Evropa potřebuje 300 nových tanků Leopard 2. Konec super-tanku MGCS?

Evropa potřebuje 300 nových tanků Leopard 2. Konec super-tanku MGCS?
MGCS / Nexter (Zvětšit)

V Německu zaznívají hlasy o nutnosti přehodnotit další osud vyvíjeného německo-francouzského tanku nové generace MGCS (Main Ground Combat System). Jednání o podobě projektu MGCS se protahují. Mezi tím se na německou firmu KMW (Krauss-Maffei Wegmann) „sypou” objednávky na tanky Leopard 2. Evropa potřebuje tanky. Hodně a rychle.

O úspěchu MGCS zapochybovala Susanne Wiegandová, šéfka augsburské skupiny Renk Group. Augsburský výrobce dodává převodovky do tanků Leopard 2 a podílí se na vývoji pohonného systému MGCS.

„Celkově vidíme [v Evropě] potřebu nejméně 300 tanků Leopard. A budou pak v provozu dobrých 40 let,“ vysvětluje Wiegandová. „Bude nutné politicky zhodnotit, co tento nový vývoj znamená pro další implementaci MGCS.“

Projekt MGCS odstartoval v roce 2017 s cílem vyvinout novou generaci bojových vozidel, včetně dronů a robotických systémů. Středobodem projektu MGCS je nový hlavní bojový tank nahrazující ve francouzské armádě Leclercy a v německé Leopardy 2. Klíčovou součástí MGCS je výkonná, zabezpečená a proti rušení odolná síť propojující všechny platformy pod jediný automatizovaný a digitalizovaný systém řízení a vedení boje.

V rámci MGCS se také řeší vývoj nové generace senzorů, software pro fúzi a vizualizaci dat, nebo masivní využití umělé inteligence ve všech systémech MGCS (řízení vozidel / robotů / dronů, fúze dat, vedení palby, aktivní ochrana, řízení boje atd.).

Prvky MGCS se nepochybně dostanou do výzbroje dalších evropských nebo světových armád. Nemusí jít nutně o tanky MGCS, ale o jednotlivé technologie, komponenty nebo jednodušší platformy.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Rheinmetall na veletrhu Eurosatory 2022 prezentuje nový tank KF51 Panther

Na veletrhu Eurosatory v Paříži byl 13. června ve 14:00 slavnostně představen nový tank KF51, ...

PREMIUM MGCS vs. KF51 Panther vs. K2PL: Boj tanků o Evropu

Evropské země tradičně hledí v otázkách zbraňové výroby pouze na vlastní zájmy. Nezměnila to ani ...

PREMIUM EMBT: Francouzsko-německá konkurence německého tanku KF51 Panther

Za oficiálního nástupce francouzských tanků Leclerc a německých Leopard 2 je považován ...

PREMIUM Nejrozšířenější evropský tank K2PL jako páteř tankových vojsk Polska a Ukrajiny

Damien Ratka, přední polský odborník na tankovou techniku, napsal pro Defence24 obsáhly článek o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.