Eurocopter X3 pokořil rychlostní rekord

Eurocopter X3
Foto: Eurocopter X3 u pobřeží jižní Francie / Eurocopter

Nejrychlejší vrtulník světa nese název Eurocopter X3. Hybridní evropský vrtulník pokořil rychlostní rekord hned dvojnásobně. Rychlost 472 km/h v dopředném letu dosáhl 7. června a o několik dní dříve prolomil dokonce rychlost 487 km/h při klesavém letu.

Rekordní let podnikl vrtulník X3 nad jižní Francií ve výšce zhruba 3000 metrů. „Bez nadsázky můžeme říct, že X3 je ve velkých rychlostech ve svém živlu,“ říká spokojeně Hervé Jammayrac, testovací pilot firmy Eurocopter. Stroj tak překonal svůj vlastní rekord z roku 2011, kdy dosáhl rychlost 430 km/h.

Vrtulník X3, či spíše stroj s kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical Take-Off and Landing), je technologický demonstrátor, jenž má vyzkoušet technologie potřebné pro vysokorychlostní lety vrtulníků. X3 si však zachovává všechny schopnosti a dovednosti vrtulníků.

Srdcem stroje je dvojice turbohřídelových motorů Rolls-Royce Turbomeca RTM322 o výkonu 2×1693 kW. Motory pohání pětilistý rotor a dvojici tažných vrtulí umístěných po stranách na krátkých křídlech.

Eurocopter X3

Foto: Všimněte si aerodynamicky tvarovaného (pro velké rychlosti) přechodu mezi trupem a rotorem / Eurocopter

Technologický demonstrátor X3 je postaven na klasickém vrtulníku Eurocopter Dauphin. Konstruktéři „pouze“ na boky vrtulníku Dauphin umístili krátká křídla a dvojici tažných vrtulí. Vrtule jsou přes transmisi poháněné hlavními motory.

Smyslem „parazitních“ vrtulí je poskytnout stroji dodatečný tah pro dopředný let. Svou roli hrají i malá křídla, která při rychlém letu poskytují dodatečný vztlak.

Dalším velkým rozdílem je odstranění vyrovnávajícího ocasního rotoru. Vrtulník X3 ocasní rotor nepotřebuje, protože reakční moment hlavního rotoru vyrovnávají boční vrtule. Na místě zadního rotoru najdeme dvojici svislých ocasních křídel.

Video: Rekordní let trval 40 minut (ano, v pozadí je L-39 :) ) / YouTube

Eurocopter X3 je představitelem nové generace strojů, umožňujících kolmý start a přistání, ale zároveň také velmi vysokou rychlost letu. Není na škodu zmínit, že vrtulník X3 je jedním z možných adeptů na nový vysokorychlostní dopravní stroj kategorie VTOL pro americkou armádu FVL (Future Vertical Lift)/JMR (Joint Multi-Role).

"Na základě X3 technologií bude Eurocopter pokračovat v nastavovaní standardů pro vrtulníky budoucnosti – nabídneme zákazníkům novou úroveň výkonu, ve smyslu větší rychlosti, doletu a schopnosti plnit nejnáročnější mise za příznivou cenu,“ uvedl generální ředitel společnosti Eurocopter, Guillaume Faury.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Francouzská armáda má první vrtulníky Tiger HAD

Předevčírem získala francouzská armáda první bitevní vrtulník Tiger verze HAD (Hélicoptère d'Appui ...

Vrtulník nové generace FVL/JMR – časový plán

Program nového víceúčelového transportního vrtulníku FVL (Future Vertical Lift)/JMR (Joint ...

Ruské vrtulníky Mil Mi-17V5 pro Afghánistán

Ruská firma Rosoboronexport dodá do konce roku 2013 afghánskému letectvu 12 nových transportních ...

Rýsuje se koncepce dopravního a vrtulníkového letectva Armády ČR

Na první pohled se může zdát, že dopravní letectvo AČR zažívá lepší období. V jeho parku se vyjímají ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Iceman
  11:52 17.06.2013

  Ano tomu rozumim, na druhou stranu kdyby k tomu pristupoval kazdy, jako Eurocopter/potazmo EU, kdyby nebylo pionyru, vyvoj by se zastavil nebo pokracoval pouze pomalu. Zadny stroj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano tomu rozumim, na druhou stranu kdyby k tomu pristupoval kazdy, jako Eurocopter/potazmo EU, kdyby nebylo pionyru, vyvoj by se zastavil nebo pokracoval pouze pomalu. Zadny stroj z nebe "overeney v boji" nespadl, kazda technologie byla nekdy nova. Nerikam ze se maji nakooupit predrazeny neovereny hracky, ale vyvoj by se mel tlacit dopredu, alespon co se prototypu tyce. Kazdemu je blizsi neco jineho, ja to chapu. Jakkoliv mi jejich stroj muze priadat osklivy, Eurocopter proste videl diru na trhu, tak po ni jde,
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  20:27 16.06.2013

  Ackoliv me dauphin esteticky nijak neoslovuje, fakt, ze by tento koncept stacilo za hubicku naroubovat na (uz nakoupene) blackhawky za desetkrat nizsi jednotkovou cenu nez by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ackoliv me dauphin esteticky nijak neoslovuje, fakt, ze by tento koncept stacilo za hubicku naroubovat na (uz nakoupene) blackhawky za desetkrat nizsi jednotkovou cenu nez by nabidla stavba a nakup "prevratne, modernejsi a hezci" koncepce o ktere jsi mluvil, je pro me prislovecnym jazyckem na vahach, proc bych si vybral radeji tohle. U zbrane nebo zbranoveho kompletu pri udrzeni priblizne stejnych vykonu jako "techno-verze" je vyhodnejsi levny, spolehlivy a odolny koncept, jak by jiste Kalasnikov dosvedcil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Coffin Corner
  11:17 15.06.2013

  Iceman: Jenže právě přístup Eurocopteru k problematice hybridních vrtulníků se mi jeví jako pragmatičtější. Jednak na X3 dokázali, že jejich koncept lze relativně rychle a levně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iceman: Jenže právě přístup Eurocopteru k problematice hybridních vrtulníků se mi jeví jako pragmatičtější. Jednak na X3 dokázali, že jejich koncept lze relativně rychle a levně "naroubovat" na jakýkoliv stávající vrtulník, takže by se mohl prosadit i při možných modernizacích starších, klasických strojů, což by celý trh ještě zlevnilo.
  Navíc od začátku deklarují, že demonstrátor X3, potažmo program H3 směřuje k hybridu střední kategorie velikosti Super Pumy a také se od začátku primárně zaměřují hlavně na civilní sektor, ve kterém vidí větší uplatnění, což je zase sympatické pro mne ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Iceman
  15:14 14.06.2013

  Vsak to je v poradku... jen reaguj, o tom je prave diskuse ne? ;)

  No to je prave o tech dvou pristupech... sklenice je bude ploprazdna nebo poloplna. Ja se proste jen odmitam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vsak to je v poradku... jen reaguj, o tom je prave diskuse ne? ;)

  No to je prave o tech dvou pristupech... sklenice je bude ploprazdna nebo poloplna. Ja se proste jen odmitam rozplyvat nad "rekordy" nejake parodie na moderni stroj.

  Jasne ze tehcnologie jsou drahe.... kdybychom se divali jen na cenu tak zustaneme v dobe kamene. Nebo jezdime na drevoplyn, protoze je to levnejsi. Program Apollo se jevil jako ekonomicka silenost... a nakonec se mnohokrat vse vratilo.

  Investice do GPS se take mnohokrat vratily. Stejne tak internet. Tady preci nejde o cenu, tady jde o pristup. A to, ze nekdo zarli na technologicky demonstrator X2.. a proto svuj nesrovnatelne zaostalejsi stroj nazve X3 a dela kolem toho humbuk.... to mi prijde jako spatny vtip ala brusel.
  Kdyby ho pojmenovali alespon jinak, tak nereknu ani popel. :D

  Jasne ze X2 nebude nejlevnejsi, nikdo nerika ze se nakonec tyto stroje nakoupi... plno programu v "americkem stylu" jak rikas je nakonec zrusoeno pro strasne naklady (treba Comanche), souhlasim s tebou. Jde o to, ze vyrobce do toho i pres to riziko jde a posouva hranice dal. A to je mi strasne sympaticke.

  A kdyby se treba povedlo nakonec vyvinout z X2 stroj za alespon trochu prijatelne penize.... kompletne to zmeni pravidla hy pro nasazeni vrtulnikovych vojsk. A co pak bude rikat protivnik? "Ale tak aspon jsou ty my stary vrtulniky levnejsi, hec." :D
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr
  15:28 13.06.2013

  "Svou roli hrají i malá křidélka, která při rychlém letu poskytují dodatečný vztlak."

  Tož jsou fakt tak malá, že se musí "zmenšit" dvakrát? Jednou "malá" a podruhé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Svou roli hrají i malá křidélka, která při rychlém letu poskytují dodatečný vztlak."

  Tož jsou fakt tak malá, že se musí "zmenšit" dvakrát? Jednou "malá" a podruhé "křidélka".

  Nehledě na to, že u létajícího stroje bych byl s použitím výrazu "křidélka" velmi opatrný, používají se totiž v pro zcela odlišnou záležitost :)
  Tedy ne jako nosná plocha (křídlo), ale jako řídící plocha (a část křídla) měnící náklon letadla...

  Tedy já bych dal "Svou roli hraje i malé křídlo, které při..."

  OK, je to blbost, ale je to tady takový jakože odborný magazín, tak kurňa... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • ppte
  19:00 12.06.2013

  Iceman: Nemůžu nereagovat, Sikorsky X2 je jistě pekný stroj, ale je to opět v "americkém stylu", tzn. nacpané technologiemi a tomu bude odpovídat i cena,sice bude určitě levnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iceman: Nemůžu nereagovat, Sikorsky X2 je jistě pekný stroj, ale je to opět v "americkém stylu", tzn. nacpané technologiemi a tomu bude odpovídat i cena,sice bude určitě levnější než V-22,ale nesmíme zapomínat,že mnoho americké vojenských programů se prodlužuje a hlavně prodražuje (viz F-35, který měl být levný a kolik je cena teď?150 miliónů dolarů?). Cena oproti stroji Eurocopter bude určitě několikanásobně vyšší a nevím nevím, jestli si může americká armáda dovolit takto nákladný stroj...
  Skrýt celý příspěvek

 • Iceman
  15:59 12.06.2013

  Samozrejme to co jsem napsal je pouze nazor me malickosti.... nic vic nic min. :) Nechci nikoho popouzet nebo tak. :)

  Samozrejme to co jsem napsal je pouze nazor me malickosti.... nic vic nic min. :) Nechci nikoho popouzet nebo tak. :)

 • Iceman
  15:55 12.06.2013

  Prave z hlediska estetickeho se mi z tohoto stroje s prominutim zveda kufr. :D Jeden slavny rusky kontrukter kdysi prohlasil, ze pokud letadlo dobre vypada tak i dobre leta a ja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prave z hlediska estetickeho se mi z tohoto stroje s prominutim zveda kufr. :D Jeden slavny rusky kontrukter kdysi prohlasil, ze pokud letadlo dobre vypada tak i dobre leta a ja tento nazor sdilim. :)

  Jinak cely program X3 je hybrid v bruselskem stylu. Je to reakce na Sikorsky X2, coz je nadherny a prulomovy stroj. Ten bude mit v USA velkou sanci, ne tato zpatlanina. Prijde mi to, jako kdyby se v eurocopteru citili zahanbeni vykony X2 a reagovali tak, ze na dauphina rychle nalepi kridla, trochu poladi ocas, hlavne at to lita rychle a splni se petiletka. Proste EU kockopes :D

  X2 je opravdu nekde jinde.... dva protibezne rotory + tlacna vrtule... cela rada novych, spickovych technologii kterymi tu nechci nudit. Nevyhody u V-22 je prochodna faze mezi letovymi rezimy.... Tu stroje odvozene od X2 mit nebudou... cely stroj to zlevni a zjednodusi.

  Opravdu se tesim na nove stroje odvozene od X2.... srdicko plesa :) At uz to bude S-97 raider

  http://raider.sikorsky.com/ui/...

  a nebo stroj v programu JMR-FVL. Tam bude zajimave slodvat soutez s V-280 Valor od Bellu. :)

  Jinak letova dynamika X2 (ale i jineho stroje v podobne kofiguraci) je naprosto uchvacujici... jako by to ani nebyl vrtulnik... dporucuju sheldnout par videi na yourtube. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • David Khol
  14:10 12.06.2013

  Už jen z hlediska estetického se mi tenhle stroj líbí...řekl bych, že skvělý stroj pro AČR

  Už jen z hlediska estetického se mi tenhle stroj líbí...řekl bych, že skvělý stroj pro AČR

 • ppte
  13:14 12.06.2013

  Pro Adam: hlavní výhodou může být cena, V-22 je sice rychlejší a pojme více lidí, ale cena je 69,3 miliónů dolarů, což je opravdu hodně. Eurocopter AS365 Dauphin (ze kterého vznikl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Adam: hlavní výhodou může být cena, V-22 je sice rychlejší a pojme více lidí, ale cena je 69,3 miliónů dolarů, což je opravdu hodně. Eurocopter AS365 Dauphin (ze kterého vznikl tento demonstrátor) stojí méně než 10 miliónů dolarů, tento prototyp unese sice méně vojáků a je o trochu pomalejší než Osprey, ale rozdíl v ceně bude minimálně čtyřnásobný a americká armáda musí v příštích letech ušetřit stovky miliard dolarů. Takže podle mě tento demonstrátor má velkou šanci v USA, V-22 je dobrý, ale předražený ,otázkou jsou jeho provozní náklady (které budou určitě větší než u modifikovaného Dauphinu), když vezmu v potaz složitost konstrukce V-22 atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  12:59 12.06.2013

  Adam:
  Pokud jsem četl správně, tak se jedná o technologický demonstrátor.

  Adam:
  Pokud jsem četl správně, tak se jedná o technologický demonstrátor.

 • Adam
  12:06 12.06.2013

  Akorát moc nerozumím, proč by o to měly mít státy zájem. Nemá náhodou osprey větší nákladní kapacitu a i vyšší rychlost? A nenakupujou jich stále dost? Jakou má tohle před v22 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Akorát moc nerozumím, proč by o to měly mít státy zájem. Nemá náhodou osprey větší nákladní kapacitu a i vyšší rychlost? A nenakupujou jich stále dost? Jakou má tohle před v22 výhody?
  Skrýt celý příspěvek