby tak, že jde o kombinaci střel s infračerveným a radarovým navedením. V případě MR je dosah až 60 km a u střel LR (které se odpalují ze stejných kontejnerů jako MR) pak až skoro 80 km.
https://www.rafael.co.il/wp-co... Skrýt celý příspěvek
Výroba 400-500 striel ročne pri zvýšenej výrobe stačí v najlepšom prípade na postreľovanie 300-350 cieľov ročne. A ešte sa to rozdelí medzi viac krajín.
Výroba 400-500 striel ročne pri zvýšenej výrobe stačí v najlepšom prípade na postreľovanie 300-350 cieľov ročne. A ešte sa to rozdelí medzi viac krajín.
Tam jde o to za kolik let po začátku takovéto výroby začne válka... za deset let je to zásoba slušná, pokud by se začínalo od nuly tak to samozřejmě nestačí ani krýt spotřebu.
Tam jde o to za kolik let po začátku takovéto výroby začne válka... za deset let je to zásoba slušná, pokud by se začínalo od nuly tak to samozřejmě nestačí ani krýt spotřebu.
Vojna už je a zásobovanie UA systémov asi momentálne plne vyťaží výrobné kapacity rakiet. A keď táto vojna skončí, bude iba otázkou času, kedy Moskalovia zaútočia na niekoho opäť.
Vojna už je a zásobovanie UA systémov asi momentálne plne vyťaží výrobné kapacity rakiet. A keď táto vojna skončí, bude iba otázkou času, kedy Moskalovia zaútočia na niekoho opäť.
Ukrajinci ich tak rozobrali, a ešte rozoberú, že najbližších desať rokov si budú znovu budovať stratené kapacity. A to sa dostanú maximálne do stavu, aký mali v 2022. Ak Európa ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajinci ich tak rozobrali, a ešte rozoberú, že najbližších desať rokov si budú znovu budovať stratené kapacity. A to sa dostanú maximálne do stavu, aký mali v 2022. Ak Európa nezaspí na inkluzívnych vavrínoch, tak do 10 rokov by mala mať nad ruSSom výrazný náskok vo všetkých oblastiach (okrem počtov tankov). ruSS bude musieť obnoviť svoje pozície v postsovietskom svete. Na západ sa neodváži ani pozrieť. Arménsko a Kazachstan už mu ukazujú prostredník. Európa, a najmä teda my, obzvlášť na blbom Slovensku, sa bude musieť potýkať s hybridnými hrozbami, pokusom o rozvrat demokracie, nastolenie hodnotového nihilizmu a názorový prechod obyvateľstva na ruSSkú stranu.Skrýt celý příspěvek
Nech bude ich porážka na UA akákoľvek tvrdá, zostatková úderná sila bude stále viacnásobkom toho, čím disponoval ISIS na vrchole moci. Čo bohato stačí na napadnutie inej krajiny.
Nech bude ich porážka na UA akákoľvek tvrdá, zostatková úderná sila bude stále viacnásobkom toho, čím disponoval ISIS na vrchole moci. Čo bohato stačí na napadnutie inej krajiny.
to PavolR S první větou souhlasím, s druhou ne. Problém boje s ISIS byl spíše psychologický. Muslimové bojující proti ISIS si nebyli jisti, zda dělají správnou věc, nebo zda tím, ...Zobrazit celý příspěvek
to PavolR
S první větou souhlasím, s druhou ne. Problém boje s ISIS byl spíše psychologický. Muslimové bojující proti ISIS si nebyli jisti, zda dělají správnou věc, nebo zda tím, že bojují proti ISIS, vlastně bojují proti své víře. Budovat společnost založenou na islámských zásadách je přece povinností každého muslima. Jak má muslimský voják přesvědčit sám sebe, že to, co dělá ISIS, je už "za čarou"? Když se k tomuto dilematu přidá nedostatečný výcvik, korupce a netečnost důstojníků, máme zaděláno na velký problém.Skrýt celý příspěvekZápadňan:
Ja však neriešim, ako by to dopadlo, iba to, že by sa s takou silou mohli ešte o niečo pokúsiť, v snahe o nejaký výsledok. Stačí pozrieť, s akými silami obsadili Krym.Západňan:
Ja však neriešim, ako by to dopadlo, iba to, že by sa s takou silou mohli ešte o niečo pokúsiť, v snahe o nejaký výsledok. Stačí pozrieť, s akými silami obsadili Krym.
Válka je v plném proudu a lze očekávat, že všichni dosavadní zákazníci se probrali z letargie a objednávají další zásoby, protože co je doma, to se počítá. Ideální by bylo v tomto ...Zobrazit celý příspěvek
Válka je v plném proudu a lze očekávat, že všichni dosavadní zákazníci se probrali z letargie a objednávají další zásoby, protože co je doma, to se počítá.
Ideální by bylo v tomto případě vyzkoušet společné řešení a sdílení kapacity výroby v rámci EU. Místo utrácení peněz za výmysly europoslanců mít skutečně budované sklady společně použitelné munice. Je tu velké "ale" ... zbrojovky nejsou nadace a pokud v nich nemají státy svoje vlastní akcie, těžko je přinutí k vytvoření a sdílení licencí na takovou výrobu.
Současnou Ukrajinskou spotřebu střel IRIS-T lze odhadovad už v několika stovkách kusů.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...