Evropské bojové bezpilotní letadlo Eurodron

Evropské bojové bezpilotní letadlo Eurodron
Eurodron / Airbus (Zvětšit)

Společnosti Airbus, Leonardo a Dassault Aviation nedávno podepsaly s Organisation for Joint Armament Cooperation (OCCAR) významný kontrakt na dodávku prvních dvaceti sad evropského bezpilotního systému Eurodron. Ačkoliv jsou do projektu vkládány velké naděje a podpis smlouvy je sám o sobě významným milníkem, stále existují problémy, se kterými se evropské země v projektu potýkají.

Podle zástupce společnost Airbus Mike Schoelhorna je podpis smlouvy významným milníkem pro evropskou obranu, jelikož dojde k zahájení vývoje a výroby „nejpokročilejšího bezpilotního prostředku ve své kategorii“. Napříč Evropou již teď projekt „eurodronu“ podle Schoelhorna vytvořil zhruba 7000 pracovních míst. Celková hodnota smlouvy přesahuje sedm miliard eur.

Zmíněný kontrakt se týká vývoje, výroby a pětileté servisní podpory dvaceti sad (60 dronů). Program je financován především ze zdrojů účastnických zemí. Například Německo na projekt vydá 3,1 miliardy eur. Projekt evropského dronu je zařazen v iniciativě PESCO (Permanent Structured Cooperation) a proto jej mohla Evropská komise podpořit částkou téměř 100 milionů eur. Mezi účastnické státy se řadí Německo v roli hlavního koordinátora, dále Francie, Itálie, Španělsko a Česká republika. Role ČR v celém projektu zatím není známa.

Všechny zmíněné účastnické země mají na starosti vývoj a dodávky konkrétních součástek. Německá pobočka společnosti Airbus dodává řídící systémy, podvozek a pozemní ovládací stanice. Španělská pobočka Airbusu vyvíjí trup, ocasní plochy, komunikační zařízení a palivové systémy. Dassault Aviation zodpovídá za vývoj systému pro vzlet, přistání a údržbu dronu. Italské Leonardo pak zajišťuje vývoj a výrobu křídel, elektrických rozvodů a integraci výzbroje. Konečná montáž evropských dronů proběhne v Manchingu nedaleko Ingolstadtu v Německu.

Podíl zemí na projektu Eurodron; větší foto / Airbus

Každá sada se skládá ze tří dronů a dvou pozemních stanic. Podle podepsané rámcové smlouvy obdrží Německo 21 dronů v sedmi sadách, Itálie 15 dronů v pěti sadách a Francie se Španělskem shodně 12 dronů ve čtyřech sadách. Celkem tedy dojde k dodávce 60 kusů evropského dronu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Eurodron: Evropa představila vlastní bitevní dron

Na berlínské letecké výstavě Berlin Air Show trojice evropských firem Airbus, Dassault a Leonardo ...

Nový americký bojový dron Mojave

Americká firma General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) ve čtvrtek představila nový ...

PREMIUM Bitevní dron Mojave s rotačními kulomety

Americká společnost General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) zveřejnila nové fotografie ...

Efekt Ukrajina: Polsko kupuje bojové drony Reaper

Konflikt na Ukrajině probudil evropské země z mírové letargie. Evropské státy nyní horečně plánují ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.