Luftwaffe kupuje americké Super Hornety k nesení jaderných zbraní

Luftwaffe kupuje americké Super Hornety k nesení jaderných zbraní
F/A-18E Super Hornet / US Navy (Zvětšit)

Podle informací německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) německé ministerstvo obrany hodlá nakoupit hned trojici evropských a amerických bojových letadel ‒ Eurofighter, F/A-18E/F Super Hornet a EA-18G Growler. Americké Super Hornety Luftwaffe využije k nesení amerických jaderných pum B61 v rámci programu Nuclear Sharing.

Luftwaffe papírově provozuje více než 230 taktických nadzvukových bojových letadel. Německé letectvo již získalo všech 143 Eurofighterů z původní objednávky. V minulém roce ale došlo ke kolizi a zničení dvou německých Eurofighterů. Jeden z pilotů srážku nepřežil.

Letectvo našeho západního souseda dále provozuje stíhací bombardéry Tornado IDS (Interdiction Strike) a letouny Tornado ECR (Electronic Combat Reconnaissance) pro vedení průzkumu, elektronického boje a potlačování protivzdušné obrany protivníka.

Podle FAZ se v inventáři Luftwaffe nalézá 93 Tornad, přičemž 83 je aktivních a deset uzemněných slouží pouze k výcviku. Konkrétně jde zhruba (údaje se rozcházejí) o 60 až 65 strojů Tornado IDS a 20 strojů Tornado ERC.

Úderné Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33), sídlící na základně Büchel v Porýní-Falcku, slouží k doručování amerických taktických jaderných pum B61. Jde o jaderné zbraně umístěné v Německu v rámci aliančního programu Nuclear Sharing. K nesení jaderných pum má 33. letka k dispozici 46 strojů. Podle FAZ, ač to nebylo nikdy oficiálně potvrzeno, se na základně Büchel nachází 20 jaderných pum B61.

Německým strojům Tornado končí životnost mezi roky 2025 až 2030. Nejde ale o jediné nadzvukové letouny, které Luftwaffe potřebuje vyměnit. Poněkud nečekaně končí také 38 (některé zdroje uvádějí 32) nejstarších německých Eurofighterů výrobní verze Tranche 1. Eurofightery této verze, dodávané v letech 2003 až 2008, mají jen omezené bojové možnosti (např. omezenou paletu zbraní, omezené funkce radaru atd.).


Německá Tornada a Eurofightery na cvičení v Las Vegas

Německé letectvo před několika lety otevřeně projevilo zájem o americké stroje F-35A Lightning II. Důvod je prostý ‒ stealth letouny páté generace F-35 dokáží vést nejnáročnější boj vzduch-vzduch, vzduch-země, nést jaderné pumy B61 (od verze Block 4), ale také provádět průzkum, vést elektronický boj a dokonce velet a řídit boj (odtud přezdívka „miniAWACS“).

Nákup F-35 v roce 2017 jasně podpořil tehdejší velitel německých vzdušných sil generálporučík Karl Müllner, který uvedl: „Z vojenského hlediska potřebujeme nízký radarový podpis a schopnost objevit a bojovat s cílem na velkou vzdálenost. Luftwaffe považuje schopnosti F-35 za referenční kritérium výběrového řízení pro nahrazení Tornad a myslím, že jsem se vyjádřil dostatečně jasně, které letadlo je favoritem letectva.“

Na začátku minulého roku se ale německé ministerstvo obrany jasně postavilo proti nákupu F-35A. Müllner čelil za podporu F-35 kritice a nakonec na jaře minulého roku byl nucen opustit místo velitele Luftwaffe.

Není divu, protože proti nákupu amerických F-35 stojí silné bavorské zbrojařské lobby. FAZ k nákupu nových letadel uvádí: „Vedou se dlouhodobé boje o podobě nástupce, protože ve hře jsou desítky miliard euro. Projednávaný plán má sladit požadavky bezpečnostní politiky s průmyslovou politikou, která mimo jiné zahrnuje silné bavorské zájmy. Vojenská divize Airbus má své sídlo v Bavorsku a Eurofightery jsou finálně montovány v Manchingu.“

Ve hře je samozřejmě i německo-francouzský projekt nové evropské stíhačky šesté generace FCAS (Future Combat Air System). FCAS má někdy po roce 2035 (resp. 2040) začít nahrazovat francouzské stíhačky Rafale, německé Eurofightery a španělské F/A-18A/B. K dokončení projektu FCAS je nutné udržet a podporovat potřebné technologie v Německu. Nákup F-35 Německem by tedy prakticky jistě vedl ke konci FCAS.


Konsorcium Eurofighter Jagdflugzeug GmbH počítá s dalším zdokonalováním platformy Eurofighter

Německo po odmítnutí F-35 tedy mělo dvě možnosti. V prvním případě Berlín zvažoval vývoj další verze Eurofighteru pro nesení jaderných pum B61 (resp. nejnovější varianty B61-12) a dvoumístné verze Eurofighter ECR k vedení elektronického boje. Dalo se očekávat, že Washington nebude k Berlínu po odmítnutí F-35 nejvstřícnější. Začátkem října minulého roku německé noviny Süddeutsche Zeitung uvedly, že podle Pentagonu certifikace Eurofighterů k nesenení pum B61 zabere tři až pět let.

Druhou možností, uváděnou hned po odmítnutí F-35, byl právě nákup amerických F/A-18E/F Super Hornet. Věc je zamotanější v tom, že podle analytika Justina Bronka, z britského think-tanku Royal United Services Institute, k nesení jaderných pum jsou certifikovány jen původní Hornety.

Americké námořnictvo odstranilo jaderné zbraně ze svých letadlových lodí v 90. letech. Námořnictvo tedy u nových Super Hornetů (zaváděných od roku 2001) nepožadovalo nesení jaderných pum. Podle Justina Gibbonse, mluvčího Boeingu, ale není problém Super Hornety k nesení jaderných pum v požadované časové ose upravit a certifikovat.

Koncern Airbus ostře vystoupil také proti nákupu Super Hornetů. Koncern ve výzvě zaslané německé vládě varoval před ztrátou 100 000 pracovních míst v Evropě a 25 000 míst v Německu. „Nákup F-18 by nejen utratil miliardy dolarů německých daňových poplatníků ve Spojených státech, ale také by ohrozil budoucnost německého vojenského leteckého průmyslu,“ uvádí se ve výzvě.


EA-18G Growler

V každém případě Německu při zvolení varianty nákupu pouze Eurofighterů reálně hrozilo vypadnutí z programu Nuclear Sharing. Mimochodem o vstup do tohoto programu dlouhodobě usiluje Polsko, které nedávno nakoupilo 32 letounů F-35A Lightning II.

Německo nakonec zvolilo kompromis ‒ podpoří domácí průmysl a zachová schopnost svého letectva používat americké jaderné pumy.

Dle informací FAZ Berlín jedná o nákupu zhruba 90 stíhaček Eurofighter, 30 amerických víceúčelových letadel Boeing F/A-18F Super Hornet a 15 amerických letadel pro vedení elektronického boje EA-18G Growler.

Víceúčelové letouny Eurofighter nejnovější verze Tranche 3B nahradí stíhací bombardéry Tornado IDS pro vedení konvenčních úderů a také 38 nejstarších Eurofighterů (Tranche 1).

Letouny F/A-18F Super Hornet nahradí německá „jaderná“ Tornada IDS ve 33. letce a EA-18G Growler zase Tornada ECR v 51. letce (Taktische Luftwaffengeschwader 51) na letecké základně Schleswig.

Jedná se však zatím o neoficiální informace. V každém případě Berlín příliš jiných možností nemá na výběr.

Zdroj: Defense News, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Luftwaffe: Nejsilnější z našich sousedů

Početně největší a zároveň nejsilnější letectvo z našich sousedů má Německo. Jeho Luftwaffe, vzdušné ...

Strašák jaderné války: Více rozumu, méně odvahy

I přes snížení počtu jaderných zbraní největší mocnosti světa mají stále dostatek energie k ...

Nová americká taktická jaderná puma B61-12

Americké letectvo v rámci širokého programu modernizace amerického jaderného arzenálu představilo ...

Americké vrtulníky Chinook a King Stallion pro Luftwaffe

Německé letectvo (Luftwaffe) hledá náhradu za 66 těžkých transportních vrtulníků CH-53G (CH-53 ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • MARSa
    17:38 30.03.2020

    Tímhle se jistě vyřeší všechny problémy, které momentálně Německo má.

    Tímhle se jistě vyřeší všechny problémy, které momentálně Německo má.

    • CerVus
      18:31 30.03.2020

      To je dost krátkozraký komentář. Kvůli tomu viru se celý svět opravdu nezastaví a problémy s výzbrojí, které měly armády také mávnutím kouzelného proutku nezmizí. Navíc Němci ...Zobrazit celý příspěvek

      To je dost krátkozraký komentář.
      Kvůli tomu viru se celý svět opravdu nezastaví a problémy s výzbrojí, které měly armády také mávnutím kouzelného proutku nezmizí. Navíc Němci očividně nemají moc na výběr.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      19:10 30.03.2020

      Touhle demencí se dá "odstřelit“ cokoli, protože stříbrné kulky neexistují.

      Touhle demencí se dá "odstřelit“ cokoli, protože stříbrné kulky neexistují.

  • palo satko
    16:45 30.03.2020

    Spravne rozhodnutie. Uz moja babka vravievali: Nemaj vsetky vajcia v jednom kosiku.

    Spravne rozhodnutie. Uz moja babka vravievali: Nemaj vsetky vajcia v jednom kosiku.

    • Miroslav
      21:37 30.03.2020

      Diverzifikáciou zdrojov síce znížiš riziko, že stratíš plnú podporu avšak zvyšuješ riziko, že prídeš o časť podpory. Matematika nepustí

      Diverzifikáciou zdrojov síce znížiš riziko, že stratíš plnú podporu avšak zvyšuješ riziko, že prídeš o časť podpory. Matematika nepustí

      • palo satko
        09:41 31.03.2020

        Zvolili tri overene riesenia namiesto jedinej "zazracnej zbrane". Nenci vdaka Adolfovi zistili, ze spoliehat sa na zazraky vo vojne je somarina.

        Zvolili tri overene riesenia namiesto jedinej "zazracnej zbrane". Nenci vdaka Adolfovi zistili, ze spoliehat sa na zazraky vo vojne je somarina.

  • dusan
    16:17 30.03.2020

    Zaujímavé ... Ešte som si vedel predstaviť v nemeckých farbách F-35 ... Ak by to bola pravda, tak by to mohlo podporiť vo výberoch FA-18E/F napr. v takom Švajčiarsku. ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujímavé ...

    Ešte som si vedel predstaviť v nemeckých farbách F-35 ...

    Ak by to bola pravda, tak by to mohlo podporiť vo výberoch FA-18E/F napr. v takom Švajčiarsku. Hlavne po koronavíruse bude pre mnohé štáty prijateľnejší výbehový, ale lacnejší stroj ako technologická špička za väčšie peniaze.

    To isté platí ešte viac pre "zdevastované" Španielsko ... a i pre Fínsko by to mohlo byť zaujímavé.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      17:35 30.03.2020

      U Španielov by som to skôr videl na lacnú kúpu nemeckých olietaných EF Tranche 1, ale s Fínmi súhlas. Švajčiarsko mi príde také neisté.

      U Španielov by som to skôr videl na lacnú kúpu nemeckých olietaných EF Tranche 1, ale s Fínmi súhlas. Švajčiarsko mi príde také neisté.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2