Evropa opět čelí jaderným raketám středního doletu

Evropa opět čelí jaderným raketám středního doletu
Balistická raketa středního doletu RSD-10 Pioněr / Foto: George Chernilevsky, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Na začátku února 2019 oznámil tehdejší americký ministr zahraničí Mike Pompeo odstoupení Spojených států od Smlouvy o zákazu raket malého a středního doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces). Důvodem podle Pompea bylo porušování smlouvy ze strany Ruska, které vyvíjí a nasazuje střely krátkého a středního dosahu. Ve své době měla dohoda velký význam pro Evropu. Jak ale bude vypadat Evropská bezpečnost po konci dohody a jaké má Evropa možnosti?

Historie dohody sahá do 70. let minulého století, kdy Sovětský svaz zavedl do výzbroje svých strategických raketových sil komplex RSD-10 Pioněr (v kódu NATO označovaný jako SS-20). Severoatlantická aliance reagovala dvojím způsobem – zatímco tlačila sovětskou stranu k jednacímu stolu ohledně kontroly zbrojení, sama v Evropě rozmisťovala střely Pershing II a ze země odpalované střely s plochou dráhou letu.

Jednání významně pokročila až po nástupu Michajla Gorbačova do čela Sovětského svazu. Ten navrhnul vyrovnání počtu hlavic umístěných na komplexech SS-20 a počtu hlavic na „západních“ střelách v Evropě. Americká strana souhlasila a v roce 1986 se obě strany shodly na zahrnutí všech amerických a sovětských střel po celém světě. Dohodu podepsal Michajl Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan ve Washingtonu na konci roku 1987 a v polovině následujícího roku dohoda vstoupila v platnost. Smlouva zakazovala nasazení a vývoj balistických střel a střel s plochou dráhou letu s dosahem 500 až 5500 km. V rámci plnění smlouvy obě strany zničily celkem 2692 kusů střel.

Na americké straně šlo o balistické střely Pershing IA, Pershing IB, Pershing II a střely s plochou dráhou letu BGM-109G. Sovětský svaz zničil balistické střely SS-20, SS-4, SS-5, SS-12, SS-23 a střely s plochou dráhou letu SSC-X-4.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Pentagon vyvíjí nástupce střely středního dosahu AMRAAM

Střely vzduch-vzduch středního dosahu, jako je americká AIM-120 AMRAAM, jsou rozhodující zbraní při ...

USA odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá odstoupit od studenoválečné ...

Šíření raket středního doletu: Američané vyzkoušeli pozemní verzi střely Tomahawk

Američané v neděli cvičně odpálili „suchozemskou“ verzi střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Jde ...

PREMIUM Střely Kedr a Ruběž: Budoucnost ruských strategických raketových sil?

Ruské strategické raketové síly v polovině června letošního roku provedly úspěšný test nové ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.