Evropa vykupuje plyn a chudé země musí trpět

-
10. 10. 2022
-
24 komentářů
-
Jan Buchar
Jižní Asie se v důsledku rozpadu evropsko-ruských vztahů řítí do energetické katastrofy. Cena za zkapalněný plyn (LNG) na spotovém trhu prudce vzrostla, protože mnohem více krátkodobých dodávek skupují bohatí Evropané. Země jako Bangladéš a Pákistán se proto dnes potýkají s výpadky elektřiny, které způsobuje omezená nabídka na trhu s LNG.
Rychle rostoucí poptávka EU po zkapalněném plynu, jenž letos hraje klíčovou roli při nahrazování výpadku dodávek z ruských plynovodů, vyvolala globální změnu toku energetických surovin. Jak uvedla Mezinárodní agentura pro energii IEA (International Energy Agency), v meziročním srovnání vzrostl zájem evropských kupců o LNG o 65 % (43 mld. m3).
Díky rozšíření stávajících terminálů v severozápadní Evropě a pronájmu plovoucích terminálů FSRU (Floating Storage Regasification Unit) unijní státy v topné sezóně 2022/2023 zvýší svou regazifikační kapacitu o 15 % (25 mld. m3). To zahrnuje rozšíření terminálu GATE (4 mld. m3) a spuštění terminálu Eemshaven LNG (8 mld. m3) v Nizozemsku, dvou FSRU v Německu (s celkovou kapacitou přibližně 8 mld. m3) a společný estonsko-finský FSRU (5 mld. m3).
Rozšiřující se regazifikační kapacita EU sice umožňuje další možnosti nákupu LNG, ale automaticky nezaručuje zvýšení dodávek. Několik společností se sídlem v EU si podle IEA dodatečné dodávky LNG zajistilo prostřednictvím výběrových řízení a krátkodobých smluv. Očekává se však, že většina dodatečného dovozu plynu bude v letošní zimě pocházet ze spotového trhu.
Související články
Obří vrtné lodě a turecká plynová expanze ve Středozemním moři
Turecko si během posledních tří let pořídilo tři specializovaná plavidla na těžbu zemního plynu z ...
-
31.07.2020
-
4 komentářů
-
Radek John
Africký plyn jako řešení evropské plynové krize
Již v roce 1981 se americký prezident Ronald Reagan neúspěšně pokoušel zablokovat stavbu ...
-
22.02.2022
-
71 komentářů
-
Jan Buchar
Břidlicový plyn v Evropské unii - nevyužitá příležitost
V EU se o frakování hodně mluvilo a málo konalo. Většina nadnárodních energetických společností ...
-
10.03.2022
-
64 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Perspektiva a výzvy pro těžbu zemního plynu na Ukrajině
Ukrajina je jednou z největších zemí Evropy nejen z hlediska rozlohy, ale také z hlediska zásob ...
-
29.04.2022
-
8 komentářů
-
Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.