Eurofighter, F-15 a Rafale: Katar si kupuje přízeň Západu

Stíhačka Rafale francouzského letectva; ilustrační foto větší fotka / Public Domain 

Malá, ale velmi vlivná a bohatá ropná země Blízkého východu, Katar, se rozhodla provozovat hned tři typy stíhacích letadel  Eurofighter Typhoon, Boeing F-15QA a Dassault Rafale

Tuto neděli Velká Británie s Katarem podepsala závaznou objednávku na dodávku 24 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon za 6 miliard liber (8 miliard dolarů). V ceně zakázky jsou i dodávky zbraní vzduch-vzduch Meteor, vzduch-země Brimstone a Paveway IV (vyráběné v Británii). Katar se tak stává devátým provozovatelem stíhaček Eurofighter.

 Zároveň Katar v červnu podepsal se Spojenými státy dohodu o nákupu 36 víceúčelových stíhaček Boeing F-15QA za 12 miliard dolarů. F-15QA vychází z víceúčelové verze F-15E Strike Eagle. Nicméně původně se spekulovalo o nákup až 72 letadel F-15QA.

 

V roce 2015 Katar navíc objednal 24 víceúčelových francouzských stíhaček Dassault Rafale za 7,6 miliardy dolarů. V posledních dnech Katar rovněž využil opci a za 1,3 miliardy dolarů si zamluvil dalších 12 stíhaček Rafale.

 

Katarské letectvo tak v následujících letech získá 96 špičkových stíhacích letounů. Oproti dosud provozované jedné letce stíhaček Mirage 2000 jde o zásadní posílení schopností katarského letectva. Stojí však samozřejmě za zamyšlení, zda stát s 2,57 miliony obyvatel dokáže zajistit výcvik dostatečného počtu pilotů a techniků pro tři typy stíhaček. Ozbrojené síly Kataru mají 27 500 mužů, z toho 2500 slouží v letectvu.
 

"Problému, kterému zde čelíme, je nedostatek personálu ozbrojených sil Kataru, který by zajistil provoz tři typů špičkových stíhacích letadel,” cituje Defense News nejmenovaný “zdroj z průmyslu”, který má být seznámen s pozadím celé transakce. “Katar musí nutně najímat zahraniční síly, aby kompenzoval nedostatek personálu."

 

"Státy GCC (Rada Perského zálivu - pozn. red.) po desetiletí uzavíraly masivní vojenské nákupy se Spojenými státy americkými a dalšími předními západními zeměmi, jako jakousi formu prémiového pojištění: GCC pomáhá udržet západní průmysl v oblasti obrany a na oplátku Západ chrání státy GCC před vnějšími hrozbami," vysvětluje katarskou nákupní strategii Yezid Sayegh, vědecký pracovník v think-tanku Carnegie Middle East Centre se sídlem v Libanonu.
 

Kataru se díky nákupu moderní západní vojenské techniky podařilo oslabit spojenectví Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Oba státy v posledních měsících stupňovaly proti Kataru rétoriku a provedly dokonce pozemní blokádu této malé země Perského zálivu.

 

"Nedávné zbrojní obchody Kataru jsou klasickou ukázkou tohoto přístupu. Jde zejména o získání amerického souhlasu s prodejem klíčových zbraňových systémů do této země Perského zálivu na samém začátku sporu se svými sousedy. Katar postupně rozložil spojenectví Saúdú a Spojených arabských emirátů tím, že prohlásil, že jde o nepřátelskou akci a zdůraznil americkou podporu navzdory veřejným prohlášením Trumpa proti ní,” dodal Sayegh.

 

Z čistě vojenského hlediska nákup tři typů dvoumotorových stíhacích letounů podobné kategorie nedává žádný smysl. Nicméně Katar si nákupem letounů pojistí dlouhodobou přízeň klíčových zemí Západu, které potřebují odbyt pro své zbrojní výrobky a potřebují si udržet pracovní místa ve své ekonomice. Podle nejmenovaného zdroje z BAE Systems katarská objednávka umožní prodloužit výrobu stíhaček Eurofighter až do příští dekády 21. století – to znamená udržení tisíce špičkových pracovních míst ve Velké Británii a celé Evropě.

 

Pieter Wezeman, starší vědecký a výzkumný pracovník Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI), popsal nejnovější budování vojenské síly Kataru jako "úplnou transformaci z velmi malých ozbrojených sil – jak se očekává od malé země – na síly, které svou velikostí a technologickou vyspělostí budou na jednoho obyvatele největší a nejschopnější na celém světě.”


"Pokud jde o dodávky, Katar se změnil z malého dovozce zbraní před rokem 2014 na významného v následujících letech. Na základě řady významných smluv podepsaných v poslední dvou letech se očekává, že v příštích letech bude dovoz zbraní dokonce ještě vyšší," dodal Wezeman.

Otázkou ale je, zda Katar dokáže vstřebat velké množství špičkových zbraní, které v zahraničí objednal, nebo budou tyto zbraně “rezivět” v hangárech. Bez podpory zahraničních žoldnéřů nemá Katar nejmenší šanci tři typy stíhacích letounů efektivně využívat, aspoň ne na úrovni západních zemí nebo Izraele.

 

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Krize v Perském zálivu - Saúdská Arábie proti Kataru

Tento týden se na Blízkém východě nesl ve znamení diplomatické ofenzívy arabských zemí proti Kataru. V pondělí s Katarem přerušila styky Saúdská Arábie, ke které se v rychlém sledu přidaly Spojené arabské emiráty, Egypt, Bahrajn, Jemen a Maledivy. Do dnešního dne tzv. Saúdskou koalici rozšířila ještě (neuznaná) lybijská vláda sídlící v Baydě na východě země, Mauricius, Mauritánie a Senegal. Úroveň svého zastoupení pak snížily Jordánsko a Džibuti.

Katarská krize a dvojkolejnost americké zahraniční politiky

Krize v Perském zálivu uzavírá svůj druhý týden. Katar se nachází pod blokádou svých sousedů Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Bahrajnu a styky s ním přerušilo dalších 11 zemí. Jaký byl vývoj posledních dní na Arabském poloostrově, u zúčastněných aktérů a další dopady krize?

Krize v Perském zálivu: 13 požadavků pro Katar

Kuvajt, který je mediátorem v mezi Katarem a Saúdskou Arábií, Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Egyptem, doručil seznam požadavků, jimž má Katar vyhovět k vyřešení krize v Perském zálivu. Na splnění podmínek bylo stanoveno ultimátum deseti dní, které skončí právě dnes. Co všechno by měl Katar učinit k ukončení blokády a je to vůbec reálné?

Katarská krize a návštěva amerického ministra zahraničí v Kataru

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podepsal na úterní návštěvě Kataru vzájemné memorandum o porozumění. V následujících dnech se sešel se svými protějšky ze států protikatarské koalice – Bahrajnu, Egypta, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (UAE). Co bylo vyjednáno a jakým směrem se krize vyvinula od ultimáta, jež vypršelo na začátku měsíce?

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
 • dusan
  12:03 22.12.2017

  papagajara

  Nejako sa to začína na Sýriu podobať už dnes ...

  https://www.liveleak.com/view?i=f06_1513919971

 • papagajara
  23:48 21.12.2017

  @palo satko

  ono by si tu cestu museli zopakovat skor od 30 rocnej vojny

  @ dusan

  jedina krajina kde si ludia vladu v tych zemepisnych sirkach zvrhli a nedopadlo to zle bolo tunisko. inde vlady ostali ak boli rozumnejsie trochu povolili (alzirsko, maroko, oman) inde nepovolili a branili sa (lybia, syria) s ohladom na moslimske bratstvo to vidim skor na syrsky scenar. pre tieto krajiny je asi najlepsim system v tejto dobe nie prilis tvrda diktatura. nieco na styl nestaraj sa do nas a my ti dame pokoj.

 • dusan
  16:19 21.12.2017

  Sisí nechal bez problémov strieľať do civilistov ...

  https://www.youtube.com/watch?v=r-L2ZS6Qcwg

  ... a dal ich povraždiť stovky, na YouTube je toho naozaj dosť ...

  Ono je teória menšieho zla .... Amíci ju uplatnili v Afganistane i Iráku podporovali skorumovaného Karzaja a Malíkího a vieme s akým výsledkom ....

  Samozrejme neexistuje ideálne riešenie, ale ak pošlapeme vlastné zásady demokracie .. pre to či ono ... tak nie len, že si ser.eme do huby, ale nie je ani žiadna záruka, že to "pragmatické" riešenie bude fungovať ....

  Mimochodom najväčším nepriateľom USA dnes v regióne Blízkeho východu je Irán ... šáhov režim USA nie len pomáhala dosadiť ... ale jeho krvavú diktatúru i podporovala .... tiež "pragmaticky" ako menšie zlo, bez ohľadu na jeho krvavé excesy .... a skončilo to tak, že iránski muslimskí radikáli získali nie len moc ... ale i moderne vyzbrojenú a vycvičenú armádu.

  Je možné, že by sme "stratili" Egypt, ale je otázkou - dnes akademickou, že keby Muslimské bratstvo vládlo, tak sa neskompromituje tak rýchlo, že by ho rýchlo zvrhli vlastní obyvatelia ... a my by sme si nezašpinili ústa.

  Dnes je otázka či to neskončí ešte horším scenárom aký sme si vedeli predstaviť ... osobne sa čudujem každému čo ide do Egypta na dovolenku ....

 • Superme
  20:35 19.12.2017

  dusan - Demokraticky sice zvolen byl, ale to neznamená, že to demorat byl - právě naopak. Krom toho nevím o jakých vraždách mluvíš. Co vím je, že za vlády Mursího radikálně vzrostl počet útoků na tamní křesťany a jiné menšiny, stejně jako se radikálně snížila práva žen. Sísí neváhal po útocích na křesťany vyhlásit v zemi vyjímečný stav. Mursí a jeho Muslimské bratrstvo tyto útoky nejenom že ignorovalo, ale dalo by se říci, že i podporovalo. Samozřejmě, Sísí není žádný demokrat. Ale pro Západ je to v současné době zdaleka nejlepší možný spojenec. Tak či tak by se z Egypta diktatura stala. Buď by to bylo podobné Saúdské Arábii pod vedením Muslimského bratrstva nebo pod vedením armády. Já osobně preferuji druhou možnost. Ta země na demokracii není absolutně připravena.

 • palo satko
  19:11 19.12.2017

  Superme,
  u nas bola armada sekularizovana asi najviac na celom svete, a bolo nam dobre? Proste ešte stale plati poučka presidenta Franklin D. Roosevelta, ktoru zaviedol pri diktatorovi Somozovi: ‘Somoza may be a son of a bitch, but he’s our son of a bitch.’ Nebolo by načase, aby tie narodi konečne prešli vlastnu križovu cestu k pokroku, aku sme si od Francuskej revolucii presli my? Bolo, len by nesmeli mat ropu alebo plavebny kanal.

 • dusan
  18:36 19.12.2017

  Superme

  Síce súhlas ...

  Ale ak zápar rád ostatných poučuje o demokracii, tak je dosť blbé, že akceptuje totalitnú vojenskú diktatúru, ktorá zvrhla demokraticky zvoleného prezidenta.

  Muslimské brastvo je niečo ako Hamas... i teroristi ... i efektívne fungujúca správa, ktorá funguje lepšie ako oficiálne inštitúcie ... síce súhlasím, že Mursí by urobil s Egypta diktatúru, resp. aspoň by chcel, ale akceptovať vraždenie na uliciach pre "dobrú vec" mi tiež nepripadá OK. Amíci síce chvíľu "cúvli" ... ale potom "realisticky" obnovili vojenskú pomoc v rátane strojov F-16. Inak Egypt je u mňa najrizikovajšia krajina s ohľadom rastu IS ... preľudnená skorumpovaná krajina, kde je množstvo frustrovaných nezamestnaných mladých radikálnych ľudí, ktorí vidia ako náš "demokratický" západ akceptuje masového vraha .... a ktorým rád nejaký radikálny imán ukáže "riešenie" ....

  Ak západ neakceptuje výsledky demokratických volieb a zmieri sa s "prijateľnejšou" diktatúrou, tak sa nemôže nikdo čudovať, že nám to také Rusko "obúcha" o hlavu ... a má súper zámienku "riešiť" ostatných, napr. Ukrajinu či Gruzínsko.

 • Superme
  12:49 19.12.2017

  Clanek - Těžko říct, já stále doufám, že Erdogan tu moc takovou nemá a opozice tedy má šanci.

  palo satko - On totiž Mursí byl strašný demokrat, že? Dnes, kdy tam vládne ta "vojenská chunta" mají obyvatelé mnohem větší práva než v případě vládnutí Muslimského bratrstva, které je teroristickou organizací. Nakonec... ve většině těchto zemí je právě armáda tou nejvíce sekulární silou.

 • palo satko
  10:51 19.12.2017

  Jan Grohmann, to s tou demokraciou ja dobre viem. Ja len, že Američania ctia svoje značky. Všimli ste si, že hoci Iranci porobili Američanom kopec problemov a židia by Američanom piekli macesy 100 rokov zadarmo, keby napadli Iran, tak to Američania neurobili. Predstava, že by zostrelovali "vlastne" F14 im pripada "neamericka", však aj preto zostrelili osobak.
  Egypt kupil americke tryskače a je US-kamarat, aj ked na Nile je u moci vojenska chunta a zvrhla pravoplatne demokraticky zvoleneho prezidenta. Keby boli Kaddafi, Asad alebo Saddam Husajn kupili nejake US- tryskače mohli tancovat šablovy tanec s každym prezidentom.

 • Luky
  10:25 19.12.2017

  Přijde mi to jako zajímavá situace. Kdy a kde se něco podobného naskytne..?
  V 50tých letech létali MiGa 15 i záklaďáci (pak se od toho upustilo).

  Většinou se počty stíhaček jen tenčí a tenčí....

  Určitě bude dost zhrzených Amíků, co přijdou o místo a jsou již vycvičení.
  Tuhle byl v televizi Šonka (vyrůstal v sousedním baráku a na základce myslím chodil do třídy pode mnou). Ten povídal, jak mu vojenský létání chybí, ale RedBulla by neměnil. Tady by mu pravděpodobně klacky pod nohy neházeli..bylo by fajn to právně rozebrat. Ale prosím někdo jiný, než Zelená :D

 • alexa123
  10:16 19.12.2017

  ... Katar musí nutně najímat zahraniční síly, aby kompenzoval nedostatek personálu."

  Takže väčšina vojakov a personálu budú cudzinci t.j. žoldnieri. Som zvedavý, ako sa ku ním budú správať protivníci - hlavne po právnej stránke.

Stránka 1 z 3