Eurofighter, F-15 a Rafale: Katar si kupuje přízeň Západu

Stíhačka Rafale francouzského letectva; ilustrační foto větší fotka / Public Domain 

Malá, ale velmi vlivná a bohatá ropná země Blízkého východu, Katar, se rozhodla provozovat hned tři typy stíhacích letadel – Eurofighter Typhoon, Boeing F-15QA a Dassault Rafale

Tuto neděli Velká Británie s Katarem podepsala závaznou objednávku na dodávku 24 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon za 6 miliard liber (8 miliard dolarů). V ceně zakázky jsou i dodávky zbraní vzduch-vzduch Meteor, vzduch-země Brimstone a Paveway IV (vyráběné v Británii). Katar se tak stává devátým provozovatelem stíhaček Eurofighter.

 



Zároveň Katar v červnu podepsal se Spojenými státy dohodu o nákupu 36 víceúčelových stíhaček Boeing F-15QA za 12 miliard dolarů. F-15QA vychází z víceúčelové verze F-15E Strike Eagle. Nicméně původně se spekulovalo o nákup až 72 letadel F-15QA.

 

V roce 2015 Katar navíc objednal 24 víceúčelových francouzských stíhaček Dassault Rafale za 7,6 miliardy dolarů. V posledních dnech Katar rovněž využil opci a za 1,3 miliardy dolarů si zamluvil dalších 12 stíhaček Rafale.

 

Katarské letectvo tak v následujících letech získá 96 špičkových stíhacích letounů. Oproti dosud provozované jedné letce stíhaček Mirage 2000 jde o zásadní posílení schopností katarského letectva. Stojí však samozřejmě za zamyšlení, zda stát s 2,57 miliony obyvatel dokáže zajistit výcvik dostatečného počtu pilotů a techniků pro tři typy stíhaček. Ozbrojené síly Kataru mají 27 500 mužů, z toho 2500 slouží v letectvu.
 

"Problému, kterému zde čelíme, je nedostatek personálu ozbrojených sil Kataru, který by zajistil provoz tři typů špičkových stíhacích letadel,” cituje Defense News nejmenovaný “zdroj z průmyslu”, který má být seznámen s pozadím celé transakce. “Katar musí nutně najímat zahraniční síly, aby kompenzoval nedostatek personálu."

 

"Státy GCC (Rada Perského zálivu - pozn. red.) po desetiletí uzavíraly masivní vojenské nákupy se Spojenými státy americkými a dalšími předními západními zeměmi, jako jakousi formu prémiového pojištění: GCC pomáhá udržet západní průmysl v oblasti obrany a na oplátku Západ chrání státy GCC před vnějšími hrozbami," vysvětluje katarskou nákupní strategii Yezid Sayegh, vědecký pracovník v think-tanku Carnegie Middle East Centre se sídlem v Libanonu.
 

Kataru se díky nákupu moderní západní vojenské techniky podařilo oslabit spojenectví Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Oba státy v posledních měsících stupňovaly proti Kataru rétoriku a provedly dokonce pozemní blokádu této malé země Perského zálivu.

 

"Nedávné zbrojní obchody Kataru jsou klasickou ukázkou tohoto přístupu. Jde zejména o získání amerického souhlasu s prodejem klíčových zbraňových systémů do této země Perského zálivu na samém začátku sporu se svými sousedy. Katar postupně rozložil spojenectví Saúdú a Spojených arabských emirátů tím, že prohlásil, že jde o nepřátelskou akci a zdůraznil americkou podporu navzdory veřejným prohlášením Trumpa proti ní,” dodal Sayegh.

 

Z čistě vojenského hlediska nákup tři typů dvoumotorových stíhacích letounů podobné kategorie nedává žádný smysl. Nicméně Katar si nákupem letounů pojistí dlouhodobou přízeň klíčových zemí Západu, které potřebují odbyt pro své zbrojní výrobky a potřebují si udržet pracovní místa ve své ekonomice. Podle nejmenovaného zdroje z BAE Systems katarská objednávka umožní prodloužit výrobu stíhaček Eurofighter až do příští dekády 21. století – to znamená udržení tisíce špičkových pracovních míst ve Velké Británii a celé Evropě.

 

Pieter Wezeman, starší vědecký a výzkumný pracovník Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI), popsal nejnovější budování vojenské síly Kataru jako "úplnou transformaci z velmi malých ozbrojených sil – jak se očekává od malé země – na síly, které svou velikostí a technologickou vyspělostí budou na jednoho obyvatele největší a nejschopnější na celém světě.”


"Pokud jde o dodávky, Katar se změnil z malého dovozce zbraní před rokem 2014 na významného v následujících letech. Na základě řady významných smluv podepsaných v poslední dvou letech se očekává, že v příštích letech bude dovoz zbraní dokonce ještě vyšší," dodal Wezeman.

Otázkou ale je, zda Katar dokáže vstřebat velké množství špičkových zbraní, které v zahraničí objednal, nebo budou tyto zbraně “rezivět” v hangárech. Bez podpory zahraničních žoldnéřů nemá Katar nejmenší šanci tři typy stíhacích letounů efektivně využívat, aspoň ne na úrovni západních zemí nebo Izraele.

 

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Krize v Perském zálivu - Saúdská Arábie proti Kataru

Tento týden se na Blízkém východě nesl ve znamení diplomatické ofenzívy arabských zemí proti Kataru. ...

Katarská krize a dvojkolejnost americké zahraniční politiky

Krize v Perském zálivu uzavírá svůj druhý týden. Katar se nachází pod blokádou svých sousedů Saúdské ...

Krize v Perském zálivu: 13 požadavků pro Katar

Kuvajt, který je mediátorem v mezi Katarem a Saúdskou Arábií, Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty ...

Katarská krize a návštěva amerického ministra zahraničí v Kataru

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podepsal na úterní návštěvě Kataru vzájemné memorandum o ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Rase
    19:35 18.12.2017

    Matesaax:
    zatím to tak vypadá, ale ještě se toho může hodně změnit
    http://www.altair.com.pl/news/...

    Matesaax:
    zatím to tak vypadá, ale ještě se toho může hodně změnit
    http://www.altair.com.pl/news/...

  • givicz
    19:29 18.12.2017

    název článku je Katar si kupuje přízeň Západu... možná by tam chtělo doplnit i východu ...Zobrazit celý příspěvek

    název článku je Katar si kupuje přízeň Západu... možná by tam chtělo doplnit i východu :)

    https://www.alaraby.co.uk/engl...

    "Ministr obrany Kataru potvrdil zájem o nákup raket S-400 z Ruska, které byly nedávno prodány jeho spojencům, Íránu a Turecku."

    na to že má Katar 2,5 milionu obyvatel fakt dobrý ... :)Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
    19:22 18.12.2017

    Rase:Němci už se rozhodli nahradit Tornada dalšími Eurofightery?Jsem tuhle zprávu nějak nezaregistroval.

    Rase:Němci už se rozhodli nahradit Tornada dalšími Eurofightery?Jsem tuhle zprávu nějak nezaregistroval.

  • Rase
    18:57 18.12.2017

    K tomu prodloužení výroby stíhaček Eurofighter až do příští dekády 21. století hodně přispěje i německé rozhodnutí pořídit na místo letounů Tornado, nové letouny Eurofighter ...Zobrazit celý příspěvek

    K tomu prodloužení výroby stíhaček Eurofighter až do příští dekády 21. století hodně přispěje i německé rozhodnutí pořídit na místo letounů Tornado, nové letouny Eurofighter specializované pro protipozemní boj. Tím by se udržely kapacity do doby, než se přejde k výrobě evropského letounu nové generace.
    Krom evropských hraček, nakupuje Katar rovněž 400 tureckých vozidel Ejder Yalçın 4×4. Aktuálně představili i čínské nosiče balistických střel krátkého dosahu SY-400 s dostřelem 400 km. Tento systém má i Turecko. Tedy katar posiluje vazby s Tureckem, Evropou i USA (tedy celé NATO)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2