Evropský bojový dron: Velká Británie a Francie společně

FCAS (Future Combat Air System)
Grafická vize FCAS (Future Combat Air System). / Dassault Aviation  

Velká Británie a Francie podepsaly dohodu o společném vývoji bojového bezpilotního letounu. Vývoj proběhne v rámci iniciativy FCAS (Future Combat Air System). Technologický demonstrátor, který bude rozměrově odpovídat operačně nasaditelnému stroji, podnikne první let v roce 2025.

Již v listopadu 2014 se Velká Británie a Francie dohodla na společném vývoji nového vojenského bezpilotní letounu pro střední výšky s dlouhým doletem - kategorie dronů MALE (Medium Altitude, Long Endurance). Drony MALE jsou letouny s minimálním dostupem 9000 m a doletem 200 km.

Vývojové práce v budoucnu Evropě umožní vyvinout vlastní stealth bojový dron schopný provádět zpravodajské, sledovací a průzkumné ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) úkoly, vést elektronický boj nebo provádět údery na pozemní cíle.

Studie z roku 2014 v hodnotě 120 milionů dolarů měla především posoudit, zda lze podobný letoun vyrobit. Za Velkou Británii byl hlavním kontraktorem BAE Systems, za Francii Dassault Aviation. BAE Systems do studie přispěla poznatky z vývoje a testování letounu Taranis, Dassault naopak z testování letounu nEUROn. Dlužno dodat, že Taranis a nEURONn byly velmi jednoduché technologické demonstrátory - cílem bylo otestovat především aerodynamickou koncepci a vlastnosti stealth.

Velká Británie a Francie nyní spouští nový navazující program v rámci iniciativy FCAS (Future Combat Air System). Cílem iniciativy FCAS je prozkoumat technologie nutné pro vytvoření nové generace evropských bojových letounů.

V rámci nové smlouvy obě země vydají na vývoj nového bezpilotního letadla 1,54 miliardy liber. Začátek vývojových prací, které povedou ke stavbě letuschopného technologického demonstrátoru, začnou v příštím roce.

“V roce 2017 se chystáme vstoupit do další fáze, která připraví na rok 2025 technologický demonstrátor plné velikosti bezpilotního leteckého bojového systému (UCAS),” stojí ve společném tiskovém prohlášení obou vlád. “Tento demonstrační program, nejpokročilejší svého druhu v Evropě, bude zaměřen na univerzální UCAS platformu, která poslouží po roce 2030 jako základ pro budoucí operační schopnosti.”

Obě vlády rovněž přislíbily investovat kolem roku 2020 do projektu další 2,2 miliardy liber. Do programu jsou zapojené britské firmy BAE Systems, Rolls-Royce, francouzské Dassault, Snecma/Safran a Thales a také italská Finmeccanica.

"Kromě toho posílíme naši spolupráci tím, že budeme společně analyzovat budoucí vzdušné operace, včetně toho, jak mohou systémy s posádkou a bez posádky pracovat společně,” říká tiskové prohlášení.

O letounu není příliš známo. Ale svou konstrukcí (samokřídlo), výkony i posláním odpovídá americkému leteckému demonstrátoru X-47B. Podobnost konstrukce je dána jednoduše nutností zachovat kompromis mezi aerodynamikou a schopnostmi stealth. 

Velká Británie a Francie se dohodly i na dalších projektech. Francie posoudí možnost umístit britské střely vzduch-země Brimstone 2 na své bitevní vrtulníky Tiger. Střela Brimstone 2 má tandemovou (proti reaktivnímu pancíři) kumulativní bojovou hlavici a především kombinovanou radiolokační - poloaktivní laserovou naváděcí soustavu. Hmotnost střely je 50 kg.

Obě země rovněž počítají se společným vývojem zcela nové generace protizemní a protilodní střely s plochou dráhou letu FC/ASW (Future Cruise/Anti-Ship Weapon ). Zbraň FC/ASW nahradí v obou státech střely Scalp/Storm Shadow a protilodní Harpoon a Exocet.

Zdroj: Flight Global

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

T-X: Lockheed nabízí jihokorejský T-50 Golden Eagle

Americká firma Lockheed Martin nabízí pro americký program nového cvičného proudového letadla T-X jihokorejský lehký proudový letoun KAI T-50 Golden Eagle, resp. jeho “amerikanizovanou” verzi označovanou jako T-50A. Americké letectvo počítá s nákupem až 1000 letadel T-X.

Americký bombardér B-21: Co prozatím víme?

Americké letectvo (U.S. Air Force) před několika dny prezentovalo nákres budoucího strategického bombardéru B-21, dříve LRS-B (Long Range Strike-Bomber). Státní tajemnice pro vzdušné síly Deborah Lee Jamesová při prezentaci nezveřejnila žádné technické podrobnosti. Avšak úkoly bombardérů B-21 jsou známe - poradit si s jakoukoliv protivzdušnou obranou.

Konec “pomluv”: F-35 je ve vzdušných soubojích skvělý

Norský pilot major Morten “Dolby” Hanche vyvrací pochybnosti o schopnostech stíhačky F-35 Lightning II efektivně vést blízký vzdušný manévrový souboj. Své postřehy napsal na oficiálním blogu norského letectva Kampflybloggen (Blog o bojových letadlech). Dodejme, že Norsko si zamluvilo 52 stíhaček F-35A.

VTOL-X: Nástupce V-22 Osprey dostane 24 motorů

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) vybrala vítěze VTOL-X - programu experimentálních letadel s kolmým startem a přistáním. Firma Aurora Flight Sciences během 18 měsíců postaví letuschopný technologický demonstrátor nekonvenčního hybridního konvertoplánu LightningStrike.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře