Evropa nakupuje ve velkém derusifikovanou ropu z Indie

Evropa nakupuje ve velkém derusifikovanou ropu z Indie
Ruská ropa / depositphotos.com (Zvětšit)

Indie levně nakupuje ruskou ropu, zpracovává ji ve svých rafinériích a následně draze prodává evropským zákazníkům. EU loni zakázala téměř jakýkoli dovoz ropy z Ruska, i když dříve patřila k jejím hlavním odběratelům. Josep Borrell, vysoký představitel pro zahraniční politiku, vyzývá k přijetí opatření, jež obcházení unijních hospodářských sankcí zastaví.

„Ruská ropa si i přes všechny sankce nachází cestu zpět do Evropy. Zvyšující se vývoz pohonných hmot z Indie na Západ je toho dobrým příkladem,“ uvedl Viktor Katona z bruselské analytické firmy Kpler. „Vzhledem k výraznému indickému odběru ruské ropy se tomu ani nelze vyhnout.“

Dovoz ruské ropy po moři se v případě Číny, Indie, Singapuru, Spojených arabských emirátů a Turecka mezi loňským a letošním únorem objemově zvýšil o 140 %. Finský think tank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) považuje tyto země za „pračky“, jež dováženou ruskou ropu rafinují a zbavují tak sankčních omezení. Od zavedení cenového stropu pro ruskou ropu (5. prosince 2022) do výročí jednoho roku po invazi (24. února 2023) nejvíce ropných produktů do západních zemí z pěti zmíněných „praček“ vyvezla Indie. Největší část tohoto exportu míří do Evropské unie. Společnost Kpler odhaduje růst prodeje indických pohonných hmot evropským zákazníkům na 56 000 tun denně (asi 1,7 milionů tun měsíčně).

Přístavy Sikka a Vadinar představují hlavní vstupní body pro dovoz ruské ropy na indické území. V jejich blízkosti se nacházejí rafinerie, kde se surovina zpracovává. V období od loňského prosince do letošního února dovezly tankery do přístavu Vadinar ruskou ropu v hodnotě 1,6 miliardy eur. Ve stejném období z něj do západních zemí vyvezly produkty za 0,4 miliardy eur. Nedaleký petrochemický závod přitom vlastní společnost Nayara Energy, v níž 49,13% podíl drží Rosněfť. Tato situace, kdy ruská společnost vlastní ropnou rafinerii ve třetí zemi, poukazuje na možný způsob obcházení sankcí.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Čínský diplomatický průlom na Blízkém východě: Sblížení Saúdské Arábie a Íránu

Zprostředkováním dohody o obnovení diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem dosáhl čínský ...

Vodík: přichází nová éra geopolitiky?

Politická vize uhlíkové neutrality do roku 2050 vyžaduje bezprecedentní rozvoj alternativních zdrojů ...

PREMIUM Za zády Západu: Egyptské rakety za ruskou pšenici

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí v únoru plánoval vyrobit desetisíce raket pro Rusko. Jeho ...

Ruský vývoz vojenské techniky ve stínu ukrajinsko-ruské války

Moskevský think-tank CAST zveřejnil koncem dubna analýzu měnící se globální poptávky po zbraních a ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.