Evropské stíhačky Eurofighter pro Španělsko a Turecko

-
27. 6. 2022
-
100 komentářů
-
Jan Grohmann
Španělsko koupí 20 evropských víceúčelových stíhaček Eurofighter za dvě miliardy euro. O Eurofightery se otevřeně zajímá i Turecko. Důvod? Američané nechtějí Turecku prodat F-35A Lightning II a nejistý je i prodej nových F-16 do Turecka.
Španělsko
Španělské letectvo provozuje 68 víceúčelových stíhaček Eurofighter a 72 amerických F/A-18C/D Hornet.
Dodávky 16 jednomístných a čtyř dvoumístných nových španělských Eurofighterů se rozběhnou v roce 2026. Spolu s letouny si Madrid objednal také 48 proudových motorů EJ200. Nové Eurofightery nahradí jednu letku Hornetů na Kanárských ostrovech.
Od roku 2030 Madrid nahradí i zbývající F-18 operující z leteckých základen Zaragoza a Torrejón. Kromě další akvizice Eurofighterů plukovník Jesus Ferrer, šéf akviziční kanceláře španělského letectva, zmiňuje možnost nakoupit víceúčelová taktická nadzvuková stealth letadla páté generace F-35A Lightning II.
Španělská letecká základna na Kanárských ostrovech
Jazýčkem na váhách může být španělské námořnictvo, které hledá náhradu za 13 letounů AV-8B Harrier II operující z výsadkového plavidla Juan Carlos I. Jediným vhodným kandidátem je americký F-35B (verze s krátkým startem a kolmým přistáním) – tedy pokud si španělské námořnictvo palubní letouny ponechá.
„Pokud [námořnictvo] dostanou F-35 [F-35B], jednou z možností pro španělské letectvo bude nákup F-35 [F-35A], ale zvažujeme všechny možnosti,“ řekl Ferrer. Podle Ferrera je ale španělské letectvo „velmi propojené se světem Eurofighter“.
Navíc na programu Eurofighter vydělává domácí letecký průmysl – španělské stíhačky Eurofighter se montují v závodě Airbusu v Getafe jižně od Madridu. Pádný argument pro nákup dalších Eurofighterů.
„Tato dodatečná objednávka [současných 20 Eurofighterů] posiluje závazek Španělska nejen vůči Eurofighteru, ale také vůči jeho vývoji a průmyslovému prostředí,“ připomíná Mike Schoellhorn, generální ředitel Airbus Defence and Space, důležitost nákupu pro španělský letecký průmysl.
Španělsko objednalo 20 Eurofighterů
Turecko
Turecko původně chtělo získat až 100 F-35A, ale kvůli nákupu ruského kompletu protivzdušné obrany S-400 americký Kongres prodej letounů do Turecka zakázal.
Turecko proto začalo usilovat o nákup 40 nových stíhaček F-16 nejnovějších verzích a modernizaci svých 80 F-16C/D na standard F-16V Viper. Celkově má turecké letectvo 270 letounů F-16C/D a v Turecku dokonce existuje montážní linka, plus vyspělý turecký letecký průmysl pro F-16 vyrábí řadu komponentů.
Bidenová administrativa je prodeji a modernizaci tureckých F-16 nakloněna, ale proti stojí americký Kongres.
V posledních letech se objevily exotické varianty řešení problému – jako je nákup ruských letounů – ve skutečnosti jedinou reálnou možností vždy byl a je nákup západních stíhaček.
Turecko vyvíjí v rámci programu TF-X (Turkish Fighter - eXperimetnal) vlastní stíhačku páté generace. Některé zdroje mluví o zavedení stíhačky vzešlé z experimentálního programu TF-X do výzbroje kolem roku 2030. To je nereálné datum, a navíc nám neříká to nejvíce podstatné: Dosažení bojové připravenosti a schopnosti vést bojové operace první letky TF-X. Podle autora tohoto článku to bude nejdříve v roce 2040. Stačí se podívat na ruský letoun Su-57.
Turecko tedy potřebuje získat nové západní letouny. Pokud nevyjde nákup a modernizace F-16, další na řadě je Eurofighter.
Velitel tureckého letectva generál Hasan Kücükakyüz minulý měsíc navštívil Spojené království a zajímal se o možnost nákupu letounů Eurofighter. Portál Middle East Eye citoval svůj nejmenovaný zdroj z jednání, který měl uvést: „Typhoony jsou velmi dobré, vynikající kvality. Mohla by to být provizorní možnost, dokud nedostaneme pátou generaci TF-X a pokud samozřejmě nemůžeme mít F-16.“
Nespornou výhodou Eurofigheru je velká paleta munice
„Zatímco Ankara čeká na odpověď Washingtonu, v jejím sousedství se nadále rozhořívají obavy o národní bezpečnost. Konflikt na Ukrajině, který vstoupil do čtvrtého měsíce, znovu přinesl válku na evropský kontinent a má potenciál destabilizovat region. Rusko zvýšilo svou přítomnost v celém Černém moři a nadále vytváří bezpečnostní obavy v Sýrii tím, že umožnilo přítomnost teroristické skupiny YPG na severovýchodě země. Ve východním Středomoří byla rovnováha vzdušných sil vždy důležitým prvkem pro udržení míru mezi pobřežními sousedy. Nedávný nákup stíhacích letounů Rafale francouzské výroby a žádost Řecka o pořízení letounů F-35 posunou kyvadlo ve prospěch Atén. Tento vývoj vyvolává stále naléhavější pocit, že Turecko musí rychle dokončit nákup stíhacích letounů a že možná nastal čas začít se zabývat alternativami,“ napsal turecký provládní deník Daily Sabah.
Podle tureckého deníku je vhodnou alternativou právě nákup evropských stíhaček Eurofighter. Výhodou je navíc navázaní spolupráce s evropským leteckým průmyslem (nemluvíme samozřejmě o protiturecké Francii a Řecku) a získání know-how a technologií pro tureckou stíhačku TF-X. Ostatně hlavním zahraničním partnerem programu TF-X je britské konsorcium BAE Systems.
Turecko se snaží tímto způsobem pochopitelně vyvinout nátlak na Spojené státy. Pokud ale americký Kongres bude nadále blokovat prodej a modernizaci tureckých F-16, Ankara má v záloze náhradní řešení.
Zdroj: Defense News, Daily Sabah
Související články
Eurofighter, F-15 a Rafale: Katar si kupuje přízeň Západu
Malá, ale velmi vlivná a bohatá ropná země Blízkého východu, Katar, se rozhodla provozovat hned tři ...
-
18.12.2017
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
Královské letectvo vylepšuje své Eurofightery
Královské letectvo RAF (Royal Air Force) provozuje stíhačku Eurofighter Typhoon už šestnáct let. Do ...
-
23.08.2019
-
19 komentářů
-
Radek John
Rakouské stíhačky Eurofighter do Indonésie?
Rakousko stále tápe nad osudem svého stíhacího letectva. Řeší se nákup jak nových cvičných letadel, ...
-
23.07.2020
-
50 komentářů
-
Jan Grohmann
Nové víceúčelové stíhačky Eurofighter Tranche 4 pro Německo
Rozpočtový výbor Bundestagu posvětil nákup 38 víceúčelových nadzvukových taktických letadel čtvrté ...
-
16.11.2020
-
61 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Když už skoulzneme k tématu F 35 pro AČR, tak je nutné se bavit o pozemní infrastruktuře, tím nemám na mysli pouze logistiku, ale systémy C4ISR. Pro zajištění efektivního ...Zobrazit celý příspěvek
Když už skoulzneme k tématu F 35 pro AČR, tak je nutné se bavit o pozemní infrastruktuře, tím nemám na mysli pouze logistiku, ale systémy C4ISR. Pro zajištění efektivního využití takových letadel se tato infrastruktura musí změnit a musí se změnit i myšlení jak letadlo správně používat v multidomain prostředí. Když se na zemi nic nezmění, bude to jen předražené letadlo pripojene na starou automatickou pračku.Skrýt celý příspěvek
Mas absolutni pravdu v tom, ze pokud nekdo o F-35 uvazuje jako o dalsi "stihacce" a bude ji pouzivat jako stihacku co mel predtim, tak o tom premysli spatne ( a plati to od pilotu ...Zobrazit celý příspěvek
Mas absolutni pravdu v tom, ze pokud nekdo o F-35 uvazuje jako o dalsi "stihacce" a bude ji pouzivat jako stihacku co mel predtim, tak o tom premysli spatne ( a plati to od pilotu pro veleni - proto jsou novy piloti daleko lepsi nez veterani s 1000h a zkusenosti na nekolika jinych stihackach)... Ale da se predpoklada, ze i kdyby k tomu tka na zacatku pristupovali, tak casem zmeni nazor...
C4ISR by jsme meli integrovat bez ohledu na to co se koupi, a to i bez ohledu ze nasi spojenci F-35 maji/budou mit a budeme s nimi spolupracovat.
Ale i bez toho nebudou nase F-35 pripojene k automaticke pracce, ale ke spojenyckym F-35 a jejich systemum... Obzvlast k tomu americkemu.... Takze tady nejde o efektivitu F-35, ale o efektivitu vseho ostatniho v nasi armade....Skrýt celý příspěvek"..budou připojeny k americkému systému.." se mi jeví jako poněkud naivní představa.
"..budou připojeny k americkému systému.." se mi jeví jako poněkud naivní představa.
A nebo je to proste fakt... interoperabilitu je to co dnes piloti na F-35 nejvic chvali, co to asi znamena... A pokud si myslis, ze si US pri konfliktu bude operovat samostane a ...Zobrazit celý příspěvek
A nebo je to proste fakt... interoperabilitu je to co dnes piloti na F-35 nejvic chvali, co to asi znamena...
A pokud si myslis, ze si US pri konfliktu bude operovat samostane a ostatni odstrihne, tak se podle me pekne pletes...Skrýt celý příspěvekOcividne ne, stejne tak ty jsi nikdy nebyl soucasti zadneho cviceni, kde byla F-35.. ...Zobrazit celý příspěvek
Ocividne ne, stejne tak ty jsi nikdy nebyl soucasti zadneho cviceni, kde byla F-35..
https://www.defensenews.com/op... Skrýt celý příspěvek@shania a proto (byť to třeba je technicky možné) jsem skeptický k tomu, že by kterákoliv F-35 měla přístup k US systémům/datům na stejné úrovni jako americká F-35.
@shania a proto (byť to třeba je technicky možné) jsem skeptický k tomu, že by kterákoliv F-35 měla přístup k US systémům/datům na stejné úrovni jako americká F-35.
Keby mala Ukrajina teraz tri letky Eurofigterov (36 ks) so všetkými zbraňovými systémami čo ponúkajú (Meteor, IRIS-T, Paveway proti pozemným cieľom..) tak by bolo vo vzduchu ...Zobrazit celý příspěvek
Keby mala Ukrajina teraz tri letky Eurofigterov (36 ks) so všetkými zbraňovými systémami čo ponúkajú (Meteor, IRIS-T, Paveway proti pozemným cieľom..) tak by bolo vo vzduchu vymaľovane a Mordor by si ani neškrtol. Ani by nemusela mať 5. gen.Skrýt celý příspěvek
urcite gamechanger ve vzduchu, kde to stejne neni tolik potreba, coz zaridi i cokoliv s AIM-120C. Na pozemni cile by se to moc nezlepsilo, stejne tak z pruzkumem. Problem by meli ...Zobrazit celý příspěvek
urcite gamechanger ve vzduchu, kde to stejne neni tolik potreba, coz zaridi i cokoliv s AIM-120C.
Na pozemni cile by se to moc nezlepsilo, stejne tak z pruzkumem.
Problem by meli operovat nad oblasti kde je PVO. Takze jen stand off. To uz je lepsi mit vic MLRS.Skrýt celý příspěvekSouhlas, vzhledem k Mordorské schopnosti balistických a cruise střel by bez solidní PVO (a s tou to bude ještě těžké, to bude nějakého budování, tak aby zachytila většinu raket ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas, vzhledem k Mordorské schopnosti balistických a cruise střel by bez solidní PVO (a s tou to bude ještě těžké, to bude nějakého budování, tak aby zachytila většinu raket obojího druhu, aspoň u důležitých bodů) by se UDRŽENÍ funkčních 36 EF stalo noční můrou.. staly by se totiž okamžitě nejprioritnějším cílem.Skrýt celý příspěvek
Napřed by někdo musel účinně potlačit ruskou PVO včetně systémů velkého dosahu na ruském území. A to si tak nějak neumím představit.
Napřed by někdo musel účinně potlačit ruskou PVO včetně systémů velkého dosahu na ruském území. A to si tak nějak neumím představit.
Pánové, hádáte se hezky, ale úplně zbytečně, u nás už je asi opravdu rozhodnuto. Jinak k tomu "stealth" to znamená obtížně zjistitelný, nikoliv nezjistitelný. Prostě další výhoda, ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, hádáte se hezky, ale úplně zbytečně, u nás už je asi opravdu rozhodnuto.
Jinak k tomu "stealth" to znamená obtížně zjistitelný, nikoliv nezjistitelný. Prostě další výhoda, dává to větší možnosti, nicméně 5th. gen není jen o stealth.
https://echo24.cz/a/S3Cbg/stih...
Desertfremen
Docela se těším na simulované souboje českých pilotů na F 35 a slovenských na F 16. Něco mi říká, že to skóre bude u vašich pilotů tristní. Zhruba stejně takové jako byste s F 16 (speciálně ve vaši verzi) bojovali s Mig 21. Šance tu je, ale ne moc velká. Prostě můžeš vyhrát, ale ne vyhrávat.Skrýt celý příspěvekTo so zvedavý či také niečo "zorganizujú". Ja osobne by som bol radšej za Grippen E/F ako F-16V, ale tak na mne to nestojí. Na Grippenoch ma fascinuje že sú skvelé pre asymetrický ...Zobrazit celý příspěvek
To so zvedavý či také niečo "zorganizujú". Ja osobne by som bol radšej za Grippen E/F ako F-16V, ale tak na mne to nestojí. Na Grippenoch ma fascinuje že sú skvelé pre asymetrický konflikt proti nepomerne silnejšiemu súperovi. Fascinuje ma akú minimálnu údržbu potrebujú v bojových podmienkach a vedia operovať mimo letísk, aj z trávnatej plochy, rovnom úseku cesty, to je na nezaplatenie vo vojne. Tiež je na nezaplatenie je akú majú relatívne nízku cenu za letovú hodinu (aj proti F16 a proti F35 ani nehovorím)
F-35A je je lepší ako F16V práve v stealth vlastnosti, o tom "žádná", to je jeho hlavná výhoda. Ale F16V bude mať asi lepšie letové vlastnosti (rýchlosť, obratnosť, ) a tiež F16V Block 70/72 používa veľa technologii z 5. gen. (Radar, senzory, datalink.. )Skrýt celý příspěvekSamozřejmě, že ano. Už dnes běžně cvičíme s Poláky na F 16 a Němci na EF 2000. Nedávno dokonce i s Rakušany. Až budete mít F 16, určitě se bude cvičit i s vámi.. Jo Gripen je dobrý ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě, že ano.
Už dnes běžně cvičíme s Poláky na F 16 a Němci na EF 2000. Nedávno dokonce i s Rakušany. Až budete mít F 16, určitě se bude cvičit i s vámi..
Jo Gripen je dobrý na asymetrický konflikt, jenže to těžko bude náš případ.
My nejsme frontový stát (a i ty kupují F 35 viz Polsko, Finsko a po roce 2030 i Rumunsko). My budeme působit v koalici na bojišti nasycené PVO a tady má rozhodně větší šanci F 35 (právě vzhledem k stealth a většímu situačnímu povědomí) než třeba Gripen.
Pak tu máme fakt, že F 35 se stává standardem NATO, Gripen by byl jen další bílá vrána, v případě války navíc s problémem při zásobování ND.Skrýt celý příspěvekF-35 ma daleko lepsi letove vlastnosti jak F-16, natoz Grypen C v porovnatelne bojove konfiguraci... A jakmile budeme mluvit o AG konfiguracich a delsich vzdalenostech, tak na F-35 ...Zobrazit celý příspěvek
F-35 ma daleko lepsi letove vlastnosti jak F-16, natoz Grypen C v porovnatelne bojove konfiguraci...
A jakmile budeme mluvit o AG konfiguracich a delsich vzdalenostech, tak na F-35 nema prakticky nic.Skrýt celý příspěvekPredstav si vojnu. V prvý deň ti protivník balistickými raketami vybombarduje všetky vojenské letiská a letiskovú infraštruktúru. To je klasický scenár. Tieto ciele sú v každej ...Zobrazit celý příspěvek
Predstav si vojnu. V prvý deň ti protivník balistickými raketami vybombarduje všetky vojenské letiská a letiskovú infraštruktúru. To je klasický scenár. Tieto ciele sú v každej vojne prvé na rade. Čo urobíš s F-35? Letky Gripenov vieš rozptýliť na záložné trávnaté plochy, na rovné úseky ciest, ukryť na kraji lesov pod stromami a maskovacími sieťami. Následne ti stačí aby prišla cisterna s leteckým benzinom a Nakladak s leteckou municiou a raketami. A Gripen môže ísť do akcie, skoro odvšadial potrebuje minimalnu až nulovú udržbu v bojových podmienkach (nie je viazaný na letiská). Vie toto aj F-35?Skrýt celý příspěvek
Desertfremen Jakože mají Rusové dost raket na to, aby zničili všechna letiště u nás a dalších několika zemích? Navíc proti rozvinuté PVO? Ta válka asi nevypukne ze dne na den, ...Zobrazit celý příspěvek
Desertfremen
Jakože mají Rusové dost raket na to, aby zničili všechna letiště u nás a dalších několika zemích? Navíc proti rozvinuté PVO?
Ta válka asi nevypukne ze dne na den, takže minimálně letectvo a PVO bude rozvinuto a rozptýleno.
A Gripen ani náhodou neoperuje z travnatých ploch.
Mimochodem rozptýlení letectva je klasická finská taktika, nacvičují to roky. Dělali to i s F18 a F 35 na tom nic nemění. Prostě dálniční úseky a záložní letiště (s pevnými VPD).Skrýt celý příspěvek"V prvý deň ti protivník balistickými raketami vybombarduje všetky" ano, znici ti 365% tvych letadel prvni den, ale drujy den dalsich 600% a pul roku po te te budou furt otravovat ...Zobrazit celý příspěvek
"V prvý deň ti protivník balistickými raketami vybombarduje všetky"
ano, znici ti 365% tvych letadel prvni den, ale drujy den dalsich 600% a pul roku po te te budou furt otravovat mig-29 asi z muzea ....
Jo a amici trenuji to, ze si pristanou s herkulesem a na malem letisti, aniz by vynuli motory dotankuji a prezbroji F-35 a takhle litaji cely den...
Bajna vyhoda grypenu a jeho udrzby je o tom, ze zkontroluji zakladni diagnostiku (hadej co ma milionkrat lepsi diagnostiku)a kdyz je zelena jen prezbroji a natankuji... pak tomu po par sorties musi udelat udrzbu...
O kolik vic sorties tedy Grypen zvladne proti F-35? F-35 litaji bezne 3-4 az 8h sorties...
Z dalnice muze startovat prakticky cokoliv, takze jde jen o to, ze grypenu staci mensi cisterna a kratsi draha... a taky toho udela podstatne min.Skrýt celý příspěvekNesher
Dříve než vybudujete pozemní zabezpečení na takové úrovni, aby jste letky F 35 rozptýlil, tak je rozptýlí útočící střely, ať už balistické nebo křižující.Nesher
Dříve než vybudujete pozemní zabezpečení na takové úrovni, aby jste letky F 35 rozptýlil, tak je rozptýlí útočící střely, ať už balistické nebo křižující.Flanker Jasně a proto si je všichni kupují. Včetně Finska, které hodlá ve válce provozovat to v čem Gripen tak vyniká, tj. boj rozptýleného letectva z provizorních základen. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker
Jasně a proto si je všichni kupují. Včetně Finska, které hodlá ve válce provozovat to v čem Gripen tak vyniká, tj. boj rozptýleného letectva z provizorních základen.
Jinak mírový a válečný provoz jsou dvě rozdílné věci.
Např. diagnostika F 35 je zcela jinde než kterékoliv jiné letadlo. Takže stačí jen VPD, hangár (klidně provizorní) a a vyškolení technici.
Navíc v případě války z našich letišť nebudou operovat jen naše letadla.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka zadnou infrastrukturu nepotrebujes a a ni se an ni nebude nijak cekat... dela se to tak, ze se letadla rozptyli na mensi letiste a tech mame hodne a pripadne dalnice ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
zadnou infrastrukturu nepotrebujes a a ni se an ni nebude nijak cekat...
dela se to tak, ze se letadla rozptyli na mensi letiste a tech mame hodne a pripadne dalnice a podobne, ale je jasne, ze to ani neni treba, vyradit letiste vyzaduje neustale utoky...
Muzes predpokladat, ze veskera fixni infrastruktura bude stejne znicena, takze stejne jedine co potrebujes na 4-5 sorties je tam dopravit cisternu a nakladak s munici, dva mechaniky a min 3 lidi na nalozeni munice.
Bezna urdzba se da udelat kdekoliv, kdyz tam dostanes dily a staci na to dva mechanici.
Na neco slozitejsiho si zaleti nekam, kde to lze provest.
Muzes se podivat jak se provozuji operace z FARP nejen s F-35...Skrýt celý příspěvekShania Pravě to co popisujete je u nás problém. Vybavení při více míst použití tak specifického letadla bude vyžadovat změnu v přístupu k nákupu a nešetřit. Možná by šlo pro ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
Pravě to co popisujete je u nás problém. Vybavení při více míst použití tak specifického letadla bude vyžadovat změnu v přístupu k nákupu a nešetřit. Možná by šlo pro pozemní vybavení pro F 35 žádat podporu z NATO, když to zajistíme pro více základen nebo pro nouzové plochy, může to být použitelné i pro ostatní spojence.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: nepotrebujes budovat zadnou infrastrukturu, staci ti jakakoliv zpevnena plocha na ktere se da pristat, dopravit tam palivo, dva techniky a munici a team co to ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: nepotrebujes budovat zadnou infrastrukturu, staci ti jakakoliv zpevnena plocha na ktere se da pristat, dopravit tam palivo, dva techniky a munici a team co to nalozi.
Tohle napr US zvlada prevpravit jen pomoci C-130 anebo jen V-22.
Dulezite je mit pred utokem vcasne varovani letadla rozptylit a neskladovat munici a nahradni dily na znamych mistech.
To neni o provozovani "specifického letadla" ale jakehokoliv letadla... Naprosto stejne pozadavky, jen ta delka te drahy se bude menit...
Kde dokazes opravit Grypen, tam opravis i F-35...Skrýt celý příspěvek"F-35 se rozptýlí" .. nerozptýlí. naposledy se F-35 pokazila poté, co jí nadšení hasiči vyrobili svou tradiční vítací vodní fontánu. To letadlo potřebuje zázemí a ochranu před ...Zobrazit celý příspěvek
"F-35 se rozptýlí" .. nerozptýlí. naposledy se F-35 pokazila poté, co jí nadšení hasiči vyrobili svou tradiční vítací vodní fontánu. To letadlo potřebuje zázemí a ochranu před živly.Skrýt celý příspěvek
kdyby to byla jen vodni lazen a ne hasici pena, tak by se nic nestalo... A zrovna tohle je ukazka, kdy by mel zacit pracovat mozek, dojit k zaveru, ze je divne, ze vodni mlha ...Zobrazit celý příspěvek
kdyby to byla jen vodni lazen a ne hasici pena, tak by se nic nestalo...
A zrovna tohle je ukazka, kdy by mel zacit pracovat mozek, dojit k zaveru, ze je divne, ze vodni mlha poskodila stihacku, ktera lita v daleko tezsim prostredi.
A overit si to, jestli je to pravda...
A mas stesti, ze jsem o tom nedavno cetl:)
So a big controversy happened with the F-35 here in the Netherlands which swayed a lot of public opinion against it. During the formal receiving of the first F-35s here, the Fire department had set up firetrucks next to the taxi lane. So when the F-35s were rolling on the taxi lane, the fire trucks would spray/mist water over the aircraft to give it a sort of fancy spectacular entrance. One of these trucks though, accidentally sprayed water with extinguishing foam on one of the planes which damaged it. The public quickly went on on how the government was stealing our money to buy expensive planes that couldn't even handle a 'bit of water', ignoring the fact that this was not water, but the infamous extinguishing foam which is famous for destroying electronics. The public also ignored the fact that would this have happened to our love child, the F-16, it would have also damaged it.Skrýt celý příspěvek2DaChoppa: "To letadlo potřebuje zázemí a ochranu před živly." Tu ochranu potrebuje hlavne personal, asi nikdo nechce delat opravu v desti/mrazu. Klimaticke testovani, aby jsi ...Zobrazit celý příspěvek
2DaChoppa: "To letadlo potřebuje zázemí a ochranu před živly."
Tu ochranu potrebuje hlavne personal, asi nikdo nechce delat opravu v desti/mrazu.
Klimaticke testovani, aby jsi mel predstavu...
https://www.youtube.com/watch?...
pod takovymi pristresky je vetsina vyrobenych F-35, pokud vubec a je tam provadena bezna udrzba
https://www.youtube.com/watch?...
A samozdrejme F-35B/C jsou na palube lodi i behem hurikanu a bouri, takze se tam doslova topi a to i ve slane vode...
A tady je ukazka FARP USMC
https://news.usni.org/2019/04/...
F-35C Carrier Landing in Hurricane Weather
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekto, že je letadlo provozováno v nějakém prostředí, neznamená, že dané prostředí nemá vliv na cyklus jeho údržby (a životnost, a náklady). :) jinak- nevím, odkud pramení zkušenosti ...Zobrazit celý příspěvek
to, že je letadlo provozováno v nějakém prostředí, neznamená, že dané prostředí nemá vliv na cyklus jeho údržby (a životnost, a náklady). :)
jinak- nevím, odkud pramení zkušenosti s letovým provozem u Vás.. já vím, že běžně používané typy našich letadel, které létají v dešti a sněhu ... se TAKY zakrývají proti dešti, když stojí na stojánce, protože některé nemají déšť při spaní rády.
takže, zpět k věci rozptylování letadel kamsi. Naše domácí síť letišť je taková, že je kam rozptýlit ani není. Kdyby šly na diverz do Náměšti, tak tam ani nejsou žádný quonsety pod který je schovat. S 60procentní letuschopností máte vždy jeden roj ze tří mimo - na údržbě. to nechcete mít někde na polním letišti zaplachtovaný - a ještě to střežit jako citlivou technologii.Skrýt celý příspěvek2DaChoppa: nejak moc nechapu kde je problem... obzvlast s takovou pitomosti jako jestli budes na neco hazet plachtu anebo jeste lip kamuflazni sit. naprosta vetsina stihacek na ...Zobrazit celý příspěvek
2DaChoppa: nejak moc nechapu kde je problem... obzvlast s takovou pitomosti jako jestli budes na neco hazet plachtu anebo jeste lip kamuflazni sit.
naprosta vetsina stihacek na zapade parkuje dlouhodobe na tarmaku jen tak...
CVN /LHD maji deployment 6mesicu a vetsina letadel je na palube ...
Takze kde je problem rozptylit letadla na FARP pred utokem a provozovat je tam par dni? Letist a jinych mist co se takto daji vyuzit mame desitky...
Kdyz je nechas tam jak normalne, tak o velkou cas z nich prijdes.
Par dni po prvnim udereru se da vratit na velka letiste, kde sice bude vsechno srovnane se zemi, ale ranvej se neda dlouhodobe vyradit a letiste je nutne neustale bombardovat...Skrýt celý příspěvek@shania na FARPu se neparkuje. podstatou FARPu je právě rychlé rozvinutí, spotřebování a přesun, tak jako s dělostřelectvem. v míru jsou letadla minimálně za dvěma ploty, na ...Zobrazit celý příspěvek
@shania na FARPu se neparkuje. podstatou FARPu je právě rychlé rozvinutí, spotřebování a přesun, tak jako s dělostřelectvem.
v míru jsou letadla minimálně za dvěma ploty, na zastřežené stojánce. Není problém zaparkovat letadlo na dálnici, problém je zaparkovat tam tajnou techniku bez dozoru a obrany.
letadlo tam nemůže spát jen tak. potřebuje vybavení, kryty, plachty, tu Tebou zmiňovanou diagnostiku... jinak Ti do něj nalezou veverky, myši, vosy a rusi.
říkám Ti zkrátka, že je rozdíl na dálnici zahodit frontovej stíhač - a zahodit tam 3PO s přístupem k plánům Hvězdy smrti, kterej levou zadní navádí dělostřelectvo, zatímco se pravou přední drbe v uchu a levou singlehandedly pobíjí letky 4gen letadel.Skrýt celý příspěvekPristani, natankovani a prezbrojeni je samo o sobe parkovani, protoze to muzes natahnout na delsi dobu, obzvlast kdyz FARP mas na nejakem malem letisti... Tezko muzes drzet ...Zobrazit celý příspěvek
Pristani, natankovani a prezbrojeni je samo o sobe parkovani, protoze to muzes natahnout na delsi dobu, obzvlast kdyz FARP mas na nejakem malem letisti...
Tezko muzes drzet vsechny stroje ve vzduchu, tak je nekam musi rozmistit, a nemusi to byt vubec na nasem uzemi...
A uz jen to ze tam ty stihace nechas dotankovat samo o sobe naznacuje, ze to misto mas zabezpecene... to co jsme psal bylo jen o personal co potrebujes na obsluhu letadla. Na grypen ti staci 3 vojaci, ale to ze tam maji stovky dalsich na obranu uz se nepise ne...
"letadlo tam nemůže spát jen tak. potřebuje vybavení, kryty, plachty, tu Tebou zmiňovanou diagnostiku... jinak Ti do něj nalezou veverky, myši, vosy a rusi."
hlavne ze ne kuny...
samozdrejme ze ho muzes nechat jen tak "spat", nepotrebuje zadny vybaveni, kryty (ktery si tam muzes samozdrejme lehce dovez) a uz vubec ne plachty a to vubec... a kdyz uz, taky existuji kryty/pristresky/stany co se daji velmi rychle na takovych mistech sestavit
Vybaveni, letadlo nastartuje samo, diagnostika je interni a mechanik na to ma jen notebook, k tomu potrebuje jen skrinku s naradim a samozdrejme nahradni dily, pokud je treba neco vymenit.
Vubec netusim, jak jsi na tu volovinu s plachtou prisel, nevidel jsem nikdy stihace co stoji na flyght line, aby byly necim zakryte, max jim daji kryty, kdyz je maji, coz je fakt naprosta banalita na zarizeni, kdyz neco takoveho bude nutne... a do hangaru se podivaji jen na slozitejsi udrzbu... Jinak ty stroje stoji stovky hodin na sluci, desti a snehu...
Cele je to jen o tom, ze nepotrebujes zrovna budovat infrastrukturu, jak tu stale nekdo tvrdi, aby jsi mohla takove operace kratkodobe provozovat, ale rozhodne je dobre tohle nacvicovat, kdyz tohle pak budou delat poprve na ostro, tak to nedopadne dobre.Skrýt celý příspěvek@shania kde jsem přišel na plachty, kryty? že letadla parkují venku na stojánkách? podívej se na mapy.cz kolik gripenů uvidíš vytaženejch.
@shania kde jsem přišel na plachty, kryty? že letadla parkují venku na stojánkách? podívej se na mapy.cz kolik gripenů uvidíš vytaženejch.
https://www.alamy.com/a-us-arm... Zobrazit celý příspěvek
Caslav ma pro letadla kryty, tak bych je asi vyuzivaji, Ocividne to ale mesic prezili i na slunicku a ...Zobrazit celý příspěvek
Caslav ma pro letadla kryty, tak bych je asi vyuzivaji,
Ocividne to ale mesic prezili i na slunicku a desti
https://www.pardubicezive.eu/g...
Podivej se ale jak maji letadla na letistich rusove, USA a dalsi zeme...
Ten Apac je ocividne pripravenej na nejakou poradnou bouri..Skrýt celý příspěvekShania, 2DaChoppa mysli asi to, že napr aj blackhawk potrebuje u nas klimatizovany hangar na odstavenie. Len vobec netusim preco a pri akych klimatickych podmienkach a na ako ...Zobrazit celý příspěvek
Shania, 2DaChoppa mysli asi to, že napr aj blackhawk potrebuje u nas klimatizovany hangar na odstavenie. Len vobec netusim preco a pri akych klimatickych podmienkach a na ako dlho.
Ty zas hovoris v pripade vojny na par dni odstavit niekde mimo a odtial zase let preč, čo samozrejme určite je možné, ak teda toto spochybnuje 2DaChoppa. Napr izraelci pre toto uvažovali kupit F35B, tak ked to ide s nimi tak by to malo ist aj s AckomSkrýt celý příspěvek
Desert Fremen Hele ona F-35 skutečně není jen o Stealthu. Psal o tom Wolski. Američané pořádali cvičení echt pilotů na strojích 4 a 4+ generace proti F-35, aby simulovali střet s ...Zobrazit celý příspěvek
Desert Fremen
Hele ona F-35 skutečně není jen o Stealthu. Psal o tom Wolski. Američané pořádali cvičení echt pilotů na strojích 4 a 4+ generace proti F-35, aby simulovali střet s případnými čínskými a ruskými protivníky. Aby cvičení mělo výpovědní hodnotu tak byly simulovány i situace výhodné pro 4 a 4+ generace.
Výsledek je jasný. F-35 sundavaly soupeře v poměru 20 ku 1 ve prospěch F-35... tedy ano šanci stroje 4 generace mají, ale mizivou.
Dle Wolského pilot 4 generace zjistí, že má co dočinění s F-35 až ve chvíli, kdy je nucen tahat za katapultáž.Skrýt celý příspěvekTaké myslím, že nejvyšší váhu má informační převaha na straně F-35.
Také myslím, že nejvyšší váhu má informační převaha na straně F-35.
Hawk: Základnú vojenskú službu som slúžil v roku 2002. U Protilietadlovej raketovej brigády a výzbroj sme mali spomínané S-125 "NEVA", teraz sú už samozrejme vyradené z OSSR. Bolo ...Zobrazit celý příspěvek
Hawk: Základnú vojenskú službu som slúžil v roku 2002. U Protilietadlovej raketovej brigády a výzbroj sme mali spomínané S-125 "NEVA", teraz sú už samozrejme vyradené z OSSR. Bolo to v dobe po útoku na dvojičky v NY. Čiže sme mali takmer rok ostrú hotovosť, na rampách "ostré" rakety pripravené hneď k odpalu (čo nikdy predtým ani potom nebolo) takmer žiadne "opuštáky" a cvičili sme do zblbnutia tak že som si "užil".... Špecializaciu som mal "Spojár" a bojové zaradenie "Značkár" bol som vedľa dôstojníka navedenia a obsluhy navádzacieho radaru v riadiacom prívese. Takže o problematike viem viac ako dosť.
Prehľadový radar P-15 sa v úplne najspodnejšej (nízkej) frekvencii dal naladiť tak že "STEALTH" F117 videl na cca 25 km (O tom ale v US Army v tej dobe nevedeli, čiže nevedeli že Srbi ho vidia.) . Veľa sa vraví o tom že stealth éra nevieš "zamknuť" na navádzacom radare ako cieľ, ale Zoltán Dani povedal že sa im cieľ podarilo na tretí krát s tažkosťami "zamknuť" (na starom systéme S-125 NEVA podotýkam) a tým pádom odpáliť rakety a tie ho sundali.
A tomu verím, pretože my sme cvičili všelijaké situácie na simulátore a keď si nezamkol cieľ tak trafiť "éro" na len tak voľne vystrelenou raketou bez uzamknutia cieľa to je vyššia pravdepodobnosť že vyhráš v športke.
Trochu OT, viem. Ale ver mi že problematiku Stealth a leteckej technológie sledujem, som modelár a zaujímajú ma vojenské lietadlá. A hovorím ti že Eurofighter "vidí" F-35 na 59 km, pri použití radara "Captor-E" alebo "Caesar".Skrýt celý příspěvek1. ty vzdalenosti na jaky neco F-35 vidi jsou jen na papire, v realite do toho vstupuje rada dalsich faktoru, jako taktika, ruseni, spike management atd... Takze prakticka ...Zobrazit celý příspěvek
1. ty vzdalenosti na jaky neco F-35 vidi jsou jen na papire, v realite do toho vstupuje rada dalsich faktoru, jako taktika, ruseni, spike management atd... Takze prakticka vzdalenost na jako typhoon uvidi F-35 je 0km, to stejny S-125... Po par prepadech nebudou chtit piloti 4gen litat a operatori PVO zapinat radary, budou doslova posrany z kazdeho "stinu"
2. F-117 si ve skutecnosti vedla daleko lip nez se predpokladalo a ztraty meli byt daleko vetsi. V podstate to byla jen krizujici strela, kde pilot slouzil pro zamerovani zbrani a trasa byla naplanovana predem...
3. Rozdil mezi F-117 a F-35 je...
F-117 nemela rws, tedy to ze ji nekdo zameruje a je pod palbou pilot zjistil az v okamziku, kdy rakety uvidel.
F-35 ma nejenze lepsi stealth(jak povrch tak spike management), ale taky vyborne senzory a senzorfusion sdilejicim cile s ostatnimi stroji...
Takze v okamziku, kdy se je nekdo bude pokouset zamerit, tak o tom budou vedet a zaridi se podle toho...
F-35 ma nastoje pro pretrzeni kazdeho clanku v kill chain procesu a naopak prostredky, aby vlastni kill chain zkratila na minimum...
Stealth s reb a senzor fusion prakticky umoznuji operovat tam, kde 4gen nemuze, to neznamena ze muzou litat vsude... nadruhou stranu maji dost prostredku a jsou na to postavene, aby si tento prostor postupne rozsirili a to i pro ty 4gen stroje...
A nakonec, bavime se tu o uplne nepodstatnych vecech, vyhoda F-35 neni v tom, ze je tezsi ji sestrelit a lehci sestrelit protivnika...
Vyhoda je, ze zatimco tohle dela, tak sbira informace o vsem v okoli a predava to dal...
Takze pokud napr F-35 budou mit za cil odradit par Su-35, tak behem toho muzou senzory automaticky uvidet nepratelskou kolonu, zamerit palbu delostrelectva atd a predat to dal a pilot nemusi hnout prstem, aby se tohle stalo...
Pokud po F-35 neco uspesne zautoci, a F-35 sestreli, tak stejne data o poloze te hrozby budou mit vsechny ostatni v dosahu.
Nejvetsi prednost F-35 neni stealth, ale mira do jake dokaze spolupracovat, nejen s dalsimi F-35, ale v budoucnu v podstate s cimkoliv.Skrýt celý příspěvekToto čo popisuješ vie aj Gripen. Má on-line datalink medzi jednotlivými lietadlami a AVACS, prípadne dve dvojice gripenov prepojených datalinkom fungujú v móde "Hunter - Killer". ...Zobrazit celý příspěvek
Toto čo popisuješ vie aj Gripen. Má on-line datalink medzi jednotlivými lietadlami a AVACS, prípadne dve dvojice gripenov prepojených datalinkom fungujú v móde "Hunter - Killer".
Takto (myslím že Thajské) Gripeny deklasovali čínske deriváty SU-27 na nejakom cvičení.Skrýt celý příspěvekjo to vie aj... kazda zmodernizovana stihacka... trabant a mustang jsou taky auta... Senzory na F-35, senzorfusion a datalinky jsou ale jaksi nekde jinde... o tom jaksi ...Zobrazit celý příspěvek
jo to vie aj... kazda zmodernizovana stihacka... trabant a mustang jsou taky auta...
Senzory na F-35, senzorfusion a datalinky jsou ale jaksi nekde jinde... o tom jaksi nepochybuje dnes uz nikdo...
ale jo konkurence vzdycky dokaze vyvinout neco na stejne urovni, i kdyz jim chybi 20 let zkusenosti a miliardy v investicich, staci to pak par hodin na prototipu a hned mame stejne schopnosti jako nejdrazsi program... jo neco jde udelat lip v malem meritku...Skrýt celý příspěvek
Shania Modlete se, aby v rámci "levnějšího" nákupu F 35 pořídili vše co k tomu patří, aby bylo data z F 35 opravdu do čeho integrovat a používat. Protože už nyní je stav takový, že ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
Modlete se, aby v rámci "levnějšího" nákupu F 35 pořídili vše co k tomu patří, aby bylo data z F 35 opravdu do čeho integrovat a používat. Protože už nyní je stav takový, že ani všechny možnosti Gripenu nedokáží systémy C4ISR využít ve svůj prospěch a naopak, ze Země podporovat stíhače.
Bez toho to bude jen předražené ořezávátko.Skrýt celý příspěvektrochu se v tom automatizovaném zaměření palby dělostřelectva (?) na nepřátelskou kolonu (?) zatímco odrazuje (odráží? ozařuje? ničí?) několik Su-35 ztratily ROE, který třeba budou ...Zobrazit celý příspěvek
trochu se v tom automatizovaném zaměření palby dělostřelectva (?) na nepřátelskou kolonu (?) zatímco odrazuje (odráží? ozařuje? ničí?) několik Su-35 ztratily ROE, který třeba budou vyžadovat podpis dvouhvězdového generála pro ničení pozemních cílů zjištěných za letu.
jak píše flanker.jirka - tyhle všechny věci nedělá to JEDNO letadlo, to rozhodnutí ničit a kým bude někde VENKU - a dělat ze stíhacího bombardéru vzdušnej retranslátor je .. sexy, ale překomplikované.
já vím, jsem starej fossil.Skrýt celý příspěvekTady je paradni video so sensor fusion https://www.youtube.com/watch?... A tohle jsem napsal, jeste nez jsme to video vubec nasel z toho co si pamatuju: LEVEL 1: Senzor ...Zobrazit celý příspěvek
Tady je paradni video so sensor fusion
https://www.youtube.com/watch?...
A tohle jsem napsal, jeste nez jsme to video vubec nasel z toho co si pamatuju:
LEVEL 1: Senzor F35 objevi cil, napriklad pozemni plabu pres DAS, emise pres Barakudu, radar neco zameri, SAR mapovani atd..., maji info pres LINK 16 a nebo F35 datalink MADL.
LEVEL 2: senzorova fuze vyuzije ostatni senzory, aby se na cil podivali, pak se pokusi cil identifikovat porovnani s databazi cilu, kde ma jeden cil vic jak stovky parametru..., tohle vsechno je provadeno na te nejnizsi urovni, takze ne ze senzor si neco vyhodnoti, vymaze duplikaty a pak se hotovy vystup teprve porovnava, jak se to dela u tech storju co "maji stejne kvalitni senzory"
LEVEL 3: preda tyhle informace ostanim F-35, ktere provedou LEVEL 2
takze F-35 si udelaji velmi detailni obraz o situaci okolo nich
LEVEL 4 : predavaji to pres LINK 16, nebo prenosovy bod na dalsi C4 site..
Takze vysledek je ten, ze kdo je pripojen na jejich sit, tak dostava info o poloze zjistenych cilu, hrozeb atd.
Takze napr baterie MLRS, ktere to schvali veleni dostane data v realnem case o poloze cile. A neni to tak, ze si F-35 automaticky na neco vyzada palbu. Takhle to funguje jen v pripade AEGIS protiraketove obrane, kde se tohle da automatizovat, kde jde o cas.
Co se tyce ukrajinskeho prikladu, kde maji tu jejich apku, tak stale predpokladam, ze jim ty koordinaty stejne veleni schvaluje a neni to tak ze si nekdo tam vytuka souradnice sveho souseda ne necha ho rostrilet...Skrýt celý příspěvektohle já samosebou chápu, jak to má fungovat; já psal o tom, že je rozdíl mezi zjištěním cíle, předáním souřadnic cíle a autorizací ničení cíle. Taky je rozdíl mezi americkou ...Zobrazit celý příspěvek
tohle já samosebou chápu, jak to má fungovat; já psal o tom, že je rozdíl mezi zjištěním cíle, předáním souřadnic cíle a autorizací ničení cíle. Taky je rozdíl mezi americkou kolonou na zemi disponující BFT a českou kolonou disponující tak leda oranžovým panelem.Skrýt celý příspěvek
Souhlasím že nic není absolutně neviditelné, ale ono celkem bohatě stačí když vlastní viditelnost je půlka nepřítelovy... K F117 bych podotkl jediné - ten typ už je vyřazený... což ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím že nic není absolutně neviditelné, ale ono celkem bohatě stačí když vlastní viditelnost je půlka nepřítelovy...
K F117 bych podotkl jediné - ten typ už je vyřazený... což něco říká jaké tempo inovace udržují USA.Skrýt celý příspěvek
Hawk: Základnú vojenskú službu som slúžil v roku 2002. U Protilietadlovej raketovej brigády a výzbroj sme mali spomínané S-125 "NEVA", teraz sú už samozrejme vyradené z OSSR. Bolo ...Zobrazit celý příspěvek
Hawk: Základnú vojenskú službu som slúžil v roku 2002. U Protilietadlovej raketovej brigády a výzbroj sme mali spomínané S-125 "NEVA", teraz sú už samozrejme vyradené z OSSR. Bolo to v dobe po útoku na dvojičky v NY. Čiže sme mali takmer rok ostrú hotovosť, na rampách "ostré" rakety pripravené hneď k odpalu (čo nikdy predtým ani potom nebolo) takmer žiadne "opuštáky" a cvičili sme do zblbnutia tak že som si "užil".... Špecializaciu som mal "Spojár" a bojové zaradenie "Značkár" bol som vedľa dôstojníka navedenia a obsluhy navádzacieho radaru v riadiacom prívese. Takže o problematike viem viac ako dosť.
Prehľadový radar P-15 sa v úplne najspodnejšej (nízkej) frekvencii dal naladiť tak že "STEALTH" F117 videl na cca 25 km (O tom ale v US Army v tej dobe nevedeli, čiže nevedeli že Srbi ho vidia.) . Veľa sa vraví o tom že stealth éra nevieš "zamknuť" na navádzacom radare ako cieľ, ale Zoltán Dani povedal že sa im cieľ podarilo na tretí krát s tažkosťami "zamknuť" (na starom systéme S-125 NEVA podotýkam) a tým pádom odpáliť rakety a tie ho sundali.
A tomu verím, pretože my sme cvičili všelijaké situácie na simulátore a keď si nezamkol cieľ tak trafiť "éro" na len tak voľne vystrelenou raketou bez uzamknutia cieľa to je vyššia pravdepodobnosť že vyhráš v športke.
Trochu OT, viem. Ale ver mi že problematiku Stealth a leteckej technológie sledujem, som modelár a zaujímajú ma vojenské lietadlá. A hovorím ti že Eurofighter "vidí" F-35 na 59 km, pri použití radara "Captor-E" alebo "Caesar".Skrýt celý příspěvekTrocha munice do pranice ohledně F - 35
https://www.idnes.cz/technet/v...Trocha munice do pranice ohledně F - 35
https://www.idnes.cz/technet/v...Popisují to tam velmi dobře! To je systém manipulace se zakázkami, aby z toho vyšel ten "správný " výherce. Stačí se podívat na podmínky-nepodminky tendru-netendru pro AČR, třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Popisují to tam velmi dobře! To je systém manipulace se zakázkami, aby z toho vyšel ten "správný " výherce. Stačí se podívat na podmínky-nepodminky tendru-netendru pro AČR, třeba houfnice nebo shorad:-)Skrýt celý příspěvek
Je uplne jasne, ze F-35 je nestrovnatelne levnejsi nez konkurence... A nejde jen o to snizeni letovych hodin diky pokrocilym simulatorum, ale hlavne pro to co to jako zbranovy ...Zobrazit celý příspěvek
Je uplne jasne, ze F-35 je nestrovnatelne levnejsi nez konkurence...
A nejde jen o to snizeni letovych hodin diky pokrocilym simulatorum, ale hlavne pro to co to jako zbranovy system prinasi...
Argument typu:
na letectvo protivnika nam staci pvo a gripen (nahrad cimkoliv jinym), doplnime drony, takze F-35 je zbytecna a draha. Je nazor lidi co vubec nemaji paru o cem mluvi...
Priklad ukrajina:
4gen stroj s meteorem a necim jako sdb by byl stale gamechanger, nad frontou by nelital, ale omezil by moznosti ruskeho letectva a mohl by bombardovat cile par km za frontou.
F-35 by sice nemusela mit nutne vestsi vliv na jiz tak omezene operace ruskeho letectva, ale vyrazne zlepseni by bylo v protiraketove obrane i bez primeho pripojeni do UE IADS.
To co by F-35 prinesla do pozemnich operaci dalece prekracuje cokoliv jineho...
V prvni rade lokalizovani a klasifikace cilu v realnem case, obzvlast delostrelectva a tezke techniky a schopnost predat tyhle data UE delostrelectvu, obzvlast s MLRS.. (a na to jim staci apka co bude postovat kooridnaty do te jejich online aplikace)by samo o sobe zaplatilo kazdy dolar investovany do JSF...
SEAD/DEAD potlaceni ruske PVO v oblasti by umoznil operace UAV
Lokalizace malych uav
Utoky na logistiku daleko za frontou
Rusaci by vedeli, ze jakmile se s technikou pohnou/vystreli, tak je behem par sekund neco sejme...
atd... zane obrnene utoky a masivni nasazeni delostrelectva...
To co F-35 v tomto ohledu prinasi jako zbranovy system nenahradi zadny 4gen stihac a ani "levny" dron...
Takze pokud jde o cena vykon, realne bojove operace, tak je F-35 nesrovnatelne levnejsi nez cokoliv jineho... a to i v pripade, ze kus za kus bude o "milion" procent na provoz drazsi...Skrýt celý příspěvekJsem ochoten instinktivně uvěřit, že systémová cena za určitou schopnost (splnění určitého typu mise, zničení určitého typu cíle) může být u F-35 nižší, než u jiných "konvenčních ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem ochoten instinktivně uvěřit, že systémová cena za určitou schopnost (splnění určitého typu mise, zničení určitého typu cíle) může být u F-35 nižší, než u jiných "konvenčních letadel generace 4++. Z toho asi vycházeli i Švýcaři při svém výběru. Je otázka, jak komplexní je takový model a jaké všechny náklady do něj vstupují.Skrýt celý příspěvek
v tech vyberkach to takto nebererou, max vyhodnocuji jak efektivni je ten stroj v urcite misi.
v tech vyberkach to takto nebererou, max vyhodnocuji jak efektivni je ten stroj v urcite misi.
V takovém případě bych očekával, že náklady na misi vyjdou u F-35 nižší, protože na ni stačí méně letounů díky lepšímu vybavení a vyšší pravděpodobnosti přežití.
V takovém případě bych očekával, že náklady na misi vyjdou u F-35 nižší, protože na ni stačí méně letounů díky lepšímu vybavení a vyšší pravděpodobnosti přežití.
Gripen, EFT a Rafale také nevyžadují tolik letových hodin a Gripenu E se spárkou nepočítá, pouze Brazilci je chtějí. Tyto letadla v avionice a senzorech nijak za F 35 ...Zobrazit celý příspěvek
Gripen, EFT a Rafale také nevyžadují tolik letových hodin a Gripenu E se spárkou nepočítá, pouze Brazilci je chtějí.
Tyto letadla v avionice a senzorech nijak za F 35 nezaostávají, jediné v čem je opravdu rozdíl je rozdílná RCS, obvzláště, když musí letadla nosit všechnu výzbroj pod křídlem a trupem.Skrýt celý příspěvekGripen-E z vybírání vyřadili tím že požadovali letadlo s IOC v roce 2019... takže za cenu dost citelného ochlazení vztahů s Francií (diplomaté jim pořád tvrdili že Rafale je ...Zobrazit celý příspěvek
Gripen-E z vybírání vyřadili tím že požadovali letadlo s IOC v roce 2019... takže za cenu dost citelného ochlazení vztahů s Francií (diplomaté jim pořád tvrdili že Rafale je favorit) si vybrali ten typ co se jejich vojákům líbil nejvíc... a záznamy z vyhodnocení kritérií neukázali ani ostatním ministrům.
Jako svého času vyšel jako nejlepší Rakušákům EFT, bohužel se později ukázalo že ač letadlo je to dobré, přecejen ve verzi Tranche 1 poněkud nedokončené, nekompatibilní, drahé a pro neutrální stát poněkud nadstřelené. Ta Švýcarská situace má celkem potenciál se vyvinout podobně (pro ně). Snad se aspoň vyhnou nekompatibilitě s ostaními provedeními F35, pak by to asi ještě vždy mohli přehodnotit a lecko by ho od nich asi odkoupil (kdyby se tak rozhodli).Skrýt celý příspěvek
Nie je lepšej stíhačky na svete na blízky dogfight ako je Eurofighter. A aj v BVR je veľmi výkonný. Eurofighter bol od počiatku konštruovaný ako "air suprerriority" a nešlo sa ...Zobrazit celý příspěvek
Nie je lepšej stíhačky na svete na blízky dogfight ako je Eurofighter. A aj v BVR je veľmi výkonný.
Eurofighter bol od počiatku konštruovaný ako "air suprerriority" a nešlo sa do žiadnych kompromisov(kombinácia dva výkonné motory + delta krídlo + kačacie plochy + prirodzená nestabilita z neho robia neuveriteľne obratnú stíhačku aj tesne pri zemi aj vo vysokej letovej hladine). Tiež má vďaka prebytku výkonu obrovské zrýchlenie aj stúpavosť a vysokú max. rýchlosť. (Tuto jednomotorové stroje, či "multirole stroje" zaostávajú).
Pred vojnou na Ukrajine sa mohlo stať že éra dogfightov je už definitívne preč. Ukrajinci ukázali ako protivníkovi aj v dnešnej dobe vnútiť dogfight a tým eliminovať výhodu Ruských strojov v lepšej schopnosti BVR. Letia tesne nad terénom, doslova češú vrcholky stromov, aby sa vyhli odhaleniu na radare. A keď sú na vizuálny dohlad, tak vtedy sa pustia do protivníka.Skrýt celý příspěvekSouhlas že na dogfight je to skvělý stroj. Válka na UA nám toho právě v leteckých soubojích moc neukázala. Bojují proti sobě armády, jejiž letouny mají mizerný RCS, dokonce ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas že na dogfight je to skvělý stroj.
Válka na UA nám toho právě v leteckých soubojích moc neukázala. Bojují proti sobě armády, jejiž letouny mají mizerný RCS, dokonce horší, než staré F-16. Ani BVR není žádné terno. Fašouni jsou špatně vycvičení a proti Ukrajině ztrácí mnoho výhod lepších (asi) BVR. Nevíme nic o kvalitách jejich superhyper BVR střel a ani kolik jich vlastně mají. Ukrajina sice má stále nějaké letouny a stále se píše sem tam o nějakém tom setřeleném letounu, ale vzhledem k faktu, že získává hodně informací spojenců, to není žádná hitpráda. Navíc většinu sestřelili pomocí PVO. A není vhodné si brát jako příklad armádu, která při invazi dělala do nebe volající chyby.
Naopak na Ukrajině se ukázalo, že absence steahl udělá z drahých letounů k vybojování vzdušné nadvlády pouze lehké bombardéry. Fašouni mají štěstí, že Ukrajinci nemají moderní steahl a případně možnost mít AWACS. Pak by veškeré operace na území Ukrajiny a i v části fašistického území byly pro ruské fašisty docela problém.Skrýt celý příspěvekNeviem čo si od "STEALTH" slubuješ. Nieje to záruka toho že ťa nezostrelia. Tiež to nie je úplná "neviditeľnosť"... Napr. Eurofighter bol navrhnutý s ohľadom čo najmenšieho RCS ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem čo si od "STEALTH" slubuješ. Nieje to záruka toho že ťa nezostrelia. Tiež to nie je úplná "neviditeľnosť"... Napr. Eurofighter bol navrhnutý s ohľadom čo najmenšieho RCS (Aj keď sa ešte nedá hovoriť o "STEALTH", jeho RCS je veľmi nízky. ). A tiež Eurofihgter je schopný detegovať "neviditeľné" F-35 na 59 km(!!!) čo je dosť na to aby sa pilot mohol nejak rozhodnúť ako zareagovať, či sa odpúta z boja (vďaka oveľa vyššej maximálnej rýchlosti sa môže otočiť a F35 ho nedobehne) alebo zvolí nejakú taktiku útoku.
Chcem tým povedať že stealth je podľa mňa preceňované do bojov vysokej intenzity a moderné stíhačky ako Grippen E/F, F-16V block 70/72 , F-15 EX alebo Rafale stále majú svoje miesto a nie sú "zastaralé"...Skrýt celý příspěvekJe vidět, že o stealth možnostech naprosto nic nevíš, jinak bys nepsal takové fantazie...
Je vidět, že o stealth možnostech naprosto nic nevíš, jinak bys nepsal takové fantazie...
Nechcem ti kaziť radosť ale F117 srbská armáda zostrelila pred 23 rokmi v roku 1999. Pomocou PVO S-125 "Neva", čo je systém vyvinutý v 60tych rokoch, viem o čom hovorím ja som na ...Zobrazit celý příspěvek
Nechcem ti kaziť radosť ale F117 srbská armáda zostrelila pred 23 rokmi v roku 1999. Pomocou PVO S-125 "Neva", čo je systém vyvinutý v 60tych rokoch, viem o čom hovorím ja som na ňom slúžil základnú vojenskú službu. Už vtedy bol zastaralý, dnes už pravek. Major Zoltán Dani, viac krát popisoval ako ho dostal, pomocou akých "trikov"...
Každopádne to bol vtedy pre US Letectvo šok a vytriezvenie.
V dnešnej dobe, s moderným západným senzorovým vybavením (Napr. pasívny sledovací systém "PIRATE" , AESA radary a pod. ) by som sa ani v F35 necítil "úplne bezpečne". IČ rakete (Napr. IRIS-T) je úplne jedno či je F35 Stealth, nepracuje na systéme odrazu radarových vĺn..a pod. Sú rôzne typy navádzania a STEALTH rieši len jedno a aj to len do istej miery.Skrýt celý příspěvek
Eurofighter uvidi F-35 na "59"km, zatimco bude rolovat na start a par sekund z nej bude jen horici vrak, jeste nez se odlepi od zeme... a nebo ho sejme jina F-35, kterou nevidel, ...Zobrazit celý příspěvek
Eurofighter uvidi F-35 na "59"km, zatimco bude rolovat na start a par sekund z nej bude jen horici vrak, jeste nez se odlepi od zeme... a nebo ho sejme jina F-35, kterou nevidel, pri tom odpoutavani.... Se zeptej britu a italu, jake maji zkusenosti...
4gen jako doplnek k F-35 stale smysl ma, pokud je mas... ale pokud se rozhodujem o zakoupeni novych stroju, tak proc nejit rovnou do F-35...Skrýt celý příspěvekĎalší čo vyznáva "stealth" náboženstvo..:))) F-35 sa spolieha na jedinú vec. Že sa protivník nedostane dosť blízko k nemu aby mohol nastať blízky manévrový boj (dogfight). Pretože ...Zobrazit celý příspěvek
Ďalší čo vyznáva "stealth" náboženstvo..:)))
F-35 sa spolieha na jedinú vec. Že sa protivník nedostane dosť blízko k nemu aby mohol nastať blízky manévrový boj (dogfight). Pretože ak by sa protivník dostal na vizuálnu vzdialenosť, tak F-35 by mal kurevský problém... V blízkom dogfihte by mal ešte aj starý Mig-29 navrch nad F-35..
Ale v symetrickom konflikte vysokej intenzity, kde proti sebe oprerujú desiatky lietadiel taká situácia lahko môže nastať. Ukrajinci teraz pred Rusmi používajú let tesne nad zemou, to je ich "Stealth".Skrýt celý příspěvekDesertfremen: jen zijes v alternativni realite stareho top gunu... Ruske wunderwarfafe bojuji tak, ze strili na max vzdalenost a k zadnym dogfigtum nedochazi... "symetrickom ...Zobrazit celý příspěvek
Desertfremen: jen zijes v alternativni realite stareho top gunu...
Ruske wunderwarfafe bojuji tak, ze strili na max vzdalenost a k zadnym dogfigtum nedochazi...
"symetrickom konflikte vysokej intenzity" jako to co je ten na ukrajine?:D
No stat se to muze, ale taky to bude naprosto irelevantni.
F-35 se do dogfigtu jen kdyz to hodne podelaji a i v tom pripade ma vetsi sanci vyhrat nez cokoliv jineho.. Pokud nepritel nedosahne absolutniho prekvapeni, tak ho za par minut sejme nekdo dalsi...
V takoveme konfliktu to budou stealth stroje, ktere budou delat prepady a lecky a ne naopak... delat stejne veci s 4gen stroji je podstatne obtiznejsi... obzvlast proti 5genSkrýt celý příspěvekShania: Eurofighter Typhoon je asi najlepší stroj pre potlačenie protivníkovho letectva a udržanie vzdušnej nadvlády. Presne na toto bol vyvinutý. Typhoon má neuveriteľnú ...Zobrazit celý příspěvek
Shania:
Eurofighter Typhoon je asi najlepší stroj pre potlačenie protivníkovho letectva a udržanie vzdušnej nadvlády. Presne na toto bol vyvinutý. Typhoon má neuveriteľnú obratnosť aj vo vysokých rýchlostiach nad mach 2 vo vysokých letových hladinách (dva silné motory s vektorovaním ťahu + delta kridlo + kačacie plochy + prirodzená nestabilita), vyniká v stúpavosti a dostupe, a tiež v rýchlosti a akcelerácii. Toto všetko z neho robí plnokrvného stíhača. Postaviť sa na blízku vzdialenosť Typhoonu je pre väčšinu stíhačiek sebevražda, síce nepredvádza "kobru" s vypnutím všetkých obmedzovačov, ale v manevrovatelnosti ho vo vysokých bojových ráchlostiach nepredčí ani SU-35.
Predstava, v ktorej jedna F-35 zneškodní Typhoon na 100 km vzdialenosť jedinou BVR raketou je naivná. Typhoon sám o sebe má malý RCS aj keď nie je "stealth", a za druhé má systém "Praetorian" ktorý funguje ako obranný štít. Praetorian skenuje v 360 stupnovom spektre situáciu okolo lietadla zo všetkých senzorov a následne môže aktívne rušiť hlavice nepriatelských rakiet, vypúštať klamné ciele, ale tiež sa aktivne brátiť: Proti nepriateľskej rakete vyšle vlastnú protiraketu IRIS-T. (Funguje to aj v zadnej polosfére, má to 360 syupnové pokrytie).
...Myslím že toto by bol pre F-35 veľmi tvrdý oriešok. Nakoniec môže vyhrať ten kto má viac rakiet, respektíve komu dojdú ako prvému rakety, tak ten prehrá, Typhoon má 13 závesníkov na rakety, koľko má f-35 vo vnutornej šachte?Skrýt celý příspěvekShania: Tie vlastnosti nie sú imaginárne. Akurát že sa nedajú nasimulovať v simulovaných súbojoch. Systém "Praetorian" nie je vymyslený. Rafale má podobný obranný systém ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Tie vlastnosti nie sú imaginárne. Akurát že sa nedajú nasimulovať v simulovaných súbojoch. Systém "Praetorian" nie je vymyslený. Rafale má podobný obranný systém "Spectra". Ale toto by sa dalo zistiť iba v reálnom boji, nie v simulátore. Keďže F35 aj Typhoony sú na strane státov NATO, tak pravdepodobne tieto dve éra nikdy nebudú stáť proti sebe takže sa to nedozvieme.
Toto je podľa mňa budúcnosť stíhačiek - aktívna obrana - schopnosť zneškodniť prichádzajúcu AA raketu vlastnou protiraketou a táto schopnosť sa bude postupom času ešte zlepšovať.Skrýt celý příspěvekDesertfremen: ano imaginarni, prakticky muze neco z toho byt pravda v pri urcitych parametrech, ale kdyz to zkratim... 13 raket, TVC (ktery stat ma typhoon s TVC? pulka uzivatelu ...Zobrazit celý příspěvek
Desertfremen: ano imaginarni, prakticky muze neco z toho byt pravda v pri urcitych parametrech, ale kdyz to zkratim...
13 raket, TVC (ktery stat ma typhoon s TVC? pulka uzivatelu nechtela platit ani za IRST...), manevrovani pri mach 2 atd...
To pak ma dolet 100km...
A to ho jeste chces pak nahnat do dogfigtu...
Ne bude mit standardni 4+2 konfiguraci, 2-3 EFT, mozna najaky ten pod...
F-35 staci na tech 100km vystrelit a dostat je do defenzivy a pak je bud uplne obejdou, nebo vlakaji do lecky (presne kam by jsi je poslal ty), ustreli jim tanker pod sosakem a nebo znici na zemi.
Musis se na to divat z druhe strany, co musis udelat aby jsi udelal mission kill na letce F-35 co ti leti neco vybombardovat.... vis kolik jich tam je, neni to lecka, diverze? nestrili uz po me? hele tady by mohla jedna byt... kde je sakra ten awacs...Skrýt celý příspěvek
Ty jsi úplně mimo napsat ,že stealth nefunguje protože sestřelili f117...to jako fakt ? Víš jak se to vůbec stalo....tohle mi hlava nebere.
Ty jsi úplně mimo napsat ,že stealth nefunguje protože sestřelili f117...to jako fakt ? Víš jak se to vůbec stalo....tohle mi hlava nebere.
A nebyla by to potenciálně šance jak někde "upíchnout" větší sérii Gripen - E? Tedy, pokud by se cukali dodat Typhoon... GripE by takovou aspoň padesátikusovou sérii docela ...Zobrazit celý příspěvek
A nebyla by to potenciálně šance jak někde "upíchnout" větší sérii Gripen - E? Tedy, pokud by se cukali dodat Typhoon... GripE by takovou aspoň padesátikusovou sérii docela potřeboval aby se přehoupl do oblasti vyšší sériovosti a tedy nižší (možné) ceny, dostupnější výzbroje atd.
Pro Turky by to asi byla až třetí volba protože tam by nejspíš nezístali tolik technologických "nápověd" pro vlastní vývoj ale jinak by jim mohl sloužit dobře...Skrýt celý příspěvekVzhledem k tomu že mají zavedenou F-16 tak ne. Navíc vztah Turecka a Švédska je takový jaký je.
Vzhledem k tomu že mají zavedenou F-16 tak ne. Navíc vztah Turecka a Švédska je takový jaký je.
To je sice pravda, ale ak by im nevysla ani jedna z vyssie uvedenych moznosti ,,hodili by rec aj zo svedmi,, Ale aj tak to dopadne tak ze USA im po natahovackach( rozne formy ...Zobrazit celý příspěvek
To je sice pravda, ale ak by im nevysla ani jedna z vyssie uvedenych moznosti ,,hodili by rec aj zo svedmi,,
Ale aj tak to dopadne tak ze USA im po natahovackach( rozne formy garancii voci NATO, ich clenom a NENAKUPOVAT z Ruska) posunu F16.Skrýt celý příspěvekTo těžko. Chtěli moderní steahl stroj. Ten ze známých důvodu nebude, tak alespoň chtějí využít svůj průmysl. Když ani to, tak Typhoon který jim umožní budoucí spolupráci. Gripen ...Zobrazit celý příspěvek
To těžko. Chtěli moderní steahl stroj. Ten ze známých důvodu nebude, tak alespoň chtějí využít svůj průmysl. Když ani to, tak Typhoon který jim umožní budoucí spolupráci. Gripen resp Saab jim nic takového není schopen nabídnout. Volba Typhoonu je docela logická.Skrýt celý příspěvek
Jako ze Turci blokujou Svedsko do Nato a ti jim na oplatku prodaji stihacky? No nevim nevim.
Jako ze Turci blokujou Svedsko do Nato a ti jim na oplatku prodaji stihacky? No nevim nevim.
No pro svedy urcite ne. Severani jsou dost hrdi. Finsko svedove norsko maj to v krvi.
No pro svedy urcite ne. Severani jsou dost hrdi. Finsko svedove norsko maj to v krvi.
V krvi to možná mají, ale zbrojovky jsou veřejně obchodované firmy, kde sedí akcionáři z různých koutů světa a těm je švédská hrdost putna. Pokud by se konečně zase nějaké prodali, ...Zobrazit celý příspěvek
V krvi to možná mají, ale zbrojovky jsou veřejně obchodované firmy, kde sedí akcionáři z různých koutů světa a těm je švédská hrdost putna. Pokud by se konečně zase nějaké prodali, byť jako turecká znouzectnost, tak akcie stoupnou.Skrýt celý příspěvek
Ono je tam vcelku jasné daný proč Gripeny ne. Nejsou navalizované nebo mají zkušenosti s F-16 a nebo chtějí výkonné stroje. Gripen nic z toho nenabízí.
Ono je tam vcelku jasné daný proč Gripeny ne. Nejsou navalizované nebo mají zkušenosti s F-16 a nebo chtějí výkonné stroje. Gripen nic z toho nenabízí.
...lítá krásně a v moderních verzích a třeba s Meteory, Taurusem a Storm Shadow je to našlapaný stroj, ale je to mezi moderními letouny jedna z největších ohav, jestli ne ta ...Zobrazit celý příspěvek
...lítá krásně a v moderních verzích a třeba s Meteory, Taurusem a Storm Shadow je to našlapaný stroj, ale je to mezi moderními letouny jedna z největších ohav, jestli ne ta největší...Skrýt celý příspěvek
Viem ze biznis je biznis ,ale vyzbrojovat Turecko vzahladom k ich vztahu ku Grecku a celkovo EU mi nepride uplne najrozumnejsie
Viem ze biznis je biznis ,ale vyzbrojovat Turecko vzahladom k ich vztahu ku Grecku a celkovo EU mi nepride uplne najrozumnejsie
Souhlasim, ale tak či onak západní stíhačky mít budou. Má Turecko koupit Vipery, aby si z toho namastily kapsu USA nebo má Turecko koupit Typhoony, přičemž by si z tim namastila ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasim, ale tak či onak západní stíhačky mít budou. Má Turecko koupit Vipery, aby si z toho namastily kapsu USA nebo má Turecko koupit Typhoony, přičemž by si z tim namastila kapsy EU? Nehledě na to, že potencionální velký odběr od konsorcia Eurofighter (potažmo Airbusu), by namastil kapsy i Francii a peníze by z toho nějakým způsobem přitekly i tomu Řecku.
Co bude mít Řecko z toho, že na tom zbohatnou USA?Skrýt celý příspěvekCo? :-D Třeba program vojenské pomoci a spoustu techniky zdarma, což od Francie nikdy nedostanou... Orientuješ se v problematice, nebo jen tak plácáš?
Co? :-D Třeba program vojenské pomoci a spoustu techniky zdarma, což od Francie nikdy nedostanou... Orientuješ se v problematice, nebo jen tak plácáš?
Takže za to, že USA prodaj Turkům Vipery dostane návazně na to Řecko balík vojenský pomoci? :D
Takže za to, že USA prodaj Turkům Vipery dostane návazně na to Řecko balík vojenský pomoci? :D
no v minulosti to tak bylo - jmenovalo se to smozřejmě "Peace ..." a nevím jak dál. F16 první verze - nejprve jedné zemi, pak, aby se to vyrovnalo, druhé. Další etapa - novější ...Zobrazit celý příspěvek
no v minulosti to tak bylo - jmenovalo se to smozřejmě "Peace ..." a nevím jak dál. F16 první verze - nejprve jedné zemi, pak, aby se to vyrovnalo, druhé. Další etapa - novější verze, to samé, možná v opačném pořadí nebo ne, nevím už. Pak nějaká modernizace starší verze na novější standard, a tak dále, snad čtyři etapy ten "peace ..." měl postupem roků.
Kdysi dávno jsem o tom četl v L&K byl podrobný článek, detaily si už nepamatuji, ani to, kolik ty země zacálovaly, kolik byl příspěvek-podpora z US rozpočtu ....Skrýt celý příspěvekAaaa, koukám, že dítko s přezdívkou „Hawk“ se zde zhostil role namyšleného chytráčka, který všechno ví, všechno zná, všude byl 2x a od všeho má klíč, ale nikdy nikde (co tak ...Zobrazit celý příspěvek
Aaaa, koukám, že dítko s přezdívkou „Hawk“ se zde zhostil role namyšleného chytráčka, který všechno ví, všechno zná, všude byl 2x a od všeho má klíč, ale nikdy nikde (co tak koukám) chytrého nepoví, protože stačí jenom všechny kolem sebe urážet a ponižovat ;)
Měl by ses nad sebou zamyslet a snad časem i dospět ;)Skrýt celý příspěvek
Program vyzbrojování a modernizace řeckých F-16 mi je znám, ale nějak pochybuju, že USA prodávaj jedný zemi stíhačky, aby je mohly sousední zemi dávat darem.
Program vyzbrojování a modernizace řeckých F-16 mi je znám, ale nějak pochybuju, že USA prodávaj jedný zemi stíhačky, aby je mohly sousední zemi dávat darem.
Načítám diskuzi...