Estonsko kupuje takticko-operační raketové systémy MLRS

Estonsko kupuje takticko-operační raketové systémy MLRS
Raketomet HIMARS / Foto: 3dmardivcommstrat, CC BY-SA 4.0, Wikimedia (Zvětšit)

Estonské ministerstvo obrany vydalo dokument o rozvoji estonských ozbrojených sil do roku 2031 (Riigikaitse arengukava 2031). Dokument mluví o potřebě nakoupit takticko-operační raketové systémy MLRS (Multiple Launch Rocket System).

Dokument mimo jiné popisuje hlavní směry technologického rozvoje estonských ozbrojených sil mezi roky 2022 až 2031. Během tohoto období hodlá Tallinn vydat na obranu osm miliard euro (202 miliard Kč).

Klíčovým projektem má být nákup přesných zbraní dlouhého dosahu země-země. „Vytvořením raketometné jednotky zvýšíme naši schopnost ovlivňovat nepřítele nepřímou palbou na dálku. Systém bude použit v taktických situacích typu „fire and displace“ [střelba a pohyb], aby se vyhnul nepřátelské protipalbě. Hlavními úkoly na bojišti bude potlačení a zničení nepřítele, stejně jako eliminace potenciálních hrozeb dříve, než dojde k jejich realizaci,“ píše se v anglickém překladu dokumentu.

V jakémkoliv kinetickém konfliktu v našem regionu budou jako první použity právě zbraně dlouhého dosahu. Jak uvedl Jacek Bartosiak v sobotní mohutné (a zcela zásadní) přednášce o obraně Polska, před pozemní invazí se Moskva nejdříve pokusí zlomit odpor protivníka pomocí svého špičkového průzkumně-úderného komplexu a pomocí spektakulárních informačních operací. Cílem tohoto konání bude paralyzovat strachem a šokem politickou reprezentaci a společnost cílové země a zapojených mocností (Německo, USA).

Pokud se to nepovede, tak až poté se dostanou ke slovu ruská taktická praporní uskupení BTG (Battalion Tactical Group). Mimochodem v případě ČR, což ale obdobně platí pro většinu evropských států, stačí jedna střela do Strakovy akademie ve vhodný čas, a ČR se podvolí čemukoliv. Netřeba to fyzicky provést, jen samotná hrozba zdramatizovaná v informačním prostoru splní svůj účel.


Estonsko kupuje 24 houfnic K9, plus výhledově dalších šest.

Estonsko se pochopitelně nemá šanci ubránit před Ruskem, ale cíl je jiný – zvyšovat politické náklady ruské snaze donutit politické vedení Estonska k povolnosti podle ruských požadavků (například ke vstupu ruských firem do estonské energetiky a jiných klíčových částí ekonomiky; či využití estonské pracovní síly pro ruské potřeby).

To je důvodem, proč Estonsko hodlá získat takticko-operační rakety – to umožní Estonsku déle vytrvat a získat čas a manévrovací prostor pro vyjednávání… tedy zopakovat „finský scénář“.

V Estonsku a Pobaltí se otevřeně mluví o nákupu amerických raketových systémů MLRS, či kolových M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Výhodou MLRS je dvojnásobný počet raket připravených k palbě (oproti HIMARS), výhodou kolového raketometu je zejména mobilita a větší vizuální nenápadnost (i vzhledem k doprovodné technice). Spojenci již nasadili raketomety MLRS v Pobaltí během cvičení Swift Response 2021, Rail Gunner Push 2021 a Saber Strike 2016.


Nasazení raketometů MLRS během cvičení Swift Response 2021.

„Systém MLRS umožňuje útočit na vysoce hodnotné cíle, které jsou velmi vzdálené. Systém se používá v taktických situacích typu střelba a pohyb, aby unikl protipalbě. Tento zbraňový systém může používat vysoce přesnou munici s dlouhým dostřelem,“ píše se v tiskové zprávě estonského ministerstva obrany.

Estonská armáda hodlá do roku 2024 získat jednu baterii raketometů M270 nebo M270A1 MLRS, tedy šest odpalovacích vozidel rozčleněných do dvou čet. K uzavření smlouvy má dojít příští rok. Podle generálporučíka Martina Herema, velitele estonských ozbrojených sil, raketomety MLRS koupí také Litva a Lotyšsko, ale o rok později.

Podle Herema, jak ho cituje portál Army Recognition, Estonsko počítá s nákupem munice s doletem 350 kilometrů. To umožní Estonsku podpořit v případě potřeby lotyšskou armádu. Požadovaný dolet nyní splňují jen střely MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System), resp. nejnovější verze Modernized TACMS (Modernized Tactical Missile System).


Americké a britské MLRS v Estonsku

„Mluvíme zde o regionálním odstrašení. Jinými slovy, nebudeme tak blízko, aby nepřátelské dělostřelectvo ovlivnilo naše akce. Můžeme být daleko od jednotek, které podporujeme, a být lépe chráněni. Dokážeme také zasáhnout nepřátelské cíle z velmi velké vzdálenosti. Můžeme například pálit do Lotyšska, abychom tam podpořili vojenské operace. Věřím, že je pro nás klíčové, abychom se mohli vzájemně podporovat,“ uvedl Herem s odkazem na mohutné ruské dělostřelectvo, pod jehož krytím budou ruské BTG operovat.

„Pravděpodobně pořídíme systém, který lze snadno přesunout o 100 kilometrů a provést palbu,“ dodal Herem.

Raketomety MLRS a HIMARS budou moci brzy používat vyvíjené přesné střely PrSM (Precision Strike Missile) s doletem až 500 kilometrů. Americké jednotky střely PrSM zavedou do výzbroje v roce 2023, kdy také začne sériová výroba střel. Ale již v příštím roce Lockheed Martin (první smlouvy již byly podepsány) vyrobí 110 před-sériových střel PrSM za 160 milionů dolarů. V roce 2027 dostřel vylepšených PrSM vzroste až na 700 kilometrů.

Také Polsko kupuje 20 raketometů HIMARS za 414 milionů dolarů v rámci programu Homar. Součástí dodávek je 300 raket – 30 ATACMS a 270 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System).

Zdroj: Army RecognitionEER.eekaitseministeerium.ee

Nahlásit chybu v článku


Související články

MLCPS: 16 000 útočných pušek pro estonskou armádu

Americká firma Lewis Machine & Tool Company (LMT) dodá estonské armádě 16 000 nových útočných ...

Novinky z Pobaltí: NASAMS 2 pro Litvu, houfnice K9 pro Estonsko

Baltské státy pokračují v investicích do své obrany. Estonsko nakoupí dalších šest jihokorejských ...

Pobaltí plánuje společný nákup raketometů MLRS

Ministři obrany Lotyšska, Litvy a Estonska se před pár dny setkali v litevském městě Šiauliai. ...

Estonské pobřeží ochrání izraelské protilodní střely Blue Spear

Značný ohlas vzbudil estonský nákup protilodních střel Blue Spear (5G SSM) od společnosti Proteus ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Hyena
  11:04 07.01.2022

  Velka skoda, ze pre nase Modulary nenakupili este 300mm americke rakety (dolet 200km).

  Velka skoda, ze pre nase Modulary nenakupili este 300mm americke rakety (dolet 200km).

 • juhelak
  09:47 23.12.2021

  nevýjde lépe nejaky systém s nepresnou munici..pokud by utocili proti vetsimu mnozství nepratelských celků tak by bylo lepsi zasahovat na vetsi plose naráz. Neco jako je napr. ...Zobrazit celý příspěvek

  nevýjde lépe nejaky systém s nepresnou munici..pokud by utocili proti vetsimu mnozství nepratelských celků tak by bylo lepsi zasahovat na vetsi plose naráz.
  Neco jako je napr. Volha z UKSkrýt celý příspěvek

 • ruleta
  16:17 21.12.2021

  Porovnání Polsko vs Česká Republika (2020) Počet obyvatel (mio): 38 X 10,6 (3.6X) Rozpocet obrany (mld dollars): 12 X 3 (4X) k HDP: 2,3 X 1.43 Per capita (ceny 2015, ...Zobrazit celý příspěvek

  Porovnání Polsko vs Česká Republika (2020)

  Počet obyvatel (mio): 38 X 10,6 (3.6X)
  Rozpocet obrany (mld dollars): 12 X 3 (4X)
  k HDP: 2,3 X 1.43
  Per capita (ceny 2015, dollars): 315 X 254 (124% X 100%, +24%)


  Náklady na vybavení (nové nákupy, R&D) z rozpočtu : 26% X 18%
  Personal: 47% X 50%
  Infrastruktura: 5% X 8%
  Ostatní: 22.2% X 25%

  Velmi hrubě oproti Polsku nám chybí v budgetu (když vše ostatní stranou) cca 10-15 mld korun. Což není nic moc hrozného co se týče nápravy.

  https://www.nato.int/cps/en/na... Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  02:06 21.12.2021

  /stačí jedna střela do Strakovy akademie ve vhodný čas, a ČR se podvolí čemukoliv/ Pouze za předpokladu že tam na ní bude někdo čekat. Jsou mnohem jistější cíle které způsobý víc ...Zobrazit celý příspěvek

  /stačí jedna střela do Strakovy akademie ve vhodný čas, a ČR se podvolí čemukoliv/
  Pouze za předpokladu že tam na ní bude někdo čekat. Jsou mnohem jistější cíle které způsobý víc komplikací než zrovna vláda.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:03 21.12.2021

   Autor patrně předpokládá, že takový čin by lidé v ČR chápali spíše jako pomoc, než jako útok na sebe.

   Autor patrně předpokládá, že takový čin by lidé v ČR chápali spíše jako pomoc, než jako útok na sebe.

   • Clibanarius
    08:10 21.12.2021

    :-) palec nahoru za vtipnou glosu

    :-) palec nahoru za vtipnou glosu

   • Jura99
    09:17 21.12.2021

    autor spíš předpokládá, že Češi se před nepřítelem podělají strachy. Nevím z čeho to pramení, jestli kvůli historii 1938 a 1968, což ale nejsou zrovna ty správné příklady.

    autor spíš předpokládá, že Češi se před nepřítelem podělají strachy. Nevím z čeho to pramení, jestli kvůli historii 1938 a 1968, což ale nejsou zrovna ty správné příklady.

  • liberal shark
   08:24 21.12.2021

   Vládě stačí přejít ulici a jsou v krytu pod bastionem s Kramářovou vilou.

   Vládě stačí přejít ulici a jsou v krytu pod bastionem s Kramářovou vilou.

   • Scotty
    18:30 21.12.2021

    Patrně Prokopáku a Brdech jsou místa určená pro krizové řízení státu.

    Patrně Prokopáku a Brdech jsou místa určená pro krizové řízení státu.

   • spesl
    08:13 22.12.2021

    Ta ulice se ve skutečnosti ani nemusí přecházet.

    Ta ulice se ve skutečnosti ani nemusí přecházet.

  • skelet
   09:23 21.12.2021

   Ta věta je jen trolici, aby pomohla rozdmýchat diskuzi :)

   Ta věta je jen trolici, aby pomohla rozdmýchat diskuzi :)

 • ABC123
  21:01 20.12.2021

  “Estonsko počítá s nákupem munice s doletem 350 kilometrů. To umožní Estonsku podpořit v případě potřeby lotyšskou armádu. Požadovaný dolet nyní splňují jen střely MGM-140 ATACMS ...Zobrazit celý příspěvek

  “Estonsko počítá s nákupem munice s doletem 350 kilometrů. To umožní Estonsku podpořit v případě potřeby lotyšskou armádu. Požadovaný dolet nyní splňují jen střely MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System), resp. nejnovější verze Modernized TACMS (Modernized Tactical Missile System).”

  Zrejme pôjde o variantu MGM-168 ATACMS – Blok IVA. Tá má ale dolet cca 300-310km, Hlavica 227kg.
  https://www.designation-system...

  TACMS je zrejme len modernizácia starších rakiet Block I ATACMS, aby sa eliminovalo riziko nevybuchnutej munície do roku 2016.

  Vo vývoji je raketa LRPF s doletom 500km a možno aj vyšším ( vzhľadom na ukončenie zmluvy INF). Má byť tenšia a má sa tým zdvojnásobiť počet, ktorý môžu niesť M270 MLRS a Odpaľovacie zariadenia M142 HIMARS
  https://en.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   23:23 20.12.2021

   Jenomže kromě INF je tu i Missile Technology Control Regime, který omezuje prodej raketových systémů na dosah 300 km a 500 kg bojovou hlavici. Dokud nepadne, nemohou LRPF nikomu ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenomže kromě INF je tu i Missile Technology Control Regime, který omezuje prodej raketových systémů na dosah 300 km a 500 kg bojovou hlavici. Dokud nepadne, nemohou LRPF nikomu prodat.Skrýt celý příspěvek

   • The88
    20:00 21.12.2021

    Vetsinou to tady vypada, ze o MTCR nikdo neslysel. Na druhou stranu, je treba dodat, ze ne vsechny státy jsou signatari. Napr. Cina jim neni a prodava sve balisticke strely do ...Zobrazit celý příspěvek

    Vetsinou to tady vypada, ze o MTCR nikdo neslysel. Na druhou stranu, je treba dodat, ze ne vsechny státy jsou signatari. Napr. Cina jim neni a prodava sve balisticke strely do Saudske Arabie.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  19:57 20.12.2021

  ...a proto F-35...

  ...a proto F-35...

  • Jan Grohmann
   11:47 21.12.2021

   Nakonec možná ano, protože jediná síla, která nám tady pomůže, u které existuje teoretická šance, že se tady do něčeho zapojí, je americké letectvo. Na ostatní co nejrychleji ...Zobrazit celý příspěvek

   Nakonec možná ano, protože jediná síla, která nám tady pomůže, u které existuje teoretická šance, že se tady do něčeho zapojí, je americké letectvo.

   Na ostatní co nejrychleji zapomeňme. Mimochodem ani ne proto, že by nám nechtěli pomoc, ale protože západoevropské armády neexistují.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:38 21.12.2021

    Jenže aby se mohla USAF zapojit, je nutné potlačit ruskou PVO, jinak dojde k nepřijatelným ztrátám.

    Jenže aby se mohla USAF zapojit, je nutné potlačit ruskou PVO, jinak dojde k nepřijatelným ztrátám.

    • Jura99
     12:51 21.12.2021

     při troše štěstí si ruská PVO neporadí s identifikací stealth letounů. Jinak RiMr71 asi chtěl říct, že F-35A potřebuje nakoupit AČR. Já bych jen dodal, že včera bylo pozdě a počet ...Zobrazit celý příspěvek

     při troše štěstí si ruská PVO neporadí s identifikací stealth letounů.
     Jinak RiMr71 asi chtěl říct, že F-35A potřebuje nakoupit AČR. Já bych jen dodal, že včera bylo pozdě a počet 40ks je minimum. Rusko nepočká do roku 2029, oni asi taky dobře vědí, že jestli mají zaútočit, tak co nejdřív, dokud jsou evropské armády s holým zadkem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:25 21.12.2021

      Jura99
      Neporadí si s identifikací nebo detekcí stealth cíllů jako takových?

      40 kusů je mimo aktuální možnosti MO ČR, jako minimum bych bral 24 kusů.

      Jura99
      Neporadí si s identifikací nebo detekcí stealth cíllů jako takových?

      40 kusů je mimo aktuální možnosti MO ČR, jako minimum bych bral 24 kusů.

    • skelet
     13:20 21.12.2021

     40 letounů je utopie.. jsme hraniční země, takže musíme živit i pozemní armádu.

     40 letounů je utopie.. jsme hraniční země, takže musíme živit i pozemní armádu.

   • Scotty
    14:45 21.12.2021

    Momentálně s novou ministryní tu šance na nákup F-35 určitě je. Problém budou jako tradičně peníze (100+ miliard není zrovna málo) a to jestli se nákup do roku 2025 stihne ...Zobrazit celý příspěvek

    Momentálně s novou ministryní tu šance na nákup F-35 určitě je. Problém budou jako tradičně peníze (100+ miliard není zrovna málo) a to jestli se nákup do roku 2025 stihne realizovat.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    16:24 21.12.2021

    No a ta pomoc bude hodně limitovaná - viz letecké základny NATO respektive odkud by potenciálně mohla letadla USA startovat...., takže kontrola nebe by neexistovala (což je faktor ...Zobrazit celý příspěvek

    No a ta pomoc bude hodně limitovaná - viz letecké základny NATO respektive odkud by potenciálně mohla letadla USA startovat...., takže kontrola nebe by neexistovala (což je faktor na který všichni spoléhají). Takže dle mých mickey mouse počtů musí být ve středoeveropském regionu několik stovek 4.5,5. generace, tak abychom měli nějakou šanci.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     19:16 21.12.2021

     to zas není tak nereálná představa. Jen samotná V4 bude mít k dispozici 122 letounů 4,5 a 5 generace

     to zas není tak nereálná představa. Jen samotná V4 bude mít k dispozici 122 letounů 4,5 a 5 generace

     • Lukas
      17:30 22.12.2021

      Z czego 2/3 będą maszynami polskich sił powietrznych. :/

      Z czego 2/3 będą maszynami polskich sił powietrznych. :/

 • analytic
  19:36 20.12.2021

  Kontrolní otázka: Jakými průzkumnými prostředky disponuje estonská armáda k přesnému zjišťování polohy cílů pro střelbu 1 (slovy jednou) rakemetnou baterii na vzdálenost až 350 ...Zobrazit celý příspěvek

  Kontrolní otázka:

  Jakými průzkumnými prostředky disponuje estonská armáda k přesnému zjišťování polohy cílů pro střelbu 1 (slovy jednou) rakemetnou baterii na vzdálenost až 350 km?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:36 20.12.2021

   Aktuálně se v Estonsku vyrábí toto:
   https://threod.com/products/...
   ... postavit něco s větším dosahem pro ně problém nebude.

   Aktuálně se v Estonsku vyrábí toto:
   https://threod.com/products/...
   ... postavit něco s větším dosahem pro ně problém nebude.

   • analytic
    21:21 20.12.2021

    Děláte si legraci?

    Děláte si legraci?

    • flanker.jirka
     22:46 20.12.2021

     Vůbec ne, Threod má v plánu stavět i větší stroje. Nyní mají stroj, který má vytrvalost 10 hodin a dosah přes přímou komunikaci 150 km. Myslíte si, že si koupí střely s dosahem ...Zobrazit celý příspěvek

     Vůbec ne, Threod má v plánu stavět i větší stroje. Nyní mají stroj, který má vytrvalost 10 hodin a dosah přes přímou komunikaci 150 km.

     Myslíte si, že si koupí střely s dosahem 350 km a nebudou k tomu mít žádný průzkum?Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   21:23 20.12.2021

   Všemi, které mají v arzenálu členské státy NATO.

   Všemi, které mají v arzenálu členské státy NATO.

   • analytic
    21:47 20.12.2021

    Například?

    Například?

    • toustr
     22:07 20.12.2021

     Pokud neznáte ani základní drony, které jsou využívány armádami NATO, případně NATO samotným, pak již chápu motivaci Vašeho dotazu i původního příspěvku, absolutně nerozumíte ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud neznáte ani základní drony, které jsou využívány armádami NATO, případně NATO samotným, pak již chápu motivaci Vašeho dotazu i původního příspěvku, absolutně nerozumíte základním pojmům :)Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      22:08 20.12.2021

      PS: A to se omezuji jen na drony ;)

      PS: A to se omezuji jen na drony ;)

    • flanker.jirka
     22:42 20.12.2021

     A nemusíme se držet při Zemi, mají přístup i k datům ze spojeneckých satelitů.

     A nemusíme se držet při Zemi, mají přístup i k datům ze spojeneckých satelitů.

     • Clibanarius
      08:17 21.12.2021

      Sorry, ale tohle je zcela legitimní otázka. Přístup k údajům ze satelitů není automatický a podléhá schválení USA. I kdyby byl, jak operativně můžou využít tyto informace? Absence ...Zobrazit celý příspěvek

      Sorry, ale tohle je zcela legitimní otázka. Přístup k údajům ze satelitů není automatický a podléhá schválení USA. I kdyby byl, jak operativně můžou využít tyto informace? Absence vlastního průzkumu je velmi limitujícíSkrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      08:56 21.12.2021

      Clibarius a analytic Estónsko má dosť rozvinutý vesmírny program.. Napríklad pozrite sa akú konferenciu mali pred mesiacom a kto všetko ona nej bol: https://estonia.ee/cssc/... Tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Clibarius a analytic

      Estónsko má dosť rozvinutý vesmírny program..

      Napríklad pozrite sa akú konferenciu mali pred mesiacom a kto všetko ona nej bol:

      https://estonia.ee/cssc/...

      Tu si zase pozrite ako ďaleko sú v satelitoch Estónci:

      https://space-travel.blog/ec1-...

      My robíme radiokomunikacné satelity oni už v roku 2010 preskúmavajú možnosti inosferických "plachiet".

      Buducí rok idú mať misiu na odstraňovanie vesmírneho odpadu - vlastnú:
      https://space-travel.blog/ec1-...

      Susedia z Pitvy majú takúto formički, čo postavila alebo sa podieľala na.postavení už 85 satelitov
      https://en.m.wikipedia.org/wik...

      Takže získať vlastné možnosti nebude až taký obrovský problém, čo poviete..

      Btw: NATO má vlastné satelity nezávislé od USA kde si kupujete satelitný čas.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      08:57 21.12.2021

      Ospravedlňujem sa za ohromné chyby s texte - aspoň sa budete môcť pobaviť..
      Susedia z Pitvy sú topka..
      Sorry Litva i love you

      Ospravedlňujem sa za ohromné chyby s texte - aspoň sa budete môcť pobaviť..
      Susedia z Pitvy sú topka..
      Sorry Litva i love you

     • pjaro77
      18:13 21.12.2021

      Clibanarius: Eu má vlastné SATCEN centrum. USA zasahuje do toho, komu NATO v EU pošle dáta z tých satelitov ?

      Clibanarius: Eu má vlastné SATCEN centrum. USA zasahuje do toho, komu NATO v EU pošle dáta z tých satelitov ?

 • Trener
  18:47 20.12.2021

  Tak to by se Estoncům určitě hodila nějaká kazetová munice a nepodepsání úmluv pro použití proti živé síle. Ruska asi není jejím signatářem.

  Tak to by se Estoncům určitě hodila nějaká kazetová munice a nepodepsání úmluv pro použití proti živé síle. Ruska asi není jejím signatářem.

 • Jan Grohmann
  15:01 20.12.2021

  Jinak co je zajímavé, tak zmíněný dokument píše, že estonské ozbrojené síly za každý den bojů v případné plno-rozměrové válce spotřebují denně munici za 80 až 100 milionů euro, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak co je zajímavé, tak zmíněný dokument píše, že estonské ozbrojené síly za každý den bojů v případné plno-rozměrové válce spotřebují denně munici za 80 až 100 milionů euro, tedy až 2,5 miliardy Kč za munici každý den.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   19:56 20.12.2021

   ...a mají "toho" dost? Resp. kolik a na jak dlouho? Je to známá informace?

   ...a mají "toho" dost? Resp. kolik a na jak dlouho? Je to známá informace?

  • Clanek
   12:41 21.12.2021

   Na druhou stranu Estonci maji nevyhodu v tom, ze se musi zabivat zasobovanim a logistikou obecne. To ACR resit nemusi. Pri tom kolik se zde zvykne nakupovat munice muze na frontu ...Zobrazit celý příspěvek

   Na druhou stranu Estonci maji nevyhodu v tom, ze se musi zabivat zasobovanim a logistikou obecne. To ACR resit nemusi. Pri tom kolik se zde zvykne nakupovat munice muze na frontu smele poslat vsechno co ma, stejne co kus techniky to jeden palebny prumer. Takze to aby nemci spechali, jinak bude po trech vzletech a par vystrelech, tedy behem hodky dvou, po vsem.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:58 20.12.2021

  Získat schopnost provést v řádech minut přesný útok na vzdálenost 350 km (v případě toho co hodlá Estonsko koupit) je super ambice. Nějaká teoretická pomoc Lotyšsku je asi to ...Zobrazit celý příspěvek

  Získat schopnost provést v řádech minut přesný útok na vzdálenost 350 km (v případě toho co hodlá Estonsko koupit) je super ambice. Nějaká teoretická pomoc Lotyšsku je asi to vedlejší (z Estonska lze s dostřelem 350 km střílet přes celé Lotyšsko a pomáhat i Litvě) mnohem zajímavější je se podívat na to co vše se ocitne v dosahu na ruském území.
  Jsem zvědav, v jaké verzi budou USA ochotny exportovat střely PrSM, pokud by země disponující HIMARS nebo MLRS dostaly kontejnery se střelami s dosahem 700 km, tak dokáží pobaltské státy ostřelovat přímo Moskvu.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   16:19 20.12.2021

   Onen efekt mají i ty slabší rakety. Ty jsou totiž schopné bez větších problémů zasáhnout Petrohrad. Jen si představte tu paniku a bezmoc, pokud by byla směřována palba pouze tím ...Zobrazit celý příspěvek

   Onen efekt mají i ty slabší rakety. Ty jsou totiž schopné bez větších problémů zasáhnout Petrohrad. Jen si představte tu paniku a bezmoc, pokud by byla směřována palba pouze tím směrem. Pak by vyvstala otázka, jak mohutným úderem by odpověděla ruská strana.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    16:36 20.12.2021

    Jaký význam by mělo ostřelovat Petrohrad nebo jakékoliv jiné (civilní) město systémem kde jedna konvenční bojová hlavice ma kolik? 100-200 kg?

    Jaký význam by mělo ostřelovat Petrohrad nebo jakékoliv jiné (civilní) město systémem kde jedna konvenční bojová hlavice ma kolik? 100-200 kg?

    • flanker.jirka
     16:58 20.12.2021

     Proč hned civilní cíle? U těchto aglomerací je dost strategicky důležité infrastruktury a dalších vojenských cílů důležitou pro obranu Ruska.

     Proč hned civilní cíle? U těchto aglomerací je dost strategicky důležité infrastruktury a dalších vojenských cílů důležitou pro obranu Ruska.

     • pjaro77
      18:10 21.12.2021

      Presne tak, alias prečo má Rusko v kaliningradskej oblasti rozmiestnené Iskandery ? Je to na odstrašenie, ale ak by to nestačilo, keby si niekto predsa len zaumienil zaúťočiť na ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne tak, alias prečo má Rusko v kaliningradskej oblasti rozmiestnené Iskandery ? Je to na odstrašenie, ale ak by to nestačilo, keby si niekto predsa len zaumienil zaúťočiť na kúsok Ruska, bez mihnutia oka ich použijú.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     18:10 20.12.2021

     Jaký význam mělo využívání létajících pum V2? Přesné bombardování asi těžko a tím se dostáváme k hlavnímu cíli... vyvolání strachu a paniky obyvatel. Pokud na pětimilionové město ...Zobrazit celý příspěvek

     Jaký význam mělo využívání létajících pum V2? Přesné bombardování asi těžko a tím se dostáváme k hlavnímu cíli... vyvolání strachu a paniky obyvatel. Pokud na pětimilionové město prší rakety, tak věřte, že efekt přijde na 100%. A fakt, že tyto střely již dokáží s relativní přesností ničit cíle na velkou vzdálenost (tím myslím tedy ničení strategických a vojenských cílů), to je takový praktický bonus.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:36 20.12.2021

      toustr
      Myslíte, že na toto nyní naráží Putin a jeho parta?

      toustr
      Myslíte, že na toto nyní naráží Putin a jeho parta?

     • skelet
      20:58 20.12.2021

      flanker: Moskva je na dostřel raket Hrim-2 z ukrajinského území. Takže tou dohodou s NATO by se této hrozby mohla zbavit.

      flanker: Moskva je na dostřel raket Hrim-2 z ukrajinského území. Takže tou dohodou s NATO by se této hrozby mohla zbavit.

     • toustr
      22:17 20.12.2021

      Flanker Rusku se rozhodně nelíbí mohutné vyzbrojování okolních států, já se jim ani nedivím. V podstatě celá jejich Baltská flotila je odkázaná na pospas Estonska, které kupuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Rusku se rozhodně nelíbí mohutné vyzbrojování okolních států, já se jim ani nedivím. V podstatě celá jejich Baltská flotila je odkázaná na pospas Estonska, které kupuje protilodní střely. Celkově Rusko ztrácí své satelity, které byly nárazníkem před NATO... takže ano, myslím si, že to Putinovi hodně vadí a chce o tom jednat (čímž se nabízí otázka "jak se o tom dá vůbec jednat?")Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:48 20.12.2021

      toustr
      Na způsob vyjednávání asi budeme zvědaví všichni.

      toustr
      Na způsob vyjednávání asi budeme zvědaví všichni.

     • ruleta
      23:48 20.12.2021

      Vždyť tohle je už 1000x vyvrácené. Bombardování měst za 2 světové valky prakticky nemělo vliv na odhodlání obyvatelstva (strach, panika, chaos, zastrašení) a to defacto na všech ...Zobrazit celý příspěvek

      Vždyť tohle je už 1000x vyvrácené. Bombardování měst za 2 světové valky prakticky nemělo vliv na odhodlání obyvatelstva (strach, panika, chaos, zastrašení) a to defacto na všech stranách. Jak ve VB, Německu, Japonsku v evropě kdekoliv. Jedna baráž a Al jazeera, RT, BBC, CNN je toho plná naprosto kontraporduktivní.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      00:02 21.12.2021

      Ruleta To je vyvráceno? Nevím jak Vám, ale mně se jen z představy, že jsem v cílové zóně raket, nedělá moc dobře. Ale Vy jste možná statnější kus a pokud byste byl Brit, čaj o páté ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruleta
      To je vyvráceno? Nevím jak Vám, ale mně se jen z představy, že jsem v cílové zóně raket, nedělá moc dobře. Ale Vy jste možná statnější kus a pokud byste byl Brit, čaj o páté by Vám ani V2 nepřekazila ;)Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      00:05 21.12.2021

      Flanker
      Rusové podle mě jen klamou. Nemohou si dovolit vést boj v Evropě, to by ucítila možnost i Čína a samozřejmě by si něco ukousla... zas takové přátelství myslím nemají.

      Flanker
      Rusové podle mě jen klamou. Nemohou si dovolit vést boj v Evropě, to by ucítila možnost i Čína a samozřejmě by si něco ukousla... zas takové přátelství myslím nemají.

     • flanker.jirka
      07:59 21.12.2021

      toustr Asi budd záležet na tom co tou Evropou myslíte? Zda pouze Ukrajinu nebo i státy v EU a NATO. Rusko je proti případné agresi Číny v Asii bezbranne z toho je dokáží dostat ...Zobrazit celý příspěvek

      toustr
      Asi budd záležet na tom co tou Evropou myslíte? Zda pouze Ukrajinu nebo i státy v EU a NATO.
      Rusko je proti případné agresi Číny v Asii bezbranne z toho je dokáží dostat jen jaderné zbraně. A Čína Sibiř potřebuje, nejraději by vytěžili tamní lesy a vodu z Bajkalu, jsou horší než kobylky.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:19 21.12.2021

      konvenční bombardování civilních cílů válku nezastavuje a je spíš kontraproduktivní, tím spíš u Rusů, ti se potěší, že zase si najdou svou "velkou vlasteneckou".

      konvenční bombardování civilních cílů válku nezastavuje a je spíš kontraproduktivní, tím spíš u Rusů, ti se potěší, že zase si najdou svou "velkou vlasteneckou".

     • Cheddar
      09:27 21.12.2021

      "Jaký význam mělo využívání létajících pum V2? Přesné bombardování asi těžko a tím se dostáváme k hlavnímu cíli... vyvolání strachu a paniky obyvatel. Pokud na pětimilionové město ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jaký význam mělo využívání létajících pum V2? Přesné bombardování asi těžko a tím se dostáváme k hlavnímu cíli... vyvolání strachu a paniky obyvatel. Pokud na pětimilionové město prší rakety, tak věřte, že efekt přijde na 100%. A fakt, že tyto střely již dokáží s relativní přesností ničit cíle na velkou vzdálenost (tím myslím tedy ničení strategických a vojenských cílů), to je takový praktický bonus."

      Tak na jednu stranu bombardovanie zatiaľ žiadny národ nezlomilo, skôr naopak. Pobaltie nemá prostriedky na velkú ničivú akciu, len pár desiatok mrtvých vojakov/civilistov, čo by ospravedlnilo tvrdý protiúder. Takže táto "hrozba" vlastne neexistuje. Ale je to dobrý prostriedok na bodové ničenie infraštruktúry, logistických uzlov, velenia a podobne. Takže na zpomalenie ofenzívy určite ano.

      A upresnenie k V2. Bola to veľmi drahá zbraň, ktorá zabila myslím 1,5 človeka na 1 raketu. Nedalo sa proti nej nijak bránit lebo letela príliš vysoko a rýchlo. Takže v porovnaní s V1 mala minimálny efekt za hrozne velké peniaze. V1 mala okrem podstatne väčšieho pomeru cena/obete zároveň efekt taký, že spojenci naviazali ohromné prostriedky (od letectva cez námorníctvo a protivzdušné delostrelectvo) na to aby sa bránili proti V1, a tieto prostriedky chýbali na iných miestach.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      12:22 21.12.2021

      Flanker Samozřejmě myslím Evropskou část NATO. Rusové by pro tažení museli přesunout většinu konvenčních sil, tím by ale Číně dali Sibiř na stříbrném podnose. Jura a Cheddar Tzv. ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Samozřejmě myslím Evropskou část NATO. Rusové by pro tažení museli přesunout většinu konvenčních sil, tím by ale Číně dali Sibiř na stříbrném podnose.

      Jura a Cheddar
      Tzv. "Doolittle Raid" na Japonsko taky nebyl kdejaký velký nálet, ale i tam přesně zafungoval ten efekt zranitelnosti. Jedna věc je, že se někde odehrává válka a věc druhá je, když vám to bouchá vedle v městě. Navíc Japonci jsou silný národ, tehdy pro ně byl císař něco jako bůh, ale i tak se Američanům povedlo jejich morálku nalomit. To, že ruská propaganda si to podá po svém, to je sice hezké, ale dávno neplatí heslo "nas mnogo".Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:55 21.12.2021

      toustr: německá města se změnila v měsíční krajinu a stejně to válku nezastavilo. Totéž Rusové nijak zvlášť neřešili, že ze Stalingradu zbyly ruiny. Jedině jaderné bombardování ...Zobrazit celý příspěvek

      toustr: německá města se změnila v měsíční krajinu a stejně to válku nezastavilo. Totéž Rusové nijak zvlášť neřešili, že ze Stalingradu zbyly ruiny. Jedině jaderné bombardování kvůli mimořádnému účinku měla nakonec na Japonce vliv. Ten samý vliv ale neměl konvenční nálet na Tokio, kde zahynulo 100tis. osob.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      16:24 21.12.2021

      ČLR a RF mají společný zájem v rozkolu Západu a porážce USA. Pokud by Rusku prošla agrese vůči Ukrajině, tak to ČLR nevyužije jako možnost ukousnout si kus Ruska - naopak to ...Zobrazit celý příspěvek

      ČLR a RF mají společný zájem v rozkolu Západu a porážce USA. Pokud by Rusku prošla agrese vůči Ukrajině, tak to ČLR nevyužije jako možnost ukousnout si kus Ruska - naopak to podpoří výměnou za Ruskou podporu ČLR vůči Taiwanu. Proto se taky Putin sešel s Medvídkem Pú, aby se domluvili na společném postupu vůči Západu. Je to poměrně dobře čitelné, jelikož se po hovoru těchto 2 diktátorů asertivita Ruska zmnohonásobilaSkrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:04 20.12.2021

     ruleta - no význam to má minimálne psychologický...rusi ako hrdý národ so svojou neporaziteľnou armádou by ťažko znášali že ich "bombarduje" taký trpaslík...

     ruleta - no význam to má minimálne psychologický...rusi ako hrdý národ so svojou neporaziteľnou armádou by ťažko znášali že ich "bombarduje" taký trpaslík...

     • apache
      20:43 20.12.2021

      Hektore, jste úplně mimo mísu. I když svým způsobem máte pravdu, jen Vám nedochází, komu by se takové ostřelování nejvíc hodilo a pro koho by bylo prospěšné. Pokud by na Petrohrad ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektore, jste úplně mimo mísu. I když svým způsobem máte pravdu, jen Vám nedochází, komu by se takové ostřelování nejvíc hodilo a pro koho by bylo prospěšné.

      Pokud by na Petrohrad dopadlo pár střel, tak by s největší pravděpodobností byly ruské. Propagandisticky dobře využitelný incident - fašisté z NATO zabíjejí civilisty. A že pár mrtvých civilistů je v očích ruských vůdců naprosto nicotná cena za dobrý propagandistický materiál, o tom nepochybujte.

      Ostatně, rusáci v tom mají již dlouhou tradici. Vzpomeňte si, jakým incidentem začala invaze proti Finsku. Napovím jméno obce - Mainila.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:58 21.12.2021

      apache - no asi vám nedošlo,že som nemyslel že by estónsko malo len tak z dlhej chvíle,začať samé od seba posielať rakety na petrohrad len preto,že to dokážu... bolo to myslené ...Zobrazit celý příspěvek

      apache - no asi vám nedošlo,že som nemyslel že by estónsko malo len tak z dlhej chvíle,začať samé od seba posielať rakety na petrohrad len preto,že to dokážu...
      bolo to myslené tak,že keby sa v prípade vojny valili estonskom ruské tanky,tak estonsko by malo aspoň nejakú schopnosť to rusom spätne osoliť...Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:18 21.12.2021

    Tak ruská města bych raději nechal na pokoji. Na mrtvých civilistech Putinovi nijak nezáleží a navíc by se mohl dostavit efekt "Vstaváj, straná agrómnaja". Udajně většina občanů RF ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ruská města bych raději nechal na pokoji. Na mrtvých civilistech Putinovi nijak nezáleží a navíc by se mohl dostavit efekt "Vstaváj, straná agrómnaja". Udajně většina občanů RF věří, že za válku na Ukrajině může NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Ondra Mrklas
  14:10 20.12.2021

  Důležité na článkuje je ponaučení, které by si z toho měla AČR vzít - to, že je nutné opět zavést salvové raketomety a modernější dělostřelectvo. CEASARy jsou určitě krokem vpřed, ...Zobrazit celý příspěvek

  Důležité na článkuje je ponaučení, které by si z toho měla AČR vzít - to, že je nutné opět zavést salvové raketomety a modernější dělostřelectvo. CEASARy jsou určitě krokem vpřed, ale chtělo by to na doplnění ještě houfnice kategorie K-9 Thunder aspoň v počtu 24 a 12 vozidel HIMARS (2 baterie)Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   14:21 20.12.2021

   No ja bych spiše ponintoval tu 10 hodinovou přednášku, která defacto klade konkrétní zbraně/zbraňové systémy na poslendí místo a pěkně popisuje eskalační principy RF a stav, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

   No ja bych spiše ponintoval tu 10 hodinovou přednášku, která defacto klade konkrétní zbraně/zbraňové systémy na poslendí místo a pěkně popisuje eskalační principy RF a stav, kdy vlastně země je ztracená a armáda ještě nevystřelila. Pěkně je tam také popsána Ukrajina (zachování nezávislé Ukrajiny, nezávislé na RF) jako jeden z polských - ja bych dodal středoeveropských zájmů. V Polsku mají alespoň debatu nebo náznak debaty. V ČR toto totálně chybí.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:04 20.12.2021

    O čem chcete v ČR diskutovat s jedním papírovým tankovým praporem?

    O čem chcete v ČR diskutovat s jedním papírovým tankovým praporem?

    • ruleta
     15:40 20.12.2021

     No treba o tomhle :D

     No treba o tomhle :D

     • flanker.jirka
      17:20 20.12.2021

      :-) v tomhle ohledu doufám, že se do toho nová vláda opře a pohne s řešením problému. Možná by to bylo rychlejší i než pořízení BVP, aktuálně dává smysl pořízení snad jen pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      :-) v tomhle ohledu doufám, že se do toho nová vláda opře a pohne s řešením problému. Možná by to bylo rychlejší i než pořízení BVP, aktuálně dává smysl pořízení snad jen pouze Leopardů.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      18:16 20.12.2021

      Flanker
      Čistě teoreticky by mohla přijít i nabídka na Abramsy, ale ty stejně budou hrát druhé housle... výběr tanku je jasný, jen termín pořízení zůstává nejasný :')

      Flanker
      Čistě teoreticky by mohla přijít i nabídka na Abramsy, ale ty stejně budou hrát druhé housle... výběr tanku je jasný, jen termín pořízení zůstává nejasný :')

     • flanker.jirka
      18:45 20.12.2021

      toustr
      A co počet?

      toustr
      A co počet?

     • Klimesov
      22:32 20.12.2021

      flanker.jirka
      Počet. Nejspíše pro jeden tankový prapor tedy cca 50 ks.

      flanker.jirka
      Počet. Nejspíše pro jeden tankový prapor tedy cca 50 ks.

     • toustr
      22:42 20.12.2021

      Flanker Pokud by to armáda myslela opravdu vážně, nebál bych se říct 80-100 kusů. Jenže při všech tendrech, které se teď nastřádaly (a nejsou zrovna levné) budu považovat vše nad ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Pokud by to armáda myslela opravdu vážně, nebál bych se říct 80-100 kusů. Jenže při všech tendrech, které se teď nastřádaly (a nejsou zrovna levné) budu považovat vše nad 35 kousků jako úspěch.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:02 21.12.2021

      toustr
      Tak o takových počtech si asi necháme jen zdát. Postoj k této věci by mohla změnit snad jen invaze Rusů na Ukrajinu.

      toustr
      Tak o takových počtech si asi necháme jen zdát. Postoj k této věci by mohla změnit snad jen invaze Rusů na Ukrajinu.

     • toustr
      12:26 21.12.2021

      Flanker Rusové dle mého nezaútočí (jenže kdo ví...), ale třeba to tak moc vyostří, že NATO začne mohutně zbrojit, což by bylo ale pro ně kontraproduktivní. Jinak ten reálný počet ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Rusové dle mého nezaútočí (jenže kdo ví...), ale třeba to tak moc vyostří, že NATO začne mohutně zbrojit, což by bylo ale pro ně kontraproduktivní. Jinak ten reálný počet vidím do 40 kusů, víc prostě nebude.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:38 21.12.2021

      toustr Sám bych si tipnul 70:30, že konflikt bude eskalovat a pokusí se o srovnání hranic levobřežní Ukrajiny od Bělo-ruska až po Černé moře. Pro ně je východ Ukrajiny zajímavý ...Zobrazit celý příspěvek

      toustr
      Sám bych si tipnul 70:30, že konflikt bude eskalovat a pokusí se o srovnání hranic levobřežní Ukrajiny od Bělo-ruska až po Černé moře.
      Pro ně je východ Ukrajiny zajímavý nejen bezpečnostně, ale i ekonomicky. Stále je tam dost zastoupené i ruské obyvatelstvo, což může mít vliv i na bezpečnostní situaci po okupaci, protože si mohou s rusem rozumět. Jsou mimo ruskou říši sotva 30 let.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      22:52 21.12.2021

      Flanker To by si vyžádalo i obléhání Kyjeva, pokud tedy chápu Vaši "hranici" správně. Každopádně zde půjde především o reakci EU a západu celkově. Nesmí dovolit to, co se stalo nám ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      To by si vyžádalo i obléhání Kyjeva, pokud tedy chápu Vaši "hranici" správně. Každopádně zde půjde především o reakci EU a západu celkově. Nesmí dovolit to, co se stalo nám za Hitlera. Pochybuji, že Putin se spokojí v případě invaze jen s chudou Ukrajinou, zas takový profit z ní nebude mít (krom strategického nárazníku před Moskvou).Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      23:46 21.12.2021

      flanker.jirka jestli bude konflikt eskalovat záleží ani ne tak na vůli Ruska provést invazi na Ukrajinu, jako na vůli Západu se proti tomu postavit. ¨ Západ má na Rusko obrovsky ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka

      jestli bude konflikt eskalovat záleží ani ne tak na vůli Ruska provést invazi na Ukrajinu, jako na vůli Západu se proti tomu postavit.
      ¨
      Západ má na Rusko obrovsky silné páky, od ekonomických, po vojenské (nejprve dislokace vojsk NATO v Pobaltí, Polsku, Slovensku, Rumunsku, případně i dislokace vojsk NATO na Ukrajině nebo v Gruzii).

      Otázka je, jestli Západ dá jasně najevo vůli své páky použít. Pokud ano, Putin si ani neškrtne.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:20 22.12.2021

      Jan55. USA a Británie už dali najevo, že co se týká přímá vojenské účasti, tak do toho nepůjdou a budou Ukrajinu podporovat pouze materiálně, jako doposud. Zbytek armád v Evropě ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan55.
      USA a Británie už dali najevo, že co se týká přímá vojenské účasti, tak do toho nepůjdou a budou Ukrajinu podporovat pouze materiálně, jako doposud. Zbytek armád v Evropě proti Rusku za této situaci nepůjde. Rusko tak budou čekat hodně tvrdé ekonomické sankce. Rozsah sankcí bude asi tvrdě vyjednáván, protože Francie a Německo s ruskem stále spolupracuje tak, že nebudou chtít jít na dřeň, už nyní jim ekonomiku drtí covid a všechny spekulace s tím spojené.
      Dislokace vojsk v pobaltí a na balkáně už USA/NATO má, tam už se maximálně jen zvýší počty osob a techniky, ale zase jsme u toho, že proti rusku nechtějí vojensky přímo zasáhnout. V Rumunsku už prvky PRO existují.
      A opět se jen bude hledat někdo, komu dají sirky do ruky a pošlou ho hrát si do stohu slámy.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:25 22.12.2021

      toustr Rusové mají stále slabiny ve svém zbrojním průmyslu, které dokáží řešit podniky na Ukrajině, například charkovský závod na výrobu tanků, výrobce leteckých motorů v záporoží ...Zobrazit celý příspěvek

      toustr
      Rusové mají stále slabiny ve svém zbrojním průmyslu, které dokáží řešit podniky na Ukrajině, například charkovský závod na výrobu tanků, výrobce leteckých motorů v záporoží nebo loděnice v Nikolajevu.
      Možná se ale věci budou točit pouze okolo záruk o nerozšiřování NATO s možným požadavkem na legalizaci Krymu, co by součástí Ruska a popohnání Ukrajiny v tom jak vyřešit Donbas a Luhansk.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:47 22.12.2021

      Jediné co Rusové mají a Evropa se bez toho zatím neobejde je plyn.

      Jediné co Rusové mají a Evropa se bez toho zatím neobejde je plyn.

     • flanker.jirka
      12:45 22.12.2021

      Scotty Ropa a plyn bude třeba stále, na to aby jste vyrobil plasty. Ale i pesticidy, léčiva, hnojiva pro zemědělství, barvy a spousta další chemie. Úplný odklon od plynu a ropy tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ropa a plyn bude třeba stále, na to aby jste vyrobil plasty. Ale i pesticidy, léčiva, hnojiva pro zemědělství, barvy a spousta další chemie. Úplný odklon od plynu a ropy tu nebude. Francie a Německo mají své zájmy a stále by rádi s rusem obchodovali. (ovšem nejlépe tak, aby z toho měli prospěch jen oni a ne zbytek států EU) A pokud se podíváte kolik spotřebního shitu se vyrábí v Číně a doveze se do EU, tak prakticky vše obsahuje plast a tím i ropné produkty. EU si může stále hrát na velké ekology, ale bez špinavé produkce v Asii se prostě neobejde a nelze o tom uvažovat jako o udržitelném způsobu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:14 22.12.2021

      flanker.jirka
      Bez jejich ropy se obejdeme. S plynem je to horší.

      flanker.jirka
      Bez jejich ropy se obejdeme. S plynem je to horší.

     • Jan Padesátýpátý
      13:56 22.12.2021

      Scotty Opravdu se bez ruského plynu neobejdeme? Můžeme místo něj dovážet stlačený plyn, nebo ruské trubky nahradit novými trubkami z Alžírska/Nigérie, z Izraelského moře, z ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Opravdu se bez ruského plynu neobejdeme?
      Můžeme místo něj dovážet stlačený plyn, nebo ruské trubky nahradit novými trubkami z Alžírska/Nigérie, z Izraelského moře, z Kazachstánu (ale to by chtělo vzít Gruzii do NATO :)

      Musela by k tomu ale být politická vůle. Jestliže si Rusko dokáže omotat kolem prstu bývalé i současné německé politiky, a Evropa nenajde mechanismy jak tomu zabránit, je to těžké.

      Přitom by existovaly i tržní, nepolitické mechanismy. Pokud by dodavatel plynu měl povinnost pojistit se proti všem okolnostem bránícím dodávkám plynu (včetně zastavení dodávek z Ruska z jakýchkoli důvodů), ruský plyn by najednou zdražil.
      Ceny (ruského) plynu by byly vyšší, ale ceny (nejenom ruského) plynu by byly stabilizované: dnes ceny (veškerého) plynu letí nahoru z obav, že Rusové plyn přestanou dodávat.
      A najednou by se ukázalo, že je ekonomicky výhodné pokládat nikoli nové Nordstreamy z Ruska, ale trubky z jiných částí světa, a terminály pro stlačený plyn.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:19 23.12.2021

      Toustr. 73. tankový prapor má od roku 2018 papírově cca 50 tanků. Takže tohle je minimální počet, který by AČR pořídila plus nějaké rezervní. Samozřejmě pokud by nešli cestou 30 ks ...Zobrazit celý příspěvek

      Toustr.
      73. tankový prapor má od roku 2018 papírově cca 50 tanků. Takže tohle je minimální počet, který by AČR pořídila plus nějaké rezervní. Samozřejmě pokud by nešli cestou 30 ks T-72M4CZ plus 20 ks něčeho jiného jako náhrada za T-72M1, ale tohle snad nenastane.
      Chtít cca 100 tanků plus by znamenalo zformovat další tankový prapor a tom se zatím, pokud vím neuvažuje.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:37 23.12.2021

      Jan Padesátýpátý
      Zatím rozhodně ne v potřebných objemech.

      Jan Padesátýpátý
      Zatím rozhodně ne v potřebných objemech.

  • flanker.jirka
   15:10 20.12.2021

   Ondra I jedna baterie HIMARS s dostatečnou zásobou munice nás posune dále. Místo dalších houfnic investovat do dronů a vyčkávací munice. Dosahem a přesností jsou dnes tyto systémy ...Zobrazit celý příspěvek

   Ondra
   I jedna baterie HIMARS s dostatečnou zásobou munice nás posune dále.
   Místo dalších houfnic investovat do dronů a vyčkávací munice. Dosahem a přesností jsou dnes tyto systémy srovnatelné a i lepší než houfnice a pokud poletí drony a vyčkvácí munice nízko nad zemí, tak se využije moment překvapení oproti granátům přilétajících po balistické křivce, které se tak před radary neschovají.Skrýt celý příspěvek

   • Ondra Mrklas
    16:50 20.12.2021

    Práci dronu zastoupí bitevní vrtulník nebo turboprop lépe, pokud jde o možnost přesného úderu za kratší dobu. Navíc houfnice může z hlavně vystřelovat loitering munition také, ...Zobrazit celý příspěvek

    Práci dronu zastoupí bitevní vrtulník nebo turboprop lépe, pokud jde o možnost přesného úderu za kratší dobu. Navíc houfnice může z hlavně vystřelovat loitering munition také, pokud se koupí vhodný model. Přeci jenom to co ničí nepřátele není samotný dron, ale jeho zbraně - PTŘS s dosahem 30+ km jsou dostupné pro bitevní vrtulníky a konvenční letadla v mnohem větším počtu, jediný důvod proč se drony tak často dnes používají je utajení působení státu a neschopnost plně využít konvenční letectvo (Ázerbajdžán, Ethiopie i Libye jsou toho přesným důkazem + Ázerbajdžán využíval drony primárně jako průzkum pro dělostřelectvo)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:12 20.12.2021

     Při střetu s armádou vybavenou PVO vám turbopropy a AH dlouho nevydrží a brzy zjistíte, že lepší cestou budou malé vyzbrojené drony a vyčkávací munice, přesně jak to bylo možné ...Zobrazit celý příspěvek

     Při střetu s armádou vybavenou PVO vám turbopropy a AH dlouho nevydrží a brzy zjistíte, že lepší cestou budou malé vyzbrojené drony a vyčkávací munice, přesně jak to bylo možné vidět v karabachu.Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      17:59 20.12.2021

      Bayraktar je stejně velký jako Super Tucano, takže ve velikosti to není. Jde jen o to, že letoun s posádkou je náročnější na ovládání oproti bezpilotnímu prostředku, proto ...Zobrazit celý příspěvek

      Bayraktar je stejně velký jako Super Tucano, takže ve velikosti to není. Jde jen o to, že letoun s posádkou je náročnější na ovládání oproti bezpilotnímu prostředku, proto docházelo k velkým ztrátám pilotovaného letectva. Kapacitou výzbroje jsou konvenční letouny lepší, jelikož mají silnější motor a větší nosnost. Jejich relativně velké ztráty z posledních konfliktů ale nejsou zcela směrodatné - jelikož šlo vždy o staré stroje se zastaralou výzbrojí, nevalnou posádkou a mnohdy i technickou únavou.
      To, že drony v souboji s PVO vydrželi vždy tak dlouho je důkazem pouze toho, že šlo o souboj mimo dosah PVO střel a nebo příšerné osádce. Reálně by dron neměl oproti AH nebo turbopropům vůči PVO žádnou výhodu. Loitering munition je pak trochu něco jiného, jelikož jde více o PTŘS než o letoun a všichni dobře víme, že PVO PTŘS také nedokáže efektivně likvidovatSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:54 20.12.2021

      Ondra Nebavím se o velikosti TB2, ale o malých dronech, které slouží jako sebevražedné zbraně a vyčkávací munici. Srovnávat TB2 s maximální hmotnotí 630 kg se Super Tucanem s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra
      Nebavím se o velikosti TB2, ale o malých dronech, které slouží jako sebevražedné zbraně a vyčkávací munici.
      Srovnávat TB2 s maximální hmotnotí 630 kg se Super Tucanem s hmotností až 5400 kg je trochu mimo.
      Opticky to na fotografiích možná klame, ale TB 2 je prcek a radarovou odraznou plochu bude mít sotva desetinovou oproti pilotovaným letadlům nebo AH, rovněž infračervená stopa bude mnohem menší.
      Tady na odkaze je fotografie z Turkmenistánu, kde je vidět, jaký prcek to je.
      https://www.oryxspioenkop.com/... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:57 20.12.2021

      Ondra Pro srovnání s velikostí lidí foto Super ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra
      Pro srovnání s velikostí lidí foto Super Tucana:
      https://www.defensenews.com/di... Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      21:00 20.12.2021

      Loitering munice je důležitá, ale na její využití stačí i náš budoucí Viper nebo případně Tatra s kontejnerem. Podstatě se těmito prostředky dá nahradit PTŘS, ale nikoliv útočné ...Zobrazit celý příspěvek

      Loitering munice je důležitá, ale na její využití stačí i náš budoucí Viper nebo případně Tatra s kontejnerem. Podstatě se těmito prostředky dá nahradit PTŘS, ale nikoliv útočné letectvo. Co se týká dronu typu Bayraktar, Wing Loong nebo Super Heron - jako výzvědné prostředky s drobnou výzbrojí jsou fajn, ale v současné době je stále lepší využít jako platformu AH, turboprop nebo stíhací bombardér. Dron pak může sloužit jako návodčí pro střely nebo loitering munici, která útočí na BVR cíle (Spike NLOS, Brimstone II, Paveway III nebo AGM Maverick)Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:05 20.12.2021

      Ondra Asi trochu nechápeme, reagoval jsem na váš koment k pořízení MLRS a houfnic K9. Počet Caesarů, které se kupují bude dostatečný a právě místo K9, bych viděl raději investici ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondra
      Asi trochu nechápeme, reagoval jsem na váš koment k pořízení MLRS a houfnic K9. Počet Caesarů, které se kupují bude dostatečný a právě místo K9, bych viděl raději investici do dronů, loitering vehicle a jiných hraček se swarm možnostmi.

      Proti komu chcete létat s konvenčními "stíhacími bombardéry" a "turbopropy?" Proti vyspělému nepříteli je to potrava pro PVO, proti ručníkářům bez PVO je to zbytečně drahé.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:22 21.12.2021

      Tak tak, pro nasazení letadel je nejprve potřeba potlačit PVO a to se dnes dělá pomocí dronů.

      Tak tak, pro nasazení letadel je nejprve potřeba potlačit PVO a to se dnes dělá pomocí dronů.

     • skelet
      12:53 21.12.2021

      vskutku? Já doposud myslel, že se k tomu používá kombinace pozemních a vzdušných rušičů, raketového dělostřelectva a speciálních jednotek. Specializovaný dron je tuším jen jeden, a ...Zobrazit celý příspěvek

      vskutku? Já doposud myslel, že se k tomu používá kombinace pozemních a vzdušných rušičů, raketového dělostřelectva a speciálních jednotek. Specializovaný dron je tuším jen jeden, a to izraelský Harpyje. A ta se dá použít jen na cíle v blízkosti fronty. Zatím největší dronová operace proti vzdušné obraně měla za úkol zahlcení radarových stanic, které pak rozmlátily klasické letouny.
      Nasazení drony mi připomíná euforii po Pouštní bouři, kdy vše co nebylo řízené laserem a nebylo Stealth bylo těžce zastaralé.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:37 22.12.2021

      skelet "Nasazení drony mi připomíná euforii po Pouštní bouři, kdy vše co nebylo řízené laserem a nebylo Stealth bylo těžce zastaralé." Řekl bych, že to co se ve větší míře použilo ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      "Nasazení drony mi připomíná euforii po Pouštní bouři, kdy vše co nebylo řízené laserem a nebylo Stealth bylo těžce zastaralé."
      Řekl bych, že to co se ve větší míře použilo v zálivu se ukázalo jako správná cesta, kterou se od té doby snaží jít všechny armády světa (v rámci svých finančních a technologických možností). Trendy stále zůstávají, tj. vše co má létat dnes podléhá konstrukčně snížení vlastní RCS ať už jde o letadla nebo řízené střely. Bez inteligentní munice si nikdo efektivně neškrtne.
      Malé drony nejsou nic jiného než malorozměrné cíle s charakteristikou LO nebo i Stealth vybavené zařízením odpovídající inteligentní munici, jen nestojí ranec peněz, ale jsou k dostání i v hračkářství. A netřeba se dívat pouze na původně specializovanou Harpy. V posledních 15 letech se v konfliktech proti PVO používají méně sofistikované metody pro její potlačení/zničení pomocí zahlcení a na přímé použití protiradiolokačních střel vidět nikde není. Jasně, pokud by někdo měl jít proti propracovanému ruskému systému PVOS, tak pak bude muset plánovat činnost s tím co popisujete.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:02 22.12.2021

      v podmínkách bojů nízké intenzity můžu v klidu nasadit i pilotované letouny. Bez dronů. Euforie z Pouštní bouře byla veliká, ale k dosažení toho stavu bylo nutné dvacet až třiceti ...Zobrazit celý příspěvek

      v podmínkách bojů nízké intenzity můžu v klidu nasadit i pilotované letouny. Bez dronů.
      Euforie z Pouštní bouře byla veliká, ale k dosažení toho stavu bylo nutné dvacet až třiceti let. A o to jde.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:21 21.12.2021

   Nejen salvové raketomety, ale také operačně-taktické s doletem alespoň 300 km, pokud ne 700. S Thundery bych počkal, až bude 7. mbr přezbrojena na nové BVP, tanky a podpůrná ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejen salvové raketomety, ale také operačně-taktické s doletem alespoň 300 km, pokud ne 700. S Thundery bych počkal, až bude 7. mbr přezbrojena na nové BVP, tanky a podpůrná vozidla.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:31 21.12.2021

    liberal shark
    "až bude 7. mbr přezbrojena na nové BVP, tanky a podpůrná vozidla."
    ... a to bude kdy? V roce 2040?

    liberal shark
    "až bude 7. mbr přezbrojena na nové BVP, tanky a podpůrná vozidla."
    ... a to bude kdy? V roce 2040?

    • SYN_
     09:52 23.12.2021

     Ať už to bude kdykoliv, začínat budovat těžkou brigádu od pásové obrněné houfnice je poněkud zvrácené... on to přecejen není tank a v jakémkoliv kontaktním boji tahá za kratší ...Zobrazit celý příspěvek

     Ať už to bude kdykoliv, začínat budovat těžkou brigádu od pásové obrněné houfnice je poněkud zvrácené... on to přecejen není tank a v jakémkoliv kontaktním boji tahá za kratší konec.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    18:02 21.12.2021

    To sa načakáte a my tiež 10 rokov. V skutočnosti by sme mali mať hufnice, raketomety, pozorovanie drony, klasické PTRS , loitering drony a to všetko prepojené SRP čím skôr , ja ...Zobrazit celý příspěvek

    To sa načakáte a my tiež 10 rokov. V skutočnosti by sme mali mať hufnice, raketomety, pozorovanie drony, klasické PTRS , loitering drony a to všetko prepojené SRP čím skôr , ja by som tomu dal prioritu číslo jedna.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   09:25 21.12.2021

   Kupovat pásovou houfnici pro nás nemá žádný smysl. Maximálně se bude rozšiřovat flotila Caesarů.

   Kupovat pásovou houfnici pro nás nemá žádný smysl. Maximálně se bude rozšiřovat flotila Caesarů.

 • ruleta
  12:58 20.12.2021

  mohutná přednáška? ...dlouhá/zevrubná/klíčová/všeobímající/podrobná/důkladná/vyčerpávající/obsažná....ale mohutná? :D anebo typo a mělo být hutná?

  mohutná přednáška? ...dlouhá/zevrubná/klíčová/všeobímající/podrobná/důkladná/vyčerpávající/obsažná....ale mohutná? :D anebo typo a mělo být hutná?

  • Mortles
   17:08 20.12.2021

   Na youtube má to video deset hodin. Myslím, že mohutný je vhodné adjektivum v tomto případě.

   Na youtube má to video deset hodin. Myslím, že mohutný je vhodné adjektivum v tomto případě.

Načítám diskuzi...